KROESJTSJEF EN MAO WILLEN „ONMIDDELLIJK" TOPGESPREK Het Westen heeft geen vastomlijnd plan wat betreft liet Midden-Oosten WEERBERICHT NA GEHEIM OVERLEG IN PEKING Een felle aanval op het Westen Grootste struikelblok voor topconferentie Beschouiv Arabieren eindelijk als volivassen zakenmensen 97ste jaargang MAANDAG 4 AUGSTUS 1958 No. 29508 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte sme^ l. Lelden - OW, na MOS» Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. J> De communistische leiders van de Sovjet-Unie en China, Kroesjtsjef en Mao Tse Toeng, hebben er zondag na een geheime conferentie van drie dagen te Peking op aangedrongen zonder verwijl een topconfe rentie over het Midden-Oosten te houden. Deze oproep is vervat in een communiqué, dat nog geen uur voor het vertrek van minister president Kroesjtsjef uit Peking werd gepubliceerd. Kroesjtsjef en zijn metgezellen waren donderdag in het grootste geheim te Peking aangekomen. Tot die metgezellen behoorden o.a. maarschalk Malinowski, de minister van Defensie, en Koeznetsof, die in het communiqué „waarnemend minister van Buitenlandse Zaken" wordt genoemd. In het communiqué wordt niet met zoveel woorden aangedrongen op deelneming van communistisch China aan een topgesprek. Er wordt in de bekendmaking gesproken over het Midden-Oosten, waar de spanning door de „gewapende agressie" van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zeer zou zijn toegenomen, over ontwapening en een topconferentie. Van de Amerikanen en Britten wordt geëist, dat zij dadelijk hun strijdkrachten uit Libanon en Jordanië terugtrekken. De enige manier om de wereldvrede te bewaren, is, aldus Kroesjtsjef en Mao, over te gaan tot ontwapening, het verbieden van kernwapens, opheffing van bases in andere landen en ontbinding van de militaire blokken. Het Zuidslavische revisionisme wordt in het communiqué „het grootste gevaar voor de communistische beweging" genoemd. Medezeggenschap voor Mao Tse Toeng Het persbureau van communistisch China heeft de tekst van het gemeen schappelijke communiqué bekend ge maakt: De twee partijen, aldus het communi qué ware n het erover eens, dat de Sov jet-Unie en China, met de andere landen in het socialistische kamp en alle andere vredelievende landen en volken, grote successen bereikt hebben in de strijd voor het verminderen van de internationale spanning en het be waren van de vrede. De vredespolitiek van China en de Sovjet-Unie heeft in toenemende mate de sympathie en steun van de volken van de wereld ver worven. India, Indonesië, de Ver. Arabi sche Republiek en de andere landen van Azië, Afrika, Amerika en Europa, die vredelievende samenleving huldigen, spelen een steeds belangrijker rol in de versteviging van de vrede. Daarentegen verzet „het agressieve imperialistische blok onder aanvoering van de Ameri kaanse monopoliegroepen" zich hard nekkig tegen het vreedzame naast-el- kaar-bestaan. Het weigert koppig de internationale spanning te verlichten en belemmert een bijeenkomst van rege ringsleiders van de grote mogendheden, intensiveert de voorbereidingen voor een nieuwe oorlog en bedreigt de vrede en veiligheid van alle volken. De „imperia listische krachten" zijn de vijanden van vrede, democratie, nationale onafhanke lijkheid en socialisme. Verder wordt o.m. gezegd, dat de ge beurtenissen in het Midden-Oosten en andere delen van de wereld aantonen, dat de nationale bevrijdingsbeweging niet te stuiten is, het tijdperk van het kolonialisme voorgoed voorbij is en dat elke poging om een koloniale heer schappij te handhaven of te herstellen de zaak van de vrede afbreuk doet en tot mislukking is gedoemd. Veel winti Gisteren trok een rug van hoge lucht druk over onze omgeving, hetgeen een weersverbetering tot gevolg had. Deze r stond in verbinding met een flink ontwikkeld