Laatste nieuws Twee nieuwe hoogleraren en twee nieuwe lectoren in Leiden DE ROEBEL IN DE AANVAL DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Dr. H. R. v. d. Vaart Dr. A. Brouwer By Koninklijk Besluit van 7 augus tus 1958 is met ingang van de dag waarop hü zyn ambt aanvaarden zal, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Leidse Universiteit: dr. H. R. van der Vaart, om onderwijs te geven in de theoretische biologie. Dr. Van der Vaart werd op 2 maart 1922 te Makassar op Celebes geboren. In 1939 begon hij zijn studie in de biologie aan de Leidse Universiteit. Na de slui ting van de universiteit in 1941 nam hy privé-lessen in de wiskunde en be haalde hij de middelbare akten KI en K V. Na de oorlog hervatte hy de studie V mm Dr. H. R. van der Vaart. in de biologie te Leiden. Van oktober 1946 'tot augustus 1948 was hij assistent aan het Laboratorium voor Technische Botanie te Delft. Met een ZWO stipen dium studeerde hij verder de mathema tische statistiek aan het Mathematisch Centrum te Amsterdam. Op 22 juni 1950 legde hij het doctoraal examen in de zoölogie af met als bijvakken botanie en mathematische statistiek. Tot dusverre vervulde hij een functie van weten schappelijk hoofdambtenaar in algemene dienst by de faculteit der wis- en na tuurkunde. Op 4 februari promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuur kunde op een dissertatie getiteld: Adult age, an investigation based on certain aspects of growth curves". De promotie geschiedde cum laude. Van januari 1957 tot augustus 1958 verbleef hij in de Verenigde Staten, al waar hij colleges heeft gegeven aan het Institute of Statistics van de University of North Carolina en aan het Depart ment of Statistics van de University of Chicago. Dr. J. A. A. van Doorn By Koninklijk Besluit van 4 augus tus 1958 is met ingang van de dag waarop hy zijn ambt aanvaarden zal, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit dr. J. A. A. van Doorn. Dr. Van Doorn, tot dusverre directeur van het Instituut voor Sociaal Onder zoek van het Nederlandse Volk, is op 5 maart 1925 te Maastricht geboren. De titel van zijn proefschrift luidde: „Een sociologische benadering van het orga- nisatieverschijnsel". Voorts verscheen van zijn hand de bekende studie „De proletarische achterhoede" (kritiek op de bestaande opvattingen omtrent de on geschoolde arbeider in de huidige samen leving). Dr. Van Doorn zal onderwijs geven in de industriële sociologie. Dr. J. J. A. van Iersel Bij Koninklijk Besluit van 7 augus tus 1958 is met ingang van de dag waarop hy zijn ambt aanvaarden zal, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit dr. J. J. A. van Iersel, om onderwys te geven in de experimentele dierkunde. Dr. Van Iersel, die tot dusverre de functie van wetenschappelijk hoofdamb tenaar met onderwijsopdracht aan het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit vervulde, is op 14 juli 1919 te Kediri geboren. Hij legde op 18 maart 1947 het doctoraal examen in de biologie af en promoveerde op 22 april 1953 op een proefschrift, getiteld: „An analysis of the parental behaviour of the male three-spined stickieback". Deze promotie geschiedde cum laude. Dr. Van Iersel is leerling geweest van prof. dr. N. Tinbergen. Jongetje verdronken Gisteravond omstreeks kwart over ze ven kwam bij de Leidse politie het be richt binnen, dat er sedert de middag uren een kind vermist werd. Het ging hier om de 6-jarige Hennie Wansink uit de St.