Laatstenisuws Hasselman Wat de raad van Oegstgeest te behandelen zal krijgen STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 In de raadsvergadering van a.s. woensdag, waarschijnlijk de laatste in de huidige samenstelling, zullen de geloofsbrieven van de nieuw-benoem- de leden van de raad worden onder zocht. Bovendien wordt een vrij om vangrijke agenda afgedaan. Voorgesteld wordt om het trottoir aan de zuidzijde van de Schoutenburgstraat door te trekken naar de Wyttenbach- weg. De eigenaresse van de tuin, die daarvoor ten dele moet worden opge offerd, is bereid de gevraagde strook aan de gemeente af te staan. De kosten zullen f. 1300 bedragen. De N.Z.H.V.M heeft aan de gemeente een strook grond aangeboden langs de Rijnsburgerweg, waar deze weg de Rijnzichtweg en het Rustenburgerpad kruist. Oppervlakte 1077 m2 k f. 1.50 per m2. In het uitbrei dingsplan is de grond voor klein- woningbouw B bestemd. Het wegdek van de Haarlemmer- straatweg verkeert in een slechte toe stand in het bijzonder het deel ter hoogte van het M.E.B. Voor het uitvoe ren van het gedeeltelijk herstraten van deze weg is een krediet nodig van f. 6000. Het betreft hier uitgesteld on derhoud. DADING Bij de uitvoering van het Floraplan zijn door enkele eigenaren van aangren zende gronden bezwaren gemaakt tegen het dempen van de sloot. Zij stellen zich op het standpunt, dat zij recht hebben ■door deze sloot te varen van en naar de Zandsloot krachtens erfdienstbaarheid of anderszins. Dit is door B. en W. be streden omdat gebleken is, dat er geen erfdienstbaarheden zijn. Wel staat vast, dat gedurende een lange reeks van jaren de opeenvolgende eigenaren de (mogelijkheid hebben gehad door deze sloot te varen. Dit geschil is door het treffen van een dading nu beëindigd. De betrokken eigenaren doen nu afstand van het recht tot het varen door de sloot. Aan elk hunner zal een bedrag van f. 750 worden betaald. GELDLENING De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten biedt een geldlening aan, groot f. 56.000. Rente 4 3/4 Deze lening is bestemd voor consolidatie van vlottende schuld en vaste financiering van reeds begon nen kapitaalswerken. Een uitvoerig preadvies is verschenen inzake de wijziging van de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Gestreefd wordt naar aansluiting bij de Rijks regeling. De verhogingen zullen de ge meente circa f. 8700 kosten. Dit bedrag wordt niet gedekt door de verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds van 148 tot 150. Dit brengt n.l. op f. 6856.24. POLITIE-AUTO Dat de Rijkspolitie het hier niet zon der auto kan stellen is in de praktijk overduidelijk gebleken. Evenwel is het Rijk niet bereid een auto ter beschik- LEIDERDORR DUIVENSPORT P. V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Neufvilles; de duiven werden om 13.20 uur met zuidwesten wind gelost. De 1ste duif bereikte haar hok om 15.48.7 uur en maakte een snel heid van 1268.79 meter per minuut; de laatste prijswinnaar om 15.59.17 met een snelheid van 1153,53 meter per minuut. De uitslag is als volgt: J. den Dunne 1-5, B. ter Beek 2-6, A. ter Haar 3, S. Schoe- man 4, E. v. d. Hooff 7, W. de Haas 8- 10. J. G. R. Langhout 9. Ook hield de vereniging een wedvlucht vanaf Bordeaux. De duiven werden om 17 uur met zuidwesten wind gelost. De lste duif bereikte haar hok de volgende dag om 11.39.19 uur en maakte een snel heid van 1964.62 meter per minuut. De laatste prijswinnaar