Verbouwing in televisiestudio 3 en in Vitus-studio nadert voltooiing Oostduitse soepelheid voor het congres Duitse rooms-katholieken Koninklijke onderscheiding voor speelse leiding Tweede Kamer Loop der bevolking Ie Leiden Eigen hoekje voordagsluiters', deWeerman9 en de omroepsters DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 Vijftigduizend Oostduitsers naar Berlijn (Van onze correspondent te Bonn) Te Oost- en West-Beriyn begon gisteren het congres van Duitse rooms-katho- lleken dat vyf dagen lang zal duren. Opvallend daarbij was dat de communis tische Oostduitse autoriteiten de Oostduitse rooms-katholieken geen moeilijkheden in de weg legden om hieraan deel te nemen. Zelfs stond men in Oost-Berlijn de Werner Seelenbinderhalle voor redevoeringen af, waar enkele weken geleden de Russische minister-president Kroesjtsjef nog op het congres van de Oostduitse communistische partij sprak. Niet minder dan 80.000 Duitsers nemen aan dit congres deel, van wie 50.000 Oostduitsers. Het schijnt in Oost- Duitaland tot enige kleine demonstra ties tegen deze bijeenkomst te zün ge komen. Men weigerde aan rooms-katho lieken spoorkaartjes naar Berlijn te verkopen, maar kennelijk is van hoger hand bevolen om de grootst mogelijke soepelheid in acht te nemen en om zelfs schoollokalen ter beschikking te stellen voor tijdelijke overnachting van de Oostduitse deelnemers. Wel zijn ln de Oostduitse pers aanvallen op de rooms- katholieken gedaan, vooral tegen de Keulse kardinaal Frlnks. In de redevoeringen van rooms- katholieke leiders ontbraken gisteren overigens niet enkele aanvallen op de materialistische levensbeschouwing van de Oostduitse communisten.. De bisschop van Meissen, dr. Spülbeck sprak over de strijd tegen het atheïsme. Hij bestreed de opvatting, dat de mens 6lechts het produkt van zijn omgeving zou zijn. Hij sprak de „zich dapper werende rooms-katholieken", in het bij zonder die in Oost-Duitsland, moed in. In zijn openingswoord keerde de voor zitter van het centrale comité der Duitse rooms-katholieken, Prins Karl Zu Loe- wenstein, zich tegen het streven om de arbeid van de kerk tot het gewijde ge bied te beperken. „ZU kan zich daar niet toe bepalen, want haar is de zorg voor de gehele mens opgedragen", zei hij. Prins Zu Loewensteln bracht o.m. dank aan de protestantse stadgenoten voor de hulp bü de voorbereiding van bet congTes. Dit dankwoord oogstte veel bUval. Het bestuurslid van het Duitse pro testantse kerkcongres Klaus von Bis marck bracht het congres de hartelijke groeten over van de protestantse chris tenen in Duitsland. Hij herinnerde er aan, dat de kerkcongressen al tot een broederlijke verbondenheid tussen de lekenverenigingen van beide kerken hadden geleid. De voorzitter van het congres, dr. Anton Roes en, verklaarde, dat het ner gens zo zichtbaar geworden is als in Berlijn, hoe dicht rooms-katholieken en protestanten onder het kruis van de gemeenschappelijke Heer staan. Dr. Baumann, de vice-voorzitter van het congres, dankte de Oost-Berlünse autoriteiten, dat zij de Werner Seelen binderhalle beschikbaar hadden gesteld. Hy zei, dat in deze zaal, die „anders profane doeleinden dient", nu een volk was bijeengekomen om van zijn geloof ln God en zijn trouw aan de kerk te getuigen. Van Nelle bestellen 1 Advertentie Van Nelle bestellen I Advertentie Deens