Grote driehoek Parijs-Bonn-Rome laat Benelux nauwelijks meetellen Noorse resolutie zal liet wel halen maar met de hakken over de sloot iÖlÉF"1"» WEERBERICHT BrusselDen Haag en Luxemburg hebben gevoel zij als kleintjes uitgesloten zijn dat Waarom ging Wigny naar Bonn? „HUGO DE GROOT" VERGAAN DOOR EEN „HEVIGE SCHOK" Alleen negatieve bewijzen Programma van Eisenhower is erin verwerktal is het heel moeilijk te ontdekken jt s.W 97ste jaargang DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 No. 29521 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.1.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; 1.0.59 per week Witte Singel X. Lelden - Giro no. 5705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De politieke rust, welke in de Westduitse hoofdstad Bonn is ingetreden na het vertrek van Adenauer naar zijn vakantieoord in Italië, is dezer dagen slechts „verstoord" door het bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny. Men kan zich nauwelijks indenken, dat Wigny naar Bonn kwam alleen om een paar hadtekeningen te zetten. Aangenomen wordt dat de Belgische minister de goede Westduitse stemming men is hier zeer ingenomen met het Belgisch-Duitse „grote-schoonmaakverdrag" heeft waargenomen om voor de drie Beneluxlanden poolshoogte te nemen terzake van hetgeen aan het Europese front de laatste weken is geschied met betrekking tot het Midden-Oosten, wat in New York gebeurt en dergelijke. Het was het vooraanstaande Münchense blad „Stiddeutsche Zeitung" dat dezer dagen opmerkte, dat België, Nederland en Luxemburg thans op de achter grond zijn geraakt in het geheel van wat er gebeurt op het Europese politieke toneel. Sedert De Gaulle in Frankrijk de scepter zwaait als een absolute monarch wordt in Europa meer op machtsverhoudingen gelet dan op het Europese samen spel. En op dat toneel kunnen de Benelux-staten, ondanks alle vriendschappe lijke verbindgen met Parijs, Rome en Bonn, nog nauwelijks mee. Voor Parijs komen in het nieuwe Europese bestel, zoals De Gaulle dat zich indenkt, alleen Bonn en Rome de hoofdsteden van staten met elk vijftig miljoen inwoners in aanmerking voor overleg over de „grote politiek" Gevaar voor Europa én voor liet Westen In dit kader moet men dan ook de reizen van De Gaulle's minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville naar Rome en Bonn zien. Hetzelfde geldt voor het bezoek van de Italiaanse premier Fanfani aan Bonn en Parijs. Bij dit alles werden de drie staten Nederland, België en Luxemburg, uit gesloten. Mag men het bovengenoemde Münchense blad geloven, dan tekent zich nu reeds de mogelijkheid af van voortdurend nauw contact en raadpleging tussen Frankrijk, Italië en de Westduitse bondsrepubliek. Deze gang van zaken vindt niet slechts zijn oorzaak in het aan de macht komen van De Gaulle, maar waarschijnlijk ook in het falen der Amerikanen op het stuk van het vroegtijdig inlichten van de NAVO-partners over hun actie in het Midden-Oosten en in het feit, dat Parijs, Bonn en Rome enigszins andere ideeën hebben over het Midden-Oosten dan de Angelsaksische staten. Het is daarbij te boud om te spreken van een uit de Atalantische band springen van Bonn en Rome. Maar in Parijs liep men sedert De Gaulle aan het bewind was, stellig al wekenlang niet meer aan welke leiband ook. De Gaulle's aarzelen inzake het verlangend volgen van de Brits- Amerikaanse plannen over een top conferentie, sprak voor zichzelf. Behoedzame uitbreiding In Bonn is men van het begin van de moeilijkheden in het Midden-Oosten de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht Weinig verandering Een warmtefront, dat de voorste be