Goede prijzen bij matige aanvoer Hoge Eurotoren te Rotterdam met een gigantisch kraaienest Besprekingen over prijsstabilisatie Straffer kartelbeleid? STADSNIEUWS Ruim 2000 varkens in Limburg wegens ziekte afgeslacht Vroege uitvallers in de Kanaalrace ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1958 Met bar en restaurant In 25 seconden met de lift naar de top Thana zyn de definitieve plannen bekend gemaakt voor wat men zou kun nen noemen een Eurotoren, met een gigantisch kraaienest in top. De toren zal deel uitmaken van de komende internationale tuinbouwtentoonstelling 1960 en opgetrokken worden langs de Parkhaven te Rotterdam, ongeveer ter hoogte van de ingang van de Maastunnel. De bouwkosten worden geraamd op een bedrag van f. 2.800.000. Het is de bedoeling, dat de financiering geschiedt door storting van een particulier aandelenkapitaal van voorshands f. 930.000, terwijl totnutoe aan obligatiekapitaal f. 380.000 werd toegezegd. De constructie wordt volgens het mo derne systeem van „glijbeton". Het bovenste platform komt 94.62 m., de andere bordessen, daaronder gelegen, 92 meter boven het maaiveld te liggen. Een zitgelegenheid met bar en restau rant is gedacht op een hoogte van 88.50 meter. De keuken, de hoogst gelegen in Nederland, is geprojecteerd op 85.30 m. De technische voorzieningen voor warme en koude elektrische lucht zijn onderge bracht in en rondom de voet van de schacht, welke een doorsnede heeft van 9 meter. Aan de voet van de toren komt behalve de entree ook een verpozings ruimte met ongeveer 100 zitplaatsen. De top van de toren kan plm. 800 900 per sonen bevatten. Voor hen zijn 300 zit plaatsen beschikbaar. Twee elektrische snelle liften zullen de bezoekers in 25 seconden van de voet naar de top van de toren moeten bren gen. Aan de voet van de toren komt de „kajuit", een gelegenheid, waarin 100 zitplaatsen de voorbijgangers tot wat verpozing noden. De gedachten gaan uit naar een soort cafetaria. Door de schacht van het bouwwerk brengen lif ten de bezoekers naar de topterrassen, waar honderden tegelijk van het uitzicht zullen kunnen genieten. Ook daar zal men volop gelegenheid vinden voor een zitje, hetzij in het kraaienest, dat 220 personen plaats kan bieden, hetzij in de kombuis met 80 plaatsen. PRINS BERNHARD TERUG Prins Bernhard is gisteravond om half zes per auto van zijn vakantiereis te Soestdijk teruggekeerd. (Speciale berichtgeving) Begin september zullen - zo vernemen wij - besprekingen worden gevoerd tus sen de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de representanten van het Nederlandse bedrijfsleven over het probleem van de prijsstabilisatie. Of de bewindsman een soepeler beleid te dezen aanzien voor ogen staat, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Wel kan in dit verband gememoreerd worden, dat begin dit jaar reeds enige versoepeling van de prijsstabilisatie werd doorgevoerd, zodat het geenszins uitgesloten behoeft te worden geacht, dat de minister op deze weg wenst voort te gaan. De besprekingen met het bedrijfsleven over de stabilisatie behoeven overigens niet als iets bijzonders gekwalificeerd te worden. De laatste Jaren werden deze periodiek gehouden, zo werd ons van de zijde van het ministerie van Economi sche Zaken te verstaan gegeven. Een te Den Haag circulerend gerucht, dat minister Zijlstra eveneens bepaalde plannen zou koesteren inzake een straf fer kartelbeleid, konden wij niet beves tigd krijgen. Het standpunt, dat de minister tegen over bepaalde kartel-vormen inneemt, is echter bekend, zodat het geenszins uit gesloten geacht behoeft te worden, dat hij er naar streeft zijn politiek in dit op zicht verder