Laatste nieuws Vader Levenstein naar verloren gewaande zoon, thans in Warschau 97ste jaargang Dinsdag 5 augustus 1958 Tweede blad no. 29509 Leidse kantonrechter doet uitspraak Vele verkeersovertreders stonden terecht Voor de Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruijn, stonden gisteren wederom vele verkeersovertreders terecht. Een verte genwoordiger uit Den Haag had zich te verantwoorden omdat hij op 3 mei j.l met zijn auto op de rijksweg onder Sas- senheim plotseling met grote snelheid al slingerend naar links was uitgeweken en daardoor in een langs de weg staande heg was terechtgekomen. De officier van Justitie, mr. Agtenberg, vroeg zich af of verdachte, die het verkeer ernstig in ge vaar had gebracht, onder invloed van alcohol verkeerde. Verdachte verklaarde, dat ook de politie, dit zonderlinge rijden aan gebruik van alcohol toeschreef. Hg verklaarde na het vertrek uit Amster dam onwel geworden te zijn en dicht bij Sassenheim de macht over het stuur verloren te hebben. De schade van de aanrijding kwam de man op f. 1300 te staan. De officier van Justitie vond dat het altijd een raadsel zal blijven, hoe verdachte gereden had. Hij eiste f. 60 boete of 25 dagen. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 50 boete of 20 dagen. Een chauffeur uit Hillegom stond te recht omdat hij op 5 juni met zijn auto op de Langvelderweg te Noordwijkerhout met te grote snelheid langs de op de weg staande woonwagens was gereden. Een oude man en vrouw hadden moeten vluchten om niet overreden te worden. De officier van Justitie wees erop, dat verdachte bij het passeren van de smal le Eloutstraat met te grote snelheid had gereden en het leven van de bewoners in gevaar had gebracht. Hij eiste f. 50 boete of 20 dagen. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 35 boete of 8 dagen. Een chauffeur uit Alphen aan den Rijn stond terecht, omdat hij op 15 mei te Zoeterwoude met zijn auto op de rij weg achteruit was gereden en daardoor een bromfiets, die op de rijweg stond aanreed. Bovendien stond de eigenaar van de bromfiets terecht, omdat hij zijn bromfiets onvoorzichtig op de rijweg had geplaatst. De officier van Justitie, die het achteruitrijden met auto's levens gevaarlijk vond, eiste f. 30 boete of 10 dagen. Tegen de bromfietser eiste hij f. 5 boete of 2 dagen. De kantonrechter veroordeelde de automobilist tot f. 15 boete of 5 dagen en de eigenaar van de bromfiets tot f.3 boete of 2 dagen. Een automobilist uit Leiden, die in de Zeemanlaan bij een wegkruising geen voorrang had verleend aan de berijder van een scooter, werd veroordeeld tot f. 35 boete of 10 dagen. Een ingezetene uit Vogelenzang stond terecht, omdat hij op 14 mei j.l., rijdende met paard en wa gen op de Gravenlandseweg te Noord wijkerhout, zonder richting aan te geven, naar links was afgeslagen, waardoor een bromfietser boven op het paard terecht was gekomen. De officier van Justitie vond dat getuige er nog goed was afge komen. Hij eiste daar de schade nog niet vergoed is, f. 60 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 60 boete of 20 dagen. Een Leidenaar, die met zijn auto ter hoogte van het St. Elisabethziekenhuis plotseling achteruit was gereden waar door hij tegen een geparkeerde auto was opgereden, die ernstig beschadigd werd, werd veroordeeld tot f. 45 boete of 15 dagen. Betonijzervlechter sloop in en vond rijke buit ZIJN VROUW IS JALOERS OP DE DIERENBESCHERMING Voor diefstal op 25 maart jl. uit een perceel aan de Pesthuislaan vorderde de officier van justitie bij de Haagse po litierechter. dat een 26-jarige Leidse betonijzervlechter zou warden veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, onder toezichtstellinig van de reclassering en de voorwaarde, dat verdachte aan het werk blijft en het geld aan zijn vrouw zou afdragen. De verdachte was onder drankinvloed geweest en had ruzie met zijn vrouw gehad omdat hij zijn fiets voor drie rijksdaalders had verkocht. Hij was in geslopen en had gordijnen, een