De New Yorkse beurs beweegt zich tussen haussiers en baissiers Kerkdiensten Leiden en omgeving Afnemend verschil tussen het aandelen- en obligatierendement Belastiiigfactor bij cle berekeningen Over ruilverkavelingsplaii Ade moet dinsdag worden gestemd Lelden was deze éne week mooie bloemenstad medit U i« katwgk ko men» er is daar een (raai aangeklede expositie vandaag trok een groots torso door Lei den-*• omgeving. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 (Van onze financiële medewerker) Terwijl wü dit schrijven is de hausse op de Newyorksse beurs tot staan geko men. Het indexcijfer voor industriële aandelen is tot boven 500 opgelopen en nog slechts ca. 20 punten van de hoogste stand in 1956 verwijderd. Neemt men hierbij in aanmerking dat de thans gepubliceerde halfjaarscjjfers merendeels een belang rijke teruggang van de bedrijfsresultaten aanwijzen, dan is het duidelijk dat het de verwachtingen voor het tweede halfjaar zijn, waarop de Amerikaanse haussiers hun aankopen baseren. Als steeds zijn de adviseurs in de V.S. het over de verdere vooruitzichten van de effectenbeurs niet eens en het feit dat deze adviseurs verdeeld zijn in twee groepen, namelijk de haussiers (die belang hebben bij een koersstijging) en de baissiers (die belang hebben bij een koersdalnig), maakt het voor het publiek al héél moeilijk om zich over het toekomstig verloop van de koersen een oordeel te vormen. Aar» de ene kant wordt erop gewe zen dat de verminderde investeringen van de Amerikaanse industrie, op $7 mil jard aangenomen, worden gecompen seerd door een verhoging van de over heidsuitgaven met 3 miljard en een verhoging van defensieuitgaven met S 5^ miljard. Voorts dat sinds augustus 1957 de voorraden bij de ondernemingen met Vi miljard per maand zijn ge daald en thans een zeer krap bodem niveau hebben bereikt en om niet meer te noemen, dat beleggingsfondsen en pensioenfondsen tezamen per jaax 8 5M miljard moeten beleggen en het beleg ging zoekend kapitaal het aanbod van nieuwe aandelen met oa I's miljard overtreft. Als een steun voor die markt wordt ook gewezen op de zeer omvang rijke baisseposities, welke op de New- Yorkse beurs lopen en die te eniger tijd zullen moeten worden gedekt. Aan de andere kant wordt door me nige effectenfirma in New York tegen het hoge koerspeil van de aandelen ge waarschuwd waardoor het gemiddelde rendement beneden 4% is gedaald en nog slechts weinig hoger is dan dat van de obligaties. Hierin ziet men o.i. terecht een waarschuwing omdat de geschiedenis leert dat de beleggers hun voorkeur voor aandelen verliezen als het rende ment ervan beneden dat van de obli gaties daalt, tenzjj er sterke inflatie- verwachtingen bestaan, welke het rende ment geheel op de achtergrond dringen Zoals wij de vorige week schreven, zijn er thans in de V.S. ongetwijfeld symptomen van een nieuwe inflatie, voor een deel door de grotere regeringsuitga ven en de plaatsing van obligaties bij de banken, maar aan de andere kant wordt op een anti-inflatiepolitiek aangedrongen en heeft de regering tot nu toe bijv. de gewenste belastingverlaging nog steeds uitgesteld. In elk geval is de Newyorkse beurs op de verwachtingen voor het tweede half jaar en voor 1959 behoorlijk vooruitgelopen en daardoor ongetwijfeld meer kwetsbaar geworden, immers alleen reeds omdat hoge bomen veel wind vangen. En wanneer men denkt aan de politieke windstoten welke uit het Midden-Oosten afkomstig zijn en waaraan vooreerst nog geen einde is ge komen lijkt het verstandig dat aan de Newyorkse beurs vooreerst het consign® „op de plaats rust" wordt gegeven. De Amsterdamse beurs geeft in zo verre van meer