AMERIKAANSE ZEVENDE VLOOT IN „STAAT VAN PARAATHEID" WEERBERICHT IJsland niet bereid concessies te doen aan vreemde treiters Tweehonderd slachtoffers door tapijt van veertigduizend der communisten granaten 97ste jaargang MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 No. 29526 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W'rAd^inlltra[feld25(H"l ïoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. HEVIGE BESCHIETING VAN QUEMO Y-EILANDEN De Amerikaanse marinestrijdkrachten in het Verre Oosten zijn vandaag in staat van paraat heid gebracht, dit naar aanleiding vansterk toe genomen communistische activiteit in de Straat van Formosa. De Amerikaanse Zevende Vloot, die zich bevindt bij Formosa dat, zoals men weet, in handen is van de Chinese nationalisten onder leiding van maarschalk Tsjang Kai-sjek bestaat uit tenminste vier vliegdekschepen, zes kruisers, een twintigtal torpedobootjagers en en kele onderzeeërs. De staat van paraatheid geldt ook voor de andere Amerikaanse marineschepen in het Verre Oosten. Men verwacht, dat ook de schepen uit de omgeving van Japan, de Philippij- nen en Hawaii naar Formosa zullen opstomen. De afkondiging van de paraatheidstoestand wordt beschouwd als een nieuwe waarschuwing aan de Chinese communisten geen oorlog te riskeren. Vice-admiraal Beakly van de Zevende Vloot, maakte vandaag bekend, dat eenheden van deze vloot en vand e strijdkrachten van Nationalis- tisch-China in de eerste weekvan september ge combineerde manoeuvres zullen houden bij Fang Liao in het zuiden van Formosa. Beter weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk buien, morgen vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen, koudere nacht. Overdag iets hogere temperatu ren als vandaag. (Opgemaakte te 11.15 uur). 26 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur; onder: 19.42 uur. Maan op: 17.59 uur; onder: 2.43 uur. Hoogwater Katwijk aan Zee 1.01 en 13.37 uur. Laagwater: 9.05 en 21.33 uur. Niet alleen wij in Holland heb-\in Engeland kon men er over mee ben het afgelopen weekeinde een praten. Een blik in een van de Lon- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's behoorlijk portie regen gehad, ook dense stations, waar de perrons in Een overzicht van de Taptoe Delft, het kleurrijke schouwspel dat za terdagavond bij de eerste officiële uitvoering door een gordijn van tegen te bewonderen viel. Suiker zes cent per kilo duurder De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs van suiker, af fabriek, met ingang van 25 augustus 1958 verhoogd van f. 83.55 op f. 89.per 100 kilogram. De regering gaat ermee akkoord, al dus deelt het Ministerie van Land bouw mede, dat de handel de hieruit voortvloeiende verhoging van de con sumentenprijs afrondt op 6 cent per kilogram. De prijsverhoging vindt zijn oorzaak in de verhoogde garantieprijs voor de oogst 1958, voor de suikerbietenverbou wers, als gevolg van gestegen produktie- en verwerkingskosten en van de gedeel telijke invoering van loonsverbeteringen voor de landarbeiders (werkclassificatie) Uiteraard heeft de verhoging van de suikerprijs enige prijsverhogende wer king voor artikelen, waarin suiker wordt verwerkt. van de brandweer met autospuiten, pompen en ladderwagens in de weer. Dat is zo doorgegaan tot gisteravond laat. Om half drie in de nacht van za terdag op zondag rukte de brandweer uit naar r.