Laatste nieuws Raad Voorschoten was in vier uur door lange agenda lieen Leiderdorps raad nam afscheid van niet-terugkerende leden Drie fracties in Oegstgeester raad willen eigen wethouder ZATERDAG SO AUGUSTUS 1958 Vier punten vroegen brede discussie Gisteravond heeft de gemeenteraad van Voorschoten voor het laatst in de oude samenstelling vergaderd. Alle leden waren aanwezig toen burgemeester C. J. van der Hoeven om kwart over acht deze vergadering opende. Hoewel de agenda meer dan dertig punten telde, duurde deze vergadering toch maar tot kwart over twaalf, voornamelijk, doordat vele voorstellen zonder bespreking onder de hamer doorgingen. Toch werden vier voorstellen van B. en W. slechts met enige moeite aangenomen, want over dit viertal werd hoofdelijk gestemd, terwijl dat in de raad van Voorschoten niet zo vaak voorkomt. (VVD) de vraag of de 12 woningen voor bejaarden wat het geluid betreft, geïsoleerd werden van de overige wo ningen, die zelfs voor 9 personen ge dacht zijn. De eerste keer, dat tot stemming werd overgegaan, was op verzoek van de P.v.d.A. B. en W. stelden voor en kele posten, die uit zuinigheidsoverwe gingen van de begroting geschrapt wa ren,toch weer op de begroting terug te brengen. Dit betrof verbetering venti latie raadzaal (f.2270), kapitaalver strekking aankoop bronneringspomp (f1950). id. grondboorinstallatie (f 1880) en stoffering raadhuis (f840). Om het laatste punt ging het in de besprekingen. De P.v.d.A. stelde bij monde van de heer Pels voor dit krediet terug te brengen tot f. 500. Wethouder Schrama vertelde toen. dat het ging om een vast kleed in de kamer van B. en W. De heer Pels vond f.500 voor deze vloerbedekking „met het oog op de be volking van Voorschoten" genoeg. Het voorstel van de P.v.d.A. werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor stemden P.v.d.A. en VVD. Met dezelfde stemmen kregen B. en W. hun voorstel erdoor. ONECONOMISCHE RUIMTE Het tweede puntt. dat langdurige dis cussies uitlokte, betrof het gebruik van het voormalige politiebureau, waarin B. en W. thans de twee sociale werksters en de administrateur van de B.B. wil len onderbrengen. De heer Fortanier (KVP) vond niet, dat nu de juiste be stemming gevonden was. Spr. meende, dat, een efficientie-onderzoek van be lang werd. De heer Pels (P.v.d.A.) trachtte nog de vrij hooglopende dis- cusie te doen uitlopen op een terugne men van het voorstel door B. en W„ maar dit college wenste niet te wijken. iDe heer Bakels (Prot.-Chr.) die, naar deze avond werd meegedeeld, thans het predikaat „ing." mag voeren vond de redenering van de heer Fortanier met juist. In ieder huis is oneconomi sche ruimte. „Mijn slaapkamer is de minst economische ruimte", meende spr., waarop de heer Fortanier repli ceerde: „Niet over praten". Tegen het voorstel van B. en W. stem den uiteindelijk slechts de heer Forta nier en de fractie van de P. v. d. A. Het voorstel tot afkoop van de pacht van de heer Lekkerkerker was voor ver schillende raadsleden aanleiding vragen te stéllen. Zowel de heer Van der Hulst (KVP) als de heren De Groot (VVD) en Fortanier (KVP) vonden het voorstel te vaag. De heer De Groot viel voorname lijk over de bepaling omtrent een scha devergoeding als het woonhuis vóór 1969 ontruimd moet worden. Spr. meende, dat nu reeds definitief bepaald moest worden, hoe de schadevergoeding dan geregeld moest worden. De verdediging van B. en W. bracht echter de raad ertoe het voorstel te aanvaarden. Alleen de heer Fortanier stemde tegen. Lang durige onderhandelingen hebben de schadevergoeding