nuchterheid blijk dat zij bij de huidige, internationaal hoogst onzekere constellatie zich geen uitge sproken hausse-allures veroorlooft, maar zich bjj de vakantietijd aanpast. Ook hier staat men bij de beoordeling van de marktvooruitzichten voor de vraag wat men het zwaarst zal doen wegen, de over het algemeen slechtere bedrijfs resultaten van het eerste halfjaar, dan wel de hier en daar zichtbaar wordende aanwijzingen voor een economisch re dres Deze laatste kan men bijv. vinden in de belangrijke stijging van de con sumptieve uitgaven in de maand mei, welke een vermindering van de voor raden betekenen en tenslotte tot een stijging van de produktie moeten lei-den. Maar deze week hebben op de Amster damse beurs de minder gunstige en on gunstige berichten uit het bedrijfsleven gedomieerd. Staan de grote moeilijk heden van de Metaalbuizenfabriek „Excelsior" als een gevolg van onver antwoorde investeringen tot op zekere hoogte op zich zelf. dat de DRU die over 1957 reeds het dividend passeerde, het eerste halfjaar van 1958 met een ver lies van f. J/2 miljoen moest, afsluiten. Dikkers en Hazemever tot de invoering van een kortere werkweek moesten over gaan en de Billiton. blijkens een mede deling ter iaarvergadering haar dividend voor het lopende jaar niet op het ni veau van 1957 zal kunnen handhaven zijn teleurstellingen welke niet alleen de betrokken fondsen, maar de gehele aandelenmarkt ongunstig hebben beïn vloed Ook de scheme teruggang van de winst bii Rouppe Van der Voort, die over 1957 geen dividend uitkeert en bij Mulders Rollend Materiaal, die het di vidend van 7 tot 4% verlaagt, zijn dui delijke sporen van de vei-minderde be- drijfsrentabiliteit. welke de medio 1957 ingetreden recessie heeft veroorzaakt. Het is daarom gelukkig dat men op de Amsterdamse beurs gedurende de laat ste maanden, waarin New York met een scherpe koersstijging voorging, het hoofd koel heeft gehouden, zodat ten onzent van een gevaarlijk koersniveau niet kan worden gesproken. Op grond van de dividenden over het vorig jaar ligt het rendement voor vele aandelen nog altijd boven 6 en 7% zodat het, ook als de uitkeringen over het lopende jaar worden verlaagd, vermoedelijk nog in niet onbetekenende mate boven dat van de obligaties zal uitgaan. Wat de oblig&tiemarkt betreft, ook hier is een periode van rust ingetreden na de belangrijlke koersstijging welke de laatste maanden heeft, plaats gevon den. De kapitaalmarkt blijft betrekke lijk ruim en de Bank voor Nederl. Ge- menten komt thans met een lening van f. 100.000.000.met een rentetype van 4% gelijk aan dat van de lening, welke een maand geleden werd uitge geven. Toen echter was de emissiekoers 98%, thans is zij tot 99'/2 verhoagd. Intussen zijn de oude 4% obliga ties van boven pari tot 99% gedaald en groot is de speling tussen de koers van de oude en nieuwe obligaties dus niet meer. Overweldigend zal het suc ces van de nieuwe lening dan ook wel niet zijn. Overigens moet de belegger op lan gere termijn bij de Nederlandse Staats fondsen, en daarmede gelijkwaardige obligaties, met een rendement van 4 a 4% tevreden zijn. Bij de korter lo pende obligaties wordt nog een rende ment van 4'/2 4% verkregen en alleen de nieuwe 56 obligaties laten nog een rendement van ruim 5 of meer Dat het rendement hier betrekkelijk hoog blijft, houdt voor een groot deel verband met het feiit dat deze obligaties alle in meerdere of mindere ma te boven pari noteren. Dit brengt namelijk twee nadelen mee. In de eerste plaats moet van een groter bedrag mkomstenbelas- kelijkheid als rendement op zijn beleg- ting worden betaald dan men in ver ging ontvangt. Zo bedraagt