VANDAAG SPOEDBIJEENKOMST VAN ALGEMENE VERGADERING 1 I L WEERBERICHT Sobolef gaf (volgens Lodge): gebruikelijke feitenverdraaiing Optreden van burgemeester Kwint was voor wethouders beledigend IEMCO 1 RADIO en TELEVISIE I 97ste jaargang VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 No. 29512 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Veiligheidsraad besloot met algemene stemmen De algemene vergadering der Verenigde Naties komt vandaag om 22 uur (Ned. tijd) in speciale spoedzitting bijeen voor een debat over het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad nam het besluit tot het uit schrijven van deze bijeenkomst met algemene stemmen. Deze zeldzame eenstemmigheid tussen de elf leden van de raad kon worden bereikt, nadat de Brit Sir Pierson Dixon en Jorge Illueca van Panama op een Amerikaanse resolutie amendementen hadden voorge steld, welke aan Russische bezwaren tegemoet kwamen. Speciale noodzitting Deze ontwerpresolutie luidde: „De Veiligheidsraad, die de krachten van Libanon en Jordanië over inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden heeft besproken, besluit, met het oog op het gebrek aan overeenstemming tussen zijn permanente leden, die op de twee jongste vergaderingen aan de dag is getreden, hetgeen de raad verhindert zijn voornaamste verantwoordelijkheid, namelijk het handhaven van de inter nationale vrede en veiligheid, uit te oefenen, een speciale noodb ij eenkomst van de Algemene Vergadering uit te schrijven". Een „speciale noodbijeenkomst" van de Algemene Vergadering moet binnen 24 uur, nadat de Veiligheidsraad hier toe besloten heeft, worden uitge schreven dit in tegenstelling tot een „speciale zitting", die binnen een halve maand na het desbetreffende besluit van de Veiligheidsraad moet worden gehouden. Russische verwijten De Russische vertegenwoordiger So bolef. die het debat opende, betoogde dat de landen van het Bagdad-pact militaire voorbereidingen treffen tot uitbreiding van „de agressie tegen de Arabische landen". Volgens Sobolef hebben de Ameri kanen en Britten strijdkrachten in pa raatheid gebracht om „hun agressieve plannen" in het Midden-Oosten te verwerkelijken. Op dit ogenblik zijn er in dat gebied of omgeving ongeveer 70.000 Britse en Amerikaanse mili tairen met meer dan 1.000 vliegtuigen die deels op vliegvelden, deels op vlieg kampschepen gestationeerd zijn. Aldus is de wereld niet bevrijd van het ge vaar van een uitbreiding van het con flict. De gebeurtenissen in Irak en Liba non dragen een zuiver binnenlands karakter en zijn niet teweeggebracht door gebeurtenissen van buiten. Deze gebeurtenissen zijn een uitdrukking van de woede van de bevolking van de Arabische landen tegen de regimes, „die hun door buitenlandse kolonialis ten zijn opgelegd", aldus Sobolef. Verder beschuldigde de Russische vertegenwoordiger de Verenigde Staten Hier en daar regen Een storing, die van Zuid-Engeland over ons land trok bracht op de meeste plaatsen langdurige regenval. Mede daardoor werd het een van de koudste dagen van deze zomer. In de Bilt schommelde het kwik in de middag om 13 graden. In de loop van gister avond begon het weer op te klaren bij de nadering van een zwakke rug van hogere luchtdruk, die voorafgaat aan een nieuwe Oceaandepressie. De nach telijke opklaringen hadden opnieuw voor de tijd van het jaar zeer lage minimumtemperaturen tot gevolg. De sterke afkoeling veroorzaakte plaatse lijk mist, die in de ochtend overging in laaghangende bewolking, maar later kwamen op de meeste plaatsen opkla ringen voor. De Oceaandepressie verplaatste zich slechts langzaam in oostelijke richting. Vanmorgen splitste zich een gedeelte af. dat over Zuid-Engeland in de rich ting van Frankrijk koerst. Deze af splitsing zal