Eerste Amerikaanse maanraket ruim een minuut na de start ontploft WEERBERICHT In september een nieuwe poging Teleurstelling niet groot: de kansen waren maar één op tien Noorse resolutie in de V.N. is nog vager geworden dan ze was Zelfs steun van India en Egypte, maar wat zal het Westen nu doen Officiëel nog niets bekend K.L.M.-RAMP VEROORZAAKT DOOR EEN GAT IN CARINE? Slechts 7 slachtoffers geidenlificeerd 97»te Jaargang MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 No. 29520 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week 71tte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De eerste Amerikaanse maanraket is gisteren, 77 seconden na de start op de basis Cape Canaveral, ontploft. Dat was kort na zonsopgang ter plaatse, om 13.18 uur Nederlandse tijd. Deze mislukking betekent, dat er voor september geen an dere poging kan worden ondernomen. Men moet namelijk wachten totdat de maan en de aarde weer dicht bij elkaar zijn. Overigens was de teleurstelling bij de deskundigen niet al te groot: ambtenaren van het ministerie van Defensie hadden tevoren gezegd, dat de kans op succes één op tien was. Het betrof hier namelijk een geheel nieuwe raket en het was al een succes, dat het apparaat van de grond kwam. De raket woog 52 ton en er waren 300.000 onderdelen in verwerkt. De eerste trap was een „Thor", de tweede een gewijzigde „Vanguard" en de derde een geheel nieuwe vaste-brandstofraket, die nog niet eerder was beproefd. De Thor en de Vanguard zijn raketten met vloeibare brandstof. De Amerikaanse luchtmacht en het Amerikaanse leger beschikken elk nog over twee maanraket- ten. Die van de luchtmacht zullen waarschijnlijk in september en oktober worden gelanceerd, die van het leger tezelfdertijd of later. de eerste poging van de mens om uit de boeien van de aarde te breken, mislukt was. Intussen hebben duikers achttien meter onder de oppervlakte van de At lantische Oceaan stukken van de eerste trap van de raket gevonden. De opspo ringen worden voortgezet om zoveel mo gelijk stukken te kunnen onderzoeken. Generaal Schriever, die belast is met de leiding van het maanplan van het Restant gevonden in Atlantische Oceaan De ontploffing, welke op vijftien kilo meter hoogte geschiedde, is veroorzaakt door een fout in het mechanisme en dus niet doordat de controlekamer op de grond de vernietiging teweegbracht, wat ook mogelijk zou zijn geweest, namelijk indien men daar geconstateerd zou heb ben, dat de raket niet in de juiste baan zou terechtgekomen zijn. De toeschou wers op Cape Canaveral hebben de ont ploffing niet kunnen waarnemen. Aan vankelijk meende men nog, dat men uit laatgassen zag, nadat de ontploffing zich reeds had voorgedaan, maar dit mer op een misverstand te berusten. Bij bleek na een bericht uit de controleka- het lanceren ging de raket langzaam omhoog onder het uitstoten van een enorme gele vlam en witte stoom. Veer tig seconden lang steeg de raket steeds sneller recht omhoog, vervolgens boog zij enigszins af in noordoostelijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerste trap zich losmaakte van de anderen, die de ruimtevaart zouden voortzetten. Een witte rookwolk werd zichtbaar en toen kwam het nieuws, dat Koninklijk Gezin naar Piombino Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen zijn gistermiddag met de „Piet Hein" ooit Porto San Stefano aan de Toscaanse kust vertrokken. De „Piet Hein" zette koers naar Piombino, een havenstadje, dat tegen over het eiland Elba ligt. Voor het vertrek van het schip bood de commandant van Porto San Stefano de Koningin een Romeinse vaas aan. De burgemeester van de stad schonk haar