hogedrukgebied ten westen van de Golf van Biscaye. Aan de noor delijke zijde van dit hogedrukgebied was een vochtige zuidwestelijkelucht- stroming aanwezig die vandaag ook tot onze omgeving doordrong. Dit ging plaatselijk met wat lichte regen ge paard Voor het weer van de. komende 36 uur is een actieve depressie van be lang die in snel tempo de oceaan over trekt en die morgen op het noordelijk deel van de Noordzee wordt verwacht In verband daarmee zal de wind gaan toenemen. Het koufront van de depres sie kan tijdelijk wat regen brengen, maar na de passage stroomt drogere lucht het land binnen, waarin weer op klaringen zullen voorkomen. De twee partijen bij de conferentie hebben uitvoerig van gedachten gewis seld over de belangrijke vraagstukken, waarvoor de Sovjet-Unie en China in Azië en Europa in de huidige interna tionale situatie gesteld zijn. Zij werden het volledig eens over maatregelen, die genomen moeten worden om „"agressie" te weerstaan en de vrede te waarborgen. Meningsverschil bijgelegd? Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Kroesjtsjefs driedaags bezoek aan Peking wordt in Londen algemeen be schouwd als een aanwijzing, dat Mao en hij hun recente meningsverschillen heb ben bijgelegd en dat communistisch China veertien dagen na het begin van de onderhandelingen over een topge sprek ook op het tapijt is verschenen. Kroesjtsjef, zo meent men in Weste lijke diplomatieke kringen, kan nu ook volledig namens China spreken en hoopt daarmee meer druk uit te oefenen op het Westen om een topconferentie op zijn voorwaarden te aanvaarden. Aan de andere kant was Kroesjtsjef waar schijnlijk bezorgd over de houding van Mao, die kennelijk ontevreden was over het feit, dat hij tot dusver volkomen buiten de onderhandelingen was gehou den. Enkele uren voordat Kroesjtsjef des tijds het Britse plan voor het houden van een topgesprek binnen de Veilig heidsraad aanvaardde, kwam er uit Peking een veroordeling van dat plan. De reden daarvoor was niet ver te zoeken communistisch China is niet erkend door Amerika en niet vertegen woordigd in de UNO. Nationalistisch China is dat wel. Men acht het hier niet onmogelijk, dat Kroesjtsjef daarom vorige week op nieuw terug kwam op het houden van een topconferentie in Genève buiten de Verenigde Naties om. Nu, na Kroesjtsjefs ontmoeting met Mao (en het was opvallend dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden tijd kon vinden om naar Peking te gaan) is het duidelijk, dat na keihard onderhandelen, de Russische premier de Chinezen ook zeggenschap in inter nationale aangelegenheden en op de crisis in het Midden-Oosten heeft ge geven. Een tweede feit, dat in verband hier mede in Londen de aandacht had, was dat nergens in het communiqué, zoals dat vroeger het geval was, de rol van Moskou als leider van de communisti sche wereld werd vermeld. Het commu niqué legde integendeel de nadruk op de gelijkheid en „de kameraadschappe lijke wederzijdse hulp tussen de Sovjet- Unie en communistisch China". De reis van Kroesjtsjef naar Peking zal dan ook, naar men hier aanneemt, de weg naar een topgesprek over het Midden-Oosten niet vergemakkelijken. Het is niet onmogelijk, dat wanneer de Russische premier thans zou eisen com munistisch China eveneens uit te nodi gen het Westen hem er van zou beschul digen te trachten de conferentie te torpederen. Koninklijke familie in San Remo De Koninklijke familie is zaterdag ochtend aan boord van de jachten Piet Hein en Groene Draeck uit Monte Carlo naar San Remo aan de Itali aanse Rivièra. niet ver van de Franse grens vertrokken. Daar heeft zij zater dagavond een wandeling gemaakt, zon der door iemand te zijn herkend. Hoessein heft Iraaks- Jcrdaanse Unie op Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag by decreet bepaald, dat de Iraaks-Jordaanse unie heeft opgehouden te bestaan. Deze unie werd in februari in het leven geroepen, twee weken nadat Egypte en Syrië zich hadden verenigd tot de Verenigde Arabische Republiek. Twee weken geleden deelde koning Hoessein nog mee. dat hij zich na de moord op zijn neef Feisal als hoofd van de unie beschouwde en alles in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de unie „vrede en stabiliteit te herstellen". 