voort te zetten. Het betrok ken Departement liet in ieder geval geen duidelijk dementi horen. Ook zal in de toren ruimte beschik baar zijn, waarin gelegenheid zal zijn de jeugd op aantrekkelijke wijze instruc tie te geven op het veelzijdige gebied van de scheepvaart. Men verwacht het eerste exploitatle- jaar - de toren zal na de tentoonstel ling blijven staan - een zo grote toeloop van bezoekers, dat al aanstonds een deel van de schuld uit de exploitatie kan worden gedelgd. Het risico van de ex ploitatie van de op te richten NV komt in overwegende mate bij het particulier initiatief te liggen. 40-JARIG BESTAAN „ONS DOEL" Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Woningbouwvereniging „Ons Doel" zal a.s. donderdagavand in het bestuurshuis Pioenstraat 39 aan het be stuur een huldeblijk worden aangeboden. Lezers schrijven O, die jeugd Dat het vandalisme der jeugd vaak vernielingen teweeg kan brengen, is al erg genoeg: maar dat zij ook touwtjes over de weg gaat spannen loopt de spui gaten uit. Dat ondervond mijn zoon op de Zoeterwoudseweg. die komende van zijn werk op zijn scooter daar tegen opvloog, met als gevolg een bloedende striem aan zijn hals. De dader(s) is (zijn) onbekend. Hopelijk dat dit schrij ven er toe kan bijdragen dat de jeugd zich moge bezinnen, alvorens deze euveldaden weer uit te halen. Met vriendelijke dank voor de plaat sing. Hoogachtend, R. LAMAN, Magdalena Moonsstraat 2. LEIDERDORP RAADSAGENDA De gemeenteraad komt op vrijdag 29 augustus om 7.45 uur 's avonds in ver gadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot aan- en verkoop van en kele strookjes grond en water ter rege ling van de eigendom van de Van der Valk Boumanweg: voorstel tot het ver lenen van een duurtetoeslag over het tweede halfjaar 1958 aan daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel; voorstel tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling tot onder linge hulpverlening in geval van brand In de provincie Zuid-Holland; voorstel tot het aangaan van een geld lening bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten; voorstel tot het verlenen van medewerking voor aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid door de R.K. Lagere School; voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan het Comité Leiderdorp van Jeugd-Natuurwacht; voorstel tot inwil liging van een verzoek om toekenning van een premie ten behoeve van het verbeteren van de woningen Jaagpad t.m. 12; voorstel tot niet-ontvankelijk- verklaring van het verzoek van de heer A. Muildijk betreffende tegemoetko ming in de kosten van vrijwillige be schikbaarstelling van woonruimte; voorstel tot uitneming van gronden uit complex IV van het grondbedrijf; voor stel tot verkoop van grond uit complex V van het grondbedrijf; voorstel tot wij ziging van het raadsbesluit tot overna me van grond en water, ten behoeve van de verbreding van de Hoofdstraat van de heer Smit; voorstel tot onttrek king van de ambtswoning van de bur gemeester aan zijn bestemming ten be hoeve van de uitbreiding der secretarie; voorstel inzake de bouw van een ambts woning voor de burgemeester in verband met de noodzakelijke uitbreiding der secretarie; voorstel tot uitbreiding van de telefooninstallatie en het treffen van voorzieningen in verband met de uit breiding der secretarie. Comptabiliteitsbesluiten Afscheid van de niet in de nieuwe raad terugkerende leden van de raad. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes M. zn.. van J. Zwaan en L. van der Weijden; Johannus M.. zn. van M. P. van Es en J. M. Outs- hoom; Rom M.. zn. van J. M. W. Hoebert en M. M. van Genderen; Sjoerd. zn. van S. Overeinder en M. L. van der Marei; Joke. dr. van W. Ravensbengen en C. Ha genaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Birgitte Désirée, dr. van J. R. Schott en L. H. Brand; Anna. dr. van J. Vlieland en A. Remmelzwaal; Catharlna Elisabeth, dr. van A. Choufoer en W. J. de Ridder; Cornelia Catharlna WUhelmlna Maria, dx. van C. J. 1'Ami en G. J. T. van der Weij den; Maria, dr. van J. G. de Ruiter en M. Hogervorst; Pauline Charlotte, dr. van H. J. Rademakers en E. Rablnovitch; Susan na Maria, dr. van P. Braggaar en G. C. de Jong; Edith Eugenie, dr. van J. Guénin en H. J. A. Bodar; Willem, zn. van J. Chrlspijn en C. S. W. Schroder. Karel Johannes Jacobus, zn. van J. Blanken en J. H. Homborg; Henricus Bo- nlfaclus Maria, zn. van P. J. A. van der Louw en M. J. Sterk; Adrianus Johannes Clemens Cornells, zn. van J. F. Kok en M. A. L. de Boer; Petronella. dr. van P. de Vreugd en T. van Duijn; Arja, dr. van A. Houtman en C. W. J. Moen; Marijke, dr. van P. Bastiaan en J. W. Holverda; Jo hanna Adriana, dr. van J. A. van den Berg en T. H. Ohristiaanse; Hendrikje, dr. van H. J. Olflekamp en A. Vlasman; Mar- Jon, dr. van M. Boehlee en C. van Gent; Jacob Robert, zn. van C. van der Meet en O. van Haastrecht. GETROUWD F. Otto en S. Slngerllng; I. Boom en E. Sohljff; P. J. Kwestro en E. J. Julslng; S. Koster en E. C. Eradus; W. W. van Steen bergen en D. Hagemam; M. J. van der Kolk en H. G. Castelertn; D. M. Klooster man en W. J. van deT Veer; J. van der Meer en A. J. van Duuren; L. H. Janssen en E. van der Kamp; D. van der Koogh en J. M. A. Vreeburg; J. J. Slilkhuis en J. de Mooy: L. D. Uit den Boogaard en C. J. Wijnja; J. van Katwijk en P. Leen- houte. ONDERTROUWD P. C. Rosier en M. C. Verboom: D. J. Lepoeter en A. M. Mulselaar; K. P. Ver haar en E. C. Devilee; L. Cavé en M. E. van Leeuwen; C. J. Zandbergen en W. C. M. Zonderop; J. J. Overdljk en C. H. Wortman; K. M. W. Wesdörp M. M. Pleters; L. Hurkmans en N. Borreman; F. van Dissel en C. M. Rijnsburger: P. Geer- lings en R. M. C. Glasbergen: G. Wendel en J. M. van der Krogt; P. G. J. N. Kop en C. H. Houwer. OVERLEDEN H. den Hertog. 87 Jr., man; Baron J. "Vn Hogen dorp, 77 1r.. man; H. Redegeld, Jr.. man: J. D. Maartense, 85 Jr... we duwe'van J. Huge; M. Vermond, 81 Jr., rAluwe van A. Pardon; J. van der Wilk, 22 jr.. man; J. Oudshoorn. 63 Jr.. man. A. de Jong. 71 Jr.. echtgenote van A. -r® Duijvenvoorde; C. W. F. A. Dozij, 92 >rv treduwe van J. Phillppo. OEGSTGEES7 Dr. Am. van Krevelen, geneesheer- directeur van de paedologisohe kliniek ..Cocnium", alhier, is benoemd1 tot presi dent van de Vth. International Associa tion for Child Psychiatry and Allied Professions. VOORSCHOTEN HENGELWEDSTRIJD De eerste Voorschotense Hengelsport vereniging „Ons Genoegen" hield haar grote jaarlijkse viswedstrijd op de Grote Plas te Langeraar. Aan deze wedstrijd namen 23 leden deel, onder wie 2 vrou welijke leden. Om 5 uur 's middags werd de vangst gewogen. Toen bleek, dat er door de 23 vissers 54.468 gram vis ge vangen was. De eerste drie prijzen werd endoor de volgende leden gewon nen: le prijs: de heer A. Singeling, 6860 gram; 2e prijs: de heer L. Walt- man, 5270 gram; 3e prijs: mevr. P. C. MelseCauwels, 4175 gram. Medische dienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493; voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum,tel. 2177. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes M.. zn. van L. Ra- vensbergen en A. Demmenle; Jacoba M.. dr. van F. J. Angenent en G. J. M. Beunlngen. Ondertrouwd: A. Vis en A. Taal; B. Ar- bouw en C. J. Lomeijer. Getrouwd: J. Visser en I. A. S. Zuijder- dutn. Overleden: J. M. van Winkel, 74 Jr., echtgenote van R. van MuTUgen. WARMOND KORFBALVERENIGING VOOR ROOMS-KATHOLIEKEN. In samenwerking met de Leidse Korf- balbond werd een propaganda-avond ge houden in hotel „De Stad Rome" om te komen tot oprichting van een korfbal vereniging voor Rooms-Katholieken in Warmond. De heer J. Catz uit Amsterdam hield een leerzame en interessante lezing over korfbal in het algemeen. Dat deze lezing boeiend was, bewijst wel het aantal leden, dat tot deze jonge vereniging is toegetreden. Korfbal is voor Warmond een nog praktisch onbekende sport, maar wie dit spel wil en gaat beoefenen zal er een genoegen in vinden. WASSENAAR RAADSAGENDA Op de agenda voor de aanstaande openbare raadsvergadering komen de navolgende punten voor: ontslag onder wijzer ulo-school (betreft de heer A. J. van Grijfland)verlenging tijdelijk dienstverband vakleerkracht (betreft mej. C. van de Waterink)aanvrage art. 50 kleuteronderwijswet, verwarming R.- K. Montessorischool St.-Anna (verbete ring installatie); subsidie uitvoerend al gemeen maatschappelijk werk (kerke lijke instellingen); aanwijzing gemach tigde (in vergadering Ged. Staten); ont- poldering gedeelt.e Oostdorper- en Huis ter Weerpolder (door Wassenaar)aan gaan van een geldlening groot f. 127.000.- (van Bank voor Ned. Gemeenten). ZOETERWOUDE Raadsstukken Vrijdag a.s. komt de raad dezer ge meente voor de laatste maal in zijn oude samenstelling bijeen. Behandeld zal dan o.a. worden een aanvrage van het bestuur van de Aloysi- usschool aan de Schenkelweg om mede werking te verlenen voor de aankoop van schoolbanken wegens het toenemen van het aantal leerlingen. B. en W. stel len voor de gevraagde medewerking te verlenen. De bewoners van Gelderswoude en aangrenzende gebieden hebben de aan dacht gevestigd op de zeer gevaarlijke toestand bij de Witte Brug. Verzocht wordt deze brug 1 meter te verlagen. Het water, waarover deze brug ligt. wordt niet meer als vaarwater gebruikt, zodat verlaging van de brug voor de scheep vaart geen bezwaren oplevert. De be staande brug ligt vrij hoog. Zodra men de brug vanuit de richting Weipoort overgaat, moet het verkeer een zeer scherpe bocht naar links maken en bo vendien nog een vrij steile helling afda len. B. en W. ramen de kosten van de ver laging der brug op rond f. 14.000. Aan gezien deze brug deel uitmaakt van een tertiaire weg, zullen de kosten slechts voor een vierde gedeelte ten laste van de gemeente komen. Voorgesteld wordt de brug te verlagen. De stichting Kath. Gezinszorg en Ge zinshulp vraagt over het jaar 1958 we derom een subsidie te mogen ontvangen van 50 van de salariskosten plus de sociale lasten. Aangezien de stichting thans 2 verzorgsters en één helpster in dienst heeft bedragen deze kosten f. 7.684.92. B. en W. stellen voor een sub sidie 'van 50 of f. 3.842.46 te verlenen Burgemeester herbenoemd Bij K.b. van 31 juli 1958 nr. 38 is de burgemeester dezer gemeente, de heer H. J. J. A. Smeets, met ingang van 1 september a.s. als zodanig herbe noemd. Dit zal de laatste herbenoe ming van de heer Smeets zijn, omdat hij op 19 oktober 1960 de pensioenge rechtigde leeftijd zal bereiken. RAADSAGENDA De raad van deze gemeente komt op van I vrijdag 29 augustus te 7.45 uur nam. ten gemeentehuize in vergadering byeen. Op de agenda staan o.m. de volgende Ingrijpend optreden is de beste waarborg (Van onze Limburgse correspondent) In Limburg zijn de laatste weken op rond 50 bedrijven, in de streek tussen Bergen (in Noord-Limburg) en Echt (zuidelijke grens van Midden-Lim burg) ruim 2000 varkens afgeslacht wegens een besmettelijke ziekte, waar van men eerst dacht, dat het de snuf- felziekte betrof. Een en ander ge schiedde