Ook Amerika en Engeland schorten de kernproeven voor een jaar op Voorwaarde van controle thans vervallen Overleg in Genève had bijzonder gunstige invloed WEERBERICHT Hammarskjöld is voornemens op maandag naar Jordanië te gaan 97ste jaargang ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 No. 29525 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel l> Leld!° n° Z'Z Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; 1.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21007 (Van onze Londense correspondent) Zowel Amerika als Engeland hebben besloten de kernproeven voor een jaar op te schorten, waarmee beide landen volkomen over stag zijn gegaan in de totnutoe gevolgde politiek. Tot dusver had den zij immers steeds als voorwaarde gesteld, dat een verbod van kernproeven noodzakelijk verbonden moest worden aan een verbod van en controle óp het gebruik van kernmaterialen voor bommen, als mede met onderhandelingen over vermindering van de „gewone" be wapening. Dat waren de punten, waarop de maandenlange conferen ties van de VN-subcommissie voorde ontwapening in Londen steeds vastliepen. Toen achtte het Westen zich alleen gevrijwaard tegen ontduikingen van Sovjetrussische zijde, als er geen mazen meer zou den zijn waar de communisten doorheen konden glippen. Nu, voor de eerste maal hebben Amerika en Engeland het over een andere boog gegooid en zij hebben het aangedurfd een element van ver trouwen in de betrekkingen tussen Oos ten West te brengen. Dit laatste was, zoals men gisteravond in Londen meende, voor een goed deel te danken aan het bemoedigende resultaat van de technische besprekingen in Genève, waar de Russische geleerden met hun Wes terse collega's tot overeenstemming zijn gekomen over de mogelijk heid van controle op kernproeven. voorrading bekend, dat er zojuist op Christmas-eiland met succes een kern apparaat met geringe radio-actieve neerslag tot explosie was gebracht. De kans blijft bestaan, dat de drie grote kern-mogendheden over een jaar tot de conclusie zullen komen, dat het geen zin heeft een nieuw jaar zonder kernproeven in te gaan, omdat er niet aan de bijkomstige voorwaarde is vol daan. Aan de andere kant staan er op het ogenblik mogendheden als Frankrijk en communistisch-China te dringen voor het lidmaatschap van de „atoom-club", zodat het niet onmogelijk lijkt dat Ame rika, Engeland en Rusland zich gedwon gen zullen voelen zoveel mogelijk samen te werken om de anderen de lidmaat schapskaart te kunnen weigeren. Bezwaar van Moskou tegen de datum? De Britten en Amerikanen willen het thans kennelijk op hoger niveau probe- ren, ook al hebben zij in hun plan een ontsnappingsclausule ingebouwd, die hun de mogelijkheid zal verschaffen op hun belofte terug te komen indien de Rus sen in het komende jaar blijk geven op het punt van controle niet met het Wes ten te willen samenwerken. In Westelijke diplomatieke kringen 1 verwacht men. dat de Russen zich met I het Westelijke aanbod akkoord zullen verklaren, hoewel zij vermoedelijk wel bezwaren zullen uiten tegen het feit, dat j het plan eerst op 31 oktober zal ingaan. I Dit laatste was ongetwijfeld de voor- I waarde, die Engeland aan Amerika stel- I de. omdat de Britten meer dan eens heb- I ben verklaard dat zij er op staan eerst hun eigen serie proefnemingen in de I Stille Oceaan te voltooien. Afgelopen woensdag gingen er nog geruchten, dat deze voltooiing enige meningsverschil- i len had veroorzaakt tussen Londen en Washington, dat meer voor een onmid- I dellijk ingaand verbod voelde. Gisteren i maakte het Britse ministerie van Be- Wapenleveranties der V.S. Het Tweede Kamerlid de heer Ger- brandy heeft aan de minister-president en aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd: 1. Heeft de regering der V.S. kortge leden een overeenkomst met de regering van de Republiek Indonesië gesloten, waarbij eerstgenoemde regering zich heeft verplicht lichte wapenen te leve ren met toezegging aan Indonesische zijde, dat deze uitsluitend bestemd wor den voor handhaving der binnenlandse veiligheid en voor wettige zelfverdedi ging? 2. Indien vraag 1 zakelijk bevestigd moet worden beantwoord, is de Neder landse regering tevoren door onze Nato- bondgenoot in deze transactie gekend? 