het coupon rendement van de 6% Woningbouwobli- gaties 1957 op een koers vati ca 110% niet meer dan 5-terwijl men van 6% belasting moet betalen En bij aflossing wordt een kapitaalverlies van oa. 10% geleden, dat door de fiscus niet op het inkomen in mindering wordt gebracht. Houdit men hiermee rekening dan daalt het rendement tot beneden 5% en bij vervroegde aflossing zelfs tot 434%. Al is dit percentage nog iets hoger dan dat van de oudere leningen, het vooruit zicht op een kapitaalverlies heeft bij de belegger de aantrekkelijkheid van 5'i en 6% obligaties aanmerkelijk vermin derd. Vandaar dat velen de voorkeur geven aan obligaties, welke nog beneden pari noteren en die wegens de lage rente voet weliswaar een lager couponrende ment opleveren maar dat gecompen seerd wordt door de koerswinst, welke bij aflossing wordt verkregen en waarover Altijd gaat huidje POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP DS. ZWIEP OVERLEDEN In de ouderdom van 65 jaar is over leden ds. A. Zwiep, predikant bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te St.- Jansklooster. Hij diende de gemeenten van Hillegom (1923—1926), Zeist, IJmui- den en Schiedam en verbond zier in juli 1957 aan zijn laatste gemeente te St.- Jansklooster. zaak van de aanvragen tot ruilverkave ling gezien worden en als reden om deze ruilverkaveling met voorrrang te behandelen en tot vlugge uitvoering te brengen. Gebruikmakend van deze omstandig heden. moeten voor deze ruilverkaveling verder gezien worden, de mogelijkhe den die erdoor bereikt zullen worden ter verbetering van grote landbouwbelan gen als: betere bemaling en waterbeheersing; betere en deels nieuwe waterlopen en owegen, om rijdend het land te berei- men geen belasting verschuldigd is. Met j ken: nieuwe indeling van het land met name voor hen die in een hoog tarief aaneengesloten ligging en kort bij de voor de I.B. vallen is dit een niet te j bedrijfsgebouwen, ter besparing van verwaarlozen voordeel. tijd en arbeid bij alle werkzaamheden Snelle uitvoering door aanleg Rijksweg 4A De aanleg van Rijksweg 4a, als deel van de auto-snelweg Rotter dam—Amsterdam, dwars door de groene polders van het Lage Land, heeft voor de landbouw in het algemeen en voor de betrokken land- gebruikers in het bijzonder, versnippering van land tot gevolg. De gevolgen van deze schadelijke doorsnijdingen kunnen door ruilver kaveling grotendeels worden opgeheven. Om dus de schade van de nieuwe weg voor de streek en voor de landgebruikers op te heffen, is in 1954 de actie voor ruilverkaveling tijdig ingezet en door een 20-tal polderbesturen, na intensieve voor lichting, aangevraagd. Na veel onderzoek, studie, overleg en afweging van diverse belan gen, is hieruit het voorlopige ruilverkavelingsblok „ADE" ontworpen door de Cultuurtechnische Dienst, met een oppervlakte van circa 3000 ha., gelegen in de gemeenten Alkemade, Woubrugge, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond. De Rijksweg 4a mag als directe oor- en kansen voor voordeliger mechanisa- tie, om door dit alles op uitgaven bedui dend te bezuinigen; pogingen tot bouw van nieuwe boerderijen aan de nieuwe wegen; tegemoetkoming in de wensen van de bewoners met woningsanering enz. Kortom, de bedoeling van de ruilver kaveling is de voorwaarden voor de pro duktie in een streek te verbeteren, een voordeliger bedrijfsvoering te verkrijgen met verlaging van allerlei kosten, om door dit alles meer winst uit de bedrij ven te halen, waardoor in het hele ge bied een grotere welvaart zal bereikt worden. De huidige gunstige resultaten worden bereikt onder omstandigheden, die verre van gunstig genoemd kunnen