Laatste nieuws Warmonds burgemeester gehuldigd Leidse Woningbouwvereniging „Ons Doel" jubileert School met de Bijbel, Leiderdorp, gaat zilveren bestaan vieren MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 Veel waardering voor werk De feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Woningbouwvereniging „Ons Doel" zijn zaterdagmiddag in de foyer der Stadsgehoorzaal voortgezet met een zeer druk bezochte receptie, waar zeer velen het bestuur en de Raad van Commissarissen van deze vereni ging hulde hebben gebracht voor het voortreffelijke werk, dat op het ter rein van de woningbouw is gepres teerd. Alvorens zij hiertoe de gelegenheid kregen, heeft de voorzitter van de ju bilerende vereniging, de heer M. H. Noteboom, een kort geschiedkundig overzicht gegeven. Voortgekomen uit de toenmalige Chr. Nat. Werkmansbond heeft „Ons Doel" in de jaren 1920-1936 zes bouwplannen, met in totaal 339 wo ningen, gerealiseerd. Toen de mogelijk heden na de tweede wereldoorlog we derom aanwezig waren om tot woning bouw over te gaan, heeft „Ons Doel" zich krachtig ingezet om haar bijdrage te leveren aan de oplossing van het woningnoodprobleem. Van 1948 tot 1954 werd zij in staat gesteld om 719 wonin gen te bouwen, waarmede haar totaal woningbezit tot 1058 is gestegen. De huren van de door „Ons Doel" in ex ploitatie genomen woningen variëren van f. 5.75 tot f. 14.50 per week. Werd voor 1940 ongeveer f. 1.600 per jaar aan huur geïncasseerd, thans is dit circa f. 8.000 a f. 9.000 per jaar. Na 1945 zijn door de vereniging verscheidene bouw systemen toegepast. De heer Noteboom was van oordeel, dat de traditionele bouw de beste en ook de goedkoopste was. Hoewel het met de exploitatie van de woningen niet ongunstig is gesteld, is het gewenst, dat t.a.v. de onder- li oudsfondsen spoedig een regeling van hogerhand afkomt. Spreker, die er zich over verheugde, dat de samenwerking met het gemeen tebestuur thans zo goed is, dankte ten slotte zijn medebestuursleden en de Raad van Commissarissen voor de steun hem zo veelvuldig verleend. Wethouder A. J. Jongeleen, die hier na gelukwensen van het gemeentebe stuur overbracht, zeide, dat „Ons Doel' gerekend kan worden onder de woning bouwverenigingen, die haar zaken goed beheert. Onder haar leiding zijn tal van goede woningen gebouwd, waarvan de woningen aan de Kanaalweg z.i. tot de beste behoren. Nadat de wethouder zijn waardering had uitgedrukt voor de ar- j tiviteit van het bestuur, deelde hij mede, dat juist dezer dagen de firma j Kuyl te Voorschoten een aanvang had gemaakt met de bouw van 221 woningen in Noord. Momenteel wordt de bouw van ruim 500 woningwetwoningen voor bereid in Zuid-West VII. bovendien zijn circa 300 premie-woningen in aan bouw. MEERDERE ARMSLAG GEWENST Ondanks deze bouwactiviteiten, achtte de wethouder, mede gelet op de plaats, welke Leiden in de toe- j komst in de Randstad Holland zal j gaan innemen, het noodzakelijk, dat de gemeente op het terrein van de l woningbouw meerdere armslag krijgt, j Helaas kon spreker zich niet aan de indruk onttrekken, dat de gevolgen van de bestedingsbeperking zich ook zullen doen gevoelen in een minder aantal gereed gekomen woningen. Tenslotte schonk de wethouder nog eens aandacht aan het feit. dat Leiden uit zijn grenzen barst. Zo is er b.v. in Zuid-West nog maar plaats voor ten hoogste 1500 woningwetwoningen De heer J. van Niekerk, die namens de afdeling Zuid-Holland van de Na tionale Woningraad felicitaties aan bood, zeide dat de woningen in Leiden bekend staan om hun deugdelijkheid. Met de wethouder, die hier ook reeds over sprak, was de heer Van Niekerk van oordeel, dat het zeer belangrijk is, dat reserves worden aangekweekt, waaruit de onderhoudswerken kunnen worden bekostigd. De heer W. Schee- rens, secretaris