ZOET Laatste nieuws Bedrijvigheid op Oud-Poelgeest Dronkemansrit eiste een aantal slachtoffers in Noordwijkerhout Het LEIDSCH DAGBLAD 97ste jaargang Maandag 4 augustus 1958 Tweede blad no. 29508 Europees Oecumenisch Jeugdcongres Op het voorplein van het kasteel „Oud- Poelgeest" prijken de vlaggen van ne gen landen, waarvan vertegenwoordi gers het zevende Europees oecume nisch Jeugdcongres bijwonen. Het gonst in een om het kasteel van be dryvigheid, want dit congres beperkt zich niet alleen tot de congressisten, doch de directie van Oud-Poelgeest beijvert zich tevens de aandacht van belangstellende buitenstaanders op het congres te vestigen. Zaterdagavond waren in het koetshuis tal van genodigden bijeen die in da ge legenheid werden gesteld een indruk te krijgen van wat in de afgelopen week de hoogtepunten van het congresleven waren geweest. Zij werden begroet door de adj. directrice C. M. Baronesse van Heemstra. Er waren niet alleen jongeren uit Europese landen, want zowel een vertegenwoordiger uit India als een be woner van Gana (West-Afrika) vertel den bijzondheden over het leven en wer ken in hun geboorteland. Het grote nut van een intemationnaal congres is dat men over het leven en denken in andere landen een inzicht krijgt, dat blijkens de verklaringen van de deelnemers ge heel anders is dan men zich altijd had voorgesteld. Dit werd o.m. uitgebeeld in een z.g. komische opera, waarin 't wan begrip tot uiting kwam, gevolgd door een heftige woordenwisseling die ten slotte moet leiden tot wederzijdse begrip en interesse voor eikaars problemen. Eendiorama werd benut om inzicht te krijgen omtrent de levensgewoonten in een negerdorp. Na een muzikaal inter mezzo werd een maskerspel opgevoerd, waarbij gebruik werd gemaakt van zelf gemaakte maskers. Het spel vertoont enkele door honger, ziekte en dood be dreigde inlanders, hun medicijnman en later de westerse hulp waardoor honger en ziekte grotendeels verdwijnen, als mede het analfabetisme. De moeilijkheid blijft: wanneer moet de westerling zich terugtrekken. Het moment is moeilijk te bepalen, doch schijnt dikwijls eerder te zijn dan men denkt. Met toelichting werden enkele platen gedraaid uit India. De commentator merkte terecht op dat deze muziek wel STADSNIEUWS Hoogheemraadschap van Rijnland Bij de periodieke verkiezing in het 2de kiesdistrict (Hoofdplaats Haarlemmer- liede en Spaarnwoude) is tot hoofdinge land verkozen de heer D. J. van Schie te Haarlemmerliede en Spaarnwoude; in hetzelfde kiesdistrict is tot hoofdinge land-plaatsvervanger verkozen de heer J. J. M. Visser te Halfweg. Bij de periodieke verkiezing in het 11de kiestdistrict (Hoofdplaats Reeu- wijk) is tot hoofdingeland verkozen de heer P. van der Linde te Reeuwyk en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer Jac. van Spengen Azn. te Reeuwijk. Bij de tussentijdse verkiezing in het 12de kiesdistrict (hoofdplaats Hazers- woude) is tot hoofdingeland verkozen de heer Jos. van der Eyk te Benthui zen; bij de periodieke verkiezing in het 16de kiesdistrict hoofdplaats Zoeter- meer) is tot hoofdingeland verkozen de heer J. C. Groenewegen te Zoetermeer en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer C. J. van Swieten te Stompwijk (gemeente Leidschendam). Kon. onderscheiding voor J. van Rijn VEERTIG JAAR BIJ DE SLF De heer J. van Rijn, werkzaam aan de Lichtfabrieken, afd. Elektriciteit, her dacht zaterdag zijn 40-jarig ambtsjubi leum. Alvorens aan dit feit by de Licht fabrieken aandacht kon worden ge schonken, was de heer Van Ryn uitgenodigd, ten Stadhuize te komen. Hier werd hem door de loco-burge meester, wethouder J. C. van Schaik, de eremedaille in brons van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Hierna werd de