Laatste nieuws Prof. dr. H. J. Lam rector-magnificus der Leidse Universiteit RYNBENDE'S NIEUW ROOD Sinds 1933 Leids hoogleraar en directeur van Rijksherbarium Velen in auto, op scooter of op motor reden zonder rijbewijs.... 97ste jaargang Dinsdag 12 augustus 1958 Tweede blad no. 29515 Studiejaar 1958 - 1959 Bij K.b. van 31 juli 1958 is prof. dr. H. J. Lam, momenteel secretaris van de Academische Senaat, voor het studiejaar 1958—1959 benoemd tot rector-magnificus van de Leidse Universiteit. Prof. dr. Lam, die 1 augustus jJ. 25 jaar geleden werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de systemati sche plantkunde en tevens tot directeur van het Rijksherbarium, werd 3 januari 1892 te Veendam geboren. Hij bezocht het Erasmiaansch Gym nasium te Rotterdam en studeerde te Utrecht, waar hij op 7 april 1919 promo veerde tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld „The De nieuwe rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam. (Foto C. L. Marks) Verbenaceae of the Malayan Archipelago together with those from the Malayan Peninsula, the Philippines, the Bismarck Archipelago and the Palan-, Marianne- and Caroline-Islands". In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot assistent aan het Herbarium van 's Lands Plantentuin in het voormaligeGroningen. Buitenzorg. Van mei 1920 tot januari 1921 maakte hfj een botanische studie reis naar noordelijk Nieuw-Guinea. Van maart-juli 1926 volgde 'n 2de studiereis thans naar de Talaut-eilanden, Morotai en Tidore. Van januari 1927 tot septem ber 1930 was dr. Lam eerste algemene secretaris van het vierde Pacific Science Congress, tevens werd hij in laatstge noemd jaar benoemd tot plantkundige aan het Herbarium te Buitenzorg, waar op in 1932 zijn benoeming volgde tot buitengewoon hoogleraar aan de Genees kundige Hoogeschool in het toenmalige Batavia en tevens tot hoofd van het Treub Laboratorium van 's Lands Plan tentuin. Op 1 augustus 1933 volgde zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit en tot directeur van het Rijksherbarium. Na zyn terug keer in ons land aanvaardde hij op 10 november 1933 zfjn hoogleraarsambt met het uitspreken van een rede over „Over indeling, verwantschap en verspreiding der planten". Op 1 februari 1943 ver kreeg prof. dr. Lam eervol ontslag uit beide functies en werd hij met ingang van gelijke datum benoemd tot beherend directeur van het Rijksherbarium der Leidse Universiteit. Direct na de bevrijding - 5 mei 1945 - werd hij, doch thans als gewoon hoog leraar wederom benoemd in beide func ties. Ook tijdens zijn „Leidse" tijd heeft prof. dr. Lam nog vele studiereizen ge maakt, o.a. van augustus 1938 tot ja nuari 1939 naar Zuid-Afrika, de Masca- renen en Madagascar, van juli-septem- ber 1939 naar de V.S. ter bijwoning van het Sixth Pacific Science Congress, van januari-maart 1949 naar Nieuw Zeeland idem ter bijwoning .van het Pacific Science Congress te Auckland-Christ- church, van juli-augustus 1950 naar Scandinavië ter bijwoning van het ze vende Int. Botanische Congres te Stock holm en van juli-oktober 1954 naar Cey lon (ter bijwoning van het tweede Pan Indian Ocean Science Congress te Perth). Australisch en Ned. Nieuw-Gui nea. Manilla en Bangkok. Tijdens zijn verblijf in Perth werd hem het ere-doc- toraat van de aldaar gevestigde Univer siteit aangeboden. Bovendien gaf prof. dr. Lam in maart 1952 nog een aantal colleges aan de Universiteit van Mont- pellier (Frankrijk) en nam hij in mei van dat jaar deel aan een symposium over de evolutie der planten (Centre Na tional de la Recherche Scientifique) Van de hand van prof. dr. Lam, die van september 1951 tot november 1953 decaan van de faculteit der wis- en na tuurkunde