van de Nationale Woningraad, die juist deze dag een on derhoud had met minister Witte, zeide dat het hem tijdens dit onderhoud dui delijk was geworden, dat de bewinds man de woningbouwverenigingen een goed hart toedraagt. Op een aantal punten dient echter de positie van deze verenigingen versterking en verbete ring. Bijzondere waardering had spre ker voor de grote toewijding en trouw, waarmede het bestuur van de jubileren de vereniging zijn werk doet. Een werk, waarachter een groot stuk sociale be wogenheid schujl gaat. Nadat spreker erop gewezen had, dat voor de wo ningbouwverenigingen nog een groot terrein braak ligt, wees ook hij op het belang der onderhoudsfondsen. Spreker hoopte, dat van regeringswege nu eens spoedig iets aan deze zaak zou worden gedaan De heer J. Schooneveld, voorzitter van de Federatie van Woningbouwver enigingen in Leiden en omstreken, die tevens het woord voerde voor de Stich ting Woningen voor Ouden van Dagen, had eveneens grote waardering voor het werk van de jubilerende vereniging, welke ook een behoorlijk aandeel levert aan de federatieve activiteiten. Namens het bestuur van deze Federatie bood spreker een enveloppe met inhoud aan. Een dergelijk geschenk werd ook aan geboden door de bij de federatie aange sloten woningbouwverenigingen. Bo vendien had het bestuur deze middag nog meerdere geschenken in ontvangst te nemen. Tenslotte gewaagden ook de heren Wassenaar van de Woningbouwvereni ging „Brittenburg" te Katwijk en Ka- paan namens de leverancier van „Ons Doel" van hun waardering voor de ar beid van de jubilerende vereniging. Onder de velen, die deze middag met een handdruk volstonden, waren o.m. vertegenwoordigers van diverse zuster verenigingen, de directeur van Ge meentewerken, ir. D. Y. Lem, enkele leden van de Commissie van Openbare Werken, de chef van het Bureau Huis vesting, de heer G. J. Philipsen, de on- dercommandant van de Brandweer, de heer W. A. Kosten, de heer F. J. Ver stegen, hoofd van de afdeling Kasbe heer en Kredietwezen, een vertegen woordiger van de Hoofdsectie Huisves ting van het ministerie van Marine en vele anderen. FEESTAVOND TOT BESLUIT De feestelijkheden werden zaterdag besloten met een gezellige avond in de Stadsgehoorzaal. De heer M. H. Noteboom, voorzitter van de jubilerende Woningbouwvereni ging richtte zich aan het begin van de avond speciaal tot het jubileumcomité. Spreker dankte het comité namens de leden voor het uitstekende werk dat was verricht. Deze dankbetuiging ging gepaard met een stevig applaus van de zaal. De leden van de Woningbouwvereni ging „Ons Doel" en de vele vertegen woordigers en afgevaardigden kregen hierna een geheel nieuw amusements programma aangeboden, dat tot stand is gekomen door de samenwerking van de Gewestelijke Arbeidsbureaux te Lei den en Amsterdam. Het nieuwe programma was op mo derne wijze samengesteld en uiterst be schaafd, zodat allen een zeer voortref felijke avond gehad hebben. Gezien het groot aantal leden wordt deze avond nog tweemaal herhaald. Met Adrie van Oorschot als conferen cier, met zijn goocheltrucs en sprekende pop heeft men zich uitstekend vermaakt. Bijzonder aardig was zijn optreden in het marionettenspel „Het Wonderkind". Willy Ré met haar accordeon en Justus Jesayes piano, zorgden voor een vro lijke muzikale omlijsting. Veel succes oogstte Rogold die geheel goudkleurig geschminkt op uitstekende wijze diverse Griekse beeldhouwwerken uitbeeldde. Verder werkten mede Nicholls, het mondaccordeontrio de Snapshots en de goochelaar Piëtro Nakaro. Na afloop was er bal o.l.v. J. J. Mekel m.m.v. het or kest K. L. Hermans. Leidse voetgangster in Wassenaar gedood (Van onze correspondent) Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de vlees warenfaforieik bij