Trieste werkelijkheid van Osborns „genezingen" bewijst de leugen SECRETARESSE Enige controle: mevr. Osborndie op medisch gebied volslagen leek is en handig selecteert Artsen en geestelijken moeten de stukken maar weer lijmen Nieuwe glijbaan „Vogelenwijk" Ook K. en O.-films en cursussen trekken grote belangstelling „Polaris" in 1960 in gebruik 97ste Jaargang Maandag 1 september 1958 Tweede blad no. 29532 (II, slot) Teneinde een juist inzicht te krij gen in de genezingendie tijdens de Osbornecampagne zouden plaats hebben, zullen we ons eerst begeven naar de tent op enige afstand van het podium. Daar liggen op brand- cards mannen en vrouwen, kinderen en zelfs kleuters. Andere patiënten zitten in invalidewagens. Het zijn lij ders aan de meest uiteenlopende aandoeningen: chronisch reuma, Parkinsonisme, de ziekte van Little en vele andere meer. Ze zijn gebracht in particuliere auto's, rode kruis- en ambulancewa gens van geneeskundige diensten, en autobusjes, niet alleen uit Den Haag en naaste omgeving, maar eveneens uit vele ver afgelegen ste den en dorpen. Tijdens de prediking van Osborn kunnen zij meeluisteren door de ook in deze tent aanwezige luidsprekers. Wie deze lijdenden ziet moet wel be wogen worden, zowel door de aan blik van de zieken zelf als van hun familieleden. Hier zitten een jongeman en vrouw, zij met een spastisch kindje in een dekentje gewikkeld op schoot. Daar ligt een vrouw met de mis vormde krachteloze handen van het reuma. Even verder zit een man in een invalidewagentje met de niet te onderdrukken bewegingen van hoofd en ledematen tengevolge van een neurologische aandoening. De over eenkomst met Lourdes dringt zich terstond op. Iedere avond vult zich deze tent, en ieder avond worden de naar gene zing hunkerenden als teleur gestelden weer naar hun woningen gereden. Doch voor ze weer worden weggedra gen wacht hun de wreedste kwelling, die men zich denken kan. Deze vangt aan, als Obsborn zyn gebed om genezing van- het podium af heeft doen weerklinken, en daarna de genezenen, die zich op het podium vanuit het publiek melden hun getuigenis geven. „Ik was 12 jaar ver lamd, maar ben nu genezen, Halleluja!" „Praise the Lord!" roept Osborn. „Ik leed aan toevallen" vertelt een volgende voor de microfoon, „maar ik voel het, ik ben genezen. Dank Heer Jezus!" .Praise the Lord!" Wat speelt zich ondertussen af in de tent? Mannen en vrouwen aan een gele armband als „helpers" herkenbaar, be ginnen, al of niet bijgestaan door fami lieleden van de zieke, de stakkers, die niet lopen of staan kunnen, omhoog te sjorren. Daar hangt een vrouw tussen vier helpers in. Met het hautaine ge baar van de geestelijk diep ingewijden suggereren ze haar dat ze lopen kan. „Gebruik uw benen. Geloof, dat het ge schied is. Dank God voor je genezing! Zeg: Halleluja!" En daar boven uit klinkt het getuige nis van de „werkelijk genezenen" vanaf het podium door de microfoon. Wat moet er in deze vrouw omgaan! Waarom worden anderen genezen en zij niet? Wanhopig kijkt ze om zich heen. Ze stamelt: „Halleluja! Ik dank U Heer!" Dan verzamelt ze naar laatste krachten om te forceren wat ze niet vermag. Heeft Osborn niet gezegd: „Forceer uw lamme ledematen in Christus' naam?" Dan wordt de inspanning haar te machtig. Hijgend roept ze uit: „Laat me los, ik kan niet meer". Men laat haar zakken en ze wordt teruggedragen naar de bran card. De helpers gaan het volgende slacht offer, terwyl ze tot elkaar zeggen: „Ze had moeten geloven, dan zou het zijn gebeurd". Wat is dit wreed Ginds wordt een andere stumper onder de oksels gesteund en vergeefs tot lopen aangezet. Ziekte is immers het werk van de duivel! Hoor ik het goed? Zijn de middeleeuwen herleefd? Een met gele band getooide heer roept, terwijl hij de zieke vasthoudt: „Satan blijf met je handen van dit zieke lichaam af! Ik gebied het je in de naam van Jezus!" Na enige stilte gaat hy voort: „Here Jezus neem Gij nu bezit van dit zieke lichaam en maak het