Sinas Mm. Géén gewoonlaxeermidddel! Natu-raLax Steeds sterker politieke druk op Oostduitse intellectuelen Twintig verstekelingen kregen de begeerde verblijfsvergunning ZWITSERS GELEERDE VOND OP MENS GELIJKEND WEZEN CASINO, NOORDWIJK AAN ZEE „The Stork Town Dixie Kids" Met een enkel woord Agenda Behoefte aan vrijheid iveegt zwaarder dan vele materiële voordelen (Van onze correspondent te Bonn) Niet meer het materieel goede leven in West-Duitsland, maar de politieke druk ln communistisch Oost-Duitsland zelf is het motief voor de vlucht van zovele Oostduitse intellectuelen. In de afgelopen maanden was deze vlucht sterker dan ooit. In juli j.l. nam zij zelfs vergeleken met de maand daarvoor met 35.5 procent toe tot 19.283 mensen die in West-Berlijn of de Westduitse Bondsrepubliek om asiel vroegen! Dit deelde gisteren op een persconferentie te Bonn de Westduitse minister voor het Vluchtelingenwezen, prof. Oberlander mede. Het opvallende bij deze vlucht is volgens de minister dat thans in het bijzonder die maatschappelijke groepen in Oost-Duitsland er de brui aan geven, die het materieel gezien bepaald niet minder soms zelfs beter hebben dan hun collega's in West-Duitsland. De goed betaalde leraren, hoogleraren, universiteits-assistenten, artsen en kunstenaars in commu nistisch Oost-Duitsland die men tot vorig jaar nauwelijks lastig viel met com munistische propaganda en die men niet onder druk durfde zetten worden sedert hetbegin van dit jaar sterk beknot in hun vrijheid. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 Druppel, die emmer deed overlopen Voor velen uit deze groepen is dit de druppel die de emmer doet overlopen. Hoewel zü absoluut niet weten of zij in het Westen wel spoedig aan de slag zullen komen, geven zij aan de vlucht naar de Bondsrepubliek de voorkeur boven leven in de oostelijke zone, waar in zij het materieel bepaald goed heb ben, maar waarin zij dag in dag uit sterker onder politieke druk komen te staan. Opvallend is het voorts, dat het aan tal jeugdige vluchtelingen in procenten afneemt. Jongeren, die uit Oost-Duits land naar het Westen vluchtten, hebben namelijk geen kans meer om hun ouders weer te zien in verband met de ver scherpte maatregelen die reizen naar het Westen verbieden. Ook middenstanders vluchten De vlucht der Oostduitse intellectue len in totaal in zes maanden meer dan 2.000 komt het duidelijkst tot uiting in de volgende vergelijkingen van minister Oberlander: het aantal ge vluchte leraren en universiteitsassisten ten is in de maand juli vergeleken met juni verdrievoudigd, het aantal artsen verdubbeld. Daarnaast valt het ook op, dat zovele Oostduitse zelfstandigen in de middenstand er de brui aangeven en naar het Westen vluchten. Dit is een gevolg van de teruglopende omzet der particuliere detaillisten in Oost-Duits land waar steeds meer winkels worden genationaliseerd en waar de concurren tie der genationaliseerde winkels te groot wordt. Aan de r.-k. studentendag die in West en Oost-Berlljn is begonnen en waaraan gisteren 2.000 studenten uit vele landen deelnamen, mogen geen Oostduitse stu denten deelnemen. Men vreest in Oost- Duitsland kennelijk, dat nog meer stu denten naar het Westen zullen vluchten. Dat bleek gisteren weer toen uit ver scheidene treinen naar Berlijn op enige Oostduitse stations talrijke studenten werden gehaald. Zij mochten hun reis niet voortzetten en werden gedwongen terug te keren. Toch slaagden enkele studenten erin Berlijn te bereiken, hoe wel in Oost-Berlljn in trams en in de ondergrondse nog een extrajacht op hen werd gemaakt. de énige échte Joliot-Curie ernstig ziek De Franse professor Frederic Joliot- Curie. winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde, is in de nacht van zondag op maandag in zeer ernstige toestand opgenomen in een ziekenhuis 'te Parijs. