Pifmanschool Taptoe Delft: een uniek schouwspel FILMS K. e r k e I ij k L CEBUTO Prachtige muziek en zang, prima show en uitstekende exercitie P.T.T. had 5,2 miljoen winst Treedt IJsland uit NAVO, als Britten in 12-mijlszone vissen? Amerikaanse prediker T. L. Osborn sprak op het Haagse Malieveld J7ste Jaargang Zaterdag 23 augustus 1958 Tweede blad no. 29525 (Van een onzer redacteuren) Taptoe-Delft 1958 heeft gisteravond haar generale repetitie beleefd. Het is gebruikelijk dat een generale repetitie niet al te best is, maar gisteren was dat zeker niet het geval. Mogelijk dat er voor de ingewijden hier en daar nog wat geschaafd moest worden, maar voor de 6000 toeschouwers was dit een uitvoering, die in één woord „af" was. Wat hier op het oude marktplein tussen het stadhuis en de kerk werd geboden, is een uniek schouwspel, dat wel veel ge ïmiteerd wordt en zeer verdienstelijk maar nooit geëvenaard. De omgeving leent zich zo uitstekend voor de taptoe, dat er geen betere plaats denkbaar is. Hollandse vesting, was alleraardigst. Men heeft een zeer diepgaande studie gemaakt van de gewoonten en gebruiken uit die tijd en daarbij de toen bestaande exercitie - voorschrif ten gevolgd, hetgeen soms grappige effecten had. De uni formen, natuurgetrouw nagemaakt wa ren fris en vrolijk en men moet bewon dering hebben voor de organisatoren, die voor dit korte optreden zoveel werk heb ben verzet. De gouverneur van de ves ting. zijn kapitein-adjudant en zijn staf- trompetter, die de aflossing gadesloegen, waren te paard. UITSTEKENDE EXERCITIE Een bijzonder woord van hulde Is op zijn plaats voor het exercitiepeloton van het Luchtmacht Instructie Regiment, bestaande uit 54 dienstplichtigen, die 5 a 6 maanden onder de wapenen zijn. Er werd hier exercitie van het beste soort gegeven, zoals men maar weinig in Nederland zal kunnen aanschouwen. Om slechts één ding te noemen: het afzetten van het geweer geeft inderdaad slechts één hoorbare tik, en wie in dienst geweest is weet hoe moeilijk dat te be reiken is! GOEDE BELICHTING Niet minder waardering moet men hebben voor het dienstplichtig perso neel van de Verbindingsdienst dat voor de belichting zorgt. Het is geen gemak kelijke taak de schijnwerpers juist zó te richten dat niet te veel en niet te weinig belicht wordt. Jammer vonden wij het dat het Delfts Madrigaalkoor in duister nis gehuld bleef, maar misschien ver andert dat nog wel in de komende da gen. TELEVISIE-UITZENDING Er zou no<g wel meer te zeggen zijn over deze taptoe, doch het is toch onmo gelijk een volledige beschrijving te geven van dit sohouwispel waaraan 860 per sonen al of niet ach/ter de schermen hun medewerking geven Lang niet iedere Nederlander helaas kan het zien, maar gelukkig komt de televisie te hulp, die hedenavond om 9 uur een uitzending wijdit aan de Taptoe. Welis waar zal men alles in zwart-wit zien, waardoor natuurlijk veel van de charme van het kleurige göheel verloren gaat, maar toch zal 'men een indruk kunnen krijgen van het geheel. De kwalificatie „uniek schouwspel" is voor Taptoe Delft 1958 niet te hoog! Bij de uitgeverij A. W. Bruna en Zoon te Utrecht verscheen in de serie „Zwarte Beertjes" een boekje getiteld „Taptoe Delft", keurig verzorgd en voorzien van talrijke foto's uait de afgelopen jaren en van geestige tekeningetjes. