NEUROTONIC Laatste Berichten ow ZENXJWEN Raad Wassenaar nam afscheid van 2 wethouders en 3 leden Het LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 89 AUGUSTUS 1958 Bromfietser ontvoerde meisje van vijf jaar (Speciale berichtgeving) Woensdagmiddag omstreeks drie uur ls een 5-Jarig meisje door een 20-jarige man met kwade bedoelingen achterop een bromfiets meegenomen van de speeltuin op de hoek van de Adriana- laan en de Lindensingel te Rotterdam. Het kind is hullende op de Rijksweg by Delft aangetroffen. Diefstallen op de Golfclub ENGELSE MAJOOR EN ECHTGENOTE IN ARREST (Speciale berichtgeving) Op het terrein van de Twentse Golf- en Country Club in Driene onder de gemeente Hengelo (Ov.), is zondagmiddag door de marechaussee aangehouden een Engelse majoor, als mede diens echtgenote. Beiden wer den verdacht van diefstallen, meer malen gepleegd. De majoor werd op heterdaad betrapt bij het wegnemen van geld uit een tweetal portefeuilles, welke zich in de herenkleedkamer be vonden, tot een totaal bedrag van f. 65.—. Na in verzekering te zijn gesteld, wer den beiden ingesloten in het Huis van Bewaring te Almelo. De majoor heeft thans bekend, dat hij gedurende onge veer een jaar geregeld bankbiljetten gestolen heeft uit de kleding van leden der club. Hij wisselde dit geld dan in bij een grenskantoor, voor hij naar zijn standplaats in Duitsland terugkeerde. Ook de echtgenote bekende meermalen geld weggenomen te hebben. Bovendien maakte hij zich sedert december 1956 schuldig aan diefstal van kledingstuk ken en golfsportartikelen. In de stand plaats van de majoor werd huiszoeking verricht, waarbij verschillende voor werpen werden achterhaald. Door de rechter-comimissaris te Almelo werd gisteren tegen beiden een bevel tot be waring verleend. Eerste K.L.M. vlucht over de Pool De eerste proefvlucht van de K.L.M. over de Pool zal in september worden gemaakt: op 8 of 9 september zal de elfde D. C. 7c, de PH-DSM „Koraalzee", door de technici van de Douglasfabrie- ken in Los Angeles aan de K.L.M.-be manning, onder leiding van gezagvoerder A. K. Bosman, worden overgedragen. Het is ditmaal de bedoeling de afleve- ringsvlucht te combineren met een proefvlucht over de Noordpool, dit in verband met hét feit, dat de K.L.M. op 1 november de geregelde dienst tussen Amsterdam en Tokio zal beginnen. ONTVLUCHTE DUITSE MISDADIGER TE ROTTERDAM GEPAKT. (Speciale berichtgeving) De recherche heeft in een pension te Rotterdam een 42-jarige Duitse toneel speler uit Dllsseldorf aangehouden. Via Den Haag was er van Interpol bericht binnengekomen, dat deze uit een ge vangenishospitaal te Zürich was ont vlucht. Hij was in die gevangenis gede tineerd voor zedenmisdrijven, welke hij in Zwitserland heeft bedreven. In Duits land staat hij vijf maal gesignaleerd voor het plegen van oplichtingen. Vandaag zal hij naar Duitsland op transport worden gesteld. A. PRINS VAN WIJNGAARDEN OVERLEDEN. (Speciale berichtgeving) Tijdens een wekelijkse lunch-btjeen- komst van de Rotary-club Zwolle in hotel van Gytenbeek te Zwolle, is plot seling overleden de heer A. Prins van Wijngaarden, eigenaar van het bekende aannemingsbedrijf van bagger-, water bouwkundige en betonwerken firma J. Prins van Wijngaaren te Hattem. Het baggerbedrijf verliest in hem een voor aanstaand lid. Kleine fout deed maanschot mislukken (Speciale berichtgeving) De eerste Amerikaanse raket naar de maan, die enkele weken geleden in Flo rida gelanceerd werd en die niet meer dan 15 kilometer van haar 380.000 kilo meter