middel tegen rijden in auto bij dronkenschap Een Deense radio-technicus beweert een toestel uitgevonden te hebben met behulp waarvan het besturen van auto's door „aangeschoten" lieden onmogelijk wordt. Het toestel dat aan het instru menten bord bevestigd wordt, bestaat ui een infrarode lamp, een fotocel en «n reagens, die gevoelig zijn voor alco hol lucht, verdovende middelen en kool- monoxyde. Het toestel kan volgens de uitvindier zo fijn afgesteld worden, dat het zelfs reageert ais de bestuurder al- j leen maar de geur van cognac heeft in- I geademd. Een beschonken© zou ln een auto, voorzien van het apparaat, de motor niet op gang kunnen brengen daar het toestel die ontsteking buiten werking stelt. Bü de aanwezigheid van koolmo- noxyde stelt het toestel bovendien de toeter van de auto in werking. Hoewel het toestel op verschillende graden van dronkenschap kan worden afgesteld, kan het niet veranderd wor den als het eenimaal is bevestigd. De uitvinder, Friborg, 1b van mening, dat een beschonkene een gasmasker no dig zal hebben om de motor van een auto uitgerust met zijn apparaat aan de gang te krijgen. HU heeft dertien Jaar aan zijn uitvinding gewerkt en wil er patent op hebben. Van Nelle bestellen I Advertentie Worosjilof vandaag in het Nederlands paviljoen President Worosjilof van de Sovjet- Unie, die in Brussel vertoeft voor een bezoek aan de Wereldtentoonstelling zou vandaag de Nederlandse afdeling op de tentoonstelling bezichtigen. Gisteren bezocht de president het Amerikaanse paviljoen, waar hU een voorstelling in het „Cinerama" bij woonde, en daarna het Russische, waar een ontvangst werd gehouden. Worosji lof gaf uiting aan zijn waardering voor de rijke cultuur van België, waarbij hij verwees naar werken van Vlaamse lite ratoren en kunstschilders. HU herin nerde eraan, dat er in de Sovjet-Unie meer dan twee miljoen exemplaren van boeken van Belgische schrijvers zUn gedrukt. De „TUI Uilenspiegel" heeft in Rusland 42 uitgaven beleefd. Worosjilof pleitte voor uitbreiding van de inter nationale betrekkingen en handel. De Sovjetrussische president bracht, in afwijking van het officiële program ma, ook nog een kort bezoek aan het Franse paviljoen. HU bezichtigde verder ook het Hongaarse. Van Nelle bestellen Advertentie Rocket-to-the-moon In Washington werd gisteren verno men, dat de Amerikaanse luchtmacht zondag a.s. te Cape Canaveral in Flori da een raket in de richting van de maan zal lanceren, wanneer althans de om standigheden gunstig zUn. Het apparaat zou dertig meter lang zUn. Eventueel zal de poging op 18 of 19 augustus wor den gedaan. Nadien zouden de omstan digheden ongunstig zUn en de lancering zou dan uitgesteld moeten worden tot midden september in verband met de stand van de maan ten opzichte van de aarde. De raket zou zestig uur nodig hebben om in de buurt van de maan te komen en een foto-elektrisch apparaat bevatten, dat opnamen van de maan oppervlakte kan uitzenden. Om de aan trekkingskracht van de aarde te over winnen moet de raket een snelheid van tenminste veertigduizend km. per uur moeten bereiken. De commandant van Cape Canaveral, generaal Yates, heeft gisteren echter meegedeeld, dat het tydstip van de lan cering van de Amerikaanse maanraket nog niet is vastgesteld. De berichten hierover, uit welke bron die ook mogen komen, zün onjuist, aldus