Enorme afslag van varkensvlees! GELDERBLOM Noordeinde Tweede atoomcongres te Gënève door Hammarskjöld geopend Von Braun sprak op laatste dag van ruimtevaartcongres Een goede BRIEËR'S Snvalidenwagen MEISJE WAARDEBON I EEN JONGMENS Autobedrijf „DE BOURBON" 540ste STAATSLOTERIJ 4ek.as - 5e Amerika en Engeland heffen geheimhouding over beheerste kernfusie op Vanochtend heeft secretaris-generaal Hammarskjöld de tweede conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie in Genève geopend. Deze confe rentie telt 5600 deelnemers uit 66 landen, zal 77 officiële bijeenkomsten omvatten en 630 rapporten behandelen. Over enkele van deze rapporten zijn reeds gegevens gepubliceerd. Hammarskjöld, die zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten heeft onderbroken om de conferentie toe te spreken, wees op de noodzaak van uitwis seling van gegevens en internationale samenwerking bij het kernonderzoek. Het verheugde hem dat reeds vele barrières van geheimhouding zijn opgeheven. Inmiddels hadden Amerika en Enge land zaterdag in Genève maatregelen bekend gemaakt, die een vrijere uitwis seling van inlichtingen over het onder zoek naar de kernfusie tussen Engeland en Amerika enerzijds en andere landen anderzijds mogelijk zullen maken. De programma's voor onderzoek van be heerste kernfusie zijn van de lijst van geheime objecten geschrapt. De Russen, die op de Geneefse con ferentie met 165 geleerden z^jn verte genwoordigd, hebben in een rapport voor de conferentie medegedeeld, dat in Rusland thans zeer vele experimenten worden uitgevoerd op het gebied van de beheerste kernfusie. Het rapport geeft de indruk, dat men reeds herhaalde malen beheerste kernfusie op labora toriumschaal tot stand heeft gebracht. Tijdens een van de plenaire zittingen van het congres aal het rapport van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschap pen over de gevaren van radio-actieve verontreiniging van lucht, water en bodem behandeld worden. Indertijd schreven wij uitvoerig over dit rapport. In totaal zullen tijdens het congres twintig Nederlandse rapporten worden -behandeld. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïïilllïïlllïïllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll Reus in Borneo's binnenlanden? „Vissers op het Hoeloemeer in Centraal-Borneo hebben een man gezien die meer dan zes meter lang is", aldus melden bladen te Dja karta. De man was overdekt met haar en had dode apen bij zich. De vis sers hadden de indruk, dat hij nog op de apenvangst was. Overigens namen de vissers het zekere voor het onzekere: zij lieten hun boten in de steek en kozen het hazepad. Volgens de bladen is dit niet het eerste beriricht over reuzenfiguren in de binnenlanden van Borneo. Het wordt mogelijk geacht, dat daar een groot soort orang oetan leeft. 'illlllllllllllllllllllllllllllllllllllim Het congres is met zijn 5600 deelne mers, meer dan duizend verslaggevers en een uitgebreide staf personeel het grootste dat tot nu toe in het Palais des Nations te Genève is gehouden. Er zijn MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 Logboek „Hugo de Groot' gevonden? meer dan 7000 personen bij betrokken! te i De Spaanse treiler „Perlion" zal het logboek van de KLM SuperconstelLatiön Hugo de Groot, die op 14 augustus ver ongelukte aan de commandant van de haven van Vigo ter hand stellen wan neer het schip daar morgen aankomt. De „Perion" heeft de vertegenwoordigers van haar rederij in Ierland per radio meegedeeld twee handboeken aan boord te hebben. Voorts is een kledingstuk van een vrouw opgevist in de nabijheid van de plaats waar de Hugo de Groot ver ging. De schipper zeide, dat één van de handboeken ongetwijfeld het logboek van het verongelukte vliegtuig is. Hij had per radio instructies ontvangen de voorwerpen aan de autoriteiten ter hand te stellen, wanneer hij in Vigo