heer Van Ryn in de directiekamer van de SLF ontvangen. Wegens afwe zigheid van de directeur, ir. Y. Ykema, nam hier de hoofdingenieur, ir. F. J. J. Meuwese, de honneurs waar. Hij wenste de jubilaris van harte geluk met zyn koninklijke onderscheiding en zyn jubi leum. Ir. Meuwese prees het vakman schap en de prettige wijze van omgang van de heer Van Rijn met superieuren en collega's en overhandigde hem de oorkonde van het gemeentebestuur en de gratificatie. Ook van de zyde van zijn onmiddellijke superieuren werd grote waardering voor de heer Van Ryn tot uitdrukking gebracht, waarby in het bijzonder de grote praktische ervaring en de liefde voor het werk werden ge noemd. Vertegenwoordigers van de Personeels vereniging sloten zich bij deze woorden aan en overhandigde een herinnering aan deze dag. In de kantine hadden zich, na de huldiging in de directiekamer, de naaste collega's van de heer Van Ryn verza meld. De heer W. P. E. Broers maakte zich tot tolk van de gevoelens van het personeel, dat dagelijks met de heer Van Rijn in contact komt. De heer Broers noemde de heer Van Rijn een voorbeeld voor de anderen, iemand die met energie zijn taak vervult en een grote mate van collegialiteit aan de dag legt. Ook de chef van de heer Van Ryn, de heer L. M. I. Baljé, sprak de jubila ris op hartelyke wyze toe en voegde aan zyn woorden, evenals de heer Broers, een aardige attentie toe. De heer Van Ryn dankte tenslotte allen, die deze dag voor hem onverge- telyk hadden gemaakt. Vervolgens kwa men velen hem gelukwensen. De echt genote en de beide dochters van de ju bilaris woonden deze huldiging even eens by. AUTO REED AUTOMATIEK BINNEN By het afryden van de Havenbrug in de richting Oude Herengracht is zater dagavond omstreeks 11.30 uur een per sonenauto geslipt. De auto reed het trottoir op en ramde een gevel van het perceel Oude Herengracht 20, waarin een automatiek is gevestigd van de heer Van Roode. De onderzyde van deze gevel werd ontzet, terwijl tevens een grote spiegelruit sneuvelde. Ook een ry- wiel, dat tegen de gevel was geplaatst, werd vernield. Hoewel er onder de be zoekers van de automatiek een paniek ontstond, werd niemand gewond. De auto werd slechts licht beschadigd. even vreemd voor ons zou zyn als de westerse muziek voor hem was. De vor mingsleider ds. J. M. Hoekstra had de leiding op zich genomen van een pan tomime- en mimespel. Gistermorgen waren alle deelnemers van het congres aanwezig in de Groene- of Willibrordkerk waar het congres werd besloten met een oecumenische avond maalsdienst, waar als liturg optrad ds. J. M. Hoekstra, de prediking werd ge houden door mr. A. W. Kist en het Hei lig Avondmaal werd bediend door ds. G. F. Callenbach. J. N. Wassenaar plotseling overleden In de ouderdom van 61 jaar is giste ren plotseling overleden de heer J. N. Wassenaar, adjunct-directeur van de gemeentelyke accountantsdienst te Lei den. Na eerst enige tyd in Ryksdienst ge weest te zyn, trad de thans overledene op 15 november 1918 in dienst der ge meente Leiden. Zyn belangstelling ging vooral uit naar de financiële aangele genheden van de gemeente en zo is hy dan ook lange tijd werkzaam geweest op de afdeling Financiën, waar hy vooral bemoeienis had met het samen stellen van de begrotingen. Enige jaren geleden werd hy benoemd tot adjunct directeur van de gemeentelijke accoun tantsdienst. DS. C. v. d. WEELE BEDANKT VOOR BEROEP Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Chr. Geref. Kerk te Woerden. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand juli werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.506.216.29 en terugbetaald f 1.380.639.01. