Rassenrelletjes in Londen groeien nit tot een internationaal probleem WEERBERICHT Oppositie eist vastberadenheid Maisoii ZURLOH Amerikaans-Russisch geschil op atoomconferentie in Genève 97ste jaargang DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 No. 29535 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WltlST?Ll,«Le1^,: RedLüe 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal: f.5.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. Redactie 21507 Macmillan gooit olie op het vuur (Van onze Londense correspondent) De rassenincidenten in Londen en Nottingham zijn thans uitge groeid tot een nationaal en internationaal probleem. Dit blijkt uit de verklaring, welke premier Macmillan gisteravond liet publiceren. Hierin wordt duidelijk gemaakt, dat de wet met de uiterste striktheid zo onpartijdig mogelijk zal worden toegepast. In de verklaring doet de Engelse regering een beroep op het publiek om situaties te voorkomen, waarbij het onopzettelijk bij deze onverkwikkelijke affaire wordt be trokken. Deze verklaring volgde na een conferentie tussen de premier en de minister van Binnenlandse Zaken Butler, die tevoren een uur lang had geconfereerd met de hoofdcommissaris van de Londense politie. ook uit de aankondiging van de eerste minister van Jamaica, de heer Norman Manley-, die binnen 48 uur naar Londen zal vliegen. Dr. Lacorbinière, de plaats vervangende premier van de Westindi- sche Federatie, is reeds op weg naar Londen om de toestand ter plaatse te bestuderen. Vele van de naar Engeland geëmigreerde kleurlingen zijn West indiërs en personen uit Jamaica. De hoge commissaris van Ghana heeft ook stappen gedaan bij de Engelse regering, omdat burgers van dat land zijn aange vallen en geprovoceerd. Hij vraagt om speciale politiebescherming en ver scherpte waakzaamheid in een aantal Londense districten, waar de kleurlin gen zijn geconcentreerd. De Londense vertegenwoordigers van andere Afri kaanse en Aziatische regeringen houden voeling met elkaar over de gebeurtenis sen. Geen maatregelen „halsoverkop" nemen Het was een verrassing dat de ver klaring door Downingstreet werd ge- vubliceerd in -plaats van, zoals ver wacht, door het departement van Binnenlandse Zaken. De persoonlijke interventie van premier Macmillan onderstreept de belangrijkheidwel ke de regering er aan hecht om haar houding duidelijk te maken. In de verklaring wordt nog gezegd, dat de zaak vooral niet moet worden opge blazen. Het spreekt vanzelf, dat de regering niet halsoverkop maatregelen kan ne men tegen de vrije immigratie van kleurlingen uit het Gemenebest en de koloniën naar Engeland. Het betreft hier een oude traditie, waarmee de En gelsen gewend zijn voorzichtig om te springen. De regering houdt zich reeds enige tijd bezig met de immigratiekwes tie. Een verandering van de politiek op dit terrein kan pas worden verwacht na langdurige en zorgvuldige voorberei ding. Macmillan voelde er niet voor om wegens de incidenten plotseling het stuur om te gooien. Gaitskell, de oppo sitieleider, schaarde zich achter de pre mier door eveneens de uitbarstingen door straatgeweld te betreuren, tegen welke, zo zegt hij, met uiterste vastbe radenheid dient te worden opgetreden. Er is geen verschil tussen de regering en de leidende figuren van de oppositie over de noodzaak van gestrengheid door politie en Justitie. Hoe dramatisch de toestand is, blijkt Hetzelfde weer Ongeveer 800 km. ten zuidwesten van Ierland ligt een tamelijk diepe depressie, die zich slechts langzaam verplaatst. Een onweersachtige randstoring ervan veroorzaakte in België, Frankrijk en En geland plaatselijk onweer. Een station, ongeveer 100 km. ten noorden van Pa rijs, tapte hierbij 45 mm regen af. Ten gevolge van een flinke toeneming van de depressie-activiteit op noordelijke breed te, verplaatst een hoge-drukgebied boven Scandinavië zich nu langzaam in zuide lijke richting. Tegelijkertijd ontwikkelde zich boven Frankrijk