Tijdelijk f 25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f159.- of f135.- PHILIPS Ruimtevaartcongres in Amsterdam brengt honderden geleerden bijeen GRAMMOFOON INRUILACTIE! Von Braun en Sedov verwachten veel van de besprekingen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 Jongetje gedood voor ogen van zijn ouders Gistermorgen heeft op de Eperweg te Nunspeet een ernstig verkeersongeval plaats gevonden, waarbij de 7-jarige P. I. Dhont, uit Kampen, werd gedood. Het jongetje stapte nit een bns en stak zonder uit te kijken de rijweg over naar zijn wachtende oom en tante, aan wie hij met zijn ouders een bezoek zou brengen. De ouders van de knaap, die nog in de bus zaten, zagen hoe hun zoontje door een personenauto, die be stuurd werd door iemand uit Hengelo, werd gegrepen en op slag gedood Lichaam verongelukte bokser gevonden Het lichaam van een van de drie in zitten ij den van 't Engelse sportvliegtuig G-Aktyd, dat op 14 augustus in de mon ding van de Westerschelde tussen Knokke en Westkapelle neerstortte, is in de loop van zaterdag bij Vlissingen aangespoeld. Het kon geïdentificeerd worden als dat van de Rotterdamse bokser „Snucky" De Bruin. De stoffe lijke resten van de twee andere inzit tenden, de piloot Kipke en de tweede passagier, de heer Hameetman, konden tot dusver nog niet geborgen worden. Het stoffelijk overschot van de heer De Bruin is vandaag in Rotterdam ter aarde besteld. AG 1114 Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld ff 159.- AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler,voor Inbouw 135.- f25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen Aanvaard als serieuze wetenschap Het internationale ruimtevaartcongres, dat deze week in Amster- dam wordt gehouden en In de loop van de ochtend werd geopend, heeft honderden deskundigen uit vele landen bijeengebracht. Ónder hen bevinden zich vooraanstaande specialisten op velerlei gebied, onder meer de 45-jarige dr. Wernher von Braun, eertijds Duits en na de oorlog Amerikaans raketdeskundige, de man wiens naam reeds nu onverbrekelijk verbonden is met de nauwelijks geboren ruimte vaart, bezielend leider van het Amerikaanse leger-kunstmanenproject, en de 51-jarige prof. Leonid Sedov, leider van de Russische delegatie, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het lanceren van de opzien barende Russische kunstmanen, de drie Spoetniks. Zij zijn met vele andere deelnemers in het afgelopen weekeinde op Schiphol gearri veerd. Zij en de anderen bestempelden het Amsterdamse congres reeds bij voorbaat als een „historische gebeurtenis", omdat thans voor het eerst het onderwerp van dit congres niet alleen in een kleine kring van enthousiaste pioniers, doch door vrijwel iedereen serieus wordt genomen. Gegevens over Explorers By zijn aankomst op Schiphol ver klaarde dr. Wernher von Braun dat h|j vandaag op het congres van de Interna tionale Astronautische Federatie een re feraat zou houden over de Amerikaanse kunstmaan „Explorer". Hij zou in het bijzonder spreken over het operationeel lanceren van de „Explorer" en ook me dedeling doen over stralingsmetingen. „Het is jammer, dat de eerste poging om een raket naar de maan te lanceren is mislukt. Ik kan er verder geen oor deel over geven, aangezien de raket door de luchtmacht is gelanceerd. Laat men niet vergeten, dat deze pogingen nog ge heel in het experimentele vlak liggen. Wat aan de luchtmacht niet is gelukt, kon ons ook overkomen", aldus Von Braun, die aan het leger verbonden is. „Ook het leger zal een dergelijke po ging doen en trachten met een raket in de buurt van de maan te komen. Wan neer zal men vragen? Dat is nu juist iets, wat ik op het ogenblik niet kan mededelen!" Op een vraag of hij het negende con gres van de internationale