UW KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES Gaat U met vakantie? Nescafé RECHTZAKEN Geen spoor dader Edese moord Wereldraad van Kerken zendt 3 Nederlanders naar Italië uit 97ate jaargang Woensdag 6 augustus 1958 Tweede blad no. 29510 Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram. Heerlijke Doop van K.L.M.-toestel meer „relief" De KLM heeft met de In december 1957 verrichte doop van de „Leonardo da Vinci" in Italië door een rooms-katho- liek geestelijke meer relief willen geven aan de met de naamgeving bedoelde hulde aan deze luchtvaartpionier. Dit deelt de heer Drees, minister van Ver keer en Waterstaat' a.i., mede in ant woord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Dis. „De vliegtuigen van het type „Vis count" der KLM dragen namen van luchtvaartpioniers uit diiverse landen. De KLM heeft hiermede haar banden met de landen, welke in haar luchtnet zijn opgenomen willen versterken". Aldns opgevat, aldus minister Drees, kan de plechtigheid bezwaarlijk worden uitgelegd als een zodanig begunstiging van een bepaalde kerkelijke richting, dat de aandeelhouders der KLM daar aan aanstoot zouden kunnen nemen. De minister is bereid, aan de directie der KLM in overweging te geven, zich op de diepere betekenis van soortgelijke plechtigheden in de vervolge te be zinnen. LINNAEUSHOF In de Linnaeushof te Bennebroek staan tussen 5 augustus en 28 septem ber ruim 20.000 dahlia's in 200 soorten, waarvan 35 buitenlandse variëteiten, in bloei. Tegelijkertijd bloeien ook de be gonia's en andere zomerbloemen. Uw krant wordt zonder berekening <ran portokosten aan Uw vakantieadres in Nederland toegezonden. Voor vakantieadressen in het buitenland wordt slechts het verschil in portokosten tussen binnen- en buitenland in rekening gebracht. Denkt U echter om 4 belangrijke puntem 1. Opgaven van vakantieadressen moeten volledig zijn anders kunnen wij ze niet uitvoeren. Dus tevens Uw huis adres vermelden. 2. Zend Uw opdracht schriftelijk aan onze Abonnementen afdeling. Voor telefonische opdrachten en opdrachten aan bezor gers kunnen wij geen verantwoording nemen. 3. Gebruik voor Uw opgave het formulier dat iedere week in de krant staat. 4. Weekabonnees betalen na hun terugkomst van vakantie het verschuldigde abonnementsgeld tegen afgifte van een kwitantie die wij hen aan zullen bieden. (Dus niet aan de bezorger). Zucht' naar luxe werd haar noodlottig „Ik zeg precies hetzelfde als nog geen jaar geleden: deze vrouw wordt enorm gedreven door een zucht naar luxe, maar deze praktijken kunnen niet doorgaan". Aldus de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank, toen hij zijn requisitoir hield tegen een 50-jarige vrouw, te gen wie htf een gevangenisstraf eiste van een jaar, met aftrek van voor arrest, en terbeschikkingstelling van de regering. Zij was pas op 23 februari j.l. uit de gevangenis ontslagen, veroordeeld we gens flessentrekkerij ,n.l. het doen van bestellingen in confectie- en schoen magazijnen, zonder voor het geleverde te betalen. Nauwelijks weer op vrije voeten had zij opnieuw de verleiding niet kunnen weerstaan om in soortge lijke zaken zich mooie en dure dingen aan te schaffen, zonder ooit te betalen. Het bedrag was ditmaal opgelopen tot f. 1700.-. Uitspraak over 14 dagen. Juwelendiefstal berecht (Van onze Haagse redactie) De daders van de geruchtmakende inbraak by de juwelier C. van Wijnen, aan de Heemraadstraat te Scheveningen, een 29-jarige Amster damse schilder en een 28-jarige los-werkman, zijn door de Haagse rechtbank beiden gestraft met een gevangenisstraf van 1 jaar met af trek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. Op 1 november van het vorige jaar ontdekten een paar knikkerende jon gens in de Kockstraat te Den Haag in een luchtrooster van een der huizen de buit van de in de nacht van 5 op 6 juli '57 gepleegde inbraak, bestaande uit ringen en juwelen met een geza menlijke waarde van ongeveer f. 15.000.