zilveren ketting, een antieke zilveren hanger, dames- en herenkleding gevonden en in een eveneens daar aangetroffen kof fer gepakt. „Dat ziet er niet zo mooi voor U uit. U bent al meermalen voor heling en diefstal veroordeeld" zei de rechter, memorerend dat van' de laatste zaak nog drie maanden voorwaardelijk loopt. „U zorgt zo goed voor uw vrouw dat deze jaloers is op de dierenbescher ming", zei de rechter, die een brief van de vrouw had gekregen. Hieruit bleek, dat verdachte te lud is om te weiken. Ondanks het feit, dat er pas een baby geboren was. zou verdachte nooit thuis komen in zijn gezin met drie kleine kinderen voordat het geld op was. De vrouw was ai naar de steun geweest, maar had daar niets gekregen. „Er is toch ook en dierenbescherming, mag dit dan zo maar", had ze geschreven. De reclassering zei van verdachte, dat het een onberekenbare slappe figuur is, die altijd de schuld aan de omstandigheden geeft. De politierechter veroordeelde ten slotte de Leidenaar tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 j. proeftijd onder toezicht stelling van de reclassering en de voorwaarden dat ver dachte niet van werk mag veranderen zonder toestemming van de reclassering en dat hij gedurende de proeftijd geen oafé's mag bezoeken. Twee Leidse opkopers, die op 26 maart te Katwijk goederen van kinderen had den gekocht, werden ieder veroordeeld tot f. 20 boete of 10 dagen. Een caféhouder en een kelner uit Noordwijkerhout stonden terecht omdat zij in mei zonder vergunning van B. en W een garage tot woonhuis hadden ver bouwd. De officier van Justitie eiste te gen ieder van hen f. 50 boete of 20 da gen. De kantonrechter maakte hiervan f. 40 boete of 20 dagen. P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Mons op zaterdag 2 augustus. De duiven werden om 12.30 uur met zuidwestelijke wind gelost; de eerste duif bereikte haar hok om 3.2.35 uur en maakte een snelheid van 1298.86 meter per minuut; de laatste prijswin naar om 3.10.56, met een snelheid van 1195.40 m. per min. De uitslag luidt: B. ter Beek 1; D. Sonnega 2; J. den Dunne 3. 5; J. G. R. Langhout 4; F. Breed ijk 6; L. Burgers 7, 9; D. Zwaan 8; W. de Wit 10. ORGELCONCERT FEIKE ASMA Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcenfrum geeft Feifce Asma vrijdag avond 15 augustus een orgelconcert in dfe Pieterskerk. Circus Bever komt naar Leiden Het circus Bever, dat reeds een circus traditie van ruim 80 jaar in ere houdt, komt aa vrijdag naar Leiden. Gedu rende al deze jaren heeft dit circus een ruime plaats ingeruimd aan de paar- dendressuur, waarvoor het de beschik king heeft over Friese stamboekheng - sten, Arabieren, Shetlandpony's. als mede een prachtig zestal Noorse fjor- denpaarden. Voorts treden in dit pro gramma op gedresseerde olifanten, de filmhond Dogrin als rekenwonder, is er een apenrevue, terwijl ook ruime aan dacht wordt geschonken aan acrobatiek, waarvoor Marokkaanse wervelwindpsrin - gers en pyramidebouwers zorgen. Bo vendien nemen drie Italiaanse clowns de humor voor hun rekening. Het cirous standplaats Schuttersveld blijft t.e.m. dinsdag in de Sleutelstad. Halve eeuw getrouwd Vandaag is het een halve eeuw gele den, dat de toen 23-jarige heer J. H. Langezaal en zijn 24-jarige bruid, mej. R. van Roijen. thans wanende in de Dozystraat 15, in het huwelijk traden. Aan het gezegde „schoenmaker blijf bij je leest" is de bruidegom steeds trouw gebleven. Ruim zestig jaar. waarvan 24 jaar bij het rijk en daarvan een groot aantal jaren in Leiden, heeft de heer Langezaal het schoenmakersvak uitge oefend. Uit dit huwelijk werd één doch ter geboren. Daarnaast bezit dit gouden echtpaar één kleinzoon. Na 19 jaar herenigd Uit het KLM-toestel uit New York stapte op het platform van Schiphol de 48-jarige Sam Levenstein, een kleine bouwer van huizen in het stadje Hillside in de staat New Jersey. Hg was op weg naar Warschau, waar hg zgn verloren gewaande zoon, de 28-jarige Philip, die hg in 19 jaar niet heeft gezien, zal