ruimtevaart als zeer belangrijk beschouwde, ant woordde Wernher von Braun, dat hij nog nooit een dergelijke bijeenkomst heeft bijgewoond. „Maar wat ik er van weet en gezien het grote aantal geleer den uit alle landen en de talrijke refera ten, mag ik wel de conclusie trekken, dat dit Amsterdamse congres alle elementen bevat om het te betitelen als „histo risch". Uit het programma blijkt, dat de internationale machinerie van de we tenschap in werking is getreden om de talrijke problemen van de ruimtevaart op te lossen. Ik hoop. dat de weten schappelijke samenwerking tussen de ge leerden van alle landen een nuttig ef fect zal hebben op de verdere ontwikke ling en dat dit ook in de toekomst zo zal zijn". Ontmoeting tussen kopstukken Denkt U, dat Rusland binnenkort een raket naar de maan zal lanceren? was de volgende vraag. Lachend verklaarde dr. Von Braun, dat h|j totaal geen contact heeft gehad met Russische geleerden. H|j was ver heugd te vernemen dat een Russische delegatie, bestaande uit acht man, in Amsterdam was aangekomen, onder wie zich ook dr. Leonid Sedov bevindt. „Ik heb dr. Sedov en z|jn assistenten nog nooit gezien. Ik hoop, dat er gele genheid op het congres zal z|jn om con tact op te nemen en zo mogelijk met el kaar van gedachten te wisselen over di verse aspecten van de ruimtevaart". Dr. Andrew G. Haley, president van de Internationale Astronautische Fede ratie verklaarde op Schiphol, dat het een zeer belangrijk congres wordt. Nog nimmer is de belangstelling zo groot ge weest. Er komen tussen de 400 en 500 geleerden en gedelegeerden en ook zal het congres worden bijgewoond door tal rijke regeringsautoriteiten uit diverse landen. Russische geleerden Drie leden van de uit geleerden be staande Russische delegatie naar het negende internationale ruimtevaartcon gres zullen voordrachten geven over de kunstmanen, die van Russische zijde in het wereldruim zijn gelanceerd. In de eerste plaats zal de 51-jarige lei der van de delegatie, prof. Leonid Sedov vr.n de Russische Akademie van Weten schappen een voordracht houden over „mechanische effecten bij de bewegingen van de Spoetniks". Voorts zal prof. V. I. Krassovsky spreken over „onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer van de aarde door de derde Spoetnik". Ten slotte zal dr. K. F. Ogorodnikov uit Le ningrad een Inleiding houden over „eer ste resultaten van de optische waarne mingen van de Spoetnik". Sedov was zwijgzaam Prof. Sedov verklaarde na aankomst op Schiphol dat elk volgend jaar duide lijker zal blijken hoe snel de wetenschap vordert bij het onderzoek naar de mo gelijkheden van de ruimtevaart. „Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de mensheid eraan twijfelde of de ruimtevaart wel een serieuze wetenschap Houding burgemeester Kwint Velsen bood Bergisch- Gladbach excuses aan Op verzoek van de gemeenteraad heeft het gemeentebestuur van Velsen zaterdag een schrijven doen uitgaan aan het gemeentebestuur van de Duitse plaats Bergisch Giadbach naar aanleiding van de weigering van burgemeester mr. IVI. M. Kwint om tijdens een ontvangst van Duitse en Engelse jongeren in Velsen zich in het Duits tot de gasten uit Bergisch Giadbach te wenden. Ia de brief, die ondertekend is door de locoburgemeester, de heer H. de Bier burgemeester Kwint was zaterdag wegens vakantie afwezig wordt ge memoreerd. dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 12 augustus j.l. „deze onjuiste houding van de burge meester in het midden latend of die al dan niet opzettelijk is aangenomen eenstemmig heeft afgekeurd". Het leedwezen van de raad over het voorge vallene wordt uitgesproken en men ver zoekt het gemeentebestuur van Ber gisch Giadbach de betrokken jongeren hiervan op de hoogte te stellen. Wij spreken daarbij de hoop uit, dat