grenzing vormt van warme, vochtige lucht uit Frankrijk, trok van het zui den uit over ons land. Dit ging plaatse lijk met wat regen en onweer gepaard. De neerslaghoeveelheden liepen sterk uiteen. Boven ons land bedroeg de grootste hoeveelheid 11 mm. in Vlissin- gen; het lichtschip Texel rapporteerde echter 25 mm. Vanmorgen vroeg kwam het koufront door, waarna met naar zuidelijke richtingen gedraaide wind iets koelere lucht werd aangevoerd. In deze lucht komen flinke opklaringen voor, maar ook, wegens de onstabiliteit, enkele buien. De depressie waaromheen de iets koelere lucht over de Golf van Biscaye wordt aangevoerd, bevindt zich bij de ingang van het Kanaal. Zij ver plaatst zich langzaam in noordooste lijke richting en zal waarschijnlijk niet opvullen. Voor morgen verwachten we weinig verandering in de weerstoestand, waarbij zonnige perioden door enkele buien worden afgewisseld. In het tem- peratuurverloop komt weinig verande ring. Advertentie Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden, maar tijdelijk ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 AUGUSTUS Zon op: 5.30 uur; onder: 19.55 uur. Maan op: 12.29 uur; onder: 22.20 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.38 en 19.04 uur. Laagwater te 2.36 en 14.52 uur. 3£Ê& nummer bestaat uit 8 pagina's. gaan nemen. Men heeft hier geen eigen plan uit de mouw geschud, men stootte Nasser niet voor het hoofd en men was niet bereid het Arabische nationalisme te verdoemen. Voor de Westduitsers, wier buitenlandse politiek de laatste negen jaar bepaald wordt door het realisme van Adenauer, voor wie de feiten in de eer ste plaats tellen en wensen nauwelijks geuit dienen te worden voor deze Westduitsers weegt inzake de Arabische moeilijkheden vooral zwaar het econo misch gewicht van de Westelijke belan de Duitsers al enkele jaren weer bezig hun economische belangen in Noord- Afrika en het Midden-Oosten uit te brei den. Grote successen hebben zij daarbij nog niet veel geboekt, maar zij zijn ijverig, zij bieden zich aan, zij verkopen er niet alleen, zij kopen er ook. Uit deze gezichtshoek stamt dan ook de kritiek, die men hier heeft kunnen horen op de Brits-Amerikaanse acties in Jordanië en Libanon. Men was niet zozeer boos over de late Amerikaanse inlichtingen over deze acties en over het gebruiken zonder vooraf gevraagde Duitse instemming van in West-Duitsland gelegen Amerikaanse luchtbases voor de sprong naar het Oos ten, maar men was het principieel niet eens met de genomen beslissing. Men meent hier dat Egypte verkeerd beoor deeld wordt; op dat land dient, aldus Bonn, zich de Westelijke politiek in po sitieve zin, dus met economische hulp, te concentreren. 0 Slot op pag. 2 3000 opstandelingen gaven zich over Volgens Radio-Makassar hebben 3000 opstandelingen in Noord-Celebes zich bij de Indonesische regeringsstrijdkrachten aangesloten. Dit geschiedde in de zater dag door de regeringstroepen veroverde stad Tomohon, welke het laatste grote bastion der opstandelingen in Noord-Ce lebes is genoemd. Tientallen Algerijnen door de rebellen gedood Een Franse militaire patrouille heeft te Honaine in het westen van Algerije de lijken gevonden van 22 mohammeda nen, die door opstandelingen werden ge dood. Onder de slachtoffers waren acht Op de marine scheepswerf te Groton in de Verenigde Staten is hard gewerkt om alles in ge reedheid te bren gen voor de stapelloop van Amerika' s grootste atoom onderzeeër, de „Triton", die vandaag plaats heeft. De com mando-toren wordt op zijn plaats gehesen. De toren is reeds één derde langer dan de gehele Amerikaanse onderzeeër, die in 1900 van stapel liep. gen. Heel