schutting verkoop schutting verkoop schutting verkoop Leidse Woningbouwvereniging „Ons Doel" bestaat 40 jaar 97ste jaargang Vrijdag 29 augustus 1958 Tweede blad no. 29530 Jubileumgeschenk van leden: restauratie van het bestuursgebouw in Pioenstraat De herdenking van het 40-jarig be staan van de W.B.V. „Ons Doel" werd gisteravond op feestelijke wijze ingezet met het „aanbieden" van het modern gerestaureerde bestuursgebouw. Pioen straat 39. De aanbieding geschiedde door de heer A. Hollinga, voorzitter van de Jubileum commissie. Allereerst sprak de heer A. Hollinga Cen woord van welkom tot de vele be langstellenden, o.a. de afgevaardigden van de diverse woningbouwverenigingen. De jubileumcommissie was van mening dat zij het bestuur van „Ons Doel" geen groter genoegen kon doen dan het res taureren van het oude bestuurshuis. Immers, als het interne leven van een vereniging goed gefundeerd is, zal zij fneer werk t.o.v. de buitenwereld kunnen verzetten. Zo hebben de leden van „Ons Doel" hun steentje bijgedragen om de restauratie financieel te steunen. Ge zien het resultaat zullen de leden van de woningbouwvereniging hiervan geen spijt hebben. Een modem opgetrokken kamer met frisse klem-en en eenvoudig meubilair zal voortaan het bestuur van „Ons Doel" ten dienste staan. Boven dien heeft een dames-comité voor een smaakvolle aankleding gezorgd, die vol komen in het geheel past. De heer Hollinga sprak ook over de afgelopen jaren, waarin men wel eens met moeilijkheden kampte. Maar de fakkel is brandende gebleven en hij sprak de hoop uit dat bestuur en leden mee zullen werken om de uitstekende samenwerking, die er altijd geweest is, voort te laten duren. Hierna overhandigde de heer A. Hol linga de sleutel van het nieuwe be stuurshuis aan de heer M. H. Noteboom, voorzitter van de jubilerende woning bouwvereniging. De heer Noteboom toonde zich zeer verrast over dit grootse huldeblijk en zei hieruit te concluderen, dat het mee leven van de leden met de woningbouw vereniging nog steeds even groot is, Het afscheid van dr. P. C. van Arkel A.s. woensdag en donderdag Het afscheid van dr. P. C. van Arkel als rector van het Chr. Lyceum, wij schreven daar gisteren uitvoerig over, zal volgende week twee dagen in beslag nemen. Leerlingen en oud-leerlingen hebben de scheidende rector woensdag a.s. in hun midden, in aansluiting waarop het bestuur van het Chr. Lyceum donderdag een officiële afscheidsbijeen komst in Pauluskerk en het Zendings huis belegt. LEVEND SCHAAKSPEL Het afscheid van leerlingen en oud leerlingen vangt woensdagmiddag om drie uur aan op het A.S.C.-terrein. Het programma ziet er als volgt uit: A. „Het Koningsspel", een levend schaakspel op te voeren door leerlingen van het Chr. Lyceum. Regie A. Middeldorp. Opge voerd worden: 1. De partij, die het grootste schaakgenie, dat ooit geleefd heeft, Paul Morphy, gespeeld heeft tegen Hertog Karei van Brunswijk, in consultatie met Graaf Isouard, te Parijs in 1858; 2. Een partij tussen dr. P. C. van Arkel en de heer C. de Vroedt, oud leerling ta thans leraar wiskunde aan het Chr. Lyceum. De heren Van Arkel en De Vroedt spelen hun partij ter plaatse aan het bord met de levende stukken. B. Een voetbalwedstrijd tussen een elftal uit de leraren en een gekos tumeerd leerlingenelftal. Om zes uur volgt dan een koffiemaaltijd voor de oud-leerlingen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, 's Avonds om 8 urn- vindt in de Stadsgehoorzaal een huldi- gingsbüeenkomst van oud-leerlingen en leerlingen plaats. Hier treedt o.a. op het oud-leerlingencabaret „Schoolportret", o.l.v. Wout de Bruyne, m.m.v. Maartje Rensink, Hans van der Kwaak en Piet de Vries. Leen Guyt, piano. AFSCHEID IN PAULUSKERK Donderdagmiddag om drie uur volgt het officiële afscheid in de Pauluskerk aan de Warmonderweg. Na afloop van deze bijeenkomst zal een receptie wor den gehouden in het Zendingshuis, Leidsestraatweg 11, Oegstgeest. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter cpenbare kennis, dat de gemeenteraad in zQn vergadering van 25 augustus 1958, heeft bepaald, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan, c.q. een herziening van het uitbreidingsplan der gemeente van 6 november 1933, zoals dit sedert is gewij zigd, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, gelegen ten noorden van de Mare- elngel en de Rijnsburgersingel en begrensd door de spoorbaan Lelden-Haarlem, de Slaagh- of Stinksloot en de verbindings spoorbaan naar de gasfabriek, nader aan geduid op de bij het besluit behorende kaart, gemerkt K II 0-1044 A Leiden, 28 augustus 1958. De Burgemeester voornoemd. A. J. JONGELEEN Wethouder-loco burgemeester Leidse Jeugd Tour H. VAN VEGGEL BESTE BROMFIETSER De laatste dag waren de bromfiets- proeven niet gemakkelijk. Het gevolg was een flinke verandering in het klas sement. Bij de eerste rit moest 'n strand- ring van een tafeltje gepakt worden, waarna door een poortje van twee latjes moest worden gereden. Hier pal achter stond een kort paaltje waarom de ring gedeponeerd moest worden. Hetzelfde ook op de terugrit en eindigen tussen de stopstrepen. Geen der deelnemers kwam foutloos rond. De drie koplopers en H. Suchhard haalden ieder 20 pnt., waardoor Suchhard vijf plaatsen steeg. Tijdens de tweede rit werden zeven rin gen in de straat gezet; zij moesten met een kachelhaak opgehaald worden. By de terugrit moesten de opgehaalde rin gen weer op hun plaats gelegd worden. F. Prangers bracht hier het meeste van terecht door 15 van de 19 pnt te halen. Maar de grote slag was hier voor H. v. Veggel, die met 13 pnt. de leiding in het klassement overnam van A. Brussée, die slechts 6 pnt. haalde voor dit onder deel. Bij de derde rit moest een bal op een houten paplepel van een tafel ge pakt worden. Hierna moest men langs het parkoers rijden zonder de bal te verliezen. Deze proef werd door de meeste deelnemers goed afgelegd. Brus sée verspeelde hier echter nog twee punten door het afslaan van zijn motor. Voor de tweede en derde prijs moest nog extra gereden worden tussen G. Schaap en A. Brussée, waarbij de span ning G. Schaap te machtig werd. Het dagklassement werd gewonnen door H. v. Veggel met 58 pnt. Tweede werd F. Prangers met 55 pnt en derde G. Schaap met 53 pnt. Bij de prijsuitreiking kreeg G. Schaap een medaille voor zijn derde plaats. A. Brussée een lauwertak als de tweede prijs. H. v. Veggel, die zich over de drie dagen als de beste bromfietser ontpopte, kreeg een fraai verzilverde standaard. Het Van Zijp-team werd eerste in het ploegenklassement. De einduitslag is als volgt: 1. H. v. Veggel 189 pnt; 2. A. Brussée 184 pnt; 3. G. Schaap 184 pnt; 4. F. Prangers 177 pnt; 5. G. Hageman 176 pnt en 6. J. Pardon 166 pnt. Ploegenklassement: 1. v. Zijp-team (v. Veggel, Schaap, Hageman) 512 pnt; 2. Gem.