de be trekkingen, die tussen onze gemeenten zijn ontstaan, bestendigd mogen blijven in het belang van een beter begrip je gens elkander", aldus de brief. mocht worden genoemd. Dat sprookje is nu de wereld uit". Op de vraag op welke plaats in Rus land de kunstsatellieten waren gelan ceerd kon prof. Sedov geen antwoord verstrekken. Prof. Sedov was van me ning dat dit Amsterdamse congres een nieuwe impuls zal geven aan de verdere ontwikkeling van de ruimtevaart. „Zon der twijfel zullen de Russische geleerden veel kunnen leren van hun collega's". Op de vraag of hij tijdens het congres een gesprek zou hebben met dr. Wernher von Braun en of daarbij gegevens zouden worden uitgewisseld, wenste hij geen antwoord te geven. „Als ik de Ameri kaanse geleerde ontmoet, zullen wij wel verder zien". Velgend congres in Londen? De Russische delegatie is voorts van oordeel, dat het ruimtevaartcongres voorlopig niet in Moskou wordt gehou den. Huns inziens komt Londen in 1959 eerst aan de beurt en daarna volgen Stockholm en Washington. Op een vraag, of men van Russische zijde ook een poging zou wagen een ra ket te lanceren, die in de nabijheid van de maan zou cirkelen, gaf prof. Sedov geen positief antwoord. Hij ontkende de mogelijkheid evenmin. „De tyd zal leren of Rusland zulke plan nen heeft. In ieder geval hebben wij met veel belangstelling de Amerikaanse po ging gade geslagen. Zou deze zijn ge slaagd, dan waren wij de eersten ge weest om onze Amerikaanse collega's daarmede geluk te wensen". Minister Casey in Londen Geen geweld De Australische minister van Buiten landse Zaken, R. Casey, is gisteren te Londen aangekomen voor besprekin gen met de Britse premier Macmillan en zjjn Engelse ambtgenoot Lloyd. Vrydag 29 augustus zal de heer Casey zich naar Den Haag begeven, waar hjj gedurende het weekeinde overleg zal plegen met leden van de Nederlandse regering. Minister Casey verklaarde, dat hy naar Den Haag gaat zonder definitieve voorstellen ten aanzien van Nieuw- Guinea „alleen maar voor vriend schappelijk overleg", zei hij. Op een vraag, waarom Australië niet een garantie heeft gegeven van het zen den van Australische troepen, die de Nederlanders te hulp zouden komen bij een eventuele Indonesische aanval op Ned. Nieuw-Guinea, antwoordde minis ter Casey van oordeel te zijn, dat er geen enkele reden is om te veronderstel len, dat het geschil inzake Nieuw-Guinea door wapengeweld zal worden opgelost. „Wjj hebben alle mogelijke verzeke ringen gekregen, dat de Indonesiërs niet voornemens z|jn, geweld te ge bruiken, zowel van minister Djoeanda als van minister Soebandrio. Men dient niet vooruit te lopen op de mogelijkheid, dat zulks wel zou ge beuren". Minister Casey voegde hier aan toe: „Dan zou er een verschrik kelijke toestand ontstaan". Franse schrijver Roger Martin du Gard overleden De Franse schrijver Roger Martin du Gard. die in 1937 de nobelprijs voor letterkunde kreeg, is in zyn woning te Belleme (departement Orne) overleden. Hij is 77 jaar geworden. Du Gard is be kend geworden door zijn serie romans „Les Thibault", gepubliceerd tussen 1922 en 1940, waarin hij in twaalf delen de geschiedenis van een protestantse fami lie (Les Fontanin) en een r.-k. (Les Thibault) beschrijft. Hij wordt be schouwd als de vernieuwer van de Franse realistische roman. Zijn eerste belangrijke werk, „Jean Barois", publi ceerde hij in 1913. Sinkiang zou tussen Moskou en Peking verdeeld zijn Het officiële nationalistische-Chinese persbureau meldt uit Hongkong onder aanhaling van verklaringen van vluch telingen uit de noordwestelijke provincie Sinkiang, dat de regeringen van com- munlstisch-China en de Sovjet-Unie overeen zijn gekomen de provincie in drieën te verdelen. Een stuk wordt een republiek onder Russische controle en zal