Jan van Geen brak linkerbeen toen SHS tegen ADO met 1—2 voorstond Ogenschijnlijk onschuldige aanval na 25 km. besliste strijd bij profs Nog maar drie clubs zonder puntenverlies in eredivisie Duitsland behield hegemonie bij herenroeien met drie titels Oostduitser Scliur greep zege in levendige amateurkoers 4 97ste Jaargang Maandag 1 september 1958 Derde blad no. 29532 Voetbal in de eredivisie SHS heeft geen prettige herinnering overge houden aan de derby tegen ADO. Niet alleen verloor SHS deze door de Haagse voetballiefheb bers met spanning tegemoet geziene ontmoeting met 32, maar bovendien moesten de Houtrust- bewoners met schrik toezien hoe hun aanvoerder Jan van Geen zo ongelukkig was in een botsing met Mickey Clavan zijn linkerbeen te breken. En het was alles zo goed begonnen voor de jongste Haagse eredivisieclub. Binnen tien minuten had den De Wit en Huntink SHS naar een 02 voor sprong geschoten en ADO mocht blij zijn, dat het voor rust deze verrassende, bittere pil nog wat kon vergulden door een tegenpunt uit een door Schuurman benutte strafschop. Enkele minuten na de rust gebeurde het ongeval met Jan van Geen. ADO maakte, hoewel het met 1—2 achter stond, het sportieve gebaar zijn rechtsback Scherpenisse uit de strijd te nemen en eveneens de strijd met tien man uit te spelen. De SHS-ploeg was echter volkomen van haar apropos en ADO kon door treffers van Rijnvis en Schuurman de winst naar zich toetrekken. Angst een slechte raadgeefster Dat angst een slechte raadgeefster is, zal Ajax na de wedstrijd tegen Sparta wel hebben begrepen. De Am sterdammers, wier tactiek het al lang is om de oude voetbalwijsheid, dat de aanval de beste verdediging heet, op z'n kop te zetten, hebben bij Sparta de kous op de kop gekregen. Een halve wedstrijd konden zij de Rotterdammers met succes voor de voeten lopen, toen was het radicaal afgelopen en mag Ajax zich tenslot te nog gelukkig prijzen, dat het „maar" met 42 heeft verloren. De wedstrijd begon als een „Blitz krieg". Voordat de lange Janie Schil der de kans had gehad zich eens goed uit te rekken, had een Ajacied de bal al over hem heen gekopt. Hij werd ijlings teruggespeeld naar Piet van der Kuil, die zijn rentree bij de Amsterdammers vierde met een goed doelpunt: 01. Dat gebeurde om precies te zijn één minuut na het begin en het Rot terdamse publiek, dat in ferme ge tale was komen opdragen, bekeek het Amsterdamse elftal - met nieu welingen als Fransz en Seelen op de plaatsen van old timers als Bleyen- berg en Schmidt - met bewonderen de blikken. Dat is later wel veranderd. Toen het duel zo'n twintig a vijfentwintig minuten oud was, bleek dat Ajax - ondanks een paar nieuwe gezichten - nog niets was veranderd, dat de club, die eens de trots was van voet ballend Nederland, nog steeds ge- Nederlandse tennisploeg won van Belgen Te Heemstede heeft het afgelopen weekeinde de Nederlandse tennisploeg met 1915 van België gewonnen, waar mee revanche genomen werd voor de verleden jaar te Brussel geleden 1420 nederlaag. loofde met minimale inspanning van krachten overwinningen binnen te halen. Het laatste is zelfs tegen Sparta niet waar gebleken, ivant al was er op spelers als