was aan gekomen. De vertegenwoordigers der rederij vroegen hem waarom hij verle den week niet Bantry County Cork had aangedaan, zoals reeds eerder was ge vraagd. De schipper antwoordde, dat de eigenaars hem hadden opgedragen door l met vissen. Gegevens over de Explorers „Grootste vlootmachl in de geschiedenis" Amerikaanse minister waarschuwt Peking In officiële marinekringen op Formo sa is men van mening dat de opbouw van „de grootste zeestrijdmacht in de geschiedenis" door Amerika in de Straat van Formosa op 6 september a.s. zal zijn voltooid. Op die dag zullen gemeen schappelijke amfibie-manoeuvres van Amerikaanse en nationalistisch-Chinese vlooteenheden beginnen. De commandant van de Amerikaanse luchtbasis bij Astoria in Oregon maakte bekend, dat een groep supersonische straaljagers naar Formosa onderweg is. Het is de eerste keer sedert de oorlog in Korea dat toestellen van deze basis (de twaalfde groep jagers) in alarmtoestand naar het Verre Oosten zijn gezonden. De Amerikaanse minister voor het Le ger, Brucker, waarschuwde vandaag op een persconferentie in Taipeh de com munisten tegen onderschatting van de waarschuwingen die president Eisenho wer onlangs heeft geuit. Rusland en China Hij, die China met een aanval be dreigt moet niet vergeten, dat hij de Sovjet-Unie bedreigt. Want Rusland is met China in onverbreekbare broeder schap en samenwerking verbonden, waar van de basis wordt gevormd door het. wederzijdse verlangen de vrede tussen de volkeren te bevorderen en aanvallers af te slaan, zo schreef de Prawda in zyn nummer van zondag, aangehaald door Tass. De schrijver van het artikel verwijt Amerika zijn „militaire voorbereidingen" in het gebied van Formosa en stelt de V.S. verantwoordelijk voor de spanning in het gebied. „In zijn strijd tegen alle vijanden van de vrede zal Rusland Chi na de nodige morele en materiële steun voor zijn rechtvaardige strijd verlenen. Het is te hopen dat zij, die gewapende provocaties tegen China stellen, zich niet vleien met de ijdele hoop dat ze een con flict tot een plaatselijk treffen kunnen beperken. Wij moeten degenen die in het Verre Oosten met vuur spelen hieraan herinneren, aldus de Prawda. Het nationalistisch-Chinese ministerie van Defensie deelt mede, dat de na tionalistische verliezen op Quemoy van 20 tot 29 augustus tachtig officieren en manschappen hebben bedragen. De to tale verliezen sedert het begin van de bombardementen der communisten be dragen hierdoor op Quemoy meer dan 500 man, aldus de mededeling. Zaterdag heeft dir. Weimiher von Braun, die technische directeur van de afdeling geleide projectielen van de Red- stomebasis te HuntsviiiLe (Alabama, USA), een voordracht voor het ruimte vaartcongres te Amsterdam gehouden over het lanceren van die .Explorer" en over een deel van de gegevens, verza meld uiit de waarnemingen met de Ame rikaanse kunstmanen. Hij verstrekte details over het lan ceren van de Amerikaanse satellieten De eerste rakettrap was na 155 se conden uitgebrand en enkele seconden later maakte deze zich automatisch van het andere gedeelte van de raket los. Dr. Von Braun beschreef de werking van de andere „trappen'" en deelde mede, dat de ontvangen signalen aan gaven hoe de versnellingen werden op gebouwd. De tweede, derde en vierde tevens Matste trap brandden elk slechts 5 seconden. Gebleken is. dat de hoek, waaronder de kunstmaan tenslotte in zijn baan kwam, silecfhits 0,8 graad af week van de berekende. Met het lanceren van de eerste explo rer stelde men zich ten doel de tempe ratuur te meten hoog boven de aarde, het aantal micro-meteorieten en de kos mische stofdeeltjes te noteren, alsmede om het effect te constateren, dat deze verschijnselen hebben op de oppervlakte van die kunstmaan. De eerste resultaten inzake de kosmische stralingen waren fascinerend, waarbij 35.000 strahngs- treffers