-Jorissteeg, die voor het laatst in de omgeving van het Roomburger park gezien was. De politie hield ern stig rekening met de mogelijkheid, dat het ventje in de Nieuwe Vaart was ver dronken. Zij ging daarom zo snel moge- lijk met een sleepdreg aan het werk. Reeds bij de tweede trek. omstreeks negen uur. werd het lichaampje vlak i tegenover de torenflat naar boven ge haald. Pogingen om de levensgeesten met behulp van een zuurstofmasker weer op te wekken hadden geen resul taat. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Grietje, dr. van W. Klemel en T. van der Veen; Susanna Maria Christina Lydla I KIara, dr. van A. J. van Essen en K. Colla; Bernardus Jacobus Maria, zn. van C. T. Witteman en J. J. Borst; Matrgare- I tha Elisabeth, dr. van L. C. Peute en A. L. van %)ljk; Paulus, zn. van P. Laman en E. Kooreman: Patricia, dr. van J. Smit en H. van Noord; Christiaan, zn. van J. Bro- caar en C. Mijnders; Alfred, zn. van M. Weeda en N. J. Schellingerhcmt; Trijntje Aria, dr. van H. van Beelen en J. Varke- visseT; Peter Paul, zn. van A. P. Maassen en B. G. van Haeften; Gerard Jacobus, zn. van G. D. Verhoog en C. Arbouw; Karin. dr. van P. Horst en A. C. M. van Ryn; Eleonora Elisabeth, dr. van P. Har- tevelt en B. I. M. Roozen; Hendrikus. zn. van H. Gordijn en A. J. Stigter; Willem Joost, zn. van W. J. de Vries en S. W. C. M. de Lange. GETROUWD W. P. Stouten, 69 Jr., man; G. A. Beurse G. J B. Orama; C. Sommellng en C. Boot; A. Levarht en H. P. Devllee; P. M. W. van Loe en C. M. Warmerdam; H. van Putten en J. C. de Vroome; T. M. A. den Hoilo.n- der en J. M. Verberg. OVERLEDEN W. P. Stuoten, 69 Jr., man; G. A. Beurse 70 Jr., man; H. J. Smeenk. 72 Jr., man; P. van Duyvenbode, 65 Jr., echtgenote van M. Ouwehand. Bij Koninklijk Besluit van 7 augus tus 1958 is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit dr. A. Brouwer om onder wijs te geven in de paleontologie. Dr. Brouwer die tot dusverre de func tie van wetenschappelijk hoofdambte naar A met onderwijsopdracht aan het Geologisch Instituut van de Leidse Uni versiteit vervulde, is op 23 mei 1917 ge boren. Van 1 maart 1941 tot aan de sluiting van de Leidse Universiteit op 21 november 1941 was dr. Brouwer as sistent voor de Paleontologie. Daarna was hij enige tijd als „gedetacheerd assistent" in Groningen werkzaam. Hij hervatte op 8 mei 1945 zijn werk zaamheden aan het Geologisch Insti tuut alhier. Op 1 januari 1946 werd hij tot conservator aan het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie benoemd. In 1948 promoveerde hij op een disser tatie getiteld: „Pollenanalytisch en geologisch onderzoek van het Onder- en Midden-Pleistoceen van Noord-Neder land". Dr. H. van der Veen wordt in Bijbelhuis gehuldigd SINDS 1956 IN LEIDEN WOONACHTIG. (Van onze correspondent). Op donderdag. 4 september a.s. zal in het Bijbelhuis te Amsterdam de 70ste verjaardag worden gevierd van dr. H. van der Veen in een bijeenkomst, die plaats zal vinden onder auspiciën van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk. de depu- taten voor de buitenlandse zending van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland en het Nederlandse!) Bijbel genootschap. Dr. Van der Veen, die op 21 juli 1888 werd geboren, werd in 1916 door het hoofdbestuur van het Neder- landsch Bijbelgenootschap afgevaar digd om als taalgeleerde en bijbelverta ler werkzaam te zijn onder het volk van de Zuid-Toradjaas in Celebes. Deze ar beid heeft hij gedurende bijna veertig jaar verricht. Nadat een Bijbels lees boek en afzonderlijke uitgaven van de vier Evangeliën vooraf waren gegaan, mocht in 1951 het door dr. Van der Veen vertaalde Nieuwe Testament in het Zuid-Toradjaas het licht