Geel, Wim van der Gijp en Pietje de Vries individueel heel wat aan te merken, met z'n al len legden de Rotterdammers de Amsterdammers het vuur zo na aan de schenen, dat zij tenslotte naar hun adem liepen te happen. Het was al een teken aan de wand, dat rechtsback Van Mourik zes minuten na de rust niet met z'n handen van de bal af kon blijven, waardoor Bos- selaar met een penalty gelijk kon maken (1-1). Daarna is het eigen lijk zienderogen bergafwaarts ge gaan met Ajax, zodat het geen won der was, dat Wim van der Gijp met twee ferme kopstoten (25e en 32e minuut) de stand op 31 kon bren gen. Het doelpunt van Tony van Ede (40e minuut) waardoor het 4-1 werd was eigenlijk nog maar een zwak stootje tegen een muur, die op in storten stond en het doelpunt, dat Piet van der Kuil in de laatste mi- nut scoorde, was in ivezen een ca deautje van scheidsrechter Beltman, die foutief over een ingooi besliste. Het deed er tenslotte weinig toe. Hoofdzaak is of Ajax uit het lesje van Sparta lering heeft getrokken. Lugdunum oefende tegen Roodenburg Lugdunum en Roodenburg - beide uit- gebekerd - hebben de vrije zondag benut met het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd, welke door de kikkers juist vóór tjjd nog met 32 werd gewon nen. De groenwitten, die zo langzamer hand de juiste opstelling wel gevonden hebben, kunnen de nieuwe competitie met goede verwachtingen tegemoet tre den, en al is het wellicht nog niet direct, in de nabije toekomst van dit pittige jonge ploegje nog plezier beleven. Roodenburg had na de mislukte po ging met Guldemond op de spilplaats weer teruggegrepen op Van Polanen en verder enkele jonge spelers - o.a. Bave- laar en Mazurel - opgesteld. Uiteraard als probeersel want wij hebben zo'n idee dat de blauwzwarte aanval bijv. er in de competitie wel anders uit zal zien. Wij denken hier aan schutter Ouwerkerk, die nu ontbrak, naast De Romijn de huidige midvoor. De Leidse Houtbewoners namen de leiding - eerst was een doelpunt van Van Heek afgekeurd - door De Romijn die invaller-doelman Kallenberg kansloos sloeg: 01. Eerst kort vóór de rust slaagde een enthousiast spelend Lugdu num erin de balans in evenwicht te brengen. Linksbuiten Krjjgsman was de maker van deze treffer. Na de thee kwam Roodenburg na 5 minuten wéér voor. Nu door rechtsbuiten Choufour, wiens als voorzet bedoeld schot via de handen van Kallenberg in de touwen verdween: 12. Lugdunum zat echter ook niet stil en Piet Zandbergen zorgde na een misver stand in de Roodenburg-defensie voor 22. Dezelfde Piet scoorde ook 32. Dit deed hij vlak voor het einde. Zo won Lugdunum deze sportieve oefenwedstrijd dus met 32. Intussen zjjn er na twee competitie-zondagen in de eredivisie nog maar drie clubs zonder puntenverlies. Dat zijn Enschede, Fortuna '54 en PSV. Enschede had bfj het hard werkende NOAD niet de minste moeite om tot een forse score te komen. Lenstra c.s. wikkelden in Tilburg de zaak af met 26 en voor NOAD bleef slechts de troost, dat de twee Tilburgse treffers van de schoen van de nieuwe aanwinst Bennaars kwamen. Fortuna '54 had het tegen Willem 2 aanzienlijk moeilijker. Deze Tilburgers lieten zich door een openingstreffer van Angenent