Ruimtevaartcongres brengt beslist geen opzienbarende onthullingen Natu-raLax Wetenschappelijke balans en persoonlijk contact hoofdzaak Fantasierijke oplichter in arrest Massale jacht op de moordenaars van een Brusselse juwelier ,V Met een enkel woord #en be" Agenda DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 Men kon zonder overdriving zeggen, dat de vierhonderd geleerden die gister avond onder de grote kroonlampen in het Rijksmuseum te Amsterdam als gasten van het Amsterdamse gemeentebestuur hun glaasjes port en sherry dronken, samen alles weten wat de mensheid thans bekend is over de ruimtevaart. Het waren de deelnemers aan het negende internationale astronautische congres dat gisteren werd geopend en de gehele week zal duren. Velen van hen kenden elkaar al van vorige congressen en van andere ontmoe- 1 tingen tijdens het opstellen van nieuwe plannen om de ruimte voor de mens te veroveren. Vooral onder de „oude garde" der congressisten werden enthousiaste levendige gesprekken gevoerd waaronder de belangstelling voor de kunstschatten van het museum wel iets te lijden had. Overigens vormen dergelijke onderlinge gesprekken vermoedelijk de belang rijkste elementen van het congres, dat weinig opzienbarende nieuwtjes zal opleve ren. Tijdens het congres van vorig jaar in Barcelona, samenvallend met het lan ceren van de eerste Russische Spoetnik, werden allerlei de verbeelding aanspre kende projecten voor de verovering van de ruimte in de toekomst gelanceerd, dit Amsterdamse congres staat veel meer in het teken van de technisch-wetenschap- pelijke behandeling van de voortstuwingsmiddelen voor raketten: een overzicht van de huidige stand van zaken en een voorzichtige prognose van de eerstkomende ontwikkeling. UNO-centrum voor ruimtevaart In de aula van de Gemeente Univer siteit van Amsterdam heeft de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, gisterochtend het congres, waar van de Amerikaan Andrew G. Haley president is, officieel geopend. De heer Kolff liet in zijn openings toespraak uitkomen, dat het lanceren van 'kunstmanen sterk op de publieke verbeeldingskracht werkt. „Wij staan aan het begin .an een nieuw tijdperk, waarin het. reizen van de mens door de ruimte mogelijk zal worden. Vele pro blemen moeten nog worden opgelost, maar ik ben ervan overtuigd, dat de deskundigen, ieder op hun gebied, voor de opdoemende vragen een antwoord zullen kunnen vinden". Voortgaande merkte de heer Kolff op, dat dit grote werk slechts kan slagen, als er op internationaal gebied nauwe samenwerking is. „Miljoenen guldens zijn voor onderzoek en ontwikkeling nodig en geen land kan dit reusachtige gebied alleen bestrijken. Het is bemoe digend te constateren, dat zovele ge leerden van 24 verschillende landen naar Amsterdam zijn gekomen om el kaar hier te treffen teneinde de diverse standpunten te leren kennen en gege vens uit te wisselen. Voorts mag erop worden vertrouwd, dat in de nabjje toekomst coördinatie tussen de verschillende landen tot stand zal komen teneinde geen tijd en geld teloor te laten gaan. „Is het niet ge wenst", zo vroeg de voorzitter van de K.N.V.V.L. zich af, „dat in het kader van de U.N.O. een centrum voor de ruimtevaart wordt geschapen? Laat men niet vergeten, dat de mannen van de wetenschap eikaars taal uitstekend verstaan". Von Broun ziek Dr. Theodore von Karman uit Parijs, hield vervolgens een voordracht over „dynamica van gasstromingen hij be ïnvloeding door een magnetisch#eld in verband met de ruimtevaart". Dr. Von Karman treedt als leider op tijdens de talrijke zittingen, waarin het hoofd thema van het congres „voortstuwings systemen en de daarvoor benodigde brandstof" wordt behandeld. Dr. Wemher von Braun, de technische directeur van de afdeling geleide pro jectielen van het Amerikaanse leger, waarvan het centrum zich in het Redstonearsenaal te Huntsville (Alaba ma) bevindt, zou een voordracht hou den over de resultaten met de „Explo rers" en in het bijzonder over de voortstuwingskrachten, alvorens de raket in zijn baan