3. Is de Nederlandse regering niet van oordeel, dat de door de Nato-bondgenool te leveren wapenen zullen worden mis bruikt voor directe of indirecte agressie tegen Ned. Nieuw-Guinea. voor oorlogs handelingen ter onderdrukking van de door Nederland gegarandeerde zelfbe schikking van de Zuid-Molukkers en te gen de positie van hen, die in Indonesië voor hun vrijheid vechten? 4. Is de regering niet van oordeel, dat de beginselen, welke aan het Noord-At lantische Vedrag ten grondslag liggen, de leden ook buiten het strikte Noord- atlantische territoir verantwoordelijk heid toekennen voor elkanders veilig heid en in elk geval zich niet verdragen metde vorenbedoelde levering van wape nen? enigde Staten geen snelle overeenkomst over een waterdicht inspectiestelsel met de Sovjet-Unie verwachten. Eisenhowers voorstel is in de eerste plaats bedoeld als een nieuwe benadering van het ont- wapeningsvraagstuk, dat vorig jaar in het slop is geraakt. In gezaghebbende kringen gelooft men, dat de onderhan delingen die Amerika en Engeland op 31 oktober met Rusland willen beginnen, wel een jaar kunnen duren. In Bonn is men niet over de gehele linie geestdriftig over de Amerikaans- Engelse plannen, aldus telefoneerde onze correspondent in Bonn hedenochtend. Men vreest namelijk dat dit ertoe zal leiden dat niet meer gesproken zal wor den over een topconferentie met als doel de algemene ontwapening. Alleen een algemene ontwapening zou ertoe kunnen leiden, zo redeneert men hier, dat een algemene ontspanning in de wereld op treedt en alleen door een dergelijke ont spanning zou de kwestie van de Duitse eenheid opgelost kunnen worden. Een opschorting van de atoomtests zou de belangstelling van de grote mogendhe den voor totale ontwapening wel eens kunnen doen afnemen. Hoe anderen reageerden Naar aanleiding van dit Angjo-Ame- rikaanse besluit dat in Amerika be kend gemaakt werd in een verklaring van president Eisenhower en in Enge land in een mededeling van de Britse regering heeft de Franse regering gisteravond opnieuw verklaard, dat het zijn kernprojecten moet handhaven om dat er geen algemene overeenkomst is zowel voor de opsporing van kernwapen proeven als voor de geleidelijke en ge controleerde opruiming van bestaande kernwapens. Amerikaanse functionarissen ver klaarden in Washington, dat de Ver- Langdurige procedure Aan prestatiebeloning zitten veel haken en ogen Voor velen nog verre toekomstmuziek (Van onze Haagse redactie) De prestatiebeloningen voor ambtenaren van Rijk en gemeente zullen in eerste instantie worden toegekend aan de ambtenaren op weekloon en de laagst bezol digde maandgelders. Daarna zullen de middelbare ambtenaren aan bod komen. Het zal zeker nog tot 1961 duren, alvorens de doorwerking van het systeem voor de categorie weekloners merkbaar wordt. Voor de laagst bezoldigde maandgelders en de middelbare ambtenaren kan de prestatiebeloning als verre toekomstmuziek worden beschouwd. Dc langdurige procedure, die de objectieve beoordeling er. de daaruit voortvloeiende toeslagtoekenning vergt, is de reden dat een en ander veel tijd zal kosten. Dit deelde een woordvoerder van de Centrale van Rijkspersoneel ons mede naar aanleiding van het aangekondigde voornemen van minister Struycken tot instelling van de prestatie-beloning, waarvan wjj reeds enkele richt lijnen vermeldden. De Centrale acht de regeling voor de i van de toelage, die de betrokkenen op weekloners en laagst bezoldigden