-►orlon-H GEJO modehuis RESTANTEN BEHA's Kunkmüllei Jfytil NETTE MEISJES T) tfi niifip als u wisTi wat u mist i sm DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN N.V. OTHELLO SPECIALE AANBIEDING HAARLEMMERSTRAAT 33 Kappersbediende I I 1 I C.H.U. weinig enthousiast over de verkiezingsuitslagen Raad Katwijk verleende krediet wegverbetering naar Leiden VESTEN EN PULLOVERS ORLON VESTEN in fijne steek, NU LEDEREN KLEDING GEBR. HUISMAN Tere huid? fyAwads LANOUNE CREME voor halve prijs Fa. Wed. M. Overduin VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 Voorzitter Beernink: „Volksmeerderheid wijst het socialisme af" De Christelijk Historische Unie is niet bijzonder enthousiast over de uitslag van de jongste gemeenteraadsverkiezing. Daartegenover staat een zekere mate van tevredenheid over de uitslag van de Statenverkiezingen. Dit verklaarde gisteravond mr. H. K. J. Beernink, de nieuwe voorzitter van de C.H.U., b(j de opening van de driedaagse zomerconferentie, die de C.H.U. in het conferentie oord Woudschoten te Zeist houdt en die door de ministers Helders en Staf werd bijgewoond. Vergelijkt men de uitslag van de Kamerverkiezingen 1957 met die van de Statenverkiezingen 1958, dan is er volgens mr. Beernink een procentuele vooruitgang te bespeuren van 8.43 op 3.39 Sprekende over de waarde van zulk een vergelijking zei de heer Beernink, dat de Statenverkiezingen van dit Jaar een bijzonder karakter droegen. Veel meer dan eerder het geval was hebben de Statenverkiezingen dit jaar volgens hem gefungeerd als een graadmeter voor de politieke verhoudingen in ons land. Het ging ditmaal niet om provinciale politiek, maar men liet zich leiden door de gang van zaken in het vaderland. Men wenste zich uit te spreken over de landspolitiek. Aan de hand van de resultaten van de jongste verkiezingen gaf de heer Beernink vervolgens een anaJyse van de politieke verhoudingen iin ons Land. Zij, die voor de oorlog op de CHU stemden en thans hun stem aan de PvdA hebben gegeven, aldus de heer Beernink, hebben de positie van de CHU niet verzwakt. Hij noemde het in ddt verband opmerkelijk dat zij, die zich van de CHU distan tieerdien, tegen de verzuiling zijn. De heer Beernink merkte op. dat ook de CHU niet zonder zorg de ontwikke ling van de verzuiling in ons land gade slaat. In de PvdA zo zei hij kernt men echter ook de verzuiling. In dit verband noemde hij de werkverbanden in deze partij en de vele hokjes, die men in deze politieke groepering aantreft. De span ningen in de PvdA nemen volgens de heer Beernink toe. De vraagstukken, die nu spelen, waarvan hij o.m. noemde dat van Nieuw-Gulnea, houden volgens hem de leden verdeeld. De PvdA is. al dus mr Beernink, over haar hoogtepunt heen. Het rammelen met de portefeuille door de socialistische minister alsmede het door hen uit te spreken .onaanvaard baar" kan daarom volgens hem achter wege blijven. De Jongste verkiezingen hebben nl. duidelijk aangetoond, dat het Nederlandse volk niet achter de socia listen wenst te lopen. Over de KVP zei mr. Beernink, dat in deze partij de eenheid volledig hersteld is. De KVP kan volgens hem rekenen op 35% van het totaal aantal geldige stem men. Hij noemde dit voor de politieke verhoudingen in ons land van g-rote be tekenis. Deze machtsverhouding, aldus mr. Beernink, is van dien aard, dat een Kabinet zondier KVP-ministers ondenk baar is. In tegenstelling tot de KVP met een opgaande groeilyn is aldus mr. Beer nink, een neergaande lfjn bjj de AR- partij te constateren. Kiezers, die vroe ger vertouwen