terecht komt. Deze inleiding werd tot een later tijd stip uitgesteld, aangezien Von Braun het bed moet houden. HU klaagde over pijn in de rug en men neemt aan, dat hij hinder heeft van een oude blessure. De plaats van dr. Von Braun werd ingenomen door dr. Leonid Sedov, een der grote figuren van de Russische Akademie voor Wetenschappen te Moskou. Uitvoerig ging hij in op de resultaten van de waarnemingen ver richt bij het lanceren en het om de aarde brengen van de drie Spoetniks. Hij openbaarde daarbij geen gegevens die niet reeds eerder werden gepubli ceerd. manent zou kunnen verdragen. De snel heid zou tenslotte zo hoog worden, dat de gewone wetten van de mechanica geen opgeld meer zouden doen en zou den moeten wijken voor de regels van Einstein's relativiteitstheorie. Papier en raketneuzen Tijdens de receptie in het Rijks museum hadden wij nog een gesprek met de Japanse hoogleraar Itokawa, de enige Japanse deelnemer aan het con gres. Deze voorspelde dat Japan binnen drie jaar een kunstmaan zal lapceren met behulp van een raket waarvan de wanden gemaakt zijn van steik samen geperst papier. Het gebruik van dit materiaal neemt alle risico weg, dat delen van de uitgebrande raket schade zouden veroorzaken wanneer zij in de dampkring en op aarde terugvallen. Het ideaal waarnaar hij streeft is de ver vaardiging van raketten voor personen en vrachtvervoer boven of door de hoog ste ijle lagen van de dampkring. Zij zouden de afstand EuropaAmerika in een uur kunnen afleggen. Binnen tien jaar kan dit plan verwezenlijkt worden, aldus de 47-jarige Japanse geleerde. De Chinees-Amerikaanse geleerde Sin i Ching, die in 1949 voor het regime van Mao tse Toeng op de vlucht ging en die zich in Amerika bezig houdt met het ontwerpen van raket-neuzen, vertelde ons, dat communistisch China zeker binnen korte tijd in staat moet worden geacht kunstmanen te lanceren. China heeft voldoende technici en natuurkun digen om mee te doen aan de verovering van het heelal. Hooggerechtshof zal donderdag „Little Rock" behandelen "Het Hooggerechtshof, het hoogste ge rechtelijke orgaan in de V.S., heeft be sloten zijn vakantie te onderbreken en donderdag in buitengewone zitting bij een te komen om de kritieke kwestie van de integratie op de middelbare school van Little Rock in behandeling te nemen. De „Nationale vereniging voor de be vordering van de belangen van gekleur de volkeren" heeft een uitspraak ge vraagd in verband met een beslissing van het hof van beroep van St. Louis waardoor de integratie op de school zou worden uitgesteld. De vereniging verzet zich tegen dit uitstel. In Norfolk Virginia gaf een federale rechter schoolbesturen opdracht de aanvragen van 151 negers, die tot scho len voor blanken wilden worden toege laten, opnieuw in overweging te nemen. Alle negerleerlingen waren om verschil lende redenen afgewezen. Juwelenschat in Frankrijk verborgen Op verzoek van de Rijkspolitie te Bolsward is een 46-jarige man uit Leeuwar den aangehouden in Zwollerkerspel. Enige maanden geleden had deze zich als huisvriend weten in te dringen bij een familie te Bolsward. Hier werd onder het doen van fantastische verhalen tenslotte de heer des huizes bereid gevonden hem verschillende bedragen aan geld in voorschot te geven. De man liet het namelyk voorkomen, dat hij in Zuid-Frankrijk een schat aan juwelen verborgen had. Deze zouden af komstig zijn van diverse schenkingen van Joden, die hem zogenaamd dank baar waren voor wat hij in de oorlogs dagen voor hen had gedaan. Het geld had hij nodig om deze juwelenschat naar ons land te kunnen smokkelen, waarna hij beloofde het met rente terug te geven. Dit verhaaltje bleek pure fantasie. De man, die al verschillende veroordelingen achter de rug heeft, heeft o.a. een ver oordeling van 9 jaar gehad wegens chantage, gepleegd op joodse families, waarbij hij zich destijds van een bedrag van f. 70.000.— wist meester te maken. Het bedrag, dat de veehouder te Bols ward aan hem is kwijtgeraakt, ligt tus sen de f. 28.000.— en f. 29.000.