lange weg naar de maan aflegde, is verongelukt door de onachtzaamheid van een wetenschappelijke assistent, die heeft vergeten de klep in een van de vloeistofbuizen vast genoeg aan te draaien. Het is waarschijnlijk uitsluitend daar aan te danken, dat dit Amerikaanse „schot naar de maan", waarmee een be drag van 88 miljoen gulden was ge moeid, mislukte, aldus het Amerikaanse congreslid James Fulton, vanochtend in Den Haag. Fantastisch wereldrecord van Lance Larson De snel naarvoren gekomen 19-Jarige Amerikaanse zwemmer Lance Larson heeft donderdagavond tijdens zwemwed strijden te Los Angeles het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij maakte een tijd van 59,6 sec. en bleef daarmee een halve seconde bene den het officiële wereldrecord van de Japanner Takashi Ishimoto, die op 28 juni van dit jaar, eveneens te Los An geles de 100 meter vlinderslag zwom in 60,1 seconde. Larson bleef zaterdag reeds als eerste vlinderslagzwemmer ter wereld onder de minuut. Hij liet toen 59,9 sec. afdrukken. Parathyfus in Dordrecht In Dordrecht zijn enkele tientallen gevallen van paratyfus geconstateerd. Een aantal patiënten is in het zieken huis opgenomen. De directeur van de GG en GD heeft in verband hiermee de burgerij aangeraden de uiterste hy giëne te betrachten. Advertentie. wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 augustus. Veemarkt. Aanvoer: 18 stieren, 45 melkkoeien, 320 vette koelen, 125 varekoelen, 25 pinken. 5 graskalveren, 79 vette kalveren, 36 nuch tere kalveren, 380 vette schapen. 290 fok schapen, 1.008 vette lammeren. 36 varkens zeugen: 247 schrammen, 651 biggen, 4 veulens. 14 gelten, totaal 3281. Notering: stieren per kilogram schoon gewicht f2.90 tot f3.10, melkkoeien f825 tot f 1100, vette koelen per kg schoon ge wicht f2.70 tot f3.15, varekoelen f600, tot f875,—, pinken f375,— tot f575—, vette kalveren per kilogram levend ge wicht f 2.tot f 2.70, nuchtere kalveren geen notering, vette schapen f70,— tot f 90,fokschapen f 70,tot f 95.vette lammeren f 67,— tot f 82,drachtige zeugen f 275,tot f 350,schrammen f70,— tot f 110,— biggen f45,— tot f55,- Handel: voor slachtstleren en vette koel en lui. melkkoeien en varekoelen rustig, pinken kalm, vette kalveren matig, vette schapen en vette lammeren redelijk, fok schapen willig, zeugen, schrammen en big gen lui, prijs teruglopend. LEIDEN, 29 augustus. Kaasmarkt. Aanvoer; 30 partijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit geen notering. Goudse eerste kwali teit f 2,tot f 2.10, Goudse tweede kwali teit f 1.90 tot fl.99, Leidse eerste kwali teit tot f 2.12. Handel kalm. HOOFDDORP, 28 augustus. Graan- beursnoteringen. Tarwe f 22.tot f 27.50, gerst f 21,tot f 24.haver f 22,tot f 25,groene erwten f 38 tot f48.kapucijners f43,tot f50, karwijzaad f 55,tot f 67.00. Alles per 100 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Quirinus Maria, zn van T. J. G. M. van der Klugt en M. L. van Schle. Johannes Anthonius, zn van H. C. Valentljn en H. J. van der Hoort. Anna Catharina Anthonia dr van M. Sloos en G. van Leeuwen, Hélè- ne Marianne, dr van R. Lubach en C. Neijenhuls, Jannetje, dx van N. Groen en N. Varkevisser, Willem, zn van W. Bona- rius en S. C. A. de Graaf, Diana, dr van J. B. Timmermans en G. M. van Peet, Anne- lies Geertruida, dr van F. Piket en A. E. Wagenaar, Jacqueline, dr van J. Koet en L. de Graaf. GETROUWD B. F. Heetvelt en M. F. Goddijn, H. C. Kramer en A. P. M. van der Klugt, N. M. M. van der Klugt en J. M. van Dam, H. W. van Velzen en M. M. van