was zijn meerdere weten schappelijke publikaties verschenen, hoofdzakelijk over onderwerpen op de plantensystematiek en plantengeografie betrekking hebbende. Prof. dr. Lam, die prof. dr. S. E. de Jongh als rector-magnificus opvolgt, zal deze functie maandag 15 september as. aanvaarden. Prof. mr. J. E. Jonkers zal prof. dr. Lam thans opvolgen als secre taris van de Academische Senaat. Gelijktijdig met de benoeming van prof. dr. Lam tot rector-magnificus van de Leidse Universiteit vond de benoe ming plaats van prof. dr. J. Jongbloed tot rector-magnificus aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en van prof. mr. H. J. Scheltema aan de Rijksuniversiteit te Lezers schrijven De warmte en het vervoer Maandag j.l. was er op de busdienst VoorschotenWassenaarseslag sprake van een ernstige overbelasting. De bus, welke 's morgens om 9 uur uit Voorscho ten vertrok, bevatte liefst 112 personen bij aankomst aan de halte Duinrell, ter wijl er officieel slechts 42 zit- en 19 staanplaatsen zijn. Geen wonder dat de mensen er vrijwel geradbraakt uitkwa men en enkele kinderen in het gedrang onpasselijk werden. Dat de onderneming niet in staat is op deze warme vakantie dagen aan alle vervoersbehoefte te vol doen, laat zich enigszins begrijpen, maar er zijn tenslotte grenzen! Mevr. H. te Voorschoten. Vondst in kelder blijft mysterie In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende de lugubere vondst in een kelder van het pand Nieuwe Rijn 97 kan nog worden vermeld, dat de beenderen, die zeer waarschijnlijk van een mens afkomstig zijn, voor nader onderzoek zijn opgestuurd naar het Gerechtelijk Geneeskundig Laborato rium te Den Haag. Over de ouderdom van deze beenderen bestaat nog steeds geen zekerheid. Politie en personeel van Gemeentewerken hebben gisteren al het zand. dat zich onder de rode tegelvloer in de kelder bevond, weggehaald en vervolgens gezeefd. Men heeft echter verder niets aangetroffen, dat zou kunnen duiden op de aanwezigheid van meer skeletdelen. Het is dus gebleven bij de vondst van zaterdag: een rech terbeen waarvan de voet ontbrak en een ellepyp van de rechterarm. Volgens de politie bleek bij het leegscheppen van de kelder, dat zich onder de hoe veelheid zand een tweede vloer bevond. Wanneer de beenderen inderdaad van een mens afkomstig zijn, moet deze niet langer zijn geweest dan anderhalve meter. Mej. I. N Meyer alhier is geslaagd voor het staatsexamen Gymnasium A, idem onze oud-stadgenote, mej. O. Ch. D. Siegenibeek van Heukelom te Apel doorn. voor het diploma B. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jozef Franciscus Maria, zn van C. van der Lugt en T. M. Peters; Hendrikus Ber- nardus. zn van H. B. van Ginkel en E. Wassenaar; Hendricus Cornells Theodorus Anthonius. zn van W. K. van Bohemen en Q. J. Engel; Robert, z. van H. P. Meijer en C. J. Ellerbroek; Michael Nel son, zn van N. Williams en M. C. Bos; Willemina Hendrika, dr. van H. Verbree en W. Ferwerda; Jannetje, dr. van A. van Zeist en H. van Oosten; Hendrik, zn van H. Smit en P. den Os; Gerardus, zn van J- Zee en J. G. Doeve. GEHUWD: B. Lambooy en A. Robbers; J. T. Par- levliet en M. E. Steenbergen; J. de Vries en E. M. Bink; J. L. Ciere, en O. T. Small; W. F. A. Vermaak en N. Kriek. OVERLEDEN: Voor Leidse kantonrechter Slordigheid op een bromfiets is fataal Een opvallend groot aantal persone - uit Lelden en omgeving moest giste ren voor de Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn verschenen, omdat ty- dens een verkeerscontrole was geble ken, dat zy zich zonder rybewys met een auto, motor of scooter in het verkeer hadden geworpen. Zij kregen de in beslag genomen voertuigen terug maar niet dan tegen een betaling