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft later meegedeeld, dat prof. Joliot- Curie een operatie heeft ondergaan en dat de toestand zich goed ontwikkelt. Hij zei niets over de aard van de ziekte. Nu ondergebracht in, De Haven' Wassenaar (Van onze Haagse redactie) Aan twintig uit Indonesië afkomstige personen, die Nederland als verstekeling binnenkwamen, heeft de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, gisteren de zo begeerde verblijfsvergunning verstrekt. De betrokkenen hebben het inter- neringsverblijf „De Kruisberg" bij Doetinchem verlaten en zijn thans onderge bracht in het tehuis „De Haven" in Wassenaar. Zij zijn onder de hoede gesteld van het Centrale Comité voor kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg t.b.v. gerepatreerden. Het CCKP zal trachten de ervoor in aanmerking komende oud-verstekelin gen zo spoedig mogelijk in het arbeids proces in te schakelen. Er bevinden zich onder de 20 personen enkele gezinnen, jongelui van 18 tot 30 jaar en een baby die 10 dagen geleden in „De Kruisberg" is geboren. De verstekelingen verbleven ongeveer drie maanden in het interneringsver - blljf. Zij zullen in „De Haven" worden Eindelijk de „missing link"? Opzienbarende ontdekking van fossiel in een Italiaanse bruinkolenmijn (Van onze correspondent te Rome) Baccinello is een gehucht in Toscane (Italië) niet ver van Grosseto. Sedert jaren pleegt een bekend Zwitsers paleontoloog, professor Johannes Hürzeler, directeur van het Museum voor Natuurweten schappen te Bazel, in dat plaatsje de zomer door te brengen om de fossielen te bestuderen, die in grote getale gevonden worden in de bruinkolenmijn, die werk verschaft aan de weinige honderden inwoners van Baccinello. En eindelijk heeft professor Hürzeler geluk gehad. Het volledige skelet van een op een mens gelijkend wezen is in fossiele toestand in die mijn gevonden, op ongeveer twee honderd meter diepte. Die problemen zullen zeker binnen af zienbare tijd worden opgelost. Het blok bruinkool, waarin het fossiel zich be vindt, is om verbrokkeling te voorkomen, in zijn geheel met een dikke laag gips bedekt, en wordt nu naar Bazel gezon den. Daar zullen van het fossiel afgiet sels worden gemaakt, die aan de belang rijkste natuurhistorische musea zullen worden gezonden, het origineel zal daar- i na worden bewaard in het museum te I Florence. Origineel wordt thans in Bazel onderzocht Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat men hier inderdaad met een wezen te doen heeft, dat reeds rechtop kon lo pen en een gebit heeft, dat dichter bij dat van de mens staat dan bij dat van dc mensaap. Als dit klopt, zou bewezen zijn, dat reeds ongeveer elf miljoen jaar geleden menselijke wezens op aarde leef den. De Javaanse „pitecanthropus erec- tus" en de „mens van Peking" zouden plotseling voorouders worden „van gis teren", daar zij minder dan een miljoen jaar oud zijn. Tot nu toe hebben de pa leontologen steeds gemeend, dat de „missing link", het wezen dus dat tege lijkertijd de voorvader is geweest van de mens en van de mensaap, niet de eer ste resten van de „oreopithecus", dit is de wetenschappelijke naam van het door professor Hürzeler ontdekte wezen, werden gevonden in 1869 te Montebam- boli, dicht bij Massa Marittima, door de Franse anthropoloog Paul Gervais. Hij vond niet meer dan een paar tanden, maar dat was voldoende om de geleer de wereld in beweging te brengen. Die tanden toch werden door sommigen aan een soort baviaan, door anderen aan een veel hoger ontwikkeld, bijna menselijk wezen toegeschreven, waaraan men de naam gaf van oreopithecus. In 1938 be gon prof. Hürzeler, die eerst in de buurt van Massa had gezocht, zijn onderzoe kingen te Baccinello, die in deze dagen eindelijk met een