zien. Enige jaren later kwam dr. Van der veen ge reed met de conceptvertaling van het Oude Testament. Zijn betekenis voor de wetenschap pelijke beoefening van de taal- en let terkunde en van de volkenkunde van Indonesië kan nauwelijks worden over schat, al is de arbeid van dr. Van der Veen toch steeds primair gericht geble ven op de bijbelvertaling. In het voorjaar van 1956 keerde dr. Van der Veen voor goed naar ons land terug. Hij vestigde zich te Leiden. Hoewel dr. Van der Veen thans ge- pensionneerd is, legt hij nog de laatste hand aan de vertaling van het Oude Testament en dient hij ook verder nog het bijbelgenootschap met zijn advie zen. Intrede ds. J. H. de Boer Ds. J. H. de Boer ls voornemens zon dag 5 oktober a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Middelburg, om 19 oktober d.o.v. intrede te doen hier ter stede, na bevestiging door prof. dr. K. Dijk, emeritus hoogleraar te Amster dam. Klachtenlijst over Gemeente-archief In het jaarverslag over 1957 van het Gemeente-Archief wordt erop gewezen, dat het gebouw aan de Boisotkade. da terend uit 1893, in slechte toestand ver keert. Er zijn te weinig werkvertrekken en het ls overbevolkt. De meeste ramen sluiten niet en de dakgoot lekt. Het meubilair is primitief en verwaarloosd. Gelukkig, aldus de archivaris mej. A. J. Versprille, zullen verbeteringen worden aangebracht. De uitvoering daarvan is evenwel een kwestie van tijd. De ar chieven moeten nodig worden schoon gemaakt. de prentverzameling behoeft reorganisatie en restauratie; het depot is bovendien te klein en de kluis onge schikt voor de huisvesting van de biblio theek over Leiden en omgeving. De algemene of handbibliotheek verkeert evenwel in bevredigende staatDe leeszaal werd in 1957 door 659 personen bezocht. Conclusie Raad Spoorwegongevallen „Misvattingen" De spoorwegongevallenraad heeft zijn voorstellen aan de minister doen voor afgaan door beschouwingen en conclu sies waartoe het onderzoek de raad aan leiding heeft gegeven. In zyn slotconclusie deelt de spoor wegongevallenraad mede van oordeel te zyn ,dat het ernstige ongeluk te wy- ten is geweest aan een samenloop van omstandigheden, waarvan de belangrijk ste was, dat de „lastgeving verkeerd spoor" van Woensel tot Best niet te Woensel. doch te Eindhoven, op last van de treindienstleider aldaar, is af gegeven. Naar de mening van de raad, aldus de slotconclusie, was dit een gevolg van het feit dat de bestaande voorschriften ten aanzien van het „verkeerd spoor ry- den" niet stringent genoeg zijn geredi geerd en op enkele punten aanvulling behoeven. Hierdoor zyn te Eindhoven bij de be trokken ambtenaren misvattingen ont staan. De raad is verder van oordeel dat en kele ambtenaren in meer of mindere mate in een juiste dienstuitvoering zijn te kort geschoten. Merkwaardig „kindermeisje" (Speciale berichtgeving) Een 14-jarig meisje uit Rotterdam zou even met haar 2-jarig buurmeisje gaan wandelen. Het werd later en later, maar nog steeds was het meisje met het aan haar zorgen toevertrouwde kind niet teruggekeerd. De angstige ouders waar schuwden de politie, die enkele extra- radio-surveillancewagens inzette om het tweetal op te sporen. Men kwam er achter dat het meisje zich in de buurt van de Maastunnel, op de rechter Maas oever, moest bevinden. Daar stond jij juist op het punt met een buitenlandse zeeman in een taxi te stappen. Het kleutertje zat in het kinderwagentje. De zeeman wist te ontkomen, maar het heeft toegegeven met de zeeman te heb ben willen meegaan, maar het staat niet vast of zij de kleuter heeft willen