niet verontrusten en bij de rust toonde het scorebeeld aangename vooruitzichten voor de Willem 2-ers, want De Wit (2 x) en Koopal hadden de stand op 13 gebracht. Fortuna was echter goed wakker geschud, na de hervatting zette het Angenent op de midvoorplaats en liet het Appel naar de linksbuitenplaats verhuizen. En van dat moment af liep het gesmeerd in de Geleense gelederen. Jongen, Angenent, nogmaals Jongen en Ravestein hadden vrij spoedig de stand op 5—3 voor Fortuna '54 gebracht en de treffer, die Broeken op de valreep nog voor Willem 2 scoorde, kon daaraan niet veel meer verhelpen54. Ook PSV, dat Ford en Kruiver weei in de gelederen had, heeft het van Elinkwijk niet cadeau gekregen. De sjou wende Stichtse ploeg hield tot 12 mi nuten voor het einde prima stand, maar moest zich gewonnen geven toen Röhrig, het tweede doelpunt voor PSV scoorde. De eerste Eindhovense treffer, in het begin van de wedstrijd gescoord, was van de schoen van Kruiver gekomen. Opvallend zijn de slechte resultaten welke de Amsterdamse eredivisieclubs tot nu toe behaalden. Blauw Wit en Ajax behoren tot de on- fortuinlijken die nog geen enkel punt veroverden. Blauw Wit kreeg bij lands kampioen DOS geen voet aan de grond en verloor met 74, terwijl ook Ajax bij Sparta de kous op de kop kreeg. Over deze wedstrijd leest men elders méér. De Ajacieden hadden overigens Piet van der Kuil weer in de gelederen. Van der Kuil heeft getracht, met behulp van Faas Wilkes, een goed betalende voetbaljob in Spanje te veroveren, maar dat is hem V oetbaluitslagen EREDIVISIE DOS—BLAUW WIT 7—3 NOADSportclub Enschede 26 Rapid J.C.Feyenoord 33 NAC—MVV 2—3 ADOSchev. Holland Sport32 DWSA—VVV 0—0 SpartaAjax 42 Fortuna '54—Willem II 5—4 PSVElinkwjjk 20 PSV 2 2 0 0 4 4—0 Spel. Enschede 2 2 0 0 4 7—2 Fortuna '54 2 2 0 0 4 64 DWSA 2 110 3 1—0 Sparta 2 1 1 0 3 4—2 Feyenoord 2 1 1 0 3 64 ADO 2 1 1 0 3 4—3 MVV 2 1 1 0 3 5—4 DOS 2 10 12 7—4 VVV 2 0 2 0 2 1—1 Rapid J.C. 2 0 2 0 2 5—5 NAC 2 0 111 4—5 Schev. H./S. 2 0 111 4—5 Willem 2 2 0 1 1 1 4—5 Ajax 2 0 0 2 0 2—5 Blauw Wit 2 0 0 2 0 3—9 Elinkwijk 2 0 0 2 0 0—3 NOAD 2 0 0 2 0 3—9 EERSTE DIVISIE A VSVVolendam 06 DFC—Alkmaar 3—4 EERSTE DIVISIE B De VolewijckersHVC 33 TWEEDE DIVISIE A EDOLonga 20 TWEEDE DIVISIE B Tubantia—PEC 3—3 OldenzaalZwolse Boys 02 Ensohedese BoysOosterparkers 23 VelocitasBe Quick 55 niet gelukt en in arrenmoede heeft hij nu maar weer zijn handtekening onder een Ajax-contract gezet. Zijn begeleider op het Spaanse reisje. Wilkes, heeft nog steeds geen overeen stemming bereikt over het bedrag, dat hij aan de Venlose club moet betalen. Enschedes nieuwe aanwinst, de Oostenrijker Brousek, scoort in de wedstrijd tegen NOAD. wil hij komend seizoen voor de Spaanse tweede divisieclub Levante kunnen uit komen. VVV eist van Wilkes 40.000 gulden, maar deze wil slechts 35.000 betalen. Na een telefonisch onderhoud, dat Wilkes en de VVV-voorzitter Van Daa- len vrijdagavond hadden, hebben beiden zondagmiddag tijdens de rust van de wedstrijd DWS/A-VVV de kwestie op nieuw besproken, zonder resultaat. De tijd dringt overigens voor Wilkes, want Levante wil hem zondag a.s. reeds zijn eerste wedstrijd laten spelen. VVV