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. STADSNIEUWS Eervolle onderscheiding voor prof. dr. S. T. Bok Tot Commandeur in de Orde van Leo pold II van België is benoemd prof. dr. S. T. Bok, directeur van het Hersen- instituut te Amsterdam en oud-hoog leraar van de Leidse Universiteit. Prof. Bok had de leiding bij de samen stelling van de Nederlandse bijdrage tot de wetenschappelijke afdeling van de Brusselse Expo. Prof. dr. S. Bloembergen, oud-leraar aan het Rembrandtlyceum alhier en wonende te Noordwyk-aan-Zee, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot docent voor de plantkunde aan de Ho gere Landbouwschool te Deventer. Ontvoering in Berlijn Uit West-Berlijn wordt sedert woens dag dir. Erwin Neumann, van het anti communistische Westberlijnse comité van vrye juristen, vermist. Het comité vreest dat Neumann naar Oost-Duits- iand is ontvoerd. Neumann is woensdag ochtend voor het laatste gezien, toen hij met zijn boot zeilde op de Wannsee, een meerd at gedeeltelijk in West- en ge deeltelijk in Oo9t-Berlijn ligt. Neu manns voorganger, dr. Walter Linse, werd in juli 1952 door communistisohe agenten uit West-Berlijn ontvoerd De Westberlijnse politie gelooft niet, dat er een ongeluk is gebeurd. Zij heeft nl. geen spoor van de boot van Neu mann gevonden. Men vermoedt, dat Neumann per ongeluk over de grens is gevaren, die dwars door het meer loopt. In het jaarverslag van de P.T.T. over 1957 wordt medegedeeld, dat het exploitatiesaldo van de postdienst een tekort van 11 miljoen vertoonde, waar tegenover de telefoondienst een overschot had van 11.5 miljoen. De postchèque- en girodienst had een batig saldo van 8.4 miljoen. De telegraafdienst kwam 0.1 miljoen en de draadomroep 3.6 miljoen tekort. Het totale exploitatiesaldo vertoonde dus een overschot van 5.2 miljoen. dat vorig jaar ruim 53.000 hoofd- en bijna 8000 nevenaansluitingen werden aangelegd, waartegenover 75.000 hoofd en bijna 4000 nevenaansluitingen werden opgeruimd. De tariefsverhoging heeft een daling van ongeveer 18.000 aan sluitingen, zijnde 3 hi 7c, veroorzaakt. Bij de Rijkspostspaarbank werd 662 miljoen ingelegd en 666 miljoen terug betaald. In vergelijking met de vooruitzichten, die bij de opstelling van de begroting voor 1957 bestonden, stemt dit resultaat tot voldoening, aldus het verslag. De ver betering is te danken aan de tariefsver hogingen, die een bedrag van naar schat ting 38 miljoen in de hogere opbreng sten hebben bijgedragen. Voorts wordt opgemerkt, dat de P.T.T. in 1957 1.800.000.000 binnenlandse post stukken en 16.000.000 binnenlandse post pakketten heeft behandeld. Er werden in dat jaar 1.200.000.000 telefoongesprekken gevoerd en de telexgesprekken met het buitenland duurden in 'totaal 14.000.000 minuten. De postchèque- en girodienst verrichtte 260.000 000 boekingen, waarin aan af- en bijschrijvingen 136.000.000.000 gulden werd omgezet waarbij nog 15.000.000.000 gulden kwam, die aan de postkantoren omging. Het winstsaldo be droeg 17 miljoen gulden Het aantal rekeningen bij de Post chèque- en Girodienst steeg met 7000 tot 653.000. Het saldo tegoed daalde met ongeveer 5% en beliep ultimo 1957 bijna 1400 miljoen gulden. De wachtlijst voor telefoonaansluitin gen omvatte eind 1957 40.000 aanvragen. Er werden 106.000 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht. Over de draadomroep wordt gezegd, JUBILEUMTOCHT Zondag 31 augustus grote slotreünie t. g. v. h. CEBUTO JUBILEUMJAAR f 18.50 inclusief: koffie - lunch - thee - prima diner - alle entrees - attrac ties en desk. leiding. Een festijn, dat U niet moogt missen Bespreekt tijdig. DOEZASTRAAT 32 Cebuto-agentschappen en Lissone Lindeman 25 jaar „Reizen Zonder Zorgen. Er Is eigenlijk geen onderdeel van het irogramma te noemen, dat onder doet oor de andere, al zijn d:e verschillende nderdelen geheel anders van karakter. Ion kan het optreden van de itaimboer- orpsen niet vergelijken met het op reden van het exercitie-peloton van het .uchbmaoht Instructie Regiment, maar rat prestatie betreft mag men de2e eide zeker gelijk stellen. Precies