achterlaten. De kinderpolitie zoekt dit nu uit. Onjuiste geboorteaangifte (Speciale berichtgeving) De Utrechtse rechthank veroordeelde een 54-jarige Bilthovense tandarts tot een geldboete van f. 250 of een maand hechtenis. Tegen hem werd 14 dagen geleden wegens valsheid in geschrifte betreffende een authentieke acte een gelijke straf geëist. De tandarts had na de geboorte van zijn dochtertje, dat 2 januari 1951 ter wereld kwam, dit meisje bij de burger lijke stand in de gemeente De Bilt aan gegeven, als zijnde geboren op 31 decem ber 1950. Hierdoor had hij eventueel een hogere kinderbijslag gekregen. De Bilt- hovenaar voerde hier echter tegen aan, dat het van zyn kant slechts een onver klaarbare vergissing was geweest, die hij zelf tenslotte zy het drie jaar later heeft gerectificeerd. Vrijspraak voor adjudant (Van onze Haagse redactie) Een adjudant-onderofficier uit Voor burg die in zijn vrije tyd rekesten schreef voor zieken en geestes-zieken, die voor de eerste oefening vrijgesteld wilden worden, is voor de tweede maal vrijgesproken, nu door het Hoog Mili tair Gerechtshof. De adjudant had enkele flinke be loningen voor zyn werk aangenomen, o.a. een gift van f. 2.000. De Krijgsraad te velde West had hem op 26 maart vrijgesproken, omdat dit college meende, dat het opstellen van de rekesten niet in dienst was gebeurd. De Advocaat-Fiscaal was vorige week bij de behandeling ook al van mening, dat veroordeling niet kon volgen, en requireerde vrijspraak. „Administratief is het laatste woord over deze zaak nog gesproken", zei hij toen echter en nu werd aan het vonnis dan ook „krijgs- tuchtelyke afdoening" gekoppeld. Handel is niet belangrijk voor economie maar voor politiekzei Kroesjtsjef eens HET COMMUNISTISCH ECONOMISCH OFFENSIEF DE RUSSISCH.CHINESE HULPVERLENING IN AZIË ENARABIË ®55"S7 jAFGHANSBNj I 580miljoen gulden camboojaI 88miljoen gulden [^CEYUÏI^J ©eOmiljoengulden l ©©©©©©©©©©©©IQSOm.ljoen 1 E i"E 1 aU'den 1 INDIA j ©@©@@@©©@@@@(3,08<>£^ IN0QNESIE~| ©@@@©<i 4kOmiljoen gulden ^ERA^J (2 52 miljoen gulden SYRIË i YEMEN (j <Omiljoen gulden W.B.V. „ONS BELANG" Ter gelegenheid van het 45-jarig be slaan van de W.B.V. „Ons Belang" zal op zaterdagmiddag 6 september a.s. in de recreatiezaal van de Dr. Van Voort- huizenschool in de Mamixstraat een huldeblijk worden aangeboden. Op zaterdag 27 september heeft de Jubileumcommissie in de grote Stads- zaal een gala-feestavond georganiseerd. LEIDERDORP RAADSAGENDA. De raad van Leiderdorp komt op dinsdag 2 september om 7.45 uur nam. in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: beëdiging raadsleden en verkiezing wet houders. OEGSTGEES1 SPORT EN SPEL IN ENDEGEEST Het in het zomer programma aange kondigde oogstfeest door die directie van de Psychiatrische Inrichtingen JSnde- geest" ca. zal dit jaar in het teken staan van sport en speL A.s. donderdag worden de eindwed- stryden gespeeld ki de voetbalcompetitie Endegeest c.s. Na afloop daarvan wordt een feeste lijk programma afgewerkt, waarvan de hoofdschotel is: muziek, wedstrijden en prysuitreikinigen. Dit programma wordt afgewerkt om 8 uur op het Kasteelplein. VOORSCHOTEN P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met jonge duiven, vanaf Pont St.-Maxense. Af stand ongeveer 340 km. In concours 95 duiven. Gelost 6.30 uur met kalme zuiden wind. Aankomst eerste prijsduif 11.44.49 uur, snelheid 1078. 77 meter per minuut. Aankomst laatste prysduif 12.16.58 uur, snelheid 978.54 meter per minuut. P. N. van Wissen speelde de le, 2e en 3e prys. Uitslagen: P. N. van Wissen 1, 2, 3. 