worden. Zondag 3 augustus van Rhijn, 6.30 uur ds. G. Mulder; Hooft- straat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref Kerk (art. 31) Hotel Centraal: geen opgave ontvangen; Chr. Geref. Kerk van Reede- Leiden Hervormde Gemeente. Pleters- straat; 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud kerk: 10 uur ds. T. D. van Soest (Jeugd- Geref Gemeente van Mandersloostra-,t: dienst), 7 u. ds. J. Swijnenburg te Amers- 9 30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. foort. van Mandersloostraat: geen dienst; Evan- Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. J. N. de, gelisatie IJsbaangebouw: 10 uur H.A., 6.30 Ruiter, 10.30 uur ds. H. L. Boonstra te I uur de heer L. de Graaf. Vragen over voorsorteren Het Tweede Kamerlid de heer Daams heeft aan de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis geno men van het door Rijkswaterstaat in overleg met de betrokken politieautori teiten aanbrengen op het verkeersplein Oudenrijn van verkeerstekens, welke het verkeer ertoe moeten bewegen over te gaan tot het z.g. voorsorteren? 2. Zijn de ministers niet van mening, dat de aldus feitelijk op het verkeer uit geoefende dwang tot het begaan van verkeersovertredingen verkeersovertre - dingen althans gezien vanuit het uit gangspunt, dat in de recente jurispru dentie werd ingenomen» welhaast on vermijdelijk zal leiden tot ongewenste puzzels met betrekking tot het vaststel len van de verantwoordelijkheid bij verkeersongevallen en daaruit voort vloeiende schaden? 3. Zijn de ministers niet van mening, dat in het licht van het voorgaande thans wel op zeer korte termijn wijzi ging van de betrokken bepaling in het wegenverkeersreglement noodzakelijk is geworden? Warmond Oosterkerk: 10 uur ds. M. Ottevanger. Marekerk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter. Koolkapel: 10 uur ds. E. H. Broekema te Waardenburg. Maranathakerk: 9.30 uur ds. E .Saraber te Voorschoten, 7 uur ds. H. J van Ach terberg. Herv. School Boshuizerkade; 11 uur ds. E. Saraber te Voorschoten Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. H. J. van Achterberg. Ver. Vrijz. Herv. (Leise Volkshuis). 10.30 uur de heer J. P. Hulsbos te Sassen- heim. Egllse Wallonne: geen dienst. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. F. G. Sierat Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. Maaskant. 5 uur ds. H. J. Heersink, te Vroomshoop. Timorstraat: 10 uur dr. Westerink, 5 u. ds. Iz. Meyer, te Westerlee. Oude Vest: 10 uur ds. B. Wentsel, 5 en 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 11 uur ds. H. J. Heer sink. 5 uur ds. Maaskant. School Telderskade: 10 uur ds .Iz. Meyer 5 uur ds. B. Wentsel. Chr. Geref. Kerk; 10 uur („Het ware bidden") en 5 uur („Een afgewezen ge bed") ds. Chr. v. d. Weele. Rem. Geref. Gem.: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Doopsgezinde Gem.: dienst ln Rem. Kerk. Lutherse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Oud Kath. Kerk: 9 45 uur Hoogmis. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 1050 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Leger des Hell6: 10 uur heillgingssamen- komst. 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje. 7.30 uur Opwekkingssamen komst o.l.v. kapt. en mevr. R. J. Schu- rink. (Heden, zaterdag 7 uur bidstond, 8 uur openluchtsamenkomst Beestenmarkt). Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Aarlanderveen Herv. Gem.; 10 uur ds. E. G. Boesenkool. 6.30 u. ds. A. M. Knott- nerus te Oudewetering: Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Moolhuizen: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat.: 9 uur ds. J. Schipper te Goënga, 10.30 uur vie. J. Zagema. 