Langdurige vrede op Cyprus thans dichterbij dan sinds drie jaar WEERBERICHT Britse premier Macmillan zou bereikt hebben wat hij wilde EGYPTE WEET METS OVER VERBLIJF VAN DR. EISELE 97ste jaargang MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 No. 29514 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ~e:l':ci::,: ^Ltle 2,7507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Admirustratie25041. Redactie 21507 Brits plan als basis aanvaard (Van onze Londense correspondent) Drie dagen lang heeft premier Macmillan in Athene en Ankara bijna onafge broken gepraat over Cyprus. En het resultaat daarvan is dat een langdurige vrede op het eiland thans dichter bij is dan op welk moment ook in de laatste drie bewogen jaren. Zowel de Grieken als de Turken zouden de Britse premier hebben laten weten bereid te zjjn hun extreme eisen voor de toekomst van het eiland voor lange tüd zeven jaar? op te schorten omdat zij, even goed als de Britten, inzien dat er een einde aan het bloedvergieten moet komen en dat een redelijke toekomst voor Cyprus alleen mogelijk is als hun resp. landgenoten (of wat daar in de verte nog op lijkt) elkaar niet constant naar de keel vliegen. Met deze verzekering in zijn aktetas is de Britse premier naar Londen (en gou verneur Sir John Foot naar Cyprus) teruggekeerd om te overwegen hoe, op basis van het Britse plan (samen regeren) een compromis tot stand kan worden gebracht dat zowel voor de Grieken als voor de Turken aanvaardbaar is. In die tussentijd zal het huidige bewind onveranderd blijven. Athene en Ankara willen discipline De Griekse bezwaren tegen het Britse plan zijn aanzienlijk talrijker dan de Turkse en het voornaamste daarvan geldt de voorgestelde tweele dige administratie, een Griekse en Turkse. De Grieken willen gedurende de nu door hen aanvaarde afkoelings periode een groter Grieks aandeel in de regering en zijn verder bang dat de twee parlementen teveel naar een uit eindelijke verdeling van Cyprus reiken. Het belangrijkste is echter, dat de Grieken er mee akkoord zijn gegaan het Britse plan als basis voor de dis cussies te aanvaarden en bereid zijn voor lange tijd te wachten op aanslui ting bij Griekenland „enosis". Macmil lan zou hierbij van zijn kant hebben geholpen door te suggereren, dat hij eventueel bereid zou zijn de tweeledige nationaliteit voor de Cyprioten (Grieks-Brits of Turks-Brits) en het opnemen van Griekse en Turkse ver tegenwoordigers in het uitvoerende driemanschap met de Britse gouverneur te laten vallen. Maar aan twee parle menten, een Grieks en een Turks, kon, naar hij verzekerde, niet worden ge tornd. Rookgordijn in Athene Het pessimistische Griekse commu niqué aan het einde van het gesprek in Athene, waarin werd verklaard dat de standpunten van beide landen uiteen liepen, schijnt dan ook voornamelijk een rookgordijn te zijn geweest, dat werd gelegd eensdeels om het Griekse volk niet de indruk te geven dat zijn regering door de knieën was gegaan, en anderdeels om de Turken niet te achterdochtig te maken. Macmillans ontvangst in Ankara was heel wat har telijker dan in Athene en niet alleen omdat Macmillan de erewacht met de Turkse woorden: „Merhaba assker" (goedendag soldaten) begroette. Ook Voorlopig geen zomerse dagen Tijdens het weekeinde kwam boven Scandinavië en Midden-Europa een ge bied van hoge druk tot ontwikkeling, dat langzaam naar het oosten beweegt. Langs de westelijke flank van dit ge bied bewoog een boven Spanje ontstane storing via Frankrijk en België naar ons land. De activiteit van de storing bleef klein. In Frankrijk veroorzaakte ze slechts verspreide, soms evenwel zware buien. In ons land onweerde het de afgelopen nacht voornamelijk in de oostelijke provincies. Geen van de waarnemingsstations meldde echter meer dan 1 mm. regen. Na het passe ren van de storing ruimde de wind naar zuidwest en stroomde koelere lucht het land binnen. Bij de Azoren is een krach tig ebied van hoge druk ontstaan, dat zich over de Golf van Biscaye en Spanje gaat uitbreiden. In verband hiermede komt er boven de Oceaan een westcirculatie tot ontwikkeling, zodat voorlopig geen zomerse dagen meer mo gelijk zijn. Oceaanstoringen, die in de westelijke stroming meebewegen, zullen het weer een minder standvastig ka rakter geven, waarbij de neerslagkan sen in het noorden van het land groter zijn dan in het zuiden. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige zuidwestelijke wi .d. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 AUGUSTUS Zon op te 5.18 uur, onder 20.12 uur. Maan op te 2.18 uur, onder te 18.04 u. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 0.47 en 13.23 uur. Laagwater 8.49 uur en 21.18 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Ankara heeft bezwaren tegen het Britse plan, o.a. dat dit niet ver genoeg gaat in de richting van verdeling. Maar men is er in beginsel minder tegen gekant dan Athene. De Turken geloven dat het huidige plan het beste is wat zij van de Britten kunnen verwachten en zijn verder van mening, dat voortzetting van het Britse bewind alleen maar in hun voordeel kan zijn. Vandaar dat de Turken er meer toe geneigd zijn tot een akkoord te komen dan de Grieken. Dit standpunt en de Griekse conces sies vergemakkelijken uiteraard Mac millans taak in Ankara, in die mate zelfs, dat de Britse premier een dag eerder dan zijn bedoeling was naar Londen is teruggekeerd. Zolang de rechten van de Turkse minderheid op Cyprus tegen die der Grieken worden gerespecteerd (en dat wil zeggen: een aandeel in het bestuur op het eiland) zal de Turkse regering vermoedelijk wel toegevender zijn op andere punten in het Britse plan. Een territoriale ver deling kan dan. zoals een Turkse woordvoerder gisteren te kennen gaf, min of meer „als een denkbeeldige scheidslijn" worden beschouwd. Premier Macmillans verrassende reis schijnt dus precies die resultaten te hebben opgeleverd, die hü hoopte te bereiken. Beide regeringen, wier ver klaringen voor de Grieken en Turken op Cyprus het laatste woord zijn, wil len thans de nodige zelfdiscipline tonen en dat kan alleen maar in het voordeel zijn van het eiland waar al te veel bloed heeft gevloeid. Een drie-mogend- hedenconfercntie met Engeland om de uiteindelijke toekomst van het eilimd vast te leggen, ligt echter nog ver in het verschiet. Tot zover onze Londense correspon dent. Britten paraat Gemaskerde mannen hebben gister avond nabij het dorp Tokhni in het zuiden van Cyprus een Grieks-Cypri sche politieman doodgeschoten, aldus is officieel te Nicosia bekendgemaakt. Britse troepen hebben overal op Cy prus versperringen en controleposten aangebracht, toen zondag de tijdsduur van het door de Eoka-leider Dighenis afgekondigde bestand verstreek. Dig henis had gezegd, dat zyn illegale or ganisatie zich het recht voorbehield de strijd zondag weer te hervatten, indien in de een of andere vorm de provocatie door de Britten en de Turken zou voortduren. Raadsels om S.S.-arts Machtige vrienden in Cairo zouden hem opnieuw geholpen hebben iveg te komen Bonn kan zich met reden door VAR beledigd gevoelen (Van onze correspondent in Bonn) Met grote verwondering heeft men in Bonn en München kennis genomen van de verdwijning van de voormalige SS-arts van het concentratiekamp Buchenwald, dr. Eisele. Hoewel sedert 12 juli j.l. verscheidene malen officieel te Cairo was medegedeeld, dat Eisele in een Egyptische gevangenis zat, deelden de Egyptische autoritei ten zaterdag j.l. mede, dat men niet wist waar de arts zich thans be vindt. In elk geval zit hij niet in een gevangenis. Men gelooft zelfs dat hij inmiddels Egypte heeft verlaten Eisele werd tijdens het proces tegen de beul van Buchenwald, Sommer, be schuldigd van vele moorden op gevan genen van dit concentratiekamp door giftige inspuitingen. Hij bleek evenwel vlak voordat hij gearresteerd zou worden (ongetwijfeld dank zij machtige Duitse vrienden uit zijn SS-tijd) uit München waar hij weer een bloeiende praktijk had, naar Egypte ontkomen te zijn. Op 12 juli heeft de politie te Cairo aan de Westduitse ambassade in Egypte en aan diverse Westelijke persbureaus medege deeld, dat Eisele in voorlopige hechtenis was