Britse treiters visten vanochtend binnen IJslandse twaalf-mijlszone WEERBERICHT Londen gaf opdracht tot verzet (zonder onnodig geweld) tegen een poging tot enteren Minister Casey weer vertrokken Ook in Londen woede-uitbarsting tegen kleurlingen (uit Jamaica) 97ste jaargang MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 No. 29532 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j w Heuuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Smgel l' Leldcn Glro n° 67055 Hoofdredacteur: 1. Brouwer f.7.50 per twartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nadat te middernacht het IJslandse besluit van kracht was geworden om de viswateren uit te breiden tot twaalf mgl, waren Britse treilers in de vroege ochtenduren van vandaag onder bescherming van de Britse Marine bezig met vissen binnen de nieuwe zone. De Britse vissers oefenen hun bedrijf uit in drie vakken, die door de Marine worden beschermd. Een van deze vakken ligt aan de zuidoostkust, de andere aan de noordwestkust. Volgens de Londense „Daily Sketch" (rechts-georiënteerd) werden de Britse treilers, toen zjj naar de nu verboden wateren opstoomden, vergezeld door duik boten, naar aangenomen werd van Russische nationaliteit. De Britse schippers hebben opdracht zich „zonder onnodig geweld" te verzetten als IJslandse oor logsschepen zouden trachten hen te enteren. Zij moeten direct per radio de Britse oorlogsschepen waarschuwen, die dan vermoedelijk een aantal militairen aan boord van het bedreigde schip zullen brengen om te verhinderen, dat het door de IJslanders wordt opgebracht. Zaterdag heeft Amerika bij Engeland en IJsland (deze drie landen maken alle deel uit van de NAVO) aangedrongen op zelfbeheersing en matiging in het geschil. De Scandinavische landen (Zweden, Denemarken en Noorwegen) hebben hun vissers medegedeeld, dat zij buiten de twaalfmijlszone van IJsland moeten bl\jven. De Deense regering heeft zaterdagmiddag op een spoedvergadering van het kabinet besloten te vragen om een conferentie van NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken. komen. Gedurende drie jaar zou het de Britse vissers toegestaan zgn om tot op een afstand van zes mgl van de IJs landse kust hun bedrijf uit te oefenen. Daarna zou de twaalfmijlszone defini tief van kracht worden, tenzij intus sen nog een andere overeenkomst zou worden bereikt. De IJslandse regering eist echter, dat de andere betrokken regeringen het recht van IJsland om zijn visserijgren- zen tot twaalf mijl uit te breiden, gullen erkennen. Zij was niet bereid een re servering van rechten door andere par tijen in een overeenkomst op te nemen, aldus de Britse verklaring. Prins Bernhard had lichte aanrijding Vanochtend om 8 uur is een auto, waarin Prins Bernhard op weg was naar het kasteel Warmeloo in Overijssel, bij het inhalen van een paard en wagen tegen een boom gebotst en enigszins be schadigd. De Prins en zijn chauffeur mankeerden niets. De Prins kon zijn reis voortzetten. Het ongeluk is gebeurd in de gemeen te Diepenheim, waar de chauffeur bij het inhalen van een paard en wagen in een bocht, plotseling een tegenligger bemerkte en afremde. De Rijkspolitie te Almelo heeft de zaak in onderzoek. Reykjavik verwierp twee voorstellen De schipper van de Britse treiler „Lord Splender", die vrijdag naar Reyk javik is opgebracht wegens vissen bin nen de viermijlszone. is zaterdag ver oordeeld tot een boete van zestiendui zend gulden. Zijn netten en de gevan gen vis aan boord van zijn schip ter waarde van 24.000 gulden zijn ver beurd verklaard. Voorts moet de schip per nog proceskosten betalen. Hij heeft beroep aangetekend. De verdediging had aangevoerd, dat de treiler door een de fect aan de radarinstallatie in verboden water was gekomen. De overtreding was dus niet opzettelijk. Er scheen vanochtend een mogelijk heid te bestaan, dat Engeland en IJs land alsnog tot een compromis zullen Townsend breekt reis af Kolonel Peter Townsend heeft zijn tweede wereldreis afgebroken. Hij is za terdagochtend uit Venetië in Parijs aan gekomen. Townsend wilde niets verkla ren tegenover journalisten die hem za terdagochtend in Parijs opwachtten. Hij was vergezeld van de Amerikaanse ci neast. die een film van hun bevindin gen zou maken. De „Daily Express" weet te melden, dat Townsend zijn reis heeft onderbro ken, omdat een vriend hem had ge schreven dat het Britse hof in de verfil ming van deze reis een commerciële exploitatie van Townsends relaties met Prinses Margaret