kwam weer een dag later binnen en bereikte een snelheid van 417,26 meter per minuut. De uitslag luidt: L. Burgers 1-3-4, J. v. Wezel 2-6, J. Roest 5. Kampioen Fond: 1. L. Burgers met 346.3 punten, 2. J. v. Wezel met 278.8 punten, 3. J. Roest met 200.6 pnt. Kampioen oude duiven: 1. L. Burgers met 1272.1 pnt., 2. D. Sonnega met 1109.3 pnt., 3. D. Zwaan met 1035.4 idem. OEGSTGEES7 Verkeersmaatregelen i.v.m. bloemencorso In verband met het bloemencorso op 2 augustus heeft de Rijkspolitie de vol gende maatregelen getroffen. Om 14.32 uur komt het corso vanuit Rijnsburg de Rijnsburgerweg nabij de splitsing oprijden. Om een opstopping van het verkeer op de Geversstraat te voorkomen wordt zodra het corso het Rhijnzichtwegviaduct is gepasseerd, het achter het corso rijdende verkeer dat in de richting Leiden wil rijden geleid via de Rijksweg no. 4 naar „het Haagse Schouw" en vandaar via Rijndijk-Voor schoten. Het verkeer naar Rijnsburg en de badplaatsen wordt zolang het corso het Rhijnzichtviaduct nog niet is ge passeerd eveneens naar de Rijksweg ge dirigeerd en kan eveneens via het Haagse Sschouw over Valkenburg haar doel bereiken. Vanaf 15.15 tot 15.58 uur zal het verkeer van Warmond naar Lei den via de Kwaaklaan en Haarlemmer trekvaart worden geleid. Nu de route door Oegstgeest zeer uitgebreid is wordt het publiek verzocht zich niet op te stellen bij de kruispunten van wegen doch langs de wegen op de voetpaden. Langs de route mogen geen auto's wor den geparkeerd. „Expo-Co" Het zevende Europees Oecumenisch Jeugdcongres, dat op 24 juli op „Oud Poelgeest" begon, wordt bijgewoond door 42 jonge mensen uit negen ver schillende landen in Europa. Het thema is „De ontmoeting van Zuid, Oost en West Onze Toekomst?" Men heeft zich beziggehouden met de vragen rondom de technische hulpver lening aan onderontwikkelde landen. Zoals dit ieder jaar de gewoonte is geweest stelt de directie van Oud-Poel geest zich ook nu weer voor plaatsgenot- ten, vrienden en belangstellenden op enigerlei wijze in dit congres te betrek ken. Zij nodigt dan ook uit voor een bezoek aan de „Expo-Co" (Expositie van het Congres) op zaterdagavond a.s. om kwart voor acht in het Koetshuis van het kasteel. In de loop van het congres hebben zich de deelnemers na melijk in kleine groepen, geworpen op het maken van een pantomime- en mimespel, een diorama en maskers over het thema van de week, een micro opera over het congresleven en een mozaiek over de bijbelstudie uit het boek Jona. De resultaten hiervan wil men gaarne voorzetten voorspelen op deze avond. king te stellen. Zeven jaar geleden werd voor dit doel een Ford gekocht, tweede hands. Deze is nu vrijwel versleten en kan niet meer opbrengen dan f. 350. Voorgesteld wordt nu voor gemeente rekening een Volkswagen te kopen. MAATSCHAPPELIJKE ZORG De Commissie voor Maatschappelijke Zorg vraagt het subsidie voor het jaar 1958, thans groot f. 70.000, met f. 17.700 te verhogen. Het blijkt, dat de verzor ging van kinderen in tehuizen en ver pleging in ziekenhuizen en sanatoria hoge bedragen vergen. VOORZIENINGEN KLEUTER ONDERWIJS De raad besloot in december 1957 twee lokalen te bouwen voor het kleu teronderwijs. Aangezien de minister voor deze bouw in 1958 nog geen urgentie verklaring heeft verstrekt, was het nodig naar andere mogelijkheden om te zien omdat dringend onderdak moet worden gevonden. De bijzondere lagere scholen hebben geen ruimte. Wel kan men in een