Laatste nieuws NEDERLAND GAAT VRIJHEID ATOOMSCHEPEN BEPERKEN Geref. kerk van Voorschoten is gerestaureerd en vernieuwd phS&preiv:;:::::: 323% S8 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 Dc Nederlandse regering is niet bereid, in de toekomst schepen die door kernenergie worden voortgestuwd, in de Nederlandse wateren en havens zonder meer dezelfde vrijheden te verlenen als gewone schepen genieten. Atoomschepen die Nederlandse havens aandoen, zullen daar aan beperkende maatregelen worden onderworpen, zoals dat op het ogenblik ook reeds het geval is met tankschepen. Alleen zullen de beperkingen voor atoomschepen nog stringenter zijn dan die voor tankers. De bepalingen zullen gelijkelijk gelden voor militaire en commerciële schepen zonder uitzondering. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken en voorzitter van de Nederlandse commissie voor Atoomenergie, mr. C. L. W. Fock, die in Genève het eerste deel van de atoomconferentie heeft bijgewoond, medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat op het ogenblik in Nederland reeds een studie gaande is over de vraag, wat voor maatregelen inzake atoomschepen precies nodig zullen zijn. Als reden voor dit standpunt gaf de heer Fock, dat ondanks de meest uitge breide en zorgvuldige voorzorgsmaat regelen aan boord van atoomschepen STADSNIEUWS „Het geluk - voor U" EVANGELISATIEWEEK HERVORMDE GEMEENTE. Onder het motto „Het geluk - voor U" wordt volgende week een „Evangelisatie- week" gehouden, uitgaande van de Leidse hervormde gemeente. Het plan hiertoe is gerijpt in de wijkcommissies voor het bijzonder kerkewerk en wordt gestimuleerd door de centrale B.K.- commissie. Deze .Evangelisatieweek" is bedoeld als een startschot voor het werk, dat in de komende maanden zal worden gedaan onder de van de kerk ver vreemden. Deze actie wordt geopend met een kerkdienst a.s. zondag in de Pieterskerk, 's avonds om 7 uur, waarin ds. J. Mon- teban van het landelijk Open-Deur- Werk te Driebergen, zal spreken. Het verdere programma ziet er als volgt uit: Maandag 8 september: half 8 Open luchtsamenkomst in de Lopsenstraat/ Pres. Steynstraat (Morskwartier). Spre kers: dr. P. L. Schoonheim en de heer J. F. G. Jierat. Zangkoor: „De Zaaiers". 8 uur, Wijkgebouw „Staalwijk": bijeen komst onder leiding van ds. P. Kloek. Medewerking van de Timdelerclub en een forum. Dinsdag 9 september, 8 uur, Oosterkerk: ds. P. Lugtigheid van Den Haag. Zang: „De zingende zusjes". Woensdag 10 september, 8 uur, Mare- kerk: Samenkomst onder leiding van ds. J. van der Wiel. Koor- en solozang. Donderdag 11 september, 8 uur, Kooi- kapel: dr. P. L. Schoonheim. Koorzang onder leiding van de heer A. Zaalberg. 8 u., aula Asserstraat: Bijeenkomst on der leiding wan ds. D. J. Vossers. Zang, declamatie. Vrijdag 12 september, 8 uur, aula BoshuizerkadeVraaggesprek avond onder leiding van dr. P. L. Schoonheim. Muziek en zang. Zaterdag 13 september, half 8: Openluchtsamen komst in de omgeving van de gas fabriek. Spreker: ds. M. Ottevanger. Zondag 14 september, half 11, Luxor- Theater: Zondagmorgengesprek onder leiding van dr. P. L. Schoonheim. Me dewerking van de Timdelerclub. 7 uur, Marekerk: Bijzondere kerkdienst onder leiding van dr. P. L. Schoonheim. Zang. Kindersamenkomsten: Woensdag 10 september, 2 uur: Wijk gebouw „Pniël", Middelstegracht 60: ver toning van twee films van de Ned. Zondagsschoolvereniging ,De grote Sportdag" en „In het land van de bij bel". Half vijf, Wijkgebouw „Rehoboth, Rapenburg 10. Hetzelfde programma. Half 3, MaranathakerkKindersamen komst, die door het „Ikor" wordt opge nomen. JONG EN JOLIG Y. ACHT WEER EEN DRUK TOURNEE Sempre Avanitt's „Jong en Jolig" wacht weer een druk seizoen. Dat dit ensemble, niet alleen in Leiden, doch