zag. Droog en schraal Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land geleidelijk onder in vloed van een tot grote hoogte krachtig ontwikkeld hogedrukgebied waarvan het centrum in Finland gelegen is. Aan de zuidflank ervan stelde zich een krach tige oostelijke stroming in van droge continentale lucht. Deze zette zich voort over Duitsland naar onze omge ving. Boven ons land ontmoette deze lucht warme en zeer vochtige van oor sprong tropische lucht langs een schei dingslijn die zondag uiterst langzaam naar het zuidwesten van het land trok. In de drogere lucht werden maximum temperaturen van 28 graden bereikt, maar in de zuidwestelijke provincies bleef het kwik bij mist en laaghangende bewolking bij de 20 graden steken. Een regengebied met enkele onweers buien verplaatste zich uit Frankrijk naar het noorden, maar liet het weer in ons land ongemoeid. Langs de Bel gische kust werden grote hoeveelheden regen afgetapt. Zo viel er in de nacht van zondag op maandag in Zeebrugge 31 mm. Het weer heeft nu een besten dig karakter gekregen omdat de droge continentale lucht verder terrein wint. De komende paar dagen blijft het zon nig maar schraal, terwijl de tempera turen de neiging vertonen iets te dalen. De Britse regering gaf in een zondag avond uitgegeven officiële verklaring te kennen, dat zij de onderhandelingen over het visserijgeschil met IJsland zal voortzetten, maar in afwachting van een overeenkomst „het recht van de Britse schepen in volle zee moet handhaven". De Britse regering deelde voorts mee, dat aan IJsland tijdens de onderhan delingen onder auspiciën van deNoord- atlantische-verdragsorganisatie (NAVO) te Prijs twee compromis-oplossingen wa ren voorgesteld welke beide waren ver worpen. De eerste zou de IJslandse vis sers een „royaal deel" van de totale vangst in het gehele gebied rondom IJsland hebben gegarandeerd en belang rijke gebieden zouden uitsluitend voor IJslandse vissers gereserveerd worden. Volgens de tweede oplossing zou een gordel van zes mijn langs het grootste deel van IJsland voor IJslandse vissers gereserveerd worden. Bovendien zouden in enkele belangrijke gebieden conces sies aan IJsland worden verleend. Deze regeling zou voor drie jaar gelden of korter indien er eerder op een confe rentie overeenstemming over territoriale wateren en visserijgrenzen zou worden bereikt. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige wind tussen oost en zuid oost. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 SEPTEMBER Zon op: 5.52 uur; onder: 19.27 uur. Maan op: 20.51 uur; onder: 10.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.49 uur. Laagwater te 1.32 en 13.39 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Twee negerkindertjes op de trap pen naar het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten, waar hun rasgenoten in Little Rocke hun sterkste steun hebben gevonden. Besprekingen „buitengewoon vruchtbaar Uiteenlopende ideeën worden ontwikkeld De Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Richard G. Casey, is zaterdagmiddag van Schiphol met het lijntoestel van de BEA naar Londen vertrokken. Zowel minister Casey als minister Luns, die hem samen met de Australische ambassadeur in Nederland, de heer H. Mcclure Smith en de minister voor Overzeese Gebiedsdelen mr. G. Ph. Helders uitgeleide deed, noemden de bespre kingen over Nieuw-Guinea met nadruk „buitengewoon vruchtbaar". Minister Casey meende zelfs in lange tijd niet zulke nuttige besprekingen met een buiten landse ambtsgenoot te hebben gevoerd. De discussies hebben diverse uiteenlo pende ideeën tot resultaat gehad. Zij zijn besproken met minister Drees, mi nister Staf, minister Helders en de staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman. Wat die ideeën precies inhielden dat vertelden de beide ministers op Schiphol echter liever niet. Als reden daarvoor vermeldden zij, dat deze ideeën nader besproken zullen wor den op de komende oktober-conferentie, die voor Nederlandse en Australische ambtenaren van Nieuw-Guinea in Can berra zal worden belegd. Na die conferentie, zo zeiden de mi nisters, zal er zeker meer kunnen wor den gezegd dan op dit moment. Samen vattend noemde minister Casey de be sprekingen een verdere stap naar „ver beterde integratie" tussen Nederland en Australië ten aanzien van Nieuw-Gui- Gevraagd of spanning rondom Nieuw- Guinea een voornaam onderdeel van de besprekingen had gevorderd, zei minister Casey: „Wij kunnen er niet van uitgaan dat het