particuliere woning ruimte krijgen, doch de inrichting zou het hoge bedrag van f. 5400 vergen. Een andere oplossing werd wenselijk geacht en men heeft het nu zo weten te regelen, dat ruimte beschikbaar komt als het boven lokaal van de le openbare school, dat nu voor handenarbeid wordt gebruikt, als gewoon leslokaal wordt ingericht. Wel zal ook daarmee een hoog bedrag zijn gemoeid, n.l. f. 4500, doch het voor deel is, dat dit ten minste in gemeente eigendom wordt geïnvesteerd. Russische verpozing voor slapelozen Lieden die vannacht de slaap niet kunnen vatten krijgen van Russi sche zijde een aardige verstrooiing in de nachtelijke uren aangeboden. Komende nacht zullen de derde Russische kunstmaan en de raket waarmee zij werd gelanceerd name lijk niet minder dan vijfmaal te zien zijnwanneer tenminste de bewolking het toelaat. Eerst is om 22.50 uur de kunst maan te zien in het noordoosten, 20 graden hoog, gaande van noord naar oost. Dan volgt om 0.09 uur de raket op 60 graden hoogte in het noordoosten gaande van noord naar oost. Even later, namelijk om 0.38 uur verschijnt de kunstmaan weer nu op 60 graden hoogte in het noordoosten, weer gaande van noord naar oost. Ruim een uur la ter, om 1.53 uur passeert de raket weer in het zuidwesten op 30 gra den hoogte gaande van west naar zuid, en tenslotte vertoont de kunstmaan zich om 2.27 uur weer op een hoogte van 30 graden in het zuidwesten, gaande van west naar zuid. Ontspanning genoeg dus, aan de nachtelijke hemel! RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op woensdag 6 augustus te 7.30 u. nam. in de raadzaal in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad; voorstel overname van een strook grond bij het perceel Wijttenbachweg 53; idem tot aankoop van grond nabij de Rijnsbur gerweg, van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij N.V.; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor het herstraten van de Haarlem merstraatweg; idem tot beschikbaar stelling van een krediet voor verbete ring van het voetbalveld t.o. de Laan van Alkemade; idem tot het treffen van een dading; idem tot het aangaan van een geldlening; idem tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit; idem tot beschkbaarstelling van een krediet voor de aankoop van een auto ten behoeve van de politie; idem tot verhoging van het subsidie 1958 voor de Gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg; aanbieding van de gemeenterekening en de rekening van het Grondbedrijf over het jaar 1957; voortsel tot het verlenen van voorschotten voor het jaar 1958 op de exploitatie-vergoedingen ingevolge de Kleuteronderwijswet; idem tot het vaststellen van een regeling voor ver goeding van verplaatsingskosten voor kleuterleidsters; idem tot wijziging van de wedderegeling voor het vakonder wijs; idem tot verlening van medewer king ingevolge artikel 72 der Lager- Onderwijswet 1920: a. voor de aan schafing van 6 banken ten behoeve van de R.-K. Meisjesschool; b. voor de aanschafing van een handwerkkast ten behoeve van de Hervormde School; c. voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Hofdijckschool; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor huisvesting van de Open bare Kleuterschool. BURGERLIJKE STAND Geboren: Louis E. Th., zn van F. Hey- ning en L. S. C. Plate, Hllde. dr van W. Zevenbergen en C. C. Sllkboer, Judith IJ. dr van D. J. Stöver en E. H. Veen; Leo- nardus W., zn van D. J. N. W. Helven- steijn en P. M. Zandbergen; Marleen Fr., dr van R. G. Hölscher en C. H. van der Horst. Bernardlna H. M.. dr van G. Th. v. d. Maat en H. B. A. van der Weijden, Tl- tla M. E., dr van J. C. de Knegt en M. C. Kamerlingh Onnes, Marian H dr van S. 