volledige triomf wer den bekroond. Het gevonden skelet is volledig. Het is slechts 150 cm. hoog. De hoektanden zijn bijna gelijkvormig aan die van de hui dige mens. Er is geen spoor van staart aanwezig. Verder onderzoek zal moeten uitwijzen of de duim reeds tegenover staand was en of het wezen in staat was rechtop te lopen. Prof. Hürzeler is ech ter nu reeds overtuigd, dat hij hier met de directe voorloper van de huidige mens te doen heeft. Zijn theorie is, dat de mens een ontwikkeling heeft gevolgd, die zich geheel onderscheidt van die der apen en dat het tijdstip, waarop de mens een van de apen gescheiden klasse on der de zoogdieren gaat vormen, veel ver der van ons verwijderd is dan tot nu toe doorgaans wordt aangenomen. De ge meenschappelijke voorvader van mens en mensaap zou vele miljoenen jaren geleden, wellicht in het tertiaire tijdperk, hebben geleefd. Andere geleerden menen, dat de te Baccinello gevonden „orepithecus" juist de „misssing link" tussen mens en aap zou zijn. verzorgd, tot dat zij in hun eigen levensonderhoud zullen kunnen voor zien. Het onderzoek, dat de Justitie heeft ingediend naar de antecedenten van de tot de groep behorende personen heeft uitgewezen, dat er geen termen aanwezig zijn hen het verblijf in Neder land te ontzeggen. Er bevinden zich thans nog 93 uit Indonesië afkomstige verstekelingen in „De Kruisberg". Sedert minister Sam kalden 4 juni j.l. de verscherpte maat regelen aankondigde tegen allen, die illegaal Nederland trachtten binnen te komen, zijn er uit Indonesië geen blinde passagiers met de schepen meegekomen. In justitiële kring verwacht men, dat thans ook spoedig de beslissing kan worden tegemoet gezien t.a.v. de ver- blljfsverguningen der nog in „De Kruisberg" tijdelijk aangehoudenen. Het merendeel van hen zal de ver blijfsvergunning wel worden verleend. Enkelen zullen waarschijnlijk echter naar Indonesië moeten worden terug gezonden. Het onderzoek naar hun antecedenten heeft uitgewezen, dat zij geen enkele band met Nederland hebben of had den, die het zou rechtvaardigen hen onder de gegeven omstandigheden toe stemming te verlenen, zich in ons land te vestigen. Inmiddels hoopt het ÓCKP op vol doende financiële steun van particuliere zijde om zich te kunnen kwijten van de taak die het op zich heeft gencmen: de tijdelijke verzorging van degenen, die onder de dwang der omstandigheden Indonesië verlieten, legaal dan wel illegaal. Man sloeg hospita met hamer op hoofd Een 41-jarige Amsterdammer heeft vannacht zijn 55-jarige hospita uit de Von Zesenstraat levensgevaarlijk ver wond door haar met een hamer op het hoofd te slaan. De man werd korte tijd later in een met bloedvlekken besmeurde pyjama en een overjas door een agent op straat aangehou den. De vrouw werd in haar slaap kamer aangetroffen. De man, die thans zit opgesloten in het bureau Linnaeusstraat, is nog niet gehoord. Over de aanleiding tot deze daad is de politie nog niets bekend. De man was gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. R.-K. kerk in Polen contra huiszoeking in klooster Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft opdracht gegeven in alle r.k. kerken van het land gebeden te zeggen „voor eerherstel van onze lieve vrouwe van Czestochowa", die als patrones van Polen wordt beschouwd. Zoals bekend heeft de Poolse Staats veiligheidsdienst onlangs in het klooster van Jasnagora te Czestochowa een inval gedaan waarbij stencilmachines in be slag werden genomen, welke voor het vermenigvuldigen van tegen de Staat gerichte stukken zouden zijn gebruikt. Dit voorval is voor de communistische pers aanleiding geweest tot felle aan vallen op de politiek van de r.k. kerk. In opdracht van de kardinaal moet in de periode van 10 augustus tot eind oktober in alle missen het gebed „im- perata pro re gravi" worden gezegd. Op vrijdag a.s.. wanneer de rooms-katho- lieken Maria Hemelvaart vieren, zal de primaat de naar schatting een half miljoen pelgrims die naar het klooster van Jasnagora komen, toespreken. Advertentie Woensdagavond 13 augustus, 91 uur: t S 3' VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Ca baret. 