m Laatste nieuws KVP IN WASSENAARS RAAD TEGEN KEUZE WETHOUDERS DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 Persoonlijke verklaring dr. J. J. M. Veraart Gisteravond werd onder voorzitterschap van burgemeester S. Baron van Wijnbergen de eerste gewone vergadering van de nieuwe raad gehouden. Voor men aan het afhandelen van de agenda begon kreeg wethouder dr. J. J. M. Veraart, die zijn benoeming toch aanvaard had, gelegenheid tot het afleggen van een verklaring. Hij deed dit niet als wethouder, doch als lid van de raad. Hij betreurde het dat de meerder heid van de raad de aanbeveling van de KVP met betrekking tot de wet houders niet heeft gevolgd. Zijn fractie had de heer A. J. van Bem- melen voorgedragen, doch de meer derheid van de raad stemde op de heer Veraart. De fractie, aldus spre ker, wacht op het ogenblik waarop zich een kentering in de denkbeelden voltrekt en hoopt dan op deze zaak terug te komen en opnieuw begrip te vragen voor de zienswijze van de fractie. Dat ik mijn benoeming toch heb aanvaard, aldus spreker, berust op de overweging dat de RK groe pering in de raad ook in het dage lijks bestuur van de gemeente ver tegenwoordigd moet zijn. Hierop deelde de voorzitter mede dat de taakverdeling in B. en W. als volgt is geregeld. Mr. dr. J. Hazenberg open bare werken, de heer E. M. Schade be drijven en financiën, dr. J. J. M. Ver aart sociale zaken en huisvesting, mevr. mr. G. C. 's Jacob-des Bouvrie onder wijs. De lening van de Stichting Sophia Huis ad. f. 1.750.000 werd gegarandeerd. Aan de Wassenaarse openbare leeszaal en bibliotheek federatie werd een sub sidie toegekend van f. 17.948,42. Van de Bank van Nederlandse gemeenten werd een lening ad. f. 76.000 aanvaard. COMMISSIES In de vorderings- en huisvestingscom- tnissies werden voor het tijdvak van 1 oktober 1958 tot en met 30 september 1959 benoemd .tot leden de heer mr. B. F. Verveen, lid-voorzitter mevr H. M. A. Franses-Schröder de heren L. G. Oos terling, J L. F. C. van der Vis en D. Bloemendal tot plaatsvervangende leden de heer mr. A. van Vuure, plaatsver vangend lid-voorzitter, de dames mevr. W. H. Vonk-Hylkema. mevr. G. Sytsma- Schuitemaker, mevr. M J. J C. Smul- ders-Conijn, mevr. J. E. van Moorse 1- Poelhekke en de heer H. Sohols. Als leden van de huurcommissie wer den voor het tijdvak van 22 september 1958 tot en met 21 september 1961 her benoemd als voorzitter de heer mr. A. van Vuure al6 vice-voorzitter de heer mr S. Leenstra, als leden- verhuurder de heren a. J. L. F. C. van der Vis en b. E. Th. van Dijk, als leden-huurder de heren a. A J. van Bemmelen en b. M. L. N. Laurey," van wie de onder a. genoem den met voorzitter mr. Van Vuure in eerste instantie de bevoegdheden van de commissie zullen uitoefenen. Het periodiek aftredende bestuurslid van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer J. L. F. C. van der Vis werd herbenoemd. Aan de heren K. Hulbregtse en Th. J. M. Reesman den Bnde werd op hun ver zoek eervol ontslag verleend als leden van de plaatselijke commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs en in de vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. mr. C. M s' Jacob- des Bouvrie en dr. J. J. M. Veraart In eigendom werden aanvaard) nog aan de Wassenaar se Bouwvereniging toebehorende straten in het Oostdorp en het Kerkehout, benevens een speelgele- genheid voor de Jeugd aan de Agatha- straat. Tot leerkrachten aan de openbare ulo school werden ter voorziening in een vacature en wegens toeneming van het aantal leerlingen benoemd mej. G. S. Werkman, onderwijzeres openb. ulo school Den Haag en de heer B. in 't Veld onderwijzer Dr. Plesmanschool te Weesp. WARMOND Grote belangstelling kinderfeest voor Ook dit jaar mochten de Warmondse feesten zich in een grote belangstelling verheugen. Begunstigd door fraai zomerweer en onder een ongekende belangstelling von den de kinderspelen plaats. Om de mooie prijzen werd hard gestreden en de uit slag was als volgt: Kegelfietsen voor jongens: 1. D. Hoef- akkers, 2. H. v. d. Horst, 3. Arie Oost- dam, 4. Joop Beugelsdijk. Ezeltje prikken: 1. Theo Kool, 2. Klaas Kievets, 3. Theo Langemaire, 4. Johan van Diest, 5. Henk van Grieken. Ballenwerpen voor meisjes: 1. Anneke Leemans, 2. Martie Moerker, 3. B. van Hulst, 4. Adrie v. d. Zon, 5. Annemarieke Broxterman. Eierenrace voor meisjes: 1. Greet je Heijl, 