-k. rusthuis „Voorzienig heid" aan de Scheveningseweg. Alle kelders waren ondergestroomd. Direct begon de brandweer het regenwater weg te pompen. Hier is men tot zon dagmiddag 2 uur mee bezig geweest: 800 kubieke meter water werd in to taal uit deze kelders weggepompt. Vanochtend zijn de Chinezen van het vasteland weer een zware beschieting van de Quemoy-eilanden begonnen. Het is de derde achtereenvolgende dag dat dit geschiedt. De Quemoy-eilanden liggen vlak voor de Chinese kust, maar wor den bezet gehouden door de nationalisten. Gisteren hebben geschut, vliegtuigen en schepen van Rood-China deze eilanden en de schepen, die het gebied bescher men, gedurende twee uur bestookt. Ook zaterdag werd geschoten: toen vielen er 700 granaten per vierkante mijl en werden naar schatting veertigduizend granaten door de communisten in twee uur tijd afgevuurd. Er vielen onder nationalistische soldaten en onder de burgerbevolking ongeveer tweehonderd doden. Joh Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft communistisch-China gewaarschuwd, dat de Ver. Staten elke communistische poging om de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe voor de Chinese kust te veroveren, zullen beschouwen als een bedreiging van de vrede in het Verre Oosten. De waarschuwing is zaterdag gepubliceerd op het ogenblik dat de commu nistische kustartillerie Quemoy gedurende twee uur een der zwaarste bombarde menten tot op heden liet ondergaan. De waarschuwing was vervat in een brief aan de voorzitter van de Huiscommissie van Buitenlandse Zaken, Morgan. Dulles zei, dat de Ver. Staten „verontrust" zjjn door de versterking der communistische strijd krachten in het gebied tegenover Quemoy en Matsoe. Hij hoopte en geloofde dat de communisten de vrede niet zouden verstoren. Aanval van Peking op eiland Matsoe Een nationalistische militaire woord voerder op Formosa verklaarde zaterdag, dat de beschieting van Quemoy mogelijk een inleiding is voor een aanval op het eiland of een afleidingsmanoeuvre in verband met voorbereidingen van een aanval op Matsoe, een nationalistisch eiland aan het noordelijke uiteinde van de Straat van Formosa. In Washington zouden Amerikaanse functionarissen een mogelijke uitbrei ding van de Amerikaanse garantie aan nationalistisch-China bestuderen. De verklaring van minister Dulles van za terdag waarin hij communistisch- China waarschuwde niet de vrede in het Verre Oosten te verstoren ziet men in de Amerikaanse hoofdstad als een aanwijzing, dat de Ver. Staten hun vrij- Morgen opklaringen Over de gehele breedte van de Oceaan is in de hogere luchtlagen een krach tige westcirculatie tot ontwikkeling ge komen. waardoor van Canada komende depressies tot in het Oostzeegebied kun nen doordringen. Tussen de depressies in bevinden zich zwakke ruggen van hoge druk. waarvan er zondag een Ne derland passeerde. Er vielen toen slechts weinig buien. Gisterochtend bereikte een kleine depressie de Ierse zee. Deze trekt, langzaam in diepte afnemend, via Engeland naar de Noordzee Het front van de depressie passeerde afgelopen nacht met regen het grootste deel van ons land. Op het vliegveld Deelen viel 14 mm. Achter het front stroomt op nieuw onstabiele polaire lucht naar Nederland, waarin buien tot ontwikke ling komen. Dit buiige weer zal waarschijnlijk tot morgenochtend aanhouden, maar daar na zal een volgende rug van hoge druk weer verbetering brengen. Een volgende depressie bevindt zich op het midden van de Oceaan. Deze trekt met vrij grote snelheid in de richting van Ier land. heid van nandelen willen uitbreiden om bezetting van Quemoy of Matsoe door de communisten te verhinderen. Het defensieverdrag dat tussen nationalis tisch-China en de Ver. Staten bestaat belooft alleen Amerikaans ingrijpen bij een aanval op Formosa en de nabijgele gen Pescadoren. Perscommentaren Naar aanleiding van de beschieting van de Quemoy-eilanden schrijft de ge zaghebbende New York