ook buiten de Sleutelstad zeer populair is, blijkt wel uit de volgende lijst van uit voeringen: 22 september Amersfoort (gouden jubileum Ned. Ohr. Bouw- en Houtbedrijf sbond7 oktober Den Haag (gouden jubileum afd. Den Haag van deze Bond)13 oktober Delft (40-jarig bestaan Ohr. Bedrij fsgroepencentrale) 22 oktober Huizen (40-jarig bestaan Chr. Metaalbedrijf sbond)30 oktober Leiden (in samenwerking met de toneelaf deling uitvoering in Stadsgehoorzaal)4 en 11 december Schiedam (50-jarig be staan Chr. MetaalbedrijftsbondjBoven dien is „Jong en Jolig" uitgenodigd en kele avonden te verzongen in het kader van de CNV-propaganda-maand (no vember) scheepsongelukken niet uitgesloten zijn, die zo ernstig zijn, dat de wateren in de Nederlandse havengebieden met radio activiteit zouden kunnen worden be smet. De beperkende maatregelen zullen ertoe moeten bijdragen, dit te voor komen. Advertentie PRINS BERNHARD NAAR MEPPEL Prins Bemhard zal dinsdag 30 sep tember a.s. des namiddags tegenwoor dig zijn bij de ingebruikneming van een nieuw kantoor- en bedrijfspand fier N.V. Koninklijke Rotterdamsche Beton en Aanneming Mij v.h. Van Waning en Co. op haar betonwarenfabriek te Meppel. Dodelijke val van boerenwagen (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is in de buurtschap Ratum (by Winterswyk) het byna 2-jarig zoontje van de familie Toebes van een boerenwagen gevallen. Het werd met zware verwondingen in het Algemeen Ziekenhuis in Winterswijk opgenomen, waar het korte tijd later is overleden. Het jongetje was met een oom mee geweest om zand te halen. Op de terug weg liep de man naast de kar, terwijl het kind bovenop het zand zat. Blijk baar is het knaapje tUdens de rit van het zand afgegleden en onder de wielen van de kar terechtgekomen. Vierling in Friesland Moeder en kinderen gezond De 20-jarige mevrouw J. Lautenbach- Spoelman te Deinum (Fr.) heeft het leven geschonken aan een vierling: twee jongens en twee meisjes. Direct na de geboorte zijn de kinderen over gebracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Ook de moeder is daar vanmorgen om kwart voor elf naar toe gebracht. Het eerste kind werd vannacht om twee uur geboren, het laatste vanmorgen om negen uur. De baby's maken het goed. Ook de toestand van de moeder laat zich gunstig aanzien. Mevrouw Lautenbach wordt morgen 21 jaar. Het gezin Lautenbach woont in bij de schoonouders, de familie W. Spoelman. By deze familie thuis zijn de baby's geboren. De kinderen hebben de namen Meint, Willem, Dirkje en Ietje gekregen. De vier kinderen variëren in gewicht van 1050 tot 1800 gram. De vierling is geplaatst in een cou veuse. De dokter die bij de verlossing as sisteerde, de heer G. C. M. Kolff uit Marssum. zei vanmorgen dat hij wel een tweeling had verwacht. „Ik keek er wel van op toen het er vier waren", zei hij. Twee van de kinderen heboen een ge wicht van 3 pond en 2 ons. de twee an deren wegen 2 pond en 3 ons. ITALIAANSE TELEVISIE FILMT KONINKLIJK BEZOEK AAN DORDRECHT Een filmgroep van de Italiaanse tele visie, die op het ogenblik in Nederland Is om een film over ons land) te nemen, heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt ook de Koningin -te filmen, toen zij het nieuwe zeehavencomplex van Dordrecht opende. LEIDERDORP FEESTPROGRAMMA ZILVEREN BESTAAN CHR. SCHOOLVERENIGING Op 21 september hoopt dr. O. J. Stree- der uit Den Haag, één der oprichters der Chr. School alhier, in de herdenkings kerkdienst ter gelegenheid van het zil veren bestaan der vereniging voor te gaan. 24 september: 's morgens van 5 vóór half 9 tot half 9 zal de kerkklok worden geluid. Intussen verzamelen zich de schoolkinderen op het grasveld voor het gebouw, en wordt de dag begonnen met het zingen van enkele liederen en een korte toespraak. De kinderen van de laagste 3 klassen gaan daarna naar de aula van de Herv. school in het Zijlkwartier, waar een film wordt vertoond en een goochelaar komt. De kinderen van de hoogste klassen zullen onderlinge wedstrijden houden .'o.m. een speurtocht door Leiderdorp), 's Middags wisselt het programma. 