een nieuwe on weersstoring. Wegens de nabijheid van het hogedrukgebied kan deze storing zich echter moeilijk tot over onze omge ving uitbreiden. In het grootste deel van het land zal het huidige weer dan ook nog aanhouden, terwijl er slechts in het zuiden van het land een kans op onweer blijft bestaan. Nieuwe groep Inmiddels is gisteravond op London Airport een gecharterde Constellation aangekomen met meer dan honderd immigranten van Jamaica. Dit is de eerste nieuwe groep, welke naar Enge land kwam na de uitbarsting van de relletjes. Uit Kingston op Jamaica wordt gemeld, dat zich nog 350 emigranten hebben ingescheept naar Engeland, on danks het nieuws van de botsingen in Londen. Er volgen volgende week op nieuw 300 personen per boot, terwijl 90 van plan zijn volgende week per vlieg tuig naar Engeland te komen. Een aantal wil hier werk zoeken, anderen komen om zich bij hun families te voe gen, die hier al wonen. Een socialistisch Lagerhuislid, dat een district vertegen woordigt, hetwelk Notting Hill omvat, dat het centrum vormt van de onlusten, verklaarde gisteravond, dat sommigen tot wanhoop waren gedreven door het gedrag "van ongewenste elementen, voor namelijk bestaande uit Westindische immigranten. Weer incidenten Gisteravond deden zich hier en daar weer incidenten voor, maar het was kalmer, waarschijnlijk als gevolg van de plensregen. De politie verspreidde steeds weer groepen, die zich op straat vorm den. Een bende opgeschoten jongens, die twee herdershonden by zich hadden, werd door personeel van een politie auto in de gaten gehouden. De politie escorteerde een Afrikaanse student, die door 40 jongeren werd uitgejouwd. Een j aantal ruiten van woningen, waar 1 kleurlingen vertoeven, meest het weer ontgelden. De onlusten sloegen gister avond over naar het district Maryle- bone, waar blanke en gekleurde knapen elkaar met flessen te lijf gingen, totdat de politie ingreep. Ruim twintig vooraanstaande revue artiesten, zowel blanken als gekleurden, hebben op hun gehoor een beroep ge daan, rassendiscriminatie uit te bannen. Onder de betrokkenen bevonden zioh Tommy Steele, Larry Adler, Ray Elling ton en Ted Heath. Intussen hebben zich gisteren 53 mannen en twee vrouwen voor de rech ter moeten verantwoorden voor hun optreden bij de incidenten in de Lon dense wyk Notting Hill. Het merendeel van hen, onder wie talryke minderjari gen, waren beschuldigd van het dragen van verboden wapens of verzet tegen de politie. Eén beklaagde werd tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld en zeven kregen boetes van één tot twaalf pond. Vier verdachten werden in voor lopige hechtenis gehouden. Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse atoomonder- zeeéer ..Skate" in gesprek met de commandant van het vaartuig. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land een kans op on weer. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 22.28 uur; onder: 13.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.12 en 9.34 uur. Laagwater te 2.59 en 15.07 uur. Bewezen betere regenkleding. Alléénverkoop voor Leiden Dit nummer bestaat uit 14 pagina's H-bom bruikbaar voor vreedzame doelen? Op de atoomconferentie in Genève hebben gisteren twee Amerikaanse geleerden gepleit voor het gebruik van de waterstofbom by de uitvoering van grote pro jecten zoals de aanleg van havens. Het graafwerk zou op deze manier veertig maal goedkoper zijn dan volgens de gewone methode. Deze Amerikaans verklaring over de bruikbaarheid van de H-bom voor vreedzaam gebruik lokte dadelijk een reactie uit van de Rus prof. Emelyanof, die zich uitsprak voor een verbod van alle kernexplosies. Hij kon het nut van het gebruik van de waterstofbom voor vreedzame doeleinden niet inzien, daar er z.i. steeds een grote hoeveelheid radio activiteit vrijkomt. Dit was de eerste politieke botsing tussen de Sovjet-Unie en de V.S. op de atoomconferentie, die maandag begon. „in het omringende