de generaal. HU zei overigens dat wel voorbereidingen voor de lancering worden getroffen. De raket zal uit vier trappen bestaan en een snelheid kunnen bereiken van 37.800 kilometer per uur. Ontslagen bij de Gero (Speciale berichtgeving) De directie van de N.V. Gero-fabriek tc Zeist wil op korte termUn 115 man van het 830 man tellende Zeister perso neel ontslaan. Een vergunning daartoe is bij het arbeidsbureau aangevraagd. BU het Gero-bedrUf in Nieuw Weerdinge (Gr.) is voor 50 van de 180 man ontslag aangevraagd. Indien het arbeidsbureau toestemming geeft zal er voor de ontsla genen de normale door de CAO voorge schreven termUnen in acht worden ge nomen. Men heeft by de keuze van de ontslagenen sterk geselecteerd, zodat de minst-kwetsbaren het eerst voor ontslag in aanmerking komen. De ontslagen worden veroorzaakt door de onlangs Ingevoerde mechanisatie in het bedrUf, waardoor de produktiviteit per man sterk toenam. De produktie in zijn geheel liep eohter achteruit door de teruggaande conjunctuur. Oplichting van f. 14.720 GROTENDEELS TE KNOKKE OPGEMAAKT De politie te Den Haag heeft een 53- Jarige automonteur aangehouden ver dacht van oplichting van f. 14270. De man, die thans in Harderwijk woont, heeft de afgelopen maanden te Den Haag een drietal personen opgelicht voor bedragen van f. 1200, f. 8100 en f. 5420. HU vertelde zijn slachtoffers, dat hij werkzaam was in een autobedryf, dat n uitbreiden en hU ried hun aan geld lt bedrUf te steken. Het bedryf was naar zUn zeggen zo lucratief, dat van elke gestorte f. 300 aan rente per week f. 25 werd betaald. De man heeft van de f. 14720 in totaal f. 2075 aan de gedupeerden betaald, zo genaamd als rente. De rest heeft hU in twee dagen te Knokke opgemaakt. Van Nelle bestellen I Advertentie Het wachtverbod Onder het begrip „wachten" par keren) wordt formeel verstaan: „Het staan van een voertuig, anders dan gedurende de tUd, die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellUk in- of uitstappen van personen of voor het onmiddellUk laden of lossen van goederen". Zodra U uw voertuig laat staan anders dan voor deze beide doeleinden, staat het voertuig „geparkeerd". Dr. Kortenhorst gehuldigd De steen der wijzen is nog niet gevonden (Van onze parlementaire redacteur) De 52tte voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, vierde gisteren het zeldzame jubileum, dat hU tien jaren onafgebroken dit voorzitterschap ver vult. Slechts twee voorgangers zün onafgebroken elf jaren voorzitter geweest. In aanwezigheid van zeer vele Kamerleden en ministers, verenigd in het Kamer gebouw, deelde minister-president dr. W. Drees mede, dat H.M. de Koningin, op voordracht van het kabinet, dr. Kortenhorst had bevorderd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Namens de Kamerleden zei het oud- heden van de Kamer vereist veel stille ste lid van de fractie-voorzitters, de voorbereiding, de vertegenwoordiging heer H. W. Tilanus, dat de eerste voor- van de Kamer by officiële gelegenheden zitter, die hij had meegemaakt, mr. is na de oorlog enorm gegroeid. Een Kooien, streng was en rechtlynig. De belangryke functie vervult de voorzit- voorzitters Ruys de Beerenbrouck enter ook bij de kabinetsformaties, wan- voordracht van de Kamer. Dat is ken merkend voor ons parlementaire stelsel, waarin ministers niet tevens lid van de Kamer