langzaam en behoedzaam zijn vrouwen en twee kinderen. CONCLUSIE NA VERHOREN: De jury, die belast is met het gerechtelijk vooronderzoek naar de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot" heeft na de ver horen van gisteren als haar oor deel uitgesproken, dat de dood van de slachtoffers is veroorzaakt door „een hevige schok", onder gaan in een vliegtuig boven de Atlantische Oceaan". Dus geen explosie, volgens de jury, maar een „hevige schok". Onmiddel lijk rijst dan de vraag: wat is de oor zaak van deze schok. Helaas moet de jury eraan toevoegen, dat zij niet over bewijsmateriaal beschikt, waaruit de oorzaak van deze schok zou kunnen blijken. Wat dat betreft blijft men dus nog evenzeer in het duister tasten als voorheen. Een belangrijke getuigenis was die van de heer J. Geogehan, een functionaris van het vliegveld Shannon, werkzaam bij de dienst die het luchtverkeer regelt. Deze verklaarde, dat het toestel komen de uit Amsterdam een normale landing had gemaakt. Het enig ongewone was, dat de hoge- frequentiezender van het toestel zeer vervormd werd en nauwelijks hoorbaar was, zo zei hij. „Ik stelde de bestuurder van het toestel hiervan op de hoogte, kort voordat hij landde. Na de landing deelde de piloot mij mede. dat de radio verbindingen van de radarcontrole zeer vervormd waren De radarcontrolepost verzocht mij toen, het toestel mee te delen, dat zijn radioverbindingen even eens zeer vervormd waren". De heer Geogehan deelde mee, dat de verbinding met de „Hugo de Groot" zeer goed was nadat het toestel naar Gander vertrokken was. Om 4.16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de opdracht andere toestellen mee te delen, dat het op zijn juiste koers lag. De „Hugo de Groot" zond deze boodschap uit en deel de de verkeersleiding op Shannon mee, dat andere toestellen de ontvangst er van hadden bevestigd. „Ik bedankte de 607 E (de „Hugo de Groot") en dat was mijn laatste con tact met hem", aldus de heer Geoge han. „Bij dit laatste contact was de stem van de persoon, die de radio- telefoniezender bediende, duidelijk en normaal", verklaarde hij. De heer Geogehan besloot zijn verklaring met de mededeling, dat ten tijde van het laatste contact de „Hugo de Groot" ongeveer 120 zeemijlen ten west-noord- westen van Shannon vloog. De Assemblee en bet Midden-Oosten (Van onze Amerikaanse correspondent) De lang verwachte Noorse resolutie is eindelijk in de Algemene Vergade ring der Ver. Naties ingediend. Een ieder, die dit document een slap produkt noemt, heeft volkomen gelijk, doch men moet dan bedenken, dat de resolutie opzettelijk slap en vaag gehouden is teneinde de grootst mogelijke soepelheid te garanderen en zoveel mogelijk staten tevreden te stellen. Het heeft Engen, de vertegenwoordiger van Noorwegen, meer moeite gekost dan aanvankelijk viel te voorzien om deze resolutie samen te stellen. Tevens schijnt de Noor wat te opti mistisch te zijn geweest over de steun, die zijn document zou ontvangen. Zondag was Engen nog van mening, dat India zijn resolutie zou steunen en dat de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) zich bij de stemming wel zou onthouden. Berichten uit Cairo wezen gisteren echter op vrij sterk verzet van de V.A.R. tegen de resolutie, terwijl het bovendien zeer wel mogelijk is, dat India zich juist van stemming zal onthouden. Slot op pag. „Laat Dag liet doen Zal de resolutie, niettemin de vereiste meerderheid van "tweederde halen? De Noren en Amerikanen zijn optimistisch gestemd, doch zij geven toe dat de over winning niet overweldigend zal zijn en dat men slechts met de hakken over de sloot zal komen. Wat zal men dan heb