in overleg met de Gezond heidsdienst voor Dieren in dit gewest. Een nader ingesteld onderzoek naar de aard der ziekteverschijnselen wees in tussen uit dat de in Limburg zo ver breide besmetting geen snuffelziekte was deze ontstaat door gebrek aan vita mine D maar dat het hier een andere vorm van snuitziekte betrof, „de atrofi- De strijd tegen de elementen is be gonnen .Hedennacht omstreeks 2 uur zijn 26 zwemmers en 4 zwemsters, Jïij wie onze landgenote Stina Free, bij Kaap Gris Nez gestart voor de zeven de Butlin-Kanaalrace. De belangstelling voor de start was, in weerwil van het vroege uur, over weldigend. Meer dan 4000 belangstel lenden zagen loe hoe de 30 deelne mers, die 15 landen vertegenwoordigen onder het verblindende licht van schijnwerpers te water gingen. Om vier minuten over twee werd het start schot gelost. Het was aanvankelijk ideaal weer, maar later kwam er wat meer wind en ontstond een hinderlijke deining. De oudste deelnemer, de 55-jarige Zweedse journalist Karl Erik Martin was de eerste die de strijd staakte. Na anderhalf uur liet hjj zich al in de volg boot hijsen. Kort daarop werd zijn voor beeld gevolgd door de Israëliër Josef Klinghoffer. Ook de Mexicaan Alberto Valladeres verliet het water. Om half zeven zocht de Canadees Jack Cluotier zijn volgboot op. Kramp maakte dat kort daarop ock voor Ken Wray de wedstrijd een voor tijdig einde kreeg, zodat om zes uur in de morgen nog 25 deelnemers de race voortzetten. De favoriet Alfredo Cama- rero voerde daarna het veld zwemmers en zwemsters aan, dat in twee „pelo tons" was uiteengevallen. sche rhinitis", waarvan de oorzaak, en derhalve ook de afdoende bestrijding tot nu toe niet bekend zijn. Deze ziekte komt ook elders in Nederland voor, zodat de Nederlandse fokkerij bedacht dient te zijn op verdere uitbreiding buiten Lim burg. De snuffelziekte en de atrofische rhi nitis vertonen vrijwel dezelfde verschijn selen: verdikking van de snuit, tenge volge waarvan het aangetaste varken be lemmerd wordt in zijn ademhaling, en daarom opvallend snuift en luide snuf felt. Reeds sedert 1954 deden zich enkele gevallen van atrofische rhinitis voor op een in fokkerskringen bekende varkens- fokkerij van de abdij van Lilbosch-Echt. In overleg mét de Gezondheidsdienst heeft deze varkensfokkerij sedertdien praktisch geen dieren meer verkocht. Niettemin is het laatste halfjaar deze varkensziekte toch verbreid, hetgeen mo gelijk is enerzijds omdat enkele fokdie- ren, welke Lilbosch verkocht, met het nodige waarschuwend voorbehoud wer den afgeleverd, anderzijds, omdat de besmetting ook van elders gekomen kan zijn. Gevaar voor de gezondheid van mensen bestaat er echter bij consumptie van aangetaste varkens niet. Het enige wat vaststaat is, dat zowel snuffelziekte als astrofische rhinitis de groei van het dier belemmeren: de opfok van die varkens duurt langer en vormt voor de fokker dus een econo misch nadeel. Voor de Limburgse var- kensfokkery, welke zich op een kwa litatief hoog peil wil handhaven en dus ook de fokkerij zelf onder de meest gunstige omstandigheden wil doen plaats vinden, was het een gegronde reden om het euvel zo radicaal mo gelijk aan te pakken. Daarom wordt, zonder aarzelen, zeer ingrijpend opge treden: alle aangetaste dieren werden in Limburg afgemaakt. Dat is ten slotte de beste waarborg om de fok kerij op een zo zuiver en economisch mogelijke wüze te handhaven. punten vermeld: Voorstel tot het ver lenen van medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 aan het bestuur van de Aloysiusschool voor de aanschaf fing van schoolbanken; idem tot vast stelling van het uitbreidingsplan „re creatieplan nieuwe weg"; idem tot het verlagen van de „Witte Brug" in Gel derswoude; idem tot het aangaan van een geldlening van f 46.000,idem tot nader evaststelling van de vergoeding van het Hoofd Bescherming Bevolking; alsvoren tot het verlenen van een sub sidie aan de Chr. Lagere Landbouw school te Moerkapelle; alsvoren tot net verlenen van subsidie aan de Kath. Stichting Gezinszorg en Gezinshulp al hier; alsvoren tot wijziging van de ge meentebegroting 1957 en 1958. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Op de gebruiksvee-afdelingen was in de afgelopen week nog niet veel ver andering te bespeuren. De aanvoeren bleven vrijwel op hetzelfde peil en hoe wel vele veehouders, die een gemengd bedrijf hebben, wegens drukte in de korenbouw verstek lieten gaan. werd het beste produktievee, zij het met een langzame handel, toch stevig aan de prijs geplaatst. Ook de betere soorten gustekoeien voor de mesterij en nawei- den bleven goed op prijs. Hiervoor was wel even meer kooplust merkten we op. De aanmerkelijk vastere tendens op de slachtveemarkt heeft hierop natuur lijk wel enige invloed. Tengevolge van de hoge varkensprijzen is de vraag naar rundvlees duidelijk toegenomen en liep het me' de handel in slachtvee deze week dan ook weer zeer bevredigend terwijl de prijzen wederom iets aantrok ken. Het aanbod op de Leidse markt is de laatste tijd zeer goed te noemen en groot) maar er waren ook veel kopers, zodat alles goed prijshoudend werd op genomen. Er is deze zomer regelmatig veel slachtvee uit de weiden geruimd, terwijl o.i. niet zo erg veel nawelders zijn ingeslagen, zodat de najaarsmark- ten geen overtollige aanbiedingen te zien zullen geven. De vette kalverenmarkt gaf in door snee een tamelijk constant beeld te zien, hoewel hier op de Leidse markt door een iets te groot aanbod de afloop minder was. Bij aanvang werden enkele der beste exemplaren boven f 3.— ver kocht. maar in de mindere soorten zak ten de prijzen af naar f2.50 en in de onderste klasse naar f2.10 per kg. le vend gewicht. Nuchtere kalveren wer den zeer weinig aangevoerd en bleven zeer duur. Op de wolvee-afdeling was de handel een tikje beter dan vorige week. al la gen onze noteringen niet boven de vo rige. Er werd voornamelijk voor het binnenland gekocht voor de grossierde- was vrijdag zelfs 375 stuks (dus vrij rijen en wat voor België en Engeland. Naar verluidt zal Frankrijk per 1 okto ber de invoer weer toestaan. Intussen worden de zuiglammeren, waar een zeer grote voorraad van is. „vet genoeg" en dan komen ook de weidelammeren volop los. zodat de prijzen in het najaar wel eers tegen kunnm vallen. Wanneer de varkens echter zo duur blijven, kan men in verhouding meer lamsvlees in het binnenland plaatsen. Maar men weet. dan gaat het alleen tegen lage prijs! De varkens zijn deze week weer zeer vlot opgenomen met oplopende prijzen. Te Rotterdam werd zelfs tot f 1.15 per kg .levend gewicht betaald er. deden de zwaardere soorten nog f 1.90. Zeugen tussen fl.60 en f 1.68 en zouters met vluggere handel f 1.70f 1.76 per kg. Elders lagen de gemiddelde prijzen ech ter wat lager. Incourante soorten f 1.78 f 1.85 per kg. Magere varkens en big gen bij ruimer aanbod even stroever markt. Slachtpaarden en veulens vlotte handel en duur. Luxe paarden moei lijker verkoopbaar. Onverbiddelijke kieswet Hoensbroekse kandidaat ziet zetel ontglippen (Van onze Limburgse correspondent) By de raadsverkiezingen van dit jaar te Hoensbroek, een grote Limburgse mijngemeente, heeft een van de kan didaten, de heer A. N. M. Hamers, die al 13 jaar lid was van de gemeente raad, vergeten tijdig, d.w.z. vóór de vastgestelde en hem ook meegedeelde datum van 