2. Ria Post, 3. Gina Koppers, 4. Fernadan Leenen. Zakjesploffen voor meisjes: 1. Corne lia Schakenborg, 2. Antje Wassenaar, 3. Tineke Vis, 4. Joke van Tongeren. Zaklopen jongens: 1. M. Kraan, 2. L. Boonstra, 3. Frans de Rooij, 4. Dik Duijnhoven. Tonkruien voor meisjes: 1. Joke La- gas, 2. Henny van Dijk, 3. Lenie Heems kerk, 4. Sarie Landman. Ezeltje prik voor meisjes: 1. E. van Velzen, 2. Annie Roest, 3. Willy van Dugteren, 4. Annelies Hoek, 5. Gerda v. Leeuwen. Ringsteken voor meisjes: 1. Lenie Kortekaas, 2. L. v. Tongeren, 3. Elly Roest, 4. M. Zandbergen. Ringsteken jongens: 1. J. van Putten, 2. Bert Beugelsdijk, 3. Henny Moerkerk, 4. Dik Breedijk. Hindernislopen voor jongens: 1. Hans Hoogkamer, 2. Siem. van Winsen, 3. Ge rard van Dam, 4. P. Schrier. Autorace voor jongens: 1. Nico v. d. Horst, 2. A. Rijnbeek, 3. Wim Vis, 4. G. Zwetsloot. Autorace voor meisjes: 1. Nora Brox terman, 2. M. Schavenmaker, 4. Anneke Niekerk, 5. Leo van Vliet. De prijzen werden uitgereikt door wet houder J. Dekker. Des middags werden dc wedstrijden voortgezet, eveneens on der grote belangstelling. Hiervan was de uitslag als volgt: Koekhappen voor meisjes: 1. C. v. d. Horst, 2. C. v. d. Berg, 3. Lies van Rijn, 4. Riet Groen in 't Woud. Schijfschieten voor jongens: 1. Dolf v. Dijk, 2. Gerard Beugelsdijk, 3. Wim Meemelink, 4. Kees Waasdorp. Serveerrace voor meisjes: 1. Joke van Kampen, 2. Tini van Velzen, 3. Greet Klaver, 4. Tini v. d. Horst. Naar de trein: 1. Chr. Zwetsloot, 2. Vuur en water aan Het Gardameer Negentien Nederlanders sprongen uit de boot Negentien Nederlandse toeristen die dinsdagavond in Sinnione aan het Gardameer het „feest van de gastvrij heid" met bijbehorend vuurwerk wilden meemaken, hebben al vuur gezien voor dat het vuurwerk begon en de boot waarmee zij feestwaarts reisden al ver laten voordat die zijn doel bereikt had. Honderd meter voor het haventje van Sirmione vloog de motor van de gehuurde boot in brand en omdat de vlammen ook de benzinetank bedreig den zodat er kans was op een ontplof fing, rieden kapitein Egidio Bertanza uit Salo en zijn zoon hun passagiers aan, in het water te springen. Allen, ook zfl die niet konden zwemmen, deden dat, sommigen na zich van reddingsgordels te hebben voorzien. Zij werden door een andere motor boot gered. Een ontploffing bleef uit, maar de boot zonk na enkele minuten. Kroesjtsjef naar Expo Vandaag werd op de Wereldtentoon stelling te Brussel van welingelichte zijde vernomen, dat de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef voornemens is 6 oktober a.s. een niet-officieel bezoek aan de „Expo" te brengen. WASSENAAR J. A. Keupe 40 jaar in overheidsdienst In het kantoor van de gemeentebe drijven werd woensdag de hoofdopzichter van het elektriciteitsbedrijf, de heer J. A. Keupe. die veertig jaar geleden in dienst van de overheid trad, gehuldigd. De directeur van het bedrijf, ir. F. Bleichrodt, memoreerde dat de jubila ris na vyf jaar in Leiden werkzaam te zijn geweest naar Wassenaar overkwam en deze gemeente verder trouw bleef. Spreker vestigde speciaal de aandacht op de menselijke kwaliteiten van de heer Keupe, op zyn warm hart voor zyn medemensen, op zijn groot sociaal ge voel, op zijn bescheidenheid ook. welke juist in deze tijd van leugen, waarin een ieder zijn eigen goede hoedanig heden van de daken bazuint, zo aange naam aandoet. Met de verzekering dat alle leden van het personeel sympathie voor hem gevoelen bood spr. de heer Keupe namens hen een elektrisch scheerapparaat en een vulpen aan. Na mens het. gemeentebestuur overhandig de hij de gebruikelijke enveloppe met in houd. Onder het genot van een kopje koffie was er gelegenheid de jubilaris en zijn familieleden persoonlijk geluk te wensen. Ook de burgemeester kwam feliciteren. Piet van Rijn, 3. Wout Onderwater, G. van Niekerk. Met een voor de prijswinnaars en win- naarsters toepasselijk woord en met mu zikale medewerking van de Warmondse Fanfare werden op het raadhuisplein de prijzen uitgereikt. Hiermede was nog lang geen einde gekomen aan de feest vreugde, want in groten getale trok men naar het feestterrein waar de diverse vermakelijkheden grote belangstelling trokken en het nachtelijk uur was reeds ver gevorderd toen men huiswaarts keerde. SLEUTELTJES GEVRAAGD Verzekerings-My. zoekt In do buitendienst actieve perso nen, die als vertegenwoordiger opgeleid