vooral wel acceptabel, omdat het merendeel van de betrokkenen hiermede op een per centage boven het brutoloon komt, dat hoger ligt dan de 3 loonsverhoging die zij kregen, vooruitlopend op de instelling van de prestatiebeloning. Men ontveinst zich bij de ambtenaren- organisaties niet, dat er aan het systeem vele haken en ogen zitten, maar acht deze ondervangen door het feit, dat de vakbonden van ambtenaren medezeggen schap hebben gekregen in de vaststelling Zuid-westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Een depressie boven West-Europa bracht opnieuw op vele plaatsen regen- o onweersbuien. Midden op de Oceaan te vindt zich een tweetal storingen, die beide in de richting van West-Europa trekken. Het is niet waarschijnlijk, dat de invloed van de depressies zich mor gen al tot over onze omgeving zal kun nen uitbreiden. (Opgemaakt té 10 uur). 24 AUGUSTUS Zon op: 5.37 uur; onder: 19.47 uur. Maan op: 16.41 uur; onder 0.40 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 11.02 en 23.42 uur; laagwater: 6.22 en 18.58 uur. hun prestatiebeoordeling wordt toege kend. De woordvoerder zette nader uiteen, dat de bedoeling is de betrokken ambte naren te beoordelen op de taak. die zij op het moment van de beoordeling ver vullen. Aan de hand hiervan wordt de beloning vastgesteld. De beoordeling krijgt de betrokkene onder ogen. Hij moet haar mede ondertekenen. De de finitieve vaststelling van het belonings percentage gebeurt in overleg tussen ver tegenwoordigers van het departement waaronder de betrokkenen vallen, het Departement van Binnenlandse Zaken en de vakorganisatie, waarbij de betrok kenen zijn aangesloten. Indien de betrokkenen het niet met hun beoordeling eens zijn, staat voor hen beroep op de vakorganisaties open. De woordvoerder van de Centrale voor Rijkspersoneel voegde hieraan toe, dat in enkele gevallen reeds is voorgekomen dat er ambtenaren in loondienst na het slotoverleg een hogere prestatiebeloning toegekend kregen dan oorspronkelijk was voorgesteld. Een nieuwe beoordeling volgt eerst, wanneer de betrokkenen een andere taak krijgen toegewezen dan die, waarop zij werden beoordeeld. De prestatiebeloning kan worden toe gekend in de vorm van een toeslag, maar ook in de plaats van een hogere loonschaal, aldus de woordvoerder van de Centrale van Rijkspersoneel. Woordvoerders van andere grote amb tenarenbonden deelden nog mede, dat de doorvoering van de prestatiebeloning een zeer moeilijke kwestie is. In de praktijk bij de Departementen van Oorlog en Marine, waar men het systeem sedert het begin van het jaar heeft toegepast, is gebleken, dat de inpassing op de be oordeling in enkele gevallen onbevre digend was. Ook deze woordvoerders vin den echter, dat de bezwaren, die aan het systeem kleven, voor een flink deel wor den ondervangen, omdat de vakorganisa ties er een vinger in de pap bij hebben. Men wees er nog op, dat het vooral bij de middelbare ambtenaren te zijner tijd een netelige kwestie wordt te komen tot richtlijnen in de wcrkklassificatie, die de basis zonden kunnen vormen voor de be oordeling. Vooral omdat in deze catego rie de gesperialiseerde taken liggen als die van de re*e°rch-ambtenaren. Een "/oordvoerder van de Algemene Bond ran Ambtenaren merkte desge vraagd op, dat het personeel van de po litie. te weten het geüniformeerde of daaruit voortgekomen deel, zowel bij Rijks- als gemeentepolitie voorshands geheel buiten de prestatiebeloning valt. Voor dit personeel is begin van het jaar een commissie ingesteld, die tot taak heeft, vit ''"7,° rat"~'T1.eër een werk- t.o -a-ken die in het algo mem ?].