Laatste Berichten De olieleiding „Noord-West" trekt spoor door het Duitse grensgebied Een kilometer per dag tot een totaal van 60.000 ton staal Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 Ziekenvervoer naar Wassenaar per helicopter Met een helikopter van de vliegbasis Ypenburg is vanmorgen een ernstig zieke man van Vlissingen overge bracht naar de Ursula-kllniek in Was senaar. De aard van zijn ziekte liet niet toe, |at de patiënt de lange tocht per zie- ;enauto maakte. Omstreeks acht uur I -anmorgen stegen twee helikopters van Tpenburg op. Aan boord van één van [eze toestellen bevond zich een dokter I ran de vliegbasis. De beide helikopters, lie behoren tot de groep lichte vliegtui- ren van de Kon. Landmacht en die ïorden gevlogen door vliegers van de Son. Luchtmacht, landden te Vlissingen >p een Marineterreintje op ongeveer 100 meter afstand van het ziekenhuis, paar de patiënt vertoefde. Drie kwar- iier na de start in Vlissingen landden >eide toestellen veilig op een weiland jaast de Wassenaarse kliniek. ECHTPAAR UIT LEIDSCHENDAM ERNSTIG GEWOND (Speciale berichtgeving) Bij het oversteken van de Putselaan nabij de Pretorialaan te Rotterdam zijn zaterdagnacht de 28-jarige radiomonteur p. van Leeuwen uit de Van Ruisdael- laan te Leidschendam en zijn echtge note, de 32-jarige mevrouw A. J. van Leeuwen-^van Vlijmen, in een hevige regenbui tegen de zijkant van een voor bijrijdende personenauto gelopen. De pian liep een schedelbasisfraotuur op en is in het Westerziekenhuis te Rotter- fnjflam opgenomen. Zyn vrouw is met een gecompliceerde beenbreuk naar het Coolsingelziekenhuis gebracht. iel" LEIDERDORP Diploma-zwemmen In "De Does" Zaterdagavond was er voor de derde ™.n keer in dit seizoen gelegenheid de zwem- proef af te leggen voor het verkrijgen ,evan het A of B-diploma. Een groot aan kandidaten had zich ook nu weer ge meld en op een enkele uitzondering na, eni gelukte het allen het begeerde diploma te behalen. Een succes voor de badmees- ar-ter, de heer Lans, die de meesten van -2; hen opleidde. Uit enthousiasme lieten zyn leerlingen hem, toen hij aan het slot er-een propagandistisch woordje sprak, ïe- gekleed in het water duikelen, tot grote in- hilariteit van de talrijke toeschouwers. In een kort gesprek jé met de voorzit- -7, ter van de Zwemvereniging „De Does", De do heer v. d. Horst, deelde deze ons tis mede, dat er zaterdag 1000 losse toe- i— gangsbewUzen verkocht waren, en het aantal bezoekers wel 5000 geweest was. Voor het A-diploma meldden zich 56 deelnemers van wie er vier werden af- -o' gewezen. -2, Geslaagd zijn: Jef Gardeniers, Marian n-' Vermeulen. Marijke de Wijn, Cora Zand- jïs bergen, Evert Zwolle, Kees van der 3e Voort, René Schouten, Lenneke Velt- huizen, Jannie Vollaard, Elsje van der Hoek, Ansje Looman, Ineke Baars, Ja- queline Zondervan, Yvonne van Rooyen, Henk Booms, Marianne 't Hart, José Zonneveld, Pieter Boutkan, Marga Bos man, Nel Nicolai, Ann Doorenbos, Nan- da Looman, Irene van Kampen, Ankie er van Es, André van der Poel, Anneke in Kluiwstra, Gert van Retjn, Tony van der Pluim, Eddy Kranenburg, Gerda Fe- 5_ lix, Julie Omtzigt, Gé van Rijt, Ria Wer- lf necke, Thea Veringa, Agatha Filippo, te Anneke Prins, Marja Piekaar, Herman c. Lamers, Clarisse Gunning, Andrea van ?s Wingerden, Theo de Vrind, Willy Wer- necke, Jos Creyghton, A. W. v. d. Bosch, H. C. Sliep, Elly Zuiderduin, Pim Slie- n rings en de dames: mevr. Rens-Van t. Dam, mevr. Wernecke-Van Aken, mevr. Baars-Wielinga, mevr. Van Basten-Hes- sing en mevr. Van der Horst-Den Ouden. Voor het B-diploma waren 19 gega- digden, 2 werden afgewezen. Geslaagd zijn: Irene Prins, Saskia van Veen, Ma rian van der Leek, Anja Kranenburg, Anneke Nievaart. Jaap van der Broek, Joop Aniba, Nanda Looman, Johnnie e Glasbergen, Rob Broxterman, Minke Brinksma, Fred Zonneveld, Marijke Rijnsburger, Ab van der Linden, Els Rie- zebos, Nellie Wesselman, Lenie Bloe- mendaal, Paula Looman. P.V. HET OOSTEN Op zaterdag 6 september werd er een wedvlucht gehouden vanaf Neufvilles. De duiven werden gelost om 12.15 uur met z.o.