Katwijks bloemencorso: evenement dat duizenden toeschouwers trok Ramp voor duivensport: 800 bij transport dood Kwaliteit beter dan vorig jaar Nieuw tijdperk in liet politieke leven van Indonesië? Indonesisch begrotingstekort geschat op acht miljard roepiali MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 Niet geheel zonder zorg hebben de bestuurs leden van V.V.V. in Katwijk het bloemencorso tegemoet gezien. Er was reden genoeg zo nu en dan eens het voorhoofd te fronsen, want er komt voor een corso heel wat kijken en de tijd was voor V.V.V.-Katwijk beperkt. Zoals wij reeds schreven is het corso een hoogtepunt in de reeks evenementen, die door V.V.V. wordt georgani seerd. Terwijl alle gewone elementen de nodige tijd vragen, vergt het corso nog eens extra tijd en dan kan het er wel eens een beetje bedenke- Wat het weer betreft heeft men het niet al te slecht getroffen. We zyn deze zomer niet veel gewend, en daarom vindt men het al gauw goed. Jammer alleen, dat de wind zo sterk was, hetgeen vooral goed merkbaar was op de Boulevard. De temperatuur viel gelukkig nog mee, maar voor een corso kan men beter iets koeler weer en minder wind hebben, want wind Is de grootste vyand van de bloemen. Dat was dan ook wel te zien, doch het zou onbillijk zijn bij een beoordeling daar rekening mee te houden. De organisatoren hebben het weer per slot niet in de hand. Het derde Katwijkse corso, dat onder het motto „Flora "s kleurenpracht aan zee" reed, was in kwaliteit, in lengte en in de af te leggen afstand, gegroeid in vergelijking met vorige jaren. Voor het eerst begon men dit jaar in Valkenburg, waar ook de wagens klaargemaakt wer den en gekleurd. Via Valkenburg en Katwyk aan den Rijn ging het op Katwyk aan Zee aan, waar duizenden langs de route stonden om dit schouw spel gade te slaan. Ook in Valkenburg en Katwijk aan den Ryn was de belang stelling groot en al was het overal min der vol dan vorig jaar. toch geloven wij. dat door de lengte van de route meel mensen dit corso hebben gezien. Vooral de buitenlanders hebben hun ogen uit gekeken en het aantal foto's en films dat is genomen is moeilijk te schatten. Straks als de vakanties om zijn en de badgasten weer thuis zijn zullen de foto's te voorschijn worden gehaald en zullen de films worden gedraaid: kan men zich een betere propaganda voor Katwijk denken? Een enthousiast ver haal by een aantal foto's doet meer dan een reeks prachtig uitgevoerde folders die overigens ook niet te missen zijn. De verhouding tussen V.V.V.-Katwijk en het bestuur van de Stichting Ryns- burgs Bloemencorso is uitstekend, het geen o.m. tot uiting kwam in het ter beschikking stellen van lege corso- wagens van 2 augustus voor het Kat wijkse corso. Het was grappig te zien hoe geheel verschillend dezelfde opbouw gebruikt kan worden. De Bakkersvereni ging uit Katwijk aan Zee had bijv. de wagen die onder de naam „Pauwen staart" meereed in het Rijnsburgs corso: maar wat een verschil tussen toen en nu in de uitwerking. Kwam het toen vrijwel uitsluitend aan op de bloemen, nu werd ook aandacht gevraagd voor het brood. Goede bloemsierkunst Deze nadruk op een bepaald artikel was overigens niet vreemd in dit corso. .Welbewust laten de organisato ren reclame toe en gezien het karakter van deze bloemenstoet is dit ook wel te verdedigen. Gelukkig was het ech- lijk uit gaan zien. Onze verwachtingen waren eigenlijk niet zo erg hoog gespannen, maar het is ons zaterdagmiddag op de winderige Boulevard in Katwijk meegevallen. In bijzonder korte tijd hebben de organisatoren een corso uit de grond weten te stampen, dat gezien mocht wor den! Een vergelijking met het Rijnsburgse corso gaat niet op, ook al niet omdat