Amerikaans-Brits plan in de maak voor onafhankelijk Midden-Oosten Geen geweld om Guinea WEERBERICHT Ver. Staten trekken bataljon mariniers uit Libanon terug President Worosjilof dineerde gisteren met Koning Boudewijn Nederlandse bedrijven binnenkort naar burgerlijke autoriteiten 97ste jaargang DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 No. 29515 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhowers bijzondere afgezant voor het Midden-Oosten, Robert Murphy, heeft gisteren in Londen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gesproken en daarna in Parijs met diens Franse collega, Couve de Murville. Dit laatste onderhoud was het slotstuk van zijn informatieve reis door het Midden-Oosten. Toen hem door journalisten gevraagd werd of er een „algemeen Amerikaans plan" bestond om tot een regeling in het Midden- Oosten te komen, antwoordde Murphy: „Wy gaan die richting uit". Hij gaf te kennen, dat hij in het Midden-Oosten grote vorderingen heeft gemaakt. Tussen de Verenigde Staten en Frankrijk bestaan geen meningsverschillen over de toestand aldaar. Ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die gisteravond naar New York vertrok, zinspeelde op een plan voor het Midden-Oosten. Enge land zal in de komende vergadering van de Algemene Vergadering der V.N. streven naar een plan, dat, wanneer het wordt uitgevoerd, „de landen in dat gebied hun onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid zal garanderen en hen zal vrijwaren tegen ondermijnende activiteiten van buiten hun grenzen". Amerika en Engeland zijn tot volkomen overeenstemming gekomen, zei hij. Uit Beiroet kwam vanochtend de belangrijke mededeling, dat een eerste bataljon Amerikaanse mariniers ongeveer 1500 man de Libanon morgen zal verlaten. Dit is door de Amerikanen officieel meegedeeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou er bij dat van Defensie op hebben aangedrongen ten' minste als symbool een aantal soldaten uit de Libanon terug te trekken, voordat de Algemene Vergadering morgen het vraagstuk van het Midden-Oosten in behandeling neemt. In totaal hebben de Amerikanen op het ogenblik ongeveer 14.300 mariniers en soldaten in de Libanon. landingen in Jordanië en de luchtbrug wiel iets te wensen hebben over gelaten. In een verklaring na de besprekingen met minister Lloyd zei mevr. Meir, dat haar Land van mening was dat „de hui dige situatie in het Midden-Oosten ga ranties eist voor alle onafhankelijke landen, die vrij en onafhankelijk willen blijven. Daaronder behoort vanzefspre- kend ook Israël". De vraag was onmiddellijk wie deze garanties moest geven en het antwoord van mevr. Meir luidde: „alle landen, die oprecht belangstellen in de territoriale integreteit van deze landen in het Mid den-Oosten". Zjj bleek weinig vertrou wen te hebben in de Verenigde Naties die alleen resoluties kan opstellen, welke, zoals de ervaring Israël had geleerd, weinig doeltreffend zijn. Het waarne merskorps van de Verenigde Naties kon evenmin mevrouw Meirs goedkeuring wegdragen. De waarnemers waren vol gens haar „prachtige mensen die ech ter niet veel anders konden doen dan infiltraties en agressie rapporteren als deze reeds hadden plaats gevonden." Op de vraag wait Israël zou doen als de Verenigde Arabische Republiek van president Nasser Jordanië zou aan vallen, antwoordde mevT Meir tenslotte, dat haar land dan ernstig zou over wegen wat er zou moeten worden ge daan om de grenzen te beschermen. Prinses Wilhelmina bijzonder erkentelijk 1I.K.H. Prinses Wilhelmina heeft f gisteravond voor de zenders Hilver- f sum I en II de volgende toespraak f gehouden: 4 „Bijzonder erkentelijk voor de 4 hartelijke wijze, waarop de 100ste 4 geboortedag van mijn geliefde moe- a t der herdacht is, wens ik mijn vreugde daarover langs deze weg 1 tot uitdrukking te brengen. De bloemenhulde haar gebracht, f de korte plechtigheid in de Nieuwe f Kerk te Delft, waren een schone 4 4 uiting van de gevoelens, die bij 4 a zovelen voortleven. 