Woeste water van Millstatter Alp overstroomde de stadjes en dorpen GAAT RUSLAND AKKOORD MET TOPGESPREK OP 12 AUGUSTUS? WEERBERICHT Romi ontevreden over De Gaulle's „solo-diplomatie" Fa. D. KRET Zn. Kampeerterrein weggespoeld Nog wel procediiremoeilijkheden 97ste jaargang ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 No. 29507 LEIDSCH Directeur:J W. Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week de Amerikaans-Britse voorstellen betreffende een topconferentie in hoofdzaak zal aanvaarden, maar zij houden rekening met verdere procedure-onderhandelingen. Premier Kroesjtsjef heeft weliswaar zelf voorgesteld eerder dan 12 augustus bijeen te komen, doch dit tijdstip is het eerste dat het Westen heeft genoemd en men verwacht dat de Russen hiervan geen kwestie zullen maken. Canadees voorstel „Direct beginnen!" Canada heeft voorgesteld, dat de permanente vertegenwoordigers van de leden van de Veiligheidsraad onmiddel lijk besprekingen beginnen over de op stelling van de agenda van de topcon ferentie. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Sidney Smith, die dit meedeelde in de commissie van Buiten landse Zaken van het Canadese Lager huis, zei, dat het Canada onverschillig is of de besprekingen formeel dan wel informeel worden gehouden. De Canadese premier Diefenbaker is bereid op 12 augustus aan een topcon ferentie deel te nemen. Nationalistisch China heeft te kennen gegeven, dat de voorgestelde besprekin gen op het hoogste vlak over het Mid den-Oosten in de Veiligheidsraad moe ten worden gehouden (waarin het is vertegenwoordigd) De Nationalistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken S. K. Joean verklaarde, dat resoluties betreffende de besprekingen slechts geldigheid be zitten, wanneer zy door de raad zijn Hij meende voorts, dat slechts die landen, niet-leden van de Veiligheids raad, moeten worden uitgenodigd de beraadslagingen bij te wonen, die recht streeks belang hebben bij de toestand in het Midden-Oosten. DE GAULLE'S HOUDING Premier De Gaulle is ^oor het ogen blik niet voornemens een Veiligheids raadbijeenkomst, zoals voorgesteld door Engeland en gesteund door de V.S. bij te wonen, omdat een dergelijke verga dering z.i. alleen het toneel voor pro- paganda-redevoeringen kan zijn. In zekere kringen in Frankrijk wordt-ech* ter druk op hem uitgeoefend om hem tot wijziging van dit standpunt te bewe gen. Dit is gisteren in kringen, die in nauw contact tot de premier staan, ver nomen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs ver klaarde, dat de genoemde bijeenkomst waarschijnlijk meer kwaad dan goed zou doen. Hij voegde hieraan toe. dat een besloten bijeenkomst van regeringslei ders van de grote mogendheden wellicht zal leiden tot een akkoord over het Midden-Oosten. Men moest het in elk geval proberen, ook al zou de kans op succes één op honderd zijn. Hoewel De Gaulle dus, naar verluidt, niet van plan is een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad bij te wonen, omdat z.i. de regeringsleiders hun tijd beter kunnen gebruiken, zal de Franse regering zich op een dergelijke vergadering wel door een gezaghebbende figuur laten vertegenwoordigen. Ook zal hij zich nooit distanciëren van haar bondgenoten. De Gaulle is evenwel, gelijk bekend, bereid aan een bijeenkomst van de regeringsleiders van vier of vijf grote mogendheden de Sovjet-Unie. de V.S., Engeland, Frankrijk en eventueel India deel te nemen. Zoals gemeld heeft hij voorgesteld op 18 augustus te Genève een dergelijke conferentie te laten beginnen. Gewelddaad in Beiroet Het Franse ministerie van marine heeft bekendgemaakt, dat het Franse smaldeel bij de kust van Libanon met het oog op een vermindering van de spanning in dat gebied order heeft ge kregen naar Toulon, in Zuid-Frank rijk. terug te keren. Het smaldeel be staat uit de kruiser „De Grasse" met escortevaartuigen. De Libanese minister van Financiën, Pierre Edde, is gisteren afgetreden. Van officiële zijde is medegedeeld, dat dit is geschied wegens gezondheidsredenen, doch het verluidt in Beiroet, dat de mi nister zijn ontslag nam uit protest tegen de steun, die regeringsafgevaardigden generaal Sjehab hebben gegeven bij de donderdag j.l. gehouden presidentsver kiezing. Edde's broer Raymond was de enige tegenkandidaat van generaal Sjehab. Ex-minister Edde is gisteravond in het Amerikaanse ziekenhuis te Beiroet opgenomen, waar hij een medisch onder zoek