tref fen. De geschiedenis van Som Levenstein blijkt een Nazi-drama te zgn geweest, waarbij de thans genaturaliseerde Ame rikaan zgn echtgenote, twee dochtertjes en een zoon heeft verloren. In de oor logsjaren werd de Poolse jood Sam Le venstein door de nazi's van het ene con centratiekamp naar het andere gesleept. Na de oorlog bleek, dat zgn 30-jarige vrouw, zijn elfjarige en tienjarige dochtertjes alsmede een zoontje van 2% jaar door de Duitse bezetters van Polen waren vermoord. De zoon Philip, die in 1940 negen jaar oud was, bleek, toen de vader was opgepikt, te zijn on dergebracht bg een oom. Wat er in de bezettingsjaren precies is gebeurd, weet Sam Levenstein nu nog niet, maar in ieder geval schijnt Philip in Sovjet-Rus land verzeild te zijn geraakt. Vier weken geleden kreeg Sam Levenstein een brief van Philip, waarin stond: „Ik ben in Polen teruggekeerd, ik vertoef in het stadje Opole Lutoelski", het plaatsje waar de familie Levenstein oorspron kelijk vandaan komt. Nerveus vertelt Sam Levenstein dit verhaal, kijkt af en toe zijn tweede vrouw Fanny aan, vraagt intussen hoe laat het KLM-vliegtuig naar Warschau ver trekt hg zit nauwelijks een uur in de Europawachtkamer van Schiphol en verontschuldigt zich dat hg in een wat opgewonden staat verkeert. Op 6 mei 1945 is Levenstein door het Amerikaanse leger in het concentratie kamp Ebensee in Oostenrijk bevrijd. Hij ging twee jaar later naar de Verenigde Staten en heeft zich daar een nieuw be- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrica Petronella Cornelia, dr van C. P. Klerks en A. H. T. van Leeuwen. Katha- rlnus Hendrik, zn van C. J. D de Bruijn en G. van den Dool. Johanna Lambertlna, dr van N. J. Loupattij en A. E. Pattlkawa, Henrlcus Johannes Jacobus, zn van H. J. van der Poel en M. J. H. Gerse, Denls, zn van J. Annema en N. de Leeuw den Bou- ter. Freddy, zn van P. Groenendgk en W. J. Abspoel. Johanna Petronella, dr van J. J. Bleijl en D. W. de Lange, Hulbertus Ple- ter. zn van H. P. van der Lult en T. Cor- nellsse, Brigitte Yolanda Maria, dr van M. Tuurenhout en A. M. Maas. Melndert, zn van J. G. L. Tervooren en K. de Boer, Ro bert Hendrik, zn van H. L. Brinkhof en P. Yvessellng, Maria Helena, dr van H. W. Otto en J. M. Bllkman, Yvonne Maria An na Wilhelmlna. dr van H. van Tongeren en A. W. Huber. Gerrlt Cornells, zn van G. C van den Bos en A. W. Snaterse. GETROUWD W. J. van den Berg en A. J. Kok, J. Keljzer en C. W. C. Poeliejoe, J. G. van Groeningen en E van den Berg, H. Beuk- man en E. Bezemer. OVERLEDEN M. de MeiJ, 75 Jaar, man, C. J. Felix, 79 Jaar, man, T. Beets, 77 Jaar, man, J. N. Wassenaar, 61 Jaar, man, M. J. van Kat wijk. 82 jaar, weduwe van K. van Heusden G. Springer, 73 Jaar. man. M. A. J. Jeekel, 34 jaar, man, R. Fuchs, 58 Jaar, echtgenote van N. A. Jansen. OVEREENKOMST DUITSE SCHULDEN De datum, waarop de destijds te Lon den gesloten internationale overeen komst inzake (oude) Duitse buiten landse schulden ook voor Nederland in werking treedt, is bepaald op 1 augus tus 1958 GEEN BUITENLANDSE VERDEDIGER VOOR AMERIKAANSE VLIEGER POPE Het Persbureau Antara heeft gemeld, dat de Indonesische regering geen bui tenlandse verdediger zal toelaten voor de Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, die enige maanden geleden met een Mitchell-bommenwerper van de opstandelingen boven Ambon werd neergeschoten en door de regerings strijdkrachten gevangen werd genomen. staan opgebouwd. Bij stukjes en beetjes heeft hij de geschiedenis van zgn vrouw, zijn beide dochtertjes en zijn ene zoon vernomen. Van Phillip had hij nooit meer iets gehoord. Zijn verstand zei hem. dat ook Philip was omgekomen, maar intuï tief had hij de stille hoop. dat de jon gen misschien ergens ter wereld nog in leven zou zijin. Philip leefde inderdaad nog, kwam vier weken geleden uit Sovjet-Rusland in Polen terug, en informeerde in Opole Lubelski, van boer tot boer gaande, of men hem iets over zijn familie kon ver tellen. Stavinsky, een van die boeren, kon