Zijp, G. A. van Goozen en C. M. Koenen, J. G. Gobets en S. L. van der Mark, J. Kooien en C. M. Boehlee, A. L. A. Oud6hoorn en M. van Schie, J. L. H. Rysbergen en A. T. M. van Spaandonk. F. T. Mieremet en J. Mooten, B. Bekooij en M. Bakker. A. Sierat en M. J. van Vliet. J. van Es en M. Overdijk, D. C. Stlgter en N. Pouw, J. van Helden en J. C. Vermeulen, D. van der Ster en A. Crama, J. de Felj en M. J. Roest. OVERLEDEN C. C. Olseq, 68 Jaar, echtgenote van M. Dubbekiemaü, A. Gieaen, §jf Jaar, man. - Op 1 september a.s. treden enige wijzigingen in de wet op het Nederland schap in werking welke in het bijzonder van belang zijn voor Nederlandse vrou wen die met vreemdelingen gehuwd zijn geweest en die daardoor het Nederlan derschap hebben verloren, alsmede voor minderjarige kinderen, die geen Neder lander zyn. Koningin Juliana heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het oecumeni sche werkkamp, dat in Apeldoorn wordt gehouden. 1 Minister Casey: „Soevereiniteit is onaantastbaar,, De Australische minister van Buiten landse Zaken, de heer Casey, die tegen het middaguur met een KLM-toestel uit Londen naar Amsterdam is gekomen, heeft vóór dat zijn besprekingen met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, te Den Haag zouden beginnen, op Schiphol tegenover persvertegenwoordigers de volgende verklaring afgelegd: Samenwerking tussen Australië en Nederland in verband met Ned. Nieuw Guinea ls noodzakelijk en kan vrucht baar zijn. Australië erkent volkomen en ondersteunt ook de Nederlandse soevereiniteit over het westelijk deel van Nieuw-Guinea. Deze soevereiniteit wordt door Australië op zuiver wettige gronden als onaantastbaar beschouwd. Het handhaven van het Nederlands beheer is eveneens onbetwistbaar nood zakelijk indien men het probleem be schouwt uit het oogpunt van de wel vaart van de bewoners van Nederlands Nieuw-Guinea en de verdere econo mische ontwikkeling. Australië en Nederland werken nauw samen teneinde deze ontwikkeling te doen geschieden in het belang van alle bewoners van het eiland en volgens reeds vastgestelde lijnen. Minister Casey voegde eraan toe, dat hi) enkele maanden geleden Neder lands en Australisch Nieuw-Guinea heeft bezocht en daar zelf heeft ge constateerd, dat de samenwerking Innig is en dat de diverse contacten verder worden ontwikkeld. Zowel Australië als Nederland staat op het standpunt, dat de belde bevolkingen moeten worden voorbereid op het doel, dat leidt naar een eigen regerings vorm. Minister Casey merkte op, dat Austra lië tweemaal een officiële Indonesische verklaring heeft ontvangen, waarbij zij de verzekering heeft gekregen, dat Indonesië niet zijn toevlucht tot ge weld zal nemen. Daaraan te twijfelen zou een belediging voor de Indonesi sche regering zijn, aldus de minister. Australië wenst en heeft in feite ook vriendschappelijke betrekkingen met Indonesië. Het vraagstuk van de soeve reiniteit en het beheer over Ned. Nieuw Guinea is het enige werkelijke geschil punt tussen de beide landen. Australië heeft met grote bezorgdheid de behan deling van Nederlanders en van Neder landse vestigingen in Indonesië gade geslagen, in het bijzonder sinds eind vorig jaar. Onze bezorgdheid, aldus de minister hebben wij openlijk tJjdens de Indonesische acties kenbaar gemaakt en ook nog bij latere gelegenheden. Tenslotte memoreerde minister Casey, dat de honderdduizend Nederlanders, die in Australië werkzaam zijn, in alle opzichten een waardevolle aanwinst bljjken te zjjn voor de Australische bevolking. Geschenken