ons land tijdelijk veel be wolking veroorzaken met hier en daar wat lichte regen. Daarna zal geleidelijk iets warmere Oceaanlucht tot onze omgeving doordringen. en Groot-Brittannië ervan de pogingen om een topconferentie te houden, te hebben doen mislukken. De regerings chefs van India, de Verenigde Ara bische Republiek en Frankrijk waren voor een topconferentie, zo zei Sobolef. De Rus zei verder, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië tevergeefs hebben getracht het volk van Irak het recht te ontzeggen de regering te kiezen die het wenst. Deze landen hebben hun troepenzendingen naar Libanon en Jordanië trachten te recht vaardigen door te wijzen op de „zoge naamde inmenging door de Verenigde Arabische Republiek". .Ondanks grote druk van het (Ame rikaanse) ministerie van buitenlandse zaken hebben de waarnemers (van de Verenigde Naties in Libanon) de zoge naamde feiten, infiltratie over de grens gewapende mannen en wapens, waar over men tegen ons heeft gesproken, niet bevestigd", aldus Sobolef. De Rus eiste, dat de Amerikaanse en de Britse troepen zonder verwijl uit respectievelijk Libanon en Jor danië worden teruggetrokken, daar deze troepen een permanent gevaar voor de vrede en de veiligheid zijn. Indien de Verenigde Naties geen stappen ondernemen in deze richting, doen zij „een concessie aan de agres sors". Amerikaans verweer De Amerikaan Cabot Lodge ant woordde, dat de Sovjet-Unie „haar ge bruikelijke grondig verdraaide lezing heeft gegeven over het gebeurde in het Midden-Oosten en in de Veiligheids raad". Hij herinnerde eraan, dat hij op 15 juli, de dag van de landing van de Amerikaanse troepen in Libanon, had gezegd, dat dit niet de ideale manier is problemen op te lossen en dat de troepen zullen worden teruggetrokken, zodra de Verenigde Naties zich met de zaak zouden belasten. Een Russisch veto heeft de aanne ming van een resolutie verhinderd, die een begin van de terugtrekking moge lijk zou hebben gemaakt, aldus Lodge. Hij zelf had op 18 juli een resolutie in gediend voor een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering. Hij had hier verder geen werk van gemaakt in verband met pogingen van Japan om een compromis te vinden. Ook deze Japanse poging werd door een Rus sisch veto getroffen Lodge gaf een overzicht van de nota's en het diplomatieke contact van de laatste weken over een top conferentie in de Veiligheidsraad. „Toen ging de heer Kroesjtsjef naar Peking en veranderde van gedachten. Historici in de toekomst zullen mis schien eens weten waarom". Het is duidelijk, aldus Lodge, dat de Russische heersers geen bijeenkomst van de Veiligheidsraad op hoog niveau wensen. „Bereid tot rechtvaardiging" De Brit Sir Pierson Dixon zei dat rijn regering niet gekant is tegen een bespreking van de toestand in Jordanië en Libanon door de Algmene Vergade ring, mits de manier, waarop de verga dering wordt belegd niet van te voren een beoordeling van de kwestie inhoudt. Wij zijn gereed onze actie in Jordanië te rechtvaardigen, aldus Sir Pierson, die voorts meedeelde da-- Groot-Brittannië al begonnen is met Hammarskjöld te overleggen over de uitwerking van voor stellen, die moeten leiden tot hulp van de V.N. aan de regering van Jordanië. Hij ging niet verder op deze voorstellen in. Dixon stelde voor de Algemene Ver gadering woensdag a s- te laten be ginnen met de besprekingen. ANDERE STEMMEN De vertegenwoordiger van Irak, Has- jim Djawad, verklaarde de Amerikaanse ontwerpresolutie niet te kunnen steu nen, omdat het „niet realistisch en on logisch zou zijn als de Algemene Verga dering de klachten van Jordanië en Li banon over inmenging van de VAR zou bespreken. Het is noodzakelijk, aldus Djawad, dat de Algemene Vergadering zich in de eerste plaats