Lusfrumcorso spreidde ongekende pracht ten toon Stevige wind deed gelukkig niet veel afbreuk aan fraaie geheel Praalwagens en personenauto's kregen vaak hartelijk applaus Ook verlicht avondcorso trok vele duizenden toeschouwers MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 (Van een onzer redacteuren) Het houden van een corso is een riskante bezigheid. Het welslagen ervan is afhankelijk van zoveel factoren, die men niet in de hand heeft, dat men eigenlijk pas van een volledig geslaagd corso kan spreken, wanneer het veilig en wel terugge- keerd is op de plaats van bestemming. De onzekere factoren zijn onder meer de kwaliteit van de bloemen, het aantal deelnemers en het weer. Het aantal deelnemers dat stond voor het Rijnsburgs corso al spoedig vast was groot genoeg om een mooi corso te bouwen. De kwa liteit van de bloemen bleek uitstekend te zijn en zo bleef als laatste onzekere factor het weer over. De weersverwachting was vrijdag niet al te on gunstig voor zaterdag, maar zaterdagmorgen heeft men toch nog wel erg bedenkelijk gekeken. Niet alleen dat er een stevige wind stond, maar bovendien regende het 's morgens nog even flink. Vrijwel de gehele middag heeft de zon geschenen, al ging die dan wel eens even schuil achter een paar zwarte wolken. De wind was alleen hinder lijk en vooral op het open stuk tussen Rijnsburg en Oegstgeest had hij veel vat op de bloemen. Het bindwerk was echter goed stevig en zo heeft de wind niet veel afbreuk gedaan aan het fraaie geheel, en kan men spreken van een stralend corso, dat door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trok. 's Avonds was de wind vrijwel geheel ver dwenen. huis gebracht worden met een auto („Is er een wagen" „Wie kan er rijden?")„Waar zyn de figuranten, want de jury moet keuren?" En zo ging het maar door, de gehele morgen, totdat de wagens allemaal in de juiste volgorde op het plein van Flora stonden. Dan ineens is alle be drijvigheid weg: de comitéleden .zitten uit te rusten in hun auto's en langzaam trek het sprookje verder. Alleen de Rijkspolitie of de gemeentepolitie, voor zover het Leiden betreft, heeft het druk met het regelen van het verkeer en het „ruim-baan" houden voor de corsowagens. Het verkeer kon, voor zo ver wij dat hebben kunnen nagaan, vlot worden afgevoerd en langdurige opstop pingen hebben zich niet voorgedaan. De getroffen verkeersmaatregelen in verband met het omleiden van het ver keer met name bij de toegangswegen tot Leiden, hebben aan de verwachtin gen voldaan. Was de belangstelling tijdens het corgo groot, ook zaterdagmorgen zijn velen een kijkje komen nemen in de veilinghallen van „Flora", waar de wa gens te bezichtigen waren. De bezichtiging in de morgenuren heeft dit voor op de bezichtiging tijdens het voorbij trekken, dat men iedere wagen rustiger kan op nemen. Anderzijds mist het de „sfeer" van het corso: de vele kijkers en de lange stoet. Toch is de bezichtiging men zou bijna van een tentoonstelling spreken een onderdeel van het pro gramma dat wij niet gaarne geschrapt zouden zien. De wagen vqn het corso-comité voor het Leidse station. Het lustrum-corso moest alle vorige corso's slaan, zo zeiden de heer G. J. Kiersch als ontwerper en artistiek adviseur en het Stichtingsbestuur „Rijnsburgs Bloemen corso", reeds maanden geleden. Deze wens, die tevens een belofte inhield, is geheel in vervulling gegaan. Het corso 1958 was mooier dan ooit! Het ondervond dan ook allerwege waardering, hetgeen bleek uit de reacties van de toeschouwers en uit de woorden of gebaren van de organisatoren. Iedereen was meer dan tevreden: alle wensen waren volledig in vervulling gegaan. Het avondcorso is een sprookje geworden. Met de goed verscholen