Times, dat dit 'n typische communistische manoeuvre is om de wereld in beroering te houden. Zy werd ondernomen zodra de toestand zich in het Midden-Oosten enigszins be gon te ontspannen. De Londense Times schrijft, dat het tijd wordt dat Amerika zijn politiek ten aanzien van communistisch-China her ziet. „Het is zelfbedrog de landen te blij ven tellen, die de regering op Formosa steunen. Wat moet worden overwogen is, of de wereld niet een rampzalige cri sis tegemoet gaat door de isolatie van China te bestendigen", aldus de Times. Drie doden op Cyprus B\j een gevecht tussen Britse soldaten en leden van de Cyprische verzetsorga nisatie „EOKA" in het district Fama- gusta zijn zaterdagavond drie Griekse Cyprioten om het leven gekomen. Een Britse militair werd gewond. Dit is het eerste treffen tussen Britse troep/en en leden van de Eoka nadat de verzetsor ganisatie op 4 augustus een wapenstil stand had afgekondigd. De Griekse Cyprioten van Famagusta zijn vandaag in staking gegaan uit rouw over de dood van deze drie leden van de Eoka. IJslanders zullen zo nodig het vuur openen Vandaag over een week zal de IJslandse bepaling betreffende de uitbreiding van de territoriale wateren van 3 tot 12 mijl van kracht worden, en zal het buitenlandse vissers dus verboden zijn te vissen bin nen de zone van 12 mijl. Deze eenzijdige uitbreiding van de zone rond IJsland heeft veel verzet gewekt, met name bij de Engelsen, die voor een groot deel hun bedrijf ir. dit. nu verboden, gebied uitoefenen. Zoals bekend zal Engeland zich niet neerleggen bij deze maatregel en zijn vissersvloot doen begeleiden door oorlogsschepen. Ruim 100 treilers met ruim 1400 opvarenden zijn vanuit Engeland onderweg naar de IJs landse wateren. Zij zullen worden gevolgd door Britse oorlogsschepen vermoedelijk drie fregatten en een mijnenveger die de vissers schepen voor 1 september ingehaald zullen hebben. Wolkbreuk boven Den Haag Tropische stortregen met onweer veroorzaakte overstromingen Verkeer ontwricht; 70 millimeter regen (Van onze Haagse redactie) Een zeer zware tropische stortregen, die af en toe de allures van een wolk breuk aannam, heeft zaterdagavond van tien minuten voor acht tot even voor elf uur boven Den Haag en omgeving gewoed. De slagregens gingen gepaard met onweer en hebben op vele plaatsen in de stad veel ongerief door overstromingen veroorzaakt. Het verkeer werd op tal van straten ontwricht, omdat de auto's niet verder konden en tal van straten en pleinen werden in wilde bergstromen ver anderd. De alarmcentrale van de Haagse brandweer heeft onder hoogspanning gewerkt, om alle telefoontjes te verwerken. Duizenden meldingen kwamen in de loop van de avond en de daarop volgende nacht binnen van ondergelopen kelders, verstopte goten, die lekkages tot gevolg hadden, en andere ongemakken,'ontstaan door de neergutsende waterstromen. In ruim 65 gevallen is de brandweer uitge rukt met motorspuiten en kraanwagens, om op vitale plaatsen hulp te bieden, door kelders leeg te pompen en goten door te steken. Een regenstand van 68 millimeter werd opgegeven door het rioleringspompsta- I tion aan de Soestdijksekade. Dit pomp station kreeg een wateroverlast te ver- j werken, die zó groot was, dat men de i gehele nacht van zaterdag op zondag I nodig had om de ondergelopen straten van de stad te draineren. Er werd ge werkt met een capaciteit van ruim 300 kubieke meter per minuut. Een hoeveel heid, die een der pompwachters de noodkreet ontlokte: „We kunnen het niet aan, het zal de gehele nacht du ren"! Seheveningen het ergst Om zeven uur zaterdagavond kwam de bui al opzetten Zware, blauwe blik semschichten doorkliefden