de Maaldrift te Wassenaar 'heeft zich zaterdagavond 10 uur een dodelijk verkeersongeval voorgedaan. Een voetgangster, die op dit onverlichte deel van de Rijksstraat weg de rijbaan overstak, werd d!oor een in de richting Leiden rijdende personen auto gegrepen, een aantal meters mee gesleurd en op Slag gedood. Omdat het slachtoffer geen papieren bij zich droeg waaruit haar identiteit zou kunnen blijken, heeft de politie tx>t zondagmid dag niiet geweten wie het slachtoffer was. Er was wel een aanwijzing dat de vrouw in Leiden woonde. Na een onder zoek door de Leidse politie kwam vast te staan dat het de 58-jarige mejuf frouw M. Roosendaal betrof. De Wassenaars® verkeerspolitie ver zoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te willen stellen (tel. 01751—3333). In het afgelopen weekeinde is inge broken in een koffietent nabij de Lam- mebrug. Vermist worden 40 pakjes siga retten en een bedrag van f.50. Vermoe delijk heeft men zich met een valse sleutel toegang tot de koffietent ver schaft. Afscheid bij de Sted. Lichtfabrieken Na een diensttijd van circ a 38 jaar 'heeft de heer J. v. d. Weyden zaterdag de Sted. Lichtfabrieken met pensioen verlaten.' In de directiekamer sprak de direc teur ir. Y. Ykema zijn dank en waar dering uit voor de wijze waarop de heer v. d. Weyden steeds zijn teak had opge vat en vervuld en wenste hem het beste toe voor de bomende jaren. Ook zijn directe ohefs getuigden van hun lof voor 'het werk van deze scheidende functio naris. Namens de personeelsvereniging werd hem door de voorzitter een cadeau aan geboden. als aandenken aan de tijd bij de Liohtfabrieken doorgebracht. Daarna volgde in de werkplaats nog een hartelijk afscheid van zijn naaste collega's, die dit met enige geschenken nog eens extra bekrachtigden. Na dit laatste samenzijn dankte de heer v d. Weyden allen voor de vriende lijke woorden en de stoffelijke vriend schapsbewijzen en verzekerde dat hij steeds met genoegen aan zijn werkkring bij de SLF zal blijven terugdenken. VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ LICHTFABRIEKEN. Morgen zal de heer Th. J. Brugman, chef van de technische administratie van de Stedelke Lichtfabrieken, zijn veertig-jarig jubileum in dienst van deze fabrieken vieren. Lezers schrijven Hef verkeer op de Haarlemmerstraat Nu het grote rijverkeer op de Haar lemmerstraat op zaterdagmiddag gedu rende enige uren verboden is, verdient het mi. ernstig aanbeveling dit verbod uit te breiden tot de motor- en brom fietsrijders, die evenzeer een grote be dreiging vormen voor de veiligheid der voetgangers. Zulks temeer waar deze laatsten op meerdere plaatsen genood zaakt zijn het trottoir te verlaten, daar dit grotendeels door fietsen in beslag wordt genomen. Aanrijdingen zijn ook nu nog aan de orde van de dag. Met dank voor de plaatsing, Een Abonnee. Zilveren jubileum bij N.E.M. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer Bosse, thans assistent bedrijfs leider van de N.V. Ned. Electrolasch Maatschappij, bij deze N.V. in dienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum vond zaterdag in de recreatie zaal van de H.C.W. en de N.E.M. een hartelijke huldiging van de heer Bosse plaats, waarin ook zijn echtgenote deel de. Achtereenvolgens voerden het woord de heren Leupse, bedrijfsleider van de N.E.M., Nolles ln gelijke functie werk- Feest op 24, 25 en 26 september a.s. De Hervormde Schoolvereniging gaat jubileren. Zij hoopt met enige feestelijk heden haar 25-jarig bestaan te vieren. Het hoofd van de „School met de Bybel" aan de Kastanjelaan, hoopt dan ook te herdenken, dat hy in deze 25 jaren het enige schoolhoofd aan deze school is geweest. Reeds enige jaren bestond de vereniging tot stichting en instandhouding ener hervormde school voor de kerkelijke