om 9 uur wordt het program- na in geland door een fanfare, onmid- fellijik gevolgdi dtoor het eerste Valerius- led .Merck todh 'hoe sterok". En dan rolt iet programma zich in-vlot tempo af. log maar nauwelijks heeft men het ene lummer verwerkt, of het volgende dient ich reedis aan Er is inderdaad even tijd odig het geheel te verwerken. Niet ad- een de muziek is overweldigendook de Ihow die er bij gegeven wordit, is bijzon- Ier indrukwekkend. Vier, vijf korpsen reden tegelijk onder de schijnwerpers, irengen een pradhtig stafk ten gehore a mardheren onderhand kris-kras door fikaar 'heen. Onbegrijpelijk dat men teeds weer op het juiste punt en op het uiste moment uitkomt. MENGELING VAN KLEUREN Het is inderdaad een uniek schouw- pel. Op een bepaald moment staan vijf amboerkorpsen aangetreden: het licht- lauw van de Koninklijke Luchtmacht aast het donkerder blauw van de Garde irenadiers, dat weer naast het zwart tan de Mariniers staat, dat zelf weer de uurman is van het rood der Garde oiseliers „Prinses Irene", terwijl de rjj besloten wordt door het donkere blauw ran de Koninklijke Marechaussee. Deze nengeling van harmonische kleuren is ndrukwekkend. Bij diit mummer had men vooral be wondering voor de figuur, waarbij alle lorpsen in een cirkel <xm hun eigen grote rom marcheerden in zuivere cirkels. Het optreden van de fanfarekorpsen ?r Limburgse Jagers, dier Genie en het cmpetterkorps der Cavalerie en het reden van de harmonieorkesten, t.w. v.nicrpkapel der Koninklijke Marine. Koninklijke Militaire Kapel de Johari !em Friso Kapel en de Kapél der Ko- üp.klijke Luchtmacht doen zieker niiet mder voor de andere programma- >unten INDRUKWEKKENDE FINALE Als geheel steekt echter de finale bo- n alles uit. Alle deelnemers, totaal ruim 600 man, zijn dan verzameld op het fro te marktplein en gezamenlijk spelen 'r elf korpsen enige nummers. „Night- in camp" maakte drarbjj op ons de cste indruk. De leiding van dit gezamenlijk optre- m berustte bij de kapitein H. F. W van Diepenbeek van de kapel der Konink lijke Luchtmacht. Nadat die taptoe is ?eblazen zet het Delfts Madrigaalkoor liet laatste Valeriuslied „Geduckig Va- derlant" in. De dames zijn daartoe op gesteld op de trans van de kerktoren en hun zang klonk bijzonder helder en goed verstaanbaar over de duizendkoppige menigte. De gezamenlijke korpsen spelen daarna ditzelfde lied. Daarop viel een stilte, die eerst na enige seconden werd verbroken door een schuchter beginnend ipplaus. Men was echt onder de indruk. Een prachtig uitgevoerd Wilhelmus be sloot deze machtige avond. Het optreden De directeur van de Kapel der Koninklijke Luchtmacht tijdens de groote finale. van het Delfts Madrigaalkoor, zoals be kend een uiting van de waardering der Delf tra burgerij voor dr.t militaire schouwspel, leek ons een groot succes, dat waard is volgende jaren herhaald te worden. HISTORISCH TAFEREEL Het historisch tafereel: de aflossing van een regiment Zwitsers door een re- 1 LEIDEN giment Schotten in het jaar 1690 in een ieven NED. HERV. KERK Beroepen te Wirdum J. M. Willemsen I te Gieten; te Nijland M. J. J. Bonttng, pred. bij de Jresb Church te Perth (West- I Australië) (voorheen te Rijnsburg) die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar I Veere-Kleverskerke L. Wieringa, kand. te I Amersfoort. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep A. BToek te Groningen-n. GEREF. KERK ART. 31 K.O. Aangenomen naar Ten Post M. Doorn bos. kand. te Wonnen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Capelle a. d. IJssel H. v. Gilsk te Dtrksland en W. C. Lamain te Grand-Rapids (USA); idem te Zoetermeer M Blok te Riissen en P. v d. Bijl te Rh enen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aldergrove (Brits Colum bia) D Slagboom te 's-Gravenzande. Advertentie MAARSMANSSTEEG 8 Telefoon 20685 Er wordt nog hard gewerkt aan compromis De IJslandse ambassadeur te Londen heeft vrijdag verklaard, dat het niet uitgesloten is dat zijn land uit de NAVO zal treden, als de Britse regering erop bljjft staan binnen de tot twaalf mijl uitgebreide IJslandse viswateren te vissen. Zoals bekend wordt het IJslandse besluit om de viswateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden, op 1 september van kracht. De ambassadeur, dr. Kristinn Gudmundsson, sprak ook over de mogelijkheid van een compromis, volgens het welk Engeland de twaalfmjjlszone rondom IJsland erkent, maar tevens conces- cies krijgt om binnen deze grens te vissen. De IJslandse ambassadeur weigerdehand werd gesteld, is IJsland tot zijn be- in te gaan op de vraag, wat IJsland zal sluit gekomen als gevolg van het feit, doen als Engeland zijn treilers door schepen van de Marine laat beschermen. Eveneens wilde hij zich niet uitlaten of de mogelijkheid van een compromis op het ogenblik in Brits-IJslandse bespre kingen wordt onderzocht. Ook wilde hij niet zeggen, of er tweezijdige onderhan delingen of overleg in het raam van de NAVO over de visserij kwestie gaande zijn. De ambassadeur had de persconferen tie waarop hij zijn verklaringen aflegde, geopend met het uitspreken van zijn overtuiging, dat alle IJslanders het ge schil op vriendschappelijke wijze willen regelen. Zij hielden evenwel voor hon derd procent vast aan hun voornemen om de viswateren uit te breiden. Blijkens een pamflet dat de journalisten ter VAN DEZE WEEK: Arrivederci Roma Opnieuw Mario Lanza TRIANON Dat Mario Lanza over bijzonder goed stemmateriaal heeft be schikt, daarover zijn alle zanggeleerden het wel eens. Maar even unaniem zijn zij van oordeel, dat dit vocale talent als slachtoffer is gevallen van het gemakke lijke succes, dat Hollywood hem bood. Hij verkoos deze vage roem boven een gedegen zangstudie en produceert nu op het witte doek met veel aplomb grote aria's die hij nog nooit in een werkelijke opera heeft gezongen. Doch deze film bewijst eens temeer, dat men niet onge straft roofbouw kan plegen op een onge schoold en ongecultiveerd talent, al was dat eens nog zo rijk aan beloften. Bo vendien laat dit filmverhaaltje ook nog eens zien, dat Mario Lanza geen filmac teur van formaat is. Het aanvaardbaarst vinden wij hem nog in min of meer ver dienstelijke imitaties van populaire Ame rikaanse zangers als Perry Como, Dean Martin, Frankie Laine en Louis Arm strong en gewoon als zanger van lichte liedjes. Maar zodra begint Lanza aan het grotere zangwerk of niet alleen vele vo cale ongemakken, maar ook zijn handen zitten hem danig in de weg. Maar vooruit, er wordt een lawine van vrolijk klinkende en soms zelfs beroem de klanken over ons uitgestort en dat is al heel wat. Bovendien maken we in een helikopter een heerlijke tocht over het onvergankelijk mooie Rome, dat in kleu ren op het brede doek goed tot zijn recht komt en tenslotte is er nog een zeer goed geproportioneerde Marisa Allasio, die als aantrekkelijke garnering dient van het verhaaltje, zoals te doen gebruikelijk geen doel. maar een middel om Mario Lanzo veel gelegenheid te geven zich te laten horen. „Salzburger Geschichten" Hartverwarmend! LIDO Alle charme en schoonheid van Salzburg en Salzkammergut ligt ge borgen in het idyllische filmpje „Salz burger Geschichten". vervaardigd naar de a'leraardigste roman van Erich Kact- ner „Klein grensverkeer". Wie Salzburg kent. maar ook wie deze wonderbaarlijke Oostenrijkse stad, waar éénmaal Mozart zijn onvergankelijke werken schiep, niet