25 september. Officiële viering van het Jubileum met afscheid en Installaties. Aanvang 8 uur nam. in de aula van de school Zijlkwartier. 26 september: een avond voor oud leerlingen, personeel, oud-personeel, ouders en belangstellenden, ook in de eula schooi Zijlkwartier. OEGSTGEES1 Gezinsbegroting De Commissie voor Huishoudelyke- en Gezinsvoorlichting is gisteren begon nen met haar eerste cursus in het win terseizoen. Al was deze eerste cursus avond dan ook nog een echte zomer avond, er waren toch heel wat dames aanwezig die hun belangstelling toon den voor wat het Gezinsbegrotings- instituut, dat nauw samenwerkt met de spaarbanken, aan leerzame dingen naar voren heeft te brengen. Na een woord Bijgebouwen zijn aanzienlijk uitgebreid Op 14 april van dit jaar werd de gereformeerde kerk gesloten in verband met een grondige restauratie van het kerkgebouw en de bouw van enkele nieuwe lokaliteiten. Er is in deze enkele maanden hard gewerkt en vanavond zal de kerk dan ook weer overgedragen kunnen worden aan de kerkeraad. De kerk, die in 1925 werd gebouwd en waaraan sindsdien bijna niets meer was gedaan, heeft een geheel ander aanzien gekregen en in de bijgebouwen is een flinke ruimte voor het houden van vergaderingen en voor andere activiteiten geschapen. De Gereformeerde Kerk beschikt nu over een bijgebouw, waardoor het ver gader probleem voor jaren is opgelost. Het interieur is modern en de in richting zeer praktisch. De aansluiting met het kerkgebouw is, met gebruikma king van de bestaande (en gemoderni seerde) vergaderlokalen vernuftig ge vonden. Door de ingang aan de achter- zyde komt men via een vestibule in een ruime, lichte hal, die voor verschillende doeleinden gebruikt kan worden. Tevens is daar een klein modern buffet in %- richt. Via een garderobe komt men in de grote vergaderzaal, welke plaats biedt aan circa 120 personen. Ook deze zaal in moderne kleuren geschilderd —maakt een gezellige indruk. Daar naast is er no? een vergaderruimte voor circa 45 personen. De oude kerkeraads- kamer onherkenbaar gemoderniseerd is thans ingericht als predikanten en commissiekamer, terwijl het oude verenigingslokaal nu is gepromoveerd tot kerkeraadskamer. De grote kelderruimte bevat de in stallatie voor de centrale verwarming van het kerkgebouw en het bijgebouw en verder veel bergruimte en een fiet senbergplaats. Het tweede gedeelte van het project omvatte de restauratie van de kerk en kosterswoning. Ook dat was hard nodig. Het belangrijkste onderdeel van het werk lag in handen van de heer B. J. Aalbers uit Voorburg, ontwerper, die ook optrad als kleurenadviseur. Met de hem ten dienste staande middelen heeft deze kunstenaar een harmonisch en stijlvol interieur weten te scheppen. In nauwe samenwerking met de heer A. Boesveld werd het liturgisch centrum ontworpen. De nieuwe, heldere, glas in lood ramen laten een maximum aan licht binnen en de dominerende licht grijze kleur doet prettig aan. De indeling van de banken is zodanig veranderd, dat het hoofdpad midden door de kerk loopt. De banken zelf zijn gemoderniseerd en in een licht grijze tint geschilderd. Het aantal zitplaatsen is nog iets vergroot kunnen worden. Het front van het orgel is aan het nieuwe interieur aangepast: de overbodige ver sieringen zijn verwijderd, terwijl de pypen een speciale bewerking hebben ondergaan. Ook het inwendige van het orgel, dat tijdens de restauratie bescha digd werd, is grondig onderhanden