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 389 en het aantal afbetaalde boekjes 227. Op 6396 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 135.037.25 bygeschreven. Er werden 816 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlyke inhoud van f21.800.17. Het tegoed der 41.255 inleggers be droeg aan het einde der maand f28.936.754.19. Auto reed motorrijders en fietsers aan Gistermiddag tegen zes uur heeft een 26-jarige jongeman uit Noord- wijk, die zonder in het bezit te zyn van een rybewys en onder de invloed van sterke drank verkeerde, een be stelauto bestuurde op de Gooweg tus sen de Schulpweg en de Langelaan te Noordwykerhout, eerst een motorry- der met duopasagiere en enkele hon derden meters verder drie wielrijders by het inhalen aangereden. De gevolgen van deze dronkemansrit waren het ernstigst voor een 8-jarige jongen, die by zyn vader achter op de fiets zat. Een schen> uitsteeksel van de bestelauto, welke bij de aanrijding met het motorrijwiel beschadigd was. raakte de jongen aan de hals, waardoor een slagaderlijke bloeding ontstond. Geluk kig konden twee juist passerende ver pleegsters de bloeding vrij spoedig stel pen. Met bovendien een ernstige been wond werd het jongetje op dokters advies snel naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De vader van de jongen kwam met zijn hoofd op de weg terecht en liep een hoofdwond op. Zijn beide andere zoons, van wie er een voor hem en een achter hem reed, werden in de berm geslingerd en licht gewond. Van de berijders van het motorrywiel bekwam de duopassagiere Grote juwelendiefstal Een grote hoeveelheid gouden siera den, ringen, horloges, sigarettenkokers, enz., is het afgelopen weekeinde gesto len uit de juwelierszaak „De Goud beurs", aan het Damrak 57, in het cen trum van Amsterdam. Vanmorgen ont dekte een employé, dat de buitendeur geforceerd was en alarmeerde direct de politie. Hoe groot de waarde van het gestolene bedraagt kon vanmorgen nog niet worden opgegeven, maar vast staat wel, dat de dieven een flinke slag heb ben geslagen. enkele sny- en schaafwonden, terwyl de bestuurder er goed afkwam. Na de aanrijding reed de dronkeman door, maar hij werd nabij Leeuwen horst door de bestuurder van een vrachtauto tot stoppen gedwongen, zo- dat hy en zijn eveneens onder invloed Kind OD bewaakte Overweg van sterke drank verkerende drie kame- raden niet aan de spoedig ter plaatse OOOr trein geaOOO zijnde Rijkspolitie konden ontkomen. Zij zouden trouwens toch wel achter haald zijn, want een bydehand meisje, een dochtertje van de heer Van de Meer, uit de Van 't Haaffstraat, had het nummer van de bestelwagen geno teerd toen zij bij een café te Noord wijkerhout enkele naar haar mening dronken personen daarin had zien plaatsnemen en wegrijden. Haar vader bezorgde deze notitie voor de zekerheid by de Rykspolitie. Aanvankelijk ontkende de dronken Noordwijker, dat hij de bestelauto be stuurd had en hy fantaseerde een vijfde inzittende, die de chauffeur zou zyn geweest. Van genoemd meisje wist de politie echter, dat er slechts vier per sonen in de auto waren gestapt. Na enige tyd in de cel op het politiebureau te hebben doorgebracht, bekende de jongeman tenslotte dat hy de schuldige was. Cees Laseur in ziekenhuis (Van onze Haagse redactie) Cees Laseur, directeur van de Haag gelegenheid van de 100e geboortedag sche Comedie, is in Parys in het zie OEGSTGEES 7 Hulde aan Koningin Emma Voordat het bloemencorso de Louise de Colignylaan bereikte, waren by het Rosarium een aantal buurtbewoners alsmede enkele bestuursleden van de oranjevereniging byeengekomen om ter van Koningin Emma een bloemenhulde te brengen ter nagedachtenis aan deze zo sympathieke Oranjevorstin. Aan de voet van het aldaar opgerichte monu ment legde de voorzitter der oranjever., de heer N. van Weizen een fraai bloem stuk