Laatste nieuws Dodelijke stralingsgordel om de aarde „schoonvegen" Wethouder dr. K. Simon Thomas sloeg eerste paal o. 1. school S?!iever^ J" 383* DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 Amerikaans plan In één maand door twaalf kunstmanen (Speciale berichtgeving) De dodelijke stralingsgordel, die onze aarde omgeeft, hoeft de ruimtevaarders niet af te schrikken. De jeugdige Amerikaanse hoog leraar S. F. Singer heeft de deelnemers aan het Internationale Ruimte vaartcongres in Amsterdam vanochtend verteld, hoe de straling, die in een dikke laag van 6000 tot 40.000 mijl boven de aarde alle leven binnen enkele seconden doodt, kan worden doorbroken. Zijn oplossing is simpel: de ruimte boven onze atmosfeer moet worden schoon geveegd! Prof. Singer heeft berekend dat twaalf kunstmanen in een maand tyd dit werk kunnen verrichten. Zy zullen, voorzien van een negatieve lading, banen van 300 km. vrijmaken van de dodelijke pro tonen, die van de wereldruimte uit naar onze aarde zijn gekomen. Omdat de toevoer van nieuwe pro tonen van uit het heelal gering is, zal deze methode zeer effectief zijn. Zo lang de ruimte nog niet is „schoonge veegd". zal men de straling kunnen ontwijken door loodrecht boven de polen op te stijgen, omdat deze stra ling daar ontbreekt. Deze methode verdient, aldus prof. Singer, de voorkeur boven 'n bescherm de loodlaag rond het ruimtevaartuig. Deze zou bij een vaartuig van vier me ter al vijf ton wegen, hetgeen met de huidige voortstuwingsmogelykheden zeker bezwaarlijk is. Een andere moge- LEIDERDORP ZESTIENJARIGE JONGEN NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN De 16-jarige A. Kleiss, van de Ber kenkade, die de vorige week dinsdag bij een verkeersongeluk in De Zilk een schedelbasisfractuur en een verbrijzeld been had opgelopen, is gisteren in net Academisch Ziekenhuis te Leiden, zon der bij kennis te zijn geweest, overleden. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten zal vrydag 29 augustus as. 's avonds om 8 uur voor de laatste maal in oude sa menstelling bijeenkomen. De agenda voor deze vergadering telt liefst 33 pun ten. De voornaamste daarvan zijn: Voorstel inzake subsidiëring Leidse Muziekschool (Toonkunst); iü. inzake bouw 44 woningwetwoningen in de Vliet- wijk; aanschaf ling artikelen voor de Dienst Sociale Verzorging van de BB; aanschaffing leer- en nuipmiddelen voor de 3e en 4e Klasse van de Chr. Ulo (Nas- sauschool); aangaan vaste geldlening van f. 42.450; aanschaffing leer- en hulp middelen openbare ulo; aanvullend kre diet voor estetische vorming school jeugd; heropvoering enige kredieten be groting algemene dienst dienstjaar 1958; bijdrage in pontverbinding Mors-Ryn- dyk; aanschaffing leer- en hulpmidde len School met de By bel; beoouwing Schimmeipenninck van de Oyelaan; voorstel aiwijzend te beschikken op ver zoek vergoedingsregeling voor het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen; uitbreiding speelplaatsen en aanleg school- en Kinder tuintjes R.-K. Jongens- en Meisjesschool; uitbreiding fietsenberging R.