gemeente Leiderdorp te Leiderdorp. In 1925 hebben ds. Streeder en de heren C. de Graaf Wzn. en P. de Bruin sr. de stoot egegven, voor de tot standkoming der school aan de Kastanjelaan. Het Kon. besluit van 2 juni 1926 verleende hieraan goedkeuring. Tot hoofd werd benoemd de heer R. v. d. Hoek. De heer v. d. Hoek is geboren op 16 september 1893 te Joure. Hij was onder wijzer te Hoofddorp, Sloterweg en Joure en werd in 1922 benoemd tot hoofd te Buzelinge in Zeeland. In 1933 volgde de benoeming aan de „School met de Bij bel" alhier en wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, gaat de heer v. d. Hoek met ingang van 1 okto ber het onderwijs verlaten. Zijn opvol ger is de heer E. Sleeboom. Deze werd op 25 juni 1916 te Harlingen geboren. Van 19381946 was de heer Sleeboom onderwijzer aan deze school alhier; daarna volgde zijn benoeming tot hoofd aan de herv. school te Kamperland tot 1950 en toen is de heer Sleeboom tot 1958 hoofd geweest te Boskoop. Tijdens de herdenking van het jubileum volgt naast het aftreden van de heer v. d. Hoek de installatie van de heer Slee boom. NIEUW HOOFD ZEILKWARTIER Ook de herv. school in het Zijlkwar tier krygt dan een nieuw schoolhoofd, echter met ingang van 1 november. Het huidige schoolhoofd, de heer W. Pley- zier is benoemd te Hillegersberg-Rotter- dam, en zyn opvolger is de heer J. Planting, hoofd van een hervormde school te Oostwold in Groningen. Of schoon dus de heer Planting pas 1 no vember officieel begint, vindt de instal latie tegelijkertijd plaats met die van de heer Sleeboom. De heer v. d. Hoek heeft de Herv. Kerk jarenlang gediend o.a. als kerk- voog, ouderling en is ook nu nog presi dent-kerkvoogd. Ook heeft hy enige jaren een neven functie gehad, daar hij hoofd was van de Avond Landbouwschool te Rijnsburg. PLANNEN VOOR VIERING Uiteraard zijn de volledige plannen voor de feestelijkheden nog in volle voorbereiding. Een tipje van de sluier der geheimhouding kunnen we echter wel oplichten n.l. op 24 september a.s. zijn de feestelijkheden voor de kinde ren; op 25 september de dag van het officiële gedeelte met receptie en af scheid van de heer v. d. Hoek en de in stallatie; op 26 september enige festivi teiten voor de oud-leerlingen en andere belangstellenden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 1 sept. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1649, vette koeien en ossen 999; varkens 650. Prijs in cents per kg.: vette koelen le kw. 300/325. 2e kw. 275/290, 3e kw. 255/270. varkens (lev. gew.) 190. 183 186 TER AAR. 30 aug. Groenteveiling augurken: fijn 57. fijnbasterd 32. per kg. basterd f 23.30—24.00, grof A 20.20—21.50, grof 1 17.40—18.10, CD. f 16.80—17.70, E 3.00 alles per 100 kg. Een ongekende nartel„kne<u kemmriue uc v.tr«ï»fe «wi uei Koperen ambts jubileum van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne van Warmond en voor zeer velen was er een ongezochte gelegenheid om de jubilaris dank en hulde te breng envoor alles wat hy tydens zyn burgemeesterschap voor Warmond en zijn ingezetenen heeft gedaan. In ,,'t Trefpunt", voor deze gelegenheid herschapen in een bloementuin, dat tot de laatste plaats was bezet en waaronder zich vele autoriteiten bevonden, werd een bijzondere raadszitting gehouden. Wethouder J. Dekker sprak als eerste tijdens deze raadszitting, waar bij hij er op wees dat Warmond burge meester Von Fisenne in deze twaalfen een half jaar heeft leren waarderen, dank zij diens energieke aanpak der problemen, zijn streven naar het leren kennen van zijn ingezetenen ook op het persoonlijke vlak, zijn belangsetlling ook voor niet stoffelijke zaken en zijn eerbied voor de rechten van anderen, ook de minderheden die hij steeds een belangstellend oor verleende Uiteraard stond spreker stil