't Zet, en E. Bakker, Pieter L. J., zn van P. J. Kuip en B. Schiphorst, Hans R.. zn van M. H. J. de Rijk en H. Peet, Erik E. F., zn van G. L. Elllnger en A. Bugge, Mar griet, dr van J. zyistra en N. S E. van der Meij. Ondertrouwd: J. J. Smet, 27 Jaar en M. M. Hoogenboom, 21 Jaar. Getrouwd; H. J. J. Kerkhoven, 30 Jaar en J. C. Hoogervorst. 22 Jaar, A. J. Berger. 23 Jaar en M. M. Dijkstra, 21 Jaar, R. H. C. Sulk, 40 Jaar en K. de Groot, 32 Jaar. Overleden: A. M. de Bock, 72 Jaar. E. S. C. van Ryn, 90 Jaar; J. Wentholt. 89 Jaar. WASSENAAR Spannende voetbalwedstrijd De woensdagavond in het kader van de Kerkehoutse feesten gespeelde voet balwedstrijd tussen Wassenaar en Ker- kehout was bijzonder spannend. Bij de rust was de stand 4-0 voor de Kerkehou- ters, maar Wassenaar liet dit niet op zich zitten en wist de eindstand te bren gen op 4-3. De tweede voorzitter van de Wassenaarse Oranjevereniging Koningin Wilhelmina, de heer W. J. Hoogeveen, reikte de door zijn vereniging uitgeloof de beker met een hartelijk woord aan de winnende ploeg uit. Er waren veel kij kers, die de muzikale omlijsting door „Excelsior" zeer waardeerden. Gisteravond opende voorzitter Geerligs de kermis met een kort woord. Men kan daarvan ook heden- en zaterdagavond genieten, eveneens van de dansvloer met de pittige muziek van het bekende dans- orkest The Dutch Stars en in de feeste lijk versierde tent. AFSCHEID PASTOOR VERSTEEGEN Gisteravond werd in het gebouw Sion afscheid genomen van pastoor W. Q. Versteegen van de St.-Josephparochie, die door de bisschop van Rotterdam is benoemd tot pastoor van de parochie van de H.H.-Engelbewaarders te Den Haag. Onder de zeer vele aanwezigen was ook ds. H. Beker. Namens het kerk- en schoolbestuur werd het woord gevoerd door de heer B. H. M. Gransjean, die opmerkte, dat de negen jaren waarin pastoor Verstee gen in Wassenaar heeft gewerkt een periode was van vernieuwingen, vooral op liturgisch gebied. Spreker haalde hiervan meerdere voorbeelden aan. De heer M. Houdyk sprak namens het personeel en de leerlingen van de drie scholen, noemde pastoor Versteegen een kampioen voor het moderne onderwijs en bood hem een boek aan. Enkele leerlingen offreerden de scheidende bloemen. Kapelaan J. Hilgerson haalde herin neringen op en overhandigde vervol gens namens de parochianen een som van ruim duizend gulden voor een kelk. Pastoor Versteegen sprak een dank woord, waarna gelegenheid werd gebo den voor een persoonlek afscheid. Geslaagd Onze plaatsgenote, mej. H. A. Aangewendt slaagde voor het di ploma Nederlands MO-A. Amerika vraagt bijeenkomst Veiligheidsraad President Eisenhower heeft premier Kroesjtsjef vandaag schriftelijk meege deeld, dat hij zijn vaste vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad opdracht zal geven om een speciale topvergadering op of omstreeks 12 augustus te verzoeken. „Als een dergelijke vergadering tot stand komt", aldus de brief, „hoop ik die bij te wonen en ik hoop dat U dat ook zult doen". Amerika heeft geen bezwaar tegen een vergadering buiten New York, als het maar niet in Moskou is. De president verwerpt het Russische voorstel tot een conferentie van vijf gro te mogendheden over het Midden-Oos