de lucht en op verre afstand was de donder te ho ren. De lucht pakte zich hoe langer hoe meer samen boven zee. Toch had men op dat moment nog geen idee, dat de bui. die zich aan het ontwikkelen was, zo zwaar en hevig zou worden. Tegen acht uur begon het hevig te regenen en zette ook de onweersbui door. Vele Haagse inwoners moesten een goed heenkomen zoeken, toen om kwart over acht de regenbui overging in een wolk breuk. Hoe hevig de regenval geweest Is, moge blijken uit het feit. dat in Sehe veningen gedurende de gehele bui on geveer 70 millimeter regen viel. De bui was grillig, want boven andere ge deelten van de stad ontlastte zich niet zulk een grote hoeveelheid water: in de binnenstad wezen de regenmeters na afloop bijv. 45 millimeter aan. wat echter altijd nog voor zulk een korte tijd een flinke slok water is. IJsland van zijn kant zal zijn aan spraken op de territoriale wateren ter breedte van 12 mijl handhaven. Het zal hiervoor, naar wordt vernomen, onder meer bewapende „Catalina"- vliegbotcn gebruiken. Bovendien he schikt IJsland nog over acht kleine kustwachtvaarluigen. De vliegtuigen en kustwachtvaartuigen zouden voor nemens zijn twee schoten te lossen voor de boeg van elke treiler, die de vissery binnen de 12 mijls zone gaat uitoefenen Mocht dit niet helpen, dan zou een derde schot op de brug wor den gelost. De schippers van de Britse treilers hebben opdracht geen geweld te gebrui- schepen is geladen en men op de vissers- schepenis geiaden en men spreekt zelfs van het gebruik van handspaken, warm water spuitende slangen en andere ver dedigingsmiddelen. die tegen de opva renden van de IJslandse kustwacht- vaartu'gen. die eventueel aan boord van de Britse schepen trachten te komen, gebruikt zullen worden De Britse schippers, die in het betref fende gebied zullen gaan vissen en die vakantie-passagiers aan boord hebben, hebben opdracht deze onverwijld naar huis te brengen. Slot op pag. 2 800 m3. water in rusthuis Om half negen kwam de eerste tele fonische melding bij de brandweer bin nen: een bewoner van de Rottumse- straat vroeg hulp omdat de afvoer van zijn balkon het begeven had en hij lek kages had gekregen. Van dat ogenblik af heeft de centrale niet meer stil ge staan: de telefoontoestellen, aldus de I Haagse brandweer, hebben roodgloeiend gestaan. Voortdurend waren de mannen die voor de garage stonden. Drie poli tiemannen werden gedood en een ge wond. De aanvallers wierpen toen flessen met benzine in de garage en namen daarop de vlucht. De brand, die in de garage ontstond, werd snel geblust. Te Vincennes opende een bende Algerijnen het vuur op een politie man die voor een garage uit een po litiewagen stapte. De man stierf la ter in een ziekenhuis. Nadat alarm was gegeven voor de ge hele stad. wierp de politie versperringen op om de aanvallers te pakken te krij gen. Alle auto's met Algerijnen werden aangehouden en onderzocht. Twee Alge- runen werden door de politie doodge- .^choten, toen zij trachtten met hun wagen door een versperring te rijden. De politie is van mening, dat de aan vallen een onderdeel vormen van een ■- organiseerde actie van terroristen in 'is. Volgens de politie braken er ten - van de aanvallen op de garages .scheidene branden uit in de stad. Indonesië wenst vreedzame regeling Nietiw-Guinea De Indonesische regering heeft zater dag herhaald, dat zij een „vreedzame oplossing van het geschil met Neder land over Westelijk Nieuw-Guinea wenst". Het ministerie van Voorlichting noem de uit Australië ontvangen persberich ten. volgens welke president Soekarno zou hebben verklaard aan de opstande lingen gratie te zullen schenken als zij zich bij de