-K. Meisjesschool; kre dieten voor bouw zolderkamers in de KLM- en Marinewoningen; aankoop stuKje grond voor verbreding school straat; opmaken rioleringsplan Adegeest, beschikbaarstelling krediet voor voorzie ningen Raadhuiscomplex; wijzigingen bouwverordening; afkoop pacht van de heer Lekkerkerkerinvoering werkclas- sificatie en prestatiebeloning voor werk en vaklieden in gemeentedienst; vast stelling instructie voor de directeur van de Dienst van Openbare Werken; wijzi ging bezoldigingsregeling; beschikbaar stelling aanvullend krediet voor restau ratie molen in de Knippolder; beschik baarstelling krediet voor omlegging Pa pelaan; aanschaffing meubilair voor de Vlietschool; tussentijdse beëindiging pacht bij de heer Warmerdam; aangaan vaste geldlening ad. f. 98.000; id. ad. f. 110.000. WARMOND JUBILEUM Q. DE BRUIN Onder grote belangstelling herdacht de heer Q. de Bruin het feit dat hij 25 jaar als tuinknecht in dienst was bij het Groot Seminarie alhier. De heer De Bruin is ook buiten zijn werkkring bij het Seminarie geen onbekende in deze gemeente. In het organisatie en sociale leven neemt hij een belangrijke plaats in, al is het dan ook als stille werker, die zich door zijn eenvoud en bescheidenheid niet op de voorgrond dringt. Bij de herdenking van het jubi leum werd het woord gevoerd door de heer S. van Egmond die de jubilaris dank bracht voor de wijze waarop hij in de afgelopen 25 jaren zijn taak had ver vuld, en voor de prettige en aangename samenwerking die al deze jaren tussen hem en het personeel heeft bestaan. Na mens het personeel bood spreker de ju bilaris een enveloppe met inhoud aan. Ook de president en de econoom kwa men hun gelukwensen aanbieden. HULDIGING MGR VAN DODEWAARD Om half vijf heeft gisteren een comité in het Theologicum aan mgr. J. van Do- dewaard het geschenk der Warmondse parochie aangeboden. Het voltallig co mité werd door Mgr. in de Bisscnops- kamer ontvangen. Pastoor J Th. Gus- senhoven, voorzitter van het comité nam terstond het woord en zei, dat terstond na de muzikale huldiging, zondags na het bekend worden van de benoeming gebracht, er stemmen opgegaan waren om een blijvend geschenk aan te bieden als herinnering aan Warmond. De keus was gevallen op een borstkruis, waarvan door de pastoor een gipsafgietsel van het model werd aangeboden om een indruk van het borstkruis te geven. Mgr. Van Dodewaard, die tot opvolger van mgr. Huibers is benoemd, dankte voor dit fraaie geschenk. VISWEDSTRIJD De Personeelsvereniging van de Pa- dox-Panagro hield voor haar leden haar jaarlijkse viswedstrijd, die gehouden werd op de Koppoel te Rijpwetering. Nadat er twee uur gevist was, werden de visjes in „De Vergulde Vos" gewo gen. Nadat de voorzitter, de heer Bek kering, de aanwezige vissers bedankt had voor hun medewerking, maakte hij de prijswinnaars bekend. 1. A. -v. Sta veren, die ook dit jaar in het bezit kwam van de wisselbeker, die elk jaar in andere handen valt; 2. P. Kolder man; 3. J. van Dorp; 4. J. Zwaan; 5. N. Beij; 6. Van Kooperen; 7. J. Bra- Wsj 8, J. Bekoop. lykheid, het ruimteschip met een mag netisch veld omgeven, stuit af op de grote moeilijkheid dat hiervoor een enorm grote stroomsterkte vereist is. Maar door zyn suggestie de ruimte te laten schoonvegen heeft prof Singer het spookbeeld van een voor goed geblok keerd heelal, dat door de waarnemingen van Spoetnik en Explorers was opgewor pen. gelukkig weer teniet gedaan. De radio-actieve straling is een gevolg van de activiteiten van de zon. Dit betekent dat ook de andere planeten van het zon nestelsel. indien zy magnetisch zijn, door een dodelijke stralingsgordel worden omgeven. Bij landingen op Mars of Venus zal men hiermee dus rekening moeten houden. De beste oplossing zal zyn ook de ruimte rond deze planeten eerst schoon te vegen. De door prof. Singer ontworpen theorie staat of valt met zijn veron derstelling, dat de