het doel van dit corso anders is: een evenement, dat uiterst ge schikt is om de naam van Katwijk bekendheid te geven. lencorso thuis. In deze tijd van het jaar kan men met de bloemen veel betere resultaten bereiken. Augustus is uiter mate gunstig voor het houden van een corso: er is een grote verscheidenheid aan bloemen in tal van prachtige kleu- hen. Doch in Katwijk hebben de deel nemers daar volop gebruik van gemaakt. En dan moet men bewondering hebben voor de deelnemers, die zonder subsidie van V.V.V. zoveel geld uitgeven voor hun bloemversiering. Bovendien heeft men in enkele gevallen op het laatst pas beslist mee te doen. Toen wij don derdag even bij de directeur van V.V.V., de heer Chr. Verplancke waren, kreeg wagentje zagen wü stoet. ook achterin de Wondelaars Behalve auto's waren er ook wande laars in de stoet. De Sportverenigihg Katwijk aan den Rijn had alle meisjes twee aan twee voorzien van een met anjers versierde bogen en zo liep daar door Valkenburgs en Katwijks straten een kleurige slang van bloemen. De Wandelsportvereniging „Amicitia" was ook niet achtergebleven, behalve een versierde personenauto liep er ook een afdeling wandelaars mee. Ieder had een bos anjers in de arm. Of dit nu helemaal deb edoeling van de organisatoren is, weten wij niet, maar in dit corso kan het geloven wij wel, temeer daar ook bij deze beide groepen veel nadruk was gelegd op de bloemen. Evenals de uit voerige reclame moet men ook dit zien in het kader van het geheel en niet uit het oog verliezen wat de bedoeling van dit corso is. Hier gelden andere maat staven dan in Rijnsburg. Strengere eisen Het was overigens verheugend te mer ken, dat er dit jaar strengere maat staven voor deelname aangelegd waren dan vorig jaar. Toen kon het nog ge beuren, dat een vrachtwagen met één of twee bosjes bloemen versierd, mee reed. Gelukkig was nu overal meer aandacht aan de versiering besteed. Wel vonden wij het jammer, dat één wagen met uitsluitend steekwerk was versierd. Zo iets hoort meer in een bol- Twee leuke deelnemers aan Kat wijkse corso. (Foto L.D./Jaap van Duyn) hij nog telefoontjes met een opgave voor deelneming en in het begin van de week had men ook nog verscheidene deelne mers ingeschreven. Veel is dus op het laatste nippertje gebeurd en dan kan men niet anders dan bewondering heb ben voor het feit, dat alles zo goed in orde is gekomen. Muziek Het was een stoet vol kleur, maar ook vol klank. Men had zich weten te ver zekeren van de medewerking van enkele muziekkorpsen uit Valkenburg en de beide Katwijken. Het is altijd prettig wanneer een corso opgeluisterd kan worden door muziek. De namen Harmonie Valkenburg, Harmonie Kat wijk aan den Rijn. U.N.I. uit Katwijk aan Zee, D.V.S. uit Katwijk aan Zee en D.W.S. uit Rijnsburg, staan er bovendien borg voor, dat er iets goeds ten gehore wordt gebracht. De juryleden, t.w. de heren H. Erades en C. Knest uit Leiden en A. Zandber gen uit Rijnsburg hebben het zeker niet gemakkelijk gehad bij het vaststellen van de prijzen. De onderlinge verschil len waren soms uiterst klein. We geloven wel, dat ieder vrede kan hebben met het oordeel van de jury. Het Katwijkse corso heeft concurren tie ondervonden van het Rotterdamse corso, al zou men dit misschien niet verwachten. Het corso van Rotterdam Katwijks bloemenkoningin. (Foto L.D./Jaap van Duyn) ter niet zo, dat de bloemsierkunst daardoor geheel op de achtergrond raakte. Er waren knappe staaltjes van bloemsierkunst te zien met vaak prachtige kleurencombinaties. Het mooist was wel de personenauto van mej. Poot uit Rijnsburg, die dan ook de wisselbeker veroverde. Dit was inderdaad bindwerk van zeer goed ge halte, terwül bovendien een