— Zeer vermoedelijk het thans verdwenen (Franse) echtpaar Floch uit Genval Photonenroket De Duitse professor Eugen Sanger sprak gistermiddag over aandrijving door middel van Fotonenstralen. Snel heden van miljoenen kilometers per uur zouden op die manier bereikt kunnen worden. De Duitse geleerde ging er van uit, dat de mens de daarbij optredende versnellingen gedurende tien jaar per- Honderden rechercheurs en ook „Interpol" in actie (Van onze Brusselse correspondent) Een der meest sensationele moord zaken houdt op het ogenblik het Bel gisch gerecht en de internationale po litie „Interpol" bezig. Een Frans echt paar, Jacques Floch en zijn vrouw Maud Charbonnier, wordt ervan beschuldigd de Brusselse juwelier Delcour, die een zaak had in de Zuidstraat bjj de Beurs, te hebben vermoord. Delcour zou zijn neergeslagen gedurende een bezoek van het echtpaar. Floch heeft een tijd in een kolenmijn in Charleroi gewerkt en de politie vermoedt, dat hij ook betrokken is geweest by een overval op het kan toor van die myn. De concierge van de mijn werd opgesloten, terwijl een paar gemaskerde bandieten de brandkast openbraken en een aanzienlijk bedrag roofden. Uit de gegevens welke de politie bezit, zou naar voren zijn gekomen, dat Floch en zijn vrouw de oude juwelier Delcour om het leven hebben gebracht na hun plannen sedert meer dan een jaar te hebben voorbereid. Het is immers een jaar geleden, dat Floch kennis maakte met de juwelier en diens vrouw. Hij kocht soms kleine partijen juwelen waar voor hij waarschijnlijk in de Brusselse onderwereld een cliëntèle had. Floch scheen het vak namelijk goed te kennen en kon dus een minder goed geslaagd maar duur juweel tegen een hoge prijs verkopen. Delcour werd maandag 18 augustus vermoord en men weet dat Floch en zijn vrouw die ochtend in de zaak zijn geweest. Floch droeg een mand met vier katten. Hij vertelde, dat hij naar Zuid-Amerika wilde emigreren, en de dieren aan het dierenasiel van Vee weide bij Brussel zou toevertrouwen. Plotseling (waarschijnlijk niet toeval lig) sprong een van de katten echter uit de mand en rende de trap op naar boven. Floch maakte er gebruik vén om de kat achterna te rennnen en kreeg al dus de kans om de woning van Delcour te verkennen. De echtgenote van de ju welier was toen aanwezig en het paar schijnt dat een ongeschikt moment te hebben gevonden. Zij zijn klaarblijkelijk een paar uur later teruggekeerd toen mevrouw Delcour was weggegaan. Het bedrag van de door hen gestolen juwe len beloopt 200.000 franken (of 15 000 gul den). Sedert een week wordt thans door honderden politiemannen jacht gemaakt op het voortvluchtige paar, dat in Gen val in een kleine villa woonde. De foto van Floch is in alle kranten afgedrukt. In Genval, een mooi plaatsje temidden van de bossen van het Zoniënwoud en aan een prachtig meer, stond het paar overigens ongunstig bekend. Men ver moedt. dat het erin geslaagd is naar Frankrijk te vluchten. Wordt Floch daar gearresteerd, dan zal hij niet aan België worden uitgeleverd, aldus meldde In terpol, maar in Frankrijk worden ge vonnist, waart>ij althans Floch een grote kans maakt, om ter dood te worden ver oordeeld en te worden terechtgesteld! Toen de politie op het spoor van deze oplichterij kwam, heeft men een val uit gezet. Voordat de politie de hand op hem kon leggen, wist hij te ontkomen, rij dende in een opvallende zes-persoons auto. Toen heeft men verschillende poli tieposten telefonisch gewaarschuwd met het gevolg, dat de oplichter by Zwoller kerspel werd aangehouden. In zijn wagen bevonden zich verschillende soorten visitekaartjes, waarbij hij zich o.a. uit gaf voor vliegtuigmecanicien of rij- instructeur. Ook had hy doktersinstru menten in zyn wagen. Zeventien doden bij een vliegongeluk in Mexico Zeventien mensen zyn gisteravond om het leven gekomen by een botsing tus sen twee vliegtuigen, die tegelijkertijd trachtten te landen op het vliegveld van het stadje Yajalon in de Zuidmexicaan- se provincie Chiapas. Beide toestellen, die volkomen ver nield werden, waren eigendom van een kleine