kunnen zyn, maar wel zitting hebben in de Kamer met adviserende stem. De voorzitter moet dus ook een open oog en oor hebben voor wat de minis ters willen zeggen. De voorzitter moet een schakel zyn tussen Kamer en mi nisters. In ons parlementaire stelsel moet hy letten op het gevaar, dat aan wezig is, dat de ministers geen invloed hebben op de agenda, dus op de wet gevende gang van zaken. Daarom heeft dr. Kortenhorst ook wel eens de ver gadering geschorst en bemiddeld tussen het Kamerlid Lucas en minister Lief- tinck op een moment, dat een ministers crisis en daardoor ook een kabinets crisis dreigde uit te breken. Hy meent, dat dit, in stryd met alle theorie, ook zyn taak is. Over de methode van de kabinets formatie verklaarde dr. Kortenhorst allerminst tevreden te *Un en hij be treurde het, dat op dit gebied de steen der wUzen nog niet is gevonden. Van zijn diepe eerbied wilde hij in dit verband getuigen voor het inzicht van de Koningin in het bestuur van ons land. R,! ontmoetingen met - 'ran Het is niet overbodig als de ANWB er hierby nog eens op wQst, dat het in dit verband geen enkel verschil maakt of de bestuurder al dan niet ln de auto of op de motor of scooter blUft zitten, en of de motor al dan niet blijft draaien. In een straat met een wachtverbod mag alleen worden stilgestaan voor het onmiddellUk laden of lossen, dan wel voor het onmiddellUk in- of uitstappen van passagiers. Men mag dus ook het voertuig niet even neerzetten om b.v. vlug een pakje sigaretten te gaan kopen. En: voor een uitrit mag nooit gepar keerd (gewacht) worden!! Van Schaik kenmerkten zich eveneens door een streng formalisme, maar u doet het meer speels, met een los handje. Ik denk wel eens: „gaat dat nu zo maar?" Dan lacht u een beetje in een moeilyke situatie, u plaatst een kwinkslag en dan gaat het inderdaad. En uw populariteit is nog gegroeid, want in 1948 kreeg u 70 van de stem men en het vorig jaar 90 U breekt gemakkelyk met tradities. In de Kamer mocht altijd alleen een glaasje water worden geserveerd. Alleen de voorzitters en de ministers, die de zaal niet konden verlaten, kregen een gekleurd glaasje warmwater thee. Maar op uw tafel hebben we zien verschynen een kopje met een schoteltje en een kannetje melk. Och ja, zei u, dat drinkt aangenamer dan uit een glas. Het leiding geven aan de werkzaam-wordt benoemd door de Koningin, op neer hij de Koningin moet adviseren, maar bovenal roemde de heer Tilanus de boeiende knappe redevoeringen van dr. Kortenhorst by herdenkingen, waar na de griffier, mr. A. F. Schepel, ont hulde in welk snel tempo zulke voor treffelijke redevoeringen tot stand ko men. Helaas, aldus de griffier, is uw handschrift niet even helder als uw geest. Namens de parlementaire persclub waardeerde de heer 8. Jonker het vol ledig begrip by dr. Kortenhorst van de betekenis van de pers voor de demo cratie. Eerbied voor inzicht Koningin In zUn woorden van dank herinnerde dr. Kortenhorst er aan, dat hy altyd Dr. W. Drees overhandigt dr. L. G. Kortenhorst de versierselen, be horende bij het Grootofficierscliap in de Orde van Oranje-Nassau. men vrü spreken en bewonderens waardig is de vindingrijkheid, waar mede zü poogt een vastgelopen for matiepoging weer op gang te brengen. Even voor de aanvang van de receptie was er een klein incident, doordat de 75-jarige mr. J. R. H. van