ge nomen en opnieuw geïntoneerd door de bouwer van het orgel, de firma Valckx en Van Klauteren uit Rotterdam. Bijzonder veel zorg is besteed aan het liturgisch centrum. Vóór de prachtige, a-symmetrische preekstoel van kostbaar palissanderhout met aan de voorzijde het Christus monogram, is een groot podium met het doopvont en avond maalstafel, eveneens versierd met palis sanderhout. Al met al heeft de Gereformeerde Kerk van Voorschoten thans weer de beschikking over een waardige plaats van bijeenkomst. Vanavond om 8 uur zal in een speciale bijeenkomst de ge restaureerde kerk met bijgebouwen door de Commissie van Beheer aan de ker keraad worden overgedragen. De restauratie en bouw vroegen een bedrag van f. 200.000. Aan giften kwam een bedrag van f. 50.000 binnen, terwijl voor het restant een obligatielening werd aangegaan, die in 2 dagen vol- tekend was. Inmiddels heeft de beroepen 2e predi kant het beroep aangenomen en is voor ds. Smit een pastorie aangekocht. van welkom door de presidente, mevr. P. H. Smits-Witvliet, werd de docente van deze cursus, mevrouw C. W. P. M Bosse-Kuypers voorgesteld, die op pret tige wijze haar toehoorderessen aller eerst vertelde dat het G.B.I., dat in 1954 was opgericht, zich ten doel stelt om de gezinnen behulpzaam te zyn bij het op stellen van een budget. Steeds meer wordt men geconfronteerd met nieuwe en vaak kostbare artikelen, die door de niet te schatten macht van de reclame onder onze aandacht worden gebracht. Tegen deze macht der reclame dient men zich enigermate te pantseren, want de suggestieve reclame doet bij voort during een aanslag op onze portemon nee, waarby in het byzonder te denken is aan de zelfbedieningszaken, waardoor het ouderwetse boodschappenboekje meer en meer in onbruik raakt. Uit een enquête is gebleken het aantal spontane inkopen door vrouwen aanmerkelijk groter is dan by mannen, alhoewel deze laatsten veelal grotere bedragen beste den. Met behulp van de flanellograaf werd aangetoond welke posten tot de vaste lasten moeten behoren, welke tot de huishoudelyke uitgaven en wat onder de z.g. reserve thuis hoort. Dat de voe dingskosten verreweg het grootste be drag vormen kwam duidelijk tot uiting. Hoe belangryk de appel voor de dorst is en van welke betekenis de spaarbanken daarby zyn is aangetoond. Er waren in teressante beeldstatistieken, die enkele vragen opwierpen waarop de docente een uitgebreid antwoord gaf. Met een reeks filmbeelden werd getoond hoe men zyn geld „met plezier en profyt" kan besteden. Na een slotwoord door de presidente en een woord van dank aan de heer J. H. M. Reys, het hoofd van de Montes sorischool, alhier, voor het beschikbaar stellen van zyn projectie-apparaat en het vertonen der filmbeelden werd af scheid genomen tot de volgende cursus avond op 11 september. KONINKLIJK GOUD VOOR I. M. K. VAN LOO In verband met zijn veertigjarig dienstverband bij de Noordhollandse Brandwaarborg N.V. is de heer I. M. K. van Loo. hoofdinspecteur van deze N.V., onderscheiden met de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud. Burgemeester H. L. du Boeuff heeft deze onderscheiding in het bijzijn van enkele familieleden van de jubilaris uitgereikt. Het jubileum zal over enkele weken feestelijk worden herdacht. WASSENAAR RAADSVERGADERINGEN De raad dezer gemeente komt neden, vrijdagavond, en woensdagavond 10 sep tember in openbare vergadering bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ronald, zn. van H. Langhout en A. C. Costeris; Ednmndus, zn. van W. van der Veer en M. F. Hakkaart; Gerardus W. A., zn. van G. W. Akkerhuls en M J. Kuyvenhoven; Maria C., dr. van P H. de Boer en B. M. Pronk; Joseph B H.. zn. van A. W. Riem en M. A. de Smit; Roelof M.. zn. van R. van der Does en J. van der Niet. Ondertrouwd: J. H. Boenders en J. A. H. Ruitenbeek. Getrouwd: C. Verhey en E. de Roode; A. van Egmond en L. C. van Ri)n; H. Schönbeck en M. M. Pontier; C. O. I. B. Tilman en M. D. C. van Haaren Overleden. S. Burger. 