materiaal aanwezig zijn", zei hij. Men vroeg Emelyanof, waarom Rus land dan, in de eerste tijd van de atoombom, voornemens was geweest, atoom-ontploffingen te gebruiken voor het „verplaatsen van bergen" en voor andere vredelievende doeleinden. Hoewel de Russische atoom-professor door deze vraag wel wat in de war raakte, maakte hij er toch grappen over. Hij zei, dat hij pas in 1955 in de politiek verzeild raakte, en daarvóór alleen maar met de zuivere wetenschap te maken had. Hij voegde daaraan toe, dat hij zich niet kon herinneren, wat er in 1949 en in 1950 gezegd was. toen de Russen het vooral hadden over „vredelievende" ontploffingen. Een journalist lichtte hem daarom in en zei, dat hij wijlen Andrei Wisjinski duidelijk had horen verklaren, dat atoom-ontploffingen gebruikt waren voor vredelievende doeleinden in de Sovjet-Unie. Hij vroeg Emelyanof of deze dat kon bevestigen. Weer maakte Emelyanof een grapje. Hij zei .dat hij niet van alles op de hoogte was en voegde daaraan toe: ,,Ik heb nogal veel gereisd, maar ik ben nooit in Nowosibiersk (Midden-Siberië) geweest". Waarop een journalist riep: „nog niet". Emelyanof maakte zich met grapje van vragen af Dr. Johnson van de V.S. maakte gis teravond bekend, dat de universiteit van Californië het gebruik van de H-bom voor het bereiken van olielagen onder zoekt. Een bom met een kracht van een miljoen ton T.N.T. zou vijftig miljoen ton materiaal verplaatsen en 25 miljoen vaten (barrels) olie opleveren. Volgende zomer zou op dit gebied een proefexplo sie van een atoombom teweeg worden gebracht. Emelyanof antwoordde daarop, dat hij twee bezwaren had tegen dat Ame rikaanse program. Het eerste bezwaar is de politieke factor, die altijd zeer be langrijk is. Dat onderwerp zou behan deld moeten worden op een politieke of op een ontwapenings-conferentie. Zelfs als er een „schone" H-bom zou zijn een. die zelf geen radio-activiteit vrij zou maken dan zou er toch radiatie Een vrouwelijke agente onder zoekt de tas van een Grieks- Cypriotische vrouw naar aanleiding van een moordaanslag op een of ficier van de veiligheidstroepen in Nicosia op Cyprus. De aanslag j vond plaats in de Ledrastraat. wel ke de sinistere bijnaam moordmijl j heeft verworven. De 100.000 op no. 20173 In de 540e staatsloterij,, vierde klasse, achtste lijst, is de honderdduizend ge vallen op lot 20173. Het winnende lot is in 6 series ver kocht. Serie A werd verkocht te Kerk- rade; serie B te Dieren; Serie C te Den Haag; serie D te Zaandam Serie E werd in twee delen verkocht, de ene j helft te Delft en de andere te Hilver sum. Serie F werd in Almelo verkocht. Schip in Perzische Ontslag aan adjudant Golf vergaan Britse steun voor V.S. inzake Quemoy Het Amerikaanse blad „New York Times" meldde vandaag in een telegram uit Londen, dat by de Brilse regering langzamerhand het standpunt veld «int, dat zy de Amerikaanse regering moet steunen in de kwestie van de ei landen, die voor de Chinese kust zyn ge legen en in het bezit zijn van de natio nalisten. Deeze steun zal meer van di plomatieke en politiek aard zijn dan van militaire, aldus het Newyorkse blad. Militaire waarnemers op het eiland Quemoy zijn het er niet over eens of de Chinese communisten een aanval zullen ondernemen of zullen trachten de verde digers klein te krijgen door een blok kade en artilleriebeschieting. Zowel bevelhebbers van net nationa listische garnizoen als Amerikaanse mi litaire adviseurs denken, dat de commu nisten spoedig een aanval zullen onder nemen op het eilandje Tatan. dat in de naar de communistisch-Chinese haven stad Amoy leidende zeestraat ligt. Op Tatan staat artillerie opgesteld. Bezet ting van dit eilandje zou de communis ten iets dichter bij Quemov en klein- Quemoy brengen De belemmering van de scheepvaart naar Amov zou echter nog niet zijn opgeheven, daar de natio nalisten ook vanaf klein-Quemoy de toegang tot Amoy kunnen beheersen. In de Perzische Golf is een Perzisch