Schaik, die van 1929—1933 en van 1937—1948 voor zitter van de Tweede Kamer is geweest, plotseling onwel werd zodat de feeste lijke toespraken een half uurtje moes ten worden uitgesteld. Gelukkig bleek mr. Van Schaik zich na enige tyd per taxi naar huis te kunnen begeven. In de week van 31 juli t.m. 6 augustus '58 GEVESTIGD: H. J. van Moll en fam., leraar. Van Vollenhovenplein 36; P. J. Hoogteijllng en fam., stoffeerder, RUnsburgerweg 96; M. E. de Boer, geb. Luyt en fam.. Akkerhof 44; S. van der Vegte en fam., constructeur, Borneo8traat 39; G. P. Goudberg en fam., lult. ter zee, De Sltterlaaan 108; J. F. M. KleUntJes en fam., vertegenwoordiger, Thorbeckestraat 74; M. L. van Zanden en fam., redactrice, Van Vollenhovenplein 31; H. J. P. Bleljle en fam., boekdrukker, Haagweg 18a; R. L. Versteegh en fam., arts, Fagelstraat 48; J. L. de Vries en fam., onderwijzer, Burggravenlaan 47; J. van der Meij en fam„ sajet- en wolspinner. Oos terkerkstraat 4; H. B. Visser en fam., leraar lyceum, Kam. Onneslaan 33; D. Hartog en fam., directeur L.T.S., Haagweg 2; O. J. van Dongen en fam., bedrijislel- der, Moddermanstr. 81; B. W. Schaper, leraar, Moddermanstr. 77; J. L. T. Oebe- rlus Kapteijn en fam., arts. Modderman straat 59; F. M. Klrlhlo. Kagerstr. 16; M. J. Klaasman. 11. verpleegster, Mezenstr. 2; M. J. Baak, 11. werktuigkundige. Rooden- burgerstr. 63; H. B. J. van Berge Hene gouwen, geb. Vermeulen, v. d. Waalsstr. 35; J. Visser, monteur, Kanaalweg 173; J. W. Scheeren, Plantsoen 29; I. J. J. Werk, tuinman, Parkstr. 25; W. O. M. A. P. Quandt, 11. auto-monteur, Vinkenstr. 4; L. van Kuljk, gem.werkman, Gortestr. 47; F. van Druten, analyste. Kort Ra penburg 9a; L. Plress, verpleegster, RUns burgerweg 140; K. N. F. Thung, Plantsoen 67; B. B. W. van der Meulen, 11. verpleeg ster, Mezenstr. 2; M. J. A. Spierlngs. geb. Roodbergen, Boerbaavelaan 11; J. H. Wleffering, Const. Huygenslaan 23; M. J. van Hagen, geb. Janse, fröbelonderwUze- res, v. Vollenhovenplein 13; J. S. Sannen, tekenaar, Lod. v. Deysselstr. 10; G. An dreas, geb. Gilhuys. secretaresse, Rijns burgerweg 140; T. Gllhuijs, ,geb. Looyen, Raamsteeg 63; H. A. Wlekhart, Konln- ginnelaan 80; G. Wlekhart, Konlnglnne- laan 80; F. Ie Poole, Groenhovenstr. 8; C. G. Verberg. Korevaarstr. 43; M. C. T. H. Verhagen, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; D. A. C. van Zuldam, gordljnenstlkster. Formosastraat. 32; H. Rynsburger, ma- chinezetter, Middelstegracht 121; J. M. Duivesteijn, Lusthoflaan 23; J. van Rijn, grondwerker. St. Buyslngstr. 12; J. van RUn( geb. Regeer, Ch. de Bourbonhof 49; H. Taling, kantoorbediende. Vrouwen- steeg 8; A. M. van der Lee, timmerman, Nlc. Beetsstraat 9; H. M. M. van Koppen, lerares. Da Costastraat 30; M. Blok, geb. Hochuli, Moddermanstr. 43; W. A. A. Hoo- Seveen, Melch. Treublaan 40; L. H. rudet, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. J. Scheren, leerl. stuurman, Zeeman laan 10a- VERTROKKEN: H. Snel en fam., Sumatrastr. 181, naar Oegstgeest, Toorenveltetr. 3; H. Gul- demond en fam., van Haarlemmerweg 63, naar Bunnik, Beesdestr. 2; E. H. Kühn( feb. Dlsseveld en fam., van Kraaierstr. la, n. Sassenhelm, J. P. Gouverneurlaan 18; P. Wlttebol en fam. v. Boerbaavelaan 3, naar Amsterdam, Stadionkade 91; C. Brilman en fam., van Haagweg 2„ naa Voorschoten, Leldseweg 126b; J. P. de Jong en fam., van Bloemistenlaan 39, n. Delft, Persljnlaan 80; W. H. C. Donker en fam.. Kanaalstraat 34, n. "s-Graven- hage, Stuwstr. 