de nu 28-jarige Philip Levenstein mededelen dat zijn oom Julius in New York woonde. Hij wist ook het adres en Philip schreef aan oom Julius. De laat ste stuurde het epistel door aan vader Sam. In de afgelopen weken heeft va der Sam Levenstein viermaal met zijn Philip in Opole Lubelski getelefoneerd, een van die gesprekken duurde 20 mi nuten. Hij bestelde twee vliegtuigbil jetten bij de KLM. van New York via Amsterdam naar Warschau (wat een eind is dat over die grote zee naar Am sterdam. verzuchtte Fanny) en nu zat het echtpaar dus op Schiphol. Hoeveel uren is het vliegen naar War schau? Ziet Warschau er nu anders uit? Gaan wg rechtstreeks of zgn er nog tussen landingen? Deze en andere vragen vuurde Sam Levenstein op ieder een af, want het uur van hereniging tussen vader en zoon was nabg. Ja, hU zou alles in het werk stellen om Philip mee terug te nemen naar Amerika. Na de hereniging, na 19 jaar van scheiding, was dat toch wel het minste, wat de Amerikaanse en Poolse autoriteiten zou den toestaan, mompelde hij. Moord te Ede (Speciale berichtgeving) In zgn woning aan de Wekeromseweg 6, te Ede, heeft de politie gisteravond laat het lgk aangetroffen van de 73- jarige heer C. H. A. Canter Visser, die vermoord bleek te zgn. Hg lag met ingeslagen schedel op zgn bed en zgn voeten waren met touwen aan elkaar gebonden. Het slachtoffer een gepensioneerd bouwkundig tekenaar van de genie woonde al sinds jaren, geheel alleen, in zijn huisje, dat achter wat denne- bomen verscholen aan de weg staat. Vermoedelijk is bg de moord meer dan één dader betrokken en is roof de opzet geweest. In de buurt werd de heer Canter Visser, die zich vrijwel niet met anderen bemoeide, zeker niet als welgesteld aangezien. Het is nog onbekend of er geld of waardevolle voorwerpen worden vermist. DE BRANDENBURGER POORT De voorgenomen herplaatsing van het sierstuk. voorstellend een met vier paarden bespannen zegewagen, boven op de Brandenburgerpoort, op de grens tussen Oost- en West-Berlijn, heeft aanleiding tot enig ongenoegen gege ven. Het stuk, dat de op het einde van de oorlog vernielde groep moet vervan gen en met behulp van 164 jaar oude mallen in West-Berlijn is gegoten, is vrijdag j.l. aan Oostberlijnse vertegen woordigers overgedragen, omdat de herplaatsing door de Oostberlijners moet geschieden, daar de poort juist op Oostberlijnse grond staat. Zaterdag werd het stuk echter door de Oost berlijners uit de nabijheid van de poort naar elders overgebracht en het West- berlijnse gemeentebestuur heeft hier tegen protest aangetekend. Van Oost berlijnse zijde werd verklaard, dat men de nodige voorbereidingen en metingen beter op een rustiger plaats meende te kunnen uitvoeren. Wanneer de plaat sing van het tien ton zware stuk zou geschieden, kon men nog niet zeggen. Gistermorgen bemerkte een petro- leumventer uit Ede, dat de deur van de woning van de heer Canter Visser niet gegrendeld was en dat er op bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd, maar nam nog geen maatrege len. 's Avonds ging echter een van de buurtbewoners op onderzoek uit. Hij zag evenmin tekenen van leven en in het huisje brandde ook geen licht. Hij alarmeerde daarop de politie. Toen deze verscheen trof zij de bejaarde bewoner met ingeslagen schedel en geboeid op bed liggend aan. Bij het verdere onder zoek is ook gebruik gemaakt van een politie speurhond. Dit heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De Wekeromseweg ligt in de stille buurtschap „De Driesprong". De moord is vermoedelijk reeds zaterdag of zondag gepleegd. Laseur's toestand is bevredigend (Van onze correspondent te Parijs) De toestand van de acteur Cees Laseur scheen vanochtend bevredi gend. Wg hebben gesproken, zowel met zijn vrouw als met zgn dochter en beiden hopen, dat het mogelijk zal zijn dat de patiënt over een dag of drie naar Nederland vervoerd zal kunnen worden. Dat zou dan per vliegtuig moeten gebeuren. Laseur is opgenomen in de Salie Rostan van het St.