zal ondergaan. Er is gisteren in de deuropening van een textielwinkel te Beiroet een bom ontploft, waardoor één persoon is om gekomen en vijf zijn gewond. Hij tracht in liet Europese concert de eerste viool te spelen Dit is de waterfabriekvan Aruba, u-aarvan het eerste deel in gebruik werd gesteld. Dit miljoe nenproject moet de voorziening van het eiland met zoet water verzeke ren. Wisselvallig De storing, die gisteren uit Zuid- Frankrijk kwam opzetten, verplaatste zich naar Zuid-Zweden en nam be langrijk in diepte toe. De storing ver oorzaakte in ons land regen en plaat selijk onweer. De grootste hoeveelheid werd door Twente gerapporteerd, na melijk 16 mm. Achter de storing stak een krachtige westelijke wind op, die tamelijk droge oceaanlucht aanvoert. Daarin komen enkele lichte buien voor, afgewisseld door opklaringen. Over de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge luchtdruk, zodat de luchtdruk- verschillen kleiner worden. Deze rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd .door $en depressie, die in een versneld tempo over de Oceaan koerst Het ziet er naar uit. dat morgenmiddag de bewolking van deze depressie zal binnendrijven, daarna gevolgd door regen. Het weer behoudt dan ook een wisselvallig karak ter. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. 3 AUGUSTUS Zon op: 5.03 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 21.37 uur; onder: 9.21 uur. Hoogwater te 5.22 en 17.46 uur. Laagwater te 1.18 en 13.24 uur. (4/8 Hoogwater te 5.59 en 18.21 uur, laagwater te 1.51 en 14.05 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's, en een Bijvoegsel In Essex in Engeland wordt de i zocht de 350 padvinders van wie de derde bijeenkomst van Europese meeste blind, doof of kreupel zijn en gehandicapte padvinders gehouden.1 sprak onder meer met de Nederlan- Prinses Alexandra van Kent be- der Loek Diepstater. (Van onze correspondent te Bonn) De Italiaanse premier Fanfani wordt heden te Bonn verwacht voor een be spreking met de Westduitse bondskanse lier Adenauer over het Midden-Oosten. Middelpunt van dit Italiaans-Duitse ge sprek zal het plan Pella-Fanfani zijn voor de oplossing van de kwesties in het Midden-Oosten. Fanfani heeft de laatste dagen een reis van Rome naar Washington en Lon den gemaakt om de Amerikanen en Britten in te lichten over zijn bedoelin gen. Het plan Pella-Fanfani voor het Midden-Oosten komt op het volgende neer 1. Handhaving van de status quo in het Midden-Oosten. 2. Overeenkomsten met de diverse Arabische Staten en Israël voor non agressie. 3 Economische hulp voor de ontwik keling der Arabische staten. Wat het laatste punt aangaat wil Fan fani deze hulp laten gaan via Italië en West-Duitsland naar alle Arabische landen, inclusief de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië, Jemen). Het zou hier om gelden moeten gaan, af komstig uit de tegenwaarde van het voormalige Marshallplan, dus om Ame rikaanse hulp in feite, die via de - naar de Italianen zeggen - niet met anti- Arabische en koloniale ideeën besmette regeringen te Bonn en Rome doorgege ven zouden moeten worden. Het is reeds bekend dat Fanfani te Washington bij de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles nu juist geen grote geestdrift voor zijn plan heeft ontmoet. De Amerikanen menen dat thans voor alles politieke en militaire stabilisatie in het Midden-Oosten noodzakelijk is. vreest men in de Franse hoofdstad, dat het plan Pella-Fanfani de positie van Nasser wel eens zou kunnen versterken. I hetgeen zijn invloed zou hebben op de Franse positie in Noord-Afrika, ander zijds zou de Franse premier De Gaulle thans niet zeer gediend zijn van een soort as-Rome-Bonn. juist nu hij bezig is te trachten in het Europese concert de eerste viool te spelen. De reis van De Gaulle's minister van Buitenlandse Za ken Couvé de Murville dezer dagen naar Rome en Bonn was bedoeld om het plan Pella-Fanfani wat af te zwakken. Inmiddels is het aantal Westduitse stemmen, dat kritiek uit op De Gaulle's politiek toegenomen. Men spreekt te Bonn met ongerustheid over De Gaulle's solo-diplomatie inzake het aanstaand gesprek met Kroesjtsjef, die verwarring in het Westen teweeg brengt. Men ziet met ergernis hoe de Franse regerings chef - zoals een vooraanstaand West duits blad hedenmorgen schreef - met een vitaal egoïsme zijn eigen positie op blaast om de hoofdrol in continentaal Europa maar te kunnen spelen. Deze