-wind. De eerste duif bereikte haar hok om 3.11.17 uur en bereikte een snelheid van 1050.12 m. per minuut. De laatste duif kwam om 3.36.15 uur aan en maakte een snelheid van 901.72 m. per minuut. De uitslag luidt als volgt: J. Roest 1; J. v. Wezel 2, 6 9; S. Schou wen 3, 8; D. Sonnega 4, 7; J. den Dunne 5; A. v. Gennep 10. WARMOND Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer F. Spierings slaagde te Rotterdam voor schoenwinkelier. Benoemd. M.i.v. 1 november a.s. is benoemd tot commies ter secretarie af deling financiën de heer G. Robberegt te Bussum. Deze benoeming voorziet in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer N. Melker. WASSENAAR TAFELKEURING PLUIMVEEVERENIGING. Zaterdagmiddag werd door de Pluim veevereniging Wassenaar in „Het Wapen van Wassenaar" de jaarlijkse tafelkeu ring van jonge dieren gehouden. De prijzen werden behaald als volgt. Klasse A, dieren geboren in januari, februari of maart, grote rassen Hang oor van J. Westhoek, middenrassen Groot Chinchilla van A. den Hollander, Voorschoten, kleine rassen Hollander van J. van Egmond, kort- of langharige ras sen Angora van J. Westhoek, dwergras sen Pooltje van me. A. van Dijk. Mooiste dier van de keuring in klasse A: Angora van J. Westhoek. Klasse B: dieren geboren in april mei of juni, grote rassen Vlaamse Reus van H. Angevaren, middenrassen Wit Weener van I. Schade van Doorn, Katwijk, kleine rassen Hollander van Th. van dei- Velde. Mooiste dier in klasse B: Wit Weener van I. Schade wan Doorn. Beste nest: Blauw Weeners van N. van der Kooij. Mooiste dier van een jeugdlid: Blauw Weener van J. Keemink. Het aantal ter keuring meegebrachte hoenders was niet groot. Hiervan kregen prijzen: Red Island Red van P. van der Steur; Cochin Kriel Goud Zebrigt van J. van Kampen Delft, Sussex Specklod Kriel van U. Tj. de Vries. Zonder plaatsnaam is Wassenaar. De heren F. Logeman en H. Jar- man alhier, worden 11 september in Den Helder beëdigd als luitenant ter zee der 3e klasse. Dame overleeft val van negen meter (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag viel op de Hillenraad- weg te Den Haag een 66-jarige dame door onopgehelderde oorzaak van een balkon op de tweede etage van haar woning. Zy belandde in de 9 meter lager gelegen tuin, maar haar val werd ge broken door waslijnen en struikgewas. Met onbekend letsel werd zij in het zie kenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Ambassadeur te Oslo Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer D. M. de Smit, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Helsinki, tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Noorse Hof. BEJAARDE BROMFIETSER GEDOOD (Speciale berichtgeving) De 73-jarige J. J. J. Baars, uit Hen gelo, is tegen het middaguur op de Thiemsbrug aldaar met een bromfiets tegen een uit de richting Oldenzaal komende vrachtauto uit Valthermond gereden. De heer Baars raakte de vrachtauto en schoof er met de brom fiets onder. Hij werd enkele meters meegesleurd en overleed ter plaatse. De bromfiets werd vernield. MOTORRIJDER OVERLEDEN De 25-jarige motorrijder B. Lugt uit Z.O. Beemster, die gistermiddag op de Schellingwouderbrug over het IJ tegen de afsluitboom is opgereden men zie elders is in het Binnengasthuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, over leden. COMMUNISTEN BESCHIETEN QUEMOY WEER. Van Amerikaanse militaire zijde wordt vernomen dat kustbatteryen der Chine se communisten vermoedelijk hebben