ooit zal worden aangevallen" en minister Luns voegde er aan toe, dat de discussies zeker niet gezien mogen wor den als een bedreiging tegenover welke vredelievende natie dan ook. Dat Neder land met Australië samen ooit agressief zal worden was natuurlijk ondenkbaar. Desgevraagd bevestigde minister Casey dat hij de handhaving van de Neder landse soevereiniteit over het Westelijk deel van Nieuw-Guinea belangrijk acht, niet alleen voor Nederland en Australië, doch zelfs voor het Westen in het alge meen. Met vreugde sprak minister Casey over de gastvrijheid die hem in het 'paleis Soestdijk is verleend. Hij had met Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de lunch gebruikt en met beiden een lang en geanimeerd gesprek gevoerd. Na de lunch was hij met de Australi sche ambassadeur en diens echtgenote naar de Fokker-vliegtuigfabrieken ver trokken en daar door de directie ont vangen. Na een rondleiding door het be drijf stapten de twee gasten aan boord van een Fokker F-27 Friendship, waar mede zij een half uur lang boven ons land vlogen. Minister Casey, die zelf een enthousiast vlieger is („evenals mijn vrouw die ook kan vliegen") bestuurde 20 minuten lang zelf het nieuwe Neder landse toestel, waarvan Australië er 20 in bestelling heeft. „Ik deed het onder strenge controle van de echte piloot" zei hij bescheiden op Schiphol. Na de vlucht reed het ge zelschap per auto naar Schiphol. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken R. Ca sey in het Paleis Soestdijk een lunch aangeboden. Het Koninklijk Paar met zijn gast op het terras van het paleis. Schuim van de straat schond eeuwenoude traditie van Britse verdraagzaamheid (Van onze Londense correspondent) De „rassenoorlog" in Engeland, welke vorige week in Nottingham is begonnen, is gisteravond overgeslagen naar Londen, waar een menigte, ongeveer 5000 man groot, door de straten van het district Notting Hill (ten noorden van Hyde Park) de daar wonende kleurlingen aanviel, met de politie vocht en ramen ingooide. De relletjes duurden tot na middernacht. Ziekenauto's en overvalwagens van de politie reden af en aan. Twaalf personen werden gearresteerd, vele ge wonden, zowel kleurlingen als blanken moesten in het ziekenhuis worden behan deld. In de menigte bevonden zich half dronken mannen, die uit een kroeg kwamen. De naar huis kerende kleurlingen werden aangevallen voordat de politie kon ingrijpen. Het betreft hier voornamelijk Jamaicans, die de laatste jaren in jroten getale naar Engeland zijn gekomen en die men thans overal ziet onder het buspersoneel, bg de posterijen en de spoorwegen, in café's en restaurants. Als Britse onderdanen zijn zij gerechtigd in Engeland te werken. Een groep hyste rische blanke vrouwen viel een meisje uit Nigeria aan en volgde haar scheldende en joelende, toen zij met een gapende hoofdwonde naar huis waggelde. Een politie-auto voerde charges uit op een groep personen, die flessen wierp door de ramen van een kleurling. Een bende Teddy-boys riep: „lynch de nikkers" en „schiet op de politie". Zij werden onmiddellijk ingerekend. Spanning ten gevolge van iverkloosheid Deze uitbarsting tegen kleurlingen is het vierde incident binnen één week. Het lijk erop, dat Little Rock naar het be daarde en evenwichtige Engeland is ge komen. Het schuim van de straat moet verantwoordelijk worden gesteld voor deze ergerlijke schending van eeuwen oude Briitse verdraagzaamheid. Het steeds stijgende aantal werkloze kleurlingen uit de koloniën, die naar Engeland komen, heeft echter een pro bleem geschapen en zekere spanningen veroorzaakt, vooral nu er in Engeland zelf werkloosheid dreigt. Maar niets rechtvaardigt dit barbaarse optreden tegen kleurlingen, dat door het opge- voedde deel van het Engelse volk na tuurlijk verafschuwd wordt. Hetgelijk-gerechtigd 'bij de wet", de spreuk, welke de gevel van het gebouw siert schijnt nog niet tot sommige vooraanstaande Amerika nen te zijn doorgedrongen K.P.M. onderhandelt over vergoeding (Van onze Haagse redactie) De Koninklijke Paketvaart Maat schappij voert onderhandelingen met haar verzekeraars over een nog lopende schadevergoedingszaak in verband met de vloot in Indonesië. De aanvankelijke eis voor vergoeding van f. 117 miljoen kwam bijna geheel te vervallen toen In donesië vrijwel de gehele vloot teruggaf. „Er wordt thans nog over een bedrag onderhandeld", zo vernamen wg van directie-zijde. Over de grootte van het bedrag wilde men in deze fase van de onderhandelingen geen