4 Treffend ziin de artikelen door 4 J de grote meerderheid van de pers, 4 f aan haar gewijd, evenals de per- soonlijke brieven, die ik mocht J f ontvaneen. Zij alle getuigen van r 4 zoveel fijn gevoel en zoveel begrip f 4 en waardering voor haar persoon- f 4 lijkheid, voor haar streven, voor 4 het doel, dat zij zich in haar leven 4 gesteld had, bovenal, van 4 haar liefde voor haar volk. a J Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet f onder woorden te brengen. Haar f voorbeeld leve nog lang in ons aller f 4 herinnering voort." f 1 1 4 De rede werd voorafgegaan door 4 A het volkslied van Wa'deck-Pyr- 4 J mont, pesoeeld door het Radio*"'- a j harmonisch Orkest, en besloten a met het Wilhelmus. J Israël verontrust De Israëlische regering is onaange naam getroffen door het feit, dat de 6ecretaris-generaal van de V.N. Israël als de voornaamste bedreiger van Jor danië beschouwt. Er circuleren geruch ten en veronderstellingen over een plan van Hammarskjöld dat uitgaat van zün recente „vredesplan voor het Mid den-Oosten" om het korps V.N.- waamemers in Jordanië te versterken. Hij gaat hierbij uit, zo verluidt in Je ruzalem, van het standpunt dat de voor naamste bedreiging voor het regime van Koning Hoessein in Israël ligt. Volgens de Israëlische regering, die zich overigens nog van officieel com mentaar onthouden heeft, zieit Ham marskjöld geheel voorbij aan de om standigheid, dat Jordanië niet door Israël wordt bedreigd doch door de Ara bische landen. Wanneer Hammarskjölds gedachten verwerkt worden in een nieuw vredes plan. dan zal Israël niet kunnen ingrij pen wanneer de veiligheid van Jorda nië door de Arabische landen bedreigd wordt. In zulk een geval zou de veilig heid van Israël een doortastend optre den eisen. Mevrouw Meir over Jordanië'» positie Onze correspondent m Londen tele foneerde ons hedenochtend Mevr. Golda Meir, Israëls minister van Buitenlandse Zaken, die vorige week naar Europa is gekomen om begrip te kweken voor de moeilijke positie van haar land tijdens de huidige crisis in het Midden-Oosten heeft haar Britse collega Selwyn Lloyd verzekerd, dat Is raël niet uit is_ op gebiedsuitbreiding, maar wel de huidige grenzen gegaran- Koel en wisselvallig Tussen IJsland en Schotland bevindt zich een depressiegebied, dat geleidelijk in diepte afneemt. Het hierbij behoren de koufront bereikte gisteren aan het einde van de middag in Zeeland onze kust, de verwarming boven ons land was toen zover voortgeschreden, dat het tot dan weinig betekenende front snel in ac tiviteit toenam en overal in het land regen en onweer veroorzaakte. In Eelde viel 24, in Leeuwarden 22 mm. In Bra bant en Limburg waren de hoeveelhe den belangrijk kleiner. Plaatselijk viel daar niet meer dan 1 of 2 mm. By Ierland is nu een zwakke rug van hoge druk aangekomen, die naar het oosten beweegt. In verband hiermede worden de komende nacht en morgen ochtend flinke opklaringen verwacht. De weersverbetering is waarschijnlijk echter maar van korte duur. Van een bij de zuidpunt van Groenland gelegen depres sie splitst zich een deel af, dat snel in de richting van het Engelse kanaal trekt. Het daarbij behorende warmte- front kan morgen later op de dag in ons land weer enige regen veroorzaken. Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk verspreid voorkomende buien, daarna flinke opklaringen, maar morgen in de loop van de dag weer toe nemende bewolking, mat later van het westen uit enige regen. Overwegend ma tige wind tussen west en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 augustus Zon op: 5.19 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: 3.24 uur; onder: 18.44 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.42 en 14.09 uur. Laagwaiter te 9 48 en 22.11 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. deerd wil zien. Mevrouw Meir kwam naar Londen op speciaal verzoek van de Britse regering, nadat premier Mac- millan vorige week reeds met de Israë lische ambassadeur Ehlu had gesproken over Israëls weigering de Britse lucht brug naar Jordanië nog langer via het Israëlische luchtruim te laten lopen. De luchtbrug schijnt gisteren evenwel maar zeer incidenteel aan bod te zijn gekomen. Mevr. Meir zei later, dat de luchtbrug te lang was voortgezet na de periode, waarvoor toestemming was ge geven. en dat zij niet dacht dat het ver bod speciale moeilijkeden zou opleveren De voornaamste gesprekspunten wa ren Jordanië en de relaties tussen En geland en Israël, die voor een belangrijk deel van de ontwikkelingen in Hoesseins koninkrijk en Engeland® toekomstige gedragslijn in het Midden-Oosten zullen afhangen. Beide landen zouden het echter vol gens westelijke diplomaten van weder zijds belang achten de betrekkineen te verbeteren hetgeen min of meer inhield veroeieren neigeen min 01 meer mnieiu 1 *7 -*-* „tïVT.» v. dat de Brits-Israëlische relaties sinds de delsondememingen, de „B.U.D. heeft Bezoek aan Russisch paviljoen op de Expo, samen met Prins Albert, s Konings broer (Van onze Brusselse correspondent) Het bezoek aan België van maarschalk Worosjilof. president van het presidium van de Sovjet-Unie, verloopt kalm. Zoals bekend is de maarschalk zondag voor een bezoek aan de Expo in Brussel aangekomen. Het feit dat de meeste aandacht trok, is de benoeming van enkele verdienstelijke Belgische Expo-personaliteiten in de Russische staatsorden. Zo is baron Moens de Fernig, de commissaris-generaal, benoemd tot lid van de orde van de „rode vaan en de arbeid", evenals Lucien Cooremans, burgemeester van Brussel, en de Vlaamse hoofdarchitect van de Expo. Marcel van Goethem. Worosjilof, gekleed in gewoon burgerkostuum, is vergezeld van mevrouw Kowrigina, minister van Volksgezondheid van de Sovjet-Unie, en Kaftanof, onderminister van de Cultuur. De Russische ambassadeur trad op als tolk tussen de maarschalk en Koning Boudewijn. Het Russische gezelschap zat gisteren aan bij een galadiner in het palcis van Brussel, weik diner door Koning Boudewijn werd gepresideerd en waaraan alle leden van de Belgische regering aanzaten. In nog sterker greep Sterker stroming voor nationalisatie Naar in Djakarta werd vernomen, zal in de loop van deze maand het beheer over de tijdens de anti-Nederlandse campagne door de Indonesische regering „overgenomen" Nederlandse handels- en industriële bedrijven van de militaire autoriteiten worden overgeheveld naar burgerlijke autoriteiten. De militaire beheerders en commissies van toezicht zullen worden vervangen door bestuurslichamen, die verantwoording verschuldigd zijn aan de ministeries van Handel of Industrie. aangekondigd dat de overdracht van het beheer door de militaire functio narissen voor het einde van deze maand zal zijn voltooid. In Nederlandse zakenkringen wordt over het algemeen de vrees uitgespro ken, dat deze verandering betekent dat de greep der regering op hun bedrijven hierdoor nog zal worden versterkt. In een aantal gevallen