fijne kleurencombinatie was verkregen. Na de keurige wagen van het bestuur van V.V.V., die buiten mededinging meereed, volgde de Katwykse Bloemen koningin, mej. B. den Duik, gezeten in een open rijtuig. Alleraardigst was de Jan Plezier, waarin de accordeonclub W.I.K uit Katwijk een plaatsje had veroverd en er lustig op los speelde. Nog aardiger misschien waren de beide ponvwagentjes, die vlak voor de Jan Plezier reden en vrolijke groepjes kin ieren vervoerden. Een. dergelijk aardig Schade van duizenden (Speciale berichtgeving) Voor zover bekend is de duivensport in ons land nog nooit eerder door een zo grote ramp getroffen als gisteren het geval was in Nijmegen toen bü een vrachtautotransport van deze gemeente naar Oss, liefst 800 duiven om het leven kwamen. Het is nog niet met zekerheid bekend of de duiven zün omgekomen door gebrek aan frisse lucht of door gasverstikking wegens een mogelijk motor defect van de vrachtauto. Het zou worden nagegaan bij de faculteit der vee artsenijkunde van de Utrechtse Rijksuniversiteit. Wel is duidelijk dat de schade vele duizenden guldens zal bedragen. De vlucht van gisteren werd georganiseerd door de Nijmeegse combinatie, een overkoepelende organisatie voor de vele plaat selijke verenigingen. Er zou ditmaal een navlucht vanaf Oss worden gehouden, speciaal met het doel vele in het voorjaar aangeschafte duiven voor de eerste maal te beproeven voor het komende wedstrijdseizoen. De vogels 2.350 in totaal werden zaterdagavond „ingemand" en afgele verd bij de vrachtrijder, die voor het ver voer naar Oss zou zorgen. Deze rit naar Oss werd gistermorgen gemaakt, waar het transport 's ochtends om 7.15 arri veerde. In verband met de mist werd het niet verantwoord geacht om op het vastgestelde tijdstip, acht uur, te lossen. De korven bleven op de auto staan tot dat de weersomstandigheden beter zou den worden. Dat was omstreeks tien uur. Toen pas kwam men tot de ont dekking dat. vele duiven dood in de mand lagen en werd de concoursleider, de heer M. van Oostveen, gewaarschuwd, die op zijn beurt de dierenarts, de heer Draaisma uit Oss te hulp riep. Het bleek dat alle in de aanhangwa gen geborgen duiven het transport goed hadden doorstaan. Van de 1200 duiven, die in het eerste gedeelte van de vracht wagen waren geplaatst, bleken er echter bijna 800 duiven te zijn ov .rieden. Latei- op de dag zijn de levende en dode dui ven naar Nijmegen teruggezonden om daar te worden geregistreerd. Onder de eigenaren heerste toen reeds onrust over het uitblijven van de vogels. Velen be gaven zich naar de plaats van verzen ding. het z.g. „spoorgat" bij de Graafse brug. Toen daar bekend werd door welk een ramp de duivensport was getroffen, kwam het tot een oploop en ontstond een geladen stemming. Politiehulp was nodig voor het voorkomen van moeilijk heden. Aangenomen wordt dat in Nijmegen ongeveer 8.000 postduiven worden ge houden, zodat ongeveer een tiende ge deelte van het totale bezit verloren is gegaan. werd op dezelfde dag gehouden als het Katwijkse en enkele grote firma's lieten dóir hun wagen meerijden. Katwijk had echter een streepje voor bij Rotterdam, omdat daar geen avondcorso werd ge houden. Zo kon het dan ook voorkomen dat enkele grote reclamewagens alleen 's avonds in Katwijk aanwezig waren, na 's middags in Rotterdam gereden te hebben. Wanneer Katwijk volgend jaar een beetje vroeger begint met de orga nisatie zou men Rotterdam wel eens te vlug af kunnen zijn! Onder de deelnemers bevonden zich niet alleen firma's en bedrijven uit Katwijk en omgeving, benevens enkele grote firma's, doch ook particulieren uit Katwijk. Wel een bewijs dus dat de inwoners van Katwijk het belang van dit corso