toevoer van radio actieve deeltjes uit de were'druimte slechts gering is. Hy vergeleek de stralingsgordel met een enorme watertank, waarin zich slechts een kleine toevoer bevindt. Met kunstmatige satellieten zou het volgens hem steeds mogelyk zijn de nieuwe, zeer geringe aanvoer te onderscheppen. WASSENAAR Auto reed tegen bomen Prins en prinsessen bezochten Expo-paviljoens De bezoekers op de wereldtentoon stelling die vandaag tegen de middag in het paviljoen van Argentinië waren keken verwonderd toen plotseling de aanwezigheid van Prins Bernhard en de Prinsessen in dit paviljoen werd opgemerkt. De heer Missair, directeur van de persdienst van het Argentijnse commis sariaat was de eerste die de Prinselijke gasten herkende en begroette. Daarna werden de hoge gasten ontvangen door de commissaris-generaal van het pavil joen en zijn plaatsvervanger. Na in het Nederlandse paviljoen ge luncht te hebben, keerden de Prins en de Prinsessen naar het Argentijnse pavil joen terug, waar Prins Bernhard in het restaurant inlichtingen vroeg over het Argentijnse vlees. De hoge bezoekers hebben vandaag e.en bezoek gebracht aan het Italiaanse paviljoen. Onbekend vliegtuig boven West-Java Het invloedrijke nationalistisch blad ..Soeloeh Indonesia" meldt, dat boven West-Java een onbekend buitenlands vliegtuig is waargenomen. Dit bericht valt samen met een verklaring van de legercommandant in Noord-Celebes. lui tenant-kolonel Roekmito, dat onlangs een vliegtuig van de opstandelingen wa pens heeft afgeworpen boven de vlieg velden van Kalawiran en Tasoeka, die nog steeds in handen van de opstande lingen zijn. Dit vliegtuig is naar men aanneemt een bommenwerper van het type B-25. Volgens Roekmito is het hoogstwaarschijnlijk, dat het zijn basis in het zuidelijke deel van de Philippij- nen heeft. Soeloeh Indonesia schryft te hebben vernomen, dat de vliegtuigen, die bo ven West-Jav3 vliegen, hun basis heb ben op de Cocos- en Christmaseilan- den, die ten noorden van Australië lig gen. In een commentaar op deze berichten beschuldigt het blad de westelijke mo gendheden van een „dubbelhartige poli tiek". Zal Engeland wapens aan Indonesië leveren Gistermiddag omstreeks 5 uur is me vrouw J. baronesse van Wijnbergen Michiels van Kessenich met de auto, waarin zij een Hongaarse familie naar Noordwijk wilde brengen, op de Kat- wijkseweg tegenover de ingang van Duinrell geslipt, waarbij de wagen eerst rechts van de weg tegen een boom bot- ste en vervolgens na een omzwaai te gen een links van de weg staande boom. Mevr. van Wijnbergen, die uit de auto 1 werd geslingerd, liep hoofdwonden op i en een Hongaarse dame, die hetzelfde lot trof, brak een paar ribben. Zij wer den naaf het Academisch Ziekenhuis te I lie bezwaren heeft. Leiden vervoerd, waar de Hongaarse j Volgens genoemde kringen, zouden tot moest blijven. De auto werd totaal ver- dusver nog geen waarborgen aan Neder- nield. land zijn gegeven. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen zou Engeland een beslissing over de verkoop van militaire uitrusting aan Indonesië, willen uitstellen tot na de besprekingen met de Australische minister f van Buitenlandse Zaken. Casey, die zondag in Londen is aan gekomen. Naar verluidt, zou de Engelse regering van de minister willen weten of Austra- Tweede school voor Oegstgeest zeer nodig Het heeft wel enige moeite gekost voor de eerste paal voor de nieuwe open bare lagere school te Oegstgeest de grond in ging. Aanvankelijk was de