van een boete, variërend van 25 tot 3r gulden. Een chauffeur uit Sassenheim moest echter meer betalen. Het feit, dat hij geruime tijd zonder rybewys had gereden, kwam hem op veertig gulden te staan of 20 dagen hechtenis. Voor het overige was het ook gisteren weer een lange parade v&n verkeers- overtreders: geen voorrang verleend, te hard gereden, niet voldoende rechts ge houden enz. En dat allemaal met al of niet gelukkige afloop. Een Rotterdamse chauffeur was nonchalant geweest bij het opladen van zijn wagen. In Leider dorp waren planken, ladders en zeilen van zijn wagen geslingerd en hadden ernstige schade berokkend aan een andere wagen. Gelukkig, aldus de offi cier van Justitie, mr. Zandhuis, waren er geen passagiers door de wegslinge rende planken getroffen, maar deson danks noemde hij de overtreding zeer ernstig. Het kwam de chauffeur op 50 gulden boete te staan.. Twee Katwfjkers waren in botsing geweest met een tram. Een handelaar had op 30 maart op de Zeeweg te Kat wijk niet tijdig gestopt voor de aan komende tram. Behalve de schade aan zijn eigen auto, een vergoeding aan de trammaatschappij, zal de man nu ook nog in opdracht van de kantonrechter dertig gulden aan de Staat moeten be talen. Zijn dorpsgenoot, die in de avond uren van de 27ste mei op de Herenweg niet voldoende afstand van de tram had bewaard moest de botsing betalen met een boete van 20 gulden. GEVAARLIJKE BROMFIETSEN Een koopman uit Lisse had op 17 juni in Sassenheim een groepje wielrij ders aangereden. Een getuige k decharge vond, dat de wielrijders ook niet vrij uitgingen een van de voorste had naar lieve meisjes zitten omkijken. Dit ont laste de verdachte echter niet van zijn schuld, aldus mr. De Bruijn. Een tientje boete. Geen voorrang verlenen kwam een RÜnsburger op 25 gulden boete te staan, teveel links gereden kostte een expediteur uit Hazerswoude een even groot bedrag. In beide gevallen was door de onoplettendheid een brom fietser aangereden. De kantonrechter gaf later als zijn mening te kennen, dat bromfietsen gevaarlijk zijn en men er dus extra voorzichtig mee dient te rijden. Slordigheid is fataal en dus kwam dat een schilder uit Roelofarendsveen op 25 gulden boete te staan. Op 30 april was te Leider dorp een wielrijder het slachtoffer geworden van zijn slordigheid. i Bestedingsbeperking deed zich gelden In het zojuist versohenen Jaarverslag van de Leidse Vereniging van Indus triëlen over 1957 wordt nog eens een terugblik geworpen op de gevolgen van de door de regering noodzakelijk geachte bestedingsbeperking. „Hoewel in 1957 t.a.v. de betalingsbalans", aldus wordt opgemerkt, „wel een kentering ten goede intrad', werd het gevoerde beleid in de tweede helft van dat jaar doorkruist door de internationale economische re cessie, waarvan de weerslag zich in grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven deed voelen. Het gevolg daarvan was een verder afnemende bedrijvigheid samengaande met een stijgende werkloosheid. Speciaal kwam dit tot uiting in de textiel- en metaalnijverheid terwijl ook bij de bouwnijverheid de bestedingsbeperking in toenemende mate merkbaar werd. In verschillende bedrijven werd dan ook overgegaan tot ontslag van werkne mers of tot het z.g. „short time" werken, waartegenover echter staat, dat andere bedrijven nog met een tekort aan perso neel te kampen hadden. In verband hier mede werd' aan de leden in overweging gegeven beperking van het aantal ar beidsuren alleen dan in te voeren, wan neer te voorzien viel. dat de periode, waarin de bedrijvigheid minder groot is van niet te lange duur zou zijn. Anders zou men misschien geheel onnodig een arbeidsreserve kweken, waardoor de spanning op de arbeidsmarkt kunstma