voortaan deel uitmaken van Kazakhstan, een ander wordt een autonoom gebied, dat wordt toegewezen aan de Oeigoers en een derde blijft onder controle van Peking. Volgens het persbureau wonen 900.000 Kazaks en 850.000 Russische immigran ten in het aan de Sovjet-Unie komende deel, dat tien maal zo groot als Formosa zou zijn. Koning Hoessein is niet langer een „laffe dwerg" In de Arabische kranten, die in Cairo verschijnen, is gisteren voor het eerst in maanden, niet gescholden op Koning Hoessein van Jordanië. Vrydag hadden de Egyptische bladen de Koning nog een „laffe dwerg" en een „misdadiger" genoemd, doch zondag was er geen kritiek op Jordanië! De stopzetting van de scheldcampagne is in overeenstem ming met de resolutie, die deze week door de Algemene Vergadering der Ver. Naties is aangenomen. Secretaris-generaal Hammarskjöld, die hedenavond zijn reis naar het Mid den-Oosten zal beginnen, zal waarschijn lijk worden uitgenodigd deel te nemen aan een bijeenkomst van minister van Buitenl. Zaken van de Arabische Liga, die op 6 september in Cairo wordt ge houden. Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft het secretariaat van de Liga een uit vier punten bestaand pro gram opgesteld, waaraan Irak, Libië, Saoedi-Arabië en Jemen al hun steun hebben toegezegd. De vier punten zyn: 1. de vorming van een raad van Arabi sche ministers van Buitenlandse Zaken, welke vier maal per jaar bijeen zal komen ter coördinering van de politiek der Arabische landen; deze raad zou het voornaamste orgaan van de Liga wor den; 2. versterking van het bestaande gezamenlijke defensieverdrag. De Arabi sche staten zouden zich moeten ver plichten niet tot andere militaire bond genootschappen toe te treden; 3. resolu ties zouden voortaan voor aanvaarding niet meer de steun van alle leden van de Liga behoeven, de steun van een meerderheid zou voldoende zijn; 4. de instelling van een Liga van het Arabi sche volk, die voorstellen zou kunnen indienen en denkbeelden opperen. Volgens kringen van de Liga wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw hoofdkwartier van de organisatie te Cairo, dat ruim vier miljoen gulden kost en aan het eind van het jaar geheel gereed zal zijn. Irak zou er mee hebben ingestemd zijn achterstallige contribu ties alsnog te betalen. De nieuwe drieledige tram, welke binnenkort in Amsterdam in dienst zal worden gesteld Rassen strijd in de stad Nottingham (Van onze Londense correspondent) Groeiende spanning door de enorm snelle stijging van de gekleurde bevol king in de grote Engelse steden, leid de zaterdag in de Engelse textielstad Nottingham tot ernstige gevechten. Ongeveer 200 blanken en kleurlingen gingen elkaar 90 minuten lang met messn, bijlen en andere wapens te I|jf. terwijl een duizendtal mensen toekeken. Tijdens het gevecht werden acht blan ken, onder wie een politic-agent, ge wond toen zij door een kleurling in een auto werden overreden. Andere slachtoffers van het gevecht moesten naar het ziekenhuis worden gebracht met steek- en sn|jwonden. De gevechten van zaterdagavond wa ren het gevolg, van het feit, dat een jonge vrouw, die met haar man uit een café kwam, volgens haar lezing zonder een enkele aanleiding door een kieur- lmg in de rug werd gestompt. Haar man ging de kleurling te lijf en binnen een oogwenk was dit incident tot een enor me vechtpartij uitgegroeid, waarin werd geschopt, geslagen en met messen ge stoken. Voorbijgangers, die met de ge vechten niets te maken hadden, werden niettemin het slachtoffer. Een van hen, moest met een door een scheermes toe gebracht gapende keelwond, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Er waren 37 krammen nodig om de wond te hechten. Politie-agenten met honden trachtten de vechtenden te scheiden en brand weermannen stonden