68 jr., echtgen. van G. van Egmond. Nog steeds inreisvisa voer Nederlanders (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van uit Djakarta afkomstige berichten ais zou de Indo nesische regering nog steeds ver scherpt optreden bij de verstrek king van uit- en inreisvisa aan Ne derlanders, verklaarde de woordvoer der van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag desgevraagd, hierover nog geen instructies te heb ben ontvangen. De heer Soejoko Hoe- dyonoto,, die tevens waarnemend zaakgelastigde is, nu de heer M. Ma- ramis voor besprekingen in Djakarta vertoeft, deelde mede, dat er in Den Haag nog steeds inreisvisa worden verstrekt aan Nederlanders, die ver zochten om toelating tot Indonesië. De visa zijn uitgereikt op desbetref fende beslissingen van de immigratie autoriteiten in Djakarta. Voor het overgrote deel zijn de visa uitgereikt aan zakenlieden. Verder be vonden zich onder de aanvragers artsen en geestelijken. De uitreiking van inreisvisa door de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag zou inderdaad enige tijd stil hebben gestaan sinds in Indonesië de anti-Nederlandse campagne li aar hoog tepunt bereikte o.m. van Nederlanders Sedert de eerste maanden van dit jaar zou de vertegenwoordiging in Den Haag echter weer regelmatig visa hebben verstrekt op instructie van Djakarta. Oplichter-chemicus in arrest HAGENAAR VERSPEELDE F. 8000. (Van onze Haagse redactie) In byna 2 jaar heeft een 43-jarige chemicus uit Enschede (die enige uit vindingen op zun naam heeft staan) kans gezien een goedgelovige Hage naar f. 8000 lichter te maken met fan tastische verhalen over een motor brandstof, die hy zei uitgevonden te hebben. Toen de chemicus aan kwam dragen met het verhaal, dat hy een motorbrand stof had uitgevonden, welke bestond uit 1 deel van een bepaalde stof en 9 delen water, voelde de Hagenaar er wel iets voor zich hierin financieel te interes seren. Voor proeven, die nog gedaan moesten worden, gaf hij hem f.3000. De chemicus vertelde dat de Ameri kaanse leger-autonteiten veel belang stelling voor de uitvinding hadden en dat zij aandrongen op levering van de brandstof. Hiervoor moest echter meer geld ter beschikking worden gesteld. Met het oog op de contra-spionage mocht dit geld echter niet rechtstreeks wor den uitbetaald, maar het moest op een bankrekening worden gestort op naam van een fictieve firma. Ook hier „trapte" de Hagenaar in en hy stortte f4500. De chemicus wist nog f.540 in handen te krijgen. Thans is hy gearresteerd wegens oplichting. Binnenkort wijziging dienstplichtwet (Van onze Haagse redactie) By de Tweede Kamer zal vcrmoedelyk begin volgende week een wetsont werp worden ingediend tot wyziging van art. 33 van de dienstplichtwet. Deze wyziging zal het mogelyk ma ken dienstplichtigen van de Land macht ook zonder hun toestemming naar gebieden buiten Europa te zen den. De Grondwet laat dit reeds toe, maar de dienstplichtwet is nog niet aangepast aan de jongste grondwets- wyziging van 1956. Deze kwestie werd urgent door het besluit der regering een groep specialis ten op het gebied van de luchtafweer naar Ned. Nieuw-Guinea te zenden. Tol dusver is de verdediging van Nieuw- Guinea een zuivere Marine-aangelegen heid. In afwachting van de goedkeuring door beide Kamers van de wijziging der dienstplichtwet gaat de voorbereiding van de uitzending van materieel en per soneel der Landmacht naar Nieuw-Gui nea intussen voort. 