per' seconde werden geteld, toen die Explorer I en de Explorer III de grootste hoogte hadden bereikt. Misschien is dit getal nog niet eens hoog genoeg, aldus dir. Von Braun, maar die instrumenten konden niet meer ver werken. Alleen een klein gedeelte van deze stralingen bevatte energie van hoge klassificatie. Men heeft niet kunnen na- Djakarta niet gealarmeerd over onderhoud Casey-Luns Toch een .geheim verdrag?" Volgens Indonesische regeringskrin gen ziet de Centrale regering in Djakarta geen aanleiding zich ge alarmeerd te gevoelen over de resul taten van de besprekingen over Westelijk NieuwGuinea, in Den Haag In een commentaar verklaarden ge noemde kringen: „De regering zal waakzaam blijven, doch ziet geen aanleiding tot alarm". Intussen meldde de invloedrijke „Soe- loeh Indonesia" vanmorgen, dat Neder land en Australië een „geheim verdrag" hebben gesloten over de verdediging van beide helften van Nieuw-Guinea, het Australische oostelijke deel en de Nederlandse westelijke helft. Deze spreekbuis van de nationalisti sche partij citeerde Westerse diploma tieke kringen in Djakarta, die zouden hebben gezegd, dat in het door de ministers Casey en Luns getekende ver drag, is bepaald, dat Australië bereid is Nederland in elk opzicht te steunen voor de verdediging van zijn wettelijke rech ten op dit gebiedsdeel. Dit verdrag is een uitdaging aan de strijd van Indonesië voor de bevrijding van West-Irian, aldus „Soeloeh Indone sia", die voorts beweerde dat Nederland het sluiten van d'it verdrag over „ge meenschappelijke verdediging" had wil len publiceren, doch dat een derde mogendheid (het blad liet doorsoheme- ren hiermede de V.S. te bedoelen) druk had uitgeoefend om de overeenkomst geheim te houden. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Philip Young zou aan minister Luns hebben uitgelegd, dat de V.S. de spanning tussen Nederland en Indo nesië niet vergroot wensten te zien. in verband met de situatie in de strijd van Formosa. Terrorisme in West-Java Het ruim 100 km ten zuiden van Djakarta gelegen Soefcaboemi werd de laatste dagen overstroomd door honder den vluchtelingen uit het plaatsje Gegerbitung, dat door een bende terro risten werd aangevallen. De uit ongeveer 150 man bestaande bende stak een aantal huizen in brand, plunderde weer andere woningen en richtte alles bij elkaar een schade aan van meer dan twee miljoen roepiah. gaan, waar deze stralingen vandaan bomen, van dé zon of uit die overige interplanetaire ruimte. Het instrumen tarium in Explorer IV en V is speciaal samengesteld met het doel deze stralin gen nadèr te onderzoeken. In dit ver band liet men die instrumenten voor de micro-meteorieten en voor de temipera- taiair-metingen vervallen. Explorer nr. I is nog steeds in zijn baan, maar de batterijen zijn uitge brand Explorer III cirkelde 1260 maal rond de aarde en verdween op 28 juni, na sinds 26 mei in de ruimte te zijn Vijfhonderd verzoeken om gratie voor neger Wilson De gouverneur van Alabama, Folsom, heeft tot op heden een vijfhonderdtal brieven ontvangen, waarin men vraagt gratie te verlenen aan de 55-jarige neger Jimmy Wilson, die ter dood ver oordeeld is wegens diefstal van één dollar 95. Wilson heeft dit bedrag ge stolen bij een overval op een 82-jarige vrouw. Op het plegen van overvallen staat in Alabama de doodstraf. De te rechtstelling van Wilson is bepaald op vrijdag. Intussen is in Montgomery (Alabama) een tweede „geval" ontstaan dat buiten deze staat veel stof doet opwaaien. Woensdagavond hebben n.l. twee politie mannen in burger een 17-jarige neger jongen doodgeschoten, omdat hij zich verzette toen zij hem in een restaurant wilden arresteren. De jongen, een zekere Gus Foster, had in het restaurant een afspraak met een blanke vrouw en de politiemannen wilden hem arresteren wegens onordelijk gedrag. Toen hij pro beerde zich los te