een boeket bloemen. Plaatselijk onweer Tijdens het weekeinde trad een weens- v«rt>eterimjg in diank zij hiet naderbij ko men van een iiogedrukge'bied. uit de richting van de Golf van Bisoaye. Dit hogedrukigebied verplaatste zich naar Midden-Europa. Het weer kreeg een zonnig karakter waarbij de temperatu ren zaterdag tot ongeveer 20 graden en zondag tot ongeveer 22 graden opliepen. De wind draaide naar oostelijke richtin gen en voerde droge continentale lucht uiit Duitsland aan. Deze lucht ontmoet langs een wanmtefront, dat zich uit strekt van het kanaal over Noord- Frankrijk naar Middfen-Duitsland, vochtige en warme tropische lucht waar in het kwik waarden van 26 tot 31 gra den bereikt. Dit warmtefromt zal maan dagavond ons land binnendringen, wat plaatselijk met onweer gepaard kan gaan. Een depressie bij de ingang van het Kanaal verandert weinig van plaats maar het koufront ervan zal morgen het Europese vasteland binnendringen De komende 24 uiur verwachten we dan ook enkele regen en onweersbuien gevolgd door een toenemende en naar zuidweste lijke richtingen draaiende wind met enige afkoeling. Britten zetten liun kernproeven voort Het Britse ministerie van Defensie heeft gisteravond bekendgemaakt, dat de huidige serie kernwapenproeven op het eiland Christmas binnenkort hervat zal worden. De Britten hebben op 28 april bij genoemd eiland een waterstofbom tot ontploffing gebracht. In mei werd be kendgemaakt dat er weer schepen moch ten varen in de gevaarlijke zone. Het ministerie van Defensie voegde hier toen echter aan toe, dat dit niet betekende dat er geen nieuwe proeven meer geno men zouden worden. ministerie van Defensie, veronderstelde dat de ontploffing het gevolg is van een lek in of breuk van een brandstofleiding. Het zal ongeveer een week duren voor dat de oorzaak definitief kan worden vastgesteld, aldus Schriever. Vijf regels Het Russische persbureau Tass heeft vijf regels zonder commentaar gewijd aan de mislukte poging van de Amerika nen om een maanraket te lanceren. Een Engels sprekende Rus in Moskou bestemde de mislukte proef als „een nieuwe Amerikaanse „flopnik" (het En gelse woord „flop" betekent fiasco). Hij voegde hieraan toe: „Waarom zijn de Amerikanen niet zo verstandig als andere volkeren? Waarom steeds zoveel drukte voordat er succes is geboekt?" (Van onze correspondent in New York) Engen, de vertegenwoordiger van Noorwegen btf de Verenigde Naties, heeft gisteren zijn besprekingen voortgezet, teneinde een resolutie op te kunnen stellen, die de tweederde meerderheid in de Assemblee kan behalen. De tekst van de Noorse resolutie schijnt nog vager gemaakt te zyn. Op deze wjjze heeft Engen de steun verworven van India en naar verluidt zelfs van Egypte voor een resolutie, die de secretaris-generaal verzoekt dusdanige overeenkomsten te treffen, dat de beginselen van de Verenigde Naties stand zullen houden in het Midden-Oosten. Engens resolutie neemt verder nota van de Brits-Amerikaanse verklaringen omtrent de terugtrekking der troepen. Niettemin is het nog niet geheel zeker of de Noorse resolutie in deze verwaterde vorm thans door Engeland en Amerika aanvaard zal kunnen worden. Engen hoopte zyn resolutie vandaag in te dienen. Tot zover onze Amerikaanse correspondent. Belangrijk gesprek Lloytl Gromyko De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft zijn Russi sche collega Gromyko, voor vandaag uitgenodigd voor een lunch in zijn hotel. In diplomatieke kringen verwacht men belangrijke ontwikkelingen als gevolg van deze informele bespreking. Het zal voor het eerst sedert het begin van het debat in de huidige speciale zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zijn dat Lloyd en Gromyko een bijeenkomst hebben. De besprekingen tussen president Nas ser van de Verenigde Arabische Repu bliek en de minister-president en kroon prins van Saoedi-Arabië, emir Feisal, in Cairo zijn gisteren geëindigd, aldus heeft Radio-Cairo gemeld Emir Feisal zei tot een verslaggever van deze zender, dat gesproken was over problemen die beide landen betreffen. „De betrekkingen tussen de Verenigde Arabische Republiek en Saoedie-Arabië zijn altijd uitstekend geweest. En zo er al eens een wolk voor de zon mocht zijn Dwangsom voor de Leidse stucadoors Negen van de elf Leidse stucadoors, die naar oordeel van hun patroon op een werk te Wassenaar onvoldoende prestatie voor contractloon leverden, zyn door de vice-president van de Haag se rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, in kort geding tot een dwangsom van f. 25 per dag bij wanprestatie veroordeeld. Twee der gedaagde stucadoors werden niet veroordeeld, omdat zij, voor elkaar getuigenden, dienstverband bij de pa troon (fa. Joh. de Best en zoon) be twistten. De patroon stelde de vordering in kort geding in, omdat naar zijn oordeel de elf gedaagden op het werk precies deden, wat zij wilden, urenlang praatten en wandelden, gingen en kwamen wan neer zij wilden en dit alles om te pro testeren tegen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbe drijven. De gedaagden beweerden, dat zy „model" werkten en thans vakwerk leverden tegen bij het vroegere daggeld stelsel „ooglijk" werk. Hun klacht was voorts, dat de patroon geen tarieflijsten had uitgereikt. De patroon wil die lysten wel geven, indien daar belangstelling voor is. Van patroonszijde is men van oordeel, dat toewijzing van een vordering om nor male arbeid te hervatten geen misken ning is van het stakingsrecht. De vice-president van de Haagse rechtbank, uitspraak doende, beklem toonde het recht van de gedaagden op tarieflijsten en wees verder de vordering van de patroon in negen gevallen, waarin het dienstverband v&ststond, toe. gekomen, dan is dit vandaag verdwe nen", aldus emir Feisal. Verder keerde de emir zich tegen alle vormen van buitenlandse inmenging in de Arabische landen. Hij sprak de hoop uit, dat de Amerikaanse en Britse troe pen spoedig uit Libanon en Jordanië zullen worden teruggeroepen. In antwoord op een vraag of gespro ken was over een versterking van de Arabische Liga. antwoordde emir Feisal: „Voor versterking van de Arabische Liga is geen onderhoud nodig. Dat is de voort durende taak van geheel Arabië". Schepen voor Indonesië De Indonesische minister van scheep vaart, Mohammed Naair, heeft gisteren in Djakarta meegedeeld, dat zijn reis van twee maanden door Japan en Euro pa de aankoop van 44 schepen voor de koopvaardijvloot van Indonesië tenge volge heeft gehad. Japan zal tien sohe- pen leveren, de overige zullen geleverd worden door Polen. Zuid-Slavië. Italië, West-Duitsland enN e d e r 1 a n d. Syrische spionage in Israël ontmaskerd De Israëlische politie heeft een onder Syrische leiding staande spionagegroep opgerold. Het was de grootste organi satie, die ooit in Israël is ontdekt. Alle veertien leden van de groep, uitsluitend in Israël wonende Arabieren, zyn gear resteerd. Krachtens de wet op staatsveiligheid kunnen de gearresteerden tot de dood door de strop worden veroordeeeld, aldus de politie. De groep, die enkele maanden aan het werk was, verzamelde „niet onbelang rijke" gegevens over havens, vliegvelden, militaire eenheden, militaire kampen en posities van de Israëlische artillerie. Onder de gearresteerden zijn enkele communisten, aldus de