genomen. Hij zou zelfs reeds over gedragen zijn aan Interpol, de interna tionale politie. Twee weken later kwam het Westduitse verzoek bij de Egyp- Radiotoespraak Prinses Wilhelmina Vanavond om acht uur zal Prinses Wilhelmina over beide zenders Hilver sum I en II een korte toespraak hou den in verband met de wijze waarop het Nederlandse volk de honderdste verjaardag van de geboorte van wijlen Koningin Emma heeft herdacht. Koninklijk gezin in Portofino Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn vrijdag aan boord van de „Piet Hein" in de haven van Portofino, een badplaats op ongeveer 30 km afstand van Genua, aangekomen. Het Koninklijkgezin heeft zaterdag met de „Piet Hein" een tocht gemaakt in de Golf van Tigullio. Men keerde 's avonds naar Portofino terug. tische autoriteiten binnen om de SS- arts uit te leveren. En nog geen week geleden werd door hoge ambtenaren in de Egyptische hoofdstad gezegd, dat Eisele vast zat en dat zijn uitlevering nog slechts een kwestie van tijd was. Maar zaterdag j.l. kon de politie te Cairo niet vertellen waar Eisele zich be vond! Men vermoedt, dat hij er door machtige vrienden opnieuw in is ge slaagd weg te komen. In Egypte wonen talrijke voormalige hoge SS-officieren, die ondermeer meegeholpen hebben bij de opbouw van het Egyptische leger. Indien Eisele, van wie vast staat dat hü begin juli wel zeker in Egyptische hechtenis heeft vertoefd, inderdaad vrij gelaten is, en Egypte heeft mogen ver laten, heeft de Westduitse regering, zo meent men in Bonn, alle reden om haar betrekkingen met de Verenigde Ara bische Republiek, waartoe Egypte be hoort, ietwat losser te maken en zich beledigd te gevoelen. Tenslotte heeft Cairo nog altijd geen antwoord gegeven op het officiële West duitse verzoek om uitlevering. Inmiddels heeft de Westduitse artsen bond zich van Eisele gedistancieerd. Officieel deelde de bond dezer dagen te Keulen mede, dat men eerst uit pers berichten vernomen had, wat Eisele op zijn geweten heeft. De bond veroordeelt ten scherpste lieden, die misdadige proeven op mensen hebben genomen. Aan Eisele is het recht ontnomen via een ziekenfonds nog als arts werkzaam te zün. Zjjn praktijk is gesloten en ook zijn plaatsvervanger mag daar niet meer werken. De artsenbond distancieerde zich voorts van de artsen Plaza en mevr. Oberhauser, tegen wie in het proces Sommer eveneens beschuldigingen zjjn geuit. Plaza heeft het artsenberoep reeds neergelegd. Met de Sibajakarriveerde za terdag de oudste repatriante, de 103-jarige mevrouw Portier in Rot terdam. Minister M. Klompé ii'fl begroeting aanwezig. MURPHY IS NIET PESSIMISTISCH Enorme vooruitgang in de Libanon geboekt Robert Murphy, de speciale afgezant van president Eisenhower naar het Mid den-Oosten, is gisteren in Londen aan gekomen voor overleg met Selwyn Lloyd. de Britse minister van Buitenlandse' Zaken. Hij verklaarde over de toestand in het Midden-Oosten niet pessimistisch te zün. In Libanon had men z.i. enorme vooruitgang gemaakt. De door de pas gekozen president, generaal Sjehab, on derschreven politiek zou tot verzoening leiden, zo meende Murphy. Behalve in Beiroet is hij ook in de hoofdsteden van Jordanië, Irak. de Ver enigde Arabische Republiek (Egypte- Syrië), Ethiopië en Griekenland ge weest. Hedenochtend vertrok hij naar Parijs, alvorens naar Washington terug te keren om president Eisenhower ver slag uit te brengen. Murphy verklaarde dat de V.S. „vol komen sympathiek" staan tegenover de idealen van Koning Hoessein van Jor danië en hem zoveel mogelijk steun ver lenen. Op de vraag of het de bedoeling van de V.S. is om Hoessein op de troon tehouden, antwoordde Murphy dat dit z.i. het geval is. „Ik heb een grote be wondering voor hem" zo voegde hü hieraan toe. De Amerikanen in Jordanië Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse burgers in Jordanië aangeraden hun vrouwen en kinderen veiligheids halve uit Jordanië te la-ten vertrekken. Dit is door de Amerikaanse ambassade in Amman meegedeeld. Het vertrek is niet verplicht, zoals ten tijde van de Suez-crisis. Een woordvoerder van het State