6.30 uur de heer G. Nieuwenhuysen te Den Haag; Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. P. A. Lefeber, Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds E. G. Boe senkool te Aarlanderveen; Kapel Hooft- straat: 9.30 uur ds. A. J. Jorlssen, 3 uur dB. Jac. Vermaas te Veenendaal; Ouds- hoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha- Stichting: geen dienst wegens vakantie; Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Mulder. 6.30 uur ds. H. van Rhijn te Leeuwarden; Noorderkerk: 10 uur ds. H. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. A. van Eijk; Geref. Gem.: 8.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. van den Bosch, 6.30 uur ds. A. Jorissen van Oudshoorn (bevestiging kand. G. Ha moen); Nieuwerbrug: 10 uur ds. J. C. Ter louw; Herv. Evang.: 7 uur ds. H. Gordeau van Eibergen: Geref. Kerk; 8.30 en 4 30 u. ds. H. van Rhijn te Leeuwarden: Nieuwer brug: 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Groot te Ermelo; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 6 30 u. ds. J. de Wal te Ermelo; Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst: Luth. Gem.: 10 uur ds. J. H, Smit Duyzentkunst te Amsterdam; Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst, 7 uur de heer Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 6.30 uur ds. A. de Leeuw, Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds W. de Moor te Enschede: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. de Bruin: Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 7 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe, Chr. Geref. Kerk; 10 uur leesdienst, 7 uur ds. Kok van Veenendaal. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur de heer A. H. van Pijpen te Veenendaal. Kaag Herv. Gem. 10 uur de heer Vink te Katwijk aan Zee, 5 uur ds. Brouwer te Hillegom. Katwijk aan den RIJn Herv. Gem.; 9.30 uur ds. A. Makkenze (H.D 6 uur ds. A Makkenze; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. C. de Vries te Den Haag; Interker kelijke dienst in gymnastieklokaal Narcis straat: 10.30 uur ds. G. M. Bloemkolk, ger. pred. te Ede. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 8.30 uur ds. Walvaart te Sassenheim 10 uur ds. Tukker te Rotterdam. 6 uur ds. Berink te Zierlkzee; Oude Kerk: 10 uur ds. Lekkerkerk te Valkenburg, 6 uur ds. W. A. B. Hagen; Kapel; 10 uur ds. Wal vaart, 5 uur ds. Tukker. Geref. Kerk: 8 en 9.15 uur ds. Nawijn, 10.30 uur ds Grif fioen te Nijkerk, 4.30 en 6.30 u. ds. Bloem- kok te Ede; Zeehospitium: 6 45 uur ds. Griffioen te Nijkerk; Geref. Gem. Remise- straat: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 5 uur ds Breen. Koudekerk Herv. Gem.. 10 uur ds. Poort te Oosterbeek. 7 uur ds Koerselman Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Smid. beroe pen pred. te Voorschoten. Leiniuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers: Pniël: 7 uur ds. D H. Gijs- bers; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H J. Koffrie. Leiderdorp Herv. Gem. (Kerk): 10 uur ds. J. P. Honnef, 6.30 uur ds. G. F. Nicolai te Vleuten; (Kerkzaal. Zijlkwar tier) 6.30 uur ds. J .Kroon te Spaarndam; Geref. Kerk (Hoofdstraat): 10 uur ds. Banga, 6.30 uur ds. Dijk; Kerkzaal (Zljl- Het interieur van de Remonstrantse kerk te Leiden (Foto L.D./Van Vliet) kwartier): 10 30 uur ds. Dijk, 5 uur ds. Banga; Ver. Vrijz. Herv.: geen dienst. Lisse Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee. 7 uur ds. G. J. v. d. Bogerd te Huizum (jeugddienst) Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Broek te Groningen; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u. ds. G. Bilkes