willen worden om t.z.t. eigen ass.kant. te stioh- ten. Brieven bur. van dit blad onder no. 9303 k. Amerikaans echtpaar (z. k.) zoekt 2 gem. kamers met eigen keuken, toilet en badkamer, c. v. of oliekachel, f 135 per maand. Brieven bur. van dit blad onder no. 9338 k. Voor op te richten bridge club vragen wij beginners en gevorderden. Brieven bur. v. d. blad onder no. 559 k. Beschaafd Jong meisje of dame om kleine huishouding te doen (hulp ruw werk) en auto te besturen. Indien geen rijbewijs genegen te leren rijden Doormanlaan 53, Wassenaar, tel. 3146. Huish. hulp gevr. Mevrouw Verkroost, Joh. Willem Frlso- laan 43, Voorschoten. Enige naaisters of leerling- naaisters voor ons dekenate lier gevr. Aantrekkelijk werk. Lonen C.A.O. N.V. v/h. R. M. Beuth en Zonen, Kalserstraat 25. Lelden. Bejaarde dame zoekt ln cen trum grote ongem. zitkamer en slaapkamer. Zonder pen sion. Brieven bux. van dit blad onder no. 9569 k. Restaurant de Beukenhof, Terweeweg 2, Oegstgeeet, vraagt nette werkster ln vaste dienst. Geen avonddienst. Aanmelden dagelijks. Te koop gevr. herenhuls, in Leiderdorp, liefst omg. Span- jaardsbrug. TJltv. inl. bur. van dit blad onder no. 9571 k. Te koop gevr. een 1. g. st. z. uitneembare schuur, keet of kippeschuur. Alm. plm. 5x4 x 2i m. A. Borst, Schelpen kade 30, Lelden. Studente z. woonr., L ln Oegstg. Brieven met prljsopg. bur. van dit blad no. 9569 k. Dameskapsalon Irene, Prln- cestraat 31. Katwijk aan Zee vraagt prima geroutineerde le kapster. Persoonlijk aanmel den liefst donderdag 11 sep tember, na 8 uur. Gevraagd zelfstandige werk ster voor dinsd. en woensd. van 91 uur en vrijdag van 94 uur. Breestraat 23. Bijverdienste. Nette perso nen voor bezorging folders e. o. Spoed. Brieven bur. v. d. blad onder no. 9626 k. S Bijverdienste. Jongeman, 28 zoekt passende werkkring voor de hele zaterdag. Brieven bur. van dit blad no. 9592 k. Weduwe van middelbare leeftijd zoekt gemeubileerde zlt-slaapkamer met eigen keu ken voor 1 oktober, omgeving bushalte of station. Brieven bur. van dit blad no. 9602 k. Gevraagd een net meisje als hulp in de huishouding, van 9 tot 3 uur of een werkster, 3 uur per dag. Telef. 23592. Mevr. Hendrlksen, Hoge Rijn dijk 58. Leiderdorp. Boeken op elk gebied (geen romanseries) te koop ge vraagd .Boekhandel Beijen en Van Rooy. Nleuwsteeg 27, Lei den, tel. 22115. Oud-Lelden. Boeken en gra vures te koop gevraagd door: Boekhandel Beljen en Van Rooy, Nleuwsteeg 27, Leiden, tel. 22115. Gevr. mahonie tafels, an tiek, staart- en stoeltjesklok- ken. gebogen kastjes, canapé's, oude clubjes, mahonie stoelen, kasten, schilderstukken, mag beschadigd zijn, panelen, por selein, houten beelden enz. Br. bur. v. d. blad no. 9615 k. 2 dames, moeder en dochter, zoeken werkzaamheden, baby sit of derg. Apart of samen. Br. bur. v. d. blad no. 9618 k. Spoed. Heer zoekt net kost- huls. Geen beroeps. Brieven bur. van dit blad no. 9623 k. Gevr. liefst dnnkerbl. uit neembare kinderwagen Pedigree Aangeb. zwart damesrijkostuum maat 36—38. Tel. 31719. Na 7 uur. Werkster gevraagd voor 1 dag of 2 halve dagen per week. Mevr. Wafelbakker, Storm van 'sGravensandeweg 61, Wasse naar, tel. 3266. Wegens teleurstelling gevr. net meisje als hulp 1. d. huish. niet Jonger dan 15 J., voor morgenuren, 8.3012.30 uur. Dinsdag en vrijdag 25 uur. f 16 p. w. Mevr. F. J. Vossen, Geversstr. 31, Oegstgeest. tel. 23483. Echtpaar op leeftyd zoekt etage, ongeimeublleerd, prima stand, met pension, liefst par- »lden of Oegstgeest. lad no. 9636 k Net meisje gevraagd als hulp ln de huish. ,voor halve of hele dagen. Van Velsen, Donker ste eg 3. Ter overname gevraagd aquarium. Event, koud water. Br. met prljsopg. bur. van dit blad onder no. 586 k. AANGEBODEN Rywlelkoopjes. Enorm suc ces hebben onze moderne nieu we sportfletsen, met rem naaf f115, dubbele remmen f125, prachtige kleursportflets ka- belremmen f 139, met 3 ver snellingen reeds vanaf f 135. Volle garantie. SJouke. Hoge- woerd 9. Opel Rekord 1954 aangebo den door part., km.-stand 67000. in g. st. van onder houd. op prima banden, geen olleverbruik. zuinige, betrouw bare wagen, prijs f 2650. Koop- Je. Brieven bur. van dit blad onder no. 9616 k. Voor groot zwaar persoon hebben wij een bijzonder mooie winterjas van prima zuiver wollen stof voor slechts f 30.Slegtenhorst, Doelen steeg 9. a. h. Rapenburg. P Discokoopje!! Bal of Fire en Wake the town and teil the people door Lawrence Welk. van f 3.50 voor f 1.