3 juni, zyn bereidverkla ring tot aanvaarding van zijn benoe ming in te dienen. Krachtens de kieswet kon hij dus niet tot de Raad worden toegelaten. De Hoensbroekse Raad zag echter lankmoe dig over de begane fout heen, nam ge noegen met de te late indiening van de verklaring en besloot met grote stem- menmeerderheid de heer Hamers tóch toe te laten, terwijl verder de geloofs brieven van diens lijstopvolger, de heer P. J. Silvertand, wiens toelating door de raadsvoorzitter was geadviseerd, opzet- teluk niet werden onderzocht. De burgemeester van Hoensbroek, de heer J. Martin, was het met deze gang van zaken oneens en heeft het betref fend raadsbesluit by Ged. Staten voor niet-goedkeuring voorgedragen. Ook een der P. v. d. A.-leden en de in het ge drang gekomen rechthebbende op de zetel, de heer Silvertand, dienden bij het provinciaal bestuur van Limburg bezwa ren in tegen de toelating van de heer Hamers. Ged. Staten van Limburg hebben thans beslist, dat waar vaststaat dat de heer Hamers inderdaad verzuimd had de gestelde termijn voor zijn bereid verklaring in acht te nemen, de Hoensbroekse Raad geen beslissing tot toelating kon nemen, en dat het betref fende besluit dus moest worden vernie tigd. De heer Silvertand, die op tyd was geweest en wiens geloofsbrieven, die door Ged. Staten wel waren onderzocht, in orde waren, werd door Ged. Staten benoemd verklaard. Niettegenstaande het zonneklaar ge acht moet worden, dat de kieswet-be paling ten opzichte van het verzuim van de heer Hamers deze zyn raads- zetel doet verliezen, wil het teleurge- -teld adspirant-raadslid om zijn zetel alsnog te redden, als laatste strohalm beroep aantekenen bij de Kroon. Of dit beroep zal baten mag alles- ins betwijfeld worden. In Hoensbroek volgen de politici na luuriyk deze ontwikkeling van zaken met grote belangstelling. Op het baanvak Deurne-Horst\ Sevenum worden door de Neder\ landse Spoorwegen snelheidsproef ven gehouden. De bedoeling van de proeven is om te weten te komen hoe de stroomafnemers en de rij-\ draden van de bovenleiding ziek bij hoge snelheden ten opzichte vaii elkaar verhouden. - De foto laat de proef-stroomafnemer tegen de rij- draad van de bovenleiding zien. ZENDINGSPREDIKANT TERUG UIT INDONESIË Met het s.s. „Drenthe", dat zondag avond a.s. omstreeks zeven uur uit In donesië aan de kade van de Kon. Rot terdamse Lloyd te Rotterdam wordt ver wacht, repatrieert o.a. dr. J. van der Linden uit Semarang, zendingspredikant van het Geref. Zendingscentrum te Baarn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 augustus Coöp. Groente en Fruitveiling: per 100 kg.: appelen 12 18; andijvie 79; augurken 4-100; pronk-! bonen 1624; snijbonen 3061; stam- bonen 2650; stokbonen 4648; kroten 69; kroten, gekookt 1718; rode kool 813; groene kool 10; postelein 410; spinazie 811; tomaten A 2025. idem B 2025; uien 611; waspeen 1011; Per 10 Ostuks; Meloenen 64112; peralken 4 26; bloemkool A 12—38, idem B 12; Kom kommers A 517; idem B 812; sla 3.30 —6.40. Per 100 bos: Bleekselderij 11—12; bospeen 1121; peterselie 2,103,90; sel derij 1.50—3.80 ALKMAAR, 22 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 16 stapels fabrieksedammer, 30.000 kg. Commissie notering f 1.53.' Handel goed. BOSKOOP, 22 augustus Coöp. Ver eniging „De Boskoopse Veiling": Rozen, gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 1,202.00 Mad. Butterfly 901.80; Better Times 90 1.40; Vierlanden 1.102.00; Rosalanclia 60; Cath. Pechtold 1.802.20; Mm Jules Bouché 80; Gemengde rozen 2451; Ba byrozen 10 stuiks: Else Poulsen 4655; Ellen Poulsen 45; Sweetheart 5075; White Sweetheart 2565; Wolfsglorie 1.00 Gloria Mundi 651.00; Moulin