te Amsterdam-Zuid; Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst; Geref. Kerk (art. 31)10 en 4.30 uur ds. G. Janssen te Amsterdam-Wesi- Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur de heer Van Zetten te Portugaal; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordnijk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur de heer Bakker te Rotterdam; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Keijzer te Utrecht; Ned. Prot. Bond (ln het lokaal aan het Lindenplein) 10.30 uur mevr. A. Boeke-v. Rijnbach. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 9 u. Duitse dienst ds. Fischer te Rotterdam. 10.30 uur prof. Rasker te Leiden. 7 uur ds Schoonheim te Leiden (H.D.); Liao: 9 uur ds. Schneider te Amsterdam; Sole Mio: 10 uur ds. Beens te Rotterdam; Geref Kerk: 8.30, 10.30 en 5 uur ds. Vroom te Rotter dam, 9.30 uur Duitse dienst pf Knaak; Herv. Geref. Evang. in het lokaal aan de Schoolstraat: 10 en 5 uur ds. Kleermaker. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. F. v. d. Staat te Bierum. Oudewetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. 7 uur ds. P. Kam- stra te Wateringen (jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. van den Bos te Pijnacker; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur Oecumenische Avondmaalsdienst lit.: ds. J .M. Hoekstra, Oud-Poelgeest, pre diking: mr. A. W. Kist. Oud-Poelgeest, be diening H.A.: ds. G. F. Callenbach; Pau- luskerk: 10 uur ds. B. C. Visser (H.D.); 7 uur ds. G. F. Callenbach; Hoge Mors: 10 uur ds. A. van Haarden te Nieuw- en St.- Joosland; Ver. v. Vrijz. Herv. (Willem de Zwijgerkerk)10.30 uur ds. W. Chr. Smits te Edam; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. L. Bos te Rotterdam; Geref. Kerk (art. 31) 8.30 en 3 uur ds. De Vries te Leiden. RUnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. N. van Egmond te Muiderberg, 5 uur ds. P. W. Spruyt te Amsterdam: (Kleine Kerk Brouwerstraat): 10 uur ds. D. Driebergen, kand. te Katwijk aan den Ryn. 5 uur ds. N. van Egmond; Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. S. van Popta te Rijswijk; (Voor- houterweg)9.30 uur ds. S. van Popta. 5 uur ds. J. Kleine te Apeldoorn; (Marana thakerk): 9,30 uur ds. J. Kleine. 5 uur ds. H Post; Geref. Kerk (art. 31) Kerkge bouw Langevaart: 10 en 5 uur ds. K. Bruning; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 uur ds. H. van Amstel te Ter Aar, 7 uur de heer J. van Hoek. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. ds. van den Akker te Gouda, 5 uur ds. De VOORRANG De beste bewijzen van wat door ruil verkaveling te bereiken is. zijn voor ieder te bezien in andere gebieden. Sinds 1924, het begin, zijn ongeveer 110 ruilverkave lingen in ons land klaargekomen met meer dan 100.000 ha oppervlakte. Op he den zijn in uitvoering en in voorberei ding ruim 400 blokken met een gezamen lijke grootte van bijna 600.000 ha. De cultuurtechnische Dienst kan het werk niet bijbenen. Door de Rijksweg 4a is bereikt dat het voorgenomen blok „ADE" bij voorrang is te behandelen en in uitvoering te brengen. In Zuid-Holland zijn op heden voor ruilverkaveling aangevraagd ruim 107.000 ha. of wel 46 van de totale oppervlak te cultuurland. Er is een lichte teleurstelling, omdat het voorlopige plan niet groter van om vang is. Meer westwaarts, met inbegrip van de Zwanenburgerpolder en omge ving, tot de grenzen van de bebouwing te Warmond, had het plan zich moeten uitstrekken, volgens de wensen van meerdere belangstellenden. Inderdaad was dan ook de nodige expansie van de gemeente Warmond met brugverbinding meteen tot stand gekomen. Ook aan de zuidelijke grens van