FILMS Rijnsburgs binders en corso hield vijfhonderd bindsters uit hun bed „De brug over de Kwaï' BALLPOINTS n Italiaanse opera-avond slaagde stellig wat het applaus betreft Bekroningen Rijnsburgs corso Albert Puuuic icon de L.D.-wisselprijs 97ste jaargang Zaterdag 2 augustus 1958 Tweede blad no. 29507 Keulen en Aken zyn niet in één dag gebouwd, en ook een corso is niet in een ogenblikje gereed. Maanden tevoren worden er reeds voorbereidingen getrof fen, maar tenslotte komt het aan op de laatste paar dagen en eigenlijk op de laatste nacht. Zo was het ook gister avond en vannacht in Rijnsburg: 500 dames en heren hebben doorgewerkt om het corso klaar te maken. Een corso rijk aan kleur en fijn van lijn. Men moet zijn oordeel over dit corso pas uitspre ken wanneer men het gereed en als één geheel aan zich voorbij heeft zien trek ken, maar reeds gisteravond laat kon men vaststellen, dat de verwachtingen hoog gespannen waren en dat ook mochten zijn. Wat gisteravond laat reeds te zien was, deed het allerbeste hopen voor dit corso. De organisatoren hebben reeds in het begin van dit jaar gezegd, dat dit lustrum-corso grootser en mooier moest worden dan ooit. Wij geloven wel, dat men daar in geslaagd is. Daaraan hielp zeker ook mee de uitstekende kwaliteit van de bloemen, die weer in bonte ver scheidenheid zijn verwerkt. Er heerste gisteravond een opgewekte stemming in de veilinghallen van „Flora". Niemand scheen er tegen op te zien de nacht door te werken. Vroeg in de morgen ging de jury aan de slag en konden de binders en bindsters een poosje gaan slapen om weer fris het resultaat van hun arbeid door de stra ten te zien trekken. Beide foto's geven een beeld van net opmaken van de corsowagens. (Foto's L.D./Holvast). „Liebe, Sommer und Musik" Gezellig vakantieuitgangetje Lido - Wanneer de Marischka's draai boek en regie in handen hebben, weet ge, dat het goed worden zal. Zo is het ook in de Oostenrijkse film „Liebe, Sommer und Musik". Van al deze ingrediënten waat! Vrolyk opgediend, zonder pretentie, maar wel met de bedoeling om de toe schouwers zoveel mogelijk te laten ge nieten van het fraaie, kleurige land schap rond Sankt Georgen, waar zich het verhaaltje afspeelt en waar vanzelf- spreken, alles wat typisch Oostenrijks is, tot zijn volle recht komt. Er zijn twee schattige meisjes, de tweelingzusters Jutta en Isa Günther, rond wie zich de verwarringen toespit sen, de ene kan zingen en de andere niet en dat geeft tot complicaties aan leiding. Er moet op slinkse wijze grond ge kocht worden, want de burgemeester van het dorp en zijn broer weten beslist, dat de autosnelweg WenenSalzburg zuidelijk van de berg komt te liggen, maar het zou ook wel eens omgekeerd kunnen uitvallen. Nu komen er de ver wikkelingen, waarbij de lach domineert. Hoe het afloopt blijve een geheim, maar twee paartjes vinden de „grote" liefde en de zangeres „Bertina Bertoni" is blij, dat ze haar zusje aan een flinke man heeft kunnen helpen. Het Oostenrijkse landschap met de prachtige bergen op de achtergrond, prijkt in volle glorie, er wordt gejodeld en geswingd, dat 't een lieve lust is en er zijn enige humoristische figuren, die bij zo'n operettegeval horen. Wie een leuk en ontspannend vakan tie-uurtje wil beleven, komt zeker niet bedrogen uit. Bovendien is er nog Anton Karas VAIN DEZE WEEK: IlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllK de welbekende citherspeler die U even op zijn spel vergast. De Marischka's verstaan de kunst, het voor U gezellig te maken! „Zoekt het maar uit" Onhandige