plech tigheid gesteld op gistermiddag 2 uur, doch door het slechte weer had men niet voldoende door kunnen werken en werd het uitgesteld tot halfvier. Toen bleek echter dat de „muts" niet paste en om 4 uur moest de plechtigheid weer uit gesteld worden. Maar vanmorgen was dan toch eindelijk het ogenblik aangebroken, dat wet houder dr. K. Simon Thomas de eerste paal kon slaan. Burgemeester H. L. du Boeuff sprak een inleidend woord, waarbij hij het uit stel van deze plechtigheid betreurde. Dit is een belangrijk ogenblik, aldus spre ker, want een tweede openbare lagere school was dringend nodig. Reeds enige jaren is men gehuisvest in een houten noodgebouw, en het is daar voortreffe lijk gegaan, doch ideaal is de toestand allerminst. Deze nieuwe school is ge plaatst in de richting van het uitbrei dingsplan naar het Oegstgeester Ka naal op de hoek WijtenbachwegLange Voort, omdat hier de komende jaren vele nieuwe inwoners huisvesting zullen vinden. Er zijn bij de voorbereidingen veel tegenslagen te overwinnen geweest, al dus de burgemeester. Eerst kostte het moeite de nodige urgentieverklaringen los te krijgen, en toen die er eenmaal waren kwam de bestedingsbeperking en de geldnood. De moeilijkheden zijn ech ter overwonnen en het doet ons allen yxeugd dat ve nu kunnen gaan bouwen. Wethouder Simon Thomas slaat de eerste paal. Burgemeester Du Boeuff (rechts) kijkt toe of de wet houder het wel goed doet (Foto LD./Van Vliet) In dit verband bracht de burgemeester vooral hulde aan wethouder Simon Thomas, die zeer geijverd heeft voor deze school De burgemeester sprak de hoop uit dat de moeilijkheden, onder vonden bij het slaan van de eerste paal, geen boos voorteken zouden zijn voor de bouw van de school. Hopelijk is deze nieuwe school in juli 1959 klaar. Dan gaan we met z'n allen, jongens en meis jes, aldus de burgemeester, schoonma ken en in augustus volgend jaar kun nen jullie dan de school betrekken. Hierop zette de wethouder zich aan het heien van de eerste paal, die vlot de grond inging. De school zal komen te lusten op 43 palen. Man tussen auto en muur doodgedrukt (Speciale berichtgeving) In een garage van de Holland-Ameri- ka Lijn aan de Wilhelminakade te Rot terdam is gisteren de 48-iarige wagen- ryder J. Verschoof tussen een auto en een muur doodgedrukt. De auto stond op een smeerbrug, toen de brug langzaam omlaag werd gedraaid. Plotseling zakte het voorste gedeelte sneller door dan de bedoeling was. De auto schoof naar voren en raakte de heer Verschoof, die tegen de muur werd gedrukt. Eerst nadat de auto met een kraan wagen was weggetrokken, kon het slachtoffer worden bevrijd. De heer Ver schoof was zo zwaar gewond dat hij in het Havenziekenhuis, te Rotterdam, waarheen hij werd vervoerd, is overle den. Krijgt de neger Wilson toch nog gratie Gouverneur Polsom van Alabama wordt overstelpt met verzoeken, per tele foon, telegrafisch en in brieven, uit na genoeg alle Amerikaanse staten en ook veel vreemde landen, om het leven te sparen van de 55-jarige Jimmy Wilson, een neger, die ter dood veroordeeld is wegens diefstal van 1.95 dollar bij een blanke weduwe op leeftijd. In veel brie ven is het gestolen oedrag, of het veel voud ervan, ingesloten. Er kwamen onder meer verzoeken bin nen uit N e d e r 1 a n d, Chili, Canada, Zweden, Frankryk, Brazilië, Engeland en Spanje. Volgens een medewerker van de gouverneur zijn er maar weinig boos aardige brieven bij. Het doodvonnis is bekrachtigd door het hooggerechtshof