kent, moet deze film zien. Men word in de aparte sfeer er van. mede in die van de beroemde Fest- spiele, met scènes uit Jedermann en Don Giovanni, volledig opgenomen. En naast alle verrukkingen van de plaats zélf is er dan die pretentieloze, maar ook alweer charmante liefdesgeschiedenis van de „Doktor juris, med. en fil"., die er een als kamermeisje vermomd gravinnetje ontmoet en zijn levensgeluk vindt in het prachtige kasteel, dat tijdelijk voor bui tenlanders is ingericht. Dit, om aan de schrijversgrillen van de „Graaf", die hierdoor de nodige inspiratie wil opdoen, tegemoet te komen. Alle leden van de grafelijke familie spelen hun rol op kostelijke wijze, maar de graaf zélf krijgt er tenslotte toch wel genoeg van en wil zijn auteurschap graag ruilen voor het grootvaderschap! Vanzelfsprekend is alles er om begon nen U Salzburg in al zijn kleurige pracht te tonen. De wijze echter waarop het verhaal tje daar tussen door gesmokkeld wordt, is zó luchtig, dat héél deze droomwe reld als een sprookje voor U gaat leven en ge er totaal van onder de bekoring komt. Temeer ook, omdat Marianne Koch en Paul Hubschmid een ideaal paar vor men, naar wie ge al even graag kijkt! Vlot en natuurlijk loopt alles van sta pel, gekruid met frisse en beschaafde humor. Kortom: iedereen en alles werkt mee om U een gelukkig uur te bezorgen en regisseur Kurt Hoffmann heeft daarin een groot aandeel. Mczarts operamuziek vormt een melo dieuze achtergrond voor dit lieflijke, nu ja, wel wat geïdealiseerde, maar mis schien juist daarom zo hartverwarmen de geheel, waarbij het visuele noch het auditieve iets tekort komt! De brug over de Kwai Op weg naar record REX Wanneer wij ons niet vergis sen heeft destijds „Gone with the wind" gedurende dertien weken in een van de Leidse bioscopen gedraaid, hetgeen tot- nutoe het plaatselijk record is. De „Brug over de Kwai" is al aardig op weg deze prestatie te evenaren, mogelijk zelfs te overtreffen. Dit werk, dat zeven Oscars i verwierf, draait nu voor de tiende week in onze stad, momenteel in Rex-theater. Men verzuime niet dit imposante werk te g~an zien. „Schön ist die Welt": Hartveroverende operettefilm LUXOR De operettes van Franz Léhar vormen een lust voor oog en oor en zij zijn dat in dubbele mate. wanneer ze in een rijke montering, opgenomen met het prachtige Oostenrijkse land schap als achtergrond en met eerste rangskrachten als de tenor Rudolf Schock en de sopraan Renate Holm, op de filmband worden vastgelegd. Een dergelijke manifestatie van louter luchtigheid en zonneschijn, gemengd met een flinke dosis liefdesromantiek, betekent inderdaad een verkwikking in deze zomermaanden, vervuld van donke re wolkenhemels en overvloedige regen buien. Maar ook al zouden de weersom standigheden zich in deze laatste va kantieweken ten goede keren, dan nog kunnen we een bezoek aan dit vrolijke zangspel van ganser harte aanbevelen. Hier is een verblijf in een zonnige na tuur en een prachtige omgeving in alle opzichten gegarandeerd en men kan er bovendien genieten van voortreffelijke zangkunst. De wereld, zoals wij ze hier zien, is inderdaad „wunderbar schön"! The window (Het venster) Fenomenaal spel van Bobby Driscoll Casino Een origineel thema en uit zonderlijk knap spel van het jeugdige spelertje Bobby Driscoll doen de toe schouwer in ademloze spanning het grote avontuur volgen in het leven van de tienjarige Tommy Woodrv. een groté-stadskind met een ongewoon levendige fantasie. Hij leeft in een droomwereld vol bedenksels, die zijn ouders bijna tot wanhoop brengen. Want Tommy gelóóft in wat hij zegt beleefd te hebben of wat hij hoopt nog eens te zullen krijgen. Als hij, in zijn rijke fantasie, vertelt, dat