- De daders hebben zich sohuldig ge maakt aan niet minder dan 11 inbra ken in Den Haag. o.m. ook de inbraak in de West-End bioscoop, gepleegd in ae nacht van 14 op 15 november j.l., de buit was daar f. 5.000.-. Geringe inkomsten der strandvonders De minister van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en PBO hebben een onder zoek doen instellen naar de gemiddelde jaarlijkse inkomsten der strandvonders over de jaren 1952 tot en met 1956. Het blijkt dat deze over het algemeen gering zfjn. Behoudens in een zevental geval len - Terschelling, Vlieland, Texel, Vel- sen, Urk, Rotterdam en Hoek van Hol land - zjjn de gemiddelde inkomsten aan beheerloon minder dan f. 100 per jaar. Onder de genoemde zeven gevallen zijn er drie, waarin het gemiddelde boven f. 300 is gekomen. Het hoogste bedrag was f. 558.38 (Texel), dat werd bereikt door een zeer aanzienlijk bedrag in een jaar, waartegenover echter twee jaren staan, waarin in het geheel geen beheer loon werd ontvangen. De ministers zien voorshands geen aanleiding tot wijziging van het in de wet op de strandvonderij neergelegde beheerloon over te gaan, zo deelt hij mee in een brief aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van deze wet. Nederlands draaiorgel Herr Schönfelder beslist.. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week 'Post VAKANTIEADRES P-a Straat: Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending doornalen wat niet van toepassing ls ALLE gegevens invullen. Slachtoffer zaterdagavond levend gezien (Speciale berichtgeving) In aansluiting op onze berichtgeving van gisteren over de maandagavond ontdekte moord op de 73-jarige heer C. H. A. Canter Visscher aan de Weker- omseweg te Ede kunnen wjj berichten, dat de politie tot op heden volkomen in het duister tast, zowel wat betreft het motief als wat betreft de daders. Wel is inmiddels bekend geworden, dat de heer Canter zaterdagavond om half zes voor het laatst levend is gezien. Hij kwam toen by een kruidenierswinkel aan de over kant van zijn woning een half pond kaas kopen, waaruit men geconcludeerd heeft, dat de heer Canter gedurende het weekeinde geen bezoek verwachtte. Als hij bezoek kreeg en dat gebeurde dikwijls 's zondags waren zijn inkopen, die hij altijd zelf deed, veel groter. De voorlopige theorie van de politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat meer dan een dader in de nacht van zaterdag op zondag het huis van het slachtoffer is binnengedrongen, op zoek naar waardevolle voorwerpen of geld. Toen zij in de slaapkamer de heer Canter in bed aantroffen, móeten de daders hem zonder meer met een zwaar voorwerp het hoofd ingeslagen hebben. Welk voorwerp dit is geweest is nog niet bekend. Er waren geen sporen van een worsteling. De daders hebben klaarblijkelijk in koelen bloede taten daarvan evenals over de con clusies. die uit het onderzoek met een speurhond kunnen worden getrokken, bewaart de politie het diepste stil zwijgen. In de keuken van het slachtoffer stond het brood voor een ontbijt klaar op de keukentafel. Naast het brood lag een ei en stond een glas melk, ver moedelijk volgens gewoonte van de heer Canter 's avonds reeds klaar gezet. gehandeld. Toen de politie het slachtoffer maandagavond omstreeks half tien in pyjama op zijn bed aantrof waren zijn voeten met een das samenge bonden. Deze lugubere bijzonderheid acht de politie overigens van niet veel waarde voor het onderzoek. Zij houdt rekening met de mogelijkheid, dat de voeten pas na de moord ge bonden werden, wellicht om de poli tie op een dwaalspoor te brengen. Er is nog steeds niet bekend of er iets in het huis wordt vermist. Daar de heer Canter met de dorpelingen weinig contact