6557 woningen in juli gebouwd Y'olgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Juli 6.557 woningen gebouwd. In de maand juli van het vo rig jaar kwamen 6.777 woningen gereed. In de eerste zeven maanden van dit jaar zyn 49.816 woningen opgeleverd, tegen 47.891 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in juli 1958 voltooide wonin gen werden er 561 als systeemwoning gebouwd. In die eersite zeven maanden van het. lopende Jaar kwamen 4.872 systeemwoningen gereed Sedert de be vrijd mg zijn. gerekend tot en met Juli 1958. 646.374 woningen opgeleverd. Monster-achtbaan (Van onze Haagse redactie) De grootste achtbaan, die ooit in ons land kermisbezoekers gillend over zich heen heeft laten rijden, gaat morgen in Den Haag „in première". Het is een Duits apparaat, 60 meter lang, met een „val" van 11 meter, die in 40 meter wordt afgelegd. Ook op andere kermissen zal deze reusachtige achtbaan voor méér sensatie komen i zorgenI BEURSOVERZICHT Internationals fractioneel lager AMSTERDAM, 5 september Het Damrak sloot vandaag de week af met iets lagere koersen voor de interna tionale waarden, hierop moet direct worden gezegd, dat de ondertoon vast was. De politiek tussen Amerika en com munistisch China heeft zich de laatstp 24 uur aan merkelyk verscherpt en dit maande de arbitrage tot uiterste voor zichtigheid. Internationaal viel er dan ook weinig op de beurzen te beleven en in Amsterdam ging men eerder over tot het gladstellen van posities, mede in verband met het naderende weekeinde, dan het opnieuw aangaan van uitbrei ding van zaken. Dit was duidelijk aan de koers van aandelen Kon. Olie waar neembaar. Reeds maanden achtereen stappen dagelijks grote houders van deze aandelen uit de markt. Zo ook vandaag. Tegenover dit aanbod, op bescheiden schaal, werd bijna geen steun geboden v.aardoor de koers op f 164.40, f130 be neden de slotkoers van gisteren bleef en de aandelen circa f 0.70 onder pariteit Amerika lagen. Aandelen Philips schom melden rond de 323en verloor 1% punt. Unilevers die aanvankelijk min 1% pet op 39lVi inzetten verlieten de markt op 393 vrijwel onveranderd ver geleken by de vorige dag. Zo verging het ook AKU dat na een opening van 200% steeg tot 202, gelijk bij donderdag. KLM werd een fractie lager vernomen. Mr. F. J. Kranenburg lid Tweede Kamer? (Van onze Haagse redactie) Het ziet ernaar uit, dat mr. F. J. Kranenburg, die in mei j.l. aftrad als Staatssecretaris van Oorlog, in het politieke leven zal terugkeren ais lid der Tweede Kamer voor de P. v. d. A. De juridische specialiste der socialis tische kamerfractie, mej. mr. J. Zee- lenberg, is namelijk voornemens voor het Kamerlidmaatschap te bedanken. In de kieskring Rotterdam by de Kamerverkiezingen van 1956 prijkt mr. Kranenburgs naam onder die van mej. Zeelenberg en als jurist komt hy ook in aanmerking om de speciale taak van mej. Zeelenberg in de P. v. d. A.-fractie over te nemen. Desgevraagd verzeker de mr. Kranenburg ons hedenmorgen, dat hy een benoeming tot lid der Tweede Kamer zal aanvaarden. Beurs van Amsterdam Vrijdag 5 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3).... 91% 9144 Ned. '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92f4 92% Ned- 3K 87y4 87y4 Ned. '54 3y4 88"/, mVt Ned. '55 I 3H 88 88 Ned. '55 II 314 90B 90VS Ned- '37 3 88% 88'j Dollarlng '47 3 92y4 91% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 02-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 60% Indië '37 A 3 92 92 Grootboek '46 3.... 88% Ned W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en ind. B. 36 341/4 Nat. Handelsbank 88 88% Ned. Handelmy 173 172% Amst. Rubber 67% 6714. Deli My .en (Ver.).. 119 118.00 it: Senembah g7% 87% Vorstenlanden13$ 13,£ bS's Patent (V.) gJS "J* Calvé Delft cert. J?** Kon. Pap. v. Gelder iqo 193 Hoogovens cert333 334 u MUller en Co. N3. 