-Antonius ziekenhuis aan de Faubourg St.-Antoine. Hij is daar onder behandeling van de Parijse specialist dr. J. Paraf, voelt zich uiteraard na de maagbloeding zwak en zaï zeker na zijn terugkomst in Neder land nog geruime tijd rust moeten houden. De grote inbraak in de Amsterdamse juwelierszaak VOOR 50.000 GULDEN GESTOLEN Ongeveer f. 50.000 bedraagt de waarde der gouden sieraden en briljanten, die het afgelopen weekeinde uit de juwe lierszaak aan het Damrak in de hoofd stad zijn gestolen. De verzekerings maatschappij heeft voor aanwijzingen, die leiden tot het opsporen van de buit, een beloning van 10 der waarde van de teruggekomen goederen uitgeloofd JONGEN DOOR TRAM GEDOOD (Speciale berichtgeving) In de Oranjeboomstraat te Rotter dam is gisteravond de 12-jarige Roelof Koopmans, toen hij op een verkeers heuvel een tram van lijn 3 tegemoet liep, gestruikeld. De jongen viel tegen de bijwagen en is zwaar gewond naar het Westerziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat hij was overleden. FANFANI NAAR DE GAULLE Premier Fanfani van Italië zal op 7 en 8 augustus te Parijs besprekingen voeren met premier De Gaulle van Frankrijk. Zijn dochtertje niet juist aangegeven TANDARTS VOOR RECHTBANK (Van onze correspondent) Een boete van f.250 of een maand hechtens eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht hedenmor gen tegen een 54-jarige Bilthovense tandarts, die terecht stond verdacht van valsheid in geschrifte betreffende een authentieke akte. De tandarts had op de gemeentesecretarie in De Bilt zijn dochter aangegeven als geboren op 31 december 1950, hoewel het meisje eerst op 2 januari 1951 ter wereld was gekomen. De tandarts, nimmer tevoren met de Justitie in aanraking geweest zgnde, kon geen verklaring geven voor deze vergissing. „Ik heb het niet opzet telijk gedaan en het is niet gebeurd, omdat ik dacht dat deze opgave voor deel zou hebben", zo herhaalde hij steeds maar door. Maar president mr. Visser bracht hem toch onder het oog, dat de kinder - bijslag hoger had kunnen zijn als de belastingen 31 december als geboorte datum van het meisje hadden aange houden. Verdachte voerde hierop aan, dat hij zelf de vergissing het eerst had opge merkt en dat door hem pogingen tot rectificatie van de datum waren ge daan. De officier van Justitie echter meende, dat hier van een vergissing geen sprake kon zijn. Verdachte had zijn fout driemaal eerder kunnen her stellen. zo zei hij. Uitspraak 19 augustus a.s. Wil Israël deel van Jordanië bezetten Israëlische bladen hebben vandaag geschreven over de mogelijkheid van een Israëlische „preventieve oorlog" of annexatie van westelijke delen van Jordanië, voordat Jordanië in handen valt van de Verenigde Arabische Repu bliek. Volgens een van de bladen is dit één van de belangrijkste onderwerpen van gesprek van de Franse minister-presi dent, De Gaulle, en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir. Deze ministers zijn heden te Parijs bijeen. Mevrouw Meir zou generaal De Gaulle duidelijk maken, dat Israël niet kan toestaan, dat troepen van de Verenigde Arabische Republiek of de Iraakse Republiek oprukken tot op anderhalve kilometer van het gebouw van het Israëlische parlement te Jeruzalem of tot vijftien kilometer van de Middel landse Zeekust in Israëls „wespentaille". MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 augustus. Vette varkens- markt. Aangevoerd 196 vette varkens. Notering: lichte f 1.75 tot f 1.80. slagers varkens f 1.80 tot f 1.85, zeugen f 1.55 tot f 1.63. Handel goed, afloop minder. LEIDEN, 5 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.; appelen 1528. andijvie 4.809. augurken 1582. pronkbonen 48, snijbo nen 50—69. stambonen 3640. kroten 6, idem gekookt 20. rode kool 78. postelein 8—21. rabarber 17—19, spinazie 4—20, to maten 3850, B 37, C 2232. waspeen 15 18, zilveruien 30. per 100 stuks: meloe nen 79103. perziken 1437, bloemkool A 2942, B 6.508, C 550, komkommers A 15—17, B 8—13, C 9. sla A 3.206. per 100 bos: bospeen 19, peterselie 180210. BODEGRAVEN. 