gebracht op f. 54.711. De heer De Groot (VVD) kon zich beslist niet verenigen met het voorstel in de toekomst een directeur van open bare werken te moeten kiezen uit een bindende voordracht van 3 personen, terwijl thans een aanbeveling van 2 voldoende is. Hij kreeg de steun van de heer Bakels (Prot. Chr.), die eveneens tegenstemde. WONINGBOUW Zeer belangrijk voor de verbetering van de woningpositie was het voorstel over te gaan tot de bouw van 44 woningen in de Vlietwijk. Na een discussie tussen verschillende leden en het college over de voor- en nadelen van flatbouw, stelde de heer De Groot BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacob, zn van J. van Rijn en E. H. Schlagwein. Laurens Johannes Leendert, zn van G. Dekker en E. H. C. D. Aalbers- berg, Sabine Vanessa, dr van H. R. Kraus en C. M. van Essen, Annelies Everdina, dr van C. Haasbroek en C. E. van der Graaff, Huig, zn van H. van Duijn en M. van der Plas, Albertus Wilhelmus Adrianus, zn v. A. A. Schenk en E. C. J. Boon, Corrie, dr. van J. Springer en L. Stokkel, Irene Jo hanna, dr van J. H. de Sterke en C. van der Have, Cornelia Rebecca, dr van P. Leugerink en R. de Roode, Franclscus Mi chael Jacobus, zn van J. Q. de Graaf en C. C. van der Kwartel, Frederik, zn van T. de Raad en D. E. van Gorsel. ONDERTROUWD H. Zwart en E. M. Heerschop, G. C. Per- reijn en J. M. Spierenburg, F. C. N. M. Diebem en E. W. Paddenburg, M. J. Vo gelzang en D. I. Vermeer, F. G. Hali en M. H. van der Biezen, L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin. J. C. van der Wiel en A. C. T. van den Berg, W. Alexander en W. S. van Proosdij, F. E. P. Cohen en A. S. Over- straten-Kruysse, A. de la Rle en B. C. Dui venvoorden, C. B. Paddenburg en W. T. de Wit, C. H. Bergman en A. P. Chrispijn, J. Eikerbout en E. J. H. van Venetien, A. V/ebbers en J. J. Lepelaar, A. van Woer- kom en C. Teske, D. Klootwijk en M. Bents F. J. M. van Giezen en C. M. T. Kerkvliet. GETROUWD F. J. Prins en A. van Burlnk. OVERLEDEN D Lans, 78 jaar, echtgenote van I. Meijer, A. van der Werf, 77 jaar, man. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 11 augustus 1958, G.S. no 268/2, hebben goedgekeurd het bij besluit van de Ge meenteraad d.d. 4 november 1957, no 286, vastgestelde plan van uitbreiding met be trekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Slaagh- of Stinksloot, ten westen van de Zyl, ten noorden van de Timor - straat en Ringkade, ten noorden van de Lage Rijndijk, de Herensingel en de Mare- singel en ten oosten van de verbindings spoorweg naar de gasfabriek, nader aan gegeven op de kaart, gemerkt KIIC-1570 (partieel uitbreidingsplan „Lelden-noord 1957), met bijbehorende bebouwingsvoor schriften, en het in dezelfde vergadering genomen besluit tot intrekking van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-noord", vastgesteld bij raadsbesluit van 11 Juli 1947, zoals dit sedertdien is gewijzigd. Het plan en het besluit, vorenbedoeld, liggen met uitvoerige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeentesecreta rie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden, 29 augustus 1958. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT De voorzitter stelde hem gerust, daar deze woningen in dit flatgebouw in een aparte vleugel komen. De heer Bakels vond de slaapruimten in de onderbouw zeer ongeschikt. Overigens ging de raad heel graag akkoord met deze nieuwe bouwvoorstellen. De bouwverordening werd gewijzigd, waarbij voor iedere inwoner van Voor schoten een belangrijk punt werd vast gelegd, n.l., dat van nu af vóór het oprichten van antennes vergunning van B. en W. moet worden gevraagd. De raad ging akkoord met het voorstel de werkclassificatie en prestatiebeloning voor werk- en vaklieden in te voeren. De heer Eysink Smeets (KVP) vroeg vooral de beoordelaars zorgvuldig voor te bereiden en te instrueren. MOLEN KNIPPOLDER Voor de restauratie van de molen in de Knippolder vroegen B. en W. een aanvullend krediet van f 7700. In de cember 1957 was de restauratie geraamd op f 5000. Dat na één seizoen een zo grote extra bijdrage gevraagd moest worden werd voornamelijk veroorzaakt door de sloop- en vernielzucht van hen, die zich blijkbaar in de nabijheid van deze afgelegen molen plegen op te hou den. De heer Lamboo (KVP) vreesde, dat de molen niet alleen vernield was door de Voorschotense jeugd, maar ook door anderen, die via de Vliet (praktisch de enige toegangsmogelijkheid) de mo len bereiken. De heer Van der Hulst stelde voor de molen te verplaatsen naar een plek, waar ten aanzien van het landschaps- schoon deze molen meer op zijn plaats is en beter te zien is. Spr. dacht bijv. aan de gemeentelijke sportvelden, ter vervanging van de ijzeren molen, die daar hinderlijk veel lawaai maakt. De heer Pels (PvdA) informeerde naar de mogelijkheid de gerestaureerde mo len te beschermen. Daarvoor werd nog geen oplossing gevonden. B. en W. zul len hier echter nader op terug komen. Besloten werd f 140.750 beschikbaar te stellen voor de bouw van een neutrale kleuterschool, waarvoor de vergunnin gen thans ontvangen zijn en de finan cieringstoestemming binnenkort te ver wachten is. De school zal door de ge meente gebouwd worden. De plannen zijn ontworpen door de architecten Jan sen en Van Riel te Amersfoort. De raad stelde f 5000 beschikbaar om de uitbreiding van de openbare Ulo met 2 lokalen voor te bereiden. Aan de heer E. Strelitskie, tekenleraar aan de openbare Ulo, werd met ingang van een nader te bepalen datum ontslag verleend in verband met de uitbreiding van zijn aantal lesuren in de gemeente Delft. Alleen de heer Bolle was tegen sub sidiëring van de Muziekschool Toon kunst te Leiden. Voor het geven van schoolconcerten werd opnieuw steun toegezegd, terwijl voor het zwemonderwijs aan de leerlin gen van de vijfde klassen, dat met sep tember begint, een hoger krediet werd beschikbaar gesteld, nodig doordat meer kinderen er aan deelnemen. Een krediet van f 27.500 werd beschik baar gesteld voor de bouw van zolderka mertjes in K.L.M.- en Marinewoningen. De huur van deze woningen zal dan verhoogd worden. NOG EEN PUNT. Na een besloten zitting van 40 mi nuten stelde de voorzitter voor aan df» agenda toe te voegen een mondeling voorstel om over te gaan tot aankoop van de percelen Schoolstraat 98-102- 104 en 106 voor de prijs van f28.500, tot verkoop van een gedeelte van deze grond aan de heer J. N. Ligthart, eige naar van het koffiehuis aan de School straat voor de prijs van f15000 en om STADSNIEUWS Leids meisje te Den Dolder verongelukt Gistermiddag is het 14-jarige meisje G. W. v. d. Reyden, wonende in de Prinsenstraat, op de Soestdykseweg on der Den Dolder dodelijk verongelukt, toen zij bij haar grootvader achterop een bromtandem zittend, werd aangereden door een personenauto uit de richting Soestdijk. De 69-jarige bestuurder van de tan dem verliet bij de Embranchementweg in Den Dolder plotseling het rijwielpad om de Soestdijkseweg over te steken. De personenauto, bestuurd door een 27- jarige ingezetene uit Den Haag. kon de tandem niet meer ontwijken. Het meisje overleed ter plaatse aan haar verwon dingen. Haar grootvader moest met een wonde in de lies naar een ziekenhuis in Baarn worden vervoerd- De tandem werd vernield. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL" Onder grote belangstelling vond gis teravond in de zweminrichting „De Zijl" het diploma-zwemmen plaats, waarbij alle jongens en meisjes het diploma be haalden. De geslaagden waren: Jongens A: B. v. Heringen, H. Oostrom, C. Vavier, B. Planjer. J. v. d. Have, M. v. Hagen, F. Mieremet, B. Esderts, B. Langkester, Hv Boer. F. Boer, A. Dernee, K. Ouwerkerk, K. Mooten, P. v. Brummelen, W. Be- kooi. D. Honders. J. v. Egmond, 'F. v. d. Mark, H. Schuchhart, A. Zeilstra, L. An- nokkee, P. Hoogeveen, H. Ladan, P. Slicker, H. Vermeer, H. v. Leeuwen, J. Halvemaan. Jongens B: A. J. Schreu- der, W. A. Verhoog, H. Ubink, Tj. Dijk stra, A. Friesema, K. Uitenhout, J. Kar- reman. Meisjes A: G. Blik. R. v. d. Berg, L. Wassenaar, T. Libochant, S. Krassen- burg, E. Kramp, R. Pauw, S. Marsé, R. v. d. Reyden, R. Bergman, A. Mieremet, M. Weisz, M. Beyer, J. Pont, L. Schalk, J. v. Tongeren, R. Baart, A. Regeer, M. Klijn, G. Klijn, J. Halvemaan, R. Ariese, E. Neuteboom, I. Grobbe, J. v. Rijzen, W. Rijnsburger, R. Paardekooper, M. Koudijzer, J. Rijnsburger, F. Volbeda, G. v. Diest, R. Kreuzer. Meisjes B: H. Uiten hout, C. Vavier, T. Paardekooper, M. Visser, M. Jasperse, G. Hooites, M. v. d. Steen, C. Verver, R. Koekebakker, M. de Jong, S. Ouwerkerk, A. Schrijer, T. Ket- tenis. LEIDERDORP KRINGKAMPIOENSCI1AP Hedenmiddag aanvang half zes worden in het zwembad te Leiderdorp de estafettekampioenschappen gehouden van de kring Rijn en Gouwe. Tevens spelen de eerste zeventallen (dames en beren) van de Sleutelstad en GZC twee polowedstrijden. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen. Veurseweg 20, telef. 2356. Voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Ten Cate en De Neef. de heer Ligthart op de wettelijke gron den en voorwaarden een hypothecaire geldlening te verstrekken van f 13.500. Dit voorstel werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aanvaard AFSCHEID. Aan het eind van deze vergadering riohtte burgemeester van der Hoeven zich met enkele woorden tot de vijf raadsleden, die niet in de nieuwe raad zullen terugkeren, n.l. de heren Bolle. Griffioen, Bakels. Van Eist en Eysink Smeets. Spr. dankte hen voor de wijze waarop zij steeds de belangen van de gemeente hebben behartigd. Zich spe ciaal tot de heer Bolle richtend, merkte de voorzitter op. dat dit (oudste) raads lid, in de 9 jaar van zijn lidmaatschap slechts één vergadering (door ziekte) verzuimd had. Na goede wensen te heb ben uitgesproken voor hun verdere le ven. gaf spr. het woord aan de heer Bolle, die mede namens de andere schei dende leden herinnerde aan de grote objecten, die mede door him toedoen en tot hun groot genoegen tot stand wa ren gekomen. De heer Bolle dankte de voorzitter, de wethouders en de overige raadsleden voor de prettige samenwer king. Voor de laatste maal vergaderde de raad in oude samenstelling, onder voor zitterschap van burgemeester Van Diepeningen. Allereerst deelde de voorzitter mee, dat de heer Schoppen verhinderd was deze vergadering by te wonen. Medegedeeld werd, dat met ingang van 1 oktober 1958 is benoemd tot ad junct-commies le klasse ter secretarie, de heer H. v. d. Ploeg, adjunct-commies 2e klasse ter secretarie van Maasland, wonende te Delft; dat B. en W. het aan dit college gerichte verzoek van de „Stichting tot steun van de protestants geestelijke verzorging van het Ned. le ger" te „Huis ter Heide", om subsidie