341; G. G. N. Goel, geb. The en fam., v. Paviljoenshof 2, n. Heer len, Terentlusstr. 14; A. Broese van Groenou en fam., v. Nleuwsteeg 2, naar Oegstgeest, Dorpsstr. 5; R. H. Lepelaar en fam., Breestraat 163, n. Australië; C. P. A. Geppaart, v. Breestr. 85. naar Rotterdam, Ch. de Bourbonlaan 17b; J. G. M. Kruk, van RUnsburgerweg 10, naar Beverwijk, H. Burgerstr. 43; B. van Wleringen, van Lage Morsweg 43, naar Eindhoven, W. v. Mlllenbergbstr. 18; P. J. Searle, geb. de Bot, v. Breestr. 99-101, naar Groot-Brlt- tannlë; H. H. J. Hoogendoorn, v. Heren singel 31, naar Rotterdam, Breitnerstr. 52a; J. W. Kaak, ,v. Oosterstr. 74, naar Eindhoven, Joh&nnastr. 33; G. Griek- spoor, van Kaar6enmakersstr. 7. naar Leldschendam, Veurse Achterweg 133; G. van StUn, geb. Zandbergen, van Oude RUn 85a, naar Warmond, Irenestr. 18; E. M. B. Boerrlgter, van Haven 1, naar Bloe- mendaal, Zonnebloemlaan 38; E. Melet, van Bouwelouwensteeg 50, naar Noord- wUk, Zwarteweg 20; M. W. van de Water, van Rijnsburgerweg 40, naar Eindhoven, St. Thereslastraat 9; A. J. M. IJzendoorn, van RUnsburgegerweg 10, naar Amster dam, Geuzenstr. 83; G. Hutten, RUns burgerweg 129, naar Oegstgeest Laan van Oud-Poelgeest. 30; A. G. L. Beerens, van Spleghelstraat 36a, naar Oegstgeest, Ter- weeweg 73; O. J. Warnaar, van Witte Singel 27, naar Dlrk6land, Boezemweg 34; J. A. M. Schouten, van Witte Singel 21, naar Amsterdam, Bloemgracht 84II; C. de Koning, van Resedastraat 18, n. Zeist, Oude Arnhemseweg 260; M. M. van der Klaauw, van Kernstraat 11, naar Dlemen, Pr. Beatrlxlaan 501; A. Verheul. Kanaal- weg 35, naar Voorburg, Laan van Nw Oost-Einde 412; J. B. M. Dankelman, v. Hoge RUndyk 10. naar Maastricht, Bie- sanderw. 6ó; J. Jung-Veenstra, Lekstr. 15, naar Breda. Baronielaan 136; C. G. O. Smit, van Rapenburg 7, naar Hilversum, Borneolaan 13; C. N. Ramakers, van Ra penburg 7, naar Hilversum, Borneolaan 13; J. van Heiningen, van Sophlastr. 84a, n. Middelburg. Mlddelburgswegle 22; L. H. Bek, van Ch. de Bourbonh. 23. naar Oegst geest, Ballstraat 24; J. C. Potters, van waardstr. 59, naar Noordwljkerhout, Lan- gevelderw. 27; P. J. Edelaar, van woon wagenkamp, naar 's-Gravenhage, woon wagen Wllh. van Prulsenstr.; A. M. Broe der, van RUnsburgerweg 10, naar Rotter dam, Nozemanstr. 15a; D. D. Noordman, van Haagweg 59, naar Ver. Staten van N. Amerika; M. I. Morel, van Witte Singel 96, naar Utrecht, Koningslaan 16; J. Kat, Jan v. Goyenkade 30, naar Heemstede, Laan v. Insullnde 20; A. W. ten Wolde, geb. Swanenburg. van Meloenstr. 24, naar Leldschendam. v. Ruysdaellaan 110; P. v. Andel, H. de Vrlesstr. 68. naar Bussum. Ceintuurbaan 66II; S. Renzema, v. Hoge RUndijk 130. naar IJlst, Rlndert Anema- str. 14; H. H. Scholten, v. Hogewoerd 84a, naar Almelo. Wierdensestr. 145; A. Bake- laar, van Rapenburg 79, naar Ridderkerk, Koninglnnestr. 82; G. C. Alberlng. van Zoeterwslngel 87, naar Rijswijk (Z.-H.), H6 te Hoornkade 7; H. J. Pasman, van Witte Rozenstr. 43, naar Leiderdorp. A. v. Saksenstr. 22; M. J. van Grootheest, van RUnsburgerweg 10. naar Haarlem. Middenweg 137; J. E. M. Pasman, geb. Canlels, van Boerhaavelaan 2, naar Lei derdorp. A v. Saksenstr. 22; N. H. Tim mermans. v. Marlënpoelstr. 