hadden in de AR-poli- tiek, hebben zich thans afgewend en gingen naar de VVD. De mogelijkheid bestaat, aldus mr Beernink. dat de AR- partij nog kleiner wordt dan de CHU althans, dat de CHU groter wordt dan de AR. De AR-partjj heeft tüdens de jongste verkiezingen, volgens mr. Beer nink, ook grote moeilijkheden ondervon den van het Gereformeerd Politiek Ver bond. Als oorzaken van de winst, die de VVD boekte, noemde mr. Beernink o.a. de groeiende belangstelling voor het li berale beginsel en het feit, dat nien het met de gang van zaken niet eens is. Deze dingen zei hij. moet men evenwel niet los van elkaar zien, Het Nederland se volk is een vrijheidslievend volk. aldus spreker, waardoor de WD-politiek de kiezers ging aanspreken. Hij noemde evenwel het vrijheidsbegrip van de VVD geheel anders dan dat van de CHU. Is de WD-vryheid er meer een van econo mische ongebodenheid. wars van staats bemoeiing, het CHU-vrijheidsbegrip is gebaseerd op christelijke beginselen. Met betrekking tot de overheidsbezui niging zei de heer Beernink dat de beide Kamers onmogelijk rigoureuze bezuini gingen kunnen aanbrengen. De Kamer mist nl. het apparaat om de overbeids- uiitgaven te controleren. Een initiatief tot bezuiniging dient volgens hem dan ook uit te gaan van de regering zelve. Sprekende over de vervanging van het Kabinet zei hij, dat het in 1956 veel moeite gekost heeft een kabinet samen te stellen. Hij noemde een kabinetscrisis in deze tfjdv an spanning overal in de wereld stellig niet in het belang van ons volk. Wel zal volgens hem van de socialistische ministers mogen worden verwacht, dat zfj rekening houden met het feit, dat het socialisme door de meerderheid van het volk wordt afge wezen. De heer Beernink besloot met de op merking, dat de CHU een regerings getrouwe partij is. hetgeen volgens hem echter niet wil zeggen, dat zij tegen elke prijs in het Kabinet vertegenwoor digd wenst te zijn. Zij kan. als da-t moet, ook een oppositiepartij zijn, aldus mr. Beernink. Nieuwe Amerikaanse landing in Libanon BijBeiroet zfjn vandaag nieuwe Ame rikaanse troepen aan land gegaan. Een Amerikaanse woordvoerder heeft ver klaard, dat er geen mededelingen over deze troepen zullen worden verstrekt voordat de ontscheping voltooid is. Dit zou verscheidene dagen duren. Ook over de sterkte van de nieuw aan te voeren troepen wilde hij zich niet uitlaten. Tot dusver waren er bijna 10.000 Amerikaanse militairen In Li banon. Voor waarnemers was de nieuwe lan ding een verrassing, gezien de gisteren door Dulles gedane mededeling, dat de Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken als de Libanese rege ring daarom verzocht en de verkiezing van generaal Sjehab tot president. Premier Solh en drie van zijn minis ters hebben geweigerd de parlements vergadering, waarop generaal Sjehab gisteren tot president is gekozen, bij te wonen. Eerder had Solh te kennen ge geven, dat hij onder Sjehab niet in functie wilde blijven. Vandaag wordt bericht, dat andere leden van het kabinet Solh trachten te bewegen in functie te blijven. Waar schijnlijk zal zijn beslissing afhangen van het tijdstip, waarop president Sja- moen zijn functie neerlegt. Zijn ambts termijn loopt 23 september af. In de omgeving van Sjamoen wordt gezegd, dat hij niet van plan is eerder af te treden-. Wel gaat het gerucht, dat Sjamoen zich bereid zou hebben verklaard bin nenkort naar Amerika te vertrekken om de schijn te redden. Fokker F 27 kreeg bewijs van luchtvaardigheid Op het vliegveld Idlewild bij New York is tijdens een speciale