van één cent per inwoner, hebben afge wezen. De volgende agendapunten pas seerden zonder meer de voorzittersha mer. Bij het agendapunt: aangaan vaste geldlening N.V. Bank voor Ned. Ge meenten, groot f. 49.000, looptijd 30 jaar, koers van overname 100 en tegen een rente van 4 3/4 merkte de heer Veld- huyzen (CH) op, dat hij in een plaatse lijk dagblad gelezen heeft, dat deze Bank aan een gemeente hier in de omtrek (Alkemade) een lening heeft aangebo den tegen 4 1/4 De burgemeester be loofde een nader onderzoek. De heer A. Muilwijk heeft 30 septem ber 1957 per brief bouwvergunning ge vraagd, om daardoor vrijwillig voor een pleegzoon woonruimte ter beschikking te stellen. Deze zoon stond als woningzoe kende genoteerd op de lijst. Naar aanleiding van de door minister Klompé aangebrachte wijziging in de rijksregeling met ingang van 19 novem ber 1957, is door de raad op 31 januari 1958 een besluit genomen, deze regeling te aanvaarden. Nu meende de heer Van Muilwijk, dat ook hij in aanmerking kwam voor tegemoetkoming in de door hem gemaakte kosten voor de verbou wing. De heren Pereboom (AR) en Meerburg (AR) vroegen o.a. of het niet mogelijk zou zijn het raadsbesluit van 31 januari 1950 zodanig te wijzigen, dat het besluit ook in zou gaan op 19 november 1957, tegelijk met dat van de minister. De voorzitter, deelde mee, dat dit voor de betrokken aanvraag wel niet zal hel pen, omdat die op 30 september 1957 ge dateerd is en is dan het hek niet van de dam. Besloten werd het antwoord aan de heer v. Muilwijk nog in portefeuille te laten. Uit de grondbedrijven werd aan de heer C. Meerburg grond verkocht voor 14 eengezinswoningen tegen f. 84.000 en aan de NV Bouwbedrijf Schiehill te Rotterdam grond voor 14 woningen voor f. 79.500. AFSCHEID Na afhandeling van de raadszaken sprak de burgemeester tot de heren, die niet in de nieuwe raad zullen terugkeren. Dit zijn de heren wethouder Boon (PvdA), Van Winkel (CH), Kuilenburg (KVP) en Pereboom (AR). Allereerst is de burgemeester nage gaan hoelang de heren deel uitmaakten van de raad. De heren Kuilenburg en Van Winkel sedert 7 december 1945; deze laatste is ook wethouder geweest; wethouder Boon sinds 1948 en de heer Pereboom sinds februari 1958. U heeft altijd het belang der gemeen te gediend en daarvoor dank ik U na mens de gemeente, aldus spreker. Zich even speciaal richtend tot wethouder Boon, zei de burgemeester, dat deze zeer deskundig is en altijd op rustige wijze zijn oordeel kenbaar maakte. De heer v. Winkel dankte voor de woorden tot hem gericht en zei, dat de jaren als raadslid en wethouder onder en met de leiding van de burgemeester zeer prettig zijn geweest. Wethouder Boon zei, dat er altijd een prettige sfeer in de vergaderingen was. Ook de heren Kuilenburg en Pereboom voerden het woord. Bondskanselier Adenauer maakt op het ogenblik een vakantietocht door Noord-Italië en ontmoette daarbij in het plaatsje Cadenabbia zijn minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano, die zijn krach ten beproefde op een spelletje boe- ctat een soort kegelen. Ook paratyfus te Hilversum (Special berichtgeving) In het Augustinessenklooster de Mon nikenberg, te Hilversum, waarvan de zusters als gezinshulp in huishoudens werken, is paratyfus uitgebroken. Het klooster is thans volkomen geisoleerd. Het aantal patiënten schat men op ruim dertig. De bron van besmetting, zo vermoedt men, zal gezocht moeten wor den bij een der logeer-gasten. Er zijn ook rustende moeders in het klooster. Deze zijn echter allen na controle naar huis teruggezonden. Rood