De inschakeling van buitenlandse vrijwilligers zou oorlog betekenen" WEERBERICHT „Beter, dat die er niet komt SPIONEREND ECHTPAAR IN WEST-DUITSLAND GEGREPEN Bedenkingen van werkgeverszijde tegen de arbeidstijdverkorting Sjehab poogt in Libanon snel de normale toestand te herstellen 97sN» {aargang DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 No. 29509 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kroesjtsjef over het Midden-Oosten: De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat deelneming van buitenlandse vrijwilligers aan de gebeurtenissen in het Midden-Oosten „een echte oorlog" zou beteke nen. Het is naar zijn mening beter als er niet zo'n oorlog komt en er „vrijwilligers noch soldaten" naar Libanon worden gestuurd. Overeenstemming met Nasser bereikt Het officiële Sovjetrussische pers bureau „Tass" meldt dat Kroesjtsjef tegenover Indische journalisten, die hij in het Kremlin heeft ontvangen, heeft verklaard dat in de besprekingen, die hij in juli te Moskou met president Nas ser van Egypte heeft gevoerd, „overeen stemming is bereikt over de noodzake lijkheid om alle maatregelen te nemen voor de handhaving van de vrede in het Midden-Oosten en de onafhankelijkheid der Arabische staten". Hij voegde hieraan toe: „Er beston den geen meningsverschillen tussen Nasser en mij". Hij verklaarde verder dat hij en Nas ser het eens waren in de beoordeling van de „toestand, die is ontstaan als gevolg van de Britse en Amerikaanse agressie in het Midden-Oosten". „Zü, die heden ten dage geen reke ning willen houden met de wensen der naar vrede en vrijheid strevende volken en die vast willen houden aan een poli tiek van kolonialisme en imperialisme, zullen achter de loop der geschiedenis aanlopen", meende de Sovjet-premier. Aanval op Prapat Verhoogde activiteit der Daroel Islam Uit Medan is gemeld, dat opstan delingen in Noord-Sumatra de poli tiepost in Prapat, het vakantie-oord aan het Toba-mcer, hebben aange vallen en ontwapend. Dit was de tweede maal in deze maand, dat dit bungalowdorp door opstandelingen werd aangevallen. Na een felle strijd, die enkele uren duurden, werden de aanvallers door de regeringstroepen teruggeslagen. De laatste dagen zijn door benden van de Daroel Islam-beweging in West- Java 13 mensen om het leven gebracht, terwijl meer dan 100 woonhuizen door de benden in brand werden gestoken. Voorts werden nog omstreeks 350 woonhuizen geplunderd. De terroristen opereerden voorname lijk ten noorden en ten zuiden van Bandoeng Volgens de plaatselijke autoriteiten van Bandoeng houdt de verhoogde activiteit van de Daroel Islam verband met het naderen van de dag van uit roeping van de „Islamitische staat In donesië", de 7e augustus. Donderdag is het negen jaar geleden dat de D.I. leider Kartosoewirjo in het gebergte nabij Bandoeng de instelling van deze staat afkondigde. Kroesjtsjef vervolgde: „Wij, politici, zullen nog wat tijd nodig hebben om te kunnen uitmaken, welke loop de inter nationale gebeurtenissen, ten goede of ten kwade, zullen nemen". Hij voegde hieraan toe: „De landin gen van Amerikaanse troepen in Liba non en van Engelse eenheden in Jor danië zijn ondernomen met het oog op een aanval op de Iraakse repu bliek, en het ontketenen van een oor log in het Midden-Oosten, teneinde de Verenigde Arabische Republiek te vernietigen en toestanden te scheppen, die zouden leiden tot een terugkeer van de oude koloniale orde. De aanvallers zijn echter, onder de druk der volken, gedwongen geweest hun agressief optreden te verhullen. Krachten verzamelen Doch terwijl zjj naar de schijn min der agressief