hele gang van zaken druist in te gen de Westduitse politiek. Te Bonn maakt men zich namelijk geen enkele illusie over de eigen positie of over die van een der Westeuropese landen afzon derlijk in het concert der grote mo- Kritiek op Parijs Het wordt opvallend geacht, dat Fan- fani's reis van Washington via Londen naar Bonn met een grote boog om Parijs is gemaakt. Het is bekend dat in Frank rijk over de Italiaans-Duitse besprekin gen inzake het Midden-Oosten en waar schijnlijk ook inzake andere problemen zekere ongerustheid bestaat. Enerzijds Zeker vijf (loden bij natuurramp in Oostenrijk (Van onze Weense correspondent) Een dubbel onweer, dat bijna tegelijkertijd boven het centrum van het vakantiegebicd in Karinthië (Oostenrijk) losbrak, heeft grote verwoestingen aan gericht in Millstatt en in de omgeving van het Ossiachermeer. Vooral de vakantiegangers in Millstat zelf en in Bodensdorff hebben zware verliezen geleden. Minstens 15 auto's werden meegesleept door het geweld van de anders meestal rustige bergbeken. Zeker zijn vijf personen omgekomen, maar meerdere worden nog vermist. Ongeveer tegen acht uur donderdag avond ontstond een zwaar onweer op de tweeduizend meter hoge Millstatter Alpe. Tezelfdertijd vormde zich ten oosten daarvan, in de richting van Vil lach. een tweede onweer. Millstatt zelf bleef zonder onweer en dat is de reden, dat de zomergasten op de promenade zijn blijven wandelen. Binnen een halfuur echter ontstond er boven in de bergen een wolkbreuk, waardoor het riviertje de Riegerbach, dat door Millstatt stroomt, tot vijf me ter hoogte aanzwol en alles meesleepte wat het water in de weg stond. En ook de beek in Pesenthein* richtte grote verwoestingen aan op het daar aan het Millstattermeer gelegen kampeerter rein. waar tnminste 20 tenten, 8 autos en de uitrusting van meer dan dertig vakantiegangers werden wegge sleurd. Iets dergelijks gebeurde even eens in het plaatsje Lammersdorff, enige kilometers boven het meer ge legen. Volgens de leider van het kampeer terrein in Pesentheim, zijn een dok ter uit Berlijn, zijn vrouw en hun twee kinderen in de vloed omgeko men. Volgens de laatste berichten zijn zeker als slachtoffers te betreu ren: dr. Erich Gross, uit Berlyn, Ed ward Burton, Engeland, Carel Silber- nagel, uit Millstatt, Thomas Eger, Oostenrijk en Franz Gruber, uit Ober- Millstatt. Ook de plaatsjes Tschoeran en Bo- dansdorff, aan het Ossiacher meer, hebben zware schade geleden door het onweer. Van ruim 1400 meter hoogte waren daar de beekjes, de Rabbach en de Schifflingbach, daar tot een breedte van acht meter aangezwollen en daar door werd 22.000 vierkante meter grond met stenen, bomen en rotsen wegge slagen. Bij genoemde plaatsjes verenigden zich de twee beekjes tot een geweldige stroom, die daar een breedte kreeg van veertien meter en enorme verwoestingen aanrichtte. De oorzaak van de catastrofe moet daarin worden gezocht, dat het gekapte hout op de bergen niet naar het dal was getransporteerd, zodat het regen water op vele plaatsen door de vele en hoge houtstapels werd tegengehouden en slechts op enkele punten een uit weg kon vinden. Bij de wolkbreuk stortte thans alles met groot geweld omlaag. gendheden. Reeds verkondigde de rege- ring-Adenauer gisteren dat het thans inopportuun is om de grote mogendhe den lastig te vallen met het voorstel om een commissie van overleg over de Duit se eenheid te vormen, zoals de Bonds dag te Bonn onlangs eenstemmig wenste. De internationale toestand leent er zich volgens de Westduitse regering thans niet voor dit probleem in de openbaar heid te brengen. Hieruit blijkt hoe weinig illusies Bonn zich maakt over zijn eigen positie in de wereldpolitiek. Het hoge be zoek van de laatste weken van Dulles, Menderes (de Turkse premier) en Couvé de Murville en van Fanfani heden moge vererend zijn voor Adenauer, het heeft hem kennelijk niet het hoofd op hol ge bracht om hem de idee te geven, dat zijn land wereldpolitiek kan maken. Duitse oorlogsmisdadigers staan terecht Wij hebben allen een kwaad geweten In het proces, dat in Ulm reeds ruim drie maanden aam de gang is tegen 10 vroegere Gestapo-officieren van het „Einsaitzikomimando Tilsit" wegens hun beweerde aandeel in de moord op Li- thiause joden in 1941, is de openbare aaaiklager Anton Schuele gisteren zijn requisitoir begonnen. Schuele zeide dat dit proces ongerust heid onder het publiek heeft veroor zaakt, omdat „wy