bombardement op Quemoy houdt aan Radio-Peking wekt op tot staking van het verzet De communisten hebben hun bombar dement van Quemoy tot hedenochtend vroeg voortgezet, aldus is in Taipeh. de hoofdstad van Formosa, meegedeeld. Het officiële nationalistische persbureau heeft vandaag bekendgemaakt, dat een sterke formatie vliegtuigen van de na tionalistische luchtmacht een verken ningsvlucht heeft gemaakt boven de eilanden voor de kust en de kust van het vasteland. Deze „demonstratie van kracht" werd met grote instemming be groet door de verdedigers van de eilan den voor de kust, aldus het persbureau. De Amerikaanse minister voor het Leger Wilbert M. Brucker, en de opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in de Stille Oceaan, generaal Isaac White, zouden vandaag (zaterdag dus) in Tai peh de toestand in de Straat van For mosa bestuderen en zondag besprekin gen voeren met maarschalk Tsjang Kai- sjek. Radio-Peking heeft gisteravond de nationalistische bezetting van het eiland Quemoy aangemaand „ogenblikkelijk het verzet te staken en terug te keren naar het vaderland anders zult ge geheel vernietigd worden". Volgens een bericht uit Washington heeft Radio-Pe king de verdedigers van Quemoy en Matsoe ook opgewekt de Amerikaanse adviseurs te doden. Radio-Peking meldde voorts, dat in de afgelopen 24 maanden 26 nationalis tische toestellen van Amerikaanse ma kelij zyn neergehaald. Een nieuwe groep van ongeveer tien torpedoboten der Chinese communisten is ten zuiden van de Matsoe-archipel in de Straat van Formosa, waardoor het totale aantal oorlogsschepen van de communisten in dit gebied 120 bedraagt; dit heeft de opperbevelhebber der na- tionalistisch-Chinese marine, admiraal Liang Sjou-sjao. gisteren verklaard. Deze concentratie van schepen beves tigt, dat de communisten het voornemen hebben Matsoe aan te vallen, aldus de admiraal. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine heeft gisteren in Washington medegedeeld, dat de Amerikaanse zware kruiser ..Los Angeles" Long Beach in Californië heeft verlaten om de Zevende Vloot in het westen van de Stille Oceaan te versterken. De woordvoerder beves tigde, dat het vliegkampschip „Midway" donderdag uit Pearl Harbor is vertrok ken om zich eveneens bij de Zevende Vloot te voegen. De Zevende Vloot pa trouilleert in de wateren van Formosa. Tony van Dommelen wereldkampioen goochelen Op het te Wenen gehouden con gres van de Internationale Federatie van Goochelaarsverenigingen, is de Nederlander Tony van Dommelen wereldkampioen goochelen geworden. Hij heeft het recht zich wereldkam pioen te noemen tot het volgende inter nationale goochelcongres, dat in 1961 gehouden zal worden. Onze landgenoot Peter Pit won de zilveren beker, beschikbaar gesteld door de Oostenrijkse minister van Handel, en behaalde voorts de eerste prijs in de afdeling „algemene goochelkunst". Twee de werd hier de Tsjech Eduard Maga- kian en derde de Nederlander Ronaldo. Adjudant ontslagen (Van onze Haagse redactie) De 54-jarige Voorburgse adjudant onderofficier, die op 19 dezer door het Hoog Militair Gerechtshof werd vrijge sproken van het hem tenlastegelegde feit. dat hij in strijd met het dienstbe lang, requesten voor zieken en geestes zieken had geschreven, is thans door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Er zijn (voorlopig) maar twee plaatsen beschikbaar - moeten prot. chr. wijken? (Van een onzer redacteuren) In verband met het feit, dat dinsdag a.s. de verkiezing plaats vindt van twee wethouders, ligt de vraag voor de hand, hoe de beide wethouderszetels in de komende vier jaar zullen worden bezet. Van de zijde van de KVP werd reeds tijdens de verkiezingspropaganda tot uitdrukking gebracht, dat er van die zijde prijs gesteld zou worden op een r.