schip met 125 passagiers vergaan: vyf- en-dertig mensen verdronken, negentig zyn opgepikt door een Nederlands schip, dat op weg was naar Koeweit. Het onge luk is 35 km. van Koeweit gebeurd. Frans kabinet keurt nieuwegrondwetgoed De Franse raad van ministers heeft gisteren de definitieve tekst van de nieuwe grondwet goedgekeurd. Op 28 september zal de bevolking van het moe derland en de overzeese gebieden zich er bij referendum over uitspreken. Vrijdag zal de grondwet worden gepu bliceerd. Zij vergroot de bevoegdheden van de president. Het parlement heeft nog slechts een controlerende taak. De president zal door een speciaal kiescol lege in plaats van door het parlement worden gekozen. De eerste-minister wordt door de president benoemd. De overzeese gebieden kunnen voor onaf hankelijkheid kiezen door bij het refe rendum „neen" te stemmen. Volgens minister van Voorlichting Soustelle hebben de ministers geen be langrijke wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Natsir c.s. zullen vervolgd worden De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft vandaag verklaard, dat tegen de opstandelingenleider van Midden-Sumatra, met inbegrip van de Masjoemivoorzitter Moh. Natsir, een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Hij legde deze verklaring af na de bekendmaking door Kasman Singodi- medjo, een der leiders van de Masjoemi, dat de leden dezer partij die zich bij de opstand op Sumatra hadden aangeslo ten, niet zullen worden geroyeerd. Mr. Soeprapto zeide, dat tegen de lei ders der opstandelingen zodra zij zijn gearresteerd, een onderzoek zal worden ingesteld. Mocht hun vervolging ge rechtvaardigd zijn, dan zullen zij door het gerechtshof worden berecht, in over eenstemming met de positie welke zij vroeger in de regering innamen. Vreemde voorvallen bij de Argentijnse luchtmacht Gewapende officieren hebben gisteren de Argentijnse minister voor de lucht macht, commodore Huerta, belet zyn mi nisterie te betreden. In het gebouw werd een vijftiental schoten gehoord, maar van betrouwbare zijde werd vernomen, dat niemand werd gewond. Het incident is een gevolg van een conflict tussen verschillende groepen in de luchtmacht. Minister Huerta zou het beëdigen van officieren bijwonen; de beëdiging werd uitgesteld. Na deze gebeurtenissen in het ministerie heeft president Frondizi ge neraal Moragues, de opperbevelhebber van de luchtmacht, en twee andere hoge luchtmachtofficieren ontslagen. Huerta heeft thans persoonlijk het bevel over de luchtmacht op zich genomen. Bases en gebouwen van de Argentijnse lucht macht zijn vannacht door zwaar bewa pende mannen in auto's omsingeld, ken nelijk ter bescherming. Er is geen twijfel aan, dat een en ander verband houdt met het geheimzinnig incident in het ge bouw van het ministerie voor de lucht macht in Buenos Aires. Brits-IJslands geschil over de negen enteraars De Britse regering heeft haar ambas sadeur in Reykjavik opgedragen te pro testeren tegen de poging tot aanhouding van de Britse treiler Northern Foam op dinsdag. De IJslanders die door een IJs landse kanonneerboot aan boord van de Northern Foam werden gebracht „had den zonder toestemming niets te maken aan boord van een Brits schip in open zee", zo heeft het "Foreign Offiee" be kendgemaakt. De Britse ambassadeur heeft voorts opdracht gekregen mee te delen, dat de Britten niet van plan zijn de IJslanders die van de Northern Foam aan boord van het fregat Eastbourne zijn gebracht, vast te houden. De Britten stellen voor dat de IJslanders buiten de IJslandse territoriale wateren door een IJslands schip van de Eastbourne worden overge nomen. Maar de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken heef: dit Britse voorstel van de hand gewezen en ge- eist. dat zij weer naar de Britse treiler Northern Foam worden overgebracht, opdat zij daar „hun plicht ongehinderd kunnen doen". voorshands ongedaan De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het