Rondom de nieuwe mode ONS MENU DE LAARZEN VAN DE GELAARSDE KAT ZATERDAG 23 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE WEEK Verhaal voor de kleintjes Eet uw boterham steeds goed belegd Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt Wat onze maaltijden betreft maken wij het ons heel wat gemakkelijker dan onze collegahuisvrouwen in het buitenland. Waar zij tweemaal, soms wel drie- of meermalen in de keuken staan om warme gerechten klaar te maken, vinden wij één warme maal tijd al voldoende. Een tweede brood maaltijd zoals wij die klaarmaken, vindt men daarentegen over de gren zen maar saai en eentonig, 's Lands wijs is nu eenmaal 's lands eer. Wat voedingswaarde betreft behoeft ons dagmenu van twee broodmaaltijden en één warme maaltijd niet achter te staan bij de twee warme maaltijden en één broodmaaltijd elders. Maar dan moeten we onze broodbelegsels wel met zorg kiezen. De belegging maakt de boterham niet alleen lekkerder, maar helpt ook mee om de voedingswaarde ervan te verhogen. Een eiwitrijk gerecht mag eigenlijk bij geen broodmaaltijd ontbreken. U kunt het zoeken in de bekende vlees waren, vis. kaas, pindakaas of een eiergerecht, zo uit zakje, pakje, pot of blik. U kunt ook zelf iets klaarmaken. Van vlees bijvoorbeeld een min of meer pittige ragout, een huzaren- slaatje, een vleespannekoek of vlees koekjes. Een rest vis of vers gekookte of ge bakken vis met mayonaise of slasaus is zeker lekker op de boterdam. Met stukjes tomaat of appel gecombineerd kunt U er een visslaatje van maken. Inplaats van haring zonder meer zal een haringsla (met aardappel, appel en desgewenst biet) ook best smaken. Viskoekjes van vis met aardappelen, rijst of oud brood zijn geschikt voor koude dagen. Behalve eiwitrijke lekkernijen op het brood zijn ook beleggingen van groen ten en vruchten gezond en smakelijk. Het eenvoudigst is natuurlijk die zó te geven, eventueel in plakken gesneden. Zij laten zich met weinig moeite tot gezellige hapjes verwerken. Met toma ten is dat al heel gemakkelijk: gevulde tomaten kunnen koud worden opge diend (met als vulling een groente-, vlees-, vis- of eislaatje) of warm (ge vuld met een ragout of pikante aard appelpuree of rijst). Een rest gekookte stevige groente met mayonaise of slasaus en wat ge hakte augurk vormt een goed boter hamsmeersel. Van dezelfde ingrediën ten kan een slaatje worden gemaakt; zij worden daarvoor minder fijn ge sneden. Vruchten kunnen vooral 's zomers heel goed de plaats van zoete beleg gingen innemen. De boterham van de overblijver. Zij, die naar school of werk brood meenemen, komen gewoonlijk niet voor zo'n aardigheidje in aanmerking. Toch verdient hun boterham speciale aan- daoht. Vooral voor kinderen is dat van belang. Als U uw kinderen niet het brood en de beleggingen voor een behoorlijke maaltijd meegeeft en ze alleen van geld voorziet om zelf hun inkopen voor hun twaalf-uurtje te doen, is er grote kans. dat zij zich be perken tot droge kadetjes of zoete broodjes. Niet alleen is dat duur, maar de voedingswaarde van zo'n maaltijd is kleiner dan van goed-belegd brood. Bovendien verzadigt zo'n 12-uurtje minder. Geef, als er eens geen grood meer is, in ieder geval wat belegging mee. Die kan dan bij of op de zelf- gekochte boterham gegeten worden. Een vrucht of tomaat geven wij ook geregeld aan de overblijvers mee. Als er geen gelegenheid is, om melk of een melkdrank te kopen, dan ver dient het aanbeveling deze van huis mee te nemen. Af en toe een gezellig extraatje bij voorkeur niet steeds snoep zal de moed er zeker in houden. 