- iraht'ijn zou kunnen dienen. Vreemd besluit van de Deense regering Amerikaanse Marine ontkent stralingsgevaar ven „Skate" In politieke kringen in het Westen heerst verwondering over een besluit van de Deense regering, namelijk om het bezoek van de Amerikaanse onder zeeër „Skate" welke door atoomkracht wordt voortgedreven, af te zeggen. De Deense premier Hansen heeft gisteren medegedeeld, dat deze beslissing voor namelijk door veiligheidsoverwegingen is ingegeven, gebaseerd op een verslag van Deense deskundigen. Deze meenden namelijk, dat de aanwezigheid van een atoomreactor van de grootte zoals die van de Skate, in het nauwe vaarwater van de haven het dichtbevolkte Kopen hagen gevaarlijk zou kunnen zijn. Han sen gaf toe te beseffen, dat er ook poli tieke overwegingen bij het nemen van dit besluit hebben gegolden, doch hij ontkende, dat er druk op hem zou zijn uitgeoefend vanuit het buitenland of het binnenland. De Amerikaanse Marine gaf gisteren in antwoord op vragen van jour nalisten over het afgelasten van een be zoek van de Skate aan Kopenhagen te kennen, dat de gezondheid en de veilig heid van de bemanningen en de mensen in de buurt van zulke schepen voldoende beschermd zijn. De Skate is thans op weg naar de Noorse haven Bergen, waar hij vandaag zou aankomen. Op 26 augustus komt het schip in Oslo aan. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde: „Het is Vice-admiraal H. H. L. Pröpper heeft gisteren een officieel inspec tiebezoek gebracht aan het Inter nationale Jongenszeekamp in kasteelRadboud" te Medemblik. - We zien de vice-admiraal hier tij dens de inspectie van de jongens, terwijl hij zich met twee Zweedse zeeverkenners onderhoudt. duidelijk, dat de Verenigde Staten nooit een schip dat als onveilig moet worden beschouwd, een bezoek aan de haven van een bevriend land zuilen laten bren gen! Ons standpunt over de veiligheid van atoomonderaeeërs vindt men weer spiegeld in het aangekondigde bezoek van die Nautilus aan New York, de ko mende week". Schout-bij -nacht Rickover, assistent directeur van het bureau voor kemaan- drijving v d. Amerikaanse Marine, ver klaarde gistreen in Washington, dat men bij die bouw van de atoomonder zeeërs zorgvuldig rekening had gehou den met die mogelijkheid van aanvarin gen en andere ongelukken. De kernreac toren zijn ontworpen om dit soort onge lukken te kunnen doorstaan. Er is zorg vuldig rekening ge-houden met de eisen van betrouwbaarheid en veiligheid. De bemanningen van de Amerikaanefe atoomondjerzeeërs ontvangen don ook precies dezelfde gevarenioeslag als de opvarenden ran gewone onderzeeërs. Een woordvoerder van de Amerikaanse Marine zei nog. dat er b\j de reactoren van de Amerikaanse onderzeeërs vol strekt geen stralingegevaar naar buiten bestaat. Na intermezzo in Genève ook bezoeken aan andere Arabische hoofdsteden Nog geen datum voor het terugtrekken der troepen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Ook in Parijs worden vaak over vallen op taxi-chauffeurs gepleegd. Chauffeur Pierre de Vitry is nu wel bereid om in donkere straten over vallers te ontmoeten. - Op de foto: de heer De Vitry houdt een „sym pathiek" knuppeltje vast, waarvan het uiteinde bestaat uit een bol met scherpe punten. Boven op de wa penstok ziet men een spuit, waar ook nog wel een verrassing uit zal komen. Voorts bevindt er zich in de wagen nog een enorme sirene en gaan bij een overval zoeklich ten aan. Indonesische markt overvoerd met katoen De Indonesische regering is begonnen met het afwijzen van de meeste aan vragen voor algemene invoerlicenties voor katoenen stof, aldus berichten, die door handelsforma's in Osaka vanuit Djakarta gisteren zjjn ontvan gen. Handelskringen zijn van mening, dat dea« Indonesische maatregel slechts ty- De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld. is van plan maandag per vliegtuig naar de Jordaanse hoofd stad Amman te gaan, als eerste etappe van de vervulling van zijn missie in het Midden-Oosten. De secretaris-generaal, die zijn plan nen op een persconferentie ontvouwde, zei dat deze nog „voorlopig" waren. Zoals