voor hun badplaats inzien. Dat ook enkele badgasten onder de deelne mers konden worden genoteerd is er het bewijs van. dat de tijdelijke ingezetenen van Katwijk dit evenement weten te waarderen. Avondcorso V.V.V. Katwijk heeft de gasten en ook de inwoners een goede dag bereid met dit corso. Men heeft niet alleen 's middags iets geboden met het corso, doch ook 's avonds met het verlichte corso. De route was toen aanmerkelijk korter en men bleef in Katwijk aan Zee. De belangstelling was weer bui tengewoon groot en dat is ook niet te verwonderen, daar een avondcorso weer een geheel andere charme heeft dan een corso overdag. Onverwachte effecten worden verkregen door de op de wagens aangebrachte schijnwerpers en lampjes. Met het avondcorso was nog het einde niet gekomen van deze bijzondere dag in het Katwijkse badseizoen. Bij „De Zwaan", werd 's avonds na afloop van het corso een vuurwerk ontstoken, dat eveneens weer ruime belangstelling genoot. Al met al heeft V.V.V. Katwijk voor een zeer bijzondere dag gezorgd: een hoogtepunt in het badseizoen, juist in de drukste tijd, met vele duizenden gasten, zowel uit binnen- als uit buiten land. Katwijk is een badplaats geworden van internationale bekendheid. Zoiets gaat niet vanzelf, daar moet voor ge werkt worden. V.V.V. heeft zaterdag weer een belangrijke bijdrage geleverd in de propaganda voor deze gezellige badplaats die steeds zijn eigen stijl weet te bewaren. Uitslag De officiële uitslag was als volgt: groep „overige rijtuigen en groepen": le prijs ponywagen kinderen Van Rijn en Proost in Volendammerkostuum; le prijs kinderen Van der Plas—Verplancke Een overzicht van het corso op de Boulevard. (Foto L.D./Jaap van Duyn) in Biedermeierkostuum: 2e prijs kin deren Haasnoot en Parlevliet; 3e prijs: Fa. Beuk uit Noordwijk. Groep .reclame- en bedrijfsauto's: le prijs Van Duijn's Kolenhandel; 2e prijs „Davo"; 3e prijs N.V. Zuivelfabriek „De Hoop"; 4e prijs Potters Woninginrichting. Groep „Praal wagens": le prijs N.V. Zuivelfabriek „De Hoop"; le prijs fa. Goemaat; 2e prijs Chr. Middenstandsvereniging; 3e prijs Bakkerspatroonsvereniging „Tal- ma". Groep „Personenwagens": le prijs en wisselbeker (mooiste wagen van het corso) Garage Poot uit Valkenburg; le prijs W.S.V. „Amicitia"; 2e prijs Assu- rantiebedrijf D. Verhaar uit Rijnsburg; 2e prijs Eethuis Bos; 3e prijs Coöp. Raiffaisenbank; 4e prijs J. Willemsen uit Rotterdam. Groep „Personen- en bestelwagens met (verwerkte) reclame": le prijs fa. v. d. Anker en Zonen te Katwijk aan Zee; le prijs fa. Noorder- meer; 2e prijs P. Zuijderduijn; 2e prijs Schoenhandel Krijn Haasnoot; 3e prijs Slagerij Krijn Hoek; 4e prijs fa. Van den Anker te Katwijk aan den Rijn. Voor de verlichting werden prijzen toegekend aan: le prijs Chr. Midden standsvereniging; 2e prijs Garage Poot en 3e prys N.V. Zuivelfabriek „De Hoop". Soekarno ivil drastische beperking van het aantal politieke partijen In politieke kringen in Djakarta wordt verklaard, dat het voorstel van presi dent Soekarno om het partijsysteem in Indonesië te vereenvoudigen een nieuw tydperk in het Indonesische politieke leven kan inluiden. Het is geen geheim, dat Soekarno, die het vorig jaar zijn geruchtmakend schema voor geleide democratie afkondigde, al jaren lang ontevreden is over de politieke ontwikkelingen in zijn land. In politieke kringen wordt gezegd, dat Soekarno's voorstel komt na verhitte debatten in de Indonesische pers en onder politici van de afgelopen maan den over de noodzaak het vertrouwen van het volk in de politieke partijen te herstellen. Ook komt het spoedig na de stryd, die heeft geleid tot een breuk in de grote nationalistische party P.N.I., eens de eigen partij