gevuurd op een konvooi der nationalis ten dat, begeleid door oorlogsbodems van ^le Amerikaanse zevende vloot, met voorraden op weg was naar de Quemoy- eilanden. Een nationalistisch landingsvaartuig van gemiddelde grootte werd nabij Que- moy getroffen en is gezonken. Nadat de communistischchinese kust- artillerie een tijd hevig had gevuurd, werden de salvo's minder. Vandaag werd te Taipeh vernomen dat morgen een nieuw konvooi zal wor den gevormd dat, onder bescherming van schepen van de Amerikaanse ze vende vloot, nog meer voorraden naar de Quemoy-eilanden zal vervoeren. VERSCHERPING VAN STRIJD OP CYPRUS ..Kolonel Grivas" heeft zyn Grieks- Cypriotische verzetsbeweging „E.O.K.A." ipdracht gegeven, de oude campagne van het „oog om oog, tand om tand", tegen de Engelse autoriteiten te her vatten. Het bevel verscheen in de vorm van pamfletten, die zondag a.s. in Fama- gusta verspreid werden. Het pamflet kondigt o.a. aan, dat een Engelsman gedood zal worden voor iedere Grieks- Cyprioot, die in de strijd valt. Grivas zegt in dit pamflet, dat hij op 4 augustus een wapenstilstand heeft aangeboden, doch dat de Britse troepen zich daaraan niet hebben willen houden. ZWEEDS PROTEST BIJ DE V.A.R. De Zweedse regering heeft bij de Verenigde Arabische Republiek gepro testeerd tegen de uitbreiding van de territoriale wateren van de Republiek van zes tot twaalf mijl. - B. K b. is benoemd tot griffier van de Hoge Raad der Nederlanden: mr. M. J. Ch. Reyers, thans substituut-griffier bij dit college, tervens rechter-plaats- vervanger in de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage. Ondanks het gemopper der boeren Zo slaaptsinds de machtsover-1 van defensie in Bagdad. Hij heeft name, premier Abdel Krim Kassem l zich slechts een enkele keer de tijd in zijn werkkamer in het ministerie] gegund om dit vertrek te verlaten. (Van onze correspondent) Over een afstand van ruim driehonderd kilometer, tussen Wilhelms- hafen en Keulen, is een strook aarde in beweging. Graafmachines, bulldozers en rijdende hijskranen ploegen met een gemiddelde snel heid van ruim een kilometer per dag, een brede voor door het Westduitse grensgebied en niets blijft er staan. Het is als langs het „ijzeren gordijn", waar ook een strook niemandsland is geschapen, maar met dit verschil, dat het hier tijdelijk is. De natuur zal geleidelijk haar rechten in beperkte mate kunnen hernemen als het grote werk, het leggen van een oliepijpleiding tussen genoemde steden, achter de rug is. Dat zal, naar verwacht wordt, in oktober a.s. zijn en dan zal er meer dan 60.000 ton staal aan buizen in de grond zitten, gereed om het „vloeibare goud" onder de druk van enkele zware pompen te doen vloeien van de oliehaven aan de Noordzeekust naar de grote raffinaderij, die in Wesseling nabij Keulen verrijst. 7 AAA geen doorkomen aan. Dynamiet zal de I er ton ÏUUU mark taak van de machines overnemen. Aan materiaal kost die leiding ruim 1000 mark per ton. Met het leggen er van is men nu ongeveer halverwege ge vorderd, tot het gebied van Bentheim- Ochtrop, slechts enkele kilometers van de Nederlands-Duitse grens, waar de graafmachines heel wat brokken taaie klei moeten verwerken. Het is als een reusachtige stoomwals. Onweerstaan baar ploegen de machines voort en na dit technisch spektakel van brullende motoren, felle lasvonken en zwaaiende gieken blyft een reusachtige metalen slang in de grond achter. „De boeren hebben gemopperd", ver zekerde ons een landarbeider, die bezig was nieuwe greppels te steken op een van de plaatsen waar de lawine van staal en ijzer kort tevoren was gepas seerd. Dat was aan de zuidelijke helling van de Bentheimer zandsteenrug, waar heel in de hoogte nog een wit lint van geasfalteerde buizen ligt te wachten om in de zandsteen