en kwamen kinderen met hun ouders een vaas met prachtige bloemen in de nationale kleuren plaatsen. Deze eenvoudige en misschien juist daardoor zo treffende hulde trok uiteraard de aandacht van velen, die daar aanwezig waren om de komst van het bloemen corso af te wachten. RIJKSPOSTSPAARBANK By het Rykspostspaarbankkantoor Oegstgeest werd in de maand juli ingelegd f. 126,507,56 en uitbetaald f. 93,338,79. VERBETERING VOETBALTERREIN De Voetbalverenigingen S.C.O. en U.D.O. hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek om het herstel van de gebreken aan het voetbalterrein aan de Gaan van Alkemade op kosten van de gemeente. De grasmat laat namelijk op verschillende plaatsen te wensen over. In een mondeling overleg met de bestu ren van beide verenigingen is overeen stemming bereikt over de volgende pun ten: de gemeente zal in het vervolg het onderhoud van het terrein op zich nemen. De jaarlykse huur zal met f. 200 worden verhoogd. De gemeente zal de herstellingen van de grasmat, waarom is gevraagd, verrichten. Voor deze her stellingen vragen B. en W. aan de raad een krediet van f. 2000. kenhuis opgenomen. Hy vertoefde met vakantie in de Franse hoofdstad, toen hy een maagbloeding kreeg. Zyn toe stand laat overbrenging naar ons land niet toe. TWEE BUITENLANDERS VERDRONKEN Twee bewoners van het jeugdhotel aan de Leuvensestraat te Scheveningen, de 19-jarige Serge A. H. Paulin, uit Pa rys en de 23-jarige Roger Williw, af komstig van het eiland Wight, worden sedert gisteren vermist. Zij waren bij golfbreker 46 in Scheveningen gaan zwemmen en waren hier nog door een vriend waargenomen toen zij zich in nood bevonden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 augustus. Veemarkt Aanvoer in totaal 1791; vette koelen en ossen 1166, varkens 625. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 295/320, 2e kW. 270/285, 3e kw. 250/ 260, varkens (lev. gew.) 185 183 161, VOORSCHOTEN Dierenbescherming De afd. Voor schoten van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren heeft in haar algemene ledenvergadering, gehouden onder lei ding van de voorzitter de heer De Pries ter, tot secretaris benoemd M. A. Ver met, Leidseweg 172, tot penningmeeste- resse mevrouw J. M. Drossaart Bentfort- Van 't Zelfde, terwijl mevr. T. Emmink- De Vries, die in het bezit is van het di ploma „dieren EHBO", Prinses Beatrix- laan 3 Voorschoten, tel. 2911 aan het be stuur is toegevoegd als adviserend lid. TH. BEETS OVERLEDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is te Voorschoten plotseling op 77-jarige leeftyd overleden de heer Th. Beets, ko lonel b.d., Ridder Militaire Willemsorde. Deze onderscheiding werd hem verleend wegens zyn moedig gedrag in de tweede wereldoorlog. De begrafenis is woensdag a.s. om 14.00 uur op de Nederlands Hervormde Be graafplaats te Voorstoten. WASSENAAR Feest voor de jeugd De laatste dag van de feesten in het Kerkiehout, zaterdag j.l. was speciaal voor de jeugd bestemd. Heel aardig was de gecostumeerde optocht, waarmee 's morgens plm 10 uur een aanvang werd gemaakt. De jury, bestaande uit mevr. I. Ernst- man-Steghgers en de heren P. Zeg waard en P. Zonneveld, kende de hoofd prijzen toe aan 1. Henny Veldhuis en Ineke en Jacques Visser; 2. Kinderen Van Veen; 3. Margo en Willy Koot. Om 11 uur volgden de kinderspelen, waarvan de uitslagen waren als volgt: turfrapen meisjes 6 en 7 jaar: 1. Die- neke Kenens; 2. Anneke v. Schie; 3. Nanny Zwanenburg; 50 m. hardlopen jongens 6 en 7 jaar: 1. Harry Remmers waal; 2. Wim Heidinga; 3. Henk v. Eenige;t eierlopen meisjes 8 en 9 jaar: 1. Coset Hoef akker2 Ineke Brouwer; 3. Magda Byi; zaklopen jongens 8 en 9 jaar: 1. Leo Piesems; 2. Karei de Rooy; 3. Jan Rotteveel; serveren meisjes 10 en 11 jaar: 