van Soekarno. In politieke kringen wordt het waar schijnlijk geacht, dat het aantal in het Parlement vertegenwoordigde partijen drastisch zal worden beperkt. Thans bezetten 28 partyen en groepe ringen zetels in de Indonesische volks vertegenwoordiging. Dit is echter nog slechts de helft van het aantal partyen, dat deelnam aan de eerste algemene Nederlands antiek beeld te Keulen gestolen De heer Keezer: „Onbegrijpelijk" Een tot de collectie „Oude kunst antiekbeurs" te Delft behorende Ma donnafiguur is te Keulen gestolen. De antieke Madonnafiguur was ter bezichtiging in een etalage van het ge bouw van het stedelijk verkeersbureau te Keulen, waarin ook het bijkantoor van de ANW gevestigd is, opgesteld. In de nacht van 14 op 15 augustus is dit an tieke stuk uit de étalage verdwenen. De criminele recherche van Keulen is di rect gewaarschuwd en stelt een uitge breid onderzoek in. .Het is onbegrijpelijke hoe een zwaar beeld van 90 centimeter hoogte, ge plaatst tegen een achtergrond, ongezien uit een étalage kan verdwijnen". Dit veaiklaardie de orcandsaitor van de „Oude Kunst en Antiekbeurs" te Delft, onze stadigenoot de heer Mariet B. Keezer, die eind juli zelf de etalage ter propagering van dieze tentoonstelling te Keulen heeft ingericht. „Het moeten haast wel be kenden zyn geweest, andiers lijkt het mij vrijwel ondoenlijk zo'n groot beeld te laten verdwijnen. En hoe men het aan de man wil brengen is mij ook een raadsel, want het wordt natuurlijk bij alle kunst- en antiekhandels in de vak pers gesignaleerd", zo vervolgde hij. „Tijdiens negen antiekbeurzen zijn te Delft slechts enkele kleine voorwerpen van weinig waarde zoek geraakt. Nu aan de vooravond van de tiende beurs, die op 21 aueustus begint, verdwijnt een stuk van minstens f. 6000,— waarde" Het beeld, eigendom van een kunsthan delaar is verrekerrt het is van Ned er- rijnse makeMjk van omstreeks 1480 Het is eigenlijk onjuist van een Madonna te spreken Het gedeeltelijk gepolychro meerde beeld is een vrouwlyk heilige- flgiuur, wellicht een Marthafiguur, zo meent die heer Keezer. verkiezingen in 1955. Gemeend wordt, dat het aantal kan worden verminderd door in de wet eisen op te nemen wat betreft het minimum aantal leden, dat een politieke partij moet hebben om aan de verkiezingen deel te nemen. Ook zou het aantal partijen kunnen worden ver minderd, aldus meent men in politieke kringen, door de partijen te verplichten in het openbaar mededeling te doen van de financiële middelen. De aanhangers van Soekarno's geleide democratie zouden denken aan een drie- of vierpartfjen systeem voor Indonesië. Volgens hen zou er slechts een nationa listische, een religieuze en een socialis tische (lees communistische) party moe ten zyn, in plaats van de verscheidene nationalistische en religieuze tendenties, die thans onder de Indonesische partijen worden aangetroffen. De Masjumi heeft gisteren al een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge waarschuwd, dat de ontbinding van de partyen nieuwe moeilijkheden tot gevolg zal hebben. „Laat de democratie haar loop hebben", aldus de verklaring, „wy wensen een Staat, die het recht in ere houdt en wy zyn tegen een machtstaat". De Nahdatoel Oelama verklaarde ge leide democratie te kunnen goedkeuren, indien dit niet leidt tot ontbinding van politieke partyen Anderzijds heeft de nationalistische leider Gatot Mangkoepradja onlangs de oprichting voorgesteld van „een staats partij", op te richten door het Staats hoofd. De Nationale Raad van president Soekarno heeft de afgelopen week het politieke systeem van Indonesië diep gaand besproken. Verwacht wordt, dat binnenkort de regering een advies zal worden gegeven over deze