hebben de minis teriële lichamen reeds Indonesische directeuren benoemd zonder raadple ging van de aandeelhouders der betrok ken bedryven. Soms mogen de Neder landse directies wel, en dan weer niet als adviseurs aanblijven. In sommige gevallen werd hun verzocht te blijven, en in andere gevallen werden hun ver blijfsvergunningen ingetrokken, zelfs als zij wensten te blijven. De betreffende instantie van het ministerie van Handel, die is belast met het beheer der Nederlandse han- Enige tijd geleden is een nieuwe Staatscommissie ingesteld onder leiding van de minister van Staat voor econo mische stabilisatie, kolonel Soeprajogi, die tot taak heeft de toekomstige poli tiek ten aanzien van de Nederlandse bedrijven in studie te nemen De in Indonesische en Nederlandse kringen in Djakarta aanhoudende geruchten, dat er een sterke stroming bestaat, die zich heeft uitgesproken voor nationalisatie, zjjn tot dusver nog niet tegengesproken. Volgens deze geruchten zouden eerst na rege ling van de kwestie Ned. Nieuw-Gui- nea besprekingen over schadevergoe ding kunnen worden gevoerd. De Nederlandse bedrijven die als eerste op de lijst staan voor „nationa lisatie", o.m. zijn de Indonesische vestiging van Philips, de drukkerij Kolff. de papierfabriek Padalarang en de verffabriek van P. A. Renault. Parlementair jubileum Dr. Kortenhorst 10 In Bemmel werd de eerste pony jaarmarkt gehouden, welke door de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. H. F. Bloemers, werd geopend. De Commissaris sneed daartoe een groot „krenten brood" aan, waaruit een pony te voorschijn kwam. - De foto onder geeft een overzicht van de jaar markt. „Gelofte" van Soekarno: Gia-vliegtnigen voor goederentransport Westerse diplomaten te Djakarta hebben verklaard, dat er geen aanwijzingen zijn dat Indonesië een onmiddellijke actie heeft voorbereid om zich met geweld meester te maken van Westelijk Nieuw-Guinea, dat op het ogenblik door Neder land wordt bestuurd. Een regeringswoordvoerder heeft herhaald, dat president Soekarno de gelofte had afgelegd het beheer over Nieuw-Guinea door vreedzame middelen terug te krijgen. Hoewel het Indonesische kabinet heeft beraadslaagd over de vraag of de kwestie-Nieuw-Guinea weer aan de volgende Algemene Vergadering van de V.N. zal worden voorgelegd, is hierover geen officiële verklaring uitgegeven. Een regeringswoordvoerder in Djakar ta heeft verklaard, dat de Dakota-toe- stellen, welke de Indonesische regering van de Garoeda Indonesian Airways heeft gehuurd, niet voor militaire opera ties worden gebruikt. De vliegtuigen, die het grootste deel uitmaken van de 20 Dakota's van de Gia, zullen vandaag weer aan de maat schappij worden teruggegeven, zodat de binnenlandse vliegdiensten, die op 9 augustus werden gestaakt, dan kunnen worden hervat. Ganis Harsono, de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de Gia-toestellen niet zijn gebruikt voor het vervoer van troe pen. „Zij werden gebruikt voor het overbrengen van voedsel- en kleding- voorraden naar de buitengewesten". „Het is volkomen onwaar om te zeg gen. dat in Indonesië militaire strijd machten worden opgebouwd", aldus deze woordvoerder. In Djakarta was gisteravond geen enkele aanwijzing te bespeuren voor ongebruikelijke activiteit. Vrijdag rit door Brussel Met Prins Albert, broer van Koning Boudewijn, bezocht de maarschalk giste ren het Russische paviljoen. In het Rus sisch geprefabriceerd huisje, dat speciaal voor een verblijf in de poolgebieden werd gebouwd, verdrongen de personaliteiten elkaar. Men zag hoe maarschalk Wo- 1 rosjilof de jonge Prins die veel groter is dan hij, gemoedelijk bij de