1. Agtnes Farlevliet; 2. Feitje Werkhoven; 3. Ria Jonk; hindernissen- baan jongens 10 en 11 jaar: 1. Hendrik Kenens; 2. Ido de Vries; 3. Hans Hei dinga; behendigheidswedstryd op fiet- sensen meisjes 1215 jaar: 1. Bep Emst; 2. Corrie Rotteveel; 3. Jopie Nell; voet- baltennis jongens 1215 Jaar: 1. Peter 61atat 2. Jopie Slaitsj 8. Emst d, Ham. Een speciale kindermiddag werd in de 1 grote tent verzorgd door Ohris Hofland en zijn gezelschap. Op gevoerd werd het 1 bekende sprookje van Roodkapje en de I wolf, maar op een bijzonder aantrekke- lij'ke wijze met tussenvoegsels van zang en ballet. Ook de aanwezige ouderen I hebben er van genoten i Nadat voorzitter Geerlógs de heer Hof- land en zyn gezelschap had bedankt werden de prijzen uitgereikt en mochten de dreumessen van 2 tot 5 jaar een grab belton plunderen. j Het staat wel vast, dat de leden van i de buurtvereniging en dat zyn zowat I alle bewoners van het Kerkehout hun hart op de laatste avond nog eens heb ben opgehaald aan de kermisvermaken en dansen. AANRIJDING In verband met werkzaamheden aan de Katwijkseweg ter hoogte van hotel Dutch Inn had een aanryding plaats tussen een vrachtauto en een personen auto bestuurd door de 47-jarige Duitse ingenieur F. Kleineberg uit Köln-Bram- feld, die met grote snelheid de wegver- nauwing nam. Zijn 44-jarige echtgenote liep een rechterbovenbeenfractuur, een gebroken knieschyf, een hoofdwond en een hersenschudding op en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Spannende wielerwedstrijd De jaarlijkse wielerwedstryd van de Buurtvereniging Oostdorp en omgeving, waarvoor niet veel belangstelling meer bestond, zyn zaterdagmiddag in ere hersteld. Medewerking werd verleend door de Wielervereniging „De Spar taan" uit Den Haag, waarvan de voor zitter, de heer H. Ammerlaan, de lei ding van de wedstrijden op zich had genomen. Aan de start kwamen het eerst de amateurs op gewone rywielen voor 12 ronden, waarvan de uitslag was: 1. J. v. Kleef (27 min. 59 sec.)2. L. J. J. Paar- dekoper; 3. S. Kooistra; 4. F. Bellekom; 5. J. Edelaar; 6. R. Saarman. Veel strijd werd niet geleverd. Een grappig inter mezzo was een gekostumeerde z.g. wed- wedstrijd over 6 ronden. Om de uitzon derlijk toegetakelde groep deelnemers aan deze Tour de France, waarvan de winnaar in de gele trui werd omhelsd, is hartelyk gelachen. Junioren en adspiranten van De Spartaan reden 20 ronden, wegens een valparty met gedund aantal. Na enkele ronden hadden H. Verstappen en C. Dreyer een voorsprong, welke zij gesta dig opvoerden. De eindstrijd tussen hen was spannend. Uitslagen: 1. H. Ver stappen (45 min. 29 sec.); 2. C. Dreyer; 3. P. Riem (in de laatste ronden uit het peloton gevlucht); 4. J. Brik; 5. A. Ver baan; 6. A. Rynders. De laatste wed- stryd ging tussen amateurs-nieuwelin gen A-B-klasse en onafhankelyken van „De Spartaan" over 40 ronden. Na 30 groep G. v. Rhyn eveneens uit Was- naar, de leiding met achter hem in een groep G. v. Rhyn evenseens uit Was senaar. Eerstgenoemde zakte echter af en toen werd de kop genomen door de 16-jarige L. Althuizen. Heel spannend was de laatste ronde, waarvan het re sultaat was: 1. K. Hamelink (1 uur 22 min. 25 sec.); 2. N. v. Leeuwen; 3. C. v. Leeuwen; 4. L. Althuizen; 5. G. van Rhyn; 6. J. v. d. Weegen. De prysuit- reiking had plaats in de zyzaal van café Flora. Vanmorgen is op de bewaakte over weg by de Poulingstraat te Almelo het Ambonese jongetje F. W. H. Malisama, van nog geen twee jaar, door de pas serende trein Hengelo—Almelo gegre pen en gedood. Volgens de politie te Almelo waren de spoorwegbomen gesloten. Het kind was onder een der bomen door gekropen. De trein had door het ongeval zes minuten vertraging. Hans Kaart naar Londen De acteur-operazanger Hans