vervoersonderneming, die, buiten toezicht van de Mexicaanse autoriteiten om, binnenlandse reizen organiseert. Het schijnt dat een van beide piloten bij het dalen door de zon werd verblind. Ambtenaren Kon. Landmacht WIJZIGING REGLEMENT Verschenen is een K.B. van 31 juli 1.1., houdende wijziging van het reglement voor de militaire ambtenaren der Kon. Landmacht. O.m. wordt daarin bepaald, dat de verbintenis als beroepsmilitair beneden de rang van tweede-luitenant bij de Kon. Landmacht of bij de Kon. Luchtmacht voor onbepaalde tijd wordt aangegaan. In de eerste negen maanden na het aangaan der verbintenis zal deze wederzijds kunnen worden opgezegd. Tot nu toe werd de verbintenis aangegaan voor 6 jaar, waarbij een proeftijd van een jaar. GEEN OPENING VAN NIEUW^ OLIEPUTTEN IN INDONESIË De Indonesische minister van Indus trie, dr. F. Inkiriwang heeft in het par lement verklaard dat geen toestemming zal worden gegeven voor de opening van nieuwe olieputten voor een nieuwe wet op de mijnbouw is afgekondigd. De minister zeide te hopen dat een dergelijke wet nog dit jaar van kracht zou worden, aldus Radio-Indonesia. Advertentie Schoolspulletjes G.VODSIAG BREESTB: 1<,5 Binnen een eeuw een nieuwe Twee Amerikaanse geleerden verwach ten dat over ongeveer een eeuw een vijfde ystyd zal beginnen, die op de duur West-Europa en het oostelijk deel van de Ver. Staten met een laag ys van meer dan drie kilometer zal bedekken. De geleerden, dr. Maurice Ewing, di recteur van het Geologisch Observato rium van de universiteit van Columbia, en William Donn, geoloog en meteoro loog van het Brooklyn College in New York, zyn n.l. van mening, dat geduren de de ijstijden het water van de Poolzee warm genoeg is geweest om ysvry te zyn. De Poolzee zou dus niet, zoals de gel dende theorie luidt, in de ijstijden nog sterker bevroren zyn geweest dan thans. Dr. Ewing en de heer Donn wijzen er op, dat het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan snel warmer wordt. De gemiddelde temperatuur op' Groenland en IJsland is in de afgelopen jaren circa tien graden gestegen en de ijskap aan de Noordpool is volgens de huidige ra mingen 40 procent dunner dan 15 jaar geleden en ook aanzienlijk kleiner. Als nu maar voldoende warm water van de Atlantische Oceaan in de IJszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou condensatie van zeewater tot gevolg heb ben en vrijwel onafgebroken sneeuw stormen, catastrofale stijging van het zeeniveau en het ontstaan yan gletsjers op hel - BINNENLAND Een groep van 14 Amerikaanse des kundigen op het gebied van de vliegveilig heid is gisteren in Wiesbaden, Westduits- land, aangekomen. Deze groep, die op een zes weken durende oriëntatiereis door Eu ropa is, zal ook een bezoek van drie da gen aan ons land brengen. In de Nieuwe Maas ter hoogte van de ligplaats aan de Oude Plantage te Rotter dam is gisteravond de 19-Jarlge Duitse matroos Heinz Schneider van het Duitse rijnschip Hugo Stinnes 25 gevallen en ver dronken. De rivierpolitie is direct gaan dreggen, maar vanmorgen was het stoffe lijk overschot nog niet gevonden. In de vergadering van 27 augustus van het Produktschap voor Zuivel zal op nieuw het vraagstuk van produktiebeper- king van melk in behandeling worden ge nomen. Te Oslo is bekendgemaakt, dat het Residentie-orkest is uitgenodigd deel te nemen aan het muziekfestival, dat vol gend jaar in de Noorse stad Bergen wordt gehouden. Het orkest zal dan twee con certen geven. Met ingang van 25 augustus is de ex port van Nederlandse appelen naar Bel gië en Luxemburg weer toegestaan nadat dit van augustus af verboden was. Het Nederlandse passagiersschip „Jo- han van Oldenbarnevelt", dat gistermid dag de haven van Rotterdam verliet, brengt 700 Amerikaanse middelbare scho lieren weer naar huis. Deze jeugdige Ame rikanen, die onder auspiciën van de "American Field Service" hun vakantie in verschillende Europese landen hebben doorgebracht, werden uitgeleide gedaan en toegesproken door de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, mevrouw