Norman Casino De Britse komiek Norman Wisdom speelt in deze rolprent het on beschrijfelijk onhandige en adembene mend naïeve knechtje van een juwe lier. Hij zit enorm onder de plak van een bijzonder bazige moeder. Maar ter- wille van een meisje uit de winkel aan de overkant riskeert hij zijn moeders toorn en een pond om een gokje te wa gen op de paarderennen. Als de jockey, waarop hij gewed heeft, zesmaal ach tereen wint, heeft hij een fortuin ver diend. Vijfmaal brengt deze berijder zijn paard zegevierend over de eindstreep en de zesde keerLaten we niet alles vertellen, er moet nog enige verrassing overblijven voor de liefhebbers van de humor, die Norman Wisdom brengt. Zy is van een nogal ongecompliceerde gees- tesheid, waarbij de ene kapitale onno zelheid op de andere gestapeld wordt en de ene dolle situatie op de andere volgt. Het is allemaal nogal lawaaiig, maar dat moet men dan maar op de koop toe nemen. „Droomeiland" Tweede week Luxor Een geheel andere Romy Schneider: dat is de hoofdindruk, die ge ontvangt tijdens het zien van de film „Droomeiland", waarin de herinnering aan de schrijver van het wereldberoemde boek ..Robinson Crusoë", Daniël Defoe levendig wordt gehouden. Behalve Romy is hier ook haar moeder, Magda Schnei der van de partij. Romy en een groepje vriendjes zorgen hier voor eerherstel Onze oud-stadgenoot, de heer H. C. Meyer, leraar aan de Rijks HBS te Breda en de daaraan verbonden middel bare meisjesschool, is bij beschikking van de minister van O.. K. en W. met ingang van 1 september a.s. benoemd tot onder-directeur dier inrichtingen. van Defoe by de Engelse Koning, met wie hy lange jaren in onenigheid leefde. Doch uiteindelyk vinden zy elkaar terug. Een wereldsucces Trianon Nu deze fameuze rolprent in de meeste landen een goed eind met de roulatie is gevorderd, wordt het dui delijk, dat dit met zeven Oscars be kroonde filmwerk tot de klasse der zeer unieke wereldsuccessen zal gaan beho ren. Begin oktober beleefde deze Sam Spiegelproduktie haar wereldpremière in Londen en sindsdien hebben alleen reeds in Engeland niet mnder dan vijf miljoen mensen de film gezien. In het West-End, Land ens uitgaanscentrum, loopt de film nu voor de vierde maal in een ander theater. In Parijs is de film bezocht door meer mensen dan ooit enige andere film. Meer dan een mil joen entreebiljetten werden voor „De Brug" verkocht. Ook in Amerika is zij reeds maanden achtereen „kaskam- pioen". In Duitsland staat zij te boek als de grootste kastriomf van alle tij den. Ook daar was de populariteit van de beroemde „fluitmars" uit deze film enorm, de miljoenste grammofoonplaat van de Kwai-mars is er al weken gele den verkocht. En het succes van deze film in ons land blijkt duidelijk uit het aantal prolongaties. In Leiden gaat zy nu de zevende week in. „Rokende revolvers" en „Carnaval in Texas" Avontuur en vrolijkheid Rex Het theater aan de Haarlem merstraat heeft deze week twee films op zijn programma. Iedere middag, behal ve zondag, draait „Carnaval in Texas", een vrolijk, zorgeloos verhaaltje met in de hoofdrollen de kostelijke komiek Red Skelton en de charmante voormalige zwemkampioene Esther Williams. Gezel lige vakantiekost! In de avonduren spe len Robert Taylor en Julie London in de rolprent „Rokende revolvers". Deze titel laat weinig te raden over wat betreft de inhoud. Het Wildwestverhaal van het zuiverste water. Twee broers, de één een gevreesde revolveriieild in ruste en de ander een jonge avonturier, die zich door vrouwen en drank het hoofd op hol laat jagen. Het