tig gecontinueerd zou worden. Een ver gunning tot het „shiort time" werken werd dan ook door de arbeidsinspectie slechts in zeer bepaalde gevallen ver leend. Het is duidelijk, dat door een en ander ln 1957 van nieuwe z.g. algemene loon- ronden geen sprake kon zijn. Slechts een tijdelijke toeslag op de kinderbijslagen tot een loongrens van f. 16,per dag en een compensatie van de huurverhoging met 25% werden ingevoerd", aldus dit verslag dat verder uitvoerig ingaat op de activiteiten van de Vereniging. MELKFLESSEN LAGEN OP STRAAT Doordat gistermiddag omstreeks half zes de chauffeur van een van de vracht auto's van een Leidse melkinrichting op de hoek van de Morssingel en de Sta tionsweg sterk moest afremmen vielen enkele kratten met in totaal 200 lege melkflessen van de laadbak op straat. Personeelsleden van de melkinrichting ruimden de duizenden scherven op. Het verkeer ondervond geen noemenswaar dige stagnatie. De tienjarige Herman Maas van de Geregracht werd gisteravond op de hoek van deze gracht en het Levendaal aan gereden door een scooter. De jeugdige wielrijder verleende aan de scooter berijder geen voorrang. De EH.D. ver voerde de jongen, die een hersenschud ding had opgelopen, naar huis. NIEUWE OOGST literfles f 6.70 (exci. glas) zottnescbijtt met volle teugen! Ook een Oegstgeestenaar moest voor de groene tafel verschijnen omdat hij op onverantwoordelijke wijze op zijn bromfiets had gereden. Op 14 juli had hij op de Haagse Schouw niet voldoende rechts gereden en was met zeer grote snelheid links door de bocht geschoten. Overeenkomstig de eis werd de man veroordeeld tot dertig gulden boete. VREEMDE MANOEUVRE Een Leidse boorder was nogal vreemd aan het manoeuvreren geweest met zijn bromfiets op 3 juni op de Hoge Ryndyk. Hij wilde eerst keren en later weer teruggaan. En in die persoonlijke ver warring liet hij niet voldoende ruimte over voor een andere bromfietser. Het naspel van de botsing speelde zich gis teren voor de kantonrechter af. Het resultaat was een boete van 25 gulden. Te hard rijden op een bromfiets was voor de kantonrechter aanleiding om een boete van 25 gulden op te leggen. Een Leidse koopman had op 24 mei met z(jn auto niet gestopt voor de zebra-oversteekplaats voor voetgangers op het Stationsplein. De officier van Justitie, mr. Zandhuis, was hierover zeer verbolgen en eiste 25 gulden. De De kantonrechter was iets milder: 15 gulden boete. Een Katwykse monteur had op 24 mei op de Zwarteweg in zijn woonplaats niet voldoende naar rechts uitgeweken. De gevolgen waren ern stig: de tegenligger raakte in de berm en sloeg om. Eis en uitspraak 25 gul den boete. Een tuinder uit Roelofarendsveen moet de Staat 25 gulden betalen, omdat hij sinds 1955 clandestien naar de radio had geluisterd en vijftig gulden boete werd een Leiderdorpenaar opgelegd om dat zijn dochtertje van januari tot eind mei niet naar school was geweest. Het vonnis in deze was conform de eis van de officier van Justitie, die het meer dan erg vond, dat het kind het onder wijs werd onthouden. WARMOND BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Catharlna Maria, d. van J. B. M. Meskers en C. C. M. Weer denburg: Buters Wilhelmus Th. M.. zn van C. G. M. Buters en M. C. Dekker; Helena Caroline M., dr van H. J. J. van Segelen en P. M. van der Hulst. Getrouwd: Nederstlgt 53 Jr en M. G. Weljers 44 Jr. Overleden: S. van Rossum 60 Jr (wed. van J. H. Haverkort); A. Koster 90 Jr; R. C. M. van der Ven 82 Jr. WASSENAAR „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag een wed vlucht met 156 vogels vanuit Chauny, afstand pl.m. 300 km. De duiven wer den gelost om 7.25 uur en de aankomst van de eerste duif was 12.03.50 uur. Uit slagen: W. v. d. Zwaan Ij J. P. Brede- Auto met Nederlanders in Frankrijk verongelukt Drie zwaargewonden Een auto met vier Nederlanders is gisteravond op de Rijksweg no. 2 nabij Soissons in Noord-Frankrijk door onbekende oorzaak by een kruis punt van de weg geraakt en over de kop geslagen. Daarbij zijn vrij ernstig gewond: de bestuurder, de 36-jarige A. Kranenburg uit Castricum, de 21-jarige mej. L. Ro- set en de 20-jarige studente, mej. F. Hogenbirk beiden uit Amsterdam. De 23-jarige student S. E. Brown even eens uit Amsterdam werd licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Onze kolensituatie Volgens de voorlopige gegevens heeft de Nederlandse kolenproduktie (exclu sief bruinkoolbriketten en gascokes) in juni 1958 988.027 ton bedragen (v.m. de finitief 968.614 ton) bij 24 (onv.) werk dagen, de gemiddelde produktie per werkdag bedroeg 41.170 (40.360) ton. De koleninvoer bedroeg in juni 603.846 (vjn. 573.665) ton. In mei j.l. was in totaal be schikbaar voor binnenlands verbruik 1.076.802 ton, waarvan voor de grootin dustrie 678.242 ton en voor huisbrand/ kleinindustrie 398.560 ton. Drie doden bij botsing Vanmorgen is in de gemeente Harden- berg, in de buurtschap Brucht, een ern stig verkeersongeval gebeurd, dat aan de drie inzittenden van een vrachtwagen het leven heeft gekost. Een vrachtwagen van een aannemers bedrijf botste tegen een personenwagen op. De drie slachtoffers zijn: de 33-jarige G. B. Plegt. de 29-jarige B. H. Rikhof en de 22-jarige G. J. Grotelaar, allen af komstig uit Tubbergen. De eerste twee waren gehuwd. Aardgasontploffing verwondt toeristen Twee-en-twintig toeristen zijn te Fe.veregg, bij Linz (Oostenrijk) gewond, toen een gids aardgas aanstak, dat uit een minerale bron stroomde. Drie der toeristen twee Duitsers en een Zwit ser zijn er ernstig aan toe en moes ten in een ziekenhuis worden opge nomen. Bij de rondleiding langs de minerale bron te Feyeregg is het de gewoonte, dat de gids de aanwezigheid van aard gas demonstreert door het uitstromende gas aan te steken. Dat is tientallen malen goed gegaan doch toen de gids maandagavond het aardgas aanstak, schoot een krachtige steekvlam uit de oron en werd de verhoging, waarop de gids en de toeristen stonden, vernield. Verscheidene toeristen liepen brand wonden op. Actie voor cultuur- ondernemingen Export van „kennis van zaken" (Van onze Haagse redactie) De Kamers van Koophandel te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag spannen in deze weken hun uiterste krachten in om te redden wat er te redden valt van de vele cultuurmaat schappijen die tot voor kort in Indo nesië werkzaam waren. Dezer dagen heeft overleg tussen de drie Kamers plaatsgevonden, wat heeft geresulteerd in een adres aan de minister van Financiën, waarin wordt verzocht om fiscale tegemoetkomingen voor de reeds zo zwaar getroffen ondernemin gen. Dit adres is op het ogenblik in studie op het ministerie van Finan ciën. Een aantal belangrijke figuren uit het Amsterdamse en Rotterdamse bedrijfs leven is echter nog verder gegaan en heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een finan cieringsmaatschappij die zal trachten buiten Nederland ondernemingen op te richten. Als peilers waarop deze onder nemingen zullen gaan rusten, denkt men aan de roemrijke Nederlandse „kennis van zaken", waarvoor zo verze keren de initiatiefnemers, in het buiten land grote belangstelling schijnt te be staan. Van Nederlandse zijde wil men slechts in bescheiden mate kapitaal ver strekken. Gedacht wordt aan enkele miljoenen guldens. De nadruk zal wor den gelegd op de tropenervaring, die de Nederlanders, die uit Indonesië zijn teruggekeerd, hebben te bieden. De initiatiefnemers willen de vele