1 Zoals bekend hebben sindsd en ech ter tal van mogendheden waaronder de Sovjet-Unie. de V.S., Engeland, I Turkije. Perzië en Pakistan het re publikeinse bewind in Irak erkend. Koning Hoessein onderschreef de beslissing vai zijn kabinet om de Jor daanse grondwet te herzien, nu de constitutie van de Arabische federale I staat is opgeschort en in feite niet kan worden toegepast". Voorts werd besloten, dat de regering alle fondsen en eigendommen van de Arabische federale staat, welke thans I in Jordanië zijn, in beheer zal houden. (Van onze correspondent te Londen) Twee weken na de eerste activiteiten voor een topgesprek over het Midden- Oosten, begint men niet alleen in Amerika, maar ook in Engeland steeds meer op te zien tegen de berg, die men moet beklimmen. De hele kwestie is thans met Kroesjtsjefs verrassende reis naar Peking zo enorm verwarrend geworden, dat weinigen nog een uitweg zien. Het is niet zo zeer de propaganda, waar het Westen bang voor is, want wat dat betreft kunnen i Amerika en Engeland Kroesjtsjef ook nog wel enkele dingen vertellen. Wat werkelijk beangstigend begint te worden, is dat ruim een week vóór het voorge nomen begin van de topconferentie er niet veel op wijst, dat het Westen een realistische politiek-op-lange-termijn voor het Midden-Oosten heeft ontworpen, behalve dan enkele vage plannen voor economische hulp aan dit gebied. I bereiken, is een afbakening van de in- I vloedsfeer in dit werelddeel en zelfs een dergelijk resultaat is nog twijfelachtig. I Als steeds meer landen zich willen gaan bemoeien met het topgesprek, het- I geen na Kroesjtsjefs ontmoeting met I Mao onvermijdelijk lijkt, is er 99 pet. j kans dat de conferentie, waar die ook I wordt gehouden, helemaal geen resul- Noodzaak topgesprek is er niet meer! De topconferentie zal in geen geval hier iets aan toe kunnen bijdragen. Het enige, wat men eventueel zou kunnen taat zal opleveren, behalve dan voor Kroesjtsjef, die een stem in het Midden- Oosten heeft gekregen, en voor de rest naar hartelust zijn gal over het Westen zal hebben kunnen uitspuwen. De dringende noodzaak voor een top gesprek is er niet meer. Libanon heeft een nieuwe president en de Anglo-Ame- rikaanse acties hebben de vrede niet meer in gevaar gebracht dan de laatste Amerikaanse kernproef dit deed. Als Mao ook aanwezig wil zijn bij het top-gesprek, is er een kans, dat zij helemaal niet doorgaat. Maar het is een kleine kans, aangezien te veel landen reeds hebben laten weten de top als enige kliniek voor wereldziekten te be schouwen Top-gesprek of geen top-gesprek, Amerika en Engeland zullen zo spoedig mogelijk moeten trachten een reële politiek voor het Midden-Oosten te vin den. Amerika heeft nooit een lijn voor dit gebied gehad, behalve dan wat de Amerikaanse ol'>-maatschappijen, die belangrijke fina iële belangen in het Midden-Oosten hebben, voorgeschreven. Engeland had een politiek, die na de gebeurtenissen van de laatste jaren volledig achterhaald is en zij heeft het 100 jaar geleden 2 augustus 1858 werd Koningin Emma ge boren. Zaterdag heeft het Haagse gemeentebestuur de koningin, die zo lang in Den Haag heeft ge woond. geëerd door een krans te leggen bij het monument in Den Haag. Fotode wnd. burgemeester van Den Haag. de heer C. H. P. W. van den Oever plaatst de krans waarschijnlijk nog moeilijker dan Ame rika, om zich aan de nieuwe omstandig heden aan te