tweetal, dat een vee fokkerij exploiteert., komt nogal scherp tegenover elkaar te staan. Maar deze botsingen tussen recht en onrecht met altijd de revolver als möddel om het ge schil te beslechten, maken dit soort, films nu eenmaal aantrekkelijk Voor de liefhebbers van deze stoere, actie- volle en avontuurlijke films, is er 's avonds aan de Haarlemmerstraat heel wat te genieten. Geslaagd Voor het Staatsexamen gymnasium zijn geslaagd onze stadge noten G. M. M. Marcelis. H. S. Munnik en J. P. A. Stolk voor het diploma A en R. Herman voor het diploma B. Advertentie ,V uL^enJêlu-óeJ? G.VOLFSLAG BREESTE.W V erkeersonge vallen in Leiden De julimaand is voor het Leidse ver keer niet ongunstig geweest. De 160 ongevallen zyn er wel 160 teveel, maar vorig jaar waren het er in juli 181, waaronder zelfs twee doden, terwijl er afgelopen maand geen doden vielen. In de laatste week, van 25 tot en met 31 juli, vonden er 33 ongevallen plaats, waarvan 23 met slechts materiele schade en 10 met lichamelijk letsel. Het jaar totaal steeg daardoor tot 1134 ongeluk ken. Het totaal over juli bedroeg als gezegd 160 tegen vorig jaar 181. Daarvan wa ren er 112 met slechts materiele schade (vorig jaar 123) en 46 met lichamelijk letsel (vorig jaar 56) terwijl er vorig jaar bovendien twee dodelijke ongeval len waren. _i D D O O Is* 1 i J- Een van de praalwagensdie in het corso van Rijnsburg door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekken: „BLOEMSIERK U NS T van de bloembindcursus Rijnsburg. arrangement Kriest. (Foto L D./Van Vliet) Maar er blijven voor ons vele vragen Af en toe komt een gezelschap Italiaanse operazangeressen en -zangers ons bezoeken: de ene maal ligt het niveau hoger dan de andere. Nu is het eigenaardig, dat in beide gevallen het enthousiasme van het publiek hetzelfde is, gevangen als men blykbaar is in het fenomeen „opera", dat, hóe ook gebracht, een biologerende invloed uitoefent. Voor de criticus is dit een wonderlijke ervaring. Daar waar hy bezwaren in overvloed zou kunnen opbrengen tegen een avond als deze, waarop een serie operafragmenten, weliswaar in kostuum, doch zonder ZWEMMEN Amerikaanse breekt record van Lenie de Nijs Het 14-jarige Amerikaanse zwemster- tje Chris von Slataa heeft gisteravond het wereldirecord op de 200 meter rug slag, sedert 17 mei 1957 in het bezit van Lenie de Nijs. met miaar liefst 1,1 sec. verbeterd. Zy won op de eerste dag van de Amerikaanse zwemkampioensOhap- pen voor dames haar serie in de tijd van 2 min. 37.4 sec. Zy verrichtte deze prestatie in een 50 meter bad te Topeka (Kansas). Het record van Lende de Nijs stond sedert 17 mei 1957 op 2 min 38.5 sec. Venezuela onderscheidt ambassadeur Van Beusekom De Venezolaanse regering®junita heeft de voormalige Nederlandse ambassa deur bij de Venezolaanse regering, mr. J. Ohr. van Beusekom, onderscheiden met. het „Grootkruis van de bevrijder" de hoogste onderscheiding die Venezuela kent. Mr. Van Beusekom is thans am bassadeur in Argentinië Buitengewesten krijgen 10% van deviezenopbrengst Het Indonesische Kabinet heeft gister avond' besloten aan de Buitengewesten 10% van hun inkomsten in buiten landse valuta af te staan. De regering wil op deze wijze trachten een einde te maken aan der uilhamidel. die door sommige buitengewesten nóg steeds wordit gedreven. De uitslagen, welke by het ter perse gaan van dit nummer bekend waren, zijn: Personenauto's met reclame: Ereprys: N.V. Motorhuis te Leiden. Eerste prüs: W. van Egmond, Rijns burg. Tweede prijzen: Rynslands Automo bielbedrijf te Leiden en