zal gisteren nog wel eens aan Wilkes terug hebben gedaent, want de Venlose ptoeg slaagde er in het Olym pisch Stadion niet in te scoren. Ook DWS/A, dat het zonder midvoor De Oude moest doen, kwam niet tot een treffer, zodat de ontmoeting eindigde zoals zij was begonnen: twee maal drie kwartier zeer mager spel. Tenslotte de wedstrijd Rapid-Feyenoord, waarin de thuisclub verrassend goed voor de dag kwam en een 20 voorsprong nam. Cor v. d. Gijp en Meyers konden de stand gelijk trekken, maar nog voor de rust kwam Rapid door Haenen opnieuw aan de leiding. De voortreffelijk spelende Rijvers zorgde na de hervatting voor de gelijkmaker en bij deze 3—3 stand bleef het. Europese roeikampioenschfippen Duitsland vertegenwoordigd in alle zeven finales heeft de hegemonie bij het herenroeien behouden. Dat is de voornaamste conclusie van de 48e Europese roeikampioenschappen, die dit week einde in Poznan zijn gehouden. Het is in dat Poolse stadje een herhaling van 1957 geworden, toen Duitsland in Duisburg op de Wedau-baan driemaal Europees kam pioen werd. Ook over het meer van Malta heeft het „Freude Schoner Götterfunke", het „volkslied" van de gezamenlijke Duitse ploeg, drie maal geklonken. Evenals in 1957 waren het de twee met stuurman, de vier met stuurman en de vier zonder stuurman, die ervoor zorgden dat de „Coupe Glandaz", de eeuwige wisselprijs voor de sterkste roei- natie, behouden bleef. Ja, Poznan werd een bijna zuivere hertialirog van Duisburg. Zo behaalde ook nu de acht van Moto-Guzzi de zege bij de achten zo zorgde Mackenzie er wederom voor dat ééci titel die van de skiffs naar Australië ging en zo behaalde de Russische dubbel twee op nieuw het kampioenschap bij de double sculls. Eén team „verstoorde" de regel maat, dat was de Finse twee zonder stuurman die de Europese titel van Engeland overnam. Poznan heeft bewezen dat de prachtige resultaten die de Duitse herenroeiers in 1957 in Duisburg behaalden geen „uit schieters" zijn geweest en dat Duitsland de hegemonie van Rusland, dat zowel in 1955 te Gent ails in 1956 té Bied ervoor zorgde dat de Russische vlag driemaal omhoog ging, heeft overgenomen. PRESTATIE OP ZICH Dat de jeugdige Lex Redele de 19- jarige skiffeur van de Dordtsche, geen kans had op een van de eerste plaatsen in de finale van het skiffnummer stond reeds bijvoorbaat vast. Daarvoor hebben een Stuart Mackenzie, een Klaus von Fersen en een Jacheslav Ivanov nu een maal te veel klasse. Het feit dat Redele de eindstrijd bereikte verleden jaar I 3. Duitsland 7.16.5 werd hij in de herkansingen uitgescha- Acht: 1. Italië (Moto Guazd) 6.19.5; 2 keld is al ©en prestatie op zich. Zoals 1 Verenigde Staten 6.22.7; 3. Rusfland 6.25.6! te verwachten was ging de strijd om de eerste drie plaatsen tussen Mackenzie. Von Fersen en Ivanov. Het is evenwel een verheugend feit, dat de man uit Dordrecht lange tijd erin geslaagd is de Tsjech Kozak achter zich te houden Pas vlak voor de finish ging Kozak de Ne derlander voorbij. Toch kreeg Redele zijn vierde plaats, want achteraf werd Kozak gediskwalificeerd. De acht van Nere us werd zaterdag tri de herkansing uitgeschakeld. UITSLAGEN: De uitslagen van de finales: 1. Finland 7.52.4; 2. Duitsland 7.53.8; 3. Roemenië 8.02.5. Skiff: 1. Mackenzie (Australië) 7.58.7; 2. Van Fersen ODuitsl.) 