te worden gevlijd. Daar hebben de graafmachines het moeten afleggen: in de harde zandsteen was er STADSNIEUWS WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Hedenmiddag omstreeks half één is een 19-jarige wielrijder, die, komende vanaf de Jan van Goyenkade, de bocht naar links iets te ruim nam, op de Witte Singel aangereden door een auto. De wielrijder vloog met zijn hoofd door de voorruit van de auto. De EHD heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk heeft hy één van zijn nekwervels beschadigd. DE ALGERIJNSE OPSTAND Franse strijdkrachten hebben in een actie tegen Algerijnen in het gebied van Constantine 92 rebellen gedood en elf gevangen genomen. Aan de zijde van de Fransen streden plaatselijke Algerijnse eenheden mee. Zaterdagavond heeft een brandje gewoed in het kantoor van de bioscoop Hollywood aan de Boekhorststraat te Den Haag. De brand, vermoedelijk door kortsluiting ontstaan, veroorzaakte een schade van tussen de f4.000 en f5.000. GEVESTIGD VERTROKKEN N. M. M. van der Klugt en fam, van- Lombokstraat 8, naar Oegstgeest, Gevers straat 38. A. Coret en fam. van Herengrt 53. naar Voorschoten, J.P. Coenstraat 13, W. P. Jalink en fam, van Oppenheimstr. 59, naar Voorschoten, Papelaan 35. W C. Meeuwlsse en fam, van Oppenheimstr. 5 naar s-Gravenhage, Leyweg 200. E. Dekker en fam. van Maresingel Ha. naar Hendrik Sterrenwacht 3, L. C. dén Hengst en fam. I Ido Ambacht, Onderdijkserijweg 58. A. magazijnbediende Witte Singel 106, F. W. Steenbergen en lam. van Gasstr. 72 naar fam, rllksambt W. de Zwij- i °en Helder, Grevelingsestr. 119, F. Hak- In hel tijdvak van 28 augustus tot en met 3 september J. Bakker en fam, Scholtenotraat 74, G. van Albada en fam, rijksambtenaar. Tijdeman en fam, rijksambt. W. de Zwij gerlaan 183, E. L. Wltjas geb. Ensel en fam, Scholtenstraat 58. B. van Schaik ge boren Mass en fam.. Mulderstraat 53. M. Bont en fam. monotype-tikker, Vijf Mei- plein 14. C. N. Huisman en fam. G. Kas- teinstraat 60, F. A. Deierkauf en fam. che micus, Scholtenr.traat 56, D. Brussee en fam, bloemenhandelaar, van Vollenhoven- plein 65, E. Versteeg en fam, manufactu rier, Kapteynstraat 41, A. J. Foppes en fam, elektro-tecbn. ingenieur, van Vollen- hcvenplein 46, A. T. J. van der Voort en fam., groentehandelaar, Kneppelhoutstr. 6. A. Singeling en fam, timmerman, Waardstraat 18. C. van Hecklng Colen brander en fam, autoverhuurder, P. J. Blokstraat 28, P. G. Bekkering en fam. Plantsoen 71, C. P. A. Duffhues, militair, Groenhazengracht 12, M. E. J. Vromans geb. de la Rie, werkster, Looierstraat 92, B A. Rutenfrans, lage Rijndijk 6a, J H Broerse, verpleger, Fagelstraai 39. L. J. Duyfies, 11. analiste. Joh. de Wittstraat44 C. M. Priester, secretaresse. Roodborststr. 18, M. van der Lugt geb. van der Hoek, onderwijzeres. Moddermanstraat 47. A. Bizzonl. schrijfmach. monteur. Drucker- straat 21, J. Beukman, rijksambtenaar. Scholtenstraat 84, H. Tahl, tandarts, van Vollenhovenplein 41, J. Stoker, onderwy- zeres, van Vollenhovenplein 77, A. J. Spelthuis. leraar, Tomatenstraat 16a, P. H. P.ijsbergen, kinderverzorgster. Pasteurstr. 28a, J. van der Linden. Boerhaavelaan 51, J. de Lange, metselaar, Kortenaerstr. 59, D G. üit den Boogaard, vertegenwoordi- fer. Hooigracht 100, H. W. de Koek, Hoge tijndijk 65, M. H. van den Bos. elektricien Tulpenstraat 23, J. R. Mantel, militair, Noordeinde 2a, G G. C. Otto, Stadhou derslaan 28, D. van Vliet geb. van der Wolf, Narmstraat 19, P. van der Wouden geb. Tesselhoff, Moddermanstraat 37, W. R. Bake, Fruinlaan 3, E. Bosch, rijksambt., Muldersstraat 53. J. Kruseman, J. van Goljenkade 15, H. S. Donker geb. Blewln- ga. Rapenburg 51, R. van Albada, Sterren wacht 3, A. Biesheuvel, v. d. Sande Bak- huyzenlaan 27, L. J. P. van Hagen, verte genwoordiger. van Vollenhovenplein 13, A. van Harinxma thoe Slooten (baron), Ra penburg 110, J. C. M. Dingemans, hoofd intern voorb. onrierw.. Rapenburg 131, E. M. Veneman. apoth. assistente. Beesten markt 7a, T. J. M de Vries, db„ Boter markt 18. H. J. Bosman, Tuipenstraat 2. G. Rijke, hoofd van de huishouding. Rijns burgerweg 10. N. Tromp geb. Blom, Jan v. Goijenkade 13, P. G. A. M. Froeling, Rijn6- burgerw. 