„Disco- markt", Doelensteeg 11. a. h. Rapenburg. P Tobt U met het ruimtepro bleem? Neem een Sparetkast bij houthandel „Morspoort". Veel opbergruimte. Morsstr. 53 P Het vertrouwde adres. Grote sortering uurwerken, banden, bijous. Horloges van f 27.50 af. J. Veldhuyzen. Janvossensteeg 73. Reparaties binnen enkele dagen gereed. P Tafel f 4, rood-wlt-blauw vlaggedoek zonder stok f 1.50, klein rond heetwater fornuisje f 12.50. hondemand f 1, nikke len keteltje f 2, zinken beeld jes f 1 per stuk. koperen inkt- stel f 2. Spoorstraat 5. Trappen, ladders, steigers, voor schilders, loodgieters, tim merlieden, installateurs, van de bekende „Wlenese" fabriek, levert „De Houthal", Hoge- woerd 99. tel. 22536. Aangeboden per 1 okt. of 1 nov. een gr. zonn. gestoff. zit- en slaapkamer voor dame, b. b. h. h., ook geschikt voor 2 vriendinnen, stookgel., str. w. en gasle aanwezig. Brieven bur. van dit blad no. 9625 k. S Biedt zich aan een net meisje. 19 jaar. als winkeljuf frouw. ook genegen voor halve dagen. Brieven bur. van dit blad onder no. 9630 k. P Brldgecursus, ift avonden f20. Opg. en inl. W. Goutler. Buys Ballotstraat 75. tel. 23438 P Weg. omst. aangeb. z. g. a. n. maatkostuum met vest. maat 50 f 100, tevens kl.b. camera f 60 en mantelpak, maat 42 f 20 Tel. 21784. Te koop Eysink bromfiets met J.L.O. motor, tevens Vespa scooter, 125 cc., ln onberispe lijke staat. Te bevr.: Jan van Brakelstraat 66, Katwijk aan Zee. Jong speels katje, gewend aan Fellx, af te halen Rijn- en Schiekade 27. P Goed tehuis gezocht voor twee Jonge zwarte katjes, dol op Fellx. 2e Haverstraat 79 a. Noordwyk. Gemeubileerde kamers met keuken te huur. Br. onder no. 512 bur. van de „Zeekant", Noordwijk. P Norton „Domlnator" '55. In- en uitwendig 100%. Tot des avonds 7 uur. J. Rosen boom. Koningsstraat 70. Leiderdorp. (Slagerij). P Accordeon gratis 3 mnd. mee naar huls. Vraagt prospectus. Muziekschool Zwaag. Les op alle Instrumenten. Korevaar- straat 5, tel. 24358. P Auto te koop van particu lier, merk Renault Dauphine 1957, met open dak (als nieuw) Prijs billijk. Beatrlxstraat 4 Leiden. Doe het zelf. dat oude tafel tje bedekken met on2e fraaie plasticplaten. Bestand tegen vooht. zuren en warmte. „De Houthal", Hogewoerd 99. a Een leuk flatje ls niet com- eet als er geen handig mo dern ultneembaar boekenrek ln staat van „De Houthal". Hoge woerd 99. p Doe het zelf met die leuke schuine pootjes onder tafeltje en kasten. Modern en billijk. „De Houthal". Hogewoerd 99 DIVERSEN p Wonlngrull LeldenAmster dam. Gevraagd ln Leiden of omgeving (liefst Warmond), woning, 4 15 kamers. Aangeb. A'dam (West) etagewoning. 4 kamers, keuken. Brieven Post bus 150, Lelden. Huwelijk. Wendt U voor ser. bemiddeling t. d. 10 samen werk. bemiddel .kantoren. Uitsl. vr. medewerkers. Dankbet. ter Inzage. Nederlands Bemidd.- centrum. Hoofdadm., Postbus 60.37, Amsterdam. Kantoor 's-Gravenhage, Pahudstraat 64. Zat., zond. 28 uur. P Gevraagd huls voor dubbel- bewonlng met grote tuin in Lelden, hoge huur geen be zwaar. Aangeboden 3-kamer- flat. nieuwbouw en 2-kamer woning met zolder en plaatsje in Lelden. Brieven bur. van dit blad onder no. 9547 k. DoetlnchemLelden (of om- gev. Lelden, straal 60 km.). Aangeb. Doetlnchem nieuwe 3- k.flat, keuken, douche, vaste wast., fietsenbox, balkon, bos- rllke omgeving, huur f 58 p. mnd. Gevr. woning, hogere huur geen bezwaar. De Vries. Leerinkstr. 20, Doetlnchem. P Weggelopen middelgrote bruine langharige hond. luis tert naar de naam Beertje. Rijnsb.weg 24, tel. 30615. p Welke bezitter van zeilboot wenst deze te rullen tegen motor, 250 cc., waarde plm. f 850.Brieven bur. van dit blad onder no. 9589 k. p Postzegelverzamelaars! Juist verschenen! Postzegelca talogus Yvert en Tellier 1959. Europa ln 2 delen f 18.35. Ge hele wereld 3 delen f 37.50. Wij vragen te koop: oude Yvert catalogi vanaf 1955. Leldsche Postzegelhondel. Vrouwensteeg 3. Leiden, tel. 23233. Verloren etui met kleurpot lood en vulpen, gaande van Korevaarstr. via Zijlsingel naar Formosastr. Tegen bel. terug bezorgen: F. Abspoel, Kore- vaarstraat 16, Lelden. Dame zoekt kennismaking met heer om samen uit te gaan enz. Brieven met inlich tingen bur. van dit blad onder no. 9619 k. Nette man met vast werk en woning, zoekt nette vrouw, liefst r.