Super-Constellation „Hugo de Groot" ongeveer 130 mijl van Shannon (Ierland) in zee gestort IEMCO I 1 RADIO en TELEVISIE WEERBERICHT Nog een vliegtuig neergestort GROOTSTE SLAG, DIE K.L.M. OOIT TROF: 99 DODEN Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister Twee uur vertraging in redding door een tragische vergissing Aantal stoffelijke resten geborgen 97ste jaargang VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 No. 29518 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Stagelijden Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie 21507 heer George Page, „Public relations ma nager" van de KLM in Londen om streeks drie uur vannacht de tientallen journalisten op het Ierse vliegveld had te woord gestaan, konden de volgende feiten worden vastgesteld. Om 4.05 uur is de „Hugo de Groot" van Shannon vertrokken met bestem ming Gander. Om 4.42 uur heeft de be manning aan de verkeerstoren van Shannon gemeld, dat de reis werd voort gezet richting Gander. Het toestel vloog Vele blijken van deelneming H. M. de Koningin heeft zich gisteren in haar vakantieverblijf voortdurend op de hoogte laten houden van de ge beurtenissen rond het K.L.M.-vlieg- tuig „Hugo de Groot". Het verschrikkelijke drama heeft allerwege grote aandacht getrokken. In West-Duitsland toont men alom ont steltenis over de ramp. De dagbladen wijdden er hedenoch tend grote artikelen met situatieteke ningen aan. De Westduitse radio geeft bij iedere nieuwsuitzending uitgebreide beriohten over het ongeluk. De Britse minister van Vervoer, Ha rold Watkinson, heeft mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, een telegram gezonden, waarin hij zijn diepe deelneming betuigd met de ramp en uiting geeft aan zijn medeleven met de familieleden en vrienden van de by het ongeluk betrokkenen. Een doodse stilte viel gisteravond over het Olympisch Stadion te Am sterdam, waar zich ongeveer 8000 toe schouwers hadden verzameld voor wie lerwedstrijden om de grote prijzen van Amsterdam. Op verzoek van de direc- tie van het Stadion betrachtten de aanwezigen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp een minuut 1 stilte. Het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers heeft onder de huidige omstandigheden besloten haar jaar lijkse algemene vergadering die van daag gehouden zou worden, uit te stel len tot dinsdag 2 september. De K.L.M. Super constellation Hugo de Groot". .- j Het zicht was redelijk goed, de zee kalm. Om 5.30 uur had de „Hugo de Groot" zich op vijftien graden westerlengte moeten melden, maar elk radiocontact bleef afwezig. De onzeker heidsfase in het verkeersgebied van Shannon ging in. Om 6.20 uur werd de alarmtoestand door Shannon uitgege ven aan de luchtvaart en aan de scheep vaart. Om 7.30 uur, eveneens Nederlandse tyd, gaf Gander echter het bericht door, dat dit vliegveld radio-contact had ge had met de „Hugo de Groot". 0 Slot op pag. 2 Dr. P. Kasteel ambassadeur in Ierland Bij K.B. is Hr. Ms. gezantschap te Dublin verheven tot ambassade. Bij hetzelfde besluit is dr. P. A. Kasteel, Hr. Ms.' buitengewoon gezant en gevol machtigd minister aldaar, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Ierland. Advertentie Het betrouwbaarste adres voor I NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 4 Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkel opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 AUGUSTUS Zon op! 5.24 uur; onder: 20.04 uur. Maan op: 7.12 uur; onder: 20.18 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3.43 en 16.13 uur; laagwater 11.59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De omgekomen bemanningsle den van de Hugo de Groot". - Op