gezond!" En dan tot de nog steeds bengelende stak ker: „Geloof dat het is geschied! Zeg Dank U Heer! Prijs de Heer, Halleluja!" Maar het lukt de man niet macht te verkrijgen over zijn benen. Als een wrak hangt hij tussen de menselijke takel wagen. En toch verkondigt de luidspreker vanaf het podium: „Ik was verlamd aan beide benen, ?n ik kan nu lopen. Halle luja!" Waarom daar wel, en hier niet? Heeft die man op het podium zoveel groter geloof dan ik? Ook deze patiënt komt evenals al de anderen ongenezen, maar dodelijk ver moeid en in geestelijke gebrokenheid op zijn brancard terug. Een jonge moeder probeert haar spas tisch kind aan het lopen te krijgen, doch het valt telkens om en begint erbarme lijk te huilen. Als een tol die niet wil, wordt het telkens omhoog gezet. Men kan zich ternauwernood bedwin gen om niet tussenbeide te komen. Maar de luidspreker verkondigt: „Ik was doof geboren, doch nu hoor ik. Prijs de Heer". O God, wat is dit wreed! De samenkomst is ten einde. „God bless you" was Osborns laatste woord. Bij de tent rijden auto's af en aan. Rode kruissoldaten en broeders van de geneeskundige dienst tillen hun droeve last weer op. Een die het blijkbaar te machtig wordt, hoor ik zeggen: „Ver domme!" Daar loopt het echtpaar in met het ongelukkige kindje. Nu draagt hy het in een dekentje en zij volgt. De tranen lopen haar over de wangen, en ik fluister: „God bless you!" „Sommigen zeggen", aldus Osborn in zijn toespraak, „dat de niet genezenen erg teleurgesteld zullen zijn, maar dat geloof ik niet. Immers zij zullen, hoewel zelf niet geholpen, zich verheugen over hen die wel genezen werden. HallelyJ&l" Sn heb volk efcond en eag het aan! Laten wij nu terugkeren naar het platform en de „genezenen" ontmoeten, over wie de teleurgestelden zich dan toch mogen verheugen. Bij de trap van het podium staat me vrouw Osborn, medisch ongeschoold, bij gestaan door even ongeschoolde helpers, die haar als tolk dienen. Een moeder met een grote zoon zyn de trap op gekomen. De jongen is epi lepticus. Hy zegt: „Ik leed aan toeval- te maken van liplezen. De andere kin deren kyken jaloers en nieuwsgierig naar haar, die over drie dagen gewoon zal kunnen horen. De arts die deze school onder zyn hoede heeft zal wel zo vriendelijk willen zijn te publiceren wat het eindresultaat is, ook al zeggen de Osbornianen, dat je God niet moet con troleren. Zijn Osborn en zijn vrouw dan geen gewone mensen? Mevrouw Osborn, die volslagen leek op medisch gebied de genezenen ont vangt en handig selecteert, is blijkbaar de enige norm. Geen enkele controle als in Lourdes, noch op de waarheid van de ziektegeschiedenis, noch op het verdere verloop. De Evangelist Lucas, die tevens arts door dr. FA. NOLLEinternisthervormd predikantgeneesheer-directeur van het Diaconessenhuis in Leiden. len, maar vanavond ben ik genezen. Als de tolk het mevrouw Osborn duidelijk heeft gemaakt verklaart ze: „You are heald" en stuurt hem door naar haar man, die de heugelijke tijding doorgeeft aan de tienduizenden. Prys de Heer!" Vele handen gaan geestdriftig omhoog. Waar is het gezond verstand van de menigte? Als deze jongen jarenlang aan toeval len heeft geleden, hoe kan hij dan we ten dat hij nu onder het gebed van Os born werd genezen? En toch verklaart de jongen met bij val van Osborn voor de microfoon: „Ik geloof het. Het is geschied. Ik dank U Heer!" Doch deze uitspraak zal pas aanvaard baar worden, wanneer zou blijken, dat de jongen nu ook verder geen toevallen meer krijgt. En daar er in Nederland wel geen epilepticus meer zal zyn, die niet medisch wordt verzorgd, zou men dan nog niet weten, of dit resultaat niet te danken is aan het geregeld gebruik van de medicamenten. Dan zou men die eens weg moeten laten, om te zien wat er dan gebeurt. Maar dat zou een onverantwoordelijk experiment zyn. Ten minste voor een arts. Natuurlijk niet voor Osborn! Die durft te zeggen: „Werp in het geloof je krukken maar vast weg. Weiger ziek te zijn. Schaf