Kaart heeft besloten de hoedanigheid acteur vaarwel te zeggen en zich geheel aan de opera te wijden. Hy zal zich te Lon den vestigen, waar hy onder contract komt bij het Royal Opera House Covent Garden. Hier zal hij voornamelyk dra matische tenorpartijen gaan zingen. Hans Kaart besloot zijn Nederlandse acteurscarrière met „De Boomgaard" bij het Rotterdams Toneel en een rol in de vrijwel gereed zijnde film „Fanfare", van Bert Haanstra. Voetbal op 24 augustus Het voetbalcompetitieprogramma voor de eerste dag van de nieuwe wedstrij denreeks (24 augustus a.s.) luidt, aldus de „Sportkroniek", als volgt voor de ere divisie Blauw Wit—PSV; Spel. Enschede— DOS; FeijenoordNOAD; MVVRapid JC; Schev. H. S.—NAC; VVV—ADO; AjaxDWS-A; Willem 2-Sparta; Elink- wykFortuna '54. Auto botste bij Haminkeln tegen boom DODE EN ERNSTIG GEWONDE (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond omstreeks 8 uur botste op de weg van Wezel naar Bocholt nabij Haminkeln (ongeveer 8 kilometer van Wezel in West- I Duitsland) een personenauto be- stuurd door een 35-jarige inwoner van Markelo tegen een boom. De ge volgen waren zeer ernstig. De 30-ja- rige G. Ooibrink uit Markelo, die naast de bestuurder zat, werd dode- lyk gewond. Met een schedelbasis- fractuur werd hij overgebracht naar een ziekenhuis in Wezel, waar hy even na aankomst overleed. Een 41-jarige inwoner van Markelo. die achter in de wagen zat. is met een heupfractuur in het ziekenhuis te We zel opgenomen. Zijn toestand was van- morgen redelijk. De bestuurder liep slechts lichte ontvellingen op aan zijn gezicht. De auto is totaal vernield. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets met zekerheid bekend. Vaststaat dat er met een flinke snel heid is gereden. Onderzoek naar de dood van coureur Peter Collins De Westduitse autoriteiten zullen vandaag een onderzoek instellen naar de oorzaak van het autoongeluk, waar bij de Engelse coureur Peter Collins om het leven kwam. Zoals men elders kan lezen, schoot de Farrari van Collins gisteren tijdens de wedstrijd op de Nürburg Ring om de „Grote Prijs van Duitsland" van de baan. Aan het onderzoek zullen de politie, de organisatoren van de wedstrijd en een official van het Ferrari-team deel nemen. ECONOMISCHE HULP AAN TURKIJE De economische hulp. die Turkije van de Verenigde Staten, het Interna tionale Monetaire fonds en de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking zal ontvangen, bedraagt in totaal 359 miljoen dollar. Bovendien heeft Turkije uitstel van betaling voor schulden van in totaal 400 miljoen dollar gekregen. Door deze hulpverlening zal Turkije zyn invoer kunnen vergroten en al zijn behoeften kunnen dekken. Het uitstel van betaling geldt voor een periode van 6 maanden. Inmid dels zullen onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe aflossingsre geling. HITTEGOLF IN ITALIË De hittegolf, die reeds bijna een week in Italië heerst, is nog steeds niet aan het afnemen, ofschoon volgens de weervoorspellingen de temperatuur in de komende dagen zal gaan dalen. In Bologna was het zondag 37.8 graden, in Rome 37. in Florence en op Sardinië 36.3 graden. De hitte heeft totnogtoe slechts een drietal directe slachtoffers gemaakt. Een vyftiental mensen is by het baden in zee of in de meren ver dronken. NEDERLANDS LERAAR IN ENGELAND VERDRONKEN Zaterdagavond is de heer H. Janssen, een 26-jarige leraar uit Oss, in zee voor de kust van Bournemouth (Zuid-Enge- land) verdronken. Van het strand af kon men zien, dat hy in moeilykheden verkeerde en plotseling verdween. Leden van de reddingsbrigade vonden het stof felijke overschot later op korte afstand van de boulevard in ondiep water. De heer Janssen vertoefd in Bourne mouth om een zomercursus voor Euro pese