zijn gaan handelen, blijven zij hun krachten verzamelen. Onder deze omstandigheden moeten de vrede lievende volken buitengewone waak zaamheid aan de dag legen", aldus Kroesjtsjef. Kroesjtsjef zei ook nog, dat de Ver enigde Staten, die zich gesteld zagen tegenover zeer sterke druk van de open bare mening, „niet openlijk spreken over hun pogingen om het houden van een topconferentie te belemmeren". „Zij pogen hun verzet te verbergen door het opwerpen van allerlei pro cedurevraagstukken, die volgens hen een hinderpaal zijn voor het houden van een topconferentie. Koel weer De afgelopen 24 uur bleef de lucht druk nabij de Azoren hoog. terwijl in de omgeving van Hongarije een nieuw hogedrukgebied ontstond. Ten noorden van deze maxima staat in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke luchtstroming. Hierin bevond zich een actieve de pressie, die vanmorgen juist ten noor den van Schotland aankwam. Ze ging vergezeld van een stormveld, dat echter van beperkte omvang was. Aan de zuidzijde van de storing stroomt ook vandaag vochtige lucht naar onze omgeving. Morgen zal met westelijke winden geleidelijk wat dro gere lucht worden aangevoerd, waarin enkele opklaringen kunnen voorkomen. Het blijft echter koel weer. Advertentie Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 AUGUSTUS Zon op: 5.08 uur; onder: 20.23 uur. Maan op: 22.48 uur; onder: 12.31 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee om 7.07 en 19.29 uur. Laagwater te 2.58 uur en 15.09 uur. Advertentie UW AANDACHT WAARD KAPSALON PIJNACKER RAPENBURG 17 GESLOTEN van 10 t.m. 17 augustus. Verdiende straf Een inwoner van de Siciliaanse stad Messina heeft een hond een zo harde schop gegeven, dat het dier met een boog ever een binnenplaats i vloog en tegen een muur smakte. De Britten nemen onder de huidige omstandigheden eenzelfde standpunt in als de Amexikanen". De Sovjet-premier zei ervan over tuigd te zijn dat de Amerikaanse en Britse troepen tenslotte uit Jordanië zullen worden teruggetrokken, „omdat de volken van deze landen niet zullen rusten, voordat dit bereikt is", waar aan hij toevoegde: „de legers der ko lonisators zullen dan, overdekt met schande, moeten vertrekken". In antwoord op de vraag, welke hulp India en andere Oosterse landen zouden kunnen geven om de vrede te hand haven, antwoordde Kroesjtsjef: „Hun voornaamste taak is ervoor te zorgen dat hun openbare mening en dit geldt voor alle volken ter wereld zich niet door de manoeuvres der kolonialis ten laat misleiden". Hij besloot: „de nationale economie, het leger, de materiële macht en de zedenleer der Sovjet-Unie zullen nim mer worden gebruikt, om enige natie schade te berokkenen". Bestand op Cyprus? IN JULI BIJNA 100 DODEN Dighenis, de leider van de Eoka, de verzetsorganisatie der Griekse Cyprioten, heeft in pamfletten, die maandagavond in de Cyprische hoofdstad Nicosia zijn verspreid, een onmiddellijk ingaand bestand afge kondigd „in alle operaties tegen de Britten en Turken". Dighenis stelde de volgende voor waarde: „Indien de uitdagingen der Britten en Turken, ook na het door ons afgekondigde bestand, aanhouden, behoud ik mij na 10 augustus a.s. het recht voor een onmiddellijke tegen actie te gelasten". Dighenis' bestandsaankondiging komt na de golf van gewelddaden, die zich in de laatste tijd op Cyprus heeft voor gedaan. Alleen reeds in juli vielen er 97 doden, hetgeen meer is dan in welke maand ook van de veertig maanden, die de wanordelijkheden op Cyprus thans hebben geduurd. In de loop van maandag zijn weer twee Turken en twee Grieken om het leven gekomen. De twee