van Walsum-Qulspel. Het stoffelijk overschot van de 11- jarige H. Nitters uit Oude Pekela, die tij dens het vissen nabij Wedde in de Wes- terwoldse A is verdronken, is gisteren omstreeks het middaguur in de nabijheid van de plaats van het ongeval gevonden. BUITENLAND Radio-Boedapest meldt, dat van alle chauffeurs die in Hongarije een verkeers ongeluk veroorzaken het rijbewijs zal wor den ingetrokken. Na twee maanden kun nen zij het terugkrijgen mits zij slagen voor een nieuw verkeersexamen. Op de Italiaanse wegen hebben zich in de eerste vijf maanden van dit Jaar 73.190 verkeersongelukken voorgedaan. Daarbij mensea om bet lewa Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging en de commissie voor de kernenergie hebben in een gemeenschap pelijke verklaring medegedeeld dat de proefnemingen, die dit Jaar op het ei land Johnston in de Grote Oceaan met atoomkopraketten zijn genomen, mët suc ces zijn bekroond en afgesloten. De secretaris-generaal der Ver. Na ties, Dag Hammarskjöld, is maandagavond per vliegtuig uit New York, vla de Liba nese hoofdstad Beiroet, naar de Jordaanse hoofdstad Amman vertrokken. Zijn reis heeft ten doel uitvoering te bewerkstelli gen van de op de speciale zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties met betrekking tot het Midden-Oos ten aanvaarde resolutie. Een vliegtuig is gisteren neergestort op een Canadees ziekenhuis in Grosten- quin in Oost-Frankrijk, waardoor 5 men sen de dood vonden en tien werden ge wond. Het toestel was een van twee Ca nadese straalvliegtuigen die boven de Ca nadese basis te Grostenquin tegen elkaar vlogen. Drie van de vier vliegers-kwamen om het leven. De andere kwam ongedeerd aan z(jn valscherm op de grond. In het ziekenhuis werden twee mensen gedood en tien gewond. Het tweede Canadese vliegtuig stortte neer in het open veld. De Sultan van Lahej, die door de Britten uit zijn sultanaat is verbannen, zal binnenkort naar Jemen gaan om daar met gevluchte sjeiks en sultans uit het Britse protectoraat Aden overleg te plegen. Volgens het Oostenrijkse blad „Neuer Kurier" zouden Nagy's weduwe en twee kleinkinderen naar Rusland zijn gedepor teerd op bevel van Janos Kadar. secretaris van de Hongaarse communistische partij. Zoals bekend werd Imre Nagy. premier van Hongarije ten tijde van de oktoberrevolu tie in 1956, in Juni J.l. na een geheim pro ces terechtgesteld. In Nieuw Delhi (India) zijn deze maand achttien personen om het leven gekomen tengevolge van het drinken van bedorven water. In de stad heerst een te kort aan drinkwater. De Zuidkoreaanse regering heeft alle lagere scholen laten sluiten met het oog op een slaapziekte-epidemie waaraan reeds vijftienhonderd kinderen lijden. In Tokio is het aantal gevallen van deze ziekte in vergelijking met vorig Jaar ruim verdub beld. Premier Tsjou en-Lai van Rood-Chi- na heeft naar aanleiding van het bezoek dat zijn ambtgenoot van Cambodja, Prins Norodom Slhanoek, aan Peking heeft ge bracht. verklaard dat de twee landen door een „grote vriendschap" zijn verbonden. De Prins zei by zyn vertrek te hopen De Amerikaanse atoomonderzeeër Nautilus is gisteren by haar bezoek aan New York een grootse ontvangst ten deel gevallen. Oceaanstomers bliezen een wel- kom, brandweerboten spoten hoge stralen, en duizenden mensen op de omringende schepen in de haven en op de kaden Juichten en wuifden toen de Nautilus langzaam de haven binnenvoer. De boot heeft twee wereldrecords op haar naam staan: de pionlerreis onder de Noordpool kap door en een nieuw record voor een onderzeese Atlantische reis van Engeland uit. De bemanning werd o.a. welkom ge heten door de vader van de atoomonder zeeërs, schout-by-nacht Rickover. Te Napels zijn vijf kinderen door een- ontploffing in een huis, waarin heimelijk vuurwerk werd gemaakt, om het leven ge komen. Hun vader, de vervaardiger van het vuurwerk, werd ernstig gewond. Op initiatief van de Westduitse rege ring is dezer dagen in Bonn, Parijs. Lon den en Washington het overleg begonnen over de vorming van een permanente