voor beide wethouders In de gisteravond j.l. onder voorzit terschap van de burgemeester gehouden gemeenteraadsvergadering werd aan de heer A. J. Grijfland, onderwijzer aan de Openbare ULO-school eervol ontslag verleend. De tijdelijke aanstelling van mej. C. van de Weterink tot onderwijzeres in het vak lichamelijke oefening aan de openbare scholen, werd met één jaar verlengd. Voor de vaste financiering van vol tooide of nog in uitvoering verkerende werken werd een door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aangeboden geld lening, groot f 127.000, aanvaard. Aan de diaconie van de Hervormde Gemeente Wassenaar en het R.-K. In terparochieel sociaal-charitatief cen trum Wassenaar werd op dezelfde basis als vorig jaar een subsidie toegekend in de kosten voortvloeiende uit het door deze instellingen verrichte uitvoerend algemeen maatschappelijk werk, waar bij voorts werd bepaald, dat op deze subsidie voorschotten zullen worden verleend overeenkomende met 4/3 van de rijksvoorschotten. De begroting werd hiervoor met f 5300 gewijzigd. Aanvaard werd het voorstel van B. en W. om het bebouwde gebied van de Oostdorper- en Huis ter Weerpolder te ontpolderen, d.w.z. buiten het verband van de polder te brengen, aangezien de gemeente door de aanleg van riolering ln dit gebied de zorg voor de afwatering aldaar reeds grotendeels op zich nam. De hiervoor opgestelde overeenkomst werd goedgekeurd. AFSCHEID In de vergadering waren in verband met het afscheid van de wethouders K. LEIDERDORP SPORTMIDDAG CJMV De CJMV houdt morgenmiddag een sportmiddagt op het sportterrein aan de Berkenkade. Het programma vermeldt o.a. ringsteken op de fiets, hardlopen, estafette-lopen, volleybal. Bij slecht weer worden er spelen ge organiseerd in het Gebouw Eikenlaan. Na een gezamenlijke broodmaaltijd is er 's avonds een gezellig samenzijn in het Gebouw. De avond zal gevuld wor den met afwisselend schetsjes, muziek en zang en ook o.a. een levend-kwartet- spel. SLAGERIJ BESTAAT 100 JAAR De slagerij van de heer A. van Kla veren aan de Hoofdstraat bestaat op 10 september 100 jaar. Het was in 1858 dat Willem van Kla veren de slagerij kocht met koeien- en paardestal en met hooizolder. WATERPOLO LEIDSE GOLFBREKERS 1—DE DOES: 6—2 Gisteravond is in de Overdekte een waterpolo-wedstrljd gespeeld tussen de Leidse Golfbrekers 1 en het eerste zeven tal van de zwem- en polovereniging De Does. De Leidenaren behaalden een rui me overwinning. Gezien het feit echter, dat het eerste team van De Does, voor de eerste maal een wedstrijd speelde in deze samenstel ling, wat het behaalde resultaat toch talet slecht. Hulbregts en T. J. M. Rees van den Ende en de raadsleden mr. L. G. Hor- tentius, dr. J. N. van den Houten en P. M. van Leusden aanwezig de echt genoten van raadsleden, hoofden van dienst, schoolhoofden e-a. Na afwerking van de agenda sprak de voorzitter elk van de scheidenden af zonderlijk toe. eerst de raadsleden, wier verdiensten als zodanig hij in het licht stelde. Nog uitvoeriger weidde hij uit over het belangrijke en veelomvattende werk door de heer Rees van den Ende in diens ambtsperiode van 3% jaar en door de heer Huibregtse gedurende 12 Jaren verricht, alles in de meest aange name verstandhouding. HU deelde de heer Huibregtse mee, dat de derde openbare school, welke onder zijn wethouderschap tot stand kwam, met aller instemming de Huibregtse- school zal heten. Voorts schonk hij hem een drietal boekwerken over godsdiensten der we reld en atlassen over oud-Nederlandse en chrlst. beschavingen. Ook de heer Rees werd met een zodanige atlas be dacht. Door de beide wethouders werd op de rede van de burgemeester afzonderlijk geantwoord, terwijl mr. Hortentius mede namens de beide collega's dankte voor de goede woorden tot hen gericht. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De raad van Oegs'tgeest komt op dins dag 2 september, te 19.30 uur (en niet op woensdag, zoals wij gisteren abusievelijk vermeldden) bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Beëdiging en installatie der nieuw be noemde leden van de raad; verkiezing van twee wethouder; benoeming van de leden van de volgende commissies: a. commissie voor openbare werken; b. commissie voor financiën en onderwijs; c. vier leden en vier plaatsvervangende leden van de commissie voor het Geor ganiseerd Overleg. Benoeming van de leden van de commissie van advies woon- ruimtewet, voor het tijdvak 1 oktober 19581 oktober 1959. De huidige samen stelling der commissie is: D. M. van Nes, voorzitter; mevr. G. Bouma—Voetberg, G. Blansjaar, C. Oosterom en J. J. Thorn Notulen van de vergadering van 6 augustus 1958. augustus 1958. Verlening van medewer king voor het aanschaffen van tafeltjes en stoeltjes en een opbergkast ten be hoeve van de Montessorikleuterschool. Verlenen van een krediet voor het uit baggeren van de Pastoorswatering. Ver lenen van een krediet tot het verbeteren van de Rijnsburgerweg (extra-onder houd). Aangaan van enkele geldlenin gen. Voeren van verweer inzake een rechtsgeding. Intrekking van het raads besluit van 4 juni 1958 tot verhuur van grond aan de Stichting tot Bevordering van Gereformeerd Onderwijs en om in plaats daarvan deze grond te verkopen Mevrouw N. H. Robins-Tromp, al hier, is aan de rijks h.b.s. te Utrecht benoemd tot lerares in tijdelijke dienst. VOORSCHOTEN Raadsvergaderingen De oude raad neemt vanavond af scheid; dinsdag a.s. vergadert de nieuw gekoaeaa raad voor het eerst. De agienda poor deae wrgoderiiig. cue om 8 uur begint, luidt: 1. Opening; 2. beëdiging en installatie raadsleden; 3. verkiezing wethouders; 4. benoeming van leden en plaatsverv, leden voor de diverse commissies van bijstand, de commissie voor de strafverordeningen en de com missie vootr georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, 5. rondvraag en sluiting. De "verdeling van de wethouderszetels zal wel geen moeilijkheden opleveren, daar de beide zetels wel weer door de KVP en de Prot. Chr. Groep (regp. 5 en 4 zetels van 15) zullen worden be zet. De heer G. Sohrama (KVP) zal wel als wethouder terugkeren, terwijl uit de fractie van de Prot. Chr. groep de heren J de Graaf f (A.R. en thans wethouder) en J. J. Dekker (CHU en oud-wethouder) in aanmerking komen. Op wie de keuze zal vallen is thans nog niet te zeggen, daar behalve politieke motieven ook persoonlijke redenen een rol spelen. De heer Dekker heeft immers indertijd zijn zetel beschikbaar gesteld, omdat zijn werkzaamheden niet toelieten dat hij de (zware) functie van wethou der daarnaast vervuilde. Dr. Duchateau nam afscheid van het I.o. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legt de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Delft met ingang van maandag a.s. zijn functie neer. De heer dr. Th. C. F. A. J. Duchateau heeft ruim 25 jaar het onderwijs in de inspectie Delft gediend en is daar door ook ln Benthuizen, Delfgauw, Leidschendam, Pljnacker, Voorscho ten, Wassenaar en Zoetermeer een zeer bekende persoonlijkheid gewor den, daar deze gemeenten steeds on der zijn inspectie ressorteerden. In zijn functie van Rijksinspecteur van het l.o. heeft de heer Duchateau in al deze gemeenten zeer veel tot stand helpen brengen op het gebied van schoolbouw, onderwijsvernieuwing, enz. In Delft is de heer Duchateau een afscheidsreceptie aangeboden, waartoe het gemeentebestuur van Delft het initiatief had genomen. Nadat de wet houder van Onderwijs van de gemeente Delft de bijeenkomst had geopend, sprak burgemeester D. de Loor van Delft, mede namens de overige gemeen tebesturen, zijn grote waardering uit voor het werk van de scheidende in specteur. Spr. overhandigde hem een zilveren broodmandje met inscriptie. Namens alle schoolbesturen en alle leerkrachten in de inspectie Delft hul digde de heer F. Hayer, als oudste hoofd in de inspectie, de heer Duchateau en bood hem een televisietoestel aan. Hartelijke, persoonlijke en ook amb telijke gelukwensen werden verder ge sproken door mr. J. Kamerman, namens het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land, dr. G. Kalsbeek, hoofdinspecteur van 't kweekschoolonderwijs, M. Bijpost, voorzitter van de Vereniging van In specteurs, J. A. Sellenraad, directeur van het Pedagogisch Centrum in En schede, H. A. Dijksterhuis, namens de Directeur-Generaal van het Onderwijs en J. G. F. Altepost, de opvolger van de heer Duchateau in de inspectie Delft. Na afloop van deze middag drukten de zeer velen uit alle plaatsen van de inspectie Delft de scheldende inspecteur en zijn echtgenote de hand. Raadsvoorstellen De gemeenteraad, die vanavond ver gadert zal om. het verzoek van B. en W. behandelen een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe neutrale kleuterschool. Ook het schoolzwemmen blijkt nu door te gaan. De vijfde klassen van de lagere scholen zullen een jaar lang in Wasse naar gaan zwemmen. De kosten van ver voer zullen door de gemeente gedragen worden. Een voorstel tot subsidiëring van de Leidse Muziekschool van Toonkunst, dat vorig jaar nogal kritiek ontmoette, komt opnieuw aan de orde. B. en W. stellen opnieuw voor wel subsidie te verlenen. B. en W. stellen voor over te gaan tot het bouwen van 44 woningen in de Vliet- wijk. De plannen daartoe zijn ontworpen door het architectenbureau v. Oerle en Schrama te Leiden. Zij omvatten 32 eta gewoningen met onderbouw, 8 galerij- woningen en 4 eengezinswoningen. De 12 laatste zijn bestemd voor bejaarden. De huur van deze woningen zal variëren van f. 10.05 (voor 2 personen) tot f. 16.55 voor 9 personen. B. en W. stellen voor in deze woningen boilers aan te brengen, maar ook een centrale antenne-installatie en telefoon- en draadomroepleidingen te laten aan brengen. De schoolconcerten, het vorig seizoen voor het eerst in Voorschoten gegeven, blijken ingeslagen te zijn. B. en W. stel len de raad voor ook het komende sei zoen vier concerten te laten geven, maar bovendien een middag op het gebied der letteren en een filmvoorstelling te laten geven. Voor de literaire middag is de bekende letterkundige Godfried Bomans gecontracteerd. Nu het politiebureau overgeplaatst is naar Leidseweg 95-97, stellen B. en W. voor de beschikbaar gekomen ruimte te benutten voor maatschappelijke werk sters, de administrateur van de BB en voor spreekkamer. De vrijgekomen arres tantencellen kunnen worden omgebouwd tot een kamer, waarin stencilmachine, lichtdrukapparaat, snijmachine e.d. kun nen worden geplaatst. Alle kosten teza men zullen f. 6.355 bedragen De gemeente kan drie vaste geldlenin gen sluiten van resp. f. 42.450, f. 