lichtpunten heeft men het corso in gloed gezet, zodat het eigenlijk weer een geheel ander corso was dat rondtrok. Vertrek om 2 uur precies De opening werd verricht door de echtgenote van de Britse consul te Rot terdam, mevrouw Bumstead. Na de be groeting door burgemeester en wethou ders van Rijnsburg en door het corso- bestuur, stak mevrouw Bumstead enige bloemen in de toeven van de eerste wagen, die van het comité. In een kort toespraakje schetste zij de betekenis van de bloemen voor Nederland en vooral voor Rijnsburg, dat een zo groot aandeel heeft in de export. Precies om 2 uur draaide de eerste corsowagen het terrein van „Flora" af om zijn zegetocht te beginnen. Het ge lukt de organisatoren ieder jaar op tijd van start te gaan en dat is een compli ment waard. Bovendien is het nog zo dat men ook een kwartier of twintig minuten eerder weg zou kunnen gaan, omdat alles dan reeds klaar is voor het vertrek. Het is trouwens prettig dat men zo stipt vasthoudt aan de tijd, het gehele schema is er immers op gebouwd en het zou voor de toeschouwer niet prettig zijn wanneer zij lang zouden moeten wachten. Onvoorziene omstan digheden kunnen zich altijd nog voor doen onderweg en daar kan geen reke ning mee gehouden worden bij het op stellen van het tijdschema. Een goed begin is echter het halve werk! Onrust verdwenen Wanneer het corso eenmaal gestart is, is alle onrust en bedrijvigheid plot seling verdwenen. Zaterdagmorgen was het in „Flora" nog een gejaag en gevlieg: de telefoon stond niet stil; dat moest nog even gehaald worden; die deelneemster moest nog even naar De door ons vervaardigde PRAALWAGENS in het BLOEMENCORSO van zaterdag, behaalden een le, 2e, 3e en een 5e prijs; by de luxe wagens de hoogste onderscheiding voor de mooiste wagen van het Corso. Ver der een ereprijs, 2 maal een 3e, een maal 4e en 5e prijs. Onthoudt dit adres: ALBERT PAAUW, HOFSTRAAT 1 - RIJNS BURG TEL. k 1718—2579 Praalwagengebouw tel. 4294. Vijftig wagens Er reden in de stoet niet minder dan 18 praalwagens en 32 personen auto's mee, die tezamen dus een stoet van aanzienlijke lengte vormden, waarvan het voorbijtrekken bijna een half uur in beslag nam. De praal wagens waren onderverdeeld in vier klassen, die van de verenigingen, van de buurtverenigingen, van de kwekers en van de bedrijven. Van de buurtverenigingen kwam het Centrum uit Rijnsburg het beste voor de dag met de praalwagen „Zomer", voorgesteld door drie dames die in grote ringen waren gezeten. Het aantal bloe men op deze wagen was niet zo erg groot, maar wat er aan bindwerk te zien was, was van goede kwaliteit. Ook de opbouw was zonder twijfel knap te noemen. De buurtvereniging Kanaal straat, evenals alle andere buurtvereni gingen uit Rijnsburg, kwam met de aardige wagen „Chinoise". De riksja, het Chinese poortje, de lampen en de twee personen bij het wagentje gaven goed de sfeer weer. De „Smidstraat" met „Crescendo" heeft misschien nog het meeste te lijden gehad van de wind. Tussen Rijnsburg en Oegstgeest woei de opbouw om en eerst tijdens de rust heeft men dit weten te hei-stellen. Jam met dat tallozen in Leiden dus niet hebben kunnen zien dat deze wagen heus mooi was. Gelukkig voor de hoog gezeten dame, dat haar stoeltje niet omgewaaid is, al heeft zij misschien wel even benauwd gekeken toen de stellage voor haar het begaf. De witte en diep rode gladiolen vormden een mooie com binatie. Niet warm Medelijden hadden wij met de wa- terskiënde dame uit de wagen „Hol lands Glorie" van de buurtvereniging Sandtlaan. Het weer was wel niet slecht, maar om In je badpak de reis mee te maken viel niet mee. Ze was dan ook zo verstandig geweest een korte badjas aan te trekken, maar desondanks leek