-team (Brussée, H. Heinz, Aarts) pnt; 3. Rijndijk-comb. (B. Heinz, Verhoorn, Prangers) 478 pnt en 4. Sophiastraat (Suchhard, Vlasveld, On derwater) 472 pnt. Victoria Regia bloeit! DIT SEIZOEN VOOR 'T LAATST Heden- en morgenavond spreidt de Victoria Regia in de Hortus voor 't laatst in dit seizoen haar bloemenpracht ten toon. De bloem is vanavond wit en morgenavond roze. Ook de Duitse pypbloem is wederom in bloei, terwijl de reuze Aronskelk thans een knop heeft van circa 88 cm. Ieder moment kan deze knop haar verborgen schoonheid prijs geven. In verband met al deze bloemenpracht is de Hortus he den- en morgenavond van 9—11 uur ge opend. Atlas gelanceerd Van de proefbasis te Cape Canaveral Is hedenochtend vroeg weer een inter continentale projectiel van het type At las gelanceerd. De lancering van de 25 meter lange, 100 ton wegende raket is goed verlopen. Het is de bedoeling dat de Atlas, die een reikwijdte van 10.000 km. heeft, neerkomt in een doelgebied in de Atlantische Oceaan, circa 5000 km. van Cape Canaveral verwijderd. Advertentie) De heer A. Hollinga (links) over handigt de voorzitter van de jubi lerende verenigingde heer M. H. Noteboom, de sleutel van het ge restaureerde bestuursgebouw. (Foto L.D./Van Vliet) waarna hij dank uitbracht aan alle medewerkers. Tot slot sprak de heer D. T. van Manen, de leidinggevende man en ont werper van de restauratie, die opvlotte en geestige wijze de betekenis van de diverse stijl- en bouwvormen van het interieur van het bestuurshuis uitlegde. Inmiddels was het in het volgepropte zaaltje tropisch heet geworden. De aan geboden verfrissingen waren dan ook van harte welkom! De feestelijkheden worden a.s. zater dagmiddag voortgezet met een receptie in de foyer van de Stadsgehoorzaal, ge volgd door een feestavond in de grote Elk? Hollandse avond is 'n avond voor 'n vest. Modern long-look model: 100% Orlon! Ribgarnering aan hals, mouwen en onderkant. De lage prijs I) Rusland spreekt maanschoten tegen Een woordvoerder van de Sovjet-am bassade in Oost-Berlijn heeft persbe richten tegengesproken waarin gezegd werd dat in de Sovjet-Unie drie pogin gen om maanraketten te lanceren mis lukt waren. Volgens de woordvoerder waren .eze berichten ker. üjk bedoeld om d" aandacht van het mislukken van de eerste Amerikaanse maanraket af te leiden. De berichten over de mislukte Sovjet- proeven waren afkomstig uit Oostber- lijnse diplomatieke kringen. De Russi sche maanraketten zouden begin augus tus kort na de start van een lanceerbasis in Siberië ontploft zijn. Breestraat 161 Leiden Fraude bij Amerikaanse quiz-programma's? In Newyorkse dagbladen versche nen gisteren berichten, dat de win naar van een grote prijs in een „quizprogramma" van de televisie verklaard heelt zijn antwoorden op de hem gestelde vragen van buiten geleerd te hebben en een cursus in toneelspel te hebben moeten volgen om de voorstelling dramatischer te maken. Dit had hij aan de open bare aanklager verteld, die terstond bekend maakte, dat hij vier TV- quizshows aan een onderzoek zou la ten onderwerpen. Volgens de verkla ring van de ivinnaar werd de hele gang van zaken voor elke voorstel ling tot in onderdelen gerepeteerd. De produktieleider van de shoio had hem nu echter gezegd dat het tijd werd om baan te maken voor een nieuwe „winnaar". Nemen opstandelingen het initiatief over? „De activiteiten van de opstandelin gen op Noord-Celebes en Sumatra zijn groter dan ooit tevoren". Dit schrijft de hoofdredacteur van de „Korea Times", Choi Byung W'oo, in het eer ste van een serie artikelen, die hij over Indonesië gaat schrijven. Volgens Choi, die na een verblijf van twee maanden in Indonesië, in Singa pore is aangekomen, hebben de Indone sische opstandelingen op het ogenblik het „tactische iitiatief" van de Centrale regering overgenomen. Het gezag van president Soekarno „het Zuid-Oost-Aziatische monster van Frankenstein", is volgens Choi aan het afnemen, „op het ogenblik tenminste". Choi zegt, dat de meeste competente waarnemers in Indonesië van mening zijn, dat Indonesië zich voorlopig langs een