cultuur ondernemingen bij de drie Kamers van Koophandel zijn er een kleine 250 ingeschreven ervan trachten te weer houden hun aandelenkapitaal aan aan deelhouders terug te betalen, opdat men met dit kapitaal nieuwe initiatieven zou kunnen ontplooien. Van de zyde van het Contact Cen trum voor Oud-Planters, staat men zeer sympathiek tegenover deze plan nen, waar het centrum overigens nog slechts zijdelings is betrokken. Terdoodveroordelingen in de Jordaanse hoofdstad Dertien personen zijn vandaag door een militaire rechtbank te Amman ter dood veroordeeld wegens een poging om een opstand tegen de Jordaanse rege ring te ontketenen. Tien personen werden eveneens ter dood veroordeeld, maar het vonnis van acht werd wegens hun jeugd in vijftien jaar. van twee in levenslange gevange nisstraf veranderd. Twee personen wer den tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld en twee werden vrijgesproken. De 27 beklaagden werden op 27 en 28 juli gearresteerd tijdens een operatie nabij de Syrische grens. De Jordaanse troepen zouden toen aan de Syrische grens wapens en munitie hebben buit gemaakt. Sommigen der beklaagden wier leeftijd varieert van 17 tot 70 jaar zeiden, dat twee ministers van een voormalige Jordaanse regering hen hadden opgeleid voor het ontketenen van een opstand. PRINS BERNHARD OPENT BIERBROUWERIJ Prins Bernhard zal op donderdag 4 september te 's-Hertogenbosch een nieu we brouwerij openen van de N.V. Heine- kens Bierbrouwerijen. Deze brouwerij is thans de grootste in Europa. BEURSOVERZICHT Zeer stille marlet AMSTERDAM. 12 augustus Het begin van het terugtrekken van de Amerikaanse troepen (1500 man mariniers) uit de Libanon, werd door de beurs als een zwakte opgevat.. Men zag hierin het begin van het prijsge ven door het Westen van het gehele Midden-Oosten. Weliswaar blijven er nog circa 13,000 man Amerikaanse troepen in de Libanon over, doch dit kon niet nalaten, dat de tendentie voor aandelen Kon. Olie, die een be hoorlijk belang hebben in het Midden- Oosten, bij de opening van de beurs vanmiddag aan de lage kant was op f. 171,30, tegen een vorige slotprjjs van f. 173,70 en een Amerikaanse pariteit van f. 172,20. De handel was niet groot, doch de ge ringe vraag kon niet verhinderen, dat een vrij lage openingskoers voor de aandelen tot stand kwam. In het verdere beursuur trokken de aandelen aan tot f. 171,80. De internationale arbitrage bleef hier uit de markt. Ook in de hoe ken van de overige internationale waar den was de handel minimaal. Philips hield zich goed bij een openingsprijs van 302%, om tegen het slot op te lopen tot 303. De koerswinst bedroeg een half procent, vergeleken bij gisteren. Aande len Unilever trokken zich niets aan van de prijsverlaging van margarine door de Engelse tak van de maatschappij Het geringe aanbod kon gemakkelijk worden opgenomen. Op 372% wilde de arbitrage wel een paar stukjes hebben doch deze prijs bleek te laag. Het fonds draaide rond de 373 of een fractie beneden de koers van gisteren. Aku's waren lichte lijk in reactie en verloren in een kalme handel 2%. Aandelen KLM werden een halve gulden lager geadviseerd. Voor de scheepvaarten bestond een vrij behoor lijke belangstelling en de stukken gin gen vlot in andere handen over, bij ge ringe koersfluctuaties. Door elkaar werd een koerswinst in deze sector geboekt van circa 1%. In de cultures was het zeer stil. De koers bleef vrijwel onveranderd. Staats fondsen verdeeld. Aandelen Unie van Ijsfabrieken wer den op 198 k 200 getaxeerd. Er wordt een bod op deze aandelen gedaan van 203%. De miljoenen opdracht voor de Amsterdamse Ballast Maatschappij in India, bracht de aandelen 7 punten hoger op circa 206. Metaalbuizenfabriek