-k„ leeftijd 5560 jaar. Br. bur. v. d. blad no. 9628 k. Den HaagLelden. Aangeb. mooie 4-kamerwoning. 2e etage met douche en ruim balkon, bij Rijswijk, riant uitzicht, huur f 11.40 p. week. Gevr. wo ning ln Lelden. Oegstgeest of omstr. Brieven bur. van dit blad onder no. 9629 k. P Aan komen lopen niulskleu- rig cypers katertje, prachtig beestje. Terug te bekomen by familie van Wingen, Rooden- burgerstraat 13, achter Zoe- terw .singel. Ze ndingsconferentie te Oegstgeest Op de tweede en laatste dag van de door de Internationale Zendingsraad in het Zendingshuls te Oegstgeest belegde conferentie over de zending ln de gebie den ten zuiden van de Sahara zijn plan nen besproken om te komen tot meer samenwerking tussen de verschillende zendingsgenootschappen, die in die ge bieden werken. Er is voor gepleit dat vooral ook de bijbelgenootschappen bij dit werk zullen worden betrokken, niet slechts door de bijbel in de landstalen ter beschikking te stellen, maar ook door een goede training van de bybelcolpor- teurs, die als zij erop uittrekken dikwijls het werk van een evangelist moeten doen in de niet christelijke en islami tische wereld. In de verschillende gebieden waar de bevolking animist, islamiet of christen is, zal de wijze, waarop de zending haar werk verricht, telkens sterk moeten wor den aangepast aan de omstandigheden. Ten aanzien van de vraag of de beide zendingspredikanten dr. A. Th. v. Leeu wen en ds. W. A. Bij le veld voor de stu die van de uitbreiding van islam in Afrika ter beschikking zullen worden ge steld en waar z(j ln de gebieden ten zui den van de Sahara zullen worden inge zet, is nog geen definitieve beslissing ge nomen. De afgevaardigden van de raad voor de zending, die ter conferentie aanwezig waren, zullen nog deze maand in een bijeenkomst aan de leden van de raad rapport uitbrengen, waarna in deze een besluit zal worden genomen. GEREF. JEUGDBONDEN STREVEN NAAR NAUWERE SAMENWERKING Drie gereformeerde bonden, die voor jongelingsverenigingen en voor jeugd organisaties, willen nauwer gaan samen werken. Een commissie is bezig deze coördinatie voor te bereiden. Nader zal nog bezien worden of deze samenwer king zal kunnen geschieden in de vorm van een fusie dan wel door een federatie of door een combinatie van deze moge lijkheden. Het betreft hier uitsluitend het vrije jeugdwerk, niet het zogenaam de jeugdzorg-werk. Avondje uit, f 3000 armer (Speciale berichtgeving) Een 70-jarige timmerman uit Muiden heeft dinsdagavond op een gezellig avondje getrakteerd. Hij koos een café in zijn woonplaats uit, maar kwam daar bij in aanraking met een voor hem ver keerd gezelschap. Toen de man meer ge dronken had dan goed voor hem was, heeft het gezelschap hem thuis gebracht. Maar toen was de timmerman f. 3000 armer. Op welke wijze dit is geschied is nog een puzzel voor de Rijkspolitie. Fulbright-Amerikanen verwelkomd (Van onze Haagse redactie) In de hal van het ministerie van O. K. en W. te Den Haag had gistermid dag de jaarlyks terugkerende ontvangst plaats van de Amerikaanse hoogleraren, leraren en studenten, die in het kader van het Fulbright-uitwisselingsprogram- ma gedurende een academisch jaar in Nederland college of les zullen geven, dan wel aan een der Nederlandse uni versiteiten of hogescholen zullen gaan studeren. In totaal zijn het er dit jaar 61, te verdelen in 11 professoren, 15 leraressen en leraren, 28 studenten en 5 zgn. research-scholars. De professoren zijn de heren K. Cerny, die politieke wetenschappen aan de Universiteit van Nijmegen zal gaan doceren, W. Cheston, die aan de Universiteit te Utrecht so ciologie zal onderwijzen, M. Cohn, die te Amsterdam aan het Christelijk In stituut voor Sociale Wetenschappen les zal geven, N. Gist en W. Gorter, die resp. aan de Universiteit te Groningen sociologie en economie zullen doceren, P. Minear, die aan de Universiteit te Utrecht theologie gaat onderwijzen, Th. Keiler, die aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam wordt verbon den, G. Simpson, die in Leiden socio logie gaat doceren, M. Ulmer, die te Amsterdam colleges in economie geeft en A. Krasney, die aan de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdamss zal geven. Maigret leert dode kennen Naar een van de vele romans, die de vermaarde Franse schrijver Georges Simenon heeft gewijd aan de avonturen van zyn politiecommissaris Maigret, namelijk Maigret et la jeune morte", heeft de Zwitserse omroep een hoorspel uitgezonden. De VARA zal dit hoorspel „Maigret leert een dode kennen", op woensdagavond a.s. uitzenden onder regie van Jan C. Hubert en in de ver taling van Nantko G. Hazelhoff. SPLIJTBARE MATERIALEN IN SURINAME EN NIEUW-GUINEA Instelling van een stichting In 1956 is een commissie van advies ingesteld ter voorbereiding van de orga nisatie en de uitvoering van een econo- misch-geologisch onderzoek in Ned.