de bovenste rij van links naar rechts: Gezagvoerder Roelofsz was ge boren op 30 januari 1922 te Win schoten en sinds 1-8-1946 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Amstelveen. Tweede vlieger Dijkstra was ge boren op 18-8-1922 te Dokkum, sinds 1-10-1950 in dienst van de K.L.M. Hij ii'fls gehuwd en had één kind. Hij woonde in Nieuw- Loosdrecht. Derde vlieger Jörna, op 14-5-1931 te Bergen op Zoom geboren, sinds 1-2-1957 in dienst van de K.L.M., was gehuwd en had één kind. De heer Jörna woonde in Bloemendaal. Eerste-boordwerktuigkundige Dekker was geboren op 7-4-1922 te Wormerveer. Sinds 1-10-1947 in dienst van de K.L.M. Hij was ge huwd en had vijf kinderen. Hij ivas woonachtig te Zaandam. Op de onderste rij van links naar rechts: T weede-boordwerktuigkundige Van Dijk was op 19-6-1927 te Kampen geboren. Sinds 1-6-1952 in dienst van K.L.M. Hij was ge huwd en had één kind. Hij woonde in Nieuw-Loosdrecht. Eerste-steward Schilperoord was geboren op 13-6-1924 te Tilburg en sinds 6-5-1948 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Hij woonde in Voor schoten. Tweede-steward De Raay was geboren op 20-10-1929 te Nijme gen, sinds 1-6-1954 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en woonde in Amstelveen. De stewardess mej. Hamel was geboren op 23-5-1926 te Haar lem, sinds 1-3-1949 in dienst van de K.L.M. Zij was ongehuwd en woonde te Haarlem* G. Akyd in de monding der Westerschelde Kort na de melding van de catastrofale KLM-vüegtuigramp by Shannon werd men opgeschrikt door een nieuw bericht over een vliegtuigongeluk. Gistermiddag om vyf minuten over half vyf namelyk, stortte in de monding van de Westerschelde, vier myl ten zuidwesten van Vlissingen, het Engelse sport- vliegtuig G-Akyd neer. Dit vliegtuig was van Londen op weg naar Rotterdam en had kort tevoren het vliegveld Knokke in België aangedaan. Onmiddellijk nadat het vliegtuig was neergestort zyn uit Vlissingen een loods boot van het Nederlandse en een van het Belgische loodswezen uitgevaren, terwijl uit Breskens de reddingsboot „President Wierdsma" vertrok. Men trof slechts wat wrakstukken aan. Het vlieg tuigje was finaal uit elkaar geslagen. Men vond enkele reddingsgordels, doch van de bemanning was geen spoor meer aanwezig. De Nederlandse loodsboot „Kabel jauw" bracht later op de avond het log boek en persoonlijke papieren van de pi loot aan wal. Het vliegtuigje werd bestuurd door de 31-jarige J. Kipke, wonende te Rotter dam, gehuwd en vader van een kind. Hij Was jaren geleden uit Hongarije ge- I vlucht en had de Nederlandse nationali teit verkregen. Kipke was handelaar in tweedehands automobielen. Voorts be vonden er zich nog twee passagiers aan boord; een van hen was de heer G. Ha- meetman, handelaar in oude metalen te Breda. De heer Kipke vloog het sportvliegtuig, een Proctor, van Londen naar Rotter dam in opdracht van de heer Götkens uit Beek (L.), eveneens handelaar in tweedehands auto's. De beide loodsvaartuigen zijn om streeks kwart voor zes naar Vlissingen teruggekeerd. De „President Wierdsma" staakte om 19.20 de nasporingen. Aan het opsporingswerk heeft ook nog deelgenomen een vliegtuig van de Ned. Marine Luchtvaartdienst en een Bel gisch sportvliegtuig. Het vliegtuig van de MLD is eveneens naar zijn basis Val kenburg teruggekeerd. GEEN OVERLEVENDEN BIJ VLIEGTUIGRAMP CANADA Advertentie Drie inzittenden vermist Legkaart Op Shannon werden langzaam maar zeker meer bijzonderheden bekend over al datgene, wat het ongeluk met de „Hugo de Groot" is voorafgegaan. Bij stukken en beetjes werd de legkaart der gebeurtenissen samengevoegd en toen de toen op een hoogte van ruim tweeen veertig honderd meter