3. De 14-jarige Koning Richard II reed naar Smithfield Heide om met Tyler te onderhandelen. Wat Tyler greep het paard van de koning in de teugels en vroeg: „Ziet U hier deze 60.000 mannen, zij zijn mij allen gehoorzaam en doen precies tvat ik zeg. Wij eisen gelijkheid voor alle Engelsen, liquidatie van de ker kelijke bezittingen en opheffing van de slavernij. Wanneer U doet wat ik wil, wil ik U broeder zijn en het volk zal meer van U houden dan ooit een volk van zijn vorst gehouden heeft". 4. De Koning beloofde Tylers wensen in te willigen. Daarop wilden beide man nen een beker bier drinken ter bezegeling van hun afspraak, maar op het ogenblik, dat Wat de beker aan de mond zette, sloeg de burgemeester van Londen hem onverwachts van achteren neer, zodat Wat op de grond viel. Toen de opstan dige boeren hun leidsman zagen vallen, sloegen zij op de vlucht. De rest werd door 6000 zwaargewapende burgers neer geslagen. De volgende dag, 16 juni 1381. werden 1500 opstandelingen aan de beul overgeleverd en de hoofden van Wat Ty ler en John Ball openlijk tentoongesteld. Parijs, augustus 1958 Parijs is leeg: twee miljoen Parijzenaars zijn met vakantie en de toeristen, die hen in augustus gewoonlijk vervangen, hebben in hevige mate verstek laten gaan. Alleen de dames en de heren van de mode zijn zoals altijd, present om de geboorte van een nieuwe mode te helpen vieren. De confectionneurs hebben intussen hun bestellingen gedaan, de verslaggeefsters hebben haar notities uitge werkt en het wachten is alleen nog op de fotografen, de tekenaars, de drukkers en de vervaldatum voor foto's en schetsen, die niet voor het einde van de maand mogen worden gepubliceerd. En al wachtend willen we U vandaag eerst iets vertellen over de acces soires en de diverse bijkomstigheden van de nieuwe najaarsmode, voordat we U in beeld kunnen laten zien hoe de hoge taille tussen precies-boven-het-middel en juist-onder-de-buste aarzelt, hoe rokken de knie wel of niet bedekken, hoe wijde en rechte rokken, brede mantels en eivormige mantels, grote harlekijn- en champignonkragen, de Empire-lijn, de Directoirelijn en lijn 1959 door de diverse couturiers worden geïntepreteerd. res en kwekerijen zijn leeggeplukt. Ze bloeien aan een decolleté, op een hoge ceintuur, op een hoed en vooral boven op de coiffure, gevat in, of de kroon van een zwarte voile, welke op zijn kleinst het gelaat en op zijn grootst de hele figuur (hoofd en lichaam) tot de rokzoom omvat. Rozen van.... mantelstof, tweed, of bont concurreren met de „echte" namaakrozen. Behalve gewone hoofddeksels van vilt, stof of bont, hoeden in cliché-, toque-, bol-, pot- of champagnekurk- vorm, zult ge deze winter als modieuze vrouw een bontmuts moeten bezitten. Aan U de keus tussen puntige mutsen of bloempotmutsen, die geen spiertje haar en geen stukje oorlel laten zien, en Uw tamboeriin-kozakkenmodellen, die wat minder huiveringwekkend aan doen. Een tweede „moet" voor op het hoofd zijn de geklede dingetjes die, wanneer ge Dior volgt, bij geen zeggen en schrijven geen enkele middags-, cocktail- of avondjapon mogen ontbre ken, en die dezelfde kleur hebben als het toilet, bovendien vaak van hetzelf de piateriaal zijn en achterover wor- Nu er zoveel verschillende soorten verse vruchten en jonge groenten te krijgen zyn, willen we die graag een plaatsje in het weekmenu inruimen. Vers fruit en verse groente zijn niet alleen een ware traktatie, maar bevorderen bovendien door hun hoog gehalte aan vitamines de gezondheid. Dat ieder