gereed zo nodig de waterslang op de groepen te zetten. De enige, die zonder kleerscheuren door het strijdgewoel kwam. was een vijftigjarige vrouw, die een twintigtal kleurlingen met haar wandelstok bedreigde, waarna deze ervan door gingen. Duits sportvliegtuigje maakt noodlanding (Speciale berichtgeving) Een twee-persoons Duits sportvlieg tuigje heeft zaterdagmiddag om streeks vijf uur een noodlanding ge maakt op 't eiland Ameland. Het toe stel, dat landde op een weiland ten westen van de kwekerij „De Nes" had geen brandstof meer aan boord. Het vliegtuig, gemerkt D EKEM. werd gevlogen door de eigenaar, de heer Ot- tc Edelhoff, uit Hemer, in Westfalen. Hij was met zijn echtgenote onder weg van Dortmund naar het eiland Nor- demey. Door zwaar weer werd hij ech ter gedwongen aanmerkelijk van zijn koers af te wijken, met gevolg dat hij boven Ameland terechtkwam. Hier ont dekte hij dat zijn benzinevoorraad was uitgeput. Na de goed geslaagde noodlan ding stelde de piloot zich in verbinding met de Nederlandse autoriteiten voor het vervullen van de benodigde forma liteiten. Het vliegveld Ballum zorgde voor nieuwe brandstof. Gistermorgen startte men met het doel 't eiland Nor- derney. Kleine incidenten tijdens Ijzerbedevaart (Dixmuide) Gisteren is de 31ste Vlaamse „bede vaart naar de IJzer" gehouden ter her denking van de Vlaamse soldaten die in de eerste wereldoorlog aan dit front zijn gesneuveld. Evenals in vorige jaren is het by deze herdenking tot incidenten tussen Vlaamse betogers en gendarmes gekomen. Bij vechtpartijen zijn tien gendarmes licht gewond. Jonge betogers hebben in de stad Dixmuide ruiten ingegooid en pop pen verbrand, die Paul-Henri Spaak en de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef moesten voorstellen. De stad Dixmuide was versierd met de Vlaamse kleuren. Verscheidene spre kers op de bijeenkomsten die gehouden werden, eisten culturele onafhankelijk heid van Vlaanderen. Zij protesteerden tegen de achterstelling van het Vlaams op de Brusselse Expo en de verdwijning van het Vlaams uit het noordwesten van Frankrijk. Ondergrondse Chinese zee (zesmaal Nederland) ontdekt Chinese geologen hebben in het noord oosten van China een ondergrondse zee ontdekt, die 200.000 vierkante km (zes maal zo gToot als Nederland) groot is. Deze zee, die op sommige plaatsen slechts drie meter onder het aardopper vlak ligt, heeft een gemiddelde diepte van 200 meter en strekt zich uit onder de provincies Kansoe, Noord-Anhwei en Zuid-Honan. Duizenden eeuwen geleden moet deze zee een deel van de Oost- chinese Zee z|jn geweest. De geologen hebben ook een onder gronds waterloop ontdekt ten noorden van de Jang-tse-kiang. Dit „kanaal" is 60 tot 100 meter diep en vier kilometer breed. Koopman in hals gestoken Een 25-jarige koopman, die in een woonwagen in de Maasstraat in Den Haag woont, heeft na een woordenwisse ling een 29-jarige koopman C. B. H., een forse messteek in de hals gegeven. De man werd ernstig gewond en is in het militaire hospitaal verbonden en daarna naar het ziekenhuis Westeinde overge bracht. Duits jongetje verdronken in Noordwijk aan Zee Maandag J.l. bevond de Duitse fami lie Kölbel, uit Bad Kreusnach, die op het kampeerterrein van de heer De Wit in het Langeveld te Noordwijk logeerde, zich op het strand ter hoogte van het Radiostation Nora. Op 'n gegeven moment miste men het 7-Jarig zoontje Friedrich van de familie. Zoeken leverde geen resultaat op en al spoedig moest men aannemen, dat het kind in zee verdronken was. Woensdag is het lichaampje op het strand aangespoeld. De familie Kölbel heeft haar vakan tie afgebroken en is inmiddels naar Duitsland teruggereisd. Het stoffelijk overschot van het jon getje is gisteren per auto naar Bad Krausnach overgebracht. Aangezien en kele