40. P. Louwerse, militair. Noord einde 2a, M. Bieger, ass. in de huishou ding. Rijnsburgerweg 10. J. van der Wal. 11. scheepswerkt. kundige. Aalmarkt 1. A. Datuk Oemar. Leemansstr. 33. S. C. Sta- persma geb. Zandvliet. Kapteynstraat 48. C H. Houwer. Nwe Beestenmarkt 19. G. Teske. Bloemistenlaan 30. B. A. Maaswin kel geb. Muusse, Nieuwe Rijn 54, W. Zim merman, Rijnsburgerweg 27. Grevelingsestr. kaart en fam, van Anna van Burenhof 3, naar 's-Gravenhage, Pluvierstr. 449, J. F. van Duuren en fam, van Boerhaavelaan 51 naar Rijswijk Z-H, J. Israëllaar. 188. H. H. van Eer en fam, van Leemansstr. 38. naar Deventer. Korte Bisschopstr. 12. J C Ra- \esteijn geb. Wiilebrand en fam. van P de la Courtstraat 47, naar 's-Gravenhage. Middenstede 13, H. W. de Soete en fam, van Thorbeckestraat 74, naar Wassenaar, Luzacstr. 7. J. Nelsingh en fam, van Zoe- terw. singel 80, naar Kampen, Burgwal 45. H. C. Albertz en fam, van Hogewoerd 175, naar 's-Gravenhage. Hengelolaan 951, J. Blokzijl en fam, van Noordelnde 17, naar Amsterdam, a.b. ws. Prinsengrt. A. J. En- sink en fam, van de Laat de Kanterstr. 11 naar Hilversum, Oude Loosdrechtseweg 154, T. den Hollander en fam, van Mul- dersstr. 4. naar Oegstgeest, Spaargarenstr 14, G. L. van Loon en fam, van J. van Stolberghof 33. naar Hillegom, Graaf Jan- laan 39, P. Pikaar en fam, van Formosa- straat 32, naar Zoeterwoude, Vrouwenweg 12. E. van der Wal en fam, van Brederode- straat 31, naar Enschede, Tegelerweg 83, R Keij en fam, van Hoge Morsweg 50. n. Noordwljk, Binnenweg 32, T. W. M. Swaak en fam, van Oude Singel 160, naar Rotter dam, Kortgenestr 9. L. van Sluis en fam, van G. Brandtstraat 14, naar Haarlemmer meer. Venneperweg 300, A. J. M van Gooi ei: fam, van Boshuizerkade 44, naar Was senaar. Luzacstr. 35. A. Turkenburg, van Rijnsburgerweg 10, naar Ter Aar, Korter- aarseweg 28. A. van der Velden, van Hoge woerd 146a, naar Verenigde Staten van N - Amerika, R. A. de Wilde, van Noordeinde 2a, naar Amsterdam. R. Fruinlaan 1811, L. Jansen, van Noordeinde 2a, naar Velsen, Lumeystraat 13. H. J. du Marchie Sarvaas van Pletersk.grt. 3a, naar Vlaairdingen, Emmaplein 15, F. M. L. van Geen (Baron) van Steenschuur 18, naar Heemstede. M. Treublaan 3, C. M. Odljk, van Morssingel 8. naar Rotterdam, Pr. Fr. Hendrikstraat 18, J. Kerrebijn geb. van Deventer, van St. Buysingstr. 26, naar Oegstgeest. Broekweg 5, M. L. A. van Wely, van Vondellaan 22, naar 's-Gravenhage, Westeinde 132, G J. van Schaik, van Gerard Brandtstr. 1, naar Rotterdam, Groene veld 15, E. M. A. van Doorne, van Witte Singel 89. naar 's-Gra- venhage, de Mildestraat 22. H. van Tol, v. Witte Singel 27, naar Amsterdam. Oost- zaanstr. 87III, L. Boef, idem idem, J. C. M. van der Staak, van Rijn- en Schiekade 96a, naar Bussum, Iepenlaan 30, H J. TJabbes van Witte Rozenstraat 66. naar Bloemendaal, Vijverweg 23, J. J. Streef kerk van Groenhovenstraat 25. n. Utrecht, J. van Scorelstr. 48, D. J. E. Otto. van Stadhouderslaan 28. naar Rotterdam. He- r.egouwerlaan 72, M. van Ingen Schenau geb. van der Veer. van Lammenschansweg 48. naar Hazerswoude. Rijndyk 226, C. J. van Bentum, van Lammenschansweg 48, naar Bloemendaal, Duinlustweg 16, J. F. i Way, van Stieltjesstraat 47, n. Australië, I M N. ran der Horn, van M. Treublaan 14 naar Amsterdam. Overtoom 283, G. En- gelsma, van Franchimontlaan 39, n Lei derdorp, Koningstraat 26, H. J. M." van Dam, van de M. van Streefkerkstraat 22. naar Utrecht, Catharynesingel 125bis, E. J. P. Belderok, van Zoeterw. singel 78, naar Nijmegen. Mesdagstraat 2, A. J Bazuin, van de Gyselaarstr. 