bij het werk van bur gemeester Von Fisenne als voorzitter van de gemeenteraad waarvan hij circa 150 vergaderingen leidde. Aan de wens, dat burgemeester Von Fisenne nog vele jaren in deze geest zyn werk zou mogen voortzetten, paarde hy de aanbieding van een klok voor zyn werkkamer als aan denken van dc gemeenteraad aan j deze jubileumdag. Wethouder Vergeer bracht in het bij zonder dank voor de wijze waarop bur- 1 gemeester Von Fisenne de vergaderin gen van B. en W. heeft gele-d Namen de fractieleiders spraken nog de heren J G. van Vliet. J. van Bladel en Sche pers. De gemeentesecretaris, de heer Pie- terse, sprak namens het in de afgelo pen jaren sterk uitgebreide ambtena rencorps der gemeente, dat dankbaar is voor de materiële en geestelijke zorg van burgemeester Von Fisenne, zich in belangrijke mate richtend op de vor ming van een werkelijke arbeidsge meenschap. Zeker in een kleine ge meente is een juiste sfeer binnen deze gemeenschap en een goede verhouding daarvan tot het hoofd der gemeente van uitermate groot belang. Vertrouwen en het geven van gelegenheid aan een ieder zich vrijelijk te uiten typeren de houding van burgemeester Von Fisenne tegenover zijn ambtenaren, die hem daarvoor grote dank verschuldigd zijn. Namens het gehele personeel bood spreker een lampekap en een asbak aan. De burgemeester toonde zich zeer ge troffen door de vriendelijke en hartelijke woorden van alle zijden tot hem gericht en tot iedere spreker afzonderlijk richt te hij een dankwoord. Spreker gaf hier na een zeer interessante en leerzame uiteenzetting va<n het wezen en de zin van het burgemeesterschap. Het burge meesterschap van Warmond had voor hem een bijzondere bekoring, niet alleen omdat het zo'n prachtige woongemeente is, maar vooral omdat het zo prettig werken was. Het werken in deze ge- De heer Picterse biedt de burge meester zijn gelukwensen aan. (Foto L.D./Van Vliet) meente, aldus spreker, is niet eentonig, maar zeer veelzijdig, niet uitsluitend sdmpel, maar dikwijls op velerlei gebied, mede door de veelzijdigheid, moeilijk en mede daardoor interessant. De veelzij digheid van de Warmondse gemeenscha^ vraagt ook een veelzijdige aandacht en vraagt dus naar verhouding meer tijd als hetzelfde ambt in een andere ge meente van gelijke grootte, waar ook gelegen. Het werk, de spanningen, de spanningen van iedere dag zyn hier zo, dat zy de burgemeester niet gauw de moed ontnemen, integendeel, hem juist de moed geven om het burgemeesters ambt met liefde te blijven bekleden. Na deze, met grote aandacht gevolgde rede, waarmede dè officiële raadszitting werd besloten, nam oud-wethouder Alb. Oudshoorn als voorzitter van het huldi gingscomité het woord. Hij bood de burgemeester een horloge en mevrouw een draagbaar radiotoestel aan. Nog verscheidene sprekers voerden hét woord. Wederom werden de sprekers door de jubilaris op uitvoerige wijze beant woord. Ik breng dank aan God, aldus spreker, die mij naar geest en naar lichaam de kracht heeft gegeven om mijn ambt naar behoren te vervullen. Hierop aansluitend wil ik uitspreken myn besef, dat mijn weric geenszins vol maakt is geweest. Des avonds werd de jubilaris door de beide muziekverenigingen een muzikale Ihulde gebracht, r' -.tv Soekarno„Alle banden worden verbroken" Volgens Radio Djakarta heeft pre sident Soekarno vandaag in een rede voering ter gelegenheid van de opening van een nieuwe gebouw van de Indone sische Postspaarbank in Bandoeng ver klaard, dat Indonesië alle koloniale en economische banden met Nederland zal verbreken als gevolg van het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. Dit is, aldus de president, de „andere koers" van Indonesië om Westelyk Nieuw-Guinea terug te krijgen. Hij her innerde er aan, dat Indonesië alle Ne derlandse bedrijven heeft overgenomen en dat, als de Nederlandse economische banden zijn verbroken, Indonesië in het bezit zal komen van alle winsten, die de Hollanders plachten te maken. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, he.ft vandaag een onderhoud gehad met de Indonesische diplomatieke vertegen woordiger in Nederland, de heer M. Maramis, die voor overleg met de Cen trale regering naar Djakarta is ontbo den. zaam bij de HCW, ir. J. Schreuders. pro curatiehouder van de NEM. ae loodsfcaas de heer Van Es, de heer Baart namens het personeel te Oude Wetering, de heer Verlind namens het prsoneel van de te kenkamer. de heer Rietman namens de personeelsvereniging G.G.V. en de heer Nijenhuis als vertegenwoordiger van de afdeling Fz. Alle sprekers hadden grote waardering voor de trouw en toewijding, waarna de jubilaris steeds zijn verant woordelijke werkzaamheden had ver richt en voor de collegiale samenwerking in he bedrijf. Vele geschenken werden aangeboden, waarvoor de heer Bosse hartelijk dankte. Fractievoorzitters Leidse raad Naar wij vernemen zal de heer C. F. Piena de heer E. Meester, die, zoals be kend, in de nieuwe gemeenteraad geen zitting meer zal hebben, opvolgen als voorzitter van de P. v. d. A.-raadsfrac- tie. De heer P. C. A. ten Broek is voor de komende zittingperiode aangewezen als fractievoorzitter van de K.V.P. In deze kwaliteit volgt hij de heer A. van Dijk, die evenwel oo in de nieuwe raad terugkeert, op. Ook in het vervullen van het presi dium van de Prot.-Chr. raadsfractie komt een wijziging. Nu het voor de hand ligt, dat de heer S. M. Stolp (AJt.) de heer D. van der Kwaak (C.H.U.) als wethouder zal opvolgen, is hét in deze fractie een onderlinge afspraak, dat de fractievoorzitter uit de gelederen van de C.H.U. voortkomt. Als zodanig is thans aangewezen de heer P. S. Harmsen, die in de nieuwe raad zijn intrede zal doen. De heer J. C. Hagens blijft voorzitter van de V.V.D.-fractie, terwijl ook de heer H. van Weizen als fractievoorzitter van de C.P.N. blijft optreden. Dode op Cyprus In de Ledstraat in Nicosia, waar reeds veel aanslagen zijn gepleegd, is vandaag een Britse militair neergeschoten. Hij werd ernstig gewond en is later in het ziekenhuis overleden. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Internationals in herstel Amsterdam, 1 september De eerste beturedag van deze week liet diuidjeliijlk zien. dat de flauwe stemimiing1 van vrijdag j.l. een vergissing is ge weest. Behalve voor de Olieaandelen, vond over de gehele linie een herstel plaats, vooral voor internationale waar den Vandaag is Wallstreet, wegens Labour Day gesloten In verband hiermede was de affaire ih Amsterdam van geringe betekenis omdat men eerst nog eens wil afwachten, hoe New York verder reageert op de gebeurtenissen in het Verre Oosten, waar een sterke Ameri kaanse oorlogsvloot aanwezig is. Aandelen Unilever liepen op van 385 V\ tot 387 tegen 378 als slobkoers van vrydag. Er was publieke vraag voor deze aandelen waartegenover hoegnaamd geen aanbod aanwezig was. De gunstige eerste halfjaarcijfers van dit concern komen nu in de koers winst tot uit drukking. Hetzelfde was het geval met de Philipsaandelen, die op 317 het ver lies van vrijdag j.l. vrywel geheel inlie pen. Aangezien Amerika uit deze markt blieef. kwam het herstel op eigen kracht. Aku's lagen gevraagd en tipten even de 200 na een opening van 199 tegen de vorige slotprijs van 197%. KLM iets la ger. De olieaondelien lagen zwak. De handel bleef ook hier klein. De prijs voor aandelen Kon. Olie schommelde rond de f. 165, ofwel 20 cent lager, doch f. 1,50 beneden pariteit New York. Van de Scheepvaart/waarden boekten KPM een winst van circa 2 punten. Er bestond een vraag voor dit fonds op de publikatie dat asusradeuren aan