onderhield, kwamen deze ook nooit bij hem, zodat niemand weet. wat er in het huis gestaan kan hebben. De heer Canter kreeg wel vaak be zoek van buiten het dorp Ede, heel dikwijls op zondagen. Wie deze bezoe kers echter geweest zijn is de politie nog niet bekend. De heer Canter was ongehuwd en had geen broers of zus ters en liet zich over zijn bezoekers in het dorp nooit uit. Daarom hebben de dorpelingen over de bezoekers van de heer Canter slechts zeer vage signalementen kunnen ver strekken. De politie blijft naar aan knopingspunten zoeken. Er zijn ner gens in het huis sporen gevonden, die er op zouden kunnen wijzen, dat roof het motief van de moord zou kunnen zijn geweest. Toch houdt de politie met deze mogelijkheid ernstig rekening. De daders kunnen het huis na hun daad op ordelijke wijze onderzocht hebben. Het hele huis is inmiddels op vinger afdrukken onderzocht. Over de resul- De pseudo-Bartje is „slaafse nabootsing" De pseudo-Bartje, die door een warenhuis te Assen werd verkocht, is een slaafse nabootsing van het beeld, dat staat in de tuin van het gemeen tehuis te Assen en dat vervaardigd is door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout, zo concludeerde de president van de arrondissements rechtbank te Assen, mr. A. Maassen, gisteren in kort geding. Dientengevol ge werd de eigenaar van het waren huis te Assen veroordeeld tot een dwangsom van f. 500 voor elke over treding van het verbod het nage maakte beeldje te vervaardigen of te doen vervaardigen, openbaar te maken uit te stallen, te verspreiden, ten verkoop aan te bieden of te doen aanbieden, ten verkoop in voorraad te hebben of te verkopen, terwijl de ge daagde verder werd veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank overwoog o.m., dat Suze Berkhout de vervaardigster is in de zin van de auteurswet. De stelling van eiseres, dat de beeldjes door gedaagde verkregen zijn door deze af te gieten is onvoldoende weersproken. Met gedaag- des standpunt, dat hij wel getracht heeft met de plateelfabriek een over eenkomst te sluiten, hetgeen niet ge lukte en dat hij daarom gedwongen werd zich op andere wijze van dergelijke beeldjes te voorzien, kon de rechtbank niet akkoord gaan. De fabrikant of alleenverkoper van een bepaald artikel kan er rechtmatig belang bij hebben, dat dit slechts in bepaalde zaken wordt verkocht. Wanneer de eigenaar van het warenhuis er niet in is kunnen slageii de originele beeldjes voor zijn zaak aan te kopen, dan had hij zich daarbij moeten neerleggen. De weigering gaf gedaagde geen vrij brief om inbreuk te maken op het auteursrecht van Suze Berkhout, noch om jegens de plateelfabriek een on rechtmatige daad te plegen door de namaak-beeldjes te verkopen voor een lager bedrag dan door de plateel fabriek was vastgesteld. Hij heeft willen profiteren van de moeite, arbeid en kosten van Suze Berkhout waardoor de echte Bartje-beeldjes een gewild artikel zyn geworden. Gasverstikking in Lisse Gisteravond negen uur zou iemand volgens afspraak een onderhoud heb ben met de 66-jarige heer J. Th. Schuts in diens woning achter de win kel aan de Hereweg 181A te Lisse Toen op herhaald kloppen en bellen niet werd opengedaan en bovendien een sterke gaslucht werd waargenomen verschafte men zich toegang tot de keuken. Daar vond men de heer Schuts, die overleden bleek te zijn. De gasslang was losgesprongen met het bekende noodlottige gevolg. Vermoede lijk was de heer Schuts, die vrijgezel was, in slaap gesukkeld en had hij ver geten het muurkraantje te sluiten. SCHOOL VOOR JOODS HOGER ONDERWIJS Begin september zal in Amsterdam een dagschool voor joods hoger onder wijs worden geopend. Er zullen onge veer 25 lesuren per week worden gege ven o.m. in Talmoed, Rabbynse litera tuur, joodse geschiedenis en joodse filosofie. Deze nieuwe onderwijsinstel ling is een