regeringstroepen zouden aan sluiten voor een in november in te zet- ren aanval tegen Westelijk Nieuw- Guinea, „volkomen ongefundeerd en provocatief". Deze berichten, aldus het ministerie, wekken de verkeerde indruk, dat Indo nesië Westelijk Nieuw-Guinea doormid del van geweld zou willen terugkrijgen „De regering heeft herhaaldelijk de verzekering gegeven, dat Indonesië een vreedzame oplossing van het geschil wenst". „De wereld weet. dat Nederland er voor verantwoordelijk is dat de pogin gen om het geschil door middel van onderhandelingen te regelen, hebben gefaald", aldus het ministerie tot be sluit. Het Postmuseum aan de Zeestraat allarmeerde de brandweer eveneens: hier werd 12 kubieke meter weggezogen. In het souterrain van de centrale re cherche aan de Burgemeester van Kar- nebeeklaan werd 40 kubieke meter re genwater verwijderd en in het ministe rie van Landbouw waren zeven lift schachten ondergelopen waarin, aldus de brandweer, ruim 36 kubieke meter water zat. Ruim 65 adressen werden bezocht en het aantal kubieke meters water, dat men uit kelders of souterrains weg pompte varieerde van 515 kubieke meter. „Het was me een nachtje wel", zo was het commentaar van de brandweer. ^.Onophoudelijk hebben de telefoons ge rateld en zijn we uitgerukt. Er waren zelfs Hagenaars die vroegen of we de kelder even kwamen opdweilen, omdat er een paar centimetertjes regenwater in stond. Daar hadden we nu echt geen tijd voor! 't Madurodam voor de ondergang behoed t f Het had niet veel gescheeld, of 4 f de miniatuurstad Madurodam was a i zaterdagavond door de hevige re- genval eenvoudig weggespoeld. Men f heeft evenwel het stadje kunnen v redden en er op tijd voor kunnen f f zorgen, dat de enorme watermas- f sa's op het laatste nippertje ge- l loosd konden worden. i Alle werkplaatsen, winterbergmg a en opslagruimten onder de gebou- J 1 wen op het terrein van Madurodam J waren ondergelopen Dit water f heeft de technische leiding weg f kunnen werken .maar toen men in f f het stadje zelf ging keken, was de 'Qestand zeer dreigend. Alle kana- J (1 len. rivieren en havens waren bui- i f ten hun oevers getreden en er i a heerste een ware watersnood Hier J en daar ontstond grote kans dat wallen ondermijnd zouden worden f f S hepen waren in de havens ge- f f zonken en putten, waarin zich 0 j motoren bevinden, om bepaalde mechanische objecten voort te be- i A wegen .stonden blank i Om halftwaalf zaterdagavond J 1 was men in staat in een dieoe put te gaan en de afsluiter, die de ver- f f binding onderhoudt met het riool f f aan de Haringkade. te openen Bin- nen een half uur was al het water, f l dat in Madurodam stond, wegge- 4 J lopen, zodat het stadje weer droog 4 a was en voor een ondergang be- a i hoed Direct daarop toog men aan J a de schoonmaak, al het aangespoel- J de slib werd weggehaald en van- f ochtend was de situatie zo. dat het f f stadje zijn poorten voor het pu- f f bliek kon openen en men vrijwel o'ets meer zag van de watersnood t r Alle treinen reden weer en be- a houdens een paar kleine manke- a J men ten, die in de loop van van- j daag verholpen zouden worden, was het stadje volop in bedrijf. f Vier Parijse agenten vanochtend door Algerijnen gedood Bij aanvallen van Algerijnen op twee garages van de Franse politie in Parijs zijn hedenochtend vier politie mannen en twee Algerijnen om het leven gekomen. Een groep Algerijnen verscheen in een auto voor een van beide garages. De mannen sprongen uit de wagen en vuurden met een machinegeweer en pistolen op een aantal politiemannen, aanlegkaden voor „boot-treinen" werden herschapen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1