en klom verder naar de kruishoogte van vijfduizend me ter. Het horloge van de Amerikaan Kris- tovic. wiens stoffelijk overschot, zoals reeds is gemeld, inmiddels is gevonden, is op 4.48 uur blijven stilstaan. Stoffelijke overschotten AFRIKA Na zenuwslopende uren van angstige spanning moest de KLM gistermiddag tegen vier uur mede delen» dat het vaststond» dat de „Hugo de Groot" was verongelukt op weg van Shannon in Ierland naar Gander op New Foundland. Diepe versla genheid heerste er in het hoofdkantoor van de nationale luchtvaartmaatschappij» toen men de zekerheid had, dat de machtige super-constellation zijn 91 passagiers en acht bemanningsleden niet veilig op de plaats van bestemming had kunnen afleveren. Het bericht over het tragische lot, dat het toestel had ondergaan, brak even de span ning van de onzekerheid, die urenlang had ge heerst. Maar om deze spanning geheel weg te nemen, bleven er op dat moment nog teveel vra gen over. Zij spookten door de hoofden van de KLM-directieleden, van de employees, de journa listen en tientallen anderen, die de eerste berich ten over de ramp via de radio hadden opgevan gen. Het eerste nieuws werd juist in de lunchpauze van de departementen en bedrijven bekend. Hoe was het gebeurd? Zijn er nog over levenden? En zo ja wie....?? Niemand kon antwoord geven op deze vragen. De in het hoofd kantoor aanwezige journalisten vuurden ze iedere keer weer af, wanneer een woordvoerder van de maatschappij binnen hun bereik kwam. Maar de berichten, welke de KLM hierover binnen kreeg waren voorlopig nog even vaag, als die welke op de redacties van de dagbladen via de constant ratelende telex binnen druppelden. Het bleef bij vage meldingen over al dan niet waargenomen overlevenden, die 130 mijl uit de kust van Shan non in zee zouden ronddrijven. Over wrakstuk ken en rubberbootjes, die van de „Hugo de Groot" afkomstig zouden zijn. Zelfs over de weersomstandigheden ten tijde van de ramp in de ochtenduren liepen de meldingen uiteen. Even leefde de hoop nog op in veler harten, toen het bericht binnenkwam, dat een Franse treiler in de avonduren overlevenden zou hebben waargeno men. „Ik zie reddingsvlotten. Ik zie mannen aan boord ervan. Er zijn overlevenden", zo juichte de bemanning van de treiler, maar helaas moest later erkend worden, dat de treiler op de plaats van de wrakstukken was aangekomen en, géén overlevenden had gevonden. Zij kon twee half opgeblazen reddingvlotten oppikken. Er bevonden zich echter geen personen in. Elke hoop op over levenden was de bodem ingeslagen! Officieel moest de directie van de in de afgelopen tijd zo zwaar getroffen KLM zich dan ook bepalen tot het uitspreken van haar diepste leedwezen. De gevoelens van de directie tegenover de nabestaanden vertolkte haar woord voerder, de heer R. Volges voor de televisie tijdens een kort interview. Nederland moest het gisteren met de schaarse meldingen doen, die tot dusver over de grootste vliegtuigramp, die onze nationale luchtvaartmaatschappij ooit heeft getroffen, konden'worden verkregen. Misschien kunnen de KLM-vertegenwoor- digers, die gisteravond met de „Electron" van Schiphol naar Shannon zijn ver trokken, meer licht brengen in deze zo diep tragische zaak. Het waren de heren H. Reyndorp, assistent operations manager westgroep, G. van Messel, hoofd bureau veiligheid van de KLM en de inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst, de heer A. W. Fournier. Deze heren maken nog geen officiële commissie van onderzoek uit, doch gaan zich in Shannon van de omstandigheden, waaronder de „Hugo de Groot" gisteren verongelukte op de hoogte stellen. ■programma te schrappen en het programma van