8; M. Paardekooper 4; A. de Graaf 5; J. P. v. d. Assem 6; Fr. Hendriks 7, 9; P. d'Haens 10. le kampioen jonge duiven Fr. Hen driks met 562.4 pnt; 2e kampioen jonge duiven J. P. v. d. Assem met 557.9 pnt; 3e kampioen jonge duiven P N van Wissen met 553.3 pnt. le kampioen Derby's P. N van Wissen met 774.5 pnt; 2e kampioen Derby's J. P. v. d. Assem met 771.5 pnt. By de sterrit voor motoren, gehou den op Texel, wisten de heren P. J. Rol en D. Vlieland een eerste prys te beha len. WARMOND Brand in een boot Gisteravond werd de vriiwilliee hrand- weer voor een brandje bij de Clipper- Marine - Construe tion Comp. L.T.D., ge legen aan de Grote Sloot, gewaar schuwd. De brand was ontstaan in een boot, die in aanbouw is. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk te wij ten aan het feit, dat er 's middags las- werkzaamheden waren verricht. Ver moedelijk is een vonk in de vulling tussen de wanden terecht gekomen. De commandant van de brandweer, die het eerste ter plaatse was heeft het brandje met een brandblusapparaat geblust, zo dat de brandweer geen hulp meer hoef de te verlenen. De schade was gering. WASSENAAR BROMFIETSONGELUKKEN Twee bromfietsers kwamen op het rijwielpad langs de Rijksstraatweg met elkaar in botsing, waarbij de 31-jarige mevr. Th. Marinus uit Den Haag, die achterop de fiets van haar echtgenote zat, verwondingen aan haar hoofd, armen en handen opliep. Zij werd naar het Gemeénteziekenhuis te Den Haag vervoerd. Op het kruispunt Groen van Prinste- rerlaanOud-Wassenaarseweg reed H. Meel alhier, met zijn bromfiets tegen een auto, waarbij hij verwondingen op liep aan zijn gelaat en handen. ZOETERWOUDE jeugd vierdaagse Een groepje van 24 jeugdige wandelaars van de wandel sportvereniging „Z wie ten" heeft deelge nomen aan de jeugd vier daagse m Breda Elke dag lier men een afstand van 15 km De groep stond onder leiding vao mej. Anneke Hoogervorst en de heer J, W. Koogervorst. Moskou en Peking weten hulp goed uit te buiten Handel is niet belangrijk voor de eco nomie, maar voor de politiek. Ziehier een opvatting van de handel zoals deze werd gegeven door Kroesjtsjef in een uitlating in 1955. Deze uitlating onderstreept het belang van het nieuwe wapen dat de communistische wereld op de weegschaal van de machtsverhoudingen heeft ge smeten. Het communistisch blok, met name Sovjet-Rusland en Rood-China, maakt van de economie gebruik om zyn invloed in de wereld te vergroten. Waar Begrafenis slachtoffers ramp „Hugo de Groot" Hedenmiddag zyn in Galway (Ier land) de vijfentwintig niet-geïdenti- ficeerde slachtoffers van het ongeluk met de „Hugo de Groot" begraven. Geestelyken van verschillende gods dienst waren daarbij aanwezig. In een extra-vliegtuig van de KLM zyn hedenochtend familieleden van de bemanning van de ..Hugo de Groot" en enkele nabestaanden van passagiers van dat vliegtuig naar Shannon vertrokken. Aan boord bevond zich voorts een ere- bemanning, die tevens de Verenigingen van KLM-vliegers. van boordwerktuig kundigen, van telegrafisten, van pur sers en hofmeesters en van stewardes sen vertegenwoordigt. De KLM werd bij de begrafenis ver tegenwoordigd door ir. F. Besancon, lid van de directie, de heer J. A. Bach, be drijfsdirecteur vluchtproduktie, en de heer S. O. Kuneman, hoofd dienst pas sagiersverzorging onder wie het cabine personeel resorteert. De stoffelijke over schotten van de geïdentificeerde passa giers zullen worden overgebracht naar het land van herkomst. Inmiddels is geïdentificeerd het stoffelijk overschot van de 25-jarige mej. E. Armstrong en van de negen maanden oude