7, naar Rot terdam. Beljerlandselaan 34a; W. A. van den Bogaard. Hoogl. Kerkgr. 56. naar Schoonhoven. Oude Haven 7; M. Nieland, van Oranjegracht 129, naar Scheemda, Hoofdweg 94; P. L. A. J. Verhoeven, van Meerhof 18. naar Amsterdam, C. v. Vol- lenhovenstr. 206; S. C. Stevens, van Witte Rozenstr. 57, naar Middelburg, Seissingel 2; B. F. Kluit, van Roodborststr. 17, naar Oegstgeest, Konlnginnelaan 7a; M. Ku(J- venhoven, geb. van Tongeren, van Mare- dljk 159, naar Leiderdorp, Hoofdstr. 121; C. G. van ZeUl, van Jan Llevenstr. 11a, naar Ede, Old., Otterloseweg 6. Toren moet nog enkele jaren dienst doen (Van onze correspondent) Het moge dan ook voor de televisie op het ogenblik min of meer vakantieseizoen zijn, in twee van de drie studio's wordt op het ogenblik toch voortdurend met man en macht gewerkt, niet zozeer voor de uitzending in onmiddel lijke zin, maar wél om deze stu- Van Nelle bestellen I Advertentie Veel Russisch oorlogs materiaal in Djakarta Voor binnenland of Een Nederlandse zeeman, G. van Leeuwen, die twee weken geleden in Djakarta geweest Is, heeft te Sydney verteld, dat In Djakarta Russische jeeps, vliegtuigen en andere militaire uitrusting gelost werden. „Ik zag Sovjet-schepen arriveren en kon duidelijk zien, dat vliegtuigen in kratten en vele jeeps gelost werden". Van Leeuwen beaamde berichten vol gens welke alle kijkers en fototoestellen in beslag werden genomen in de omge ving van de werf, om te waarborgen, dat de aankomst van de wapens niet vastglegd kon worden. „Ik was verbaasd over het aantal ge wapende Indonesische soldaten, dat door de straten patrouilleerde. Er waren veel Russische jeeps op straat. Overal waren er opschriften als „Verdwijn, Nederlanders" en „Dood de Nederlan ders", aldus Van Leeuwen. De Thailandse generaal Pote Sra- raslng, secretaris-generaal van de Seato, heeft te Canberra verklaard, dat naar zün mening de wapen- opbouw in Indonesië in de eerste plaats binnenlandse doeleinden dient en niet bestemd Is voor een aanval op Ned. Nieuw-Gulnea. Srarasin verklaarde voorts, dat Indo nesië moet strijden tegen een gewa ande opstand en meer wapens nodig eeft, doch dat het land noch de erva ren mensen noch de sterke economie bezit, nodig om strijdkrachten uit te sturen om Ned. Nieuw-Gulnea te ver overen. dio's gereed en beter gereed te maken voor haar taak: werkplaats te zijn of keuken zo u wilt waarin de Nederlandse tv.-pro gramma's worden klaargestoofd. Twee van de drie studio's schreven wij. Dat behoeft natuurlyk enige ver duidelijking; er zijn momenteel slechts twee studio's in bedrijf (Irene en Vitus) en studio 3 (het oude Eltheto) wordt nog klaargemaakt om begin volgend jaar het trio compleet en de NTS (voorlopig) gelukkig te maken. Het aantal gebouwen, dat de NTS in Bussum in gebruik heeft, is langzamer hand haast ook niet meer te tellen op de vingers van twee handen en ln Bus sum gevoelt men zich daarbU als „tele- visiestad" voorlopig betrekkelUk veilig. Betrekkelykwant als een waar schuwend opgeheven vinger staat in datzelfde Bussum ook de televisietoren, niet langer nieuw en blinkend, maar in zyn licht roestende staalconstructie toch een voortdurende herinnering aan zyn tydelUk karakter. Nog twee of drie jaar hoogstens en dan zal een nieuwe tv- toren in Hilversum zUn werk over nemen, de eerste stap wellicht dan op de weg van de verschuiving