19.35 Filmpraatje. 19.50 Nws. 19.55 Concertgebouwork. en solist (In de pauze: pl.m. 20.45—21.05 Act.). 22.20 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Idem. 19.00 Nws 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. NIEUWE UITGAVEN De N.V. Lochemse Handels- en Cou rantendrukkerij heeft een agenda doen verschijnen, welke geheel aan de voet- J balsport is gewijd. Onder redactie van j de Haagse sportjournalist Herman P. Kuiphof zijn tal van interessante bij zonderheden en aardige foto's in deze I agenda opgenomen, terwijl bovendien de uitslagen van het vorige en de dia grammen voor het nieuwe seizoen erin te i vinden zijn. Een prettig ruggesteuntje voor de poolliefhebbers. i lit. kal. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film over kikkers. 20.30 De Kidnappers, film. VOOR WOENSDAG 13 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.CO Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de Jeugd, 9.05 Gym. voor dc vrouw. 9.15 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10 00 Vakantie met een boek op zak, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 R.V.U.; Figuren en karakters uit het Napels van Matilde Serao, door me], N. H. Giesen. 11.30 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 De vermetele ontdekkingsrei zen naar het Noordpool- en het Zuidpool gebied. caus. 14.00 Gram. 14 45 Voor de jeugd. 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietlps. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Radio-activiteit ln het men selijk lichaam door dr. C. J. H. van den Broek. (Ie lezing). 19.00 Voor de kind. 19.10 Sabbath-dicnst met gezang. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.50 Pinksterweekend, hoorsp. 22.00 Gram. 22.10 Marimba, geill. magazine 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. Nws. in Es peranto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zie- BINNENNLAND. Naar raming is ln ons land. krach tens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen, in de maand Juli in totaal in fabrieken en werkplaatsen 447.641 uren overgewerkt tegen 357.296 ln de maand Juni. Vorig Jaar bedroegen deze cijfers resp. 903.964 en 820.350. Van 2 tot en met 6 september zullen in Hengelo feesten worden gehouden als uiting van vreugde over de wederopbouw van ae stad. De minister van volkshuls- vesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, zal op 2 september de nieuwe markt officieel openen. Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Voorbereiding uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot vaststelling van Boek I van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, met uitzon dering van de titels 9 en 10 en tot vast stelling van de titels 9 en 10 van Boek I van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Tot vertegenwoordiger van de K.L.M. in de Sovjet-Unie is per 1 oktober a.s. benoemd de heer H. J. van der Staak, tot- nutoe districtsvertegenwoordiger van de K.L.M. te München. HIJ volgt hiermede de heer F. W. Telders op, die tijdelijk met deze functie was belast. De heer Van der Staak zal zich in de tweede helft van september naar zyn nieuwe standplaats Moskou begeven. De 9-Jarige Wim Marteyn uit Arne- muiden is gistermorgen, tijdens een fiets tochtje te Nieuw- en St.