politie. Australisch-Nederlandse samenwerking Als eerste stap tot de uitvoering van de nauwere samenwerking tussen Nederland en Australië op Nieuw- Guinea zal in de - tweede helft van oktober in Canberra een territoriale conferentie worden gehouden, waar aan zal worden deelgenomen door hoofdambtenaren van de besturen van beide delen van het gebied en vertegenwoordigers van de Nederland se en Australische ministeries van Buitenlandse Zaken en van Zaken Overzee, De besprekingen zullen een oriënterend karakter hebben. De voorlopige agenda vermeldt o.a. besprekingen over de concretisering van het besluit gegevens tussen beide admi nistraties uit te wisselen, over de verbe tering van de communicatiemiddelen. Over facilliteiten ter intensivering van de samenwerking en over de taalproble men. Dit is de start van de Thor-Able raket, die gistermiddag op Cape Canaveral gelanceerd is. De start verliep goed, doch na 77 seconden ontplofte het gevaarte. De maan raket was naar de maan (Te- lef oio). Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of onweer. Later en kele opklaringen. Matige noordoostelijke wind, morgen draaiend naar zuidwest en toenemend tot krachtig. Daling van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 AUGUSTUS Zon op: 5.29 uur; and"er: 19.58 uur. Maan op: 11.12 uur; onder: 21.45 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.51 en 18.21 uur, laagwaiter 1.49 en 14.06 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. Een beeld van de zonnige vakan tie van de Nederlandse Koninklijke Familie in de Middellandse Zee. - De foto toont aan boord van de Groene Draeck" links Prinses Beatrix en rechts, zittend met de rug naar de Camera, Prinses Margriet. Hoewel de K.L.M. officieel nog niets weet over de oorzaak van de tragische ramp met de Super- Constellation „Hugo de Groot" zijn er luchtvaartdeskundigen, die van oordeel zijn, dat uit de tot nu toe beschikbare gegevens wellicht kan worden afgeleid, dat een der propellers van het toestel is gebro ken, toen de piloot, na op de voor geschreven hoogte te zijn gekomen, zijn snelheid verminderde en dat deze propeller vervolgens een gat in de drukcabine heeft geslagen. Door het ontstaan van dit gat zou de druk in het toestel zijn wegge vallen en zouden bemanning en passagiers vrijwel onmiddellijk zijn gedood. Hierdoor zou dan verklaard zijn, waarom geen tyd meer is gevonden om een noodsignaal te geven. Ook zou deze oorzaak geheel kunnen correspon deren met de resultaten van het me disch onderzoek, waarbij is vast komen te staan, dat de slachtoffers van deze ramp reeds waren overleden vóór het toestel met een harde klap op het wa ter terecht kwam. En juist door deze klap zyn de verminkingen veroorzaakt. Verder heeft het hoofd van de medi sch dienst van de K.L.M., dr. K. Vaandrager medegedeeld, dat uit lijk schouwingen is gebleken, dat alle slachtoffers van de ramp met de „Hugo de Groot" hersenbloedingen hadden. Ook hieruit kan geconclu deerd worden, dat allen dood waren voordat het toestel in zee stortte. Tenslotte is absoluut komen vast te staan, dat er geen brand aan boord van het verongelukte toestel heeft gewoed. Een en ander heeft de oorzaak eigenlijk teruggebracht tot een ontploffing. Hoe is deze ontstaan? Door een lek in de brandstoftoevoer of door een euvel aan de drukcabine, zoals door een gebroken propeller? Er bestaat voorlopig nog geen absolute zekerheid, maar met de laatste mogelijkheid wordt zeer ernstig rekening gehouden. Wrakstukken Inmiddels wordt het onderzoek met kracht voortgezet. Gisteren is het Britse motorschip Rievaulx met wrakstukken van de „Hugo de Groot" in de