allen een kwaad ge weten hebben wanneer wij terugdenken aan die jaren van immoraliteit". De aanklager zeide dat de meerder heid der Duitsers zioh bijvoorbeeld be wust is wat gebeurde in de nacht van de 9de op de 10de november 1938, toen een gigantische program plaats had, dioch zij zich uit vrees voor de Gestapo stilhield. En na de oorlog, toen de vre selijke misdaden, die begaan werden, onthuld werden in de proceseen van Neurenberg, weigerden vele Duitsers er geloof aan te heohten. Zij waren ge neigd die onthullingen toe te schrijven aan propaganda van de overwinnaars. De afwijzing van die processen was ge baseerd op het feilt, dat Duitsers zioh schaamden dat zij Duitsers waren en in feite in staat tot precies zulke mis daden. Schuele herinnerde het Hof er aan, dat het lopende proces geen poli tiek proces is Niemand wordt berecht omdat hjj een Nazi geweest is. De be klaagden staan terecht omdat zij mis daden hebben begaan, welke als zodanig erkend werden, niet minder in de wet, welke in 1941 bestond, don thans. Er is slechts één verschil tussen die tijd en deze. In 1941 kon moord bestraft wor den met de dood. De naoorlogse federale republiek heeft de doodstraf echter af geschaft. Verwacht wordt dat het requisitoir van daag zal worden voortgezet. Kernlading in raket De Amerikanen hebben gisteren bij een proef in het gebied van het eiland Johnston in de Stille Oceaan een in een raket aangebrachte atoomlading tot ontploffing gebracht, aldus is officieel te Washington bekendgemaakt. Deze ontploffing maakt deel uit van de huidige reeks Amerikaanse proeven met kernwapens. Johnston ligt ongeveer 1.100 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. Nieuwe veerboot tweemaal defect De nieuwe veerboot „Prinses Bea trix" is gistermiddag voor de tweede maal uitgevallen, 's Morgens viel zij uit met een defecte eindschakelaar aan het roer, 's middags was dit weder om het geval. De boot kwam opnieuw met een half uur vertraging in Vlissingen aan. zodat tal van reizigers hun aansluitingen mis ten en enkele uren moesten wachten op een tweede verbinding. De veerdienst werd wederom overgenomen door de twee reserve schepen ..Koningin Julia na" en ..Prins Bernhard", doch de vele automobilisten en vrachtrijders, die ge rekend hadden op tijd thuis te kunnen zijn. door het in de vaart komen van de „Prinses Beatrix", die honderd auto's kan vervoeren, moesten lange wachttij den maken, hetgeen de stemming op de wachtplaatsen niet bevorderde. De „Prinses Beatrix" is tot dusver nog niet opnieuw in de vaart gebracht. Nederlandse jongen viel in rotsspleet De sinds donderdag j.l. vermiste 16- jarige Johan Maarten Dijkstra, afkom stig uit Geleen, in Zuid-Limburg, is gisterochtend levenloos in een rotsspleet van de Hindenburgberg, in de omgeving van Klagenfurt, in Oostenrijk, aange troffen. Het stoffelijk overschot is ge borgen. De jeugdige Dijkstra was donderdag middag begonnen met een bestijging van de westeiyke helling van de berg. Hij had tegen zijn moeder gezegd, dat hij haar, een uur na zijn vertrek, vanaf een der rotsen op zijn weg zou toewui ven. De jongen heeft dit gedaan en schijnt hierbij te zijn uitgegleden en omlaag te zijn gestort, met het hiervoor vermelde noodlottige gevolg. De Gaulle roept op tol medewerking Frankrijk heeft behoefte aan stabilisatie Generaal De Gaulle heeft gisteravond in een radiorede verklaard, dat Frank rijk misschien voor het begin van een recessie zal komen te staan. „Het zou de plicht van de regering zijn haar af te weren, maar zo nodig zullen wij de nationale economische solidariteit een rol laten spelen," zo zei hy. De generaal deed een beroep op de verenigingen van werkgevers en werknemers samen een fonds te vormen, dat gebruikt zou wor den om arbeiders zekerheid ten aanzien van de basisionen to verschaffen en de mogelijkheid te bieden voor een scholing, om in geval van recessie van vak te ver anderen. Frankrijk heeft behoefte aan stabi lisatie van zijn financiële, economische en monetaire stelsel. De inflatie moet tot staan gebracht worden. De door de regering genomen maatregelen hebben alle stabilisatie ten doel. Aan een ieder is gevraagd zijn aandeel in de opof feringen te dragen en de stabiüsatie begint zich af te tekenen. DE GAULLE: GEEN TIJD Frans smaldeel van Westelijke diplomaten te Moskou voorspellen dat de Sovjet-Unie Libanon vertrokken

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1