rukken, schoten zij hem neer. Volgens de lijkschouwer, die inmiddels uitspraak heeft gedaan, was het een gerechtvaardigd geval van man- Nieuwe Russische theorie omtrent het weer De rector-magnificus van de univer siteit van Lwow (Lemberg) heeft een theorie ontvouwd omtrent de slechte weersomstandigheden, die in talrijke de len van de wereld heersen. Naar deze geleerde, Eigenson, voor Radio-Moskou verklaarde, is de zon voor het slechte weer verantwoordelijk. Sovjetrussische geleerden hadden vastgesteld, dat de zon niet alleen om de elf jaar in grote mate ul'travioletten en x-stralen de at mosfeer inzendt, waardoor magnetische £tarmen ontstaan, maar ook om de 80 tot 90 jaar een bijzondere activi teit vertoont. Dit jaar zouden deze twee cyclussen samenvallen, hetgeen de hui dige weersomstandigheden zou moeten verklaren. Eigenson was van oordeel, dat het weer in de komende tien jaar waar schijnlijk beter zal zijn, doordat de acti viteit van de zon afneemt. Amerikaanse en Franse deskundigen achten het mogelijk, dat de Russische theorie klopt, maar zij voegen eraan toe, dat er onvoldoende bewijzen zijn voor definitieve conclusies. In West-Duitsland acht men de theorie verdedigbaar, maar de Britse experts wijzen haar van de hand. NED. WERKGEVERS VERGADEREN. De algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers zal op 25 en 26 sept. te Zaan dam worden gehouden. Op de eerste dag zal, na de jaarrede van de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de Bond, jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, een toespraak houden. De volgende dag zullen de deel nemers aan de vergadering diverse in dustrieën in de Zaanstreek bezoeken. INDONESIË BESTEEDDE 25 MILJARD AAN BINNENLANDSE VEILIGHEID. Sinds de soevereinitijdsoverdracht. nu 8 jaar geleden, heeft Indonesië 25 mil jard roephia uitgegeven voor de bin nenlandse veiligheid. In dit bedrag zijn echter niet de salarissen en lonen van de leden der gezagsapparaten begrepen. Vice-premier Id'ham Chalid, die dit cijfer bekend maakte, zeide: „Soms hebben wij het over de wederopbouw van het land, een welvarende en rechtvaar dige maatschappij, geleide democratie en vele andere dingen, maar dit zullen louter verklaringen blijven, tenzy de veiligheid is hersteld". Duitse oogst is in groot gevaar Veel schade aan het graan (Van onze correspondent in Bonn) Een groot deel van de Westduitse oogst, in het bijzonder die van graan, is in gevaar. Het onstandvastige en vochtige weer van de laatste weken heeft grote schade berokkend aan de graanvelden in Sleeswijk-Holstein en Hessen. In beide gebieden is de z.g. noodtoe stand voor de oogst afgekondigd. Men zal er toe overgaan om eenheden van het leger en de grenspolitie in te scha kelen bij het binnenhalen van de oogst. In Sleeswijk-Holstein heeft men tot dus verre pas 25% van de graanoogst kunnen binnenhalen. De zware regens van de laatste dagen hebben vooral in deze deelstaat van de Westduitse bondsrepu bliek huisgehouden: van de rogge staat nog altijd 75% op de velden, van het zomergraan nog 60% en van de haver nog 95%. Men wacht hier en in Hessen op een paar dagen met veel zon, waar door men de oogst in elk geval nog voor een groot deel zou kunnen binnenhalen. Daarnaast doet zich het geval voor dat deze oogst bijzonder duur zal worden voor de boeren. De regen en de hulp krachten hebben grote onkosten veroor zaakt. In verband met dit alles heeft het oppercommando van de Britse troepen in de Bondsrepubliek op verzoek van de regering van de deelstaat Noordrijn Westfalen besloten de per 1 september aangekondigde manoeuvres uit te stellen teneinde de bevolking niet te hinderen bij het binnenhalen van de oogst. Er zyn evenwel ook gebieden, waar het er betrekkelijk goed met de oogst voor staat. In Noordrijn—Westfalen is een vertraging opgetreden van slechts drie weken. En