haven van Newport aangekomen. De wrakstuk ken zijn in een spoorwegwagon geladen en naar Londen vervoerd, waar zij door deskundigen aan een minitueus onder zoek zullen worden onderworpen. Helaas Tomohon op de jstandelingen veroverd Radio-Djakarta heeft gister gemeld, dat eenheden van het Indonesische leger zaterdag Tomohon hebben bezet, dat het laatste grote bastion van de opstande lingen in Noord-Celebes wordt genoemd. Een aantal opstandelingen heeft zich overgegeven, aldus de zender van het leger. heeft men geen instrumenten aan wal kunnen brengen. Trouwens, men heeft geen enkel voorwerp uit de stuurhut van de machine kunnen terugvinden. Zoals bekend zijn de beide neuswielen opge vist. Men mag aannemen, dat het neus- wielenstel wel was ingetrokken. Wei nig of geen beschadiging is aan de ban den te bespeuren. Onder de wrakstuk ken en voorwerpen zijn drie oranje red dingsvlotten, een aantal stoelen uit de passagierscabine, bekledingsstof van vloer en wanden. De mogelijkheid, dat de motoren uit het water naar boven kunnen worden gebracht, vormt nog een punt van be spreking tussen de deskundigen, waar over t.z.t. een beslissing zal worden ge nomen. Er zijn hieraan namelijk grote technische problemen verbonden, het geen duidelijk zal zijn indien men weet dat op het gedeelte van de Oceaan, waar de „Hugo de Groot" moet zijn neergestort, de diepte zeker ongeveer tweehonderd meter is. Identificatie Van dr. Vaandrager hoorden wij, dat de stoffelijke resten van 25 vrouwen, acht mannen en één kind zijn geborgen. Gevraagd, waarom de slachtoffers van de ramp, die door de schepen uit zee zijn opgepikt, vrijwel zonder kleding werden geborgen, antwoordde dr. Vaandrager, dat de kleding na het ongeluk door de druk van het water moet zijn verdwe nen. Helaas hebben de verminkingen van de slachtoffers het onmogelijk ge maakt om meer dan zeven personen te identificeren. Het zijn de heer Eby. C. S. Schade, 44 jaar uit Elisabethtown (V.S.), mevr. Ann Finn, 48 j., uit Bronx (V.S.). de heer Leendert van Wyk, 66 jaar uit Ripon, Californië (VJS.), de heer Akile Delvina, 29 jaar uit Greens Village New York (V.S.), de heer Raymondo Uranga, 43 jaar, uit Argentinië, mevrouw Tjitske van Wijk, 66 jaar uit Ripon en mevrouw Erika Kuypers uit Veghel (N. Brabant). Het stoffelijk overschot van mevrouw Kuypers zal naar Nederland worden overgebracht, het overbrengen van het stoffelijk overschot van de andere slachtoffers wordt voorbereid in overleg met de nabestaanden. Bij de K.L.M. zyn telegrammen van deelneming binnengekomen van H3L de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard. De ramp met de „Hugo de Groot" is de eerste grote aderlating voor het „Fonds Eigen Risico" der K.L.M. Tot verleden jaar toe was de luchtvloot der K.L.M. verzekerd bij een combinatie van verzekeringsmaatschappijen. Die verze kering is echter opgezegd en sindsdien reserveert de K.L.M voor haar gehele luchtvloot de verzekeringspremies, die vroeger aan de combinatie van assura deuren werd uitbetaald in een eigen fonds van de K.L.M., het „Fonds Eigen Risico". Op dit fonds moet de K.L.M. thans de schade van het verloren toestel verhalen. De „Hugo de Groot" was een nog nieuwe Super-Constellation, waarop nog weinig kan zyn afgeschreven. De K.LJVI. heeft er ongeveer twee miljoen dollar voor moeten betalen. Bepalend voor het schadebedrag is de boekwaar de van de groep der vliegtuigen, waar toe de „Hugo de Groot" behoorde. Het risico voor de passagiers is wel b(j de combinatie van assuradeuren verzekerd. In dit opzicht lydt de K.L.M. dus geen financiële schade.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1