- Nieuw-Guinea en Suriname naar de aanwezigheid van splijtbare materialen. Deze commissie heeft thans de voor een dergelijk onderzoek nodige plannen inge diend bij de Nederlandse regering, wel ke zich met deze voorstellen verenigd heeft. Te verwachten is, dat op korte termijn een Nederlandse stichting in het leven zal worden geroepen, die de uitvoering van dit onderzoek ter hand zal nemen. Het is de bedoeling, dat dr. G. Zijlstra, uit Wassenaar, als directeur van deze stichting zal optreden. Uit een en ander moet niet worden afgeleid - aldus deelde men van bevoeg de zijde mede - dat er op dit moment enige zekerheid bestaat, dat deze delf stoffen in exploiteerbare hoeveelheden zullen worden gevonden. SPECIALE ENVELOPPEN VOOR EERSTE KLM-POOLVLUCHT Ten behoeve van de philatelisten gaat de KLM in samenwerking met de Pos terijen in Japan, Nieuw-Guinea en Ne derland ter gelegenheid van de opening van haar poolroute van Amsterdam naar Tokio en Biak op 1 november a.s. zes typen zgn. eerste vlucht-enveloppen uitgeven. De couverts voor de vluchten Tokio— Biak en Tokio—Amsterdam worden in Japan in houtsnededruk gemaakt. Elke envelop zal een speciaal stempel krij gen, terwijl in de plaats van bestem ming een datumstempel wordt aange bracht. DS. J. JANSMA 25 JAAR PREDIKANT Woensdag 17 september is het 25 jaar geleden, dat ds. T. Jansma te Arnhem, secretaris van de Unie van Baptisten gemeenten in zijn eerste gemeente te Nieuwe Pekela als predikant werd be vestigd. Bij Akkrum is gisteravond een auto bestuurd door de 22-jarige F. Buma uit Joure, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder was op slag dood. Een mede- inzittende werd slechts licht gewond. Konvooi naar Quemoy zonder schade aangekomen Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft vandaag in de hoofdstad van Formosa, Taipeh, medegedeeld, dat een derde door Amerikaanse en nationa- listisch-Chinese oorlogsschepen begeleid konvooi in Quemoy is aangekomen. Het communistische kustgeschut schoot op het konvooi, maar de oorlogsschepen le den geen schade. TOESTAND GEWONDE MARINE OFFICIER GOED De toestand van de Nederlandse marine-officier A. H. van Rede, eerste officier op de onderzeeboot „Zeeleeuw", die vannacht wegens verwondingen in het ziekenhuis van Leith, nabij Edin burgh, is opgenomen, men zie elders, is goed. De rechterhand van de officier was in een machine ernstig gewond. Eerste hulp werd verleend door een Engelse arts die met een helikopter naar de „Zeeleeuw" werd gebracht. Later is de officier door een motorsloep naar de vaste wal vervoerd en opgeno men in het ziekenhuis van Leith. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 sept. - Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: appelen 1423, druiven 63, andyvie 79, augurken 676, pronkbonen 1522, sny- bonen 2675, stambonen 4153, stokbo- nen 3071, rode kool 1011. groene kool 912, postelein 625, prei 1520, spina zie 10—24, tomaten A 21—48, B 22—48, C 2024, uien 89, per 100 stuks: meloenen 4897, perziken 223, bloemkool A 10 26, B 1115. komkommers A 1225, B 819, C 10, sla A 3—7.10, sla B 3. per 100 bc«: bleekselderle 8, bospeen 1017, pe terselie 2,60, selderie 1,603,00. BARNEVELD, 1 lsept. Veilingen. Coöp. Veluwse Elervelllng Barneveld-Ede weekaanvoer circa 1.100.000 stuks, handel vlug, henneëieren zeer vlug, prijzen eie ren: 44/50 gram f 7.91-9.91, 50/55 gram: f 10.31-13.22, 55/60 gram: f 13.59-14.98, 60/68 gram: f 15 12-16.69, alles per 100 st. Eierveiling SBE: aanvoer 208.080 stuks, handel vlug. Prijzen eieren; 45/55 gram: f8.16—13.10, 55/60 gram f 13.5814.85, 60/69 gram f 15.10-16.80, eendeëieren: 55/ 65 gram f 8.19-11.00. eendeëieren 65/73 gram f 11.10-12.54, alles per 100 stuks Eiermarkt: aanvoer 1.900.000 stuks, han del zeer vlug. Prijzen kippeëieren: f 15.75- 16.25, algemene prijs f 16.per 100 stuks, kiloprijs f 2.58. basis 62 gram. henneëieren f 9.tot 14.75, kiloprys f 2,00-2.59, ge wicht 45/57 gram. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren: grote eieren f 15.75-16.50, gewicht 62/68 gram. kleine eieren f 14,00-15.50. gewicht 56/61 gram, henneëieren f 8,00-10.00, gewicht 39/49 gr. BOSKOOP, 10 sept. Coöp. Veren. „De Boskoopse Velling". Rozen. gr. bloe mig 20 stuks: Mad. Butterfly 1.20. Better Times 70110, Vlerlanden 90180, Cath. Pechtold 70190, Duisburg 130170, Mad. Offmann 150220, Gemengde rozen 34 60. Babyrozen 10 stuks: Nymph 150370, Moulin Rouge 110, Sweetheart 5075, Ju weeltjes 4075. Ellen Poulsen 4050. Else Poulsen 3050, White Sweetheart 34; Di versen per bos: Clematis Prins Hendrik 200, ld. Durandll 90130, Sneeuwbestak- ken 3471, Chrysanthen 1525, Vuur- pylen 4751, Vlgostetla 19. GOUDA, 11 sept. Kaasmarkt. Aange voerd 168 partijen. Notering eerste kwali teit per kilogram f 2,tot f 2.10. tweede kwaliteit f 1.901.99, extra kwaliteit f 2.11 tot f 2.54. Handel flauw KATWIJK AAN DEN RIJN. 10 sept. Groenteveiling: bloemkool A (per 100 st.) 28.00—38.00, idem B (per 100 st.) 11.00— 22.00, waspeen A export (per kist) 2.00 2.90, idem B export (per kist) 1.501.90, idem binnenland (per kist) 2.303.10, bospeen (per 100 bos) 16.00—32.00, sper ziebonen (per 100 bos) 2.202.90, rode kool 12.00, augurken 1 34.0056.00, idem 2 7.00—17.00, sla (per 100 st.) 6.30—9.10, komkommers (per 100 st.) 8.0018.00, to maten 23.0038.00, zaalulen (per kist) 140—1.60, uien (per kist) 1.60—2.10, an dijvie 1.202.10, groene kool 10.0012.00 spinazie 26.0027.00, selderie (per 100 bos) 5.906.00, kroten (per kist) 1.80, prei 17.0018.00, breekpeen (per kist) 1.70 1.80, aardappelen (per kist) 1.202.10. ROELOFARENDSVEEN, 10 september. Bloemenveiling: Asters 917, Mont- bretla 815, Ornlthogalum 38—60, Gla diolen 12—24, Dahlia 7—f" -24. Freesla 7—27, •22. Anemonen 14 Vlgostetla 12—28, TroschrysanthenMarianne 2032, Sep tember Yellow 2235. Chatsworth 1326 Oldland Scepter 2745. Precose 3032, Clazina Mary 28—45, Shirly 1842. Breit- ner 25—27, Delightsfull 24—38, Shirley W. 3249. Beryl 3047. Crimson Champion 2128. Garden White 2839 per bos. Id. geplozen: Mlgoll 611. Mlllersdale 510 Champion 914. White Joy 1315. Al- fretton 811. Rosa Adam 79, Devils Cap 1113, Daydream 79. Gift 81*. Gerbera 7, Am. Anjers 414 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 10 september. Groenteveiling: aardbeien 2e oogst 93, kropsla 3.00—.00. andijvie 7.008.00. kom kommers 22.0023.00, tomaten A 37.00 44.00, idem B 35.0046.00, Idem C 20 00 29.00, Idem afw. 20.0028.00, snybonen 35.0047.00. kassnljbonen 61.00—77.00, Dubb. stambonen 30.0048.00, stokprln- senbonen 38.0060.00, pronkbonen 15.00 23.00, augurken A 57.00. idem B 36.00. ld. C 27.90, Idem DA 15.70, Idem D 14.00 14.50, idem CD 14.20 per 100 kg. RIJNSBURG. 10 sept. Bloemenveiling FLORA. Gladiolen: Beatrix 330440. Nw Europa 400560, Sanssoucl 300410. Flo wer Dream 480570, Sneeuwprlnses 250 410. Helianthen 140230, Ornlthogalum 400670. Asters roze 100170. Jugend 200 270, Enkele 40100. alles per 100, Dwergasters 2029, Segetum 10—16, Se- getum bont 1222. Goudsbloemen 811, Troschrysanthen- Chatsworth 16-31, Mos quito 1826. Bright Eay 25—38, Wendle 30—47, Shirly 40—60, Delight Pool 24—33, Marion 3036, September 2234, alles per bos; Geplozen Chrysanthen: Mlllers dale 812. Mlgoll 710, D. Dream 912, Am. Anjers sim rood 46, roze 58, wit 57, Lucky Strieke 68 per stuk. RIJNSBURG. 10 sept. Groenteveiling aardappelen 1012, andyvie 810. groene kool 1012, waspeen A 1019, B 710. herenbonen 3040, uien 5—6. per kilo, selderie 59, peterselie 46, kervel 56, radijs 57, bospeen 25-33 per bos, bloem kool A 2035, B 10—16, C 10—11 per st. BEURSOVERZICHT Unilever willig Amsterdam 11 september Aan het Damrak is men verbaasd over de willige stemming die de markt ook vandaag weer demonstreerde. Na de stij gingen van deze week zijn de koersen van AKU, Philips en Unilever vanmid dag wederom opgelopen. Het buitenland blijft de grote koper en het publiek doet bescheiden mee. Hieraan worden uiter aard vele bespiegelingen vastgeknoopt hetgeen niet wegneemt dat de markt al sinds dagen een vrij opgewekt karakter heeft en dat buitenlandse beleggers de fondsen van de internationale rubriek kennelijk nog goedkoop achten. Vandaag gaf Unilever de toon aan. In een zeer drukke hoek opende het margarinefonds 10 punten hoger en behaalde zijn top op 416%, waarna op