arm nam j om hem iets te vertellen, maar zover ons Koning Boudewijn begroet pre sident Worosjilof bij diens aan komst op het Brusselse vliegveld. bekend verstaat Prins Albert geen Rus sisch terwijl, naar het schijnt, de maarschalk slechts enkele woorden Duits spreekt. De maarschalk verbrak even het protocol om arbeiders in blauwe werk kielen te gaan begroeten. Tijdens zijn verblijf in België, dat tot jaar Kamervoorzitter (Van onze Haagse redactiet Morgen zal het tien jaar geleden zjjn, dat de thans 71-jarige dr. L. G. Korten horst voor het eerst werd benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Dit bijzondere parlementaire jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan. De leden der Tweede Kamer en de ministers zullen op het Binnenhof bijeenkomen voor een re ceptie ter ere van degeen, die thans tien jaar lang onafgebroken de voorzit tershamer heeft gehanteerd. De heer Kortenhorst was reeds 23 jaar lid van de Tweede Kamer toen hij op 13 augustus 1948 op voordracht van zijn medeleden tot voorzitter werd be noemd. Op 15 september 1925 deed hij zijn intrede in het Parlement als lid der j katholieke fractie. vrijdag a.s. duurt, is de chef van de Bel- gische luchtmacht, generaal Burniaut, belast met de ordonnance-dienst bij de maarschalk. Morgen bezoeken de Rus sen antwerpen en donderdag worden zy verwacht aan een lunch, aangeboden door Koningin-moeder Elisabeth. Vrijdag maakt de maarschalk een toer tje door Brussel, o.m. wil hij de Grote Markt zien en het Erasmushuis te An- derlecht. Onder de personaliteiten, die ter begroeting van de maarschalk aan wezig waren, bevonden zich de ambassa deurs van Irak, Marokko en India, ech ter geen enkel Westers diplomaat. Naar aanleiding van het bezoek trad gisteravond het beroemde Russische bal let „Moisseev" in het Paleis voor Schone Kunsten op en werd een debatavond met Russische theater-directeuren geor ganiseerd. Dr. KORTENHORST. Thans is hy dus 33 jaar onafgebroken lid der Tweede Kamer en beschikt daar mee over een parlementaire ervaring als weinig; anderen. Deze ervaring is echter niet de enige, en zelfs niet de voornaam ste reden waarom dr. Kortenhorst na 1948 bij elke nieuwe benoeming van de voorzitter als no. 1 op de voordracht aan de Koningin werd geplaatst. Het leiden van het parlementaire werk ligt hem Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen in Washington, die goed op de hoogte zijn met Indonesische zaken, is het vrijwel zeker, dat de vliegtuigen van de Garoeda gebruikt worden voor het overbrengen van troepen en voor raden van Soerabaja, Bali en Djakarta naar Celebes, waar de strijd tegen de opstandelingen voortduurt. Strijd in Algerije nog onverminderd De vorige week zijn in Algerije 562 rebellen gesneuveld en 96 gevangen ge nomen. Voorts hebben zich in die week 26 opstandelingen overgegeven Sedert zondag zjjn bij gevechten 52 opstande lingen gedood en 14 gevangen genomen, zo is in Algiers bekendgemaakt. bijzonder goed. en hij geniet de waar dering van alle fracties voor deze ver trouwensfunctie, waarin hij zich steeds boven de partijen heeft geplaatst Morgenmiddag zullen ongetwijfeld wie hartelijke en waarderende woorden worden gericht tot de kamervoorzitter, die nu 10 jaren lang de debatten leidt. Het grootste plezier dat de Kamerleden hun voorzitter echter kunnen doen is zelf him steentje bijdragen tot het verle vendigen van de discussie tijdens de openbare vergaderingen op het Bin nenhof. De ondanks zijn 71-jaren in vele opzichten nog zo „jeugdige" voor zitter zal ongetwijfeld van harte mede werken om dit te ereiken!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1