onderdeel van het Neder- landsch Israëlitisch Seminarium. Zij leidt niet op voor een bepaald diploma en beoogt uitsluitend een ver doorge voerde joodse algemene ontwikkeling te geven. De school staat financieel los van het kerkgenootschap. Opvoering van levenspeil cler bevolking De Wereldraad van Kerken heeft be sloten in Zuid-Italië, in het plaatsje Ferna, een team te stationeren, dat tot taak krijgt de bevolking aldaar, die voor het merendeel in kommer volle omstandigheden leeft, bij te staan en haar nieuwe werkmethoden te leren ten einde een beter levenspeil te verkrijgen. Reeds enige tijd werkt in Noord-Grie kenland een dergelijk team. Dit team bestaat uit mensen van verschillende opleiding en nationaliteit. De leider van het team heeft een zuivelbedrijf in Californië gehad, er is een tuinierster uit Denemarken, een pluimvee-expert uit Engeland, een veeboer uit de Ver enigde Staten en een Nederlands echt paar, dat zich heeft toegelegd op de landbouw. Levend onder de bevolking geven zij uit naam van de Wereldraad van Ker ken betere materialen en nieuwe werk methoden door. Jeugdorkest van Israël nam afscheid van Kerkrade Gisteravond beleefde het Wereld muziekconcours te Kerkrade opnieuw een hoogtepunt met het afscheidscon cert door het Nationaal Jeugdorkest van Israël. Dit orkest verbleef bijna 14 dagen in Kerkrade. Het afscheidscon cert werd aangeboden uit erkentelijkheid voor de gastvrije huisvesting, die de Israëliërs bij de bevolking hebben ge noten. Onder de duizenden, die de uit voering bijwoonden, bevonden zich de ambassadeur van Israël in Nederland en zyn ambtegenoot in België, beiden met hun echtgenoten. Ook de Commis saris van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, bevond zich onder de eregasten. Gistermiddag werd het concours voortgezet met een kamermuziekuitvoe ring door het „Westdeutsche Kammer- trio", dat veel succes oogstte. Ook het avondconcert waarmee de „Harmonie des houillères du bassin de Lorraine" haar bijdrage aan het Wereldmuziek concours besloot, oogstte veel applaus. Strop van f 10.000 voor garnalen-vissers (Speciale berichtgeving) Het Zeeuwse m.s. „Ierseke 63", dat regelmatig de garnalen van de garnalen- schepen, die onder Ameland varen, over brengt naar Harlingen om ze daar 's middags aan de markt te brengen, kwam gistermiddag niet op tijd (dat is om vijf uur) binnen. Men ontdekte dat het schip met de noodvlag in top op het „abt" lag ten noorden van de „Zwarte- haan". Gisteravond voer de „Harlingen 53" van schipper Heeres uit om de garna- lenjager assistentie te* verlenen. Het schip bleek een defect aan de schroefas te hebben. De Harlinger boot nam de Zeeuw op sleeptouw en vanmorgen om streeks vijf uur arriveerden beide sche pen in de haven van Harlingen. De garnalen aan boord van de „Ier seke 63" waren voor het grootste deel bedorven. Dit betekent voor de 30 schippers een gezamenlijke schade van ongeveer f 10.000, Weer meer deviezen Blijkens de weekstaat per 4 augustus van de Ned. Bank verbeterde de gouid- en deviezenreserve van f. 4745,2 miljoen tot f. 4771.1 miljoen. Het goud bleef on veranderd op f 3497,7 miljoen Het succes, dat dit Griekse team tot nu toe heeft geboekt, deed de Wereld raad besluiten in Zuid-Italië ook met een team te starten. Aan de heer en mevrouw W. van der Linde is gevraagd deze opdracht uit te voeren. Samen gaan zij midden augustus naar hun bestemming om daar vooral de kleine boeren bij te staan bij de exploitatie van hun schaarse grond. De heer Van der Linde is onderdirecteur geweest van een landbouwschool in Nieuw-Guinea, terwijl zijn echtgenote een verpleeg stersopleiding genoot. Een oriëntatiebezoek aan dit gebied leerde dit ondernemende Nederlandse echtpaar, dat de streek waar zij gaan werken er een is van grote armoe. Getracht zal worden door irrigatie een