van de staat Ala bama. maar een verzoek voor een herbe rechting is nog hangende. Als dit ver zoek wordt afgewezen heeft de gouver neur nog het recht het vonnis, waarvan de voltrekking is vastgesteld op 5 sep tember, te wyzigen in levenslang. De Officier van Justitie, Blanchard McCleod, acht de straf gerechtvaardigd voor het gepleegde misdrijfberoving bij nacht, „een van de ergste misdrijven die men maar kan bedrijven", zo zei hij. De weduwe, mevr. Barker, bij wie Wilson inbrak, heeft tijdens het proces ook ver klaard, dat hij getracht had haar aan te randen, maar voor deze beschuldiging is Wilson niet berecht. KONINKLIJKE FAMILIE IN RUSSISCHE PAVILJOEN Het bezoek, dat de Koninklijke fami lie vandaag brengt aan de Wereldten toonstelling, heeft zich ook uitgestrekt tot het Russische paviljoen. RECHTZAKEN Twee en een half jaar voor poging tot doodslag De rechtbank te Amsterdam heeft een 69-jarige Amsterdammer wegens poging tot doodslag op zijn 59-jarige echtgenote veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Er was vier jaar met aftrek tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de man op zaterdagochtend 12 april j.l. zijn vrouw in het pension, dat zy samen be heerden, met een breekijzer op haar hoofd had geslagen. Twee jaar voor kassier te Nederhorst den Berg Een 36-jarige boekhouder-kassier uit Nederhorst den Berg, die volgens eigen opgave ten nadele van de Centrale Volksbank uit Utrecht in de afgelopen 8 jaar een bedrag van f. 99.500 verduis terde, is door de rechtbank te Amster dam veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek. Er was 3 jaar tegen hem geëist. De verdachte, die in Nederhorst den Berg een eigen administratiekantoor had opgericht, verkreeg in 1950 het agent schap van de Centrale Volksbank. Hy inde in die functie spaargelden van dorpsgenoten, waarmee hij 8 jaar lang knoeide. Ter zitting van 14 dagen gele den werd echter vastgesteld, dat hij ge durende het laatste jaar gepoogd heeft „de kleine man" zoveel mogelijk te spa ren. Hij had voorts nog een blanco straf blad. Van het verduisterde geld maakte hy in Amsterdam en ook op buitenlandse reizen goede sier. Justitie constateert: Veel ruwheidsdelicten in Katwijk aan Zee (Van onze Haagse redactie) „Als de politierechter een strafzaak uit Katwijk aan Zee te behandelen krijgt betreft het byna altijd een vechtpartij, een wederspannigheid tegen de politie of dronkenschap In geen enkele andere gemeente komen zovele van dergelijke delicten voor als daar", aldus consta teerde gistermiddag de officier van Jus titie ter zitting van de Haagse politie rechter. Terecht stond een 26-jarige loswerk- man, die zich in de nacht van 21 op 22 december van het vorig jaar had schuldig gemaakt aan mishandeling van drie jongelui. Het drietal was in de be wuste nacht zingend langs verdachtes huis gelopen. De loswerkman stormde naar buiten, sloeg op de jongelui in en hitste zijn twee honden tegen hen op. Verdachtes verdediger verklaarde, dat de verdachte getergd was geweest om dat er al verscheidene keren in zyn straat des nachts zand in benzinetanks van geparkeerd staande auto's was ge daan of autobanden waren kapotgesne- den. Na de bewuste nacht was dit nooit meer voorgekomen De verdachte werd veroordeeld tot be taling van f25 boete, subsidiar 5 da gen. alsmede een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een week, met 2 jaar proeftijd. Vier jaar geëist tegen directeur Ammerstolse Spaarbank Er is bijna geen