ten. Dat kan volgens hem in de toe komst gevaarlijke gevolgen hebben vooi de kleinere landen. OPSTAND IN ISRAËLISCHE GEVANGENIS Bij een opstand in een gevangenis in het noorden van Israël zijn gisteravond twaalf gevangen en twee bewakers om het leven gekomen. Zeventig gevange nen zijn naar schatting gevlucht. Een half uur na het uitbreken van het verzet was de politie gewaarschuwd door een der gedetineerden ter plaatse. Er begon een gevecht met de weer- spannigen, die zich in de wapenkamer van de gevangenis van het nodige had den voorzien. Met behulp van een pantserwagen is de politie tenslotte op het gevangenisterrein doorgedrongen. Men vermoedt dat de gevluchte gede- tineerden naar Jordanië zijn gegaan. AMERIKAANSE SENAAT VOOR INTERNATIONALE POLITIEMACHT. De Amerikaanse Senaat heeft zich I met overgrote meerderheid uitgesproken I, voor de vorming van een permanente politiemacht van de V.N., die groot ge- noeg moet zijn om de vrede ni het Mid- den-Oosten of elders te handhaven. De desbetreffende resolutie was inge- diend door de democraat Sparkman. Hij was van oordeel, dat in de politiemacht geen eenheden moeten worden opgeno men. die worden verschaft door de per manente leden van de Veiligheidsraad. DE GARAGEBRAND TE AMSTERDAM De recherche heeft van de verklaring van de garageohef die een sigaar wilde aansteken in de garage proces verbaal opgemaakt. (Het is bij algemene politieverordering 'verboden in garages te roken). De officier van Justitie zal later beslissen of in verband met de schuldvraag een gerechtelijke vervol ging zal word'en ingesteld. GEVECHT MET MESSEN Een ruzie tussen twee mannen is gis teravond geëindigd in een vechtpartij met messen, waarbij een 27-jarige man op verschillende plaatsen in het lichaam steekwonden opliep. Hij is opgenomen in het Weesperplein ziekenhuis. Zijn 26- jarige tegenstander, die aan zijn hoofd werd gewond, is aangehouden wegens zware mishandeling. KIEVIETKERK GERESTAUREERD Op zondag 14 september zal de geheel gerestaureerde Kievietkerk weer in ge bruik worden genomen. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dokter Wafelbakker, is gedurende de maand augustus afwezig. Voor drin gende gevallen wordt waargenomen door de arts Oosterbaan Prinses Marielaan 14a, tel. 3056. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus J. G„ zn van A. J. Gordijn en M. A. T. Vogels; Mary T., dr v. J. A. M. Wlnkelmann en P. P. M. Rem- merzwaal; Antonlus C. M., zn van A. J. Remmerswaal en P. J. Paridon, Monique H.. dr van J. W. van Gilst en G. B. Gar- dien; Agnles L. M„ dr van G. J J. Hoogen boom en S. C. M. Straathof. Pieter W.. zn van P. A. Hoogeveen en J. E. M. de Brufjn, Karin A., dr van J. M. C. van der Garden en A. J. C. Waelput, Anthonlus H., zn van A F. Wesslnk en C. M. Duijndam, Petrus C., zn van J. S. de Greef en E. A. West maas, Véronlque E, Y., dr van H. E. C. I. Vos en Y. E. J. M. E. Hartmans. Ondertrouwd: M. Ruls en J. A. P. KniJ- nenburg. J. P. A. Francois en F. A. G. T. Reyntjes, T. G. Molthoff en M. A. van den Togt, L. H. de Rooy en G. van Glnkel. W. H. A. Goldsmann en G. J. ten Veldhuys. J. F. Janse en G. P. v. d. Zalm. J. Knljnen- burg en B. M. G. Buze, C. O. I. B. TUman en M. D. C. van Haaren. C. A. Knuist en E. M. Roodakker, J. J, Y. Lantenga en J. C. Mol. J. Helns en A. Nlemant. Getrouwd: W. Wlersma en C. A. M. Kui per, W. T. Potter en C. M. Marcella. L. A. v. d. Drift en J. T. M. te Briele. H. A Berg en A. C. Vogels, A. J. Bos en L. A. Ko ning, C. Harteveld en L. A. Kool. T. C. W van Maren en jkvr. M. A. Laman Trip. M. den Os en M. Rlezebos, T. Schilt en D. M. Schellekens, A. Kool en C. v. d. Does, J. C. Meeuwenoord en I. Nyiand. Overleden: L. Krljbolder, 75 Jr. P. Lund, 59 Jaar, echtgen. van J. Sommellng, Th. J. van Nlel, 78 Jaar. G. P. Gerstel. 