mededelingen doen. „Wg hopen, dat er een bevredi gend bedrag uit de bus komt" zo zei men ons. Van verscheidene zgden be reikten ons berichten, dat de assura deurs een bedrag van f. 8 miljoen gul den zouden hebben aangeboden, doch de directie wilde ons dit in het huidige stadium niet bevestigen. Niet ontkend kan echter worden, dat in Engeland in het algemeen het voor oordeel tegen vreemdelingen en kleur lingen helaas nog zeer sterk is. Wacht Little Rock op uitspraak van Hooggerechtshof Het bestuur van de openbare school in Little Rock moet vandaag beslissen of de school bij de opening van het nieuwe schooljaar op 8 september alleen voor blanke leerlingen zal openstaan of dat men met de opening tot 15 septem ber zal wachten wanneer het federale Opperste Gerechtshof wellicht last zal hebben gegeven, zeven negerleerlingen toe te laten. Het bestuur heeft de openingsdatum al van 2 tot 8 september verschoven. Het parlement van de staat Arkansas nam vorige week een wetsvoorstel aan om het nieuwe schooljaar pas op 15 september te beginnen, doch dit ont werp is nog niet getekend door gouver neur Faubus, die waarschijnlijk de be slissing over de openingsdatum aan het schoolbestuur zal overlaten. Toen het Opperste Gerechtshof zich donderdag j J. met de kwestie bezig hield, verklaarde opperrechter Warren begre pen te hebben dat de school pas 15 sep tember zou beginnen. Met het oog hier op verdaagde hij de zitting en de uit spraak op 11 september. ExportNederlands levenssap De export waar de laatste f maanden en jairen telkens weer f het zoeklioht op wordit gericht f vormt voor de Nederlandse indus- trie niet dte kurk, waar zaj op drijft. J doch. bij wijze van spreken, een S gehele collectie kurken. Van het Nederlandse maatschappelijk inko men (nationale intomen) wordt immers 43% uit de verkoop van on ze prodiukten naar het buitenland verkregen. Voor Duitsland is dat percentage 21 en voor de V.S. van Noord-Amerika slecht 2 tot 3%. Het is gezien het uitzonderlijke belang van de export en de daaraan verbonden problematiek van de exportfinanciering dan ook een te loven initiatief geweest van het Verbond van Nederlandeche Werk gevers het Katholiek Verbond van Werkgeversvakv erenigingen en het Verbond van Protestants-Christe lijke werkgevers in Nederland om met medewerking van de stichting vertegenwoordiging van de Neder- f landse industrie voor internationale f belangen, om een export-vergade- f ring en forum-bijeenkomst te orga- (1 niseren, gewijd aan de specifieke expert-problematiek, welke van- middag te Den Haag in „De Die rentuin" werd gehouden. Extra relief kreeg deze bijeen komst bovendien nog door de aan wezigheid van Prins Bernhard, Ne derlands economische ambassadeur no. 1. die in een korte heldere cau serie - waarvoor wij naar elders verwijzen - stevige spijkers met kap pen sloeg en precies aanduidde wat er nog schort en waar nog waarlijk a wel enige extra-aandacht aan mag worden besteed. Een kritisch ge- luid, doch gebaseerd op de reali- f teit. Justus Meyer overleden Zaterdag IJ. is te zijnen huize in de gemeente Bloemendaal plotseling over leden de heer Justus Meyer, firmant van de firma Kraayenhagen en Co. De heer Meyer was op de effectenbeurs en in financiële kringen een zeer bekende en geziene figuur. Op de dag van zyn over lijden zou de heer Meyer naar Prince ton, Amerika vertrekken, waar hij op uitnodiging een liberaal wereldcongres Jongetje in betonnen waterbak verdronken (Speciale berichtgeving) Het 2-jarig zoontje van de familie Thgsen aan de Hoofdstraat te Drie- bergen-Rijsenburg, is gisteravond in een betonnen waterbak bg zgn huis, verdronken. De familie Thijsen was die dag naar het strand geweest en was juist thuis ge komen, toen de heer Thijsen even de tuin inliep om zyn kippen voer te geven. Het zoontje ging met hem mee de tuin in en wandelde even rond, terwijl zijn vader hét pluimvee verzorgde. Toen de vader nauwelijks 10 minuten later naar zijn zoontje zocht, vond hij het kind in een betonnen bak vol water liggen. De pogingen om de levensgeesten van de jonge:, nog op te wekken, hadden geen resultaat. van de „Monpelrin Society" zou bijwo nen. Op literair gebied genoot de heer Jus tus Meyer bekendheid als Shakespeare- kenner. Van zijn hand verscheen het uit drie delen bestaande werk „De schoon heid van Shakespeare". Op het ogenblik bevindt zich een volledige levensbeschry- ving van de beroemde toneelschrijver ter perse.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1