kwestie, die het onderwerp van verhitte debatten in de Indonesische hoofdstad is ge worden. Employées Westlands Stoomtram aangehouden VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN GOEDEREN (Van onze redactie) In samenwerking met de spoorweg recherche heeft de Haagse politie vijf employées van de Westlandse Stoomtram Maatschappij WSM aan gehouden. Zy worden ervan verdacht gedurende het afgelopen jaar voor enige duizenden guldens aan goederen, die het vervoer bedrijf ter verzending kreeg aangeboden, te hebben gestolen. Reeds enige tijd klaagden winkeliers in het Westland over het zoekraken van aan hun adres verzonden goederen. Een onderzoek wees uit, dat de goederen steeds verdwenen, nadat de WSM in Delft deze van de NS had overgenomen voor de verdere bestelling in het West- land. De aangehoudenen zyn een 47-jange ladingmeester uit De Lier, een 31- jarlge machinist uit Wateringen en een 35-jarige machinist, een 32-jarige ma chinist en een 25-jarige rangeerder uit Den Haag. Het gestolene bestaat voor- nomeijk udt sigaren, sigaretten, textiel en koffie, maar een enkele keer is er ook een schèerapparaat of een gramo- foomplaat verdwenen. De erkenning van Irak door Nederland Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gerbrandy inzake de erkenning door de Nederlandse regering van de nieuwe regering in Irak, heeft de mi nister-president, minister van algemene zaken, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, het volgende geant woord In opdracht van de Nederlandse re gering is Hr. Ms. gezant te Bagdad op 6 augustus 1958 tot erkenning van de nieuwe Iraakse regering overgegaan. Bij deze beslissing is overwogen, dat de nieuwe regering onbetwist gezag over het gehele land uitoefent en verklaard heeft, dat zij de internationale verplichtingen van Irak zal naleven. Terzake is uitvoerig overleg gepleegd met de Atlantische bondgenoten van Ne derland. Er zy voorts op gewezen, dat volgens de regelen van het volkenrecht de er kenning van een nieuwe regering in geen enkel opzicht kan worden geacht een oordeel in te houden omtrent de wijze, waarop, en de omstandigheden, waar onder deze aan het bewind is gekomen. Zaterdagavond heeft de Indonesische minister-president, Djoeanda, in het Parlement medegedeeld, dat de op standen in Midden-Sumatra en op Celebes, voor de schatkist extra uitga ven hebben gevergd ten bedrage van 3 miljard roepiah. Djoeanda deelde verder mede, dat thans het tekort op de begroting voor 1959 meer dan 8 miljard roepiah be draagt. De totale inkomsten voor 1959 worden geraamd op Rp. 20,9 miljard, hetgeen 2,4 miijard minder is dan die voor 1958. De onwettige ruilhandel in de Buiten- ;ewesten, aldus Djoeanda. berokkenen de Indonesische Staat nog steeds grote ver liezen. In de periode van maart tot en met mei 1958 was met de onwettige ruil handel een bedrag gemoeid van 640 mil joen roepiah en het verlies voor de Staat, dat hiermee gemoeid was, ongeveer 4 miljard roepiah. Als maatregelen ter verbetering van de economische toestand stelde Djoeanda o.a. in het vooruitzicht: verbetering van de kwaliteit van uitgevoerde goederen; voorzieningen in het tekort aan scheeps- ruimte; bespoediging van de afvoer van goederen, waarvan thans in de Buiten gewesten een opeenhoping is ontstaan; het zoeken van nieuwe afzetmarkten in het buitenland. De restricties op de import zullen wor den opgeheven, zodra de positie van de uitvoer zulks veroorlooft. De regering zal overgaan tot een verscherpte invordering van belastingen van ondernemingen en natuurlijke personen, en het aantal di plomatieke ambtenaren en a'ttaché's in het buitenland verminderen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4