19. naar Delft. Laan van Altena 16, J Hoedemakers, van Co- sijn6traat 24, naar Best, Parkstraat 17, A. Beij, van Gortestraat 79, naar 's-Graven hage. Koninglnnestr. 821, A. G Ohr, van Hoefstr. 15a. naar 's-Gravenhage. van W. van Dykveldstraat 95, J. F Silooy, van Groenhazengracht 12. naar 's-Hertogen- bosch, Zuid Willemsvaart 2, G. L. Jong bloed van Rapenburg 7, naar Oegstgeest, Fr. Hendriklaan 20. J. S. T. de Loor van Gerecht 10, naar Delft, Nw. Plantage 42. B. Merbis. van Beatrixstr. 27. naar Voor schoten. woonwagen Ryndijk bij no. 44. A G. M. J. Tlrnmers. van Nieuwe Rijn 80. naar Heerlen, Geerstr. 34, L. C. Fretz, v. Nieuwe Rijn 65a, n. 's-Gravenhage. Drul- venstr. 101, M. A. Grimberg, van Haarlem- nierstr. 86. naar Bloemendaal, Dr. Bakker laan 14, M. W. J. P. Pompe, van Haarlem merstraat 245a naar Rotterdam, Avenue Concordia 11a, S. J. Veenswyk geb. van der Bom, van Haven 48, naar Zoeterwou- seweg 21b, L. E. Zindel van Lange Mare 42 naar Amsterdam. Rooseveltlaan 193. P Zandvliet, van Piet Heinstr. 5. naar Haar lem. Duinoordstraat 78, C. I Brus, van Lijsterstraat 31. naar Zutphen, Coehoorn- singel 12, J. J. de Bruin, van Fagelstraat 40, naar Bennebroek, Rijksstraatweg 113, T van Dyk, van Boerhaavelaan 43, naar Leeuwarden, Havikstraat 6, J. C. Hellwig, van Rynsburgerweg 10. naar Rotterdam, Henegouwerlaan 70, M. L. Fleurbaay, van Rijnsburgerweg 10. naar Oegstgeest. Ter- weeweg 96, W. P. Marinissen, van Ryns burgerweg 151, naar Wassenaar, van der Doeslaan 1. L. M. J. WaiJ geb. van Zand wijk, van Koolpark 3, naar Australië, E. J. M. A. Vermolen, van Noordeinde 50, naar De Bilt U„ Ruysdaelplein 8, E. C C. de Ryk. van J. van Houtkade 16. naar Gouda J. van Renesseplein 12, A. F. J. Knul van Haarlemmerweg 55a. naar Voorschoten. Rijndyk 226, J. Knul geb. Ligtvoet. idem; B. F. Heetvelt,. van Anna van Saksenstr. 8, naar Bergeyk. Broekstr. 4. D. A. C. van Zuidam, van Formosastr. 32, naar Zoeter woude, Vrouwenweg 12. V. J. M. van der Werf, van Hooigracht 41, naar Wassenaar, Buurtweg 155, M. C. W. van der Lee, van Boerhaavelaan 2, naar Tilburg, da Costa- straat 7, J. van der Linde, van M. Treub laan 41, naar Rotterdam, van Wijngaar denlaan 111. M. Remmelts, van Franchi montlaan 18, naar Hengelo O, Bataafse Kamp 4, L. Browne, van H. de Vriesstraat 78, naar 's-Gravenhage, Pellenaerstraat 1, A. Koch, van Wasstraat 4. naar Oegst geest, Warmonderweg 74, W. Willemsen, van W. de Zwygelaan 6, naar Kamerlk, v. van W. de Zwhgerlaan 6, naar Kamerlk. v. 42 naar Brazilië, P. S. de Neef, van Haag- weg 48, naar Ede Gld., Arnhemseweg 60. C. van Dongen, van Bloemistenlaan 37, n. Rotterdam, Walenburgerweg 15d, M. van Steenis. van Roodenburgerstraat 47. naar Groningen, Waterloolaan 7. L Kok, van Hoge Rijndyk 96a, naar Rotterdam. Sta- tenweg 135a, T. M. Voorhuis, van Noord einde 90, naar Oegstgeest, Rhyngeester- straatweg 4, M. J Smithuls. van Noord einde 50. naar Oegstgeest, Rhyngeesterstr. weg 4, M. P. Relneke, van Rapenburg 80, naar Oegstgeest. Geversstraat 63a, J. A. W. Lucas, van Roodoorststraat 40. naar Rot I terdam, Teillngerstraat 83a, J L. Geerls. i van Rynsburgerweg 10. naar Haarlem, Spaansevaartstraat 88. Het zal lang duren, voordat deze sntf- wond in de Bentheimer bossen is dicht gegroeid. Onze generatie zal altijd het litteken blijven zien - er is menige ka pitale boom geveld voor de aanstaande oliestroom. En dat de boeren hebben gemopperd, spreekt vanzelf. Veel goede weigrond en wel bemeste akkerbodem is onbarmhartig open gescheurd, en veel landbouwers, die tot het laatst hebben gewacht, hebben