de gehele verdere dag een meer serieus karakter te geven. De vrees, die de KLM reeds tegen vier uur, in haar officiële bekendmaking uit sprak, dat de hoop op overlevenden zeer gering moest worden geacht, is maar al te waar gebleken. Zij baseerde dat op mededelingen, die ontvangen waren van het Britse ministerie van Luchtvaart. De gezagvoerder van een vliegtuig van de „British Overseas Airlines Corporation", dat gisteren van het vliegveld te Londen was vertrokken, deelde aan de centrale van de druk in de weer zijnde opspo- rings- en reddingsdienst mede, dat hy op de boordradar voorwerpen had waar genomen. Onmiddellijk werden deze vondsten door middef van vliegtuigen onderzocht en om kwart voor drie meld de een piloot van een „Shackleton"- vliegtuig, dat hij op 12 graden wester lengte en 53 graden 14 minuten noorder breedte stoffelijke overschotten en wrak stukken in het water had waargenomen. Direct werden maatregelen genomen om schepen naar deze plaats te dirigeren. Onder andere werd een Brits en een Ca nadees oorlogsschip, die op weg waren naar Gibraltar, opgedragen naar de plaats van de ramp te varen. Hiertoe moesten de oorlogsbodems by na 700 ki lometer van hun route afwijken.. Maar het zou minstens nog 18 uur duren, voor dat deze schepen daar konden aanko men. De radio-omroepverenigingen wij zigden in verband met de vliegramp hun programma's. Nadat in ver scheidene extra uitzendingen de luisteraars over de ramp waren ge ïnformeerd, werd in de programma's over beide zenders een minuut stilte betracht, toen om half vijf het defi nitieve bericht van het vliegdrama door de nieuwsdienst was omgeroe pen. De AVRO had inmiddels reeds de uitzending van het licht pro gramma ,J)a's geen kunst" later ver vallen en zond serieuze muziek uit tot half zes. Daarna keerde men te rug naar het bestaande zendschema omdat de omroepverenigingen enige tijd geleden hebben besloten in der gelijke gevallen het programma slechts voor kortere tijd te wijzigen De NCRV-programmaleiding besloot toch diverse lichtere facetten uit het Franse treilers waren er het eerst. Ook zij hadden het verzoek opgevangen, dat aan de scheepvaart was gericht om de stoffelijke resten van de slachtoffers of wrakstukken naar Galway aan de west kust van Ierland over te brengen. Het eerste bericht kwam van de Franse trei ler „General Leclerc", die aanvankelijk meldde, dat drie overschotten waren ge borgen. maar later seinde het de resten van acht slachtoffers aan boord had kunnen nemen. Alle toonden sporen van verwondin gen. Het horloge van een van de slacht offers, de heer Paul Kristofic, was stil blijven staan op 4.48 uur, hetgeen dus het vermoeden rechtvaardigt, dat het KLM-toestel onmiddellijk na het uitval len van de radioverbinding met Shan non is neergestort. Inmiddels stoomden ook andere sche pen op naar de plaats waar het drama zich had afgespeeld. Ook drie „Shackle- ton"-vliegtuigen bleven in de lucht op zoek naar eventuele overlevenden. Van tijd tot tyd verbraken de vliegtuigen de duisternis met lichtkogels om de veer tien vaartuigen, die in de buurt van de plaats, waar de „Hugo de Groot" onder ging, voeren, het speuren te vergemak kelijken. Waren het deze lichtkogels, die het bericht deden ontstaan, dat vuur pijlen waren gezien op een geschatte af stand van ongeveer negentig kilometer ten westen van het dorpje Kilkee in Ier land? Er werd geen risico genomen. On middellijk ging via het radiostation Va lencia op Ierland een oproep aan alle schepen de lucht in om uit te kijken naar andere vuurpijlen. Een reddingboot zette koers naar de plaats, waar de vuurpijlen gezien zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1