leraren by te wonen. G.S. Zuid-Holland: géén satellietstad Ged. Staten van Zuid-Holland geven de minister van Binnenlandse. Bezits vorming en P.B.O. in overweging niet tot stichting van een satelliet stad over te gaan om de in het westen des lands te verwachten bevolkings toeneming te kunnen opvangen. Ener- zyds biedt, aldus het advies, de stedengroep LeidenDen HaagDelft wel voldoende woonruimte om de bevolkingsaanwas in de komende 20 jaar op te vangen, anderzijds is het op gang brengen van een groeiproces als bij het plan Wilsveen werd voor gesteld. alleen dan verantwoord, als de uitbreiding op zich zelf onvermij delijk is of nationaal rendabel. Hier voor is geen bewijs geleverd en daar om verdient een gedecentraliceerde ontwikkeling de voorkeur. In het beraad over de noodzakelykheid van de stichting van een nieuwe stad hebben G.S. opnieuw berekeningen ge maakt van de beschikbare woonruimte in de Randstad Holland en de te ver wachten groei in zielental. In tegen stelling tot de prognose van de „werk- commissie westen des lands" waarby de bevolking in de randstad in 1980 op 1.200.000 zielen wordt geraamd, schat het college van G.S. dit getal op 1.150.000 tot 1.160.000. De woonruimtecapaciteit voor de Haagse agglomeratie is met 730.000 personen te laag gesteld, meent het college, mede door een te laag berekende woningbezetting (3.3) en kan voor 1980 gesteld worden op 770.000 personen, met een gemiddelde woning bezetting van 3,55. Met de woonruimtecapaciteit van de agglomeratie Leiden (270.000) en van Delft (120.000), heeft de stedengroep Leiden—Den Haag—Delft woonruimte voor 1.160.000 personen. Geleidelijke realisatie van de structuur plannen van Delft en Leiden c.a., afgestemd op de behoeften van de stedengroep. zal voor die groep als geheel evenzeer ruimte scheppen als de bouw van een nieuwe stad, aldus het advies. BRITSE VLUCHTEN OVER ISRAËLISCH GEBIED Israël heeft opnieuw een nota aan Engeland gezonden, waarin stopzetting van vluchten over Israëlisch grondge bied wordt geëist. Eerder is in Britse militaire krineen te Amman gemeld, dat een vlucht van Cyprus over Israëlisch gebied naar Jordanië, ter bevoorrading van de Britse troepen aldaar, was afgelast. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie verklaarde, dat het Israëlische verbod in militair opzicht geen belangrijke gevolgen heeft. Alle nodige voorraden zyn thans ter plaatse ln het Midden-Oosten en schepen zullen de luchtbrug vervangen, aldus de woord voerder. CALLMONEY VERLAAGD TOT 2 1/4 Vanmorgen is het tarief van Callmo- ney (daggeld) met een kwart procent verlaagd tot 2 1/4 Op 23 juni vond een verhoging plaats tot 2%7r. De ver laging van heden is zuiver een gevolg van de ruime geldmarkt en werd in geldkringen verleden week reeds voor speld. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG (iiniiiiiiumiiiitiiiinniiiiN^ STOFFELIJK OVERSCHOT BIJ DOORN GEVONDEN In de bossen bij Doom heeft een va kantieganger gisteren de stoffelykfe resten gevonden van de 30-jarige Amsterdammer E. A. Cohen, die al sinds 31 maart 1958 vermist werd. BEURSOVERZICHT Teleurstellende markt Amsterdam, 4 augustus. De eerste beursdag van deze week bracht iets lagere koersen voor de inter nationale waarden. Aandelen Kon. Olie vielen tegen, bij een opening op f 166.10, tegenover een slotkoers van vrydag jJ. van f 166.60. De pariteit van Amerika bedroeg f 163.