81 Jaar, C. J. Looyen. 68 Jaar, B. C. D. Hanegraaff, 74 Jaar. WARMOND MGR WILLEBRANDS. Mgr Prof. dr. J. G. M. Willebrands, thans directeur van het Filosoficum te Warmond, is door de aartsbisschop van Utrecht benoemd tot bisschoppelijk ge delegeerde voor het oecumenisch werk. De receptie van de heer A. J. P. Bakkers wordt morgenmiddag van 3—4 uur gehouden in „De Stad Rome". Torenflat te Maastricht Maastricht gaat zijn „.eerste wolken krabber" krygen, namelijk een flatge bouw van 14 verdiepingen (46 meter hoog). Het zal verrijzen in het stadsdeel ten oosten van de spoorlijn, aan het Oranjeplein. Door haar ligging zal deze torenflat niet alleen over het oostelijk stadsdeel domineren, maar ook een ste debouwkundig accent geven aan de oos telijke stadsuitbreiding van Maastricht. Meisje door vrachtwagen gedood Gistermiddag om half vijf kwam bij de verkeerslichten op de hoek van de En- schedesestraat en de Weemenstraat in Hengelo het 9-jarige meisje C. G. A. Klein Haarhuis met haar fiets te vallen. Het kind kwam tussen een trekker en de daaraan gekoppelde oplegger terecht. Op dat moment sprong het verkeerslicht op groen en reed de vrachtwagen weg. Een der wielen ging over het meisje, dat ern stig gewond naar het R.-K. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Zij is daar in de loop van de avond overleden. Autodief na hevig verzet in arrest De Amsterdamse politie heeft nabij het Leidise plein een 25-jarige Hilver- sumse autohandelaar aangehouden, die bekend heeft sedert december van' het vorig jaar 24 auto's te hebben gestolen, de man had enige tijd geleden een spik splinternieuwe personenwagen van de Overtoom ontvreemd en weid daarmee gisteravond iin de hoofdstad gesignaleerd. De wagen had: inmiddels een ander nummerbord. De agenten konden de man eerst na hevig verzet overmees teren. Oprichting van een „West Irian" regiment? Een aantal van Westelijk Nieuw Guinea afkomstige leden van het In donesische Parlement heeft de wens uitgesproken, dat de regering zal overgaan tot ed vorming van een speciaal „West-Irian"-regiment infan terie. In een bij de regering ingediende resolutie verklaarde deze leden, dat waar de strijd om Westelijk Nieuw- Guinea in een nieuw stadium is ge komen en de weg van onderhandelin gen met Nederland niet Langer zal worden gevolgd, „concrete en krach tige maatregelen van de regering" noodzakelijk worden geacht. De resolutie was mede ondertekend door de van Westelijk Nieuw Guinea afkomstige leden van de Nationale Raad van Constituante. Voorts werd verzocht om de hoofdstad van de Indonesische provincie West- Irian (die een aantal kleine eilanden tussen Celebes en Nieuw-Guinea omvat) van Soasioe, op het eiland Itdore, naar een andere niet met- name genoemde stad to verplaatsen. De resolutie werd ingediend na de jongste verklaring van de chef-staf, lui tenant-generaal Nasoetion, dat de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea na het onderdrukken van de opstand in Mid- den-Sumatra en Noord-Celebes, zal worden geïntensiveerd, en de waarschu wing in het communistische partij-or gaan „Harian