3T7 3 Ned. Kabelfabr077u wmonFeyënWd':: 'J?* 3M* Biliton 2de r Kond"£eSUV.70.-; «J, 678y4 Hol? „in20'-165.80 164.60 hou. Amer. lijn 1 on KTMChina PakCt 129% 132 Ned Stoomv. My-:: Kon Paket My f.X,, Stoomvaart My Ned 137 ToS,-1 Nievelt Goudr cert 1033/ v Ommeren cert 93» 4 Kon Rott Lloyd 7XÏ i™. Ned Scheepv Unie J2g% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 87% Leiden 1947 3'4 95 B R'dam '37 I-II] 3% 93% 93% Hillegom is gisteren getuige ge weest van een enorm transport. Uit een fabriek van plasticbuizen wer den acht buizen van vijftig meter tang naar het station vervoerd. Daar werden zij voor transport naar Hamburg op vijf aan elkaar gekoppelde wagons geladen. De buizen als een kronkelende slang door de Hillegomse straten. Van de scheepvaarten vond een goed herstel plaats ln aandelen Van Nievelt en Scheepvaartunie die zich 3 punten verbeterden. Ook voor KPM begon de belangstelling weer te herleven waar door de aandelen op 138% openden om daarna te stijgen tot 141 van welk ni veau in het verdere beursverloop 1 punt afging waardoor uiteindelijk de koert- winst toch nog 2 punten bedroeg. Ook overige Scheepvaartwaarden kwamen vrijwel allen boven de vorige slotkoers uit. In cultures gebeurde bitter weinig. Deli stelde zich een paar dubbeltjes la ger. Staatsfondsen prijshoudend. Aandelen Kaiser-Frazer werden op ca. 280 getaxeerd tegen gisteren 250 Deze koersstijging is een gevolg van het be richt dat de maatschappij, behoudens de goedkeuring van aandeelhouders, haar activa verkoopt in verband met de li quidatie van de maatschappij. Op last van het beursbestuur werden de aan delen vandaag niet genoteerd, het publiek de gelegenheid te geven van het bericht kennis te nemen. Aandelen Deli-Atjeh werden een punt hoger op 4014 vernomen op mededelin gen van de directie op de heden gehou den jaarvergadering. De maatschappij gaat zeer binnenkort over tot overne ming van een reeds vijftig jaar bestaand groothandelsbedrijf in Nederland. Morgenochtend vindt weer de niet- officiele handel plaats. De beurs bleef hiervoor, zoals gebruikelijk, gedurende de maanden juni, juli en augustus ge- WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 september. Londen 10.55%—10.56%New York 3.78%3.78%Montreal 3.87%—3.87%; Parijs 89.90—90.00; Brussel 7.59%-7.60%! Frankfort 90.28%—90.33%; Stockholm 7307%—73.12%; Zürich 86.56—86.61: Zürich (vr.f r.) 88.29%—88.34%Milaan 60.78%60.83%; Kopenhagen 54.60% 54.65%; Oslo 52.78%—52.83%; Wenen 14.58%14.59%; Ankara 3.79%—3.79%: Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%-- 13.28. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 95% Premieleningen A'dam '53 3 97% A'dam '51 2% 93% 93% A'dam '56 I 2% 85 85% A'dam'56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 85* 85 Den Haag '52 I 2% 95% Idem H 2% 95% 96 R'dem '52 I 2% 95% 95% Idem n 2% 95% 95% Utrecht '52 2% 98 Z.-Holl. 1957 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 227 H.B.U. eert204% 205% Rott. Bank 198% 198 Twentsche Bank 170% 171 Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 248B Borneo Sum. H. MU 46 47 Ned G en Sp. fabr 206 212 Kon. Ned. Grofsm 101 101% Internatlo 85 86 Rott. Droogdok My. 511 515 Tieleman en Dros ..8 8 Ned. My. Walv.vrt. 80% 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 28 83% 51% 48% 65% 43% 94% 67% 83 30* 75 7% 28* 82% 50% 45% 59% 43 A 83 56% 82% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref w.a idem Holl. Constructie Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind Leidsche Wolsplnn 8ikkens Lakfab '53 Ver Touwfabrlelcen Wernink's Betonm Van WUk Textiel Zaalberg 100% V.K. 4/9 44 62 435 435 446 447 141 44GB 44% 151 151 466 467 184 183% 88GB 88% 66 3/4 66 100% 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11