neutrale, niet-communistische lijn zal blijven bewegen. Dr. Platteel pleit voor verdrag met Australië Dr. P. J. Platteel, de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, die een bezoek aan Portmoresby in Australisch Nieuw Guinea brengt, verklaarde tijdens een persconferentie, dat in verband met de voortdurende dreiging van een aan val van Indonesië, de Nederlandse re gering een verdrag of militair bond genootschap tussen Australië en Ne derland ten aanzien van Nieuw-Guinea zou toejuichen. De politieke positie van Ned. Nieuw- Guinea is voor Australië van meer be lang dan voor Nederland. „Een bondgenootschap zou Indonesië duidelijk maken, dat Nederland niet al leen staat en de steun heeft van een an der land. De grootste verdienste van zulk een verdrag zou zijn, dat het zal dienen om een oorlog af te weren. De bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voelen, als Nederland en Austra lië een militair verdrag aangingen", al dus de gouverneur. „Als Indonesië een oorlog op grote schaal zou beginnen, zou dat ook het be gin zijn van een derde wereldoorlog", al dus dr. Platteel. Voorts verklaarde hij uiteindelijk geen goede resultaten te verwachten van de levering van Amerikaanse wapens aan Indonesië. Cinerama in Rotterdam Monopolie voor ons land (Speciale berichtgeving) In het Scala-theater te Rotterdam zullen van 1 november a.s. af onder een andere directie Cinerame-voor- stellingen worden gegeven. Daarmede zal Rotterdam niet alleen een primeur voor Nederland hebben, maar ook een monopolie. Noch Amsterdam, noch Den Haag heeft namelijk een zo groot bioscooptheater, dat daarin het uit drie doeken bestaande scherm, dat voor Cinerame nodig is, kan worden opgesteld. Bij Cinerama krijgt de toe schouwer het gevoel, dat hij recht streeks bjj de handeling op het doek betrokken is. Dit komt omdat de cinerama-film van drie afzonderlijke cabines uit wordt geprojecteerd, waardoor drie verschil lende beelden op het doel samensfelten tot een groots panorama. Door een ge bogen oppervlak van het filmdoek ont staat een diepte-effect. De toeschouwer krijgt nog meer de indruk midden in het gebeuren te staan door de vijf luid sprekerbatterijen, die het geluid achter het rondlopende doek uitzenden. Twee andere versterkers, die aan weerszijden van de zaal staan opgesteld, zorgen nog voor de geluiden, die veroorzaakt wor den door gebeurtenissen buiten het beeld. In Scala kan het uit drie delen bestaande doek, dat 30 meter lang, 10 meter hoog en 7 meter diep is, goed worden geplaatst. De afmetingen van een vlak cinemascopescherm in een groot theater bedragen 11.50 bjj 5 meter. In Europa kan Cinerama uitsluitend in Londen, Parijs, Rome, Milaan en Brussel worden vertoond. Het is de bedoeling, dat een Cinerama- film maandenlang in eenzelfde theater draait. Slechts op deze manier kunnen de kosten er uit komen. Er bestaan op het ogenblik vyf cinerame-films, meest demonstraties voor Cinerame en zijn mogelijkheden. De zesde Cinerama-film zal echter een speelfilm worden. In Scala zal op 1 november de pre mière gaan van „This is cinerama", een reeks reisreportages uit Amerika en Europa. Advertentie Tijdens vuurwerk te Groningen verongelukt (Speciale berichtgeving) Tijdens het vuurwerk, dat gisteravond ter gelegenheid van de viering van Gro- ningens Ontzet in Groningen werd afge stoken, heeft zich een zeer ernstig onge val voorgedaan, waarvan de 18-jarige W. Schaafsma het slachtoffer werd. De jongeman was. om het vuurwerk beter te kunnen zien, op het dak van een oud gebouw gaan staan. Plotseling viel hij, waarna hij door een draadglas-plaat zakte en 6 meter