daar is men in het algemeen niet pessimistisch. In Rijnland—Palts en Baden—Wurtemberg is men zelfs opti mistisch en verwacht men een kwalita tief en kwantitatief goede oogst. De wijnboeren in het bijzonder rekenen op in vergelijking met het vorig jaar veel betere opbrengsten. Eerste offensief" 59- De Algerijnse verzetsorganisatie FLN heeft gisteren verklaard diait de aanval len welke vorige week op benzine- opslagplaatsen in FramJkrijk zijn gedaan, slechte „een eerste offensief" waren van een plan om die strijd: voor de bevrijding van Algerije na-ar Franse bodem over te brengen. In die verklaring, die door het „coördinatie-* en uiitvoeringSGomitvan de FLN m Qaoro werd uitgegeven, werd geen aanwijzing gegeven omtrent de doelen van volgende „offensieven". Het dloel van het eerste offensief was. die brandstof opslagplaatsen voor de Franse luchtmacht te treffen. Volgens de ver klaring heefit de FLN 'nl. beloofd de uit die Sahara afkomstige olie in Frankrijk te vernietigen door de Algerijnse op standelingen „alle investeringen waar mee de Fransen de rijkdommen van Al gerije zonder de toestemming van 'n on afhankelijk Algerije willen exploiteren, waardeloos te maken". NIEUWE UITGAVEN Voor de poorten van het heelal VOORTREFFELIJKE ACTUELE SAMENVATTING Bij de uitgeverij Scheltema en Holke- ma NV te Amsterdam is verschenen „Voor de poorten van het heelal" van Albert Ducrocq in Nederlandse vertaling van H. de Rétrécy. Beide namen garan deren een deskundige behandeling van de theorie en praktijk van de ruimte vaart. Daar behoeven verder geen woor den aan gewijd te worden. Vermeldens waard zijn echter de bijzondere helder heid en de opmerkelijke actualiteit. De moeilijke en technische materie van de ruimtevaart is in dit boek bijzonder po pulair fin de goede zin des woords) be handeld, zodat de leek het volledige be toog volgen kan zonder dat daarin over zuiver technische beschouwingen behoef de te worden heengestapt. De actualiteit spreekt uit de verwijzing naar zeer re cente gebeurtenissen als lancering van Spoetniks en Explorers en zelfs het in- terantionale astronautische congres in Amsterdam (hoewel dat bij verschijning nog in de toekomst lag). Die oorspronke lijke Franse editie verscheen na het lan ceren van de tweede Spoetnik, doch de vertaler heeft nadien de nieuwste ge beurtenissen en gegevens vermeld, niet als supplement doch in de tekst zelve, Twee doden en aclit gewonden bij botsing Gistermorgen omstreeks 8 uur haalde een Volkswagen uit Bagdad op de Rfjksweg AmsterdamDen Bosch Eindhoven onder de bij Boxtel gele gen gemeente Liempde een Neder landse auto in, waarbij de Volkswagen op de linkerrijbaan terecht kwam. Op datzelfde ogenblik naderde uit de richting Eindhoven een Duitse Opel uit Rheydt (D.). Door de ochtendmist had de bestuur ster van de Volkswagen de tegenligger voor het passeren niet gezien. Met volle vaart vlogen beide wagens op elkaar in; de gevolgen waren zeer ernstig. De voorkant van de Volkswagen en van de Opel werd in elkaar gedrukt en de zij kanten scheurden open. Door de hevige schok werd een deel der inzittenden op de weg geslingerd en een ander deel raakte bekneld tussen de wrakstukken. In de Volkswagen hadden plaats geno men een dame uit Irak met haar zoon en haar moeder alsmede de twee heren Hoppe uit Nijmegen. Van deze inzitten den overleed de moeder van de bestuur ster, de 60-jarige mevrouw M. Mittel- man ter plaatse en zij zelf werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar een hersenspecialist onmiddellijk operatief ingreep. Ook de heren Hoppe werden zwaar gewond. In de Opel zaten het Duitse echtpaar Kamphausen met hun driejarig doch tertje, een nichtje van dit echtpaar met haar verloofde U. Baysen en een vrien din van dit nichtje. Het driejarig doch tertje overleed ter plaatse en haar vader, die de auto bestuurde, werd