8.06.0; 3 Ivanov (Rusl.) 8.11.0; 4. Redele (Ned.) 8.18.6. Vier met stuurman: 1. Duitsland 7.39.3; 2. Roemenië 7.34.1; 3. Zuid-Slavië 7.34.2. Twee met stuurman: 1. Duitsland 8.11.8; 2. Italië 8.17.9; 3. Zwitserland 8.22.7. Vier zonder stuurman: 1. Duitsland 7.00.8; 2. Roemenië 7.07.0; 3. Tsjeeho- Slowakije 7.08.5 Dubbel twee 1 Rusland (Tyukalov en Berkulov) 7.10.7; 2. Frankrijk 7.13.2; Wereldtitel op de tveg voor sterke Bctldini De strijd om de wereldtitel op de weg voor profs op het door honderdduizenden toeschouwers omzoomde circuit van Reims is be slist door een verrassende, ogenschijnlijk onschuldige aanval, die na 25 km. door Louison Bobet werd ingezet met de steun van Gastone Nencini en de Nederlander Gerrit Voorting. Het drietal kreeg een kleine voorsprong en dat was voor Ercole Baldini aanleiding om achter hen aan te gaan, hoewel de afstand nog groot was en de ont snapping risico's voor hem had. Baldini voegde zich snel bij de vluchtelingen en.daarmee waren alle overige coureurs verslagen. Want de kleine kopgroep liep steeds verder uit, opgezweept door de eerzucht van Louison Bobet en het voortreffelijke temporijden van de beide Italianen, waaraan onze slagvaardige Gerrit Voorting ijverig meehielp. Halverwege de afstand (276 km.) was het verschil ruim 6 minuten en dat bleef voorlopig, omdat de Italianen, Fransen en Nederlanders iedere tegenaanval van de Belgen verijdelden en het peloton bovendien veel kwalitatief sterke, maar door de ontwikkeling van de koers ontmoedigde renners verloor. Anquetil stapte bijvoor beeld van zijn fiets, evenals Wim van Est. Nadat Nencini een lekke band had ge had, doch weer snel in de kopgroep was teruggekeerd, waagden tenslotte een paar Belgen (Rik van Looy, Plankaert en Arenhouts), met Pambianco als „be waker" later ook Elliott en Forestier nog een tegenaanval. De voorsprong der vluchtelingen werd tot ruim 2 mi nuten gereduceerd, maar toen kreeg het peloton de Jagers" weer te pakken en kregen Nencini, Baldini, Voorting BOBET vergeefse jacht Bobet de kans om weer uit te lopen. De verdere strijd ging tussen dit viertal. Voorting, vermoeid, moest als eerste „los sen" en stapte tenslotte van zijn fiets. En toen Baldini in de 12de ronde enkele keren fel demarreerde, moesten ook Nencini en Bobet zich gewonnen geven. Nencini volgde het voorbeeld van Voor ting; Bobét echter bleef vechten voor zfjn tweede plaats achter Baldini, die hfj na een slopende strijd met een groep achtervolgers (Darrigade, Favero, Fo restier, Elliott, Huot en Junkerman) be hield. Onze landgenoot Martin van der Borgh kwam in de slotfase naar voren en legde na een korte solo-rit beslag op de 8ste plaats. Een fraaie prestatie. Piet Damen werd zestiende, achter Gemeniani en voor Fausto Coppi. De overige Nederlan ders staakten de strijd. De grootste deceptie was voor de Bel gen: mét twee favorieten in hun sterke ploeg (Rik van Steenbergen en Rik van Loy) hebben zij geen moment kansen op de zege gehad. Slechts één Belg klas seerde zich onder de eerste tien: „knecht" Frans Aerenhouts Amateurs Bij