bijeenkomst het Amerikaans bewijs van luchtwaar digheid voor de Fokker F 27, welke dooi de Fairchildfabrieken in Hagerstown in licentie wordt gebouwd, uitgereikt aan de directie van deze fabriek. In april 1956 werd door Fokker Ne derland een overeenkomst aangegaan met de Fairchildfabrieken in Amerika, waarbij laatstgenoede vliegtuigindustrie de licentie van de bouw van de F 27 (Nederland „Friendship" genoemd) voor de V. S., Canada en Zuid-Amerika (met uitzondering van Brazilië) verwierf. Onlangs is de eerste Fairchild F 27 af geleverd aan de luchtvaartmaatschappij West Coast Airlines. Na de plechtigheid maakte de F 27 nog een tweetal demonstratievluchten met genodigden boven New York. V.S. stellen Rusland onderhandelingen voor over waarborgen tegen verrassingsaanvallen De Verenigde Staten hebben de Sov jet-Unie gisteren schriftelijk voorgesteld deskundigen van beide landen in de eerste week van oktober in Genève te laten vergaderen ter bestudering van de „technische aspecten van waarborgen tegen mogelijke verrassingsaanvallen". De V.S. stellen voor, dat de besprekin gen zullen worden gewijd aan de voor dergelijke waarborgen nodige „controle middelen, de doeleinden, die men hier mede wil verwezenlijken, en de resulta ten, die van het in het leven roepen de zer waarborgen kunnen worden ver wacht". „Dergelijke technische besprekingen zouden een toetsteen kunnen z{jn om uit te maken, of een bijeenkomst van de re geringsleiders der grote mogendheden de gelegenheid zou bieden tot een ernstige bespreking van de voornaamste interna tionale vraagstukken. Ook zou hieruit kunnen blijken, of een dergelijke bijeen komst zich zou lenen om overeenstem ming over deze problemen te bereiken", aldus de Amerikaanse nota. De betrokken deskundigen zouden, naar wordt aangenomen, van gedachten moeten wisselen over onderwerpen als het Amerikaanse voorstel voor een in ternationale luchtinspectie en het Rus sische denkbeeld, om inspectiegroepen te stationeren op vliegvelden en eindpun ten van weg- en spoorwegverbindingen. Bij de onderhandelingen, die de Wes terse grote mogendheden en de Sovjet- Unie over internationale ontwapening hebben gevoerd, hebben beide partijen bij verscheidene gelegenheden erkend dat het noodzakelijk is, waarborgen te gen verrassingsaanvallen te scheppen. De V.S. stellen in hun nota voor de Verenigde Naties op de hoogte te hou den van de bü de besprekingen gemaak te vorderingen. Verdere regelingen voor de voorgestelde beraadslagingen zouden door diplomatiek overleg kunnen worden getroffen. I.T.F. tegen uitbreiding drie mijlszone Het congres van de Internationale Transport Arbeiders Federatie te Am sterdam heeft gisteren in een resolutie te kennen gegeven dat een eenzijdige uitbreiding door een land van zijn ter ritoriale wateren, de drie mijls zone, niet getolereerd kan worden. Men be schouwt dit als een schending van de positie der vissers en zeelieden, en als een discriminatie, in strijd met de geest van de vrijheid der zeeën. Het congres veroordeelt dergelijke protectionistische maatregelen, in het bijzonder in een tijd waarin afschaffing van economische grenzen tussen naties tot stand komt en zegt, dat een willekeurige beperking van de visgronden de levensstandaard van de vissers zou bedreigen. K.L.M. boekt winst in tweede kwartaal Volgens de voorlopige cijfers heeft de K.L M. in het tweede kwartaal van 1958 een voordelig resultaat geboekt. Hierin was begrepen boekwinst behaald bij verkoop van vliegend materieel. Door dit betere resultaat is een belangrijk