De partement heeft gezegd, dat het advies niet moet worden gezien als een aanwij zing, dat de toestand in Jordanië naar de mening van de Amerikaanse regering achteruit gaat Amerika heeft trouwens zojuist bij wijze van economische hulp 3.830.000 dollar ter beschikking gesteld van de Jordaanse regering. Irak en de olie De nieuwe Iraakse minister van Eco nomische Zaken Ibrahim Koebbah, heeft zaterdag verklaard dat zijn rege ring niet van plan is de olieindustrie te nationaliseren Wel hoopt Irak de kwes tie van de winstverdeling spoedig met de Iraakse petroleum maatschappij te be spreken Deze maatschappij, waarin Britse, Franse, Nederlandse en Amerikaanse maatschappijen een gelijk aandeel hebben, betaalt 50 procent van haar winst aan de Iraakse regering. Irak heeft zelf geen kapitaal in de onderne ming. In 1951 is afgesproken dat de kwestie van de winstverdeling opnieuw zou wor den bezien als een naburig land van enige oliemaatschappij een groter per centage dan 50 zou krijgen. Inmiddels hebben Perzië en Saoedi-Ara-bië van Ita liaanse en Japanse maatschappen een hoger percentage toegezegd gekregen. Irak produceert ongeveer 25 miljoen ton olie per jaar. De wereldproduktie is 850 miljoen ton. De Gaulle op reis voor het „ja-woord" Eind september oordeel van Fransen over de grondwet (Van onze Parijse correspondent) Generaal De Gaulle gaat op reis om het ja-woord van Marianne te halen. De 67-jarige premier van Frankrijk is van plan alles op alles te zetten om de nieuwe grondwet door het Franse volk te laten aanvaarden. Op 28 september zal het zich hebben uit te spreken en het lijdt eigenlük geen twijfel, of het zal met overweldigende meerderheid de Vüfde Republiek haar handvest bezor gen. Van 20 tot en met 27 augustus gaat De Gaulle naar Algerge en naar de Franse gebieden in Midden-Afrika, evenals naar Madagascar om de bevol kingen daar uiteen te zetten, wat de nieuwe constitutie voor haar betekent. Op 4 september volgt dan een grote betoging in het hart van de Franse hoofdstad. Op de Place de la Republi- que, middelpunt van het verkeer, dat van en naar de volksbuurten voert, zal de generaal de bevolking van Parijs toespreken en haar opwekken de nieuwe grondwet te accepteren. Uit propagan distisch oogpunt gezien zal die manifes tatie op de Place de la Republique, op touw gezet door Soustelle (die door de communisten niet zonder leedvermaak de Goebbels van De Gaulle wordt ge noemd) en door Malraux, een meester lijke zet zjjn. Vooral omdat de commu nisten en de linkervleugel van de socialisten het plein meer of minder als hun domein beschouwen. De Gaulle zal echter niet alleen in Parijs spreken. Tussen de 5de en de 25ste september zal hij in negen steden in de Franse pro vincie (Marseille, Lyon, Bordeaux, Straatsburg enz.) ook aan de Fransen vragen hem hun ja-woord te geven. Reeds thans is vanwege het ministerie van Algemene Zaken aangekondigd, dat alle negen redevoeringen verschillend zullen zijn. Voor de generaal is dat overigens geen probleem, want hü is een geboren redenaar, in het bijzonder wanneer het or om gaat de ideeën, die hem lief zün, over te dragen op zijn toehoorders. De nieuwe grondwet waarom alles draait, nadert haar voltooiing. Binnen enige dagen zal de advies-commissie voor de grondwetswijzigingen haar amendementen bü de regering indienen. Daarna wordt de definitieve tekst vast gesteld en vervolgens krijgt de Raad van State een paar dagen om die te contro leren op mogelijke juridische onvolko menheden. Wanneer De Gaulle dan zijn propaganda-reis door het gehele Franse grondgebied zal hebben beëindigd, komt op de laatste zondag in september de beslissing aan het Franse volk. Dat zal dan kunnen kiezen tussen een Volks front (combinatie van communisten met socialisten) en de basis voor een nieuw begin tot opbloei. Voor alle Fransen bestaat er geen twyfel hoe die keuze zal kunnen uitvallen.. Russische president in Brussel President Worosjilof van de Sovjet- Unie is zondag per vliegtuig in Brussel aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan België, waarbü hü ook de