zo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Het vriendinnetje van het nichtje werd slechts licht gewond. De andere inzittenden werden, evenals die van de Volkswagen, ook zwaar gewond. In to taal heeft dit ongeluk dus totnutoetwee doden en acht zwaar gewonden geëist. Direct na de botsing verleenden omwo nenden en passerende auto's hulp aan de slachtoffers. Doktoren en politieman nen waren spoedig ter plaatse en ook verschenen weldra twee wagens van de GGD uit Den Bosch en uit Boxtel. Opa Boidin (103) „in het nieuw" (Van onze Haagse redactie) Als de burgemeester maar geen klei nere maat heeft dan ik, want dan heb ik er niets aan". Dit was de eerste re actie van Opa Boidin, die zaterdag ter gelegenheid van zijn 103de verjaardag door de heer F. J. Schoute van de af deling kabinetszaken te Den Haag na mens de burgemeester een paar mooie zwarte schoenen kreeg aangeboden. Opa Boidin. die met zijn 103 jaar de oudste mannelijke inwoner van Den Haag is, werd in het Gem. Verzorgings huis aan de Morsestraat van top tot teen in „het nieuw" gestoken. Van de dienst Sociale Belangen kreeg hij een mooi donker kostuum en een daarbij passende zwarte vilten hoed, die hij zelf heeft mogen uitzoeken. Na de officiële felicitaties kwam een lange stoet familieleden van de krasse baas de recreatie-zaal van het verzor gingshuis binnen, met aan het hoofd de 2%-jarige Hansje, de jongste kleinzoon van de heer Boidin. Hansje, de kleinste van de 10 achterkleinkinderen, torste een mopie bos bloemen, die hij opa overhandigde. Terwijl de jarige een babbeltje maak te met zijn familieleden, hield zijn 70- jarige dochter, mevrouw M. B. Hoogen- doornBoidin, er een oogje op dat haar krasse vader zich niet teveel vermoeide, want ondanks het feit dat er achter het met bloemen versierde tafeltje een ge makkelijke stoel stond, wilde Opa ieder die hem kwam feliciteren, staande be danken, wat hij deed met een breed handgebaar. Van de bejaarden en het personeel kreeg de jarige mooie bloemen en een grote mand met fruit. zonder daarbij de vaste lijn in de be schouwingen geweld aan te doen. Een voortreffelijk voorbeeld van ac tuele publicatie en een kostelijke samen vatting op het terrein der ruimtevaart dat steeds meer in de belangstelling komt te staan. Aanrijding met dodelijke afloop Op rijksstraatweg in Alphen Hoe gevaarlijk nog altijd de oversteek plaats in de Rijksstraatweg bij Avi fauna voor wielrijders uit de richting Alphen is, werd zaterdagmiddag om 2 uur weer eens duidelijk bewezen, toen de 77-jarige wielrijder N. Visser uit Schiedam door een uit de richting Leiden komende autobus werd gegre pen, waarbij de man dodelijk werd gewond. De heer Visser, die bij zijn dochter mevr. Akkerman-Visser in de Tolstraat op bezoek was geweest, werd bij de over steekplaats, weer op weg zijnde naar Schiedam door de drukte bij de ingang van het vogelpark afgeleid. Daardoor zag hij niet de autobus van de Citosa. bestuurd door een chauffeur uit Reeu- wijk naderen. V/el passeerde de oude man een drietal dames, die op de ge blokte oversteekplaats tussen de vlucht heuvels voor de naderende bus stonden te wachten. De man werd met grote kracht door de voorzijde van de bus gegrepen en een 25 meter verder tegen de grond gesmakt, waar hij hevig bloe dend bleef liggen. Dokter Veenendaal liet het slachtoffer in hopeloze toestand direct naar het Academisch ziekenhuis te Leiden ver voeren, waar de man zonder bij kennis te zijn gekomen des avonds om 7 uur is overleden. Aanvankelijk bleek de identiteit vaa het slachtoffer niet vast te stellen, om dat hij geen enkel kenteken bij zich droeg.De politieinspecteur heeft des middags en avonds per politiebericht het signalement laten omroepen. Toen om streeks negen uur een zoon van over ledene uit Schiedam bij de politie te Al phen om inlichtingen vroeg, omdat zijn vader nog steeds niet thuis was geko men, kon de identiteit spoedig worden vastgesteld. 