vroege tomatencultuur op te bou wen, nieuwe geselecteerde zaden te introduceren en het land met kunst mest te bewerken. Daarnaast zal mevrouw Van der Linde zich toeleg gen op het maatschappelijk werk, haar verpleegsterscapaciteiten aanwenden en de arbeidersbevolking hygiëne bij brengen. Mej. A. Sybranda, een maatschappe lijk werkster uit Hilversum, vertrekt in oktober, eveneens op verzoek van de Wereldraad van Kerken, naar West- Pakistan, waar zij de vrouwelijke bevol king borduren gaat leren. Voor het bor duren van organdie blijkt onder de bevolking grote belangstelling te be staan vooral nu de laatste tijd in het buitenland belangstelling bestaat voor deze nijverheidsprodukten. Prinses Irene vierde verjaardag bij Alassio Prinses Irene heeft gisteren aan boord van de „Groene Draeck" haar 19e verjaardag gevierd. Dit jacht en de „Piet Hein" waarop de Koninklijke familie haar vakantie aan de Rivièra doorbrengt, liggen nu bij de Italiaanse plaats Alassio, halverwege tussen de Franse grens en Genua. In laatstgenoemde stad kwamen gis teren duizenden felicitatie-telegrammen voor de Prinses binnen, die vandaag met een speciale bestelauto naar Alassio zouden worden gebracht. Witte de With's graftombe te Rotterdam hersteld Bij het bombardement van mei 1940 werd in de Groote of St. Laurenskerk te Rotterdam ook een drietal grafmonu menten uit elkaar geslagen. Enige jaren zijn beeldhouwers bezig geweest de tal rijke scherven marmer te verzamelen en het is hun gelukt, de legpuzzel, waar voor men als het ware was komen te staan, tot een goed einde te brengen. Nu is althans het grafmonument van Witte Cornelisz de With, een zgn. praal bed, hersteld en geplaatst. Het rijk ver sierde monument, dat ruim 6 m. hoog is en 4 m. breed, heeft zijn oude plaats herkregen, n.l. in het schip van de kerk, dicht bij de zuidelijke ingang. Daar werd het in 1660 geplaatst, een jaar nadat het stoffelijk overschot van deze in de slag aan de Sont gesneuvelde zeeheld naar deze kerk was overgebracht. Natuurlijk zijn er vooral van het witte marmer, waaruit het beelhouwwerk bestond, door versplintering vele stukjes verloren ge gaan, maar men is erin geslaagd de ont brekende deeltjes aan te vullen. Slechts het voetstuk van zwart marmer moest geheel vernieuwd worden. Hamburgs rumoer om (Van onze correspondent te Bonn) Tijdens de Nederlandse week die van 1 tot en met 6 september a.s. te Ham burg zal worden gehouden, zal op ini tiatief van het Nederlandse Zuivelbu- reau te Düsseldorf een bekend Amster dams draaiorgel door de Hanzestadt trekken. Een ouderwets rjjtuig in fraaie kleu ren, getrokken door twee schimmels en „bemand" met in oud-Nederlandse kos tuums geklede meisjes, zal bovendien onze boter en kaas propageren. Het mag echter overdag niet in de Hamburgse binnenstad komen, het draaiorgel héél misschien wel. Als Herr Schönfelder „ja" zegt De Senaat (regering) van Hamburg heeft namelijk voor het draaiorgel toe stemming verleend om tijdens de Neder landse week galmende melodieën, zelfs op de bijna heilige Rathausmarkt, vlak voor het fraaie Hamburgse raadhuis, te laten horen. Dat is iets revolutionairs voor Ham burg, waar men doorgaans héél huive rig is om zijn „city" open te stellen voor profane zaken. Maar het besluit van de Hamburgse Senaat is niet geheel bin dend, want de voorzitter van de Ham burgse „Bürgerschaft" (parlement), de 83-jarige, Herr Schönfelder, heeft het allerlaatste woord ten deze. Wjj wachten dus maar af.. Na de moordaanslag op sergeant Reginald Hammond zijn de Britse troepen op Cyprus in staat van uiterste paraatheid gebracht. Alle auto's worden aangehouden en de inzittenden gefouilleerd en onder vraagd om zodoende een aankno pingspunt te krijgen om de moorde naar op te sporen. Adverfentie recepten. Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3