deel van het verlies over het eerste kwartaal gecompenseerd, waardoor dit kon wor den teruggebracht tot f. 2.382.000 over het eerste halfjaar 1958. Stand van zaken bij prot. ehr. enderwijs 2646 scholen met de bijbel In het jaarboek van het christelijk onderwijs, dat een uitvoerig overzicht biedt van de gehele organisatie van het bijzonder christelijk onderwijs, de verenigingen, die in deze kring worden gevonden en van haar 20 periodieken, wordt medegedeeld, dat het aantal Scholen met de Bijbel (gewoon, uitge breid en buitengewoon lager onder wijs) op 1 januari 1958 2646 bedroeg, tegen 2618 op 1 jan. 1957. Het aantal leerlingen steeg van 473.609 tot 479.819. Zuid-Holland is niet 674 scholen het dichtstbevolkt. Het aantal kleuter scholen bedraagt in totaal 1178 met 93.703 leerlingen. Er zijn thans 27 opleidingsscholen voor kleuteronderwijzeres en 106 scholen voor christelijk buitengewoon lager onderwijs. Het aantal leerkrachten by hec bijzon der onderwijs bedraagt 14679. nl. 9145 mannelijke en 5534 vrouwelijke. Er zijn in ons land 2646 christelijke lagere scholen. Het aantal kweekscholen bedraagt 25 met 4872 leerlingen; hogere burgerscholen 24 met totaal 6008 leer lingen; chr. middelbare meisjesscholen 4 met 989 leerlingen; gymnasia 7 met 1643 leerlingen en het aantal lycea 40 met totaal 16.139 leerlingen. Bij het kweekschool-onderwijs zijn 566, bij de H.B.S. 547, bij de meisjesscholen 82, bij de gymnasia 175 en bij de Lycea 1401 leerkrachten. Er zijn in ons land 56 christelijke scholen voor lager landbouwonderwijs, 13 voor lager tuinbouwonderwijs en 9 christelijke middelbare landbouwscholen. Deze 78 scholen hebben totaal 331 leer krachten en tellen 5742 leerlingen. Er zijn 39 chr. nijverheidsscholen voor meis jes, 40 chr. landbouwhuishoudscholen en 38 chr. nijverheidsscholen voor jongens. Deze scholengroep omvat 2856 leerkrach ten en 35.496 leerlingen. Wat tenslotte het chr. handelsonderwijs betreft, er zijn 105 middenstandscursussen en 12 handels avondscholen. Amsterdam koopt 20 werken uit collectie Regnault B. en W. van Amsterdam delen mede, dat er tussen hen en de erven Regnault overeenstemming is be reikt aangaande de onderhandse aankoop van 20 werken uit de col- lectie-Regnault, waardoor deze voor Het voornaamste punt van de agenda voor de vergadering van Katwijks gemeenteraad, die gisteravond om half acht onder voorzitter schap van burgemeester H. Duiker werd gehouden, was wel het voorstel tot het verlenen van krediet voor de eerste fase van de weg verbinding Katwijk—Leiden, op welk plan wij reeds in ons blad van j.l. dinsdag uitvoerig ingingen. Over het algemeen waren de leden het eens over de dringende noodzaak van deze vergadering, alhoewel op de wijze van uitvoering enig verschil van mening viel te constateren. De heer H. Haasnoot (PvdA), die over dit onderwerp bet eerst het woord voerde, zeide verheugd te zijn dat ein delijk met de uitvoering van het plan een begin kan worden gemaakt. Spieker verheelde ondertussen echter niet dat. voor een tijdelijke voorziening, de kosten van de te maken brug wel zeer hoog zijn. De grote noodzakelijkheid van de be oogde verkeersverbetering is echter aan leiding dat het voorstel moet worden aanvaard. Een gelijke mening was de heer B. Vooys <CH) toegedaan. Deze spreker vroeg echter de mogelijkheid te overwegen om voor de bewoners van de Overrijn die gedupeerd worden door het verdwijnen van de Roskam brug van zijn huidige plaats een eenvoudige voorzie ning te treffen in de vorm van een tij delijke voetbrug. De heer