12 Friendships voor de Luchtmacht (Voor onze Haagse redactie) De Kon. Luchtmacht is voornemens 12 Fokker-Friendshlp-toestellen te ko pen. Besprekingen hierover worden thans nog gevoerd tussen de departe menten van Oorlog, Financiën en Eco nomische Zaken en de directie van Fokker. De .Friendships" kosten 2.100.000 gul den per stuk in de standaard-uitvoe ring. Het valt nog met geen mogelijk heid te zeggen, wanneer tot de defini tieve aflevering van de, vliegtuigen kan worden overgegaan. De'betreffende kos ten zouden nog niet voorkomen op de a.s. begroting van oorlog. De bedoeling van de luchtmacht is de „Friendships" in de plaats te doen treden van de reeds lang verouderde Dakota's. Hiervan heeft de luchtmacht er nog 20. Volgens de voorlopige plannen zullen twee van de Fokker-Friendships worden bestemd voor het vervoer van Lucht- machtpersoneel. Deze toestellen zullen als passagiersvliegtuig worden inge richt. De overige zijn bestemd voor vrachtvervoer en eventuele transporten van vliegtuigonderdelen en ander ma terieel. Ook zou de regering met Fokker be sprekingen voeren over de aankoop van twee Friendship-toestellen voor passagiersvervoer, die de plaats zou den moeten innemen van de beide Dakota's, die thans regelmatiig door de Koninklijke Familie worden gebruikt. Slaapwandelaar valt veertien nieter (Van onze Haagse redactie) Een 32-jarige Hagenaar, wonende aan het Ruimzicht te Den Haag, die aan slaapwandelen lijdt, is 's nachts uit het raam van zijn slaapkamer in de vierde woonlaag gevallen. Hij maakte een val van 14 meter en belandde in de gemeen schappelijke tuin achter het blok flat woningen. Hij kwam er echter nog betrekkelijk goed af. Met een wond aan het rechter been en een pijnlijke nek is hij opge nomen in het ziekenhuis Westeinde. matras geeft een verkwikken de rust. Geef Uw oude ma trassen aan ons ter reparatie, dan worden ze weer nieuw èn in één dag gereed. BEDDENMAKERIJ HOOIGRACHT 4A Telefoon 31459 TE KOOP AANGEBODEN nieuwe Te bevragen: Langebrug 101, Leiden - Telefoon 20487 Gevraagd per 1 november een voor dag en nacht. Mevr. D. C. v. d. VIJVER, Sandtlaan 27 - Rijnsburg Tel. k 1718—2705 500 gram KARBONADE met klein beentje 1.88 500 gram VERSE WORST1.25 WOENSDAG KOOPJESDAG! 4 pakjes MARGARINE 1. 500 gram RUND- en VARKENSGEHAKT met zakje zout en kruiden 1.25 500 gram DIK VET 0.39; 250 gram GEHAKTE BIEFSTUK 1.25 Tegen inlevering van deze bon 100 gram HAM voor slechts 35 CENT Dit alléén bij VLEES- en VLEESWARENBEDRIJF kan geplaatst worden voor het innemen en uitgeven van emballage. Alleen schriftelijke sollicitaties: LEIDSE GROENTEVEILING ZOETERWOUDSEWEG 2 LEIDEN BIEDT AAN met 3 maanden c.g.a. BOVAG-garantie 1957 DKW 3—6; 1955 DE LAHAYE cabriolet; 1954 MORRIS Minor: 1954 RILEY Pathfinder, rechts stuur; 1953 CADILLAC Sedan; 1952 FORD 9 persoons, sta tioncar; 1957 GOGGOMOBIEL1955 OPEL Kapitan. Genegen te ruilen, ook motor, etc. Vlotte financiering W. CREEMERS - Paviljoensgracht 45 - Den Haag TELEFOON k 1700—112248 (tel. privé k 17514272) lijst HOGE PRIJZEN 1000 1833 6192 6447 9379 18260 20633 21239 f400 1348 3164 3606 7174 10504 14o10 18079 18959 19511 21555 200 1609 2746 2946 3474 4333 5567 5641 fimoi ft 12Ü38 12620 12812 13307 13496 13615 14435 15004 15238 lo470 15513 15931 16540 17249 20296 21112 21136 21174 21820 PRIJZEN VAN ƒ80 1050 087 122 270 377 417 440 471 495 532 676 701 798 S06 866 2022 024 100 107 112 233 245 417 548 567 594 633 771 783 942 978 8020 116 144 304 492 522 600 615 689 818 4024 038 054 074 101 178 295 303 383 393 467 531 550 754 838 859 874 876 901 927 5124 149 289 300 336 338 402 449 539 582 592 614 622 719 725 739 750 809 826 903 6203 265 347 532 602 947 7017 090 105 171 249 300 382 459 565 580 636 650 651 708 893 897 8050 071 132 257 409 425 476 599 683 714 