Fa. Noort te Rynsburg. Derde prijzen: Kamsteeg N.V. te Oegstgeest en Garage v. d. Mey en Post te Rijnsburg. Vierde prijzen: Fa. Teekens te Leiden en Zuivelfabrieken Menken N.V. te Wassenaar. Vijfde pryzen: A. A. de Monuë, ver zekeringen te Rynsburg en Kamsteegs Automobielbedrijven N.V. te Leiden. PERSONENAUTO'S ZONDER RECLAME Eerste prijs tevens mooiste perso nenauto van het corso (wisselprys Leidsch Dagblad)Albert Paauw, praal wagenspecialist te Rijnsburg. Eerste prijs: Gezamenlijke kwekers te Noordwijk. Tweede prijs: Fa. Vollebregt te Rijs- wyk. Derde prüs: Nic. den Heyer te Ryns burg. Vierde prys: W. Zandbergen te Ryns burg. Vijfde prys: P. Ravensbergen te Ryns burg. STAKINGEN IN ARGENTINIË De staking van artsen te Buenos Aires, die sinds een maand weigeren patiënten in ziekenhuizen van de vak organisaties te behandelen, heeft zich tot geheel Argentinië uitgebreid. De art sen protesteren tegen het ontslag van col lega's in de betrokken ziekenhuizen. Zij zyn van oordeel dat de vakbonden de artsen hebben ontslagen om hen door Peronisten te vervangen. De stakende doktoren behandelen de patiënten kos teloos thuis. In de Argentijnse hoofdstad staken ook de vissers al een maand. Het bank personeel wil met ingang van maandag stakingen van twee uur houden, terwijl de bakkers hebben gedreigd, het werk volledig neer te leggen, omdat zy de broodprijs niet economisch vinden. l—i Tour de V.N. (Speciale berichtgeving) Ondanks de regen, die een aanvanke- lyk zonnige dag een mistroostig karak ter verleende, hebben de deelnemers aan de Tour der Verenigde Naties gisteren in een montere stemming hun „Parijs" in Wageningen bereikt. De laatste etappe voerde van Gennep via Nymegen, de over-Betuwe en Arnhem allereerst naar de markt voor het raadhuis te Wageninêen. waar loco-burgemeester J. H. Geldhoff de deelnemers met ome Joop Legerstee aan het hoofd omstreeks half zes verwelkomde. Daarna begaf men zich naar de Wageningse wieler baan, waar de 113 van de 120 jeugdige rijders, die de tour hadden uitgereden, de goede afloop van het elf-daagse wie- lerfeest vierden met de huldiging van een aantal hunner, die in de pryzen waren gevallen. Het ererondje voor de grootste schrok-op was voor Jaap Mill uit Rotterdam, de Arnhemmer Wim van der Linde kreeg de branie-prijs omdat hy met veel ophef had onthuld, een koe te hebben gemolken, de prys voor de sportiefste deelnemer ging naar Gerard Witteveen uit Enschede, die voor de etappe-overwinning van de laatste dag naai- Theo Coenen, uit Nymegen. By al dit huldebetoon werd de winnaar van de Tour, Joop van de Walle, uit Am- hem, wel bijzonder hartelijk in de bloe metjes gezet. Ook de traditionele kus sen voor de winnaar, vielen hem in overvloedige mate ten deel. Zo vormde dus dit evenement op de Wageningse wielerbaan een fesetelyk slot van ome Joop Legerstee's Tour der Verenigde Naties. Waarom nog geen gunning7 De heer Alb. van Dyk, lid van de Leidse gemeenteraad, heeft B. en W. de volgende schriftelyke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de gunning van de op 30 mei 1958 gehouden openbare aan besteding van 221 woningen (plan Noord VI) voor de gemeente Leiden, nog niet is verleend? 2. Indien de vergunning tot- bouwen van boven vermelde woningen nog niet is verleend, achten B. en W. deze gang van zaken niet een ernstige belemme ring van de noodzakelyke voortgang 7an de woningbouw in de gemeente Leiden? 