98.000 en f. 110.000, tegen resp. 4 7/8 4 3/4 BEURSOVERZICHT Markt flauw AMSTERDAM, 29 augustus De koersen, die vanmiddag op het Damrak bij de opening op tafel werden gelegd, waren, na de gepubliceerde gun stige eerste halfjaarcijfers van de Philips- en Unileverconcerns, zeer te leurstellend en zelfs aan de flauwe kant. De eerste halfjaarcijfers van de Koninklijke/Shell-groep waren hieraan niet debet. Nu de cijfers van deze drie kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG ^iiiniiiiiuiiiniiiiiniiiiiifinniiiininiiniiiMi WASSENAAR Op dinsdag 2 september a.6. wordt een openbare vergadering van de raad gehouden. De Wassenaarse Accordeonvereni ging geeft aanstaande zaterdagavond bij gunstig weer een openluchtconcert op het Mariaplein in het Kerkehout. - Het Comité Orgelconcert Wasse naar heeft voor zaterdagavond in de Zijllaankerk een zanguur georganiseerd. Een kort woord zal worden gesproken door ds. P. K. Wielenga. Medewerking verleent bariton Meine Pot. BURGERLIJKE STAND Geboren: Carolina R. M„ dr van H. M. Paanakker en M. A. de Bruyn, Ton, zn v. J. van den Bergh en E. M. F. Zwaan, Jo hanna M. E.. dr van J. M. P. G. Beljers- bergen en M. H. Slats, Johannes C. M., zn van W. J. van Veen en M. C. van He- mert, Henri C. R., zn van H. J. Noé en J. M. Buitenhuis, Maria E., dr van U. van der Meulen en C. C. M. Knljnenburg. Ondertrouwd: H. C. M. Verbeek en G. M. van Beek. M. W. de Goote en B. M. Vervloet, J. Bellekom en A. M. Compler. Getrouwd: J. Heins en A. Nlemant, J. M. van der Klei en M. P. M. Huibers. D. L. Plllai en M. A. E. Thlvy; M. F. A. Broeken en E. M. T. Knljnenburg. C. H. J. v. Deur- sen en M. S. A. E. Meershoek. Overleden: P. van der Meer. 66 Jaar, C. Coster. 86 jaar. wed. van H. van den Berg, P. J. van de Veen, 77 Jaar, echtgen. van H. F. Trimbach, C. M. van Barneveld, 80 Jaar. Deze flatgebouwen in het West- berlijnse Hansakwartier zijn ge- bouwd voor de internationale bouwtentoonstelling die vandaag geopend wordtLinks het Neder landse flatgebouw van de architec ten Van der Broek en Bakema. wereldconcerns bekend zlJn antwoordde de beurs hierop met lagere koersen (het bezit van de zaak is het einde van het vermaak, aldus de beurs). Deze traditie werd ook vandaag niet gebroken. Dat de markt over vrijwel de gehele linie bepaald flauw was, moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de politieke schermutselingen tussen Rood-China en nationalistisoh-China. De beroepshand el ontdeed zich van haar stukken en trok later het publiek mee. Tegenover dit aanbod werd alleen op veel lagere prij zen dan de vorige dag steun geboden. De arbitrage kon internationaal niets uitrichten, omdat ook deze groep er de voorkeur aan gaf het weekeinde af te wachten. De grootste klap viel vandaag in de hoek van aandelen Unilevers. Er von den winstnemingen plaats en de aan geboden stukken werden door moediee kopers slechts op een zeer laag niveau overgenomen. Na op 380 te zijn geopend daalde de koers tot 376%, tegen de vori ge slotprljs 388%. Amerikaanse belang stelling voor Philipsaandelen was niet aanwezig en verder gold hier hetzelfde als voor aandelen Unilever, n.L aanbod zonder steun. Aiku's, dito in mineur ver loren eveneens 6 punten. Aandelen Kon. Olie draaiden rond de f. 165, min drie gulden en evenzoveel onder pariteit Amerika. De handel in al deze waarden verliep zeer rustig en was zeker niet in overeenstemming met de forse koers verliezen. KI.M. werd op f. 100 (min f. 1.50) geadviseerd. De Scheepvaarten voeren in het kiel zog van de