Turken, hulp politiemannen. werden doodgeschoten toen zij door Larnaca in het zuiden van Cyprus fietsten. Een Griek werd doodgeschoten in de Turkse wijk van Nicosia, de andere kwam om het leven doordat een bom. die hij bij zich had. ontplofte. Ruim tweeduizend man Britse troe pen zetten inmiddels hun operatie tegen de Eoka, in het oosten van het eiland voort. Rustige Bonn weer in opspraak Echtpaar wilde vluchten (Van onze correspondent te Bonn) Het Bonner echtpaar Sch. kon onlangs, juist voor zijn vlucht naar Oostenrijk, door de Westuitse contra-spionnage- dienst worden gegrepen. Hiermede kwam een einde aan een jacht, die anderhalf jaar heeft geduurd en waarbij men op alle mogelijke manieren heeft gepoogd bewijzen te verzamelen tegen de onder verdenking staande man en vrouw. Op nieuw is hiermede het zo rustige Bonn in opspraak gekomen door spionage-ge- ruchten en arrestaties, die hier met de regelmaat van de klok geschieden. De vrouwelijke helft van het Bonner echtpaar stond bekend als een zeer aantrekkelijke dame, die- werkzaam was geweest in het Ministerie van Defensie te Bonn en bij het secretaraat van de Duitse inzending op de Wereld tentoon stelling te Brussel. De man was boek houder en propagandist van de C.D.U. te Bonn, waar hij anderhalf jaar gele den werd ontslagen. Kort na zijn ont slag werd in het C.D.U.-bureau te Bonn ingebroken, waarbij enig geld en lijsten met namen verdwenen. Deze inbraak is tot dusverre niet opgehelderd, maar men verdenkt de thans gearresteerde man er van. Het Ministeiïe van Defensie had al vroeg argwaan gekregen en poogde, om dat er verdenking wegens spionage door het echtpaar was gerezen, te we ten te komen wat het tweetal in zijn schild voerde. Het stuurde een officier op hen af, die tijdens het carnaval, ver momd en onder valse namen, in de wo ning van het echtpaar wist te komen. Daar werd hij evenwel dronken ge voerd. waarna hij er rond voor uit- kwma, dat hij zijn gastvrouw en gast heer moest schaduwenDe officier werd later disciplinair gestraft. Echtelijke ruzie Inmiddels was er tussen man en vrouw onenigheid ontstaan, wat er toe leidde, dat de heer des huizes met een groot pistool gewapend, in allerlei café's van Bonn verkondigde, dat zijn vrouw, die de echtelijke woning inmiddels had verlaten, voor de communstische Oost- duitse Staatspolitie werkte en dat men hem wilde vermoorden. Ondertussen was mevrouw Sch. door het Ministerie van Defensie, ontslagen. Zij werkte reeds te Brussel. Reeds na korte tijd bleek, dat het echtpaar weer verzoend was en dat de heer Sch., die nog altijd zonder werk was. over grote hoeveelheden geld be- schikte. Men neemt aan, dat Sch. voor de Oostduitsers spionagewerk verrichtte. Enige weken geleden haalde Sch. zijn I vrouw uit Brussel en wilde met haar jnaar Oostenrijk gaan. Juist op het mo- I ment. dat zij de grens wilden passeren, j ontving het grensstation uit Bonn be- richt, dat het echtpaar gezocht werd wegens spionage. Het Engelse parachutistenregiment .Hoessein aanwezig was. de koning in Amman heeft een demonstratie toonde veel belangstelling voer de gehoudenwaarbij ook Koning stof van de valschermen. Oplossing woningprobleem heeft voorrang Wat het SER-advies inzake ar beidstijdverkorting betreft meent het Centraal-Sociaal werkgeversverbond, naar het in zijn orgaan „Oe onder neming" schrijft, dat er belangrijke argumenten, juist voor Nederland zijn, om bij het nemen van een be leidsbeslissing over deze vraag bij zonder op zijn hoede te zijn. Het noemt de volgende punten. Internationaal en nationaal is thans, medio 1958, de economische recessie nog