ben bereikt? De resolutie verzoekt de secretaris-generaal van de Ver. Naties dusdanige regelingen te treffen als hij dienstig oordeelt om in Libanon en Jor danië de beginselen van de Ver. Naties hoog te houden. De bewoordingen van de resolutie zijn zo vaag als maar mo gelijk is gehouden. De Algemene Verga dering zou bij aanvaarding van de reso lutie geen concrete oplossing aangeven, doch handelen volgens de populaire leus van de laatste jaren: „Laat Dag (Ham- marskjöld) het maar doen". Dag Hammarskjöld zou zijn volmacht waarschijnlijk gebruiken om in Jordanië een VN-groep op te richten en de reeds aanwezige groep in Libanon te verster ken. Terwille van de Amerikanen is in de tekst van de resolutie een aantal punten opgenomen, die voorkwamen in de rede van Eisenhower. Men moet ech ter nauwkeurig lezen, om sommige van deze punten te ontdekken! Het probleem van de directe en indirecte agressie is Door de ongunstige weersomstan digheden is het koren in vele delen van ons land platgeslagen. Hier door zijn machines onbruikbaar ge worden en moeten de maaiers zelf de sikkels weer ter hand nemen. De zelfbindcr staat ongebruikt aan de kant. zeer voorzichtig ter sprake gebracht in de afdeling a. Niemand wordt beschul digd en er wordt een citaat gebezigd uit de oude resolutie van 1949. Belangrijke uitspraak van minister Dulles In de afdelingen c en d worden Eisen howers suggesties voor een vredesmacht en een economisch fonds heel omzichtig genoemd. Hammarskjöld wordt verzocht deze onderwerpen verder te bestuderen. Vele Afro-Aziatische landen hadden gaarne gezien, dat de resolutie iets po sitiefs had gezegd over de terugtrekking van de Amerikaanse en Engelse troepen. Amerika en Engeland waren echter in geen geval bereid een datum hiervoor te noemen. Het woord „terugtrekking" komt zelfs in de gehele resolutie niet voor, doch in de inleiding wordt verwe zen naar twee afzonderlijke verklarin gen, resp. die van Dulles en Selwyn Lloyd aan de president van de Algeme ne Vergadering. Deze verklaringen be vatten een onderdeel, dat nieuw en be langrijk is. Wanneer de Assemblee van de Ver. Naties te eniger tijd van oordeel zal zijn, dat de aanwezigheid van de Amerikaanse en Engelse troepen tenge volge van de VN-actie of de VN-bijstand niet langer nodig is, dan zullen de Ame rikanen of Engelsen deze uitspraak ter harte nemen en de troepen terugtrek- Jordanië doet water in de wijn f (Van onze Amerikaanse correspondent) Het belangrijkste uit de redevoe- f ringen van gisteren was wel. dat f Jordanië wat water in haar wijn heeft gedaan ten aanzien van een eventueel zenden van een V.N.- groep naar dat land. De beste rede van de dag was het betoog van In- dia's vaste vertegenwoordiger by de V.N., Lall. Hij was kritisch ten aan zien van de acties van Amerika en Engeland, doch schelden bleef hem vreemd. Hij drong krachtig aan op terugtrekking van de troepen. Het is nog niet zeker hoe India zal stemmen, doch algemeen wordt verwacht, dat Indonesië India's voorbeeld zal volgen. De minister van Buitenlandse Zaken van Irak hield een felle rede in goed Frans. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit land zal tegen stemmen. I Zelfs indien alle Arabische sta- i ten, die tegenwoordig nauw verbon- den zijn met de Verenigde Arabi sche Republiek, zich tegen de reso lutie zullen uitspreken, is het nog mogelijk, dat de resolutie erdoor f komt. Erg verheugend is dit voor uitzicht echter allerminst. Men zou bijna van een Pyrrhus-overwinning moeten spreken. Aldus zou immers de beslissing van de V.N. over het Midden-Oosten doorgezet worden tegen de uitdrukkelijke wil van zeer belangrijke staten in het betrokken gebied. Bovendien zouden Nasser en de zijnen hierdoor in één kamp ge dreven worden met de communis tische staten, die ongetwijfeld zul len tegen stemmen. Dit zou de band tussen Cairo en Moskou alleen maar kunnen versterken. Spanning in Little Rock toegenomen Het Amerikaanse Hof van Beroep te St.