winstnemingen een reactie volgde tot 413. Ook AKU zette weer behoorlijk hoog in, nJ. op 225, het geen een hernieuwde verbetering van 6 punten betekende. Daarna reageerde het fonds tot 222. Philips, die reeds een flinke stijging achter de rug heeft, deed het kalmer aan, steeg tot 314% (plus 4) en reageerde tot 339. KLM bleef boven New York pariteit. Kon. Olie weerspie gelde het nauwelijks prijshoudende slot van Wall Street en was een gulden la ger. Ook de andere afdelingen lieten een betrekkelijk goed marktbeeld zien, met name de Scheepvaarthoek, waarin KPM boven 144 uitkwam en ook de andere soorten enige punten opliepen. Van de cultures was Deli opnieuw vast op f. 124, gestimuleerd door de dividendhervatting door de American Sumatra Tobacco, een dochteronderneming van de Deli. Se- nembah daarentegen was iets aangebo den o.a. op de dividendpassering. In Soe- kowono mocht geen notering worden op gemaakt wegens een bericht over een bod op de aandelen. De locale fondsen hiel den zich zeer kalm, Rijnstaal werd iets hoger gewaardeerd ingevolge het mee vallende jaarverslag. Staatsfondsen iet wat onzeker. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 11 septembei. Londen 10.55 7/8 10.56 3/8, New York 3.78 3/16 3.78 7/16. Montreal 3.85 1/16, —3.85 5/16, Parijs 89.80 89.90, Brussel 7.59 5/8 7.60 1/8, Frankfort 90.31 V2 90.36 Stockholm 72.99 73.04, Zuerlch 86.53 86.58 Zue- rich (vrije franken) 88.27 88.32. Mi laan 60.75 60.80 V2, Kopenhagen 54.60 54.65, Oslo 52.79 52.84. Wenen 14.58 3/4. 14.59 3/4. Ankara 3.79% 3.80. Praag 52.84 - 52.94, Lissabon 13.26% 13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 11 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94 A 94A Grootboek obi. 3% 80 80L Ned. '47 3% (3) 91% 91{J Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93 A 93 Ned. '48 3% 87% 87% Ned '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 314 88>4 88% Ned '55 II 3% 9014 90% Ned. "37 3 88% 89 Dollarlng '47 3 91 91% Investeringscert. 3 9595% Ned. 02-64 3 94% 94M Cert. NWS 2% 61 60 %L Indië '37 A 3 92% 92 y8 Grootboek '46 388% Ned W8 6% 109% 109HJ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en lnd. B. 33% 34 Nat. Handelsbank 89 90% Ned. HandelmiJ 173% 175 Amst. Rubber 68% 68 Deli Mij.en (Ver.) 122 122.80 H.VA108% 108% Java Cult27 26% Senembah 90% 90% Vorstenlanden13% 13% A.K.U218% 221% Berkel's Patent (v.) 194% 194% Calvé Delft cert. 328 330 Kon. Pap. v. Gelder 195 193 Hoogovens cert309 327 Müller en Co. N3. 3151^ 316 Ned. Kabelfabr. 282 281% Philips 337 337% Philips pref169 168 H,never„ 405% 411% Wilton Feyenoord 193 195 Biliton 2de r174 172 Dordtse Olie gew. cq0i/. Kon. Petr <?.20.-> 164.40 Idem <50 At. 20.—) 16640 i64.95 Hon Amer lt)n 143 145% Java China Paket 133 133% SeVstoomv Mil »,80 Kon Paket My 142 143 Stoomvaart M(j Ned 1411142 Nievelt Goudr cert 12g 12951 v Ommeren cert 9*n,/ 991 Kon Rott Lloyd 7,Jj Ned Scheepv Unie 131% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 88 Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-m 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96% 95% Premieleningen A'dam '53 3 MHM 97% A'dam *51 2% 97% 97 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 85 84% Enschede'54 2% 85% 85% Den Haag '52 I 2% 95% 94% Idem n 2% 95% 95% R'dem '52 I 2% 96 96% Idem H 2% 96% Utrecht '52 2% 98% Z.-Holl. 1957 2% 102% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 229% 229% H.B.U. cert206 205% Rott. Bank 199 198% Twentsche Bank 176 172 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248B 248 Borneo Sum H Mij 48% 48 Ned G en Sp. fabr. 210 208 Kon Ned. Grofsm. 105 110 Internatio 89% 88% Rott. Droogdok Mij. 510 513 Tieleman en Dros ..8 8 Ned. MiJ. Walv.vrt. 81% 82 Spoorwegen Dell Spoorweg MiJ. Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel MM Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OÜ Union Pacific Un. States Steel 28 A 83% 51% 46% 59% 45 93% 57% 82% 2911 76% 7% 27% 83 51% 46 59% 44% 93% 57% 81% 29% 75% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 10/9 Edelmet Kon AA 44 Pref WA idem 62 Holl Constructie 433 Electrolas B 449 450GB Ing our Bouwnyv 145 Int Kunststof! Ind 43% 43% Leldschf Wolspinn 148 150 Sikkens Lakfab '53 475GB 485B Ver Touwfabneken 183 182 Wernink's Betonm 88G 89 Van Wijk Textiel 67GB 69GB 100% 101

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5