bezig houdt met het ingrijpen van de V.S. en Groot- Brittannië in Libanon en Jordanië om snel een geschikte oplossing te kunnen vinden voor de hierdoor ontstane toe stand." Slot op pag. 2 Worden Amerikaanse troepen teruggetrokken Te Washington wordt aangenomen, dat de Verenigde Staten kort na het begin van de spoedzitting van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties over het Midden-Oosten bereid zijn bijna 2000 militairen uit Libanon terug te trekken. Het doel van deze beperking van de Amerikaanse strijdkrachten zou zijn de Russische beschuldigingen van agressie te doorkruisen. Als eerste afdeiing zal dan waar schijnlijk een bataljon mariniers 'er sterkte van 1800 man Libanon verla ten. aldus hebben Amerikaanse ambte naren meegedeeid Deze terugtrekking zou dan geschieden op initiatief van ce regering te Wa^hin 'ton en niet op ver zoek van de Libanese recering Graaf van ambassadeur te Rsrcra Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr W. F. L. graef van Bylandt. ambtenaar van de buiten landse dienst der eerste klasse, tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd' ambassadeur te Rome. Velzens college antnoordt: Burgemeester zegt„Gewetensvrijheid is in het geding B. en W. van de gemeente Velsen hebben vanmorgen schriftelijk geantwoord op vragen, die de heer J. Nuyens, lid van de gemeenteraad en voorzitter van de KVP-fractie heeft gesteld naar aanleiding van de ontvangst van Duitse en Engelse jongeren in het raadhuis te Velsen op 28 juli. Op de vraag of het juist is dat de Vel- ser Jeugdcentrale het Velsense college heeft verzocht onder meer de groep Duitse jongeren officieel te ontvangen, antwoordt het college bevestigend. „Is het juist", aldus luidde de vol gende vraag, „dat het College, hetzij eenstemmig, hetzij bij meerderheid, het verzoek van de VJ.C. heeft ingewil ligd?". B. en W. antwoorden thans, dat treden geenszins in zijn bedoeling heeft gelegen. „Ware het niet mogelijk geweest", al dus luidde de zesde vraag, „dat onder respectering van de persoonlijke gevoe lens van de voorzitter, de officiële ont vangst zodanig was georganiseerd, dat datgene was achterwege gebleven, waaraan men algemene in den lande aanstoot neemt?" Hierop wordt geant- het verzoek eenstemmig is ingewilligd. I woord: „Indien de voorzitter van zijn Nu het antwoord op deze twee vra- bezwaren in dien zin had doen blijken, gen bevestigend luidt, was de volgende vraag van de heer Nuyens of hieruit geconcludeerd mag worden, dat de jeugduitwisseling met Duitse jongeren de hoge instemming van het College had. Het college antwoordt, dat de op vattingen ten aanzien hiervan in het college uiteenlopen, maar dat dit niet op het genomen besluit van invloed is geweest". Is het gebruikelijk bij officiële ont vangsten de geldende vormen van wel levendheid in acht te nemen, ervan uit gaand dat namens een ander wordt op getreden?", luidde de vierde vraag. B. en W. antwoorden: „Dit behoort althans wel het geval te zijn". Op de vraag of het dan juist is, dat dit ten aanzien van de groep Duitse jongeren is nagelaten, wordt geant woord, dat naar het oordeel van de bij de ontvangst aanwezige wethou ders, dit niet alleen is nagelaten, maar dat het optreden van de bur- gemester voor hen en voor een deel van de aanwezigen beledigend was. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, kan zich met de beantwoording van deze vraag niet verenigen. Hij merkt op, dat hij zich aan de ontvangst van de Engelse en Duitse jongemensen niet heeft willen onttrekken, doch dat hij gemeend heeft te moeten af zien van het houden van een toe spraak, omdat voor hem hier een ge wetenszaak in het geding was. De burgemeester heeft dit tevoren aan de twee wethouders, die hem zouden vergezellen, meegedeeld. Op grond van de conscientievriiheid meent de burgemeester aanspraak te mogen maken op de eerbiediging van zijn standpunt. Uit het feit, dat de burgemeester alle jongeren, zowel de Duitse als de Engelse, de hand heeft gedrukt, kan naar de mening van de burgemee ter, worden geconstateerd, dat een beledigend op- dan zou de oudste wethouder namens het gemeentebestuur zijn opgetreden". Ook met de beantwoording van deze vraag kan de burgemeester zich niet verenigen. Hij verwijst daarbij naar zijn antwoord op de vorige vraag. Advertentie Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 ^4 Bouw Eurotel Scheveningen kost parkeerruimte (Van onze Haagse redactie) Deze maand zal in Scheveningen worden begonnen met de bouw van het Eurotel (vijf verdiepingen hoog), gele gen aan de Gevers Deynootweg, op de hoek van de Zwolsestraat. Als alles mee loopt, zal het hotel volgend jaar juli geopend kunnen worden. Op de grond, waar het Eurotel zal verrijzen, had men tot nu toe een par keerterrein aangelegd, dat nu zal wor den afgbroken. terwijl er volgend jaar dus weer meer mensen in de badplaats Scheveningen zullen overnachten wordt het parkeer probleem nijpender, daar er hier plaats was voor vele voertuigen. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatse lijk enige regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 AUGUSTUS Zon op: 5.13 uur; onder: 20.17 uur. Maan op: 0.00 uur; onder: 15.33 uur. Hoogwater te Kawijk aan Zee: 9.44 en 22.15 uur. Laagwater te 5.03 en 17.33 uur. léU nummer bestaat nit 12 pagina's. Gesprek Soebandrio Hasselman De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, zal 13 augustus naar Neder land vertrekken voor het plegen van overleg met zün regering. In verband hiermede bracht hij giste ren een bezoek aan de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio. In kringen van de Nederlandse diplo matieke missie wordt erop gewezen, dat dit de eerste maal sedert vele maanden was, dat de heer Hasselman door Soe bandrio werd ontvangen. Zij bespraken de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië in het licht van de huidige ontwikkelingen. Minister Soebandrio heeft inmiddels onthuld het geschil over Ned. Nieuw- Guinea met de heer Hasselman te heb ben besproken. Hij deelde mede, dat deze nogmaals op de hoogte werd gesteld van het standpunt van Indonesië met be trekking tot dit reeds zo lang hangende conflict en voegde er aan toe, dat ook andere onderwerpen van gemeenschap pelijk belang voor de beide landen wer den besproken. Van gezaghebbende zijde in Djakarta werd vandaag vernomen, dat Ned. Nieuw Guinea in de volgende zitting van het kabinet ter sprake zal komen. Deze zegs lieden wilden echter niet zeggen of zij verwachten, dat de regering deze kwes tie weer bij de V.N. aanhangig zal ma ken. Intussen betoogde Soewages, een van Ned. Nieuw-Guinea afkomstig lid van de Nationale Raad, vandaag dat „alle on derhandelingen met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea moeten zijn ge baseerd op de opvatting, dat dit gebied aan Indonesië moet worden teruggege ven". In ..Pulchri" Studio zijn de kunst- naars, die meedingen naar de Jacofrl tiidens de beoordeling van de wer- werken opgesteld van de kunste-1 Marisprijs van dit jaar. De jury ken. Fanfani in Parijs Premier Fanfani van Italië is gis teren in Parijs aangekomen voor be sprekingen met premier D^ Gaulle, in het bijzonder over het Midden-Oosten. Fanfani. die onlangs bezoeken aan Washington. Londen en Bonn heeft ge bracht, wenst hulp aan de economisch ten achtei gebleven landen via de V N. Hij heeft zijn plan in genoemde steden uiteengezet. Een woordvoerder van De Gaulles kabinet verklaarde dat Fanfani en De Gaulle een ..grote mate van over eenstemming" hebben