je bril en gehoorapparaat maar af in het geloof. Laat je medicij nen weg als bewijs dat je God gelooft op zyn woord, dat geen ding bij hem onmogelijk is!" En als de toevallijder en de suiker zieke op Osborns gezag hun leefregels en medicamenten afschaffen, wat gebeurt er dan? Voor alles garant. Op een Christelijke school voor slecht horenden ergens in Nederland zit mo menteel een 10-jarig meisjes, dat door een welwillende mijnheer naar Osborn is gebracht. Zij volgt thans het daar ont vangen advies op. „Je moet in het geloof drie dagen je gehoorapparaat niet ge bruiken, en dan zal je weer normaal horen!" Ze kan nu derhalve slechts zeer ge deeltelijk de lessen volgen door gebruik was, moge dan in zijn Evangelie aan Theophilus schrijven, dat hy eerst alles van meet aan nauwkeurig onderzocht en nagegaan heeft, voor hij iets te boek stelde, zulk een nauwkeurigheid is bij de tekenen en wonderen in 1958 overbodig. Mevrouw Osborn staat voor alles ga rant! En toch is juist die waarheid op zyn zachtst gezegd sterk aanvechtbaar, juist door de suggestieve methode van Osborn zelf. Immers hij predikt en bidt dat men moet beginnen te danken en te prijzen, men moet weigeren ziek te zijn, aan vaarden dat het is geschied, alles voorafgaande aan het wonder dat zich dan zal voltrekken. Met andere woorden hy dwingt zyn slachtoffers in hun denken en spreken op de werkelijk heid vooruit te lopen. Ze moeten getui gen van hetgeen door het geloof geschie den zal. Daarvan hangt de verwezenlij king van het wonder af. Zo ontstaat het ontstellende conflict tussen de taal van de luidspreker die in de ziekentent weerklinkt en de werke lijkheid die zich daar afspeelt. Het podium verkondigt vooruitlopend op de werkelijkheid: „Het is geschied! Halleluja De trieste werkelijkheid in de tent be wijst de leugen. Als de heer en mevrouw Osborn met hun kinderen, de gouvernante en de manager weer naar Amerika zullen zyn vertrokken, dan zullen artsen en ver pleegsters en broeders van de genees kundige dienst, al of niet bewust ge dreven door de Evangelische naasten liefde de status epilepticus en het diabe- tisch coma die ontstonden door het ge loof in Osborns prediking weer behan delen en verzorgen. Zij zullen hun werk voortzetten in revalidatiecentra en sana toria. En het vaak zo moeizame onderricht op de scholen voor debiele kinderen, voor slechthorenden en partieel defecten zal voortgang hebben. En de zelf niet mee verdwaasde ziel zorgers zullen hun op het Malieveld ver doolde en daar verwonde schapen als getrouwe herders weer weiden aan Gods grazige weiden. God bless this work! E. Meester landelijk secretaris P. v. d. A. De partijraad van de P. v. d. A. heeft onze stadgenoot, de heer E. Meester, benoemd tot landelijk secretaris, tevens penningmeester, van deze partij. De heer Meester, die in Leiden zal blijven wonen, volgt in deze functie de heer W. Mensink, die benoemd is tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland, op. N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS In de zaterdagmorgen onder voorzit terschap van jhr. mr. F. H. van Kin schot gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren verte genwoordigd 15 aandelen met 15 stem men. Tot commissarissen werden de heren mr. dr. H. D. M. Knol en J. C. van Schaik herbenoemd. Aan het door de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwyk opgepompt 5.360.975 m3 water tegen 5.243.278 m3 in 1956, of 117.697 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 14.688 m3 tegen 14.326 m3 in 1956. De totale lengte van het buizennet be droeg op 31 december 1957 262.697.- m3. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 24.787 stuks. Volgens de kohieren is aan de meter afnemers geleverd 4.540.686 m3, zodat gerekend naar het totaalverbruik van 5.360.975 m3 door abonnementen moet zijn gebruikt 820.289 m3, waarin echter het water voor spuien, filterspoe ling, brandblussing en lekkages is be grepen. Het aantal oontracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 22.689. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacteriologisch onderzocht door het Laboratorium van het Keuringsinstituut voor Water led - dingsartiikelen (K.I.W.A.) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deven ter. Zijn oordeel was: „Zeer goed drink water, voorzover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Alle aandelen bevinden zich in han den van publiekrechtelijke lichamen. Het dividend is vastgesteld op 1%%, hetgeen voor de gemeente Leiden neer komt op een rendement van waar uit zij rente en aflossing der aangegane geldlening moet betalen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcellus Wilhelmus, zn van M. A. Hoo- gervorst en S. Groenewoud, Gerard Abra ham, zn van A. Roozendaal en A. van der Reijden, Irene, dr van C. D. J. Janssen en M Schipper, Alfred, zn van H. Regeer en C. Beekman. GETROUWD N. van der Klaauw en L. Houweling, T. Mulder en J. M. van Rhijn. OVERLEDEN J. Sloos, 68 Jaar, echtgenote van Mark. Advertentie De enig complete opleiding. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Zaterdagmiddag heeft de opening van de nieuwe glijbaan op de speel weide van de Vereniging „Vogelen wijk" een feestelijk tintje gekregen. Ruim 150 kinderen en vele genodig den waren bijeen om aan de ingebruik neming van dit acht meter hoge speel tuig de nodige luister by te zetten. De heer P. A. van Delft, voorzitter van de „Vogelenwijk" nam omstreeks half drie het woord, om allereerst diegenen lof toe te zwaaien, die aan de totstand koming van dit prachtige werkstuk heb ben meegewerkt. Boden enkele firma's belangloos hun medewerking aan, het afschrappen, verven en stellen, is ge heel in eigen beheer uitgevoerd. Spre ker toonde zich met recht trots op dit zo moeizaam verworven bezit, waarvoor de kas een flinke aderlating heeft on dergaan en waaraan 3000 uur was be steed met ophalen en verwerken van oud papier De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Filip- po, wenste in zyn speech, de kleinste, doch zeker niet minst actieve, speel tuinvereniging van Leiden geluk met deze aanwinst. Hy prees de activiteit van het bestuur, wiens pad niet steeds over rozen is gegaan, maar dat, ondanks vele hindernissen, een prachtige speel weide tot stand heeft gebracht. Drie kleuters bestegen vervolgens de glybaan en verbraken onder gejuich de papieren belemmering, die onder aan de baan was aangebracht. Deze glybaan is deugdelijk en veilig: het acht meter hoge trappenhuis is onderverdeeld in drie bordessen, omge ven door halve meter hoge hekken, die achter elkaar gelegd de respectabele lengte van 25 meter hebben. Juichend nam vervolgens de gehele kinderschaar de glybaan in gebruik. Intern, studentenconferentie Van 20 t/m. 25 oktober zal te Am sterdam de negende internationale con ferentie van studentenreisverenigingen worden gehouden, georganiseerd onder auspiciën van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen. Ongeveer 60 studenten uit 21, meest Europese, landen zullen aan de confe rentie deelnemen. De nieuwe glijbaan. Een belang rijke en ook attractieve aanwinst voor de jeugd van de „Vogelen wijk" (Foto L.D./Van Vliet) Bestrijding smokkelhandel op Borneo „Berita Minggoe" bericht, dat Indo nesië spoedig troepen zou zenden naar zyn gebied dat grenst aan Brits-Borneo. De Indonesische versterkingen zouden worden gebruikt om het toenemen van smokkelen te voorkomen. Het blad dat niet met name genoemde militaire kringen in Djakarta citeerde, schreef dat de smokkelaars Tawao, in Brits- Borneo, als basis gebruikten voor het verschepen van kopra en wapens. Het blad schreef dat de smokkelaars wapens zonden naar de Daroel Islam op de na burige eilanden. Het smokkelen in dat gebied was bevorderd omdat de smok kelaars wisten dat de Indonesische grenswachten niet sterk genoeg waren. MOCHTAR LUBIS DEELT IN PHILIPPIJNSE PRIJS De „Ramon Magsaysay"-pryzen van 10.000 dollar voor bijzondere