Rouge 70 85; Nlmiph 2.102.80; Juweeltjes 58 90; Hoffman 70. Diversen per bos: Cle matis Durandil 1.201.50 ld. Prins Hen drik 2.20 ld. Mevr. le Coultre 2.10; Hype- rlcumtakken 451.20; Lelies 1.501 60;' Blauwe distels 35; Zinnia 2531; Arons kelken 50; Llatris 2539; Dahlia's ini soorten 25—34; Gips 16—28; Achillea, geel 16; Diversen pe rtak: Cydoniatakken 27 43; Viburnum met rode bes 4053. idem! gele bes 1324 oent. Tros-chrysanten per! bos 3644. Diversen per plant: Hedera-! plantjes 23; Ster van Bethlehem 31; Va rens in soorten 25 ot. KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 augustusi Groenteveiling: Bloemkool A 2536. idJ 2.90; idem B 1.401.60 per kist; sla 3— 5.50; rabarber 1011; peterselie 2.302.60 B 1019; bospeen 1830; waspeen A 2 groene kool 1018; komkommers 1226; stam bonen 2837; pronkbonen 2128; tomaten 1623; rode kool 1212.10; an dijvie 7.100.10; selderie 3.30-3.60; augur-l ken 2856; zaaiuien 1.90—2 p. kist; prei 17.9018.10; snijbonen 3849; kroten 1.802.10 p. kist. radijs 58. Aanvoer: bloemkool 60.000, bospeen 5500 bos, was peen 40.000 kg. ROELOFARENDSVEEN, 22 augustus Bloemenveiling; Montbretia 1020; Oral- thogalum 2445; Figotegia 2747; Liatnis 1330; Gladiolen 1027; dahlia 1432; Zinnia 8—10; Freesia 5—18; Troschry- santen: Chatsworth 2842 per bos. Chry santhen geplozen: Migoli 711; Deligh- full 510; Pink Pride 911; Millerdale 1013: Gift 1315; Am. Aanwinst 1012. Am. Anjers: Brenner 37; Witte sim 30 roze sim 48; witte sim 68; Harvest Moon 910; Lelies 78; Geberra 810 per stuk. Groenteveiling: Aardbeien 2e oogst 92 1.04 per doosje; Tomaten A 2023, idem B 20—24. idem C 20, idem afw. 20: krop sla 39; komkommers 1113; Bosuien 7; Snijbonen 2538; kassnijbonen 46 58. idem stek 27; dubb. stambonen 25 43; stokprinsen 4458; pronkbonen 15 21; Augurken A 55, idem B 35, idem C 28. idem DA 17.70—18, idem D 14—14.70, Idem E 3—3.90, idem CD 13—13.50 per 100 kg. RIJNSBURG, 22 augustus Bloemen veiling Flora: Gladiolen: Strauss 180310 Sunny Boy 270370; Gold Dust 170260 Memorial Day 200—310; Nieuw Europa 510640; Leeuwenhorst 2O0340; Mach M 190240; Sneeuwprimses 200-270Card. Spelman 190240; Rubens 200300- H. v. Meegeren 210290; Tienhoven 2èo 320; Hoexsommer 300410; Beatrix 380— 470; Dahlia's grote 180360; Pompon 100 —160; Scabiosa 100—230; Omlthogalum 280470; Catamance 6070; Zinnia 60 100; Helianten 100190; Asters: roze 100190; enkele 60120; Bouman 80 170. alles per 100. Afrikanen 20—34; Se- getum 1422; Papierbloemen 812; Gips 2632 per bos Lelie Armathum 1214 per kelk. Am. Anjers 510 per stuk. Groenteveiling: Aardappelen 1012; andijvie 79: uien 58; waspeen 1014; herenbonen 3545 per kilo. Selderij 3—5; peterselie 2—5; bosprel 46; radijs 5—7 per bos. Bloemkool A 2030. B 1015, C 10II per stuk. Sla 47 per krop. TER AAR, 22 augustus Groentevei ling: Kassnijbonen 5559; snijbonen 25— 48; stokprlnsessenbonen 2849; stam- prinsessenbonen 25—45; spekbonen 20— 26; witte pronkers 1519; tomaten A 20— 24 idem B 2024, Idem C 2021. idem bonken 20; andijvie 710; uien 416; kroten 512; aardappelen 56; spinazie 1216; postelein 45; waspeen 10; snij- blet 6; rabarber 10, alles per kg. Sla 38; bloemkool A 2447, Idem B 1723. Idem C 1015; komkommers 812; paprika 9, alles per stuk. Selderij 210; bospeen 13 16 .alles per bos. Stoofsla 50 per kist. Ap pelen: Perzikrode zomerappel 2535, ld. B 18; Early Victory 1618; Peren: Sui kerperen 10—18 Jutteperen 14. alles per kg Meloenen 1162 per stuk. Augurken: fijn 57. fijnbacterd 35. alles per kg. Bas terd 26.20—26.60. grof A 16.70—17.30. gTof 1. 13.80, CD 12.60—12.90, diem 2. 6, E. 3,60 4, alles per 100 kg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4