vier- mogendhedencommissie voor de Duitse hereniging, zo is in goedingellchte kringen in Bonn vernomen. Het voorstel voor deze permanente commissie, waarin vertegen woordigers van Amerika, Frankrijk. Enge land en de Sovjet-Unie een oplossing van de kwestie der Duitse hereniging zouden moeten zoeken, is indertijd gedaan door het Westduitse parlement. Hans Christian Hansen, de Deense socialistische eerste minister, is gisteren in Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek. HIJ werd op het vliegveld begroet door Edvard Kardelj, vice-voorzitter van de Joegoslavische federale uitvoerende raad. Hansen zei verheugd te zyn met pre sident Tito van gedachten te kunnen wis selen. De besprekingen tussen Finlands zes- niet-communistische partyen over de vor ming van een coalitieregering zijn op niets uitgelopen. Het was de derde mislukte po ging. Bij de vorige maand gehouden alge mene verkiezing kwamen de communisten als grootste party uit de bus. Ook zij zijn er niet in geslaagd een regering samen te stellen. De Zuldafrlkaanse minister voor Na- turellenzaken, dr. Hendrik Verwoerd, heeft by het parlement in Kaapstad een wets ontwerp ingediend dat voorziet in op richting van een lnvesterlngsmaatschappy voor negers. De maatschappij zou de eco nomische ontwikkeling van de Bantoes in hun eigen woongebieden moeten bevorde ren. zy zou een kapitaal van vyf miljoen gulden moeten krijgen. By een botsing tussen een vracht wagen en een personenauto in de omge ving van Quebec, in Canada, zyn negen iersonen om het leven gekomen en zeven VOOR HEDENAVOND VOOR DINSDAG 26 AUGUSTUS Hilversum i 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Muziek en voordr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.45 Tussenlanding in Manilla, hoorsp. 21.45 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen 23.16 Gram. 23.21—24.00 Idem. Hilversum II 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 RVU: Radio-activiteit in het men selijk lichaam, door dr. C. J. H. v. d. Broek. Derde lezing. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Dansmuz. 19.45 Gram. 20.30 Act. 20.45 Ork., koor en sol. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 20.3522.05 Film. VOOR WOENSDAG 27 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wateret.) 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Am us. muz. 12.30 Land en tuinbmeded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar Beschieting Quemoy ging gisteren voort Communistische kustbatterijen heb ben gisteren opnieuw het nationalisti sche eiland Quemoy beschoten. De be schieting begon maandagochtend om halfacht en duurde tot circa twaalf uur. In de middag werd het vuur weer geopend. Er is van nationalistische zijde geen melding van slachtoffers gemaakt. In de buurt van het eiland is gisteren een luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische jagers. In Formosa is bekendgemaakt, dat twee communis tische straaljagers werden neergescho ten. Ook is officieel meegedeeld, dat communistische kanonneerboten entor- pedoboten zondagnacht een landings vaartuig van de nationalistische marine, met gewonde soldaten aan boord, tot zinken hebben gebracht. Een tweede landingsvaartuig werd beschadigd. De rode Chinezen verloren twee torpedo- boten. Het in Peking verschijnende Volks dagblad schreef gisteren, dat de be schieting van Quemoy, die op zaterdag begon met een bombardement van twee uur, een „afstraffing" van de „bandie ten van Tsjang Kai sjek" is. Waarne mers merkten maandag in Peking op, dat geen der communistische bladen het voorstelt alsof de bombardementen de inleiding van een grootscheeps com munistisch offensief zijn. Opheffing Nederlandse banken in Indonesië Het Indonesische persbureau An- tara meldt, dat een congres van vak verenigingen voor bankpersoneel de regering heeft gevraagd om opheffing van alle Nederlandse banken in Indo nesië voor het einde van het jaar. Het congres stelt voor, de Indonesi sche Nationale Bank het werk van de Nederlandse banken te laten overnemen. Het Indonesische