het ons toch nog niet warm. De vereniging had ongetwijfeld veel werk gemaakt van deze wagen en vooral de kunstig gebouwde boot trok aller aandacht. De buurtvereniging „Beste- vaer" had twee kunstschilders in de dop opgezocht voor haar wagen „Kleuren palet". Het op de wagen gebouwde pa let en de kwasten waren meer bestemd voor grote (in de letterlijke zin van het woord dan) meesters, maar wie weet hoe groot de beide kleine schilders nog eens worden! Ook andere verenigingen kwamen goed voor de dag. De grossiers en exporteurs uit Rijnsburg behaalden in deze afde ling de hoogste lof met hun wagen „Herfst", hoewel wij deze wagen wel wat sober vonden. In leder geval paste deze praalwagen goed bij het weer, dat eerder een beetje herfstachtig, dan zomers aandeed. De personeelsvereniging van „Flora" legde speciaal de nadruk op het feit dat dit het lustrumcorso was. Er was keurig bindwerk op aangebracht, al kwam het geheel ons wat stijf voor. Overigens een aardig idee speciale nadruk te leggen op dit lustrum. De derde prijs in deze afdeling ging, naar de gezamenlijke damverenigingen' RDC uit Rijnsburg en LDV uit Leiden, die enkele moeilijke situaties op enorm grote borden hadden aangebracht. De kwekers De kwekers lieten drie mooie wagens rijden. De Katwykers en Valkenburgers noemden hun wagen „Lente" en spreid den een bonte pracht van talloze bloe men ten toon. Het moet een lust zijn vanuit het raam naar zulk een bloe menweelde te kijken! De kwekers uit Rijnsburg hadden zeer veel werk ge maakt van hun wagen „Diana". Niet alleen dat men vele bloemen had ver werkt, maar ook verschillende opgezette dieren hadden een plaatsje gevonden op deze wagen. In de mythologie is Diana de godin van de jacht, die wordt uitgebeeld met boog en pijlen; zaterdag was zij tot leven gekomen op deze praalwagen. Tenslotte reed in deze groep nog mee de wagen „Paauwenoog" van de kwekers uit Noordwijkerhout, een prachtige wagen, die vooral ook aan de achterzijde goed was afgewerkt. Vaak is een wagen aan de achterzijde gezien niet erg aantrekkelijk, doch deze wagen toonde ook aan de achterzijde een mooie aanblik. In de groep bedrijven kreeg „Bloe- menland" de eerste prijs. Hier bleek weer dat bloemen en groenten uitste kend te combineren zijn en bovendien werd hiermede duidelijk de belangen sfeer van de Coöp. Boerenleenbank te Rijnsburg uitgebeeld. De Cig. Import Cy. had drie lieftallige dames in prach tige jurken, die vooral de belangstelling van de dames trokken, op haar praal wagen doen plaats nemen. „Glorie van Holland", de derde prijs in deze groep was eveneens een aardige wagen, waar bij vooral het draaiende molentje op viel. Buiten de prijzen Vier praalwagens zijn buiten de prijzen gevallen, doch dat wil niet zeggen dat zij best gemist zouden kunnen worden in dit corso. Iedere praalwagen was zijn plaats in het corsos ten volle waard en al mag er dan geen prijs zijn toegekend, de waardering van het publiek was er niet minder om. De wagen „Snarenspel" viel wat sterk op, niet zozeer door de bloemen en de hoge opbouw, als wel door de vele gou den bladeren, die er verwerkt waren in de harpen. Het accent viel daardoor wat te weinig op de bloemen en dat zal wel de reden zijn dat er geen prijsje afkon. Een aardige wagen misschien wat stijf was „Bloemsierkunst" van de bloembindcursus te Rijnsburg. Ver schillende proeven van bekwaamheid waren op deze wagap ten toon gesteld, o.a. een bruidsboeket en tafelversiering. De twee dames, die de wagen „Regen boog" tot zetel hadden, hadden het nog niet zo slecht getroffen in hun plastiek regenjassen. Niet dat het regende, doch de jassen boden een goede bescherming tegen de frisse wind. Aardig was op deze wagen het contrast