hieraan na de betrekkelijk zonloze lente en zomer grote behoefte heeft is vanzelfsprekend en het is daarom van het grootste belang deze behoefte nu zoveel mogelijk te be vredigen. ZONDAG l Toost met schelvislever; kalfsfricandeau met prinsessen- bonen en aardappelen, sinaasappelbakjes. MAANDAG Ragoütbroodjes met paddestoelen, sla, aardappelen; muesli. DINSDAG Snijbonen met aardappelpuree en kaassaus; pruimenomelet. WOENSDAG Stamppot van rauwe andijvie met spekblokjes, meloen. DONDERDAG S Eieren met kerrysaus in rijstrand, bloemkoolsla, vanillevla. met gebakken appelschijven. VRIJDAG Visgehakt, gemengde sla, aardappelen, rijst met bessesap. ZATERDAG Tomatensoep, pannekoekjes met perenmoes. Recept: Sinaasappelkoekjes 2 sinaasappelen, 1 banaan, 1/8 1. slagroom, basterdsuiker. De sinaasappelen halveren, het vrucht vlees er voorzichtig uithalen en in klei ne stukjes snijden. De sinaasappelen goed schoonmaken, zoveel mogelijk alle vliezen verwijderen. De randen met een schaar inknippen zodat er puntjes ontstaan. Het vruchtvlees van de si naasappelen mengen met de aan schijfjes gesneden banaan en suiker naar smaak, hiermee de helften vullen en de bakjes garneren met de stijfge- slagen room. Recept: Visgehakt 250 gr. ontgrate gekookte vis, 1 kleine ui, 1 ei, 1 eetlepel fijnge hakte peterselie, peper, zout, sap van 1/4 citroen, 2 eetlepels bloem paneermeel, boter. De vis fijnhakken, mengen met de ge snipperde ui en de andere bestandde len en op smaak afmaken met zout en peper. Er niet te grote koeltjes van vormen, deze door paneermeel ha len en in de koekepan gaar en mooi bruin bakken. VARIA ,De meisjes vragen om liefdesverha len. Onze schrijvers moeten meer liefdesverhalen produceren. Als onze meisjes zeggen dat er in onze boe ken ,,geen echte liefde bestaat", dan moeten we die zaak ernstig be spreken. We moeten liefdesverhalen schrijven en geen rommel Deze woorden sprak Walter Ul- bricht onlangs in Oost-Berlijn, tijdens een bijeenkomst van de communistische Jeugdorganisaties. Blijkbaar is de gemiddelde lezeres in Oost-Duitsland niet van oordeel, dat het normaal is wanneer een meisje verliefd wordt op de prach tige prestaties van een tractorchauf feur. DE MLAINC, DIE (le eerste sociale revolutie in Engeland 1. „De zwarte dood" teisterde de En gelse bevolking, zodat Londen aan het einde der 14de eeuio slechts 40.000 inwo ners telde. De landbouw werd zodanig getroffen, dat er hongersnood dreigde. Toen de maatregelen van de overheid geen resultaat afwierpen, trok een vroe gere priester John Ball door het gehele land en spoorde de boeren aan tot een verhoogde produktie. 2. In mei 1381 werden de boeren op hardhandige wijze gedwongen hun belas ting te betalen. Dit leidde tot verzet en toen een arbeider Wat Tyler, een belas tingambtenaar doodde, die zijn minder jarige dochter had beledigd, werd Tyler gekozen tot aanvoerder van dat verzet. Aan het hoofd van 60.000 landarbeiders marcheerde Tyler naar Londen. Wel had Tyler op straffe des doods iedere plunde ring verboden, maar in Londen geko men had hij zijn volgelingen niet langer in de hand en de volgende morgen wer den de staketsels van London Bridge „versierd" met 200 afgehouwen mensen hoofden. Vandaag dan allereerst de colliers. Voor zover het Dior betreft, zijn goud- metaal en strass (of rijnsteen) er uit. Daarvoor in de plaats kwamen hals snoeren steeds vergezeld door twee armbanden van hetzelfde waarvoor glanzend en doorzichtig halfedelsteen (echt of namaak) in de vorm van ge slepen kralen de grondstof is. De col liers zijn