Bernadette de Koek van Leeuwen. Daardoor is van in to taal negen slachtoffers de identiteit vastgesteld. Winkels in Galway toonden rouwdoek. De uitvaartdiensten werden gehouden in het regionale ziekenhuis te Galway. De stoffelijke overschotten zullen met vijf entwintig lijkwagens worden overge bracht naar de begraafplaats. Bloemisten van Galway hadden het gazon voor het ziekenhuis onder bloemen schuil laten gaan. De 25 kisten stonden temidden van deze bloemen. Op elke kist lagen kransen en graftakken. In de uitvaartdienst ging voor reve rend R. Harris van de kerk van Ierland, uit Galway. De opperrabijn van Dublin, dr. Jacobowitch. Pastoor P. Glynn van St.-Joseph te Galway. De Iman van de Moslim Moskee te Woking in Engeland. Een geestelijke van de Grieks orthodoxe kerk en een voorganger van de memo- nieten. Op speciaal verzoek van de bisschop werd de Kerk van Ierland bij de dienst vertegenwoordigd door de aartsdeken van Tuan. Na de uitvaartdienst werd de lijk stoet geformeerd, die werd voorafgegaan door een afdeling van het leger. Man door trein gedood Vanmiddag is de heer G. Weeghel uit Hattemerbroek op de spoorlijn Utrecht- 's-Gravenhage door een trein gegrepen. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Voorburg is hij overleden. Hy behoorde by een groep arbeiders die bezig waren een gasleiding onder de spoorlijn door te persen. De trein had 23 minuten ver traging Geen particuliere artsen meer in Tsjecho-Slowakije Artsen, onder wie ook tandartsen, zul len met ingang van januari a.s. in Tsje cho-Slowakije hun particuliere praktyk moeten beëindigen. Die Ls bepaald in een decreet dat hoogleraren, vooraan - staande specialisten en gepensioneerde of invalide artsen van deze maatregel uitsluit. Dit is de jongste fase in de po litiek van liquidatie dér particuliere on dernemingen. Eer voor Rickover De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben met alge mene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd. waardoor het mogelijk wordt gemaakt een speciale gouden medaille, ter waarde van 2.500 dollar, toe te ken nen aan schout-bij-nacht Hyman Rickovcer, die bekend staat als de va der van de atoomonderzeeër. Deze me daille zal hem worden verleend als er kenning van zyn aandeel in de leiding van het kernfysisch onderzoek by de marine Epidemie in Zuid-Korea: 71 slachtoffers Er heerst een epidemie van hersen vliesontsteking in Zuid-Korea, welkg, bly loens een mededeling van het mini sterie voor Openbaar Welzijn, tot nu toe aan 71 personen het leven heeft gekost. Tweehonderd lijders aan de ziekte wor den thans behandeld. Volgens te Seoel verschijnende dagbladen beschikt de Zuid-Korea anse regering over onvol doende middelen om de ziekte te be strijden. het Oostelyk blok in het Westen geen stap voorwaarts meer kon maken, ver schoof het zyn machtsstreven naar an dere gebieden van de wereld. In 1953 werd het communistisch economisch offensief begonnen in de vorm van hulpverlening aan de minder-ontwikkelde landen. Deze landen bezitten een belangryk deel van de grondstoffen der wereld. Wie dan ook zijn Invloed in deze landen kan uitbrei den, ziet daarmede ook zyn „greep" op de grondstoffen versterkt. Van weik een belang dit kan zyn wordt duidelijk als wy aan de mogelijkheid denken dat de olie van het Midden-Oosten „rood" wordt of dat het communistische zwaard drei gend boven de rubbergebieden van Z.O. Azië hangt. Om zijn Invloed ln deze landen te ver sterken heeft het communistische blok de beschikking over twee mogelijkheden, of eigenlijk drie. Ten eerste de politiek, ten