internationale waarden. Van de cultures verloren Deli's een gulden. Staatsfondsen prijshoudend. Tegen het slot viel een licht herstel over de gehele markt te bespeuren. Aandelen Infcernatlo werden op 86 bieden (81 bieden) vernomen ingevolge het overnemen van deze maatschappij van Blikman en Sartori us. Ook de Ame rikaanse sector was aan de flauwe kant. Prolongatie 3% pet. WISSELKOEREN Amsterdam, 29 augustus Londen 10.66%—10.56%; New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.89A—3.89«; Parijs 90.05—90.15; Brussel 7.59%-7.60% Frankfort 90.31—60.36; Stockholm 73.16 —73.21; Zürich 86.54%—86.59%; Zürich (vr. £r.) 8827%88.32%Milaan 60.78 60.83%Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.79%—52.84%: Wenen 14.59%— 14.60%; Ankara 3.79%—3.79%; Praag 52.8452.94) Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 29 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obi. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 91« 91H Ned. '51 3% 94y4 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93 92H Ned. '48 3% 87 %B 87% Ned. '54 3% 88% 88 %B Ned. '55 I 3% 88-A 88 Ned. '55 II 3% 90 90B Ned. *37 3 89% Dollarlng '47 3 9214 91H Investeringscert. 3 95A 95A Ned. 02-64 3 94% 94A Cert. NWS 2% 61 Indië '37 A 3 91A 91% Grootboek '46 3.... 88% Ned. WB. 6% 109A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 36% Nat. Handelsbank 87% 87% Ned. Handelmlj 173% 173 Amst. Rubber 68 76 Deli Mij.en (Ver.) 120.20 118.20 HV.A105% 104% Java Cult29 29 Senembah 86% 86% Vorstenlanden14% 202% 197* Berkel's Patent (v.) 192 Calvé Delft cert. 316 305 Kon Pap. v. Gelder 184 183% Hoogovens cert338 330L Müller en Co. NB. 316% 312 Ned. Kabelfabr276% 273% 318% 311% Philips pret160 162 £?;ever 388% 378 Wilton Feyenoord 192 190% Biliton 2de r171% 169 Dordtse Olie gew. «91% 67QV. Kon Petr (f.20.-) ?68 50 165 80 Mem <50 a t. 20.-, i|| 50 illJS Holl Amer Rjn 140 iqqu Java China Paket J34 N^stoomV/MD"6° $.20 Kon Paket My143% 14° V Stoomvaart My. Ned Jong Nievelt Goudr. cert. logrZ v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie gjjg VIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 86% 86% Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-IH 8% 93% Indostr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 94 94 A'dam *51 2% 92% 93% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam *56 H 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 85% 85 A Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 93% 1 Idem II 2% 93% 95% R'dem '52 I 2% 94 94% Idem II 2% 93% 98 94B Utrecht *52 2% 99 Z.-Holl. 1957 2% 101 102% NIET-ACTDEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 227 226 HB.U. cert208% 207% Rott. Bank 197 197 Twentsche Bank 170 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn248% 247 Borneo Sum. H.My. 40% 42% Ned. G. en Sp. fabr. 203% 203% Kon. Ned. Grofsm. 105% 104 V. Internatio 81 87 Rott. Droogdok My. 527B 521 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 81% 80 Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 7% 27H 84% 50% 46% 60% 43% 93% 57 83% 30% 75% 27% 82', 49% 45% 59% 42% 92% 56 83 29% 73% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon, AA Pref. wa idem Holl. Constructie Electrolas B Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststoff Ind Leldschc Wolsplnn Sikkens Lakfab *53 Ver Touwfabrleken Wernlnk's Betonm. Van Wyk Textiel Zafüberg VK 28/8 44 62 431 445 140 139% 43% 43 154L 150GL 475 472L 181% 182 89% 89 66 66 101%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5