L. van der Zwan (CH) liet aanvankelijk bezwaren horen. Hij achtte een bedrag van f. 215.200— voor een voorziening van tij delijke aard volkomen onverantwoord. Hij beval daarom aan in de volgorde van de verschillende fasen een zodanig wijziging aan te brengen dat eerst wordt overgegaan tot opheffing van de tramverbinding om daarna de beweeg bare brug over het additionele kanaal te bouwen. Na voltooiing hiervan kan dan onmiddellijk worden overgegaan tot het maken van een definitieve vaste brugverbinding tussen de Sandtlaan en de Molentuinweg.' Het zou dan tevens mogelijk zijn de Roskambrug op zijn huidige plaats te handhaven, waarmede vele inwoners van Kaïtwijk aan den Rijn gebaat zouden zijn. De heer mr. J. van der Plas (AR) wees erop dat de verbe tering van de wegverbinding Katwij k - Leiden reeds voor de oorlog aan de orde was. Door de sterke groei, die de ge meente sedertdien heeft doorgemaakt en door de sterke toename van liet verkeer, is deze kwestie thans nog veel urgenter dan destijds het geval was. Het resul taat dat thans is bereikt achtte spreker bovendien nog pover WAAROM ALLEEN KATWIJK? Voorts vroeg de heer Van der Plas zich af waarom het initiatief thans al leen van de gemeente Katwijk moet uitgaan. Ook de omliggende gemeenten het Stedelijk Museum kunnen wor- j den behouden. De koop dient uiteraard nog te wor- den bekrachtigd door een besluit van de gemeenteraad, doch de raadscom- j missie van bijstand in het beheer der zaken van kunst heeft zich in haar ver- gadering van 23 Juli j.l. verenigd met het beleid, dat B. en W. van plan wa ren t? volgen. Als gevolg hiervan heb- ben zij aan de erven Regnault een bod kunnen doen, dat thans is aanvaard. De aankoop betreft de beide werken in deze verzameling van Picasso, 8 van de 12 werken van Chagall, de 2 werken van Rouault, voorts één kunstwerk van Soutine, Pascin, Leger. Dufy, Ensor, Kadinsky, Reden en van de Nederlandse meester Herman Kruyder. Met deze aankoop is een bedrag ge moeid van twee miljoen gulden, dat is dus gemiddeld f. 100.000.per schil derij. en de provincie Zuid-Holland zijn bij deze zaak betrokken, doch hebben tot dusver nog geen vinger uitgestoken om aan de verwezenlijking bij te dragen. De dringende noodzaak van de voorzienin gen noopt echter het plan te aanvaar den. Jammer achtte spreker het dat deze oplossing voor een aantal inwoners een ongerief betekent, doch dit moet on dergeschikt worden geacht aan het al gemeen belang dat met de verbetering wordt gediend. In dezelfde geest uitte zich eveneens de heer N. J. van Dujjven- bode (CH). die bovendien wee® op de dringende noodzaak van verbetering van de uiterst gevaarlijke verkeers situatie te Katwijk aan den Rijn. De heer A. Wassenaar (AR) deed mede deling van een protestbrief, ondertekend door meer dan honderd Inwoners van Katwijk aan den Rijn. voor welke het verplaatsen van de Roskambrug een groot offer betekent. Spreker vroeg of het wellicht mogelijk zou zijn een op lossing te vinden waarbij de Roskam brug op zijn huidige plaats gehandhaafd kan blijven. NIEUWE WEGVERBINDING De heer H. J. Grimbergen (KVP) uitte de vrees dat door het omleggen van het verkeer om de dorpskern van Katwijk aan den Rijn moeilijkheden zouden kun nen ontstaan voor de verkeersveiligheid op de Provinciale weg. Hierdoor zou het wel eens noodzakelijk kunnen worden dat op korte termijn zou moeten wor den overgegaan tot het maken van de in het uitbreidingsplan geprojecteerde wegverbinding via de zanderij Wester- baan waarvoor tuinbouwgronden moe ten worden