niet overwonnen. De politieke si tuatie in het Midden-Oosten en Noord- Afrika is geladen van gevaarlijke spanningen. Cijfers voor ons land, die tot terughoudendheid nopen zijn die betreffende de ontwikkeling van het Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. De Staal straat te Amsterdam had gisteren weer de aanblik van een dag uit de winter 19441945. Joodse landgenoten worden door de Grüne Polizei weggevoerd. De opnamendie van deze razzia wer den vervaardigd, zijn de laatste voor de verfilming van ..Het dag boek van Anne Frank"Voor deze winterse scene had men enkele ton nen namaaksneeuw. bestaande uit zout en gips, in de Staalstraai uit gestrooid. Robert Murphy, president Eisenhowers speciale afgezant naar het Midden- Oosten, gaat vandaag naar Cairo voor besprekingen met president Nasser. Bij dit eerste persoonlijke contact tus sen de president van de Verenigde Ara bische Republiek en een vertegenwoor diger van de V.S. zal Nasser, naar men verwacht, aandringen op de terugtrek king van de Amerikaanse troepen in Libanon. Murphy zal alvorens in het vliegtuig naar Cairo te stappen, een gesprek heb ben met de Libanese minister van Bui tenlandse Zaken Malik en met de vorige week gekozen president, generaal Sjehab. Laatstgenoemde verklaarde maandagavond in zijn eerste radiorede, dat de terugtrekking der vreemde troe pen één der „nationale doelstellingen" is. Aandringend op herstel van de nationale eenheid zei Sjehab. dat de vrede en de eer van Libanon kunnen worden verzekerd op basis van „oprecht heid" in zijn betrekkingen tot andere Arabische landen en „eerbied en vriend schap" in de verhouding tot de overige staten. Waarnemers te Beiroet zyn van oordeel, dat deze uitlatingen van de nieuwe president zowel de Arabische- nationalistische als de christelijke groe pen genoegen zullen doen. Saeb Salem, de opstandelingenleider in Beiroet, heeft al zijn instemming met Sjehabs wens inzake een terugtrekking der Ameri kaanse militairen betuigd. Hij zei te hopen, dat een „rechtschapen bewind" de regering zal overnemen, waardoor de toestand weer normaal zou kunnen worden. Van welingelichte zijde wordt verno- I men. dat het kabinet-Sami Solh moge lijk binnen 48 uur zal worden vervangen door een overgangskabinet, hetgeen, na de verkiezing van opperbevelhebber generaal Sjehab tot president, de tweede fase zou zyn in het streven, om de Libanese crisis op te lossen. af aan voor Libanon was bestemd. Een deel van deze strijdmachten was per vliegtuig aangevoerd. Een ander deel, dat per schip vervoerd werd, was nu pas aan land gezet, aldus de woord voerder. nationale inkomen en van de arbeids- produktiviteit. Het Centraal Econo misch Plan 1958 verwachtte voor dit jaar een daling van het reële nationale inkomen van 1,8% d.i. per hoofd van de bevolking een daling met 2,8%. Voor '57 werd ook reeds een daling be rekend en wel per hoofd van 0.4f;. Vergeleken met het le kwartaal van 1957 namen in het eerste kwartaal van dit jaar de industriële produktie. de personeelbezetting en de arbeidspro- duktiviteit af. In verband met'het mogelijk toelaat baar stellen van combinaties van 6- aaagse of 5-daagse werkweken vraagt het CSWV zich af hoe dit in de prak tijk moet toegaan. Voorgestaan wordt geleidelijkheid en een gedifferentieerde uitvoering. Het bedrijfsleven bestaat echter niet uit zelfstandig werkende eenheden, maar men is in grote mate onderling van elkaar afhankelijk. Zal het dan ook in üe praktijk eigenlijk wel mogelijk zijn dat in bepaalde fase er bijv. 3 of 4 vrije zaterdagen per kwartaal zijn waarop een deel van de bedrijven wel werkt