zijn ouders en hij binnenkort naar een ranch zul len verhuizen, komen de gegadigden voor het armelijke flatje aan de deur kloppen, omdat de hele buurt reeds „weet", dat de Woodry's gaan vertrek kenEn dan doet de werkelijkheid in een van haar ruwste vormen haar intrede in het leven van de kleine jon gen. Ongewild is hij getuige van een moord. Maar wie gelooft hem? Zijn ouders zieker niet en ook de politie schrijft zijn verhaal toe aan al te leven dige fantasie. Spoedig bliikt dan, dat dat het gebied rondom het eiland over- bevist wordt. Daar de uitvoer van IJs land voor 97 procent uit visprodukten bestaat, was uitbreiding van de vier- mijlszone noodzakelijk. IJsland volgde hierbij de „reeds lang bestaande prak tijk, aangezien vrijwel alle landen op deze eenzijdige wijze de breedte van hun territoriale wateren hebben bepaald". OVERLEG IN PARIJS Men verwacht dat de geheime bespre kingen tussen de Westelijke geallieerden over de visserij kwestie in Parijs binnen enkele dagen tot een climax zullen ko men. De besprekingen in Parijs staan onder auspiciën van de NAVO. In het algemeen gelooft men in Parijs, dat er voor alle bij het dispuut betrok ken partijen zóveel op het spel staat, dat men zich niet kan veroorloven dat er een openlijke ruzie tussen de NAVO- landen uit voortvloeit. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken, Gudmundsson, heeft in antwoord op een vraag van een journa list verklaard dat de kwestie van uit- Premier De Gaulle op Madagascar De voorzatter van de volksvertegen woordiging van Madagascar, Norbert Zafimahova. heeft premier De Gaulle gisteren verzekerd, dat, wat sommige mensen ook mogen denken, de bevolking van Madagascar niet van plan is zich van Frankrijk af te scheiden. Madagas car wenst vrijwillig op voet van gelijk heid en in welvaart een unie met Frank rijk aan te gaan aldus Zafimahova. In een toespraak tot 100.000 mensen in het stadion te Tananarive heeft de eerste minister van Madagascar, Phili- bert Tsirinana De Gaulle verzocht om „een onafhankelijke met Frankrijk ver- bondien republiek Madagascar" en om intrekking van de annexatiewet van 1896. De Gaulle verklaarde hierop, wijzend op het lege paleis van Koningin Raoja- valo. die in 1896 werd afgezet toen Frankrijk Madagascar annexeerde: .Morgen zult u weer een staat zijn, zoals u was toen dat paleis werd bewoond". Toen de hartstochtelijke toejuichingen, die deze woorden begroetten, waren be daard. voegde de Franse premier hier aan tóe: „U zult mannen zijn die zich in onafhankelijkheid, met anderen zullen hebben verenigd, in voor- en tegen spoed". De Gaulle twijfelde er niet aan, dat Madagascar „ja" zal zeggen bij de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt waargenomen door dokter E. J. Hoef man, Hoofdstraat 40, teL 30070. OEGSTGEES7 Medische dienst De dienst der huisartsen wordt dit weekeinde waar genomen door de doktoren Hugenholtz sr., tel. 20390 en Hugenholtz jr., telef. no. 32277. treding van IJsland uit de NAVO, als de Engelsen binnen de twaalfmijlszone blijven vissen, in zijn land nog helemaal niet ter sprake is gekomen. Hij zei, dit naar aanleiding van de verklaring van de IJslandse ambassade in Londen, dat een dergelijke stap niet uitgesloten is. „Schuld van de Engelsen; wraak van IJslanders" De „Cheap Food League", een Engelse organisatie die de prijzen van de levens middelen zover mogelijk wil verlagen, heeft bij monde van zijn voorzitter ver klaard dat de Engelse vissers de moei lijkheden met IJsland zelf hebben ver oorzaakt. „Voordat we eindelijk in oorlog komen met IJsland stel ik er prijs op te ver klaren dat al deze moeilijkheden ver oorzaakt zijn door de treilervissers van