veeltoerig en kort en vormen als het ware een befje op en onder de halskuil. Bezit ge een dergelijk collier nog van vroeger, dan kiest U er dit seizoen een Japon van dezelfde kleur bij, en schaft ge U dit najaar een nieuw collier aan. Dan wordt Uw keus tussen robijn, granaat, amethyst, smaragd, saffier, toermalijn en ook git bepaald door de kleur van Uw rode, paarse, groene, blauwe, zachtbruine of zwarte japonnen. Volgt U daarentegen liever Lanvin Castillo, dan hangt U de komende win ter maar om Uw hals wat U ook maar aan overgrote parelkralen heeft (liefst echter negen of meer toeren), aange vuld met een of twee of drie strengen ofwel een vijf-vinger-dik fantasie- snoer van glas of steen of wat dan ook. Een slab van kralen is in den Huize Lanvin Castillo „bon ton" en „zo om vangrijk en opzichtig dat het collier niet langer echt schijnt, maar integen deel echt vals blijkt". En voor dit laatste valt als reactie op de kroonjuwelen van strass, die voorheen zelfs door de kamenierster van Hare Majesteit Vrouw Mode bij de koffie en bij de thee werden gedragen natuurlijk veel te zeggen, als het effect van dit nieuwe echt valse niet zo smakeloos lelijk was! Ook Uw nylons zullen binnenkort niet meer zijn wat ze tot nu toe zijn geweest. Volgt ge Italië, dan kunt ge ze in de gekste kleuren kiezen: zacht groen, zachtgeel, zachtoranje of hard- kobaltblauw, robijnrood, knaloranje, marineblauw of pageroze. Volgt ge liever de meer ingetogen aanwijzingen van Parijs, dan stapt ge van lichte, zachte beenkleuren af en doet ge voortaan Uw keus uit bruine, vrij don kere kousen in bontkleur, kousen met naad en liefst voorzien van een pijltje op de vier enkelknobbels. Over die donkere kousentint zijn alle Parijse couturiers het eens, alleen Lanvin Castillo gaat een stapje verder en, neemt ge de handschoen, welke die couturier U toewerpt op, dan draagt U strakszwarte nylons (met naad en pijltje) bij Uw zwarte middag japon plus dito hoed, handschoenen en schoeisel (hetgeen U ongetwijfeld een ietwat triest weduwe-aanschijn geeft). Diezelfde zwarte kousen voegt ge ook bij Uw zacht of fel gekleurde, zijden cocktail- of avondtoilet, waarbij dan pumps van de lichte japonstof de vol tooiing zijn. Gele, rode, groene, blau we, gefaconneerde zijden pumps met zwarte leren hak en soms nog een byou op de neus, bij zwarte kousen en een gekleurde japon.... een combi natie, die U zeker mooi vindt, indien U van kermisachtig houdt en die U af schuwelijk vindt, indien U toevallig onze smaak deelt. Ceintuurs spelen uiteraard een grote rol in de najaars- en wintermode. Ze worden zonder uitzondering boven het natuurlijke middel gedragen, aange zien de taille nu eenmaal opgeschoven uit de zak (jurk) tevoorschijn is geko men. Ze zijn zeer eenvoudig en dik- arme Gelaarsde Kat Het sprookje van de Gelaarsde Kat en de Markies van Carabas is al heel oud; en natuurlijk ken je het. De Kat zelf is langzamerhand ook erg oud, natuurlijk, maar 'het oudst zijn toch wel de laarzen van die Kat. Het waren eerst van die mooie bruine of zwarte, weet jij het nog? maar nu zijn ze zó oud, zó verschrikkelijk oud, dat de Kat ze niet meer dragen kan. De zolen zijn helemaal versleten met de versleten laarsjes en in het leer zitten kleine barstjes. Zo gaat dat. En omdat geen enkele kat be halve dan die Gelaarsde - ooit schoe nen of laarzen draagt, zijn er in dat verre land waar de Gelaarsde Kat woont, geen kattelaarzen te koop en er wonen ook geen katteschoenmakers. Bovendien heeft de Gelaarsde Kat geen geld. Maar wat is nu een