gezin in Ammer- stol, of een lid ervan is wel door II getroffen. Eigenlijk was U de spaar bank". Aldus vanmorgen de president van de Strafkamer, mr. P. J. C. Schip per, tegen een 60-jarige accountant, en directeur van de Ammerstolse Spaarbank, te Ammerstol, die voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond. De officier van Justitie, mr I. II. van de Roemer, eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte was verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Alles bij elkaar zou door zijn schuld ongeveer drie ton in gemiddeld tien jaar tijd verdwenen zijn, aldus de - nn d6 politie. Sadjarwo over de Nederlandse ondernemingen De Indonesische minister van Land bouw. Sadjarwo, heeft verklaard, dat de 500 Nederlandse ondernemingen, die door de regering zijn „overgenomen", bevredigende resultaten boeken, aldus meldt Antara. De minister zeide. dat enkele onder nemingen met tegenslagen te kampen hebben gehad. De oorzaak hiervan wa ren de activiteiten van opstandelingen en niet de „overname", aldus Sadjarwo. De minister zeide voorts, dat het In donesische beheer over de Nederlandse ondernemingen een „daadwerkelijke po ging is om de Nederlandse economie in het algemeen te verlammen en het Ne derlandse economische bolwerk in Indo nesië in het bijzonder te vernietigen". Ernstige waarschuwing van Ger. predikanten Tegen Osborn bijeenkomsten (Van onze Haagse redactie) De navolgende predikanten van de Ger. Kerken van Den Haag-west en -oost, B Rietveld, Joh. Meynen, J. C. J. Kuiper, E. Eringa, B. J. A. Streefkerk, J. Kremer, J. H. Baas. C. Gildhuis, K. Welbedacht en P de Bruyn. hebben de onderstaande verklaring uitgegeven: „De ondergetekenden, de predikanten van de Gereformeerde kerken van Den Haag-west en -oost (voor zover niet met vakantie afwezig of onbereikbaar op het tijdstip van het opstellen van deze ver klaring). diep geschokt door de on schriftuurlijke redeneringen in de Os- born-meetings van deze week op het Malieveld in Den Haag en niet minder door de handelingen op deze redenerin gen gegrond, verklaren, als dienaars van het Evangelie, zich volledig te distan- ciëren van deze woorden en praktijken, die naar hun mening geen enkele basis vinden in de Heilige Schrift en wensen allen, voor wie zij verantwoordelijk zijn. ernstig te waarschuwen tegen de ver keerde invloed, die van deze meetings moet uitgaan". VOCALISTENCONCOURS TE DEN BOSCH. Het 5e Internationaal Vocalisten Con cours, dat van 6 t/m 10 september a.s. te 's-Hertogenbosch wordt gehouden mag zich wederom in een zeer grote be langstelling verheugen. 93 Vocalisten uit 15 verschillende landen hebben voor het concours ingeschreven, waarvan o.a. 32 uit Nederland, 12 uit Duitsland, 12 uit Amerika. 11 uit België, 8 uit Engeland. 4 uit Frankrijk en 3 uit Italië en Polen. Voorts zijn er een of meer uit Oosten rijk. Zwitserland. Tsjecho-Slowakye. In donesië, Australië, Afrika en de Philip- pijnen. Van de deelnemers zijn er 43 so praan, 15 alt, 13 tenor en 22 bas-bariton. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Caroline, dr van C. A. Boogerd en M. C. van der Leede. Stephen, zn van M. Ktlhr en M. M. C. Mllar, Mirjam Johanna, dr v. J. Llgtvoet en M J. W. Broeken, Johan nes Jacobus, zn van J. J. Laman en L van der Toorn. Sietske. dr van J. A. SJaarde- ma en H M. Nagtegaal, Tereslta, dr van H. Marsman en T. G. I. Patti. Catharlna Suzanna. dr van J. van Tongeren en J. van Rhijn. Henriette. dr van I. C. van Zui den en K V. Spier. Pieternella. dr van N. van den Hout én J. C. M. de Ruiter. Jo hannes Marinus Antonius. zn van F. J. H. van Gerven en J M. E. Brouwer. GETROUWD P. Mogree en O. Derksen. J B Steijn en P. M. H. Rooijakkers. P. F van den Nieuwenhuizen en W. Kooijman. S. Muller en S. C. van Brero, A. A. Verbeten en C. A A. Koet. T. Akerbom en E. C M. Kloeg. J. P. Fasel en E. van Dissel, P. Neuteboom en M. E. Slerat. OVERLEDEN C. van Haasteren. 