—. De lage koers is hoofd- zakelyk toe te schrijven aan de politieke toestand in de wereld in verband met de verwikkelingen in het Midden-Oos ten. De houding van Kroesjtsjef maan de tot een zeer voorzichtige houding. De handel was minimaal, mede in verband met het feit dat Londen wegens „bank holiday" gesloten was. De arbitrage op het Damrak gaf een paar stukjes Kon. Olie af omdat zy die in Zwitserland met een kleine winst konden terug kopen. In het verdere beursverloop bleef de handel beperkt en de aandelen liepen op tot f 166.50 De zwakke ten dentie in de olie-aandelen miste haar uitwerking op de overige internationale waarden niet. Philips was nauwelyks pryshoudend, Unilevers en Aku's een punt lager. KLM werd een halve gulden hoger geadviseerd. In de scheepvaart sector verloor Rott. Lloyd 2 punten: de overige waarden bleven prijshoudend tot een kleinigheid lager. Certificaten Deli een paar dubbeltjes hoger, Amsterdam Rubber onveranderd terwyl HVA een punt beneden vrijdag werd vernomen. De verlaging van het call-money (dag geld) door de banken met een y* tot 2V* bracht hoegenaamd geen veran dering in de koersen van de staats obligaties. Het langlopende papier was een kleinigheid hoger, het kortlopende fractioneel lager en ook hier was de handel zeer rustig. WISSELKOERSEN Londen 10.56—10.56%New York 3.78*4— 3.79; Montreal 3.93%—3.94%; Parijs 89.8589.95; Brussel 7.59%— 7.60y«; Frankfort 90.37—90.42; Stock holm 73.23—73.28; Zürich 86.52—86.57; 86.52—86.57; Zürich <vr. fr.) 88.37%— 88.42%: Milaan 60.79%—60.84Ko penhagen 54.6054.65; Oslo 52.81% 52.86%; Wenen 14.6iy4—14.62%Ankara 3.79%3.79%Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.26%—13.28. Advertentie Hoofddealers van PLYMOUTH va f13.480 DE SOTO CHRYSLER IMPERIAL v a f 14.140 v a f 22.950 v a. f 37.200 DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 8 - TEL. 112090 Beurs van Amsterdam Maandag 4 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 90% 91% 94 93% 93% 92 y4 92 A 86% 1 86% B 88% 88 A 88 V8 88 i« Ned '55 II 3% 89% 89% 89 89% 92% 92% Investeringscert. 3 95 95 Ned. 62-64 3 94A 94A Cert. NWS 59 %L 60% 91A 91H Grootboek '46 3 88% Ned. W.B lening 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. gew. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew Kon Petr (f. 20.—) idem (50 f.20.— Holl Amer lyn Java China Paket KL.M Ned Stoomv My Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert. Ommeren eert. Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie 36% 36% 873/4 88 171 171 69 69% 110.40 110 80 103 101% 28L 25% 84 84% 15% 14% 187% 185% 197 197 301% 300% 176 175% 329 328 303% 302 269 265 295 294% 154 153 364 363% 183 184 164% 161% 675% 672 167 166.60 166.50 166.40 135% 134% 126 125% 105.50 107.20 139% 139% 122 122% 137 136 122% 122 230 230 121 119 121% 121% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3 85% 86 Leiden 1947 93% B 95B I R'dam *37 I-LQ 3% 93% 93 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97 98 Premieleningen A'dam '53 3 94% 94 A'dam '51 2% 92 93% A'dam '56 12% 84% 84% A'dam '56 H 2% 98L 93 Eindhoven '54 2% 84 83% Enschede '54 2% 84% 84 Den Haag '52 I 2% 92% Idem H 2% 91% 91% R'dam '52 I 2% 92% 92% 92% Utrecht '52 2% 9411 95 Z.-HoU 1957 2% 99H 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226% HJB.U eert195% Roüt Bank 194 Twentsche Bank 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn248 Borneo Sum. H.Mij. 45% Ned. G. en Sp. fabr. 191 Kon. Ned. Grofsm 100% Intematio 77 Rott. Droogdok Mfj 500 Tieleman en Dros 9 Ned. My. Walv.vrt. 83 Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 7y4 28fj 81 Va 49% 45% 59% 43A 92% 53%exd. 80% 30% 70% 227 195% 194 54% 191 100 77 501 83 81% 50% 45% 58% 44% 94 53% 80% 30A 70 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 1/8 Edelmet Kon. AA 41% 42 Pref w.a Idem 51 440G HoU Constructie 433GB Ing bur v Bouwnyv 129B Int Kunststof! Ind 41% 43% Leidsche Wolsplnn 139G 141% Sikkens Lakfab *53 425 429 Ver TouwfabriekeD 173 Va 170y4 Wernlnk's Betonm 86% 86% Van wyk Textiel 65% 65% 97 97

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3