en een ander deel niet? Zal dan het aantal gevallen waarin arbeidstijd verkorting wordt toegepast daarom niet veel groter worden dan het advies in zijn theoretische opzet wil toelaten? Voorts rijst de vraag: Hoe krijgen wij onze arbeiders gehuisvest en hoe kunnen zij de zeer hoge huren voor nieuwbouw betalen? Arbeidstijdver korting betekent een bestemming geven aan een deel van het nationale inkomen in een richting, die op geen enkele wijze het sociale probleem van onze tijd oplost. Daarom behoort een verdere huuraanpassing annex looncompensatie een hoge plaats te krijgen op de prioriteitenlijst. Al het geen dat dus bii kan dragen tot de oplossing van het woningnoodpro bleem. waartoe met name een ver dere huursanering behoort, dient voorrang te hebben boven arbeids tijdverkorting. aldus het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Volgens plan. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag medegedeeld, dat de troepen, die de afgelopen dagen in Libanon aan land zijn gezet deel uit maken van de strijdmacht, die van meet Zal Kroesjtsjef vandaag antwoorden Genève of New York In Washington verwacht men, dat de nota van Kroesjstjef over de a.s. top conferentie vandaag zal worden over handigd. Men zegt, dat president Eisenhower j meer en meer overhelt tot de idee om de topconferentie in Genève te laten hou den inplaats van in New York. Maar als Genève gekozen zou worden, dan zou de topconferentie niet eerder dan op zijn vroegst op 18 augustus worden gehouden, omdat men zo maar niet ineens de men sen uit de hotels in Genève kan weg sturen. Als een van de redenen, waarom Eisenhower Kroesjtsjef niet in New York wenst te ontmoeten wordt ge noemd, dat deze zich bij Eisenhower „persona non grata" heeft gemaakt, als gevolg van vele op onverantwoordelyke wijze geuite beschuldigingen. Die kringen geloven voorts, dat Eisen hower hoopt, dat premier De Gaulle er toe gebracht zou kunnen worden, naar Genève te gaan, want Eisenhower weet. dathij niet naar New York wil komen. Berichten uit Parijs wijzen er echter op. dat De Gaulle aan geen conferentie, die onder auspiciën van de Ver. Naties zou staan, wil deelnemen. Volgens diezelfde kringen geven Ame rikaanse officiële personen in particulie re gesprekken toe, dat De Gaulle gelijk heeft, een wei-voorbereide conferentie te willen, die niets te maken zou hebben met de gemakkelijke propaganda-metho- den, die een bijeenkomst door de VN ge organiseerd, zou bieden. Maar de Ver. Staten hebben zich nu al zozeer aan een conferentie onder aus piciën van de V.N. gebonden, zeggen zij, SfAeTJthanst?.ï1®en„notr maar de m°£e" andere voorraden hebben". „Wij zijn lijkneid overblijft, die propaganda beter volstrekt niet bezorgd", aldus de woord voor te bereiden dan Kroesjtsjef. I voerder. Syriseh-Jordaanse grens gestolen De Jordaanse regering heeft Svrië er maandag van beschuldigd, dat het de grens met Jordanië heeft gesloten. De regering van Jordanië verklaarde later dat zij, bij wijze van vergeldingsmaat regel. Syriërs heeft verboden Jordanië binnen te Komen. Jordanië heeft na de opstand in Irak de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. verbroken. Zoals bekend hebben de Britten hun militaire vluchten van Cyprus naar Jordanië voorlopig gestaakt, daar de regering van Israël bezwaren heeft ge opperd tegen de Britse en Amerikaanse vluchten boven Israëlisch gebied. Een Britse militaire woordvoerder in Jordanië verklaarde, dat de Britse troepen op het vliegveld van Amman „ruim voldoende levensmiddelen en andere voorraden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1