5 augustus. Kaas markt. Aanvoer 136 partijen. Eerste soort f 1.92 tot f2,tweede soort £1,81 tot f 1.91. extra soort f2.01 tot f2.21. Handel kalm. ROTTERDAM, 5 augustus. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2998. weektotaal 4789. vette koeien en ossen 310, gebruiksvee 879 vette kalveren 310. graskalveren 320, nuch ter kalveren 271. varkens 45. biggen 93, paarden 70, veulens 84. schapen of lam meren 588. bokken of geiten 28. Prgzen in cents per kg.: vette koeien le kw. 295/320. 2e kw. 270/285, 3e kw. 250/ 260, vette kalveren 300/325, 265/295, 220/ 265. slachtpaarden 235 210 200. Prijzen in guldens per stuk: graskalve ren le kw. 500 2e kw. 450. 3e kw. 300. big gen 60 45 40. veulens 450 350 300, scha- 80 70 60. lammeren 80 65 65, kalfkoeien 1200 975 850. melkkoeien 1200 975 850, vare koeien 825 725 660, vaarzen 900 800 600, pinken 625 500 400. VERKLARING VAN IRAAKSE MINISTER „Het is onze wens, dat na een even tuele bijeenkomst van de Veiligheids raad met deelneming van de regerings leiders, het Nabije Oosten wordt uitge sloten van alle pacten." Dit heeft de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Abdoel Djabbar Djomard. ver klaard in een vraaggesprek met een correspondent van een niet-officieel Pools persbureau. „Dat is de enige weg. die naar de vrede in het Nabije Oosten leidt. Wg zouden slechts deel kunnen uitmaken van een pact, dat alle volkeren van de wereld zou omvatten. Ik ben van me ning, dat ons neutralisme grote dien sten zou kunnen bewijzen aan de zaak van de wereld", aldus de minister.. JONGEN VOORKOMT SPOORWEGRAMP Een 13-jarige jongen heeft zondag avond een mogelijke, spoorwegramp voorkomen. Hg ontdekte op de hoofd lijn nabij Poels in Stiermarken een ver nielde auto en rende naar zijn vader, die seinwachter is. Deze nam onmiddellijk maatregelen, waardoor de exprestrein Wenen-Merano nog op tijd tot stilstand kon komen. De exprestrein van Rome werd enige minuten later verwacht. BEURSOVERZICHT Deli's vast Amsterdam 5 augustus De markt gaf vandaag ten aanzien van de handel, vrijwel eenzelfde beeld te zien als de vorige dag. Er werden weinig zaken gedaan doch de tendentie was opgewekter. Van de internationale fondsen kwamen aandelen Kon. Olie, na ee opening op f. 167, op f. 167,40, om daarna weer op de openingsprijs terug te vallen. De koerswinst bedroeg circa 60 cent, doch het fonds bleef f. 1,40 onder pariteit New York. Zwitserland was we derom met wat stuikken aan de markt. Men bleef ter beurze gereserveerd en wilde liever eerst eens afwachten hoe Wallstreet zou reageren op de verho ging. door de Federal Reserve Board, van het stortingspercentage van 50% tot 70% op de aan- en verkopen van ef fecten in Amerika. Een en ander houdt verbond met het, inflatiespook dat al daar ten gevolge van de loonsverhogin gen en de daarop gevolgde prijsverho gingen naar voren begint te treden. Is de verhoging van het stortingspercen tage niet voldoende, dan verwacht men op het Damrak, dat een discontover hoging in Amerika zal volgen. Op de Amerikaanse afdeling van de beurs in Amsterdam was de stemming voor de Shares eerder iets lager bij een zeer kal me handel. Van de internationale waarden draai den verder Philips rond de 296 (plus 1), Unilevers konden een koerswinst van 2% punt boeken en Afcu's lagen een half puntje hoger. KLM werd een halve gul den lager vernomen ingevolge New York. De stemming m de scheepvaartsector was iets beter, doch de handel bleef uiterst stil. Merendeels kwamen koers veranderingen von 1 punt tot stand ver geleken bij maandag. Staatsfondsen, vooral Staffellening, was aan de voste kant. Van de cultures bestond goede be langstelling voor certificaten Deli. Na een opening op f. 112, tegen een slotkoers vang isteren ad f. 110.80. liep de koers op aanhoudende vraag op tot f. 114,50. De stijging vond plaats op geruchten, dat de Deli-tabak in Amerika een stuk grond zou hébben verkocht, waarvan, certificaten Deli zouden profiteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 augustus. Londen 10.5&—10.56%, New York 3.78A—378 H. Montreal 3.93%—3.93 3/4, Parijs 89.90—90.00, Brussel 7.59%—7.60y4 Frankfort 90.38%—90.43%, Stockholm 73.25%—73.30%, Zürich 86.5486.59>/2» Zürich (vr .fr.) 88.35%—88.40%. Milaan 60.79%—60.84%, Kopenhagen 54.61 54.66, Oslo 52.81%—52.86%, Wenen 14.60%—14.61%, Ankara 3.79%—3.80, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%— 13.28. WARMOND BURGERLIJKE STAND Getrouwd: L. C. Onderwater. 