63 Jaar. man, H. Par don. 76 Jaar. man. P. van Helden, 89 Jaar. weduwe van C. Vijlbrief. J. R. van der Meet. 2 dagen. zoon. M. Verstraaten, 72 Jr weduwe van C. van Velzen. C. Leemans. 95 Jaar. weduwe van J. Taffijn. A. C. J. van den Berg. 81 jaar, weduwe vrouw. Commando-overdracht te Woensdrecht In aanwezigheid van de plaatsvervan gend chef Luchtmachtstaf, generaal- majoor H. P. Zielstra, droeg vanmorgen op de vliegbasis Woensdrecht, Commo dore W. den Toom het commando van het commando luchtvaartopleidingen van de Kon. Luchtmacht over aan ko lonel W. Bakker. Commodore Den Toom werd op 1 juli van dit jaar benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire ver bindingsmissie bij Sape te Parijs. Tevens treedt Commodore Den Toom op als militair adviseur van de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO. Kolonel Bakker was tot dusverre commandant van de vliegbasis Woens drecht. COMPONIST VAUGHAN-WILLIAMS OVERLEDEN Dr. Ralph Vaughan-Williams, de be kende Britse componist, is vanochtend in de ouderdom van 85 jaar overleden. BEURSOVERZICHT Unilevers hoger Amsterdam, 26 augustus Er heerste vanmiddag op het Damrak een zeer kalme stemming, waarbij de koersen van de internationale waarden, bij de opening niet veel afweken bij de slotkoersen van de vorige dag De in teresse. die de laatste 14 dagen voor de aandelenmarkt door het publiek en de beroepshandel aan de dag was gelegd, is aanzienlijk afgenomen. Alleen stimu lerend nieuws kan nieuwe kopers in de markt brengen, aldus de beurs. Wel worden de tweede kwartaalcijfers van het Philipsconcern zeer binnenkort ver wacht, doch deze zijn reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. Over de komende tweede kwartaalcijfers van de Koninkiyke/Shell-groep is men ter beurze niet optimistisch. De koersvor- ming van aandelen Kon. Olie wordt echter niet meer, zoals vroeger, op het Damrak bepaald, maar in Wall Street. De aandelen scshommelden vanmiddag rond de f 169.30 tegen gisteren f 169 70 en een Newyorkse pariteit ad f 170 70 Tengevolge van binnenlandse moeilijk heden was Parijs met een paar stukjes aan de markt, waar hoegenaamd geen vraag tegenover stond. De gehele markt lag trouwens wat topzwaar en een tech nische reactie op de koersstijging van de afgelopen veertien dagen wordt ter beurze gezond geacht. Aandelen Philips liepen in een vermoeide markt op van 32014 tot 321% (onv. bij gisteren) AKU's van 200 naar de 201 (200 y4), Unilevers echter ontmoetten behoorlijke vraag en konden circa 2 punten winst boeken. KLM werd een halve gulden lager ver nomen. In de scheepvaartsector zat vandaag de klad. Na dagen met behoorlijke om zetten ging er vanmiddag bijna niets in deze waarden om en de koersen stelden zich over vrijwel de gehele linie bene den die van de vorige dag. Van de Cul tures trokken alleen certificaten Deli wat belangstelling. Een bericht dat 4500 pakken Sumatra tabak aan de maat schappij onrechtmatig zouden zijn ont trokken, had op de koers van de certi ficaten totaal geen invloed. Na een ope ning van f 121.50 liep de koers nog ver der een paar dubbeltjes op, waardoor de totale winst t-o.v. gisteren circa f 1 30 bedroeg. De waarde van deze 4500 pak ken tabak wordt door de maatschappij gering geacht. Tengevolge van gelimiteerd aanbod in de Staffellening waren de koersen voor de Staatsfondsen aan de gemakkelijke kant. Aandelen KalserFrazer werden op 223 (222) vernomen op het liquidatie- voorstel. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 augustus Londen 10.56%—10.57; New York 3.78A—3.78A; Montreal 3.89A—3.89A: Parijs 90.12%—90.22%; Brussel 7.60— 7.60%; Frankfort 90.33—90.38; Stock holm 73.17—73.22; Zürich 86.55—86.60; Zurich (vrije fr.) 88.27%—88.32%; Mi laan 60.75%—60.80%; Kopenhagen 54.64%—54.69%; Oslo 52.81%—52.86% Wenen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79% —3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 26 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3).... 91f$ 91% Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93tf Ned. '56 3% 92H 93 Ned. '48 3% 87%B 87%B Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88A 88A Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89A Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95% 95A Ned. 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 62L Indië '37 A 3 92 92 Grootboek '46 388% Ned. WD. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 36% Nat. Handelsbank 89% 89% Ned. Handelmij 170 17% Amst. Rubber 69% 68% Deli My.en (Ver.) 120.40 122 H.V.A109% 107% Java Cult29% 30 Senembah 87fè 88 Vorstenlanden14% 14% AK.U200% 201% Berkel's Patent (v.) 192 190 Calvé Delft cert. 312 313 Kon. Pap. v. Gelder 183% 183 Hoogovens cert334 335 MUller en Co. N.B. 314% 317 Ned. Kabelfabr273% 274% PWIiPs 321% 32iy« Phi hps pref1597^ 159% Wilton Feyenoord i86 190 Biliton 2de r166 172 Dordtse Olie gew. 688 691% Kon. Petr. <f.20.—169.90 169.50 idem <50 f.20.—169.70 169.35 Holl. Amer. lijn 141% 141% Java China Paket 129% 130 K-LM. 103.10 10220 Ned. Stoomv. MLj. 142U, 1421,4 Kon. Paket Mij{33 Stoomvaart Mij. Ned 140% 139% Nievelt Goudr. cert. 127 126% v. Ommeren cert. 232 231 Kon. Rott. Lloyd 190 1971/. Ned Scheepv. Unie j29% 128^ NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 86% 86% Leiden 1947 3% 95B R'dam '87 I-IH 8% 93% 93% 97% 97% 95 92% 92 V4 84 84% 93A 93% 85% 85 84% 84% 91% 93% 91% 93% 94% 92 93% 98% 98% 102 102% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag *52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 225 226% HD.U. cert209 209% Rott. Bank 194% 195 Twentsche Bank 168% 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn248% Borneo Sum. H. Mij 42% 41% Ned. G. en Sp. fabr 200 200% Kon. Ned. Grofsm 104B 104 Internatio 81 81% Rott. Droogdok My. 520 523B Tieleman en Dros 7% 7% Ned. My. Walv.vrt. 82% 82 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28A Intern. Nickel 82% Anaconda 50A Bethlehem Steel 45% Cities Service 60% General Motors 43% Kennecott93% Republic Steel 55% Shell Oil 82% Union Pacific 30A Un. States Steel 73 27% 82% 50A 45% 60% 43% 93% 56% 83% 29% 74% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 25/8 Edelmet. Kon. AA 44% 44 Pref. wa. idem 43 62 Holl. Constructie 422 430 Electrolas B 440 444% Ing. bur v Bouwnyv 140GB Int. Kunststof! Ind 43% 431% Leidsche Wolspinn 156 157% Sikkens Lakfab '53 453 465 Ver. Touwfabrleker 174G 175 Wernlnk's Betonm. 89 88G Van Wyk Textiel 66% 66 V4 Zaalberg 102% 102%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5