aan de adjudant-onderofficier B. aangezegde ontslag uit de militaire dienst staat op generlei wijze in verband met de door deze adjudant-onderofficier bij zijn commandant ingediende klacht over de door hem ondervonden behan deling van een onderofficier van de Kon. Marechaussee. Deze klacht, die bij het nemen van de beslissing op het ministerie van Oorlog niet bekend was, is eerst heden - 3 sep tember - ter kennis van de minister ge komen. De minister is van mening, dat het hier betreft een rapport van een ad judant-onderofficier omtrent het optre den van een opperwachtmeester der Ko ninklijke Marechaussee. Geheel los van het strafgeding dient aan dit rapport de volle aandacht te worden gegeven. Teneinde het onderzoek in de goede sfeer te doen geschieden, heeft de mi nister besloten het aan de adjudant onderofficier B reeds eerder kenbaar ge maakte voornemen om hem ontslag te verlenen, voorshands ongedaan te ma ken". Verkeersonderwijs ook op de kweekscholen Nu met ingang van 1 januari a.s. het verkeersonderwijs op de lagere scholen verplicht wordt, is de bekendheid van het onderwijzend personeel met de re gels van het verkeer een dringende eis geworden. Door een aanvulling van de Kweekschoolwet is inmiddels het ver keersonderwijs officieel aan de verplichte leerstof van de rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen toegevoegd. De minister van O. K. en W. heeft in middels een brief gericht aan de direc teuren van de Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen. Daarin wordt gewezen op de noodzaak, de toevoeging aan de leerstof zo spoedig mogelijk te realiseren en wordt ten aanzien van het cursusjaar 1958—1959 o.a. bepaald, dat het onderwijs zal worden gegeven in de eerste klasse van de tweede leerkring gedurende de periode van begin septem ber tot 1 februari. Het totaal aantal les sen in deze periode zal 15 a 16 bedragen. De lessen zullen worden gegeven door leraren aan de kweekscholen, die met goed gevolg een opleiding, uitgaande van het verbond, hebben gevolgd. In bepaal de gevallen zullen deze lessen ook door politiefunctionarissen gegeven kunnen worden. De heer Hasselman terug naar Djakarta (Van onze Haagse redactie) Het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakarta de heer A. H. Hasselman, zal morgen naar zijn standplaats terugkeren. De heer Hasselman heeft enkele weken in Den Haag vertoefd voor diens tbespre- kingen. Voor 15 miljoen aan Van Gogh's naar Tokio Langs route over de Pool Een grote en belangrijke collectie schilderyen en tekeningen van Vin cent van Gogh, behorende tot de ver zameling van het Rijksmuseum Kröl- Ier-Müller in het nationale park „De Hoge Veluwe" te Otterlo, aangevuld met enkele werken van deze schilder, die in het Gemeentemuseum te Den Haag en het Rijksmuseum te Amster dam hangen, zal in vier zendingen met DC-7c's van de Scandinavian Airlines System eind september en be gin oktober via Kopenhagen en de Noordpoolroute naar Tokio worden overgebracht, waar de collectie van 15 oktober af wordt tentoongesteld in het Nationaal Museum voor moderne kunst van Japan. De collectie bestaat uit 60 schilderyen en 70 tekeningen en heeft een verzeker de waarde van ruim 15 miljoen gulden. De duur van de tentoonstelling te Tokio is op 30 dagen bepaald, daarna zal de verzameling in Kyoto te zien zijn Op 20 september wordt het eerste transport op Schiphol ingeladen. Men heeft de voorkeur gegeven aan de Poolroute, omdat tijdens deze vlucht slechts één tussenlanding wordt ge maakt. Voorts is men dan verzekerd van vrijwel constante temperaturen, het geen van groot belang is by het vervoer van schilderijen. Bovendien prefereert de Kröller-Müller-stichting het vliegtuig in verband met de korte ttfd van over brengen Indien de schilderyen en teke ningen per boot naar Tokio zouden moeten worden gezonden, zou men de collectie zeker een half Jaar kwijt zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1