-Joostland van „n flets gevallen, omdat hil het stuur niet vasthield. Bewusteloos bleef hij lig gen. In zorgwekkende toestand ls hij naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd. Tijdens dit transport is hy over leden. Op 13, 14 en 15 augustus zal mi nister Cals in Salzburg besprekingen voe ren met Oostenrijkse autoriteiten over de culturele contacten tussen Oostenryk en Nederland. Aan deze besprekingen wordt ook deelgenomen door de Nederlandse ambassadeur in Wenen, mr. Eschauzler, de Oostenrijkse ambassadeur in Neder land, dr. Afuhs, en de directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen van het ministerie van O., K. en W., mr. H. J. Relnink. Het Engelse motorzeiljacht „Termi- nlst" uit Plymouth, met 15 Engelse zee verkenners aan boord, is bij Cadzand op het strand gelopen. Uit Breskens voer de reddingboot „President Wierdsma" uit, die het Jacht op sleeptouw nam en het om elf uur te Breskens binnenbracht. De zee verkenners zullen naar Engeland terug keren. De rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. G. H. A. Grosheide F.Wzn, zal op woensdagmiddag 17 sep tember om halfvier ln een zitting van de Senaat van deze universiteit In de Woestduinkerk te Amsterdam, het recto raat overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. G. C. Berkouwer, hoogleraar in de theologie. BUITENLAND. In Milaan, tegenover het centraal station, is een wolkenkrabber gebouwd, die met zijn 127 meter de hoogste in Europa genoemd wordt. Het werk aan dit gebouw van gewapend beton heeft twee Jaar geduurd. Twee treinen zijn hedenochtend niet ver van het station Londen Bridge in Zuid-Londen met elkaar in botsing ge komen. Zeven personen zijn gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Zij bevon den zich in twee rijtuigen, die ontspoord waren. In Melbourne zijn bijzonderheden be kend gemaakt over een nieuwe geleide antitankraket. Hij weegt 90 kilo en kan door gevechtswagens worden gelanceerd. De raket ls met succes beproefd tegen tanks, landingsvaartuigen en bunkers. Het wapen wordt radiografisch bestuurd. We weten nu voor welk gebied de raket „Polaris", die van een duikboot afgevuurd kan worden, gemaakt ls. aldus schryft de „Frankfurter Allgemeine" in een commentaar over de Pooltocht van de Amerikaanse atoomonderzeeboo. ..Nau tilus". „Polaris" en „Nautilus" zijn het Amerikaanse antwoord op de dreiging van Sovjetrusslsche Intercontinentale projec tielen, aldus het blad. „De gehele noorde- ïyke flank van de Sovjet-Unie ligt voor taan open" Do Pakistaanse radio meldde giste ren, dat Indiase militairen van tijd tot tijd biyven vuren ln het gebied van Soerma aan de grens tussen Pakistan en India. Zo werden zondag drie Pakistaanse bur gers door Indiase militairen doodge schoten. In het najaar zal een aanvang wor den gemaakt met de aanleg van twee oliebuisleidlngen, die Jaariyks 27 miljoen ton olie van de Sahara naar de Middel landse Zee kunnen vervoeren, zo ls gis teren te Parijs bekendgemaakt. Uit olie- vondsten ls gebleken, dat dit olieveld in het oosteiyk gedeelte van de Sahara ln belangrykheid het olieveld in de centrale Sahara, dat naar raming 500 miljoen ton groot ls. begint te evenaren Een woordvoerder van de Duitse ambassade te Cairo heeft medegedeeld, dat het verzoek van de Westduitse rege ring om uitlevering van de kamparts dr. Eisele aan het ministerie van Buiten landse Zaken van de V.A.R. ls overhan digd. Intussen is er nog niets naders be kend over de verblijfplaats van Eisele. Een Egyptische woordvoerder had zaterdag gezegd, dat hy zich niet in een gevan genis bij Cairo bevindt. By Steyr ln Opper-Oostenryk zyn maandag door een uitbarsting van aard gas dertig mensen gewond. Het gas kwam plotseling via een geneeskrachtige bron met grote kracht omhoog. Volgens het blad „II Tempo" be schikt de communistische party ln Italië over een paramilitaire organisatie, die binnen 48 uur volledig in actie kan komen. Zondagochtend is de 24-mllJioense bezoeker van de