wereldtentoonstelling zal bezichtigen. Hü werd welkom geheten door Koning Boudewijn. Verder waren ter begroeting aanwezig de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken, Wigny en Scheyven en de Sovjetrussl- sche ambassadeur te Brussel, A wil of. President Worosjilof was vergezeld van de Russische minister van Volksge- zendheid, mevrouw Kowrigina, en de onderminister van Culturele Zaken, Kaftanof Na een kort onderhoud tussen de president en de Koning en het spelen van het volkslied van de Sovjet-Unie, inspecteerden de staatshoofden een ere wacht. Vervolgens nam Koning Boudewyn afscheid van president Worosjilof, die zich naar de Sovjetrussische ambassade te Brussel begaf. Prijs van f. 30.000 In de 540e staatsloterü Is een prys van f. 30.000 gevallen op nr. 6303. Jongetje uit Lisse door trein gedood Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is het twee en een half jarig zoontje Theodoras van de familie Hoenders, die de woning boven het station Lisse bewoont, door de uit de richting Den Haag komende trein gegrepen en op slag gedood. Het kind was de spoor baan opgelopen door de met halve bomen afgesloten spoorwegovergang. Bescherming voor Britse treilers rond IJsland De „Sunday Express" weet te melden dat reders, treilerkapiteins en de Britse Marine een plan hebben uitgewerkt om zo weinig mogelük last te hebben van IJslands besluit de territoriale wateren om IJsland uit te breiden tot 12 mül. Het plan zou m.i.v. 1 september ten uit voer worden gelegd. Volgens het plan zullen de Britse trei lers binnen de twaalf-mülszone gaan vissen, maar dan in „dozen" (omlijnde gedeelten) die bewaakt zullen worden door een gewapend Brits marinevaar tuig. De treilers moeten in de „doos" blü- ven, als de kapiteins bescherming wil len. De schepen kunnen echter elke dag verder varen om de beste viswateren op te sporen, aldus de „Sunday Express". Het blad schrüft dat de treilerkapi teins van Hull en Grimsby van mening zjjn dat de zes kanonneerboten, waar over IJsland beschikt, geen poging zul len wagen de Britse treilers aan te hou den, als deze beschermd worden door de Marine. Men wacht nu op nieuws uit Frank rijk, West-Duitsland, Spanje, Nederland, Zweden en België over de eventuele steun van de Marine die deze landen hun vissersvloten zullen geven. De re ders van deze landen hebben eveneens besloten zich niets aan te trekken van het besluit van de regering van IJsland. Dr. Hatta: „Indonesië sociaal ver ten achter" De voormalige vice-president van In donesië, dr. Moh. Hatta, heeft op het eerste nationale wetenschappelüke con gres dat te Maiang wordt gehouden, ver klaard, dat In Indonessië de sociale we tenschap ver ten achter ligt bij de hui dige stand van deze tak van wetenschap in andere landen. Het doel van de sociale wetenschap, aldus Moh. Hatta volgens berichten in de dagbladen te Djakarta is niet slechts een uiteenzetting te geven van bepaalde toestanden doch ze in overeenstemming te brengen met de sociale rechtvaardig heid. Op het stuk van een rechtvaardige en welvarende gemeenschap staat Indo nesië voor een geweldige taak. Dr. Hatta voegde hieraan toe, dat ln Indonesië de structuur van de staat haar volledige ontwikkeling nog niet heeft bereikt. Samenwerking Malakka-lndonesië De waarnemend premier en minis ter van Defensie van Malakka, Dato Abdoel Razak zal in september een bezoek aan Indonesië brengen voor het bespreken van de mogelijkheid van opleiding van kadetten van Ma lakka op militaire opleidingsinstituten in Indonesië. Minister Razak zal reizen in gezel schap van een culturele missie onder leiding van de minister van Onderwjjs, Inche Mohammed Khir Johari, die in Djakarta besprekingen zal voeren over een culturele overeenkomst tussen de beide landen. Ook zal minister Razak trachten In donesische instructeurs te krijgen voor de opleiding van militairen in Malakka. In het Marine-opleidingskamp Hilversum is zaterdag een demon stratie gehouden voor zeekadetten. De maquette van de Nieuwe Wa terweg trok zeer veel belangstel ling.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1