geen tyd meer gehad om het hooi tijdig binnen te halen. Ook voor graanvelden wordt geen om weg gemaakt, maar deze schade aan het gewas ligt aan de boeren zelf - ze heb ben de bui kunnen zien aankomen. Pas toen de schadevergoedingsregeling (me nig hard woord is hierover gesproken, vooral van de zijde der boeren-organi- saties) in kannen en kruiken was, werd in het gebied bij Wilhelmshafen de eer ste spade in de grond gestoken. Dat is zonder veel ophef gebeurd - in februari van dit jaar. Deerboorde wegen Alleen verkeerswegen en spoorlijnen werden ontzien, en wel op zeer bijzon dere wijze. Er is zelfs geen stagnatie ge weest, Aan de eigenlijke bouwtroepen - vier in totaal 200 man - gingen kleine groepjes specialisten vooraf, belast met het doorboren van de dijklichamen van alle spoor- en verkeerswegen, die het tracé van de ontworpen olieleiding „Noord-West" kruisen. Dat gebeurde met een reusachtige spiraalboor, op de voet gevolgd door de stalen buizen, die nu overal in het Westfaalse land reeds onder de wegen zijn aangebracht, gereed om in het grote leidingplan te worden opgenomen. De buizen zijn van behoorlijke afme tingen: 28 duim (ca. 71 cm.) in door snede. Dat betekent, dat een aanzien lijke hoeveelheid olie alleen al nodig is om de leiding te vullen - naar schatting 143.000 m3. Pompstations op de route (bij Ostenwalde op de Hümmling), bij Ochtrop, circa 13 km. ten oosten van Enschede, en bij Duisburg zullen moeten zorgen voor een constant transport van de olie, die vijf dagen nodig zal hebben om de weg van Wilhelmshafen naar de raffinaderij af te leggen. Het transport zal een aanvangscapaciteit van onge veer 1300 ton per uur krijgen. Het leggen van de leiding geschiedt op dezelfde wijze als bij onze aardgasleidin gen. De 11 tot 12 meter lange pijpen worden naby de plaats waar ze komen te liggen aan elkaar gelast en daarna herhaaldelijk op mogelijke lekken gecon troleerd. Dan komen de graafmachines, die in snel tempo een reusachtige sleuf van ruim anderhalve meter diepte ma ken, gevolgd door hijskranen, die de bui zen leggen. Het werk wordt voltooid door bulldo zers en andere werktuigen, die de sleuf dichten en het terrein egaliseren. Een en ander is door de grote hoeveelheid tech nisch materieel bijzonder spectaculair, vooral in de nabijheid van grote ver keerswegen, waar doorlopend een enorm wagenpark van de meest uiteenlopende voertuigen in actie is en een grote mod derpoel achterlaat. Tal van Nederlandse vakantiegangers hebben deze zomer op hun trips naar het nabije Duitse grens gebied dit miljoenenwerk van naby kun nen aanschouwen. BEURSOVERZICHT Unilever ep 400 Amsterdam, 8 september. De internationale politieke verwikke lingen gingen vrywel onopgemerkt aan het Damrak voorbij. Inplaats van terug houdendheid viel juist kooplust voor de toonaangevende fondsen te consta teren. Waren internationale fondsen vrydag weinig veranderd, vandaag wa ren zij bepaald willig gestemd en droeg het buitenland ertoe bij de koersen om hoog te werken. Ditmaal trok niet uit sluitend Philips de aandacht. Alle vier grote fondsen waren het middelpunt van een behoorlijke schare kopers, die zich vooral verdrongen in de hoek van Uni lever. Zonder dat nieuwe berichten over het margarine-concern waren gelanceerd, was de stemming zeer vast, opende het fonds op 396%, stond het geruime tijd stil op 399 en was het zelfs nog de vraag of de brug van 400 zou worden be reikt. Ongeveer een kwartier voor slui ting van de markt werd onder gejuich van de kopers de 400 voor Unilever be reikt, een stijging van 7% t.o.v. vrydag. In de andere grote hoeken ging het rustiger toe, maar ook daar was de stemming zeer vast. Vooral Aku trok de aandacht: geopend op 205% (plus 4) liep het rayonfonds op tot 208. Philips steeg