familieleden in Duitsland nog niet op de hoogte waren gesteld van het on geluk. kon het bericht niet eerder gepu bliceerd worden. Eervol ontslag voor notaris Punt te Noordwijk Op zijn verzoek is bij Koninklijk Be sluit eervol ontslag verleend aan nota ris mr. G. Punt, te Noordwijk, zulks met ingang van 1 mei 1959. De heer Punt, die op 9 april 1889 te Zoeterwoude werd geboren, zal dan de 70-jarige leeftijd hebben bereikt en in verband daarmede zijn functie neerleggen. Notaris Punt werd in 1909 kandidaat notaris en heeft daarna van 1910 tot 1919 bij de registratie gewerkt. In 1919 wer dhij kandidaat-notaris bij notaris Des Tombe te Lelden en daarna bij no taris Vijg, eveneens te Leiden. Van 1929 tot 1932 was de heer Punt werkzaam op een notariskantoor te Katwijk, waarna hij weer voor enkele jaren terugkeerde naar Leiden. In juni 1936 vestigde hij zich in Noordwijk als opvolger van no taris Wagemaker. In 1960 geen fooi meer voor kappers (Van onze Haagse redactie) In principe zyn werkgevers en werk nemersorganisaties in het kappersbe- drijf het er over eens geworden dat er gezamenlijk naar gestreefd zal worden in het kappersbedr|jf vóór 1 Juli 1960 het fooienstelsel op te heffen. Dit is het belangrijkste punt dat voor komt in een nieuwe C.A.O. voor de kap pers, die door beide partijen is aan vaard en thans aan het College van Rijksbemiddelaars is voorgelegd. In de nieuwe C.A.O. wordt verder een geringe verhoging van de lonen met niet meer dan 50 cent per week geregeld- Een ver hoging die slechte een correctie vormt op de toepassing van de destijds gegeven loonsverhoging ter compensatie van de A.O.W.-premie. Deze compensatie werd n.l. niet gegeven over het loonbedrag dat de kappers uit fooien ontvangen. In werknemerskringen wordt de belofte om te komen tot een fooiloos Iron gezien als een belangrijke stap vooruit. Penningmeester en kas van boksschool verdwenen (Speciale berichtgeving) Het bestuur van de boksclub VEBO te Veendam heeft aangifte gedaan van de vermoedelijke ontvreemding van de kas der vereniging. De penningmeester te Veendam zou zijn verdwenen met mede neming van de kas met een bedrag van ongeveer f900.—. De man, die voor her halingsoefeningen moest opkomen, is ook niet verschenen bij z|Jn legeronder deel. Voorts is gebleken, dat de contri buties bij het hoofdbestuur niet z|jn af gedragen. Vermoedelijk loopt het ont vreemden van kasgelden over een lan gere periode. Het is al enige tijd gele den, dat de penningmeester f. 400.naar de bank zou brengen, doch toen mede deelde dat hij dat geld verloren had. Konijnenziekte eist vele doden in Gasselte (Speciale berichtgeving) Honderden konijnen in de Staats bossen om en b|j Gasselte (Dr.) zijn aangestoken door de myxamatose. de konijnenziekte, welke uit Frankrijk afkomstig is en reeds zo'n grote slach ting onder de dieren heeft aangericht, ook in ons land. Praktisch geen enkel konijn is er thans nog vr|j van. Een enkele blijft over, maar het overgrote deel is ten dode opgeschreven. Volgens ooggetuigen liggen de dode dieren vooral bij het zo rijk met natuurschoon bedeelde plekje „Het Hemelrijk" b|j Gasselte bij tiental len dood in de bossen of lopen er ziek rond. BEKENDE AMERIKAANSE PROFESSOR TE ROTTERDAM OVERLEDEN. Speciale berichtgeving) Op het Centraal Station te Rotter dam is de bekende Amerikaans specia list op het gebied van tropische ziekten, prof. dr. Afa Crafford Shandler, die was verbonden aan het Reice Institute in Houston. Texas, onwel geworden en in elkaar gezakt. Dr. Shandler werd naar het Coolsingel ziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. Hij was met de Nieuw Amsterdam te Rot terdam aangekomen om in Amsterdam een lezing te houden en zou ook naar Portugal gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9