tussen de don kerpaarse gladiolen, die de regenwolken voor moesten stellen en de rode, rose en witte, die de zonneschijn uitbeeldden. Tenslotte de wagen „Lady in fur", waar op Miss Holland 1954, Cock Harteveld uit Leiden, was gezeten in een nertz- mantel ter waarde van f25.000. Personenauto's fijner De praalwagens maken ongetwijfeld de meeste indruk tijdens het voorbij trekken van de stoet. Enerzijds wordt dit veroorzaakt door de grootte van de wagen en anderzijds door het feit dat een praalwagen gewoonlijk voor stelt. De meer kritische kijker echter zal ongetwijfeld zien dat er bij de personenauto's minstens even veel schoons te zien valt. En als het gaat om fijne kunst dan moet een praal wagen al heel mooi zijn, wil hij een werkelijk goede personenauto naar de kroon steken. De personenauto's heb ben over het algemenen iets fyners. Dat was zaterdag ook weer te zien. Prachtige kleurencombinaties, sierlijke lijnen, uitstekend werk van de binders en bindsters. Er reden nog twee per sonenauto's meer mee dan in het pro gramma stonden vermeld. schoonheid gezocht, en daardoor vie len deze wagens dan ook echt uit de toon. Het zal ongetwijfeld leuk zijn in een personenauto mee te rijden in het corso, doch dat moet er niet in ontaarden, dat men een auto geheel „vollaadt" met kinderen. We gunnen de kinderen graag en pretje, doch wij geloven dat goed bezette tot overbezette auto's niet in het corso passen. Twee personen, al of niet met chauffeur, lijkt ons echt wel voldoende. Tenslotte een derde kritische opmer king: bij enkele personenauto's had men nogal kwistig gebruik gemaakt van „hulpmiddelen", zoals koperwerk. Nu kan koper op zichzelf erg mooi zijn en wij hebben ook wel corso-auto's ge zien, die met behulp hiervan fraai op gemaakt waren. Het gevaar is echter dat er teveel wordt gebruikt en ook hier geldt dat overdaad schaadt. De hoogste eer De personenauto van de voorzitter van „Flora", de heer T. Kralt. die j buiten mededinging meedeed. Het is niet mogelijk van elke perso nenauto een beschrijving te geven. De bloemen zijn veelal hetzelfde en ook de auto's vertonen veel overeenkomst al is de een mooier dan de ander. Het komt er vooral op aan hoe de toeven zijn aangebracht en hoe de kleurencombina ties zijn. Slechts een enkele wagen wil len wij hier noemen en dat is dan na tuurlijk in de eerste plaats de mooiste wagen van het corso. De heel Alb. Paauw droeg de hoogste eer van dit corso weg met zijn wagen in eigen ar rangement. De heer Paauw heeft al meer deze hoogste onderscheiding ge kregen en ieder jaar weer komen de ingewijden al vroeg kijken hoe deze wagen er dat jaar uitziet. Reeds voor de jury haar oordeel had kenbaar ge maakt, was men het er bijna algemeen over eens dat de heer Paauw ook dit jaar weer de prijs zou krijgen. De voorspellingen kwamen uit en de heer Paauw stelde zich dus weer voor een jaar in het bezit van de wisselprijs van het Leidsch Dagblad. De wagen was op zeer fraaie wijze opgemaakt met rode rozen en licht bladeren. De voorzitter van veiling „Flora", de heer T. Kralt, was ook dit jaar weer pre sent, echter buiten mededinging. Waar schijnlijk had hij wel in de prijzen ge vallen, wanneer hij zijn wagen voor de keuring had laten komen. Een fraaie wagen, evenals die van het corso comité, die de stoet opende. Overdaad schaadt Over het algemeen waren de per sonenauto's uitstekend opgemaakt, al was de kleurencombinatie hier en laar wat gewaagd of minder geslaagd. Oen enkele opmerking dient gemaakt te worden over de personenauto's met reclame. Over het algemeen was de reclame op bescheiden wijze aange bracht, doch een enkeling had het meer in de hoeveelheid dan in de I MIDZA-BONNEN De echtgenote van de