bereikt over de wijze waarop men lot politieke stabiliteit in het Midden - Oosten moet komen en wegen kan vinden om de levensomstandigheden in dit gebied te verbeteren. Beide staatslieden t.ebben te kennen gegeven, dat hun resp. regeringen vast besloten zijn tot grotere samenwerking in Europa te komen door toepassing van het verdrag van Rome, waarbij de Europese Economische Gemeenschap in het leven werd geroepen Zij zijn het er voorts over eens. aldus de woordvoerder, dat overleg tussen de Europese landen over vraagstukken, die van belang zijn voor de toekomst van Europa, zoals bijv. de crisis in het Midden-Oosten, noodzakelijk is Fanfani zal vandaag een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van de NAVO in Europa, dat bij Parijs geves tigd is. Mevrouw Golda Meir minister van Buitenlandse Zaken van Israël, heeft een ondeihoud gehad met ge neraal De Gaulle. Meviouw Meir bij het verlaten van hotel Matig- non", waar het onderhoud plaats vond. België sluit lening van 3 miljard francs (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van finan ciën. Jean van Houtte, (voormalig president van het Belgisch Benelux- comité) verklaarde ons gisteravond, dat de Belgische regering in de Ver enigde Staten een lening heeft ge plaatst van 60 miljoen dollar, of 3 miljard Belgische franken. De minister zeide dat de lening di rect door 22 Amerikaanse banken werd opgenomen tegen een rente van 4.75 en een looptijd van drie jaren. België zal met de opbrengst van die lening zijn schuld bij het Internationaal Mo netair Fonds terugbetalen. In septem ber e.k. zal de Belgische schatkist een lening op de Belgische markt plaatsen met een looptijd van 10 jaar en een rente van 5%. De minister verklaarde dat er in september een eerste Bene- lux-ministerieël contact tot stand zal komen, maar dat de datum van 4 sep tember. welke reeds gefixeerd was, niet past voor een aantal ministers. Er zijn immers o.m. de besprekingen in de Verenigde Naties te New-York. De Belgische minister van buiten landse handel. André Dequale, een autoriteit in de internationale textiel- wereld. is belast met de coördinatie van de Benelux-activiteiten van de Belgische regering. Verder zeide prof. Van Houtte ons nog dat er, ter bevordering van het atoom-onderzoek in België, een kern kabinet is opgericht. Het comité zal zich laten inspireren door de adviezen, welke de door Koning Leopold gepre sideerde nationale commissie voor het wetenschappelijk onderzoek heeft ver strekt. Er zullen nieuwe middelen moeten worden gevonden om in België het wetenschappelijk kernonderzoek te be vorderen. Straaljager verongelukt (Speciale berichtgeving) Met een hevige klap stortte gister middag een stuurloze straaljager neer in een weiland b(j Jubbega (gemeente Heerenveen). De Franse piloot had reeds boven Oldeberkop in de gemeente Oost- stellingwerf zjjn snelle kist verlaten. De schietstoel, waarmede hü de vrü- heid insuisde, kwam bü Noordwolde te recht in de gem. Weststellingwerf, zodat niet minder dan drie gemeenten te doen kregen met dit vliegtuigongeluk. De pi loot viel met zün parachute in een boom en liep slechts een lichte shock op. Kort tevoren was de Fransman met een straalvliegtuig type F-38-F voor een routinevlucht opgestegen in Duitsland. Boven Oldeberkoop kreeg het toestel plotseling motorstoring waardoor de piloot in een moeilijk parket raakte. Hü liet het toestel anige malen boven dit Friese dorp rondcirkelen, maar zag als enige oplossing de schietstoel. Nauwelyks een half uur nadat hü in de kruin van een boom geland was, daalde een helikopter van Volkel neer om de vlieger naar Leeuwarden te brengen. Het vliegtuig brandde kilome ters verderop geheel uit.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1