Gelaarsde Kat zonder laarzen? Juist. Dat is een doodgewone kat, zoals er twaalf in een dozijn gaan. Het akeligste voor die Kat is, dat hij zo aan zijn laarzen gewend is, dat het zijn roze voetzooltjes pijn doet om op blote voetjes te lopen. Goede raad was duur. Nu wandelde op een dag een man door dat land en ten einde raad vroeg de Gelaarsde Kat hij kon Immers praten aan de man om voor hem een paar laarzen te kopen. Maar de man lachte hem uit, want hij geloofde niet in sprookjes. „De Gelaarsde Kat" ha halachte die man. Het was heel naar voor de Kat. Treurig zat hij naast zijn versleten laarzen. Goede raad bleef duur. Niet lang daarna liep een vrouwtje voorbij en de Kat vroeg ook haar om een paar nieuwe laarsjes. Helaas ver stond dat vrouwtje hem niet. Zij dacht dat de Kat honger had en daarom gaf zij hem een stuk koek. Maar de Ge laarsde Kat hield niet van koek. Toen er een lange Jongen aan kwam slenteren, vroeg de Kat: „Wil jij dit stuk koek ruilen voor een paar laars jes? Mijn zolen zijn kapot, ik kan ze echt niet meer aan". De jongen trok zijn neus op en zeit „Die koek is oudbakken". Arme Kat, arme Gelaarsde Kat met versleten laarzen Eindelijk, eindelijk kwam er een klein meisje aangehuppeld en zü was o zo blij de Gelaarsde Kat te zien. „Ik dacht, dat U niet echt bestond," zei dat meisje, „ik dacht, dat U alleen een sprookjeskat was De Kat likte bescheiden zijn witte voetjes nog witter. „Bent U heus de Gelaarsde Kat?" vroeg het meisje. „Ja", zei de Kat, „maar mijn laarzen zijn versleten." En weet j« wat het meisje toen deed? Zij keerde haar spaarpot om en zij kocht voor de kat een paar mooie laarsjes van glimmend rood leer. Dat was heel lief van het meisje. En de Kat was heel blij. Want wat is nu een Gelaarsde Kat zonder laarzen M. P. B. wijls van box of suède, maar vaker nog van de stof van het toilet (mantel, tailleur of japon). In dat laatste geval zijn er hele, zevenachtste, halve en nog kleinere stukjes ceintuur, die los omge slagen, geappliceerd of geïncrusteerd zijn en die nu eens van gesp of kno pen, dan weer van een blinde sluiting voorzien zijn, vooropgesteld dat ze niet in een strik eindigen. Knopen, alhoewel meestal eenvoudig en klassiek, zijn niet zelden fantasie stukjes: gegraveerd, hand (gesneden), uit gitjes opgebouwd Handschoenen zijn recht en onbe werkt, reiken tot halverwege de onder arm of tot boven de elleboog. Ze zijn doorgaans van suède, doch 's middags en 's avonds vaak ook van stof de stof van het toilet, dat ze aanvullen. En die stof beperkt zich bij Madeleine de Rauch niet alleen tot satijn en andere zijde, maar omvat zelfs dun wollen materiaal. Rozen zijn een accessoire waarvoor ten behoeve van de nieuwe mode, hele ser- den gedragen. Ze omvatten als een bol of een bloempot de bovenste helft van het kapsel, ze staan als een gedrapeerd zijden eierdopje of een pillendoosje boven op de kruin, ze zijn niet meer dan een sierlijke sigarette midden op op het hoofd of een fluwelen croissant, een stoffen ring, een zijden chignon- doosje, dat op het centrum van het haar lichtelijk naar achteren neigt... J. V. [Bij de foto's) I Behalve een gewone hoed, dit seizoen ook een bontmuts in de een of andere vorm, van het een of andere bontOp de foto: drie kwart nertzmantel en bontmuts van Dior. II Een roos, klein of groot, een knop nog of volledig ontloken, ge plaatst haar boven op de kruin of, zoals hier in deze simpele cocktail-hoofdtooi van Roger Gallet, boven de haar inplant op het voorhoofd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13