Excelsior werd op 58 (60) vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 augustus. Londen 10.5610.56%, New York 3.78%3.78%; Montreal 3.93%3.94%; Parijs 90.00—90.10; Brussel 7.59%— 7.60%: Frankfort 90.38%—90.43% Stockholm 73.21%73.26%Zurich 186.31%86.36%; Zürich (vr. fr.) 88.53 I 88.58: Milaan 60.77%—60.82% Kopen hagen 54.61—54.66; Oslo 52.80%—52.85% Wenen 14.60%—14.61%. Ankara 3.79% 1—3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.2a. rode 2, 5; L. Farla 3; J. H. Groeneveld 4, 10; J. Parlevliet 6; C. Kortekaas 7; J. M. Brederode 8, 9. WIELRUDSTER VIEL Op het rijwielpad door de duinen kwam de 49-jarige mevrouw H. Steffen, uit Essen, met haar fiets te vallen en brak haar rechterpols. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. JONGEN VIEL UIT BOOM Een 12-jarige jongen uit Den Haag viel in Meyendell uit een boom en brak zijn rechterpols. De knaap werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag overgebracht. Beurs van Amsterdam Maandag 11 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 92H 92% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 9iy8 91H 94% 94 %B 93% 93% B 92% 92 A 87 86% 88% 88%B 88% 88% Ned '55 II 3% 90% 90% 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95A 95A Ned. 62-64 3 94% 94fj Cert. NWS 2% 60% 61% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% Ned. W.B. 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 37 Nat. Handelsbank 89 89% Ned. Handelmij 169% 169% Amst. Rubber 69% 69 Deli Mij en (Ver.) 115.30 114.80 H.VA106 106 Java Cult29 30 Senembah 86% 85 Vorstenlanden14% 14% A.K.U194% 192% Berkel's Patent (v.) 194% 193% Calvé Delft eert. 305 303)1 Kon. Pap. v. Gelder 181 181 Hoogovens eert327% 328 Mtiller en Co. NB. 300 298% Ned. Kabelfabr267 266 Philips 302 303% Philips pref155% 157 Unilever 373% 372% Wilton Feyenoord 181 180 Biliton 2de r166 165 Dordtse Olie gew. 707 696% Kon. Petr. (f.20.—) 172.50 172 idem (50 k f.20.—) 173.65 171.70 Holl. Amer. lijn 135% 136% Java China Paket 129% 130 5-L-M. 10350 10250 Ned. Stoomv. My. 141 141% Kon. Paket My127% 127% Stoomvaart My. Ned 136 136% Nievelt Goudr. eert 122% 123% v. Ommeren eert. 235 235 Kon. Rott. Lloyd 120 119 Ned. Scheepv. Unie 123% 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 86 85% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-m 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 98 Premieleningen 94% 95 93 93 A'dam *56 I 2% 80% 84% A'dam *56 II 2% 95 95 Eindhoven '54 2% 85% 85A Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 91% Idem II 2% 90% 91% R'dam '52 I 2% 92% 92% 90% 92 Utrecht '52 2% 94 96 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% NTET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 225% H.B.U. eert197% 197% *ott. Bank 192 191% Twentsche Bank 169 169 Industrie Ondernemingen Albert Heyn248L 247% Borneo Sum. H.Mij 43% 44% Ned. G. en Sp. fabr 192 193% Kon. Ned. Grofsm 100% 100 B Internatio83% 85 Rott. Droogdok Mij 500 502 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 81 81 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28Hexd. 28% Intern. Nickel83% 83% Anaconda 52% 51% Bethlehem Steel 45% 45% Cities Service 62 62% General Motors 44% 44% Kennecott96% 96% Republic Steel 53% 53% Shell Oil 82% 83% Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 70 71A Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VE 11/8 Edelmet. Kon. AA 42% 43 Pref. wsl. idem 51 43 Holl. Constructie 428 428 440 Ing. bur. v Bouwnyv. 43% 132B Int. Kunststoff. Ind 43% 43% Leidsche Wolsplnn. 154% 153 Sikkens Lakfab. '53 429 Ver. Touwfabrieken 173% 174G Wernlnk's Betonm 87% 89 Van wyk Textiel 65 64L 107GL 100L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3