lager op een betonnen vloer terecht kwam. De GGD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis waar men een schedelbasisfractuur con stateerde. In de loop van de nacht is hy overleden. Stijgende kans op nieuwe Scheveningse Pier (Van onze Haagse redactie) De Haagse wethouder van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, stelt thans pogingen in het werk om het plan voor de bouw van een nieuwe pier te Sche- veningen te realiseren. De tijdsomstan digheden schijnen nu gunstiger ta zijn DJAKARTA'S BURGEMEESTER IN OOST-BERLIJN Een delegatie van de gemeenteraad van Djakarta, onder leiding van burge meester Soediro, is in Oost-Berlijn aan gekomen, op uitnodiging van het presi dium van het congres van Oostduitse gemeenten. De delegatie zal verder nog bezoeken brengen aan Rostock, Leipzig, Dresden en Erfurt. (Advertentie) Zo'n moderne Harris-tweed mantel (origineel etiket!) is in èlk seizoen favoriet en fijn om te dragen. Met fluwelen kraag en extra-stoffen kraag. O dt Slechts Breestraat 161 Leiden 'n Regenmantel speciaal gemaakt voor óns klimaat, nu voor nog geen vijftig gulden! Zijde poplin met streep-effect. jA Schuttijig-verkoopprijs: a"" Breestraat 161 Leiden dan in het jongste verleden, ook wat de financiering van dit Haagse grootse project betreft. Daar het hier deels een waterbouw kundig werk betreft, behoeft er bij de uitvoering van het plan geen vrees te bestaan, dat de woningbouw er door wordt beïnvloed. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling de pier niet op haar oude plaats te bouwen, maar tegenover de Zwolse straat, dus iets meer naar het noorden. Stedebouwkundigen zeggen: „Stadskern niet voor verkeer afsluiten" De 34 stedebouwkundigen uit 12 lan den, die aan een internationaal semi narie voor stedebouwkunde in Den Haag deelnemen, zijn tot de conclusie gekomen, dat het onjuist is stadsker nen geheel voor ryverkeer af te slui ten. Het is aan de andere kant wel zo, dat het opproppen van verkeer in de stra ten van de stadskern voorkomen moet worden ter bescherming van pe voet- gangers en van de welvaart der ge- I vestigde bedrijven. Anders ontstaan „hartgebreken". Het is nodig de voetganger in de stadskern een eigen, veilige plaats te geven. De Rotterdamse Lijnoaan is daarvan een voortreffelijk voorbeeld, zo concludeerden de stedebouwkundigen, j Het bannen van auto's uit stads- I kernen zou, zo werd opgemerkt, ,een i politiek van de nederlaag" zijn. Inte- Igendeel moeten de kernen van betere i toegangswegen, betere verkeersregelin gen en juiste parkeergelegenheden voor zien worden alsmede van winkelcentra, waarin geen verkeer wordt toegelaten. Ofschoon de nodige voorzichtigheid betracht moet worden, is het in vele steden reeds gelukt een aantal winkel straten voor het ryverkeer af te sluiten. Aanbevelenswaardig is dan verder om in zo'n straat plantsoen en banken aan te brengen, waardoor een aantrekkelijk voetgangersterritorium ontstaat. Dit geldt trouwens voor alle dichtbewoonde woonwijken, waar meer open pleinen met groenvoorziening nodig zijn als sociaal trefpunt voor de bewoners, aldus het oordeel van de meeste stedebouw kundigen. Natuurlijk dient de uitvoering van ieder kern- of wijkplan bezien te worden in het beeld van de totale ont wikkeling van een stad. „KLUB VAN LANGE MENSEN" GROEIT. (Speciale berichtgeving) De K.L.M is een club voor iedereen, van hoog tot laag. Mits voor dames niet lager dan 1,80 meter en voor heren niet kleiner dan 1,90 meter. Dat konden de bijna 150 lange men sen horen, die gisteravond bijeen waren gekomen in het Groothandelsgebouw. Niet alleen uit Rotterdam, maar ook