prestaties in Azië zijn gisteren uitgereikt door de stichting ter herdenking van wijlen pre sident Ramon Magsaysay. De prijs voor journalistiek en litteratuur werd ge deeld door de Indonesische journalist Mochtar Lubis en R. Mcculuch Dick, een 85-jarige Schotse uitgever van het weekblad „Philippine free press". Lubis werd vertegenwoordigd door zijn Philippynse collega en vriend Car los Nivera. Een „eigen centrum" is dringender dan ooit n. Een blik op het filmprogramma van K. en O. doet zien, dat ook op dit gebied veel interessants te wachten staat! De filmvoorstellingen zullen het komend seizoen niet plaatsvinden in een bioscooptheater (de beschikare uren vormden voor velen een hindernis om ze bij te wonen), doch in het Sint-Antonius Clubhuis aan de Mare 43. Er zullen waardevolle smalfilms worden gegeven, waaronder enige premières voor onze stad. De serie omvat o.a.: „Met eervol ontslag" van Anthony Asquith en Mi chael Radgrave als hoofdvertolker, ,De Voddenrapers van Abbé Pierre", de pries ter die zich het lot der vele Parijse dak lozen aantrekt, ,De Bigamist" (pre mière) met Vittorio de Sica, waarin de Italianen zichzelf geestig, eerlijk en in nemend uitbeelden, „De Boezemvrien den" van Franco Rossi (première), op vallend door het volkomen natuurlijke en eenvoudige spel van twee jongens, de kleurenfilm Henry V", naar het werk van Shakespeare met boeiend spel van Laurence Olivier en „Een circus vluchtte" van Elia Kazan, uitbeeldend een vlucht van achter het IJzeren Gor- dyn naar de vrije wereld. Daarnaast brengt de Filmstudiekring zeven films, die echter nimmer in openbare vertoning komen, o.a. het zeer aparte Spaanse filmwerk „Een atoomgeleerde ontvlucht". Deze voor stellingen vallen telkenmale op de vierde dinsdag van de maand en worden ge geven in de filmzaal van de Rijksuni versiteit. Cursussen Talloos zijn de cursussen en lezingen. Wij noemen allereerst de populair- wetenschappelijke van 2 k 3 avonden. In deze serie spreekt prof. dr. K. van het Reve over „Het culturele leven in het huidige Rusland", dr. P. H. Po'tt be handelt het Boeddhisme, Erik Vos .Drie, aspecten van het moderne toneel", dr. H. Faber beschouwt ,De psychologie van het ziekbed", prof. dr. Th. Locher geeft ,Een nieuwe kyk op de wereldgeschie denis", J. C. v. d. Waals behandelt de „Moderne Schilderkunst", dr. G. A.Over- beek heeft „Hormonen" tot onderwerp en dr. C. D. van Wengen brengt zyn gehoor in kennis met „Afro-Ameri- kaanse muziek". De studiecursus over „Hedendaagse Filosofie" van de heer B. Delfgouw omvat acht avonden. Een serie boeiende filmlezingen met kleurendia's en kleurenfilms omvat: „Tot de uiterste grenzen der aarde, van Alas ka naar Vuurland" door mr. Th. Regout (in de grote Stadszaal) en voorts in de foyer der Stadsgehoorzaal: ,Het zin gende land", contrasten aan de Caraïbi- sche Zee, door N. F. Halbertsma, „Grie kenland" door mr. Henrik Scholte, „Vol keren van India ontwaken" door ir. F. B. Carbasius Weber, „Tussen Indus en Ganges" door mr. A. L. Hustinx, .Merk waardige dieren en mensen in Australië" door dr. J. M. Lodewyks en ,Met de camera onder water" door P. N. Wind- meyer. De Amerikaanse strijdkrachten zullen in 1960 het ballistische projectiel „Pola ris", dat door een duikboot onder water kan worden afgevuurd, in gebruik heb ben. Dit heeft admiraal James Russell, plaatsvervangend hoofd voor marine operaties, op een bijeenkomst te Chicago meegedeeld. De „Polaris" zal een atoomkop onge veer 2.400 km ver kunnen dragen. Dit is dezelfde reikwijdte als van de raketten Jupiter" en „Thor", die respectievelijk door het leger en de luchtmacht zyn gemaakt. Admiraal Russel zei, dat duikboten van de grootte van de huidige atoom duikboten in staat zullen zyn een nogal groot" aantal „Polaris'-projectielen mee te nemen. Ontsnapt en weer gepakt Tydens de rust van een voetbalwed strijd op het terrein van de byzonder strafgevangenis voor jongemannen te Zutphen zyn zaterdagmiddag twee pu