de amateurs, die zaterdag slag le verden om de zo fel begeerde regen boogtrui, was de strijd reeds levendig geweest vóór de Spanjaard Belmonte halverwege de 178 km lange rit de aan val inzette, die uiteindelijk over de we reldtitel besliste. De Spaanse coureur zelf had toen reeds enkele keren fel gedemarreerd, maar ondanks de steun van om. Piet Rentmeester, Jan Hugers de Nederlanders waren actief in de eerste fase de Rus Kapitonov en de Bulgaar Kristof, kwam hij in die eerste ronden toch niet ver. In de vijfde ronde trok Belmonte er opnieuw tussenuit en hij werd een „springplank" voor de Italiaan Martini en de Hagenaar Ab van Egmond. Meer niet, want Belmonte viel spoedig terug, toen hij was ingehaald vermoeid door zijn krachtsinspanningen. Martini en Van Egmond gingen door. Hugens pro beerde nog by hen te komen, maar dat gelukte niet. Meer succes hadden Mar tini's landgenoten Venturelli en Trape. zy bereikten de vluchtelingen en begon nen toen met Martini de krachten van Van Egmond te slopen. De oranje-trui verdween uit de kopgroep, die 20 km voor de finish nog een voorsprong van bijna één minuut had. Maar toch werd geen Italiaan kampioen. In de slotfase gingen namelijk enkele renners op jacht en on der hen waren de snelle Oostduitser Schur en de Belgen Paulissen en De Wolf. In de laatste ronde kwam de aan sluiting en toen volgde een felle eind sprint, waarin Schur triomfeerde vóór de beide Belgen. De prestaties van de Nederlanders zÜn teleurstellend geweest. Hugens verzuimde zich by de „jagers" aan te sluiten en eindigde als 15de, met een achterstand van 2 minuten. Jo de Haan werd, na eea tijdrovende val, 51ste, en de overigen stapten van hun fietsen. Van Egmond, nadat hij uit BALDINI groot kampioen de kopgroep was gewerkt (kramp)Van der Steen na pech en Rentmeester en Scholten eenvoudig door vermoeid heid. Uitslagen Professionals: 1. Ercole Baldini (It.), 276 km in 7.29.32; 2. Louison Bobet (Fr.) 7.31.41; 3. Andre Darrigade (Fr.) 7.33.19; 4. Vito Favero (It.) z.t.; 5. Jean Forestier (Fr.) z.t.; 6. Valentin Huot (Fr.) z.t.; 7. Hans Junkermann (Did) z.t.; 8. Martin van der Borgh (Ned.) 7 33.57; 9. Frans Aerenhouts (België) 7.34.12; 10. Klaus Bugdahl (Did) z.t.; 11. Miguel Poblec (Sp> 7.34.17 12. Jos Schils (Belg.) z.t.; 13. John Andrews (G.-B.) z.t.; 14 Nino Defilippis (It.) z.t.; 15. Raphael Gemi- niani (Fr.) z.t.; 16. Piet Damen (Ned.) z.t.; 17. Fausto Coppi (It.) z.t. Amateurs: 1. Gustav Schur (O.-Did) 5.43.19; 2. Paulissen (B.) z.t.; 3. De Wolf (B.> z.t.; 4. Bampi (It.) z.t.; 5. Venturelli rit.» z.t.; 6. Hamon (Fr.) z.t.; 7. Nartini (It.) z.t.; 8. Wierucki (Polen) z.t.; 9. Siman (Fr.) 4.54.14; 10. Daems (B.) 4.55.19; 11. Ba- rieviera (It.) z.t.; 12. Kapitonov (Rusl.) z.t.; 13. Gorensson (Zweden) z.t.; 14. Olmes (G.-B.) z.t.; 15. Hugens (Ned.) z. t. Dames: De uitslag van het eerste wereldkam pioenschap op de weg voor dames, even eens zaterdag te Reims verreden, luidt: 1. Elsy Jacobs (Lux.) 1.5005; 2 Ta mara Novikova (Rusl.) 1.52 56; 3. Maria Loekchina (Rusl.)4. Victoire van Nuf fel (België); 5. Joan Poole (G.-Br.).; 26. Wilma van der Wal (NedJ 2.08.41.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5