Expo genoteerd. Het Amerikaanse leger heeft de be schikking gekregen over een onbemand „vliegend oog", waarmee men vyandelijke stellingen kan waarnemen en troepenbe wegingen constateren. Het apparaat ziet er uit als een bom van drie meter lang met korte vleugels en een propeller aan de staart. Voor de lancering ls geea startbaan nodig. Twee personentreinen zyn maandag nabij het dorp Sterllngton, ln de Ameri kaanse staat New York. rechtop elkaar ingereden, waardoor vijf personen zijn om gekomen en ongeveer dertig zyn gewond. Tienduizend gewapende boeren uit het Boliviaanse departement Cochabamba hebben zondag San Pedro de Buena Vista, ten noorden van Potosi, aangeval len. Een paar dagen geleden vielen zij de hoofdstad van de provincie Charcas aan. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De opstandigen boeren bobben zichzelf ln een soort militie georgani seerd en trekken nu plunderend het i land door. Propaganda (Van onze t.v.-medewerker) Wat een eigenaardig programma bood de VARA gisteren de kijkers. Eerst, zo leek het, een kijkje door een kier van het ijzeren gordijn en daarna een Duitse visie op een Frans gegeven. Wat zou dat worden? Het begon met mee te vallen, want het filmpje over het zomerfestival in Dubrovnik was bepaald charmant. Het was een reportage, gebouwd op een enigszins sentimentele regie over het zomerse leven in het voormalige Ita liaanse Ragusa, waar een wat boerse aristocratie een cultureel hoogtij vierde. Met politiek had het niets te maken, het was een gezonde toeristische propagan da, die ons verlangen deed naar de vreemde Rivièra niet alleen, maar voor al naar een film van het marionetten theater, waarvan we een klein snufje kregen, dat zo weergaloos knap was, dat het naar veel meer smaakte. Vooral de scène uit Bizets Carmen, waarin de to reador zo heerlijk op de horens werd ge nomen, zal ieder, die met afgrijzen aan stierengevechten pleegt te denken, deugd hebben gedaan, omdat het krijgen van verdiend loon ons nu eenmaal altijd er gens deugd doet. Voordat we beginnen aan een beschou wing over „Cardillac" moeten we even een ervaring luchten. Een beginnend Nederlands poëet liet een dichtgevoelig vriend eens een geesteskind lezen, waar in hij het leven van het schone onbe kende meisje, dat in de Seine verdronk en waarvan het fijne dodenmasker vaak jongemeisjeskamers siert, hypothetisch reconstrueerde. Het droge commentaar luidde: ben je wel eens in Parijs ge weest? Nee, moest de dichter bekennen. Dat dacht ik wel, want er zit geen sprankje Franse geest in je gedicht. Het had net zo goed allemaal in Amsterdam gebeurd kunnen zijn. Hier moesten we aan denken' toen we wat moedeloos om 10 uur het doven der lichten ondergingen, want wat de UFA in opdracht van de Beierse omroep ge maakt heeft van het verhaal van de moordenaar-goudsmid uit het Parijs van 300 jaar geleden, had niets van doen met Franse geest, maar bood het meest plompe aspect van de Duitse. Daarbij kwam, dat dit produkt met televisie niets en met film nauwelijks te maken had. Het was op een rolprent vastge legd staaltje toneel beneden de middel ken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Kamer- ork. en sol. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbjneded. 12.33 Lichte muz 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gram. 14.35 Kamerork. en soliste. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Vrouwenkoor en soliste. 18.55 Gram. 19.00 Nws. en weersber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Radio Philharm. ork. en sol. 21.30 Muz. luisterwedstr. 22.00 Christiaan Kleijnhoff, een Culemborgs Regent uit de 18e eeuw. caus. 22.15 Vocaal kwart, en or gel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24 00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot 21.00 Intermezzo. 