718 831 853 8181 235 368 413 422 451 532 559 768 831 10142 161 168 180 196 293 304 315 322 332 372 422 494 717 725 752 785 786 789 893 11036 098 117 223 275 319 344 345 399 408 532 600 606 716 731 807 855 894 962 12130 311 344 541 543 569 653 723 749 773 867 957 964 13033 098 237 247 464 577 678 714 812 982 14279 285 359 455 564 577 856 889 992 15004 089 293 312 318 363 453 487 622 743 791 807 875 877 909 928 16023 031 044 049 096 214 247 292 313 357 387 430 471 558 582 608 741 787 935 937 17027 151 158 180 300 373 414 484 513 528 670 787 836 18374 452 19096 152 245 306 325 410 439 509 805 864 20206 283 387 624 764 815 924 973 21000 21107 109 338 357 389 403 485 734 1010 017 046 052 089 093 107 175 248 258 263 266 281 307 392 398 409 415 436 485 491 510 523 707 709 719 745 772 844 890 928 969 2020 139 194 219 288 296 304 322 341 429 434 437 459 494 556 563 604 612 670 678 686 700 730 735 773 778 781 912 930 941 8034 038 074 088 092 096 3 111 121 197 311 433 443 457 484 504 576 597 599 616 664 696 707 774 779 817 837 873 881 901 902 9ON 917 919 938 955 4014 021 025 027 086 207 239 272 286 330 370 378 394 410 451 458 465 496 566 602 615 618 651 675 728 732 737 793 794 813 940 952 966 978 982 5026 033 065 093 102 117 128 136 152 160 174 306 326 356 395 416 434 451 467 485 498 521 580 593 595 689 693 729 755 789 827 864 910 918 925 931 953 6071 102 135 166 241 255 261 323 444 453 467 494 531 534 579 581 588 590 596 606 646 667 670 676 714 717 732 750 768 779 796 799 819 897 899 903 957 958 984 985 '053 073 087 097 119 122 183 205 277 281 292 400 426 461 466 478 479 482 519 526 541 585 621 658 661 673 702 707 742 757 780 795 801 810 816 839 863 931 997 8011 041 061 084 098 142 154 177 198 205 220 238 247 251 286 293 313 351 402 443 454 462 494 551 569 688 763 782 817 819 828 839 850 910 911 953 9024 036 052 068 070 080 101 115 157 177 187 224 234 250 319 343 391 418 430 473 513 514 516 538 541 566 574 594 610 614 639 677 742 744 766 769 794 803 842 898 905 909 938 951 993 997 10058 082 084 089 132 192 266 270 278 314 375 397 402 429 442 524 536 571 582 602 611 666 678 694 695 736 781 853 867 895 919 936 11004 070 147 172 240 288 303 306 335 339 352 354 440 516 539 612 645 657 673 719 734 746 796 838 844 865 874 883 904 975 12040 085 093 139 164 175 203 262 277 303 305 360 371 415 506 526 544 582 607 612 661 663 758 776 784 789 815 824 836 845 855 873 923 951 976 983 13019 052 085 094 116 179 227 228 338 369 406 433 486 506 517 524 565 717 726 781 786 798 847 891 914 957 14061 076 124 146 182 199 213 215 244 346 380 383 387 401 413 436 489 517 547 573 640 651 676 779 827 850 864 890 913 965 15010 039 040 059 065 121 157 177 181 192 195 221 224 225 300 328 329 361 380 391 394 404 461 512 527 563 581 601 618 634 642 653 669 702 708 774 805 841 845 883 956 16026 059 078 131 145 207 243 264 270 308 326 327 344 377 448 457 493 514 573 596 597 637 677 720 728 736 750 770 811 816 8S8 896 899 905 912 963 17040 052 068 082 138 154 156 183 216 242 259 297 301 342 358 365 380 383 410 420 456 518 646 653 659 666 683 742 756 783 853 857 870 981 982 990 18011 032 078 092 101 122 135 159 247 264 285 325 379 386 389 395 401 407 502 522 528 533 538 542 581 604 640 673 694 723 759 766 773 785 807 812 814 825 840 850 856 866 869 892 894 936 965 976 19018 020 033 052 083 090 163 190 198 235 241 259 330 345 369 375 442 484 539 589 598 604 619 632 636 641 709 720 782 787 834 845 861 877 892 941 947 9S2 20252 259 262 267 335 343 348 440 457 464 477 480 498 509 540 549 561 577 591 618 626 670 681 683 696 704 707 710 720 752 964 970 817 832 882 885 886 891 897 958 2!008 038 092 095 100 124 152 162 208 220 229 313 392 410 415 420 434 464 482 524 531 572 578 610 668 669 672 690 702 714 723 775 789 842 866 882 898 931 935 960 ao5 990 998

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4