Britse consul I daarmede het sein tot het vertrek steekt de laatste bloemen en geeft van de stoet. Vele wagens waren verlicht nog mooier Het avondcorso dat langs de Leidse singels en door Oegstgeest en Rijnsburg trok, heeft evenals 's middags veel belangstelling gehad. En terecht. Het verlichte corso heeft iets sprookjesachtigs en in vele gevallen zijn de wagens verlicht mooier dan overdag. Het is jammer dat er niet een aparte jury was ingesteld om de verlichting te beoor delen. Wij geloven dat het resultaat soms verrassend geweest zou zijn. Wagens die van de jury misschien een derde of vierde prijs kregen tijdens de keuring 's morgens, zouden het 's avonds misschien veel hoger gebracht hebben. Mogelijk kan het corso-comité eens over wegen extra-prijzen beschikbaar te stellen voor de verlichting. slaagde verlichting. Voor de praalwa gens blijken de lampen gemakkelijker te verstoppen te zijn dan op de perso nenauto's, wanneer men tenminste af gaat op het aantal personenauto's en praalwagens, waarin de verlichting naar onze smaak niet zo goed was. Bij de praalwagens was dit aantal zeer gering; bij de personenauto's veel groter. Dit jaar experimenteerde men met het laten branden van Bengaals vuur langs de Leidse singels. Het was inder daad een experiment, want men kon het er niet over eens worden, wat het effect zou zijn. Zou de kleur van het vuur een gunstige of nadelige invloed hebben? Men was er niet zeker van, al had men natuurlijk de beste verwachtingen. Wij vinden, dat men het maar bij deze ene keer moet laten. Niet dat het Bengaals vuur een nadelige invloed had op de bloemen of dat er vreemde en onge wenste effecten verkregen werden, nee, veleer kan men zeggen dat het iets over bodigs is. In de eerste plaats is het avondcorso al zo sprookjesachtig, dat er geen andere hulpmiddelen behoeven aangewend te worden om de bloemen- stoet aantrekkelijker te maken. Ten tweede had het schijnsel weinig of geen vat op de wagens althans niet op de plaats waar wij stonden. Het Bengaals vuur werd ontstoken in de graskant en het meeste licht scheen dus tegen de ruggen van de toeschouwers. Hier en daar viel een streep rood licht op de straat en dus ook op de wagens. Alleen de toppen van de praalwagens werden in :n rode gloed gezet, hetgeen op zichzelf niet onaardig was, doch wel een wat vreemde combinatie ging vormen met het onderste gedeelte van de wa- Niet xo gemakkelijk Verlichting aanbrengen op praalwa gens, en in het bijzonder op personen auto's, zal niet gemakkelijk zijn: men zag dan ook geslaagde en minder ge- De prettigste wijze van verlichting is ongetwijfeld, wanneer men de lampjes in de bloemen verwerkt. Men krijgt dan een mooie verlichting van binnenuit. Er is hieraan één bezwaar verbonden en wel dat men overdag de lampjes reeds ziet zitten. Worden de lichtpunten aangebracht tijdens de pauze tussen middag- en avond- corso, dan krijgt men onvermijdelijk het plaatsen van kleine schijnwerpers op de bloemen. Er moeten stellages worden aangebracht, die storend wer ken op het fraaie geheel. Dat er en kele wagens helemaal niet verlicht waren, viel te betreuren. De organisatoren zijn mannen van de klok, zoals 's middags in Rijnsburg bleek, maar him horloges liepen 's avonds toch wel een paar minuten voor, bij de start van het avondcorso. Deze enkele opmerkingen willen hele maal niet zeggen, dat wij geen waar dering hebben voor dit avondcorso. In tegendeel: dit corso is een sprookje dat wij niet gaarne zouden missen. De ef fecten zijn zo geheel anders, dat men bijna van een geheel ander corso kan spreken. Ook op dit onderdeel van het programma kan men met voldoening terugzien.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9