-Louis heeft gisteren het vonnis van een districtsrechter vernietigd en de autoriteiten van de middelbare school van Little Rock (Arkansas) gelast de opheffing van de rassenscheiding voort te zetten. Het Hof van Beroep deed hiermede met zes stemmen tegen één de uitspraak teniet van rechter Harry Lem- ley te Hope in Arkansas, die opschor ting van de integratie voor de duur van twee-en-een-half jaar had bevolen. Little Rock heeft vorig jaar weken lang in het middelpunt van de belang stelling gestaan. President Eisenhower moest toen parachutisten naar de stad zenden om de orde te herstellen en te verzekeren dat de opheffing van de ras senscheiding op de middelbare school vreedzaam verliep Rechter Lernley had na afloop van het eerste „geïntegreerde" schooljaar opschorting van het integratie-program gelast om dat het lastig vallen van de negerkinderen op de openbare middel bare school van Little Rock toestanden ten gevolge had gehad, die niet getole reerd konden worden Tegen deze uit spraak was beroep aangetekend. Het verwerpen van de uitspraak kan een nieuwe crisis bij de aanvang van het nieuwe schooljaar begin september tot gevolg hebben. Volgens welingelichte kringen is gou verneur Orval Faubus van Arkansas van plan aan het parlement van de staat maatregelen voor te stellen welke de toelating van negerleerlingen tot de middelbare school te Liittle Rock dit jaar verhinderen. ken. „Wij Amerikanen", zo zei Dulles maandagavond in een rede buiten de Verenigde Naties, .maken ons oordeel ondergeschikt aan het gezamenlijk oor deel van de wereldgemeenschap". Een VN-resolutie heeft behalve de initiatiefnemer - in dit geval dus Noor wegen - meestal een aantal medeonder tekenaars. Engen heeft nogal moeite ge had daarvoor een voldoende aantal sta ten te winnen. Oorspronkelijk had hij er tien, doch zoals de nikkertjes in het kinderboek, vielen er verscheidene af. Thans zijn Canada, Columbia, Denemarken, Liberia, Panama en Paraguay de mede-onderte kenaars. Het is niet zo'n erg indruk wekkende groep en bovendien is geen enkel Aziatisch land van de partij. Het is echter algemeen bekend, dat de Ver. Staten en Engeland vóór deze resolutie zijn, terwijl bovendien Hammarskjöld Engen zijn zegen heeft gegeven. Op die manier heeft de resolutie toch groot ge zag verworven. Wil Moskou Amerika vóór zijn maanraket 'i een met dag De volgende maand zullen de Ver. Staten voor hun schot naar de maan waarschijnlijk dezelfde raket-combinatie gebruiken als zondag ji., aldus werd gis teren in welingelichte kringen te Was hington vernomen. Amerikaanse raketdeskundigen hebben gesproken over de mogelijkheid, dat de Russen de volgende maand één dag eer der dan de Amerikanen zullen trachten een raket naar de maan af te vuren. Autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Amerikaanse maan- plannen, zeiden met nadruk, dat de Ver. Staten niet meedoen aan een wedstrijd n"*ar de maan. .'olgens de deskundigen zijn de Rus sen in moeilijker positie voor het af schieten van een raket naar de maan, omdat hun lanceerinrichtingen verder naar het noorden zijn gelegen dan die te Cape Canaveral. Luchtmachtautoriteiten te Cape Cana veral zijn er zeer teleurgesteld over. dat de „Thor-Able" zondag reeds na 77 se conden faalde, aldus werd maandag ge meld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1