tweede de economie en tenslotte als derde mogelijkheid het zwaard Door nu de diverse landen in Azië en de Ara bische wereld hulp en handelsovereen komsten aan te bieden probeert de Russisch-Chinese diplomatie gebruik te maken van de economische factor als wapen tegen het Westen. De economische kant is voor de nieuwe staten van Azië daarom van belang omdat deze Jonge staten voor een deel nog „vast ln het zadel" moeten geraken, willen zij zich nationaal krachtig genoeg kunnen handhaven. Elke economische ondersteu ning aan deze landen verkrijgit dus een maximaal effect en er wordt een gunstig 1 klimaat gekweekt voor de opvattingen en houding ten aanzien van het communis me. Stap voor stap kan men dan verder I proberen de Westerse invloed of pro- Westerse opvattingen terug de dringen. Het economisch offensief van het Rus sisch-Chinese blok is dus een deel van de grote strategie die gericht ls op de verzwakking van de Westerse invloed ln Azië. In onze grafiek geven wij nu een dui delijk overzicht van de hulpverlening OEGSTGEEST INBRAAK In het afgelopen weekeinde is inge broken in een perceel in de Spaarga renstraat. Er werd een schrijfbureau en een kastje doorzocht, doch de buit is niet groter dan f. 5.Het merk waardige bij deze inbraak is dat men niet heeft kunnen ontdekken op welke wijze de dief zich toegang tot de wo ning heeft verschaft. van het Russlsch-Chinese blok aan de landen ln Azië en de Arabische wereld, uitgerukt in een waarde van guldens Deze hulpverlening omvat kredieten, aanleg van wegen en bouwwerken, schenkingen e.d. Zo ontvangt India bijv. uitgebreide Russische hulp bij de op richting van zijn „Roergebied". Opmerkelijk in deze grafiek is het da-t, over het algemeen, grotere hulp ge paard gaat met gTotere invloed van het Oosten zie Syrië en Egypte. Tellen wij ook Joego-Slavië mee dan blijkt, dat de totale Russtech-Chinese hulpverlening aan genoemde landen over 1955—1957 een waarde bezat van ca 8 miljard gulden. In het eerste halfjaar van 1957 werkten meer dan 2000 Rus- sisch-Ohinese deskundigen ln de onder ontwikkelde landen van Azië. Er gebeurt echter meer want het Russisch - C hmese blok heeft in het afgelopen Jaar ca 2500 technici, studenten etc. opgenomen voor de opleiding als expert. Voor derge lijke opleidingen zal India in de periode 1957—1958 ca 5000 van zijn onderdanen naar Sovjet-Rusland zenden. Wij geven toe het zyn geen enorme getallen, maar men verge te niet, dat Rusland en China de gezindheid, die hun „hulpverlening" opwekt goed weten uit te buiten. Zij steken hun hulpverlening in de diverse landen dan ook niet onder stoelen of banken maar etaleren hun „hulp" uitvoerig, want handel is voor hen geen economie, maar politiek. Zo steeg de handel van het Russisch-Ohinese blok met de onder-ontwikkelde landen van Azië, vergeleken met 1954. met. 70%. BEURSOVERZICHT Goed gedisponeerd AMSTERDAM, 19 augustus De markt was vanmiddag goed ge disponeerd. De koersen van de interna tionale waarden getuigden van een goede ondertoon, die de gehele tenden tie kenmerkte. Het niveau waarop de zaken tot stand werden gebracht, gaf blyk van vertrouwen in de toekomst. By de opening werden aandelen Kon. Olie op f 166.— verhandeld tegen de vorige slotprys f. 165.