aangetast. De moeilijkheden voor sommige be drijven te Katwijk aan den Rijn door het verplaatsen van de Roskambrug moeten echter volgens deze spreker niet worden overdreven. Wanneer het gehele plan voltooid is komt deze brug ten slotte weer op zijn oude plaats. Wet houder H. P. Bloot, de verschillende sprekers beantwoordende, zegde toe dat, indien dit noodzakelijk zou blijken te zijner tijd, in de plaats van de huidige Roskambrug een vaste oeververbinding over de Rijn zal worden gelegd Het idee om de Roskambrug op zijn plaats te laten en te trachten voor de tijdelijke oeverver binding elders een beweegbare brug te bemachtigen heeft oorspronkelijk ook in de bedoeling van B. en W gelegen. De pogingen daartoe zijn echter mislukt, zodat geen andere mogelijkheid dan de thans voorgestelde overbleef. De wens van de heer Van der Zwan om een wij ziging te brengen in de volgorde der verschillende fasen is onmogelijk. De tramverbinding kan immers eerst wor den opgeheven wanneer een busdienst kan worden ingesteld. Dit kan echter niet gebeuren zolang heit wegverkeer ge bruik moet maken van de straten door de dorpskern van Katwijk aan den Rijn. die niet in staat zijn een Intensief ver keer met grote autobussen te verwer ken. De thans te leggen noodbrug moet het mogelijk maken de autobussen om de bebouwde kom heen te voeren; eerst dan kan de tramverbinding warden op geheven. Nadat nog in tweede Instantie door verschillende sprekers het woord was gevoerd, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten werden geopend, werd het voorstel van B. en W. tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard.. I] I B 8 Bpfi «|Jf B Bi Heeft U interesse voor TELEVISIE fl fl Bj Bi MB BbB B B B B H fl fl B Wij hebben een grote verrassing voor U. fl Cf fl fl I V I bfail I i^l k KOM EENS MET ONS PEATEN. fa W fa fa fa fa B Haarlemmerstr. 55 Leiden Telefoon 20593 t.o. REX-theater. Prettige betalingsvoorwaarden. Zonodig eigen financiering. in een zware patentsteek, zo gewassen zo droog. Vesten hoog en laag gesloten in rood en wit. Pullovers in V- en hoge hals in wit. Prachtige zware kwaliteit. Normaal prijs f 27.50 NU SLECHTS i 13.75 Restanten originele Amerikaanse High Bulk 16.90 Dit merk in Uw waarborgt kwaliteit. Alléénverkoop: Hogewoerd 6668 uit de collectie vervallende soorten OPGERICHT 1886 36 FILIALEN LEIDEN: BREESTRAAT 99-101 TELEFOON 21770 gevraagd, bij P. J. TESKE ZN., Morsweg 10—12A, tel. 30492. Leiden. KINDERSLIPS vanaf 0.65 g DAMESSLIPS. vanaf 0.98 MEISJESBLOESJES S a 1.79, 1.39, 1.29 B 8—12 jaar. „VASANA" NYLONS J vanaf 2.95 NAADLOZE NYLONS m 2.65, 1.89 Solide J HEREN ANKLETS 1.75 jj EVEN VRIJ I BREI met wol van R Alléén Hooigracht 62, Leiden Telefoon 25650 WASBEKERLAAN 6 - SASSENHEIM TELEFOON 7782, vraagt voor spoedige indiensttreding van 15 Jaar af. Hoog loon en uitstekende sociale voorzieningen. Aanmelden van 8.30 tot 18.00. Reiskosten worden vergoed. Een betere auto voor minder geld bij de ELAM N.V. HAARLEMMERWEG 2—4 (hoek Maresingel) Telefoon 33142 1710) Off. Ford-dealer voor Leiden en omstreken en de Bollenstreek. Fords Taunus 15M Volkswagen 1955 1956/1957 Volkswagen bestelw. 2 Chevrolets 1952/1955m- zijruiten 1956 i loe.c i Ford Zephyr1957 - Opel Kapitan !956 oidsmobile 98 DS Hvd ag Volkswagen VW 1/11 54 .ge, Opel bestelwagen 1955 Morris Mmor 1951 I Volvo iao:> I Ford Taunus 12MX 1956 m Deze deskundig gekeurde automobielen worden met volledige garantie geleverd Financiering Inruil. I Zaterdags geopend tot 6 uur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9