passen. Moeilijker. Krachtige wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later enkele op klaringen, maar ook plaatselijk enkele buien Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 AUGUSTUS Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 22.22, onder 11.28. Hoogwater te Katwijk te 6.32 en 18.53 u. Laagwater te 2.25 en 14.36 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De landingen in Libanon en Jordanië waren gemakkelijk genoeg en op dat tijdstip het enige, wat het Westen kon doen. De troepen weg te halen is moei lijker, wanneer men er geen idee van heeft wat er daarna kan gaan gebeuren en het evacueren van Jornadië vermoe delijk hetzelfde is als het ondertekenen van koning Hoessein's vonnis, die Amerika en vooral Engeland ten op zichte van het nieuwe regime in Irak hebben betoond, dat zij de noodzakelijk heid van een nieuwe lijn inzien. Maar welke lijn? Daarover is de afgelopen twee weken in Engeland heel wat gepraat en ge schreven. Velen trachtten te bewijzen, dat Engeland niet afhankelijk was van de olie uit het Midden-Oosten. Maar dat is niet volledig gelukt. Zeker, de Britten kunnen het grootste deel van hun behoeften uit Amerika betrekken, doch de kwestie is tevens, dat zij grote financiële belangen in Irak en de olie- sjeikdommen bij de Perzische Golf heb ben. Dit is een van de belangrijkste rede nen waarom gezaghebbende Engelse bladen en politici steeds luider aandrin gen de relaties met de Arabische landen, voordat het te laat is. een zuiverder en zakelijker basis te geven. Het kernpunt Zaterdag heeft het bloemencorso uit Rijnsburg bijzonder veel belang stelling getrokken, zowel in Rijns- burg zelf als in Oegstgeest en Lei den. De praalwagen ..Zomer' van de Rijnsburgse buurtvereniging Centrum verwierf een eerste prijs. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over dit uitstekende corso. (Foto LD./Van Vliet) Irak, het centrum tijdens de spannen de dagen na de Brits-Amerikaanse lan dingen, is nog steeds het kernpunt. De nieuwe leiders, zo redeneert men te Londen, weten aan welke kant hun brood is gesmeerd en dat is niet de Russische, waar men geen druppel olie kwijt kan. Men put verder vertrouwen uit het feit, dat het nieuwe Irak tot dusverre met zorg heeft voorkomen het Westen voor het hoofd te stoten. Of dat zo zal blijven is een kwestie, die het Westen grotendeels in eigen hand heeft. Er is volgens waarnemers hier weinig twijfel aan, dat premier Macmillan de kracht van het Arabische nationalisme en het anti-feodalisme heeft erkend en het als zodanig wil aanvaarden. Irak vormt het aanknopingspunt. Het is rijker dan Syrië en Egypte bij elkaar en zelfs al zou het tenslotte besluiten zich aan te sluiten bij de Verenigde Arabische Republiek, zou dat nog geen grote overwinning voor Nasser be hoeven te zijn. want niet alleen heeft Irak meer weg te geven, de nieuwe leiders zijn Arabieren, die precies het zelfde met koning Feisal hebben gedaan als Nasser destijds met Faroek. En de kans dat zij in de toekomst Nasser als symbool zullen vervangen is niet hele maal denkbeeldig. Schema's voor hulp, zoals de Italiaan se premier Fanfani de afgelopen week in Washington en hier in Londen be pleitte. klinken mooi. maar het Westen moet nu eindelijk wel geleerd hebben, dat de rijke gever des te meer wordt gehaat. Bovendien Arabië is rijk eenoeg als de olieroyalties maar niet in Cadil lacs en neonpaleizen worden geïnves teerd. De enige kans voor het Westen, zo meent men hier. is dan ook de Arabie ren eindelijk als volwassenen te be schouwen en hard en zakelijk met hen te onderhandelen. Of, zoals de „Econo mist" deze week zei: „Laat men een datum met Kroesjtsjef afspreken. Maar veel belangrijker nóg: laat men een begin maken met een realistische poli tiek".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1