van de tv-activiteiten van Bussum naar de Gooise hoofdstad. Maar al die ten koste van veel geld voor de tv gereed gemaakte gebouwen zullen ongetwy- feld toch nog vele jaren in Bussum dienst blyven doen. bevestigd kunnen worden. En natuurlyk de omvangryke elektrische installatie, die een maximum-vermogen van 200 kva zal toelaten. Ook de akoestische bekleding van deze studioruimte is vrij wel gereed en aan het luchtverversings systeem wordt reeds hard gewerkt: verse lucht zal straks door openingen onmiddellUk onder het „katteloopje" de studio worden ingeblazen en door an dere openingen, ln het plafond, weer worden afgevoerd. De apparatuur voor dit luchtververslngs- en verwarmings systeem staat in hoofdzaak althans in het houten hokje op het dak: de meest goedkope oplossing want elke ruimte in het studiegebouw is te kost baar om ze hiervoor te gebruiken. Verder telt studio 3 nog een film cabine, controlekamer, regiekamer (hier voor het eerst beeld- en geluidsafdeling door een tussenwand gescheiden), een commentaarcel, een werkplaats en on dergronds een royale dubbele kantine, vier kleedkamers en een schmlnkkamer. Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen 1 Advertentie Studio 3 In studio 3 naderen intussen de eigenlyke verbouwingswerkzaamheden haar voltooiing. De oude grote zaal van de „Eltheto" zoudt u by een bezoek niet meer terugkennen: zU is herschapen in ruime en lichte studioruimte vloer oppervlakte 225 vierkante meter voorzien van al die attributen en in richtingen, die in een tv-studio nu een maal onontbeeriyk zUn. Zolang de eigenlyke tv-apparatuur nog niet is aangebracht daarmede denkt men in september te beginnen beperkt zich dit tot de smalle „catwalk" hoog boven de vloer langs de vier wanden en de vele stangen onder het plafond, waar-i aan straks lichten, decorstukken enz. I Presentatie studio Ook in de Vitusstudio wordt momen teel nog hard aan verbouwingen ge werkt. De zogenaamde „presentatie- studio]' is vrijwel gereed. Hier, in een enigszins verdiept gelegen vertrek, krij gen de omroepsters, de „weerman", de predikanten van de dagsluitingen en eventueel ook interviewers met hun slachtoffers hun plaatsje. Ook wanneer het programma verder uit een van de andere studiogebouwen of „van buiten" komt. Ze hebben zelfs ieder hun eigen hoekje in deze presentatiestudio, al is er daarbij wel voor gezorgd, dat men het „achtergrondje" gemakkelyk kan verwisselen. Verder wordt de gehele luchtverver sing van de Vitusstudio in orde ge bracht. De installaties daarvoor zyn in een ruimte boven een overkluizing ter- zUde van het gebouw geplaatst, zodat het houten hokje op het dak hier kan verdwynen. Het moet trouwens plaats maken voor een veel groter nieuw ver trek, dat boven op het Vitusgebouw wordt gezet en waarin de eindregie- en de eindcontrolekamer voor alle uitzen dingen (dus ook die uit andere studio's enz.) hun plaats krUgen. Hier zal het dus zijn, dat alle pro gramma's hun „finishing touch" krU gen alvorens ze via de toren aan de zender worden toevertrouwd, waartoe de NTS nu over twee onafhankelijke „uitgangen" zal gaan beschikken. In principe kan men dus twee program ma's tegelijkertijd de deur uitzenden, byvoorbeeld een voor de Nederlandse kükers en een over de lUn voor een of meer Eurovlslelanden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7