de zaken nu stonden, zou hij maandag naar Jordanië vertrekken en daar dc rest van de week blijven. Van Amman zou hij zondag en maandag naar Genéve gaan voor de atoomconfe rentie. Vervolgens hoopte hij naar Cairo te reizen. Voor de periode daarna wa ren de plannen nog vaag. In elk geval zou hij echter bezoeken aan Beiroet en Bagdad brengen. Op de vraag of hij met niet-Arabie- ren. in het bijzonder met de Israëliërs van gedachten zou wisselen, antwoordde Hammarskjöld dat laatstgenoemden in geen enkel opzicht een directe partij bij het door de Arabieren bereikte ak koord waren. Daarom was er z.i. in dit stadium geen reden voor „rechtstreekse beraadslagingen". Het was evenwel mo gelijk dat hij „terloops" een bezoek aan Jeruzalem zou brengen. Ook een even tueel bezoek aan Saoèdi-Arabië was „een open vraag". „Het hangt af van de be- i delijk zal zijn en dat zy genomen zou zijn in verband met het te grote aanbod van katoenen stof in Indonesië en de ongunstige deviezenpositie van Indone sië. De Japanners hebben contracten ge- j sloten voor de uitvoer van ongeveer 30 miljoen vierkante yards katoenen stof 'naar Indonesië sedert de Indonesische regering de uitgifte van invoerlicenties vorige maand na het einde van de bin nenlandse vijandelijkheden heeft hervat Handelskringen zeiden, dat de Indo nesische markt voor katoenen stof een overaanbod toont, daar katoenen stof uit de Sovjet-Unie en communistisch China de Indonesische markt begon te overstromen. Communistisch China heeft aan Indo nesië een krediet voor de aankoop van katoenen stof verleend voor 72 miljoen vierkante yards en de Sovjet-Unie heeft een krediet verleend voor 4 miljoen vier kante yards. schikbare tijd en de vraag of het nood zakelijk is. Dit land ligt wat verder van het centrale probleem verwijderd dan enige van de andere landen", aldus de algemene secretaris. Op de vraag of hij plannen had voor de opvulling van „het vacuum in Jor danië wanneer de Britse troepen zijn teruggetrokken". antwoordde Ham marskjöld, dat hij verscheidene moge lijkheden had onderzocht, maar niet tot een bepaald plan was gekomen. Dit achtte hij trouwens, gezien zijn op dracht. niet nodig. Volgens de Arabi sche resolutie moet hij ai met de betrokken regeringen overleg plegen en praktische regelingen te treffen. In ant woord op de vraag, of hij zich bevoegd achtte te zeggen, wanneer de tijd rijp is voor de terugtrekking van de Ameri kaanse en Britse troepen uit Libanon en Jordanië, verklaarde hij dan ook dat er bij deze kwestie andere regeringen betrokken zijn. „Mijn eerste rapport zal handelen over wat ik zelf doe. Anderen moeten dan beoordelen wat de gevolgen van de getroffen maatregelen moeten zijn" .aldus de secretaris-generaal. „Ik wil niet de rol van deze of gene rege ring. of van een belangrijk orgaan van de V.N. spelen". Is luchtlijn Amsterdam- Moskou gevaarlijk Het Tweede Kamerlid van de heer Gerbrandy heeft aan die ministers van Buitenlandse Zaken, ra,n Verkeer en Waterstaat en van Oorlog gevraagd: Is inzake het sluiten van een overeen komst met de Unie van socialistische Sovjet-republieken (USSR), strekkende tot hot openen van een 'luchtlijn Am sterdamMoskou v.v., die minister van Oorlog tevoren geraadpleegd? 2. Is het type verkeersvliegtuigen, dat die Russen inzetten op deze lijn (type Tupolev TU-104) in uiterlijk precies gelijk aan een bommenwerper TU-16? 3. Indien vraag 2 geheel of ten dele bevestigend beantwoord moet worden, ontstaat dan niet het gevaar dat mili taire Russische vliegtuigen (bommen werpers b.v.) ond:r het mom van ver keersvliegtuigen op een gegeven ogen blik onverhoeds boven Na to-landen van West-Europa verschijnen? 4. Zijn de ministers bereid te bevor deren dat de betreffende overeenkomst ten spoedigste aan de Staten-Gemeraal wordt ovengedegd?

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1