26 Jaar en J. A. M. Jansen, 27 jaar. Overleden: A. M. Straman, 59 Jaar. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Chisl. H. afstand ongeveer 192.60 km. In concours 200 duiven. Ge lost 7.50 uur met z. wind. Aankomst eer ste prijsduif 10.15.42 uur, snelheid 1318.20 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.23.02 uur, snelheid 1111.33 m. per minuut. H. v. d. Wal zat 10 minuten los op no. 2 De prijzen werden als volgt behaald: H. v. d. Wal 1, A. G. Kleiweg 2, A. de Graaf 3, J. P. v. d. Assem 4-7, M. Wol- leswinkel 5, H. Schoo 6-9, Fr. Hendriks 8, P. d'Haens 10. WASSENAAR BOOMZAAGWEDSTRIJD Als tweede nummer stond voor maan dagavond op het programma voor de Wassenaarse zomerfeesten een boom- zaagwedstrgd, en met speciaal gescherp te zagen kwamen de gegadigden naar het terrein aan de Berkheistraat om de daar aanwezige boom in moten te verdelen. Er was veel publiek op de been om van de krachtoeren getuige te zijn, maar het merendeel kwam bedrogen uit doordat het om de zagers afgezette terrein veel te krap was genomen. De uitslag was: le prijs Vogels en Kie- bert 2 min. 38 sec., 2e prijs v. Twigt en Kamin 2 min. 54 sec., 3e prgs v. Eg- mond en v. d. Kroft 3 min. 43 sec., 4e prijs gebroeders Ruijgrok 4 min. 12 sec. UIT BOOM GEVALLEN In Meiendell viel de 14-jarige Jan de Wit uit Leiden uit een boom en brak zijn linker enkel. De knaap werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN Zondag hield de Postduivenvereniging De Gevleugelde Vrienden een wedvlucht met 147 vogels vanuit Ghislain, afstand plm. 200 km. De duiven werden gelost om 7.50 uur en de aankomst van de eer ste duif was 10.28.15 uur. De uitslag was: J. H. Groeneveld 1-6-7, J. P. Brederode 2. J. M. de Wit 3. J. M. Brederode 4-8, J. J. Lourier 5, J. Parlevliet 9, A. G. Visser 10. België krijgt een Vestigingstiet Binnenkort vrije vestiging voor Nederlandse zakenlieden (Van onze correspondent te Brussel) De Belgische minister voor de Middenstand, de heer Paul van den Boeynants, verklaarde ons dat hg een ontwerp van wet in verband met de kwestie van de vestiging aanhangig heeft gemaakt. De Belgische handeldrijvende middenstanders en de ambachtslieden krijgen dus een vestigingswet. In 1949 werd tussen Brussel en Den Haag een gentiemans-agreement gesloten, waarbij de wederzijdse vestiging in de sector der vrge beroepen aan de respec tievelijke regeringen zou worden overgelaten. In het kader van het verdrag der Economische Unie Benelux, welke op 3 februari j.I. werd ondertekend, zullen de Nederlanders en Luxemburgers zich binnenkort in België vrij als handelaar of ambachtsman mogen vestigen. In België bestonden er tot nu toe ech ter geen vestigingsvoorwaarden. Dit zal thans veranderen, aldus de minister. Er zijn op het ogenblik in België 15.500 vreemdelingen als zelfstandigen geves tigd, maar het systeem van de beroeps- kaart, welke wij in België hebben, geeft geen voldoening. Het maakt de controle op de betrouwbaarheid, de kredietwaar digheid en de vakbekwaamheid van deze handelaren en ambachtslieden onmoge lijk. De vestigingswet, die voor de Belgen en buitenlanders van toepassing zal wor den. voorziet dat de erkende beroepsver enigingen een verzoek tot vestiging zul len indienen bij een van de provinciale secretariaten van de Kamer van Am bachten en Handel. De beslissing, of iemand zich mag vestigen, wordt door het Departement van de Middenstand genomen. De afgewezen kandidaten on der de handelaren en ambachtslieden