personeel van de ban ken zou in dienst moeten blyven. GOUVERNEUR PLATTEEL BEZOEKT AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA Voor een eerste officieel bezoek aan Australisch Nieuw Guinea is gistermor gen Gouverneur Platteel van Ned. Nieuw Guinea, met zijn echtgenote, per vlieg tuig van Hollandia vertrokken naar Port Moresby. Op het reisprogramma staan vele bezoeken, o.a. aan de centrale hoog landen in het Australische gedeelte van Nieuw Guinea. De gouverneur wordt op 3 september te Hollandia terug ver wacht. het Noordpool- en het Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksdansen en -liedjes. 16.15 V. d. zie ken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regerlngs- ultz.: Emiigratierubriek. Het emigratie- praatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 Esperanto in het Interna tionaal verkeer, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Deze tijd heeft geen tyd, hoorsp. 21.35 Gram. 22.00 Ope- rettemuz. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Esperanto. Hllversuy II 298 m. NORV7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.10 Omr.ork. en sol. 12.00 Viool en piano 12.30 Land- en tuinbrneded. 12.33 Kamer- ork., omroepkoor en solist. 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte mfuz. 13.45 Zaïde, opera (gr.). 15.15 Metropole ork. klein koor- en solist 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Theaterork. en sol. 17.40 Beunsber. 17.45 Gram. NORV: 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven, gesprek. 18.30 Man- nenzangvereniging. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Festival v. Salzburg: sopr. en piano. 21.30 Muzikale luisterwedstr. 22.00 Aanhouding in de Vlist. caus. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.1524.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00—17.40 V. d. kind, NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: Myn zusje en ik, muzikaal blijspel. Hardnekkige verstopping? voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel I Zorgt dat de Ingewanden weer regelmatig gaan (unctioneren. Ook bij-| zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken.! flacon a 60 tabletten (versterkte werking) II. .1.351 WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed te 7£ uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. DONDERDAG Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Reisver. aan Taptoe Delft. 7 uur nam. Pioenstraat 39: Aanbieding huldebhjk W.B.V. „Ons Doel". 8 uur nam. VRIJDAG Speeltuinvereniging „De Doorbraak", tuinfeest, 712 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (foyer)Receptie 40-Jarig be staan Wbv. „Ons Doel". 2.304.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond 40- Jarig bestaan Wbv „Ons Doel" 8 uur nam. Stationsweg 12: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Leidsche Duinwatermy. 12 uur 's middags. Station N.S.: Wandeling Ned. Chr. Reis- vereniging door Kennemer Duinen. 2 uur nam. Speeltuinvereniging Vogelenwyk. Kinder feest. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet der Ryksunlversltelt. Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J G Wert- heim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur Zon- en feestdagen geslo ten DE BIOSCOPEN Trianon „Arrivederci Roma" (Seven hills of Rome). (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De brug over de Kwal" (14 Jr.) Werkd.: 2 en 8 uur; zond.: 2, 5 en 8 u. Casino „Het venster (The window") (18 Jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zond.: 4.45, 7 en 9.15 uur; 2.30 uur „De nieuwe Dik Trom". Donderdagcyclus: „Son of Sinbad". Lido „Salzburger Geschichten". (Alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Schön 1st die Welt" (Alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door Zul- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, telef 23553 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, telef. 26274 By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22?22. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP over de 4e iyn van 1820 uur Taptoe Delft: Koninklijke Militaire Ka pel olv. Majoor Directeur Rocus van Ype- ren. Fanfare Le Marchéchal d'Uxelles - Taptoemars Festival Mars. Mars C dur Signaal voor Halve maan blazers Fehrbelllner Reitermarsch Huzaren- mars Taptoe Infanterie Signaal: Mars van de Bereden Wapens Marche du Ier Régiment des Guides Koraal fantasie „Halleluja, eeuwig dank en ere" Sans peur Trumpet Voluntary Koraal „Blijf bij mij Heer" Wilhelmus van Nassouwe. Nightfall in Camp, The Re gimental Band of the Gold Stream Guards olv. Major D. A. Pope; The bird In the wood Mars uit "The Bridge on the River Kwal", Orkest Georges Jouvin; My funny Valentine. Ronde, ronde, ronde. Les Com pagnons de la Chanson; Marianne La vie en rose. Orkest Edmundo Ros; Ramona, Estrellita, Pepper sauce woman, Max Woiski en zyn West-Indische Orkest; Bron Bron Calypso, Carloclna, Orkest Roberto del Gado, Suby Universitario, Ahora y siempre, Ita ita tjerlele, Ann Wairata and her New Amboiners; Nona tinggal senoiri Hay Helado, Orkest Guy Brain; Mélodie d'amour, Orkest Joe Loss; 's Wonderful, I can't give you anything but love, Dean Martin; Maybe, It happened in Monterey, Orkest Billy May; Be honest with me. Bye bye blackbird, Comes love, Sammy Davis: Begin the beguine, Dogtown blues, Orkest Bob Crosby; Gin Mill blues, Sing on, Or kest Chris Barber; Double check stomp. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 11.30 Int. Festival v. Edinburgh: Kamer- muz. 12.30 Nationale Radio Show, 1958. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Negro spirituals 13.55 Cric- ketuitsl. 14.00 Caus. 14.15 Onk.conc. 15.00 Hoorspelen. 16.00 Vespers. 16.45 Progr. voor oudere mensen. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Volksdansen 19.00 Die Entführung aus des Serail, opera. (Int. Festival v. Edinburgh). 19.45 Caus. 20.00 Die Entführung aus dem Setradl. opera (verv.). 21.00 Nws. 21.15 Die Ent führung aus dem Seradl. opera (verv.) 22.00 Rep. 22.15 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.00 Caus. en gram. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Caus. 14.30 Nws. en mu zikale caus. 15.00 Verz.progr. 15.30 Nws. 15.45 Ork.conc. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ork.conc. 17.30 Nws. 18.00 Oaus. en gram. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz.progr. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5'524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.15 Ork.conc. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.10 Gram. 14.10 Idem. 14.20 Kamermuz. 15.00 Ork. conc. 18.30, 19.00. 19.30, 19.35, 22.30 Gram. 22.50 Amerikaanse ultz. 23.10 en 23.45 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. (Om 17.00 Sport) 17.00 Nws. 17.10 Orgelconc. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling 20.00 Hoorsp. 21.35 Volksliederen. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogische caus. 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeebeden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Idem. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dans muz. 16.15 Zang en piano. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Mozart, opera. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q. bó 6 a S •2 3 a Hm En Helsinki zwaar bew. zw 3 15 4 Stockholm regen zw 5 17 2 Oslo zwaar bew. windstil 17 2 Kopenhagen zwaar bew. w 3 20 1 Aberdeen zwaar bew. windstil 14 0 Londen mist windstil 19 7 Amsterdam licht bew. wnw 4 17 7 Brussel lioht bew. w 3 18 8 Luxemburg zwaar bew. w 2 16 10 Parijs zwaar bew. zw 1 20 4 Bordeaux mist windstil 22 0 Grenoble licht bew. nno 1 21 6 Berlijn zwaar bew. wzw 2 19 1 Frankfort zwaar bew. w 4 21 5 Vfünohen regen wzw 8 21 3 Zürich zwaar bew. wzw 2 21 6 Genève zwaar bew. zzo 1 21 2 Liocarno onbewolkt windstil 20 8 Wenen zwaar bew. w 1 24 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 17 8 Rome onbewolkt z 3 32 0 AJacclo lioht bew. nno 1 26 0 Mallorca lioht bew. o no 4 30 Algiers DW&Ubfttt. b 1 Q

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2