Engeland", zei Oliver Smedley. In 1926 is het begonnen. Engeland stelde toen een invoerheffing van 10 in voor alle buitenlandse visaanvoer. De IJslandse vissers werden daar het zwaarst door getroffen. Sindsdien is het streven geweest de concurrentie van IJsland op de Engelse vismarkten uit te schakelen. „En daarin zijn de vissers uitstekend geslaagd. Zij kunnen de En gelse kopers onder een monopolie uit buiten. Het besluit van IJsland om zijn territoriale grens te verleggen was on ontkoombaar - hiermee kunnen de IJs landers wraak nemen op de weloverwo gen vijandelijkheid van de treilvissers". hebben liun gehoor herkregen Doven (Van onze correspondent) Naar schatting twintigduizend gelovigen en belangstellenden, onder wie zeer velen, die van heinde en ver gekomen waren, hebben gisteravond op het Haagse Malieveld geluisterd naar de Amerikaanse evangelieprediker T. L. Osborn, tijdens de eerste van een reeks massale avondbijeenkomsten, welke onder zijn leiding tot en met 30 augustus dagelijks gehouden zullen worden op het Malieveld. Na een uitvoerige preek, waarin hij er op wees, dat Jezus dezelfde gebleven is en dat hij nog steeds wonderen kan verrichten aan wie in Hem gelooft, ging Osborn over tot het gebed, waarin hij God genezing vroeg te brengen voor diegenen onder de aanwezigen, die aan één oor doof waren. „Daarna vragen wij meer", zei Osborn, doelend op de nog te houden bijeenkomst. Niet minder dan dertig tot vee. tig mensen kwamen na het gebed uit de geweldige mensen zee waarin de opgeheven gezichten fel door de schijnwerpers belicht werden naar het podium toe, om voor de microfoon te getuigen, dat God hen van het kind ditmaal niét gefantaseerd heeft en dat de moordenaar een bo venbuurman al het mogelijke doet om de kleine Tommy, de enige getuige van het misdrijf, uit de weg te ruimen. Regisseur Tetzlaff heeft de gelegenheid om de spanning van hoogtepunt naar hoogtepunt te voeren, niet verzuimd, al ls ook dit verhaal tegen kritische ont leding niet bestand. De toevalligheden, waaraan het verloop van de gebeurte nissen niet ontkomt, neemt men echter op de koop toe. Want. zoals gezegd, he spel van de kleine acteur Bobby Dris coll is zo natuurlijk, en de opnamen zijn dikwijls zo benauwend-suggestief, dat men zich meegespeept voelt door de opwindende voorvallen, die aan het ver rassende slot voorafgaan. hun doofheid genezen had. Onder hen bevonden zich mannen, vrouwen en kin deren, van wie verscheidene verklaarden in het geheel geen trommelvlies meer te hebben (de lidtekens van operaties waren van dichtbij duidelijk te onder scheiden) en die soms al dertig jaar aan één oor doof waren of die doof waren geboren. Met het goede oor stevig dicht- gedrukt herhaalden zij feilloos de woor den. die Osborn hun aan het genezen oor influisterde. Enkele van hen stroom den de tranen van ontroering over het gezicht. VELE ZIEKEN AANWEZIG De bijeenkomst werd door zeer vele zieken bijgewoond. Vele verlamden wa ren per ziekenauto of met andere ver voermiddelen gebracht: op het terrein zag men vtrder talloze invaliden in wagentjes en verscheidene zieken op brancards. Reeds des middags om vier uur had den de eerste belangstellenden op klap stoeltjes voor het ruwhouten podium plaatsgenomen. Er boven was een dun doek gespannen, met de woorden: „Jezus is gisteren en vandaag dezelfde". De prediker Osborn werd ingeleid door zijn echtgenote, die o.m. zei. dat Osborn geen genezer is. die eigen kracht kan aanwenden. Hij is slechts een dienst knecht van God en genezingen kunnen slechts tot stand komen door eigen op recht geloof in Gods woord, dat door Osborn in zijn naam verkondigd wordt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3