tot 327 en deed hét dus kalmer aan, Kon. Olie liet zich door Venezuela niet imponeren en was vast rondom f166. In K.L.M. was wederom niets te doen. Overigens was de markt stil: Scheep vaart merendeels zeer kalm, maar vast voor K.P.M. (143 na 144% tegen vrydag 140%). Cultures lieten zich eveneens van een betere zijde kennen, vooral Deli.die tot f.119 opliepen. De lokale waarden waren rustig gestemd: Kaiser-Frazer werd hoger gewaardeerd ingevolge de bekende verkoop der activa, Ketjen was iets beter op de goede gang van zaken, Excelsior echter werd genoemd beneden de 60. Staatsfondsen prijshoudend en kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 september. Londen 10.55%—10.56%; New York 3.78%3.78%Montreal 3.87%—3.87%; Parijs 89.95-90 05; Brussel 7.59%-7.60%; Frankfort 90.32%—90.374Stockholm 73.07—73.12: Zürich 86.57%—86 62% Zürich (vr. frs.) 88.3188.36; Milaan 60.794-60.84%; Kopenhagen 54.60-54.65; Oslo 52.79-52.84; Wenen 14.58%-14.59%; Ankara S.79%— 3.79%; Praag 52.84-52.94; Lissabon 13.264—1328. Beurs van Amsterdam Maandag 8 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obl. 3% 79% 80 Ned. '47 3% (3) 91fi 91% Ned. '51 34 94% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 87y« 87% Ned '54 34 88% 88% Ned '55 I 314 88 88% Ned '55 II 34 90% 90% Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 91% 91 %L Investeringscert. 3 95% 954 Ned. 02-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 60% 61 Indië '37 A 3 92 91% Grootboek '46 3.... 88% Ned W.B 6% 109% 109fg ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34y4 34 Nat. Handelsbank 88% 87% Ned. Handelmy 172% 1734 Amst. Rubber 67% 69% Deli My.en (VerJ 118.00 118.80 H.V.A103% 105 Java Cult27L 26 Senembah 87% 88 Vorstenlanden13% 13% A.K.U201% 208% Berkels Patent (v.) 191% 193% Calvé Delft cert. 316 323 Kon Pap. v. Gelder 193 194% Hoogovens cert334% 334% Mllller en Co. N.B. 314% 313 Ned. Kabelfabr277% 280 Philips 3237/. 327% Philips pref iep no 52üever„ 393V. 399% Wilton Feyenoord 193 Bülton 2de r168% 170 Dordtse Olie gew. 678% 690% Kon Petr (f.20.-) Idem (50 a f.20.—i64.60 166.50 Holl Amer iyn 141 141 Java China Paket 132 131 99-50 99 50 Ned Stoomv My 142 Kon Paket My 140% 142% Stoomvaart My Ned 139% 140 Nievelt Goudr cert 126% 126% v Ommeren cert 230 231 Kon Rott Lloyd 126 i27 Ned Scheepv Unle i2g% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 4 87% Lelden 1947 3 4 95 B R'dam 27 I-II1 3% 934 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 97% A'dam '51 2% 93% 94% A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam "56 H 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 85 85% Den Haag '52 I 2% 95% 96 Idem II 2% 96 96 R'dem '52 I 2% 95% 96B Idem n 2% 95% 96 Utrecht '52 2% 98 98% Z.-HoU. 1957 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amst. Bank 227 229% H.B.U. eert205% 205% Rott. Bank 198 198 Twentsche Bank 171 170 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248B Borneo Sum. H My 47 47 Ned. G en Sp. fabr 212 218 Kon Ned Grofsm. 101% 102% Internatlo 86 884 Rott. Droogdok My. 515 515 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 80% 80 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 2828% Intern. Nickel82% 82% Anaconda 50% 50% Bethlehem Steel 45% 46 Cities Service 59% 604 General Motors 43A 43% Kennecott93 93 Republic Steel 56 56% 8hell OU 82% 82% Union Pacific 29 M ün. States Steel 74% 74% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK_ 5/9 Edelmet Kon AA 44 Pref w.a idem 62 Holl Constructie 435 437 447 448 Ing our v Bouwnyv 141 141 Int Kunststof! Ind 44% 43 Leldsche Wolsplnn 151 152 Slkkens Lakfab -53 467 467 Ver Touwf abrieken 183% 183 Wernlnk's Beton m 884 88% Van wyk Textiel 66 66% 1004

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9