— en een pariteit Amerika van eveneens f. 165.Aan houdende aankopen op kleine schaal, waartegenover geen aanbod aanwezig was, waren oorzaak, dat de koers opliep tot f. 166.60. Aandelen Philips met de grootste om zet ter beurze van de laatste dagen, waarvan gisteren met f. 230.000, hielden zich bijzonder goed evenals de conver teerbare obligaties van dit concern. Minder fraaie cijfers van de dochter onderneming van Philips, de Consolida ted Electronics in Amerika werden volkomen genegeerd. De gloeilampen aandelen liepen op van 313 tot 314. De converteerbare obligaties avanceerden een half procent. Aku's verbeterden in een kalme markt 1 punt en aandelen KLM werden onveranderd op f. 101. vernomen. De gunstige marktstemming was hoofdzakelijk toe te schrijven aan aankopen van de beroepshandel. In de scheepvaartsector was de stem ming eveneens opgewekt. De prijzen kwamen merendeels boven die van gis teren uit. In de cultures viel weinig te beleven en over de gehele linie waren de koersen hier fractioneel lager. Van de Staatsfondsen boekte de Staffellening een half procent winst als gevolg van de verplichte f. 200.000-vraag in een lege markt. Aandelen Koninklijke Demka Staal fabrieken N.V. werden 7 punten hoger op 150 vernomen op de gepubliceerde gunstige bedrijfsberichten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 augustus Londen 10.56%10.56%, New York 3.78%—3.78%, Montreal 3.92H—3.93ft, Parijs 90.02%—90.12%, Brussel 7.59%— 7.60%, Frankfort 90.36—90.41. Stock holm 73.16%73.21%, Zürich 86.51%— 86.56%, Zürich (vr. fr.) 88.32%—88.37% Milaan 60.74%60.79%; Kopenhagen 54.59%—54.64%; Oslo 52.79%—52.84% Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79% 3.79%, Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 19 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers» heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 91 tl 92 A 94% 94% Ned '53 (3%) 94 93% B 93 88% 88% Ned '55 11 3% 90% 90% Ned '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 95 lè 95% Ned 62-64 3 94% 94j| Cert NWS 2% 62% B Indië '37 A 3 91% 92 Grootboek '46 3 88% Ned W.B 6% 108% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 36% 37 Nat. Handelsbank 90% 90% Ned Handelmy 169 169% 68% 67% Deli My .en (Ver.) 115.30 115 H.VA 104% Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f.20.— idem (50 a f 20 Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv ünie 29% 82% 14 195% 194% 305 181 322% 304 269 312% 157% 369% 183 162% 663% 165.50 165 136% 127 101 139% 131% 135 120% 232% 121% 124% 29% 84% 13% 196% 308% 180 328% 304 268 314% 158% 374% 180 164% 674% 166.50 166.50 136% 127% 10^.50 139% 133% 137 120% 232% 122% 126% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 <3%» 3 93% 94 Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-II1 3% 93% 97% 97% 97% 97% 93% 92% 84% 84% 93% 93% 85% 85 83% 91 91% 90% 91% 92% 92% 91% 91% 96 96% 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam *56 H 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 226 226 8J3.Ü eert198% 200% ^tt Bank 193% 193 Twentsche Bank 169% 168% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 246L Borneo Sum H My 44% 44 Ned G en Sp fabr 197 199% Kon Ned Grofsm 101% 103 Internatlo 83 82% Rott Droogdok My 45 511 Tieleman en Dros 8% Ned MU Walv.vrt 82 80V4 Spoorwegen Dell Spoorweg My. Am e rik. fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic 8teel Shell OU Union Pacific Un 8tates Steel 7% 27H 82% 49A 44% 60% 43% 95 53% 81% 30% 70% 27% 82% 49% 44 61 44 91% 54% 82% 30% 70% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V K 18/8 Edelmet Kon AA 44 Prei wa idem 43 Electrolas B 440 Holl Constructie 428 Ing our v Bouwnyv 137B 138 int Kunststof! Ind 43% 43G Leldsche Wolspinn 156GB 159 Slkkens uaklab 5ó 450B 450B Ver Iouwfabneicer 173 171 Wernmlfs Betonm 90 89 Van wyk Textiel 60 %B 60G 88 89

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5