21.15—22.15 Salzburger' Fest- spiele 1958: Mozarteum ork. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e l(jn van 1820 uur) National Emblem, Orkest Edmundo Ros- Under the bridges of Paris. Sweet and gentle. Julie Dawn; Orchids in the moon light. Orkest Edmundo Ros; La Rosita. Sunshine and olé. April in Portugal. The nearness of you. Freddy. Julie Dawn; Jea lousy, Orkest Edmundo Ros; Dolores. Spa- nische Geigen. Orkest Helmut Zacharlas; Fiameneo Boogie. Orkest Kurt Edelhagen; Im Hafen unserer Traume. Peter Alexan der; I got rhythm. Orkest Helmut Zacha rlas: J'attendrai Ich pfeif. Orkest Kurt Edelhagen; heut Nacht Reginella. Cam- pagnola Didel didel dum, Mamma dl mandolin, Peter Alexander en Peterli Hin- nen; Schon wieder mal, Peter Alexander en Blbi Johns; Boogie for strings, Orkest Helmut Zacharlas; Guatemala. Orkest Kurt Edelhagen; Ich weiss was dir fehlt, Peter Alexander; Fiddler's boogie, Orkest Helmut Zacharlas; Das Frauleln Gerda Wie eln Wunder kam die Liebe Ti pi tin Lambeth walk. Moonlight cocktail, Orkest Stanley Black; Blue moon. That's my heart strings, Michael Holliday; I know why. Orkest Ray Anthony Elmer's tune. Memories of you, Judy Gariand; Ida Orkest Ray Anthony; Chatanooga choo- choo, I'd love to come home to you. Micheal Hollidav; The moon got ln my eyes. Orkest Stanley Black; How high the moon. Let's dance. Orkest Steve Allen. Stompin' at the Savoy. C'est «*J bon. Louis Armstrong; When the Saints go march ing ln Skokiaan, King Porter Stomp, Or kest Steve Allen; One o'clock Jump. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC. Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Voor de boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. pro- gramma, 13.40 Pjanomuz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Caus. 14.15 Schots ork. 15.00 Hoor spel. 16.00 Vespers. 16.45 Progr. voor ou dere mensen. 17.00 Voor de kind 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Volksdansen. 19.00 Gram. 19.30 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Gram. 22.30 Discussie. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. T500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws, en ge- var. progr. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Caus. 14.30 Nws. en caus. 15.00 Sport. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Ork. conc. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Ork. conc. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Sport. 18.35 Gram 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en gevar. progr. 20.00 Rltm. muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz, progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Klass. muz. 13.00 Nws 13.15 Ork. conc. 14.15 Omr. ork. en solist 16.00 So- listenconc. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus. muz. 20.30 Dans- muz. 21.45 Nws. 22.35 Sollstenconc. 23.00 Muz. nachtprogr 24.00 Nws. 0.10—1.00 Dansmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 14.20 Sollsten conc. 15.12 Franse muz. 16.00 Gevar muz 18.30 Gram. 19.00 Idem. 19.30 Idem 19.45 Rhelngold, opera 23.10 Gram. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14 00 Opera- en balletmuz. 15.00 Koorzang 15.40 Symf. muz 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 Idem. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21 25 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55— Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 en 14.15 Gram. 15.15 Koor zang. 15.30 Gram. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram 18.30 Idem 19.30 Nws. 20.00 Hoorspelen 22.00 Nws 22.10 Vrile tyd. 22.55 Nws. maat. Het enige echte leek ons de scène in de gevangenis tijdens de verhoren. Daar had men wat stoere Gestapo-her- inneringen ingelast en dacht nu eens fijn te kunnen laten zien, dat deze van Frankrijk waren geleend. Maar mogen we dan misschien even zeggen, dat we volgaarne voor deze echtheden gespaard willen blijven en dat we van de VARA dergelijke tractaties bepaald niet ver wachten, noch waarderen? We weten wel, dat de verhoudingen van de Nederlandse t.v. met de Zuid- duitse uitstekend zijn. Er is altijd wel iemand uit het Gooi in Beieren en tel kens blijkt wel, tot in ontijdig onthulde en dus nog geheime regeringsrapporten (over reclame in t.v.) dat daar veel te leren valt, maar laat men toch niet zo onder de indruk van vakmanschap ko men, dat kritiekloos allerlei rommel wordt geslikt. Dit nummertje was bepaald geen pro paganda, niet voor Duitsland, maar vooral niet voor onze vaderlandse t.v. Niemand kan 5 avonden per week top prestaties leveren, maar zo erg beneden redelijk niveau blijven als gisteren in de na-avond lijkt ons toch bepaald niet nodig, zelfs niet in de komkommertijd. (Advertentie) Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bul- tenthuis gebruikt worden. Natu-raLax herstelt de natuurlijke func tie en de natuurlijke regelmaat Het kan zonder enig bezwaar gebruikt worden door hen die buitenshuis wer ken of op reis zijn. Een uitkomst voor hen die al jaren lang aan hardnekkige verstopping lijden. voor de natuurlijke regelmaat Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 Harmonie. Ned. Ver. Expoge. Spr. mej. H. Tol. 8 uur nam. Schuttersveld. Circus Bever. 8 uur nam. WOENSDAG Paul Krugerstraat. Openluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Prediker. Jaarvergadering Zondagsschool Prediker. 8 uur nam. DONDERDAG Prediker. Ouderavond 95-jarig bestaan Zondagsschool. Prediker 8 uur nam. Dgewoerd 175: Bijeen! rigen. 7y2 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je- hovahs Getuigen. 5y2 uur na.m. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Woubrugge. 9 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.ean. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J. G. Wert- heim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. BIOSCOPEN Rex: „De brug over de Kwal". 14 laar. Werkdagen; 2 en 8 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Luxor: „De drie zingende musketiers". A.l. Werkdagen. 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag; 2.30, 4.45, 7 en J.15 uur. Lldo: „7 Mal ln der Woche14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Trianon: „Vader heeft het moeilijk!". A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2,15, 4.80, 7 en 9.15 uur. Casino: "Kind hearts and coronets". 18 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur Iedere middag voor de Jeugd: „Dik Trom". 2.30 uur De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlna'park 8„ tel. 26274. H Bi) geen gehooi hy Clw huisarts ot specialist hel op doktersteietoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. 5 oj ■d G 2 c x S a t? bD 19 3 s en Cn Helsinki onbewolkt nw 1 20 0 Stockholm licht bew. zw 2 23 0 Oslo half bew. nno 1 22 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 9 21 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 22 0 Londen zwaar bew. wzw 4 23 0 Amsterdam zwaar bew. zw 4 22 15 Brussel zwaar bew. zw 3 24 12 Luxemburg zwaar bew. wzw 4 24 8 Parijs regen wzw 4 21 4 Bordeaux zwaar bew. wzw 2 21 4 Grenoble zwaar bew. nw 5 31 5 Nice zwaar bew. nw 4 25 0 Berlijn zwaar bew. ozo 4 25 0.1 Frankfort zwaar bew. zw 5 30 34 München regen w 2 29 0.5 Zurich zwaar bew. zzo 2 Genève zwaar bew. zzw 4 31 8 Locarno zwaar bew. O 3 29 14 Wenen zwaar bew. ozo 3 26 0 Innsbruck regen ozo 4 31 9 Rome onbewolkt windstil 34 0 AJaccio zwaar bew. nno 2 29 0 Algiers onbewolkt zo 2 37 0 Madrid onbewolkt ono 8 31 0 Mallorca zwaar bew. ono 6 34 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2