uit Den Haag, Gouda, Dordrecht en vele andere plaatsen waren geïnteresseerden gekomen naar deze contactavond van de afdeling Zuid-Holland van de Klub van Lange Mensen. De voorzitter van deze afdeling, de heer G. P. Jansen (2,03) uit Schiebroek, vertelde o.m. iets over het ontstaan van de K.L.M. Het doel is: doordat de lange mensen zich verenigen is het mogelijk, dat de schoen- en kledingfabrikanten rekening gaan houden met deze groep. Zodoende: minder dure kleding. Andere ongemak ken als: het te nauw zitten in bioscoop en tram, het tegen zonneschermen aan lopen, het te korte bed, enz., kunmn geleidelijk aan bestreden worden. Ook het persoonlyk contact is belang rijk. Zondag a.s. wordt een wandeltocht gehouden bij Castricum. Op 6 september komen 80 Duitse K.L.M.'ers naar Am sterdam. In Duitsland zijn thans 18 af delingen, met o.a. als lid Paul Adenauer, een zoon van de Bondskanselier. Wegenbouwers in de knel „Moordende concurrentie" (Speciale berichtgeving) Tengevolge van de mindere werkge legenheid in het tweede halfjaar van 1957 en het eerste halfjaar van 1958 werden tal van werknemers door de leden van de Nederlandsche Vereeni- ging van Wegenbouwers ontslagen, on der wie zelfs leden van de vaste staven, aldus blijkt uit het verslag '57/'58 van genoemde vereniging. Bovendien werd er aanmerkelijk minder geïnvesteerd. De concurrentie-positie van de Neder landse wegenbouwers is als gevolg hier van ten opzichte van het buitenland verslechterd. Daarenboven is de toe stand er nog slechter op geworden daar als gevolg van een tekort aan opdrach ten een moordende concurrentie is ont staan, welke de financiële basis van de Nederlandse wegenbouwfirma's er zeker niet beter op heeft gemaakt. Het moge zo wordt in het verslag opgemerkt voor de opdrachtgevers een plezierig gevoel zy'n, indien men enige jaren werken kan opdragen tegen een lager bedrag dan voorzien was, voor de opdrachtgevers in hun totaliteit is het echter van veel groter belang de zekerheid te hebben, dat men te maken heeft met een bedrijfsleven, dat in ieder opzicht firVncieel gezond is en dat is uitgerust met de meest moderne outil lage. Te betreuren valt het ook, aldus de vereniging, dat in tal van aanvullende werken wederom de „handkracht-clau sule" is verschenen, met andere woor den: dat datgene, wat op de meest ren dabele wyze machinaal kan worden uit gevoerd, op minder rendabele wijze met de hand moet worden gemaakt. De wegenbouwers achten dit te be treuren. omdat juist in de toekomst enerzijds in ons land meer internatio nale concurrentie te verwachten is en anderzijds een grotere markt voor de Nederlandse ondernemers wordt ge opend als gevolg van het 1 januari '58 in werking getreden verdrag van Rome. Honderdduizend dahlia's in Krelagerhuis te Haarlem Op een oppervlakte van ruim 1500 m2 zullen op 13 en 14 september in het Krelagehuis te Haarlem over de 100.000 prachtige dahliabloemen te zien zijn. Ze zullen alle variaties omvatten van de kleine, keurig gevormde pompon a Propos tot imposante reuzen van 40 cm middellijn uit Amerika en Australië. Dit wordt de grootste dahliatentoonstelling die ooit binnen onze grenzen werd ge houden. Alle bekwame kwekers uit ons land en een groot aantal liefhebbers en amateurverenigingen werken samen om deze tentoonstelling tot de grote gebeur tenis op dahliagebied te maken. Bloe menliefhebbers en vaklieden zullen hier alle beste en fraaie soorten der laatste jaren uit binnen- en buitenland zien. De waardevolste soorten worden met wisselbekers en plaquettes onderschei den. Op 60 m2 wordt een weelde van bloemwerk door de Haarlemse bloemen winkeliers opgesteld. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de Nederlandse Dahlia Ver eniging en de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde afd. Haarlem. Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Konin gin in Noord-Holland zal zaterdag. 13 september, 's morgens 10 uur de opening verrichten. Duitse badgasten op luchtbed in zee Gered door badman Klaas Zwaai Twee jeugdige Duitse vakantiegangers, de gebroeders M. en G. Wiesel afkomstig uit Luttrichhausen, resp. 24 en 18 jaar, zijn gisterochtend om elf uur op een luchtbed de zee opgegaan by Bakkum. Na enige tijd waren de jongens 2 km. uit de kust gedreven. De badman Klaas Zwaai uit Bakkum ging met een roei bootje de zee op en wist de knapen om half twee aan land te brengen. Inmiddels ging het gerucht dat nog een derde Duitse toerist zich op een luchtbed in zee zou bevinden. Een heli kopter van het vliegveld Valkenburg, de strandreddingboten Neeltje Jacoba uit IJmuiden en de Ubbo uit Bergen a. Zee zochten de zee af naar de vermeende drenkeling. Deze poging leverde echter geen resultaat op. Om half vyf werden zij door de kustwacht teruggeroepen. Men vermoedt dat het een loos alarm is geweest. Heeft Nederland de hand in 't spel? Mr. Midlothian heeft het gevoel, dat de actie die in Engeland wordt gevoerd om de bollenquota af te schaffen in wezen door ons land wordt geïnspireerd. Ze zou geen gevolg zijn van onbehaeen met het systeem in Engeland zelf. Be halve dan bij enkelen. Er zijn groepen Hollandse exporteurs die zeer begerig zijn de invoerbeperking van de baan te schuiven, meent mr. Midlothian, zo deelt het weekblad voor Bloembollen cultuur mede. Hij gelooft echter, dat er ook ver scheidene Hollandse handelaars zijn, die het tegenwoordige systeem van be perking verkiezen boven de toestand van overvoerde markten en een menigte van slechte betalers, zoals voor de laat ste oorlog. We laten deze opvatting ge heel voor rekening van mr. Midlothian. Een feit is echter, dat er in Engeland een onderconsumptie aan bloembollen bestaat, dat vele waardevolle nieuwe soorten niet gekocht kunnen worden, dat de Engelse pers, soms de bollen te duur moet betalen en dat de Engelse produktie te gering is en blijkbaar ook te kostbaar om hier verandering in te brengen. Of de economische positie van Engeland krachtig genoeg is voor het opvangen van een grotere bolleninvoer, is niet aan ons te beoordelen. Wel is het zo, dat door een verstandige handels politiek het verschijnsel van de over voerde markten is te voorkomen. Op vragen van het Engelse parle mentslid, de heer Gresham Cooke, heeft de minister van L.v.v. geantwoord, dat de produktie van leverbare bollen in Engeland wordt geschat op een aantal van 200 tot 250 miljoen. De gemiddelde invoer van bloembollen zou in de jaren van 1952 tot 1957 630 miljoen per jaar hebben bedragen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Menno H., zn van P. C. van de Weijer en A. J. P. Bekkers, Wleke N. E., dr van M. Wiellnga en H. Koopen, Helena J. M.. dr van C. A. van den Oord en J C. H. F. Nagtegaal, Vera A. P., dr van W de Moofjen en S. Aalbergsberg. Robbert J.. zn van J. de Winter en C. M. Schepers. Ping kan Fr. M„ dr van J. E. Tulung en L W. Posumah, Lydla. dr van C. Snleder. en L. Roodenburg Vermaat. Henrlc is W. G zn van A. C. Kea en B C. Hooljmans Ondertrouwd: A D. van Veen, 28 jaar en D. J. van Gelderen. 23 jaar, P. C. Pettlnga 27 Jaar en G. P. van Hooven. 21 Jaar Getrouwd: Fr. Leder. 22 Jaar en A. A. Schouten, 21 Jaar. OverledenJ. van Hogendorp, 77 Jaar. A. d« Koning. 76 jaar.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3