3. Indien vraag een ontkennend wordt beantwoord, zyn B. en W. dan bereid de raad mededeling te doen. waarom de gunning voor deze openbare aanbeste ding nog steeds niet heeft plaats gehad? UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de kindergeneeskunde dr. H. H van Gelderen, thans in tyde- I jke dienst en in vaste dienst tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse by de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor de talen en geschiedenis van Baby- lonië en Assyrie dr. R. Frankena, thans wetenschappelyk ambtenaar in tyde- lijke dienst. décors, zo maar te hooi en te gras ten gehore wordt gebracht .bovendien door een groep, die kennelijk de sporen van vermoeidheid doet horen, daar schijnen deze bezwaren voor het auditorium geenszins te gelden. byv. een te klankloos mezza voce tot ge volg. Wij ontvingen de indruk, dat deze stemmen een periode van rust dringend nodig hebben: de boog kan immers niet altijd gespannen zyn. Het is daarom best mogelijk, dat zy betere prestaties kunnen geven dan die van gisteravond, wat niet wegneemt, dat hun succes groot was en in sommige gevallen, ondanks onze opmerkingen, ook verdiend. Ter vergoeilijking moge gewezen worden op het feit, dat hóé verdienstelijk de be geleiding op de vleugel, in dit geval door Gian Carlo Betonlini, ook moge zyn, dit toch altyd een handicap bete kent in vergelijking tot die van een or kest, waarbij wij er tevens rekening mee willen houden, dat deze stemmen inge steld zyn op zeer grote zalen. Naast de, gelyk dus kort aangegeven, dikwyls aanvechtbare zangprestaties, wijzen wy op de prijzenswaardige actie, die veel van de schamele entourage deed vergeten. Medewerking verleende een koor van 70 zangers, gerecruteerd uit Den Haag en Amsterdam, dat met veel vuur en ge disciplineerd, onder leiding van Willem Lohoff, koren ten gehore bracht uit Er- nani. II Trovatore en Faust. Lohoff is een geroutineerd koordirigent, die het operagenre met hart en ziel is toegedaan! Dit koor mocht zich, evenals de solis ten, in veel applaus verheugen. Wat dit applaus betreft, was deze avond dus in alle opzichten geslaagd. Zelfs konden enkele nummers gebis seerd worden! H. Er zyn immers „Italanen" aan bod en gehoord en gezien dit gegeven, zit men gevangen in de stroom van melodieën, welke over de hoofden worden uitge strooid en men voelt er zich wél bij. Nu kunnen wij de vraag opwerpen, waarom men Italanen laat overkomen, wanneer er evengoed Hollandse opera- krachten leven, die gelijkwaardig, zo niet beter zyn dan die van gisteravond. Doch dat heeft weinig zin, want de zaal zou waarschynlijk leeg zijn en het genot voor de toehoorders minimaal. Wy wyden verder niet uit over de vraag „waarom", constateren slechts een feit en kunnen verder overgaan tot de orde van de avond. Ons eigen genot daarop is niet byster groot geweest. Marisa Morell. de sopraan, van eertyds reeds bekend, had kennelijk moeite met haar hoge register en laboreerde even kennelijk aan een scherpe toongeving, nieuwe krachten als de dramatische so praan Dina Soresi en de mezzosopraan Maria Minetto toonden haar zwakte respectievelijk door ongelijkheid in het registerveroop met 'n uitgesproken „ge- hemelte"-toon in de hogere regionen en een hinderlijk vibreren, ook al herstel den zij zich in het verdere verloop ten dele. Van de mannelyke krachten voldeed ons de bariton Gino Orlandini het beste, de tenor Rolanda Massaro zocht zijn succes voornamelijk in een krampachtig forte, de lyrische tenor Alfredo Vernetti heeft een charmerende stem, al werd deze meermalen overwoekerd door spo ren van een te veelvuldig forceren, met

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3