het blok zijn wen sen voor uitbreiding. In de Doespolder en omgevende polders, gelegen buiten plan „ADE", hebben vele veehouders eigen bezit, terwijl hun weinige huis- land en gebouwen wel in de ruilverka veling liggen. Deze agrariërs zijn onvol doende gebaat door het huidige plan en enkele betrokkenen overwegen zelfs om tegen te stemmen. Men zal echter trachten hierin nog te voorzien. DE KOSTEN Na opleving zullen de kosten als ruil verkavelingsrente f. 30 per ha gaan be dragen. Deze kosten worden gedeeltelijk direct gecompenseerd door gunstiger be- drijfsuitkomsten. Er wordt 62 rijkssubsidie in de kos ten gegeven, (ten bedrage v. f. 4.970.000) Rijnland draagt f. 250.000 bij, de Rijks waterstaat voteert f. 500.000. Wordt het ruilverkavelingsplan niet aangenomen, dan zullen andere voorzie ningen getroffen moeten worden, die eveneens veel geld vragen. De stemming wordt 5 augustus gehou den te 9.45 uur in Roelofarendsveen. Vos, te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30 ei; 5 uur ds. Baas te Den Haag-W; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Drenth te Rotterdam; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Pijpers te Den Haag. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur de heer v. d. Hoek te Nieuwveen, 2 uur afscheid ds. van Amstel; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur dr. J. H. Becker te Nieuwerkerk Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. J van der Krift te Ermelo, 6.30 uur ds. Lekkerkerker: Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (art. 31)- 10.15 uur onbekend, 3 uur ds. C. J. Breen te Kat wijk. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp) 10.30 uur de heer P. Drijver te Den Haag, 7 uur ds. Saraber; Rijndijk: 10 uur ds. Saraber te Abcoude; Hulp en Heil: 10 uur ds. van Leusden: Geref. Kerk (in de Herv. Kerk) 9 en 5 uur ds. M. den Boer; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 "uur kand. van der Lin den te Goes. Voorhout Herv. Gemeente: 10 uur ds. B. Holl te Middelbert (bevestiging vicaris I. W. de Jong, 3 uur ds. I. W. de Jong (intrede) Waddinween Herv. Gem.: (Kerkge bouw): 9.30 u. ds. J. van der Haar (H.D.) 6.30 uur de heer de Bruin, te Bodegraven; Wijkgebouw)9.30 uur de heer de Bruin, te Bodegraven, 6.30 uur ds. J van der Haar; Kring Wet en Evangelie: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Z. C. Versluijs. te Schoonhoven; Rem. Gem.: geen dienst; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Ilerv. Gem.: 10 uur ds. Burgy te Den Haag, 7 uur ds. Boonstra. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 10 en 2.30 uur afscheid ds. G. Hengeveld. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. A. K. Straatsma. 7 uur ds. H. v. d. Akker te Gouda; (Zuiderhout)10 uur ds. J. T Wiersma; Deylerhuis: 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Zijllaan: 1( en 5 uur ds. C. H. Appels te Loosduinen; Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Ned. Prot. Bond: 10.35 uur dr. J. C. A. Fetter te Den Haag; Johannahuls: geen dienst. Zevenho\en Herv. Gem.. 9 30 uur ds. J. van Woudenberg te Vollenhoven De Hoef, 7 uur ds. J van Woudenberg; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vlc. Hoogendijk. Zwammerdani Herv. Gem. 10 uur ds. G Koerselman te Koudekerk, 6.30 uur ds. Joh. Poort te Oosterbeek; Geref. Kerk: geen opgaaf ontvangen; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. iedere beroekerjster kreeg bloem op revers, hé -das aar cUq I—V»1 de jeug<lvierde bloe menjeest meteen eigen'corso.,, - gisteravond kon U weer hartje ophalen aan Opera Italiana. Q WAT MO001

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8