-k. wethouder. In dat geval zou wanneer de KVP daarbij steun zou krijgen van andere partijen een van de thans zittende wethouders moeten verdwijnen. Dat dit tot moeilijkheden zou kunnen leiden is aannemelijk, omdat de WD door haar stemmenwinst, die één zetel meer opleverde, wel graag haar wethouder zou willen be houden, terwijl de heer J. den Ouden, reeds jarenlang lid van de raad en geruime tijd wethouder, behoort tot de grootste fractie, n.l. de Pro testants Christelijke. Ons kwam ter ore, dat ook bij de raadsfracties deze zaak een punt van bespreking heeft uitgemaakt, ten einde aan de politieke verhoudingen in de raad (Pr. Chr. 5, WD 4, KVP 4, P. v. d. A. 2) tegemoet te komen. De gedachten gingen toen uit naar drie wethouders, één KVP, één WD en één Prot. Chr., omdat de mogelijkheid om drie wethou ders te kiezen aanwezig is, zij het dan dat Ged. Staten daaraan hun goedkeu ring moeten hechten. Deze oplossing zou wellicht bevrediging kunnen schenken, doch wettelijk moeten er op 2 september eerst twee wethouders gekozen worden. De keuze van de derde kan pas plaats vinden, nadat de raad een voorstel daartoe heeft aangenomen en dit raads besluit door G.S. zou zijn goedgekeurd, dus enkel weken later. Wij vernamen, dat de WD met de KVP, samen beschikkend over dé kleinst mogelijke meerderheid in de raad, het eens zijn geworden over de kenze van twee wethouders uit hun midden, waardoor zich het ongebrui kelijke geval zou voordoen, dat de grootste fractie geen wethouder zou hebben, tenzij de goedkeuring van G.S. komt. Evenwel schijnt het dubieus te zijn of G.S. zal toestaan, dat in een gemeente van circa 13000 inwoners drie wethou ders zullen kunnen optreden. Dinsdag aa. zal uit de stemming moeten blijken of de Prot. Chr. fractie al of niet deel zal uitmaken van het dagelijks bestuur der gemeente. OEGSTGEEST GRONDVERKOOP VOOR GEREF. SCHOOL (ART. 31) De Stichting tot bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs te Rijns burg en Omstreken (art. 31) heeft al se dert geruime tijd het plan in Oegstgeest een streekschool te vestigen. Voor dit doel is aan de Stichting reeds grond verhuurd gelegen aan de toegangsweg naar de rioolwaterzuiveringsinrichting. De vorm van verhuur van de grond was gekozen omdat het terrein niet bestemd is om voor vele jaren plaats te bieden aan schoolgebouwen. Het schoolbestuur heeft zich nu tot de gemeente gewend met het verzoek om de grond alsnog te mogen kopen. Het be stuur heeft bouwvolume voor een hou ten schoolgebouw toegewezen gekregen omdat het zelf voorlopig voor de finan ciering zou zorgen en geld wil aantrek ken door vestiging van hypotheek op de te bouwen school. Dit kan als de grond eigendom is van het schoolbestuur. In de a.s. raadsvergadering wordt voorge steld tot verkoop te besluiten. De koop som wordt gesteld op f. 1.- omdat het bedrag aan het schoolbestuur moet wor den terugbetaald. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter E. W. F. v. Walchren, tel. 22030. VOORSCHOTEN Jaarverslag schaakvereniging De Schaakvereniging „Voorschoten" opende het nieuwe seizoen zoals gebrui kelijk met de jaarvergadering. In deze vergadering werden de resul taten van het afgelopen seizoen geme moreerd en de plannen voor het komen de seizoen besproken. Zoals de voorzit ter, de heer G. P. Sluyter, in zijn openingswoord zeide. kan de schaakver eniging zich verheugen in stabiliteit. Het aantal leden draait zo om de 32. De heer H. Groenenberg bracht voor de laatste keer de notulen en het jaar verslag. Hy was aftredend en werd ver vangen door de heer N. Maarsen. De voorzitter kon niet nalaten om de heer Groenenberg en de heer M. Jansen, de wedstrijdleider, hartelijk dank te bren gen voor het vele werk voor de vereni ging verricht. De plaats van de heer Jansen, wedstrijdleider, werd ingenomen door de heer B. Smit, die tevens de functie van commissaris van materiaal zal waarnemen. De heren Sluyter, Van Renswouw en P. J. Segaar werden her kozen. De heer Van Renswouw, de pen- Staf, die gebruik maakte van zijn be voegdheid, hem verleend in artikel 22 lid 1 van het reglement voor militaire ambtenaren van de Kon. Landmacht, met ingang van 1 december a.s. ontsla gen. In voornoemd artikel is bepaald, dat een militair kan worden ontslagen, wanneer „slechts door ontslag het be lang van de dienst wordt behartigd". ZOETERWOllDE Raad nam afscheid van vijf leden De voltallige raad dezer gemeente kwam gisteravond in vergadering bij een om afscheid te nemen van vijf leden, die niet in de nieuwe raad zul len terugkeren, t.w. mevr. A. E. M. NeuwahlSanders en de heren W. Tijssen, Jac. Dorrepaal, J. C. Wesse- lingh en Q. H. Onderwater. De voorzitter sprak in verband hier mede een rede uit, waarin hij o.m. wees op de nog steeds niet goedge keurde uitbreidingsplannen. Spreker bracht allen dank voor de prettige samenwerking. De heer Dorrepaal dankt de voorzitter voor zijn sympatieke woorden. Mevr. Neuwahl—Sanders, sprekende namens de scheidende kath. raadsleden, zei, dat ondanks het feit, dat er wel eens heftig gedebatteerd werd, men toch altijd weer vriendschappelijk uit elkaar is gegaan. De samenwerking met de prot.christ. fractie was altijd heel goed en kan als voorbeeld worden gesteld aan andere gemeenten. Zij dankte de voor zitter voor zijn prettige leiding. De heer Van Vliet, sprekende namens de prot.-christ. fractie, sprak zijn erken telijkheid uit voor de samenwerking in de afgelopen periode. De voorzitter dankte atte sprekers voor hun vriendelijke woorden en zei nog be zield te zijn met de beste voornemens, om alle plannen uit te voeren. De te behandelen stukken werden alle zonder enige discussie mét algemene stemmen aangenomen. Aan het schoolbestuur van de St.- Aloysiusschool werd medewerking ver leend voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken. Het uitbreidingsplan .Recreatieplan Nieuweweg" werd vastgesteld met onge- grondverklaring van de ingekomen be zwaarschriften. Op verzoek van de bewoners van de Gelderswoudseweg en aangrenzende ge bieden werd besloten de Witte Brug, die met zijn scherpe bocht gevaar oplevert voor het verkeer, een meter te verlagen. Bij de NV Bank voor Ned. Gemeenten wordt een geldlening gesloten van f. 46.000 voor consolidatie van vlottende schuld. Bij de rondvraag wenst wethouder Van Leeuwen de voorritter, namens de gehele raad geluk met zijn herbenoeming. ningmeester, gaf tekst en uitleg van de financiële positie van de vereniging. De kaspositie was dit jaar niet ongunstig. De kascommissie werd gevormd door de heren A. v. d. Marei en N. v. d. Werf. In het komende seizoen zal gespeeld worden in twee groepen van 16 man, waarna in een onderlinge competitie de rangorde zal worden vastgesteld. Uit propagandistisch oogpunt zal een jeugdschaaktoernooi worden georgani seerd. De heer N. Maarsen stelde zich beschikbaar om de leiding hiervan op zich te nemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7