pillen uit Amsterdam ontvlucht door over een hoog hek met prikkeldraad te klimmen en er vervolgens van door te gaan in een auto, bestuurd door een zwager van een der vluchtelingen, die met deze wagen geruime tijd in de om geving van de gevangenis had staan wachten. In snelle vaart reden zij in de rich ting Deventer. Er werd een achtervol ging ingezet met een andere auto, doch men verloor de vluchtelingen uit het oog. De ontsnapten zyn zaterdagavond in Amsterdam door de politie aange houden. Een belangrijk onderdeel van het Volksuniversiteitswerk vormen de avond- talencursussen, o.a. Duits, Engels, Frans, Italiaans, Spaans, Latyn en Grieks. De laatste twee staan onder leiding van dr. Cohen, die hiervoor een speciale me thode ontwierp. Regelmatig worden deze cursussen door ongeveer 400 personen bezocht. Daarnaast, zijn er de conversa tiecursussen. Al deze worden gegeven in de voormalige Gem. HH.S. aan de Burg- gravenlaan, thans Rembrandt Lyceum. De werkcursussen bevorderen de zelf werkzaamheid, juist in deze tijd van vrijetijdsbesteding van zo uitermate groot belang. Men kan zich hier bekwamen in bloemenschikken, declamatie, tekenen en schilderen, fotografie, poppen maken, boetseren, „Bewust wonen" (moderne woninginrichting)moderne handwerken en praktisch handwerken. Een eigen gebouw? Gezien de stroom van activiteiten, welke K. en O. ontwikkelt en waar van in het uitstekend verzorgde maandblad uitvoerig melding wordt gemaakt, blijft het bestuur nog één dringende wens: namelijk nog éénmaal te kunnen beschikken over een eigen groot gebouw, waarin het merendeel daarvan zou kunnen worden onderge bracht. Als men bedenkt, dat in het afge lopen seizoen niet minder dan 545 maal een zaal of een lokaal moesten worden gehuurd in niet minder dan 24 verschillende „onderkamens", dan begrijpt men meteen, dat de verwezen lijking van een „eigen cultureel cen trum" in de letterlijke betekenis van het woord een absolute noodzaak is! Het 16 bepaald ontmoedigend, dat K. en O., dat eigen gebouw nog niet kan betrekken, in de verste verte nog niet. Maar voor het bestuur is het toch geen reden voor 41 te grote ontmoediging: met onversaagde moed werkt men ver der, zij het op nóg zoveel uiteenlo pend punten van de stad! Tot ontwikkeling enontspan ning van duizenden Leidenaars en van tallozen daarbuiten! Op een wijze, die aller achting ver dient! Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Leermens (Gron.): S. P. Vermeer te Slochteren. Aangenomen: naar Soest (toez.) (vac.- D. van Krugten) H. Roest te Vrooms- hoop; naar St.-Maartensdijk J. v. d. Haar te Waddinxveen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Broek onder Ak- kerwoude D. Kloppenburg, kand. te Ba- rendrecht, die bedankte voor Echten, Emmercompascuum, Harmeden en voor Wijckel. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Barneveld: P. van der Bijl te Rhenen en C. Molenaar te Leiden. Ds. K. A. BEVERSLUIS 40 JAAR PREDIKANT. Vandaag is het 40 jaar geleden, dat ds. K. A. Beversluis te Warnsveld, em. pre dikant der Ned. Herv. Kerk, in zijn ambt werd bevestigd. De jubilaris was als student secretaris van de Vryz. Chr Studentenbond en hoofdconsul in algemene dienst van de VPR.O. Thans is hy erelid van de Ver eniging van Vryz. Herv. en adviserend lid van het hoofdbestuur. HERVORMDE COMMISSIE VOOR DIENSTWEIGERINGSPROBLEMEN. De Centrale Raad van de Herv. Ge meente van Arnhem heeft besloten een commissie in te stellen ten behoeve van hen, die gebruik willen maken van de mogelijkheden, die de wet op de dienst weigering biedt en van hen, die met het totale vraagstuk van de dienstweigerin moeiiykheden hebben. Als secretaris vat de commissie heeft dr. P. J. Waarden burg zich bereid verklaard op te treden Ds. H. J. DE KIEVID. Ds. H. J. de Kievid, predikant by de Rem. Geref. Gemeente te Eindhoven, is benoemd tot assistent-moderator van de Internationale Congregationalistische Raad.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3