de KPM f. 8 miljoen willen betalen als ge volg van de schade door de KPM gele den door de inbeslagneming door de In donesische regering indertijd van haar vloot. De eis die de KPM aan assura deuren zou hebben gesteld hield een bedrag in van f. 15 miljoen. Ook aande len Scheepvaartunie en Kon. Boot kon den 1 2 punten monteren. Van de cultures bestond vraag voor certificaten Deli; op f. 120.50 bedroeg de winst hier ruim f. 2. In 2%% premdeteningen Am sterdam derde lening 1956 en Rotter dam 1057 kwam geen notering tot stand in verband met de heden gehouden uit lotingen. De Staatsfondsenmarkt was prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 september. Londen 10.56%—10.56%New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.88%—3.89%; Parijs 90.0590.15; Brussel 7.59 7.60%; Frankfort 90.25—90.30; Stock holm 73.15%73.20%Zürich 86.54— 86.59; Zürich <vr. fr.) 88.24%—88.29%; Milaan 60.76%60.81%; Kopenhagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.79%—52.84% Wenen 14.59-14.60; Ankara 3.7911-3.79 Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 1 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94A 94% Grootboek obl. 3% 80 79% Ned '47 3% (3) 91} j 91% Ned '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 93% 94 Ned '56 3% 92fi 92% Ned. '48 3% 87% 87 Ned. '54 3% 88 %B 87% Ned. '55 I 3% 88 87% Ned. '55 II 3% 90B 89% Ned *37 3 89 89% Dollarlng '47 3 91H 91% Investeringscert 3 95A 95% Ned 62-64 3 94 A 94ft Cert. NWS 2% 61 60% L Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 388% Ned W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en ind. B. 36% Nat. Handelsbank 87% 87% Ned. Handelmij 173 174 Amst. Rubber 76 67% Deli Mij.en (Ver.) 118.20 120.50 H.VJV104% 106% Java Cult29 Senembah 86% 88% Vorstenlanden14% 13% A.K.U197% 200% Berkei's Patent (v.) 192 191 Calvé Delft cert. 305 310 Kon. Pap. v. Gelder 184 184% Hoogovens cert33OL Müller en Co. NB. 312 usu Ned. Kabelfabr273% SHi!Ps 311% 31874 Philips pref162 165 Onliever 373 3833! Wilton Peyenoord i9oya Biliton 2de r169 166'4 Dordtse Olle gew. 67974 671,, Kon Petr. (f.20.-1 135.30 lee" Idem (50 A t. 20.165.20 165.20 Holl. Amer. hjn 13974 139/ Java China Paket 131 K-L-Mr 100.20 100.50 Ned. Stoomv. Mij. laist id7:v. Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned 170 idnu Nievelt Goudr cert ^5% 125% v. Ommeren cert. ooau 970 Kon Rott. Lloyd Tfg 7% Ned Scheepv Unie 12g 131 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93V4 93% Den Haag 1954 86% 86% Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-II1 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 96% Premieleningen 94 95 B 93% 93 A'dam '56 12% 84% 85 A'dam'56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 85 A 85% Enschede '54 2%- 84% 84% Den Haag '52 I 2% 93% 94 Idem II 2% 95% 94% R'dam '52 I 2% 94% - Idem n 2% 94B 96 Utrecht '52 2% 99 98% Z.-Holl. 1957 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 226 H.B.U. cert207Va 206% Rott. Bank 197 198 Twentsche Bank 169% 170% Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 Borneo Sum. H. Mij 42% 45% Ned G en Sp fabr 203% 203 Kon Ned Grofsm 104% 103 L Internatio 87 88% Rott. Droogdok Mij. 521 515 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 80 80 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 27% 82% 49% 45% 59% 42% 92% 56 83 29% 73% 27% 82% 50 ft 46 59% 43 93% 56% 83 29% 74% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 29/8 Edelmet. Kon. AA 44 Pref. WA Idem 62 Holl. Constructie 431 432 Electrolas B 445 444 Ing bur v Bouwnyv. 139% 140 Int. Kunststof! Ind 43 43 Leldsche Wolsplnn 150GL 146 Sikkens Lakfab 472L 470L Ver Touwfa brieken 182 181 Wernink's Betonm 89 89% Van WUk Textiel 66 66% 101% 101

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9