kunnen echter beroep aantekenen bij de Vestigingsraad, een orgaan dat door een onafhankelijk magistraat wordt gepresi deerd. In tegenstelling tot het Nederlandse systeem is er in de Belgische vestigings wet geen sprake van examens en andere administratieve verplichtingen. Het is de erkende vrge beroepsvereni ging van de middenstand van de Kan didaat-handelaar of ambachtsman, die moet bewijzen dat de kandidaat de nodi ge algemene kennis, de beroepsbe kwaamheid en de handelsaanleg heeft om het beroep met een goede kans op succes uit te oefenen. Het ontwerp van wet spreekt ook nog van de technische uitrusting en van een stage bij een patroon als voorwaarde van vestiging. Beide laatste condities zgn echter niet verplicht, maar kunnen door de betrokken vrije beroepsverenigingen als criterium worden aanvaard. Sommigen wensten ook de inbreng van een klein kapitaal als conditie te stellen, aldus de minister. Maar in de commissie van de Senaat, die het ontwerp grondig heeft besproken, was men terecht van oordeel, dat het aantal personen, dat ai- leen over vakbekwaamheid beschikt en niet over geld, in de kringen van de zelfstandige arbeiders zeer groot is. De eis van een aanvangskapitaal werd dan ook verworpen. Er zal zeker overleg op Benelux-ni- veau moeten plaatsvinden om de vesti gingsvraagstukken te coördineren, aldus geide ona minister Van den Boeynants. Beurs van Amsterdam Dinsdag 5 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 921i B Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 91% 91ft Ned. '51 3% 94 94% B Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92ft 92% Ned '48 3% 86% B 86% Ned. '54 3% 88ft 88% Ned '55 I 3% 88ft 88% Ned '55 II 3% 89% 89% Ned. *37 3 89% 89% DoUarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95 95ft Ned. 62-64 3 94ft 94% Cert. NWS 60% Indië '37 A 3 91 \h 91% Grootboek '46 3 88% Ned WH lening 6% 109% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 36% Nat. Handelsbank 88 89 Ned. Handelmg171 170 Amst. Rubber 69% 69% Deli Mg.en (VerJ 110 80 114.60 H.VA101% 104% Java Cult25% 29 Senembah 84% 85 Vorstenlanden14% 14% A.K.U 185% 186% Berkel's Patent (v.) 197 196% Calvé Delft cert. gew. 300% 303 Kon Pap. v Gelder 175% 176 Hoogovens cert 328 329 V2 Müller en Co. N.B 302 298 Ned. Kabelfabr 265 267 Philips 294% 297 Philips pref 153% 154 Unilever363% 367% Wilton Feyenoord i84 183 Biliton 2de r 161% 163% Dordtse Olie gew 672 675 Kon Petr (f. 20.—) 166.60 idem <50 ft f. 20.—166.40 167.40 Holl Amer. Ujn 1341^ 135 Java China Paket 125% 107.20 106.30 Ned Stoomv My. 139% 140% Kon Paket My 122% 125 Stoomvaart Mg Ned i3g i3g Nievelt Goudr cert. 122 121% v Ommeren cert 230 231,4 Kon. Rott. Lloyd iiq i^ni' Ned Scheepv Unie ^1% 123 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% 93 Den Haag 1937 1 3 86 Leiden 1947 95B R'dam *37 I-IH 3% 93 98 98% 94 93% 92% 84% 84% 93 93 83% 85 84 83% 92 91% 92 y8 92% 92% 92% 95 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 MM.. A'dam '51 2% A'dam *56 I 2% A'dam "56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag *52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credi et instellingen Amst. Bank 227 226% HH.U eert. 195% 196% Rot>t. Bank ....MM 194 193% Twentsche Bank 169 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn248 248% Borneo Sum. H.My 54% 45% Ned. G. en Sp. fabr. 191 193 Kon. Ned. Grofsm 100 100 Internatio 77 78 Rott. Droogdok My 501 503 Tieleman en Dros ..9 8% Ned. My. Walv.vrt. 83 81% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 7% 29 81% 50% 45% 58% 44% 94 53% 80 y4 30A 70 IV* 29 ft 82% 52% 46% 59% 44 ft 97% 53% 80% 30ft 70% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VJL 4/8 Edeimet. Kon. AA 42 Pref wa Idem 51 440G HoU Constructie 433GB Ing bur v. Bouwny v 129B Int. Kunststof! Ind 43% 42 Leldsche Wolsplnn 141% 143 Sikkens Lakfab *53 429 430 Ver TouwfabriekeD noy4 169 Wernlnk's Betonm 86% 86 Van wyk Textiel 65% 65 97 97

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3