Rakjat", dat de Neder landers moeten beseffen, dat Indonesi sche soldaten „inderdaad eens in West- Irian zullen landen". Jongeren bouwen herv. buurthuis in Apeldoorn (Speciale berichtgeving) Jongeren uit acht landen beginnen vandaag in Apeldoom-oost met de bouw van een buurthuis, dat het centrum zal worden voor de sociaal-maatschappe lijke arbeid, die in dat deel van deze gemeente vanwege de Nederlands Her vormde Kerk wordt verricht. De jonge lui zijn afkomstig uit de Verenigde Sta ten. Nieuw-Zeeland, Portugal. Engeland, Zwitserland. Denemarken, Duitsland en Nederland. Vijf jaar geleden werd het sociaal-maatschappelyke werk in Apel- doorn-oost aangevangen. Sindsdien is de arbeid enorm gegroeid, zodat men steeds meer behoefte ging gevoelen aan een ruim gebouw met een grote zaal en diverse kleine lokaliteiten. De moeilijk heid was echter dat dit veel geld zou kosten en daarover beschikte men niet. Het jeugd-departement van de Wereld raad van Kerken bracht uitkomst. Het bood aan een Internationaal werkkamp te sturen. Graag maakte men hiervan gebruik. En zo is men dan vandaag be gonnen met de arbeid, welke de gehele maand augustus in beslag zal nemen. INBRAAK BIJ STOKVIS OPGEHELDERD. (Speciale berichtgeving) De inbraak bij R. Stokvis aan de Pa- terswoldseweg te Groningen is opgelost. Twee beruchte inbrekers, die door de Rotterdamse politie waren aangehouden, hebben bekend de misdaad te hebben gepleegd. Op 5 juni werd bij Stokvis de brand kast opengesneden met een snijbrander van de zaak zelf. De daders hadden van een dekkleer een soort tent gemaakt, zo dat het licht van de snijbrander niet te zien zou zyn. Er werd ongeveer f10.000 ontvreemd. Op 8 juli arresteerde de Rotterdamse politie vier personen, die ervan ver dacht werden soortgelijke inbraken te hebben gepleegd, o.a. in Rotterdam, Slie- drecht en Apeldoorn. Twee van hen, een 31-jarige koopman en een 23-jarige monteur hebben nu bekend de kraak in Groningen te hebben gezet. Van de f. 10.000 is niets meer aangetroffen. BLOEMEN-CHARTERS NAAR LONDEN, BERLIJN EN MALMö De Martins Air Charter te Amster dam zal met ingang van 4 augustus een aantal speciale vluchten voor het trans port van snijbloemen uit Aalsmeer naar Londen, Berlijn en Malmö uitvoeren. Het vervoer zal geschieden met een „Vi king" van Overseas Airways in Enge land, welk toestel door Martins is ge charterd. Met elk transport zullen 2000 kg. bloemen worden overgebracht. Het ligt in de bedoeling, dat deze vluchten in de komende weken geregeld zullen worden uitgevoerd. Internationaal „automatisch" Sedert 1 juni j.l. kan men van Duits land naar Luxemburg automatisch tele foneren - en omgekeerd uiteraard. Het was in Duitsland reeds mogelijk over af standen van 1000 kilometer, van Ham burg naar München bijv. automatisch te bellen. Thans kan het ook internationaal dus. Men draait in een van de twaalf grote of in een van de 400 kleinere Westduitse steden eerst 069 daarna het nummer van een of andere Luxembur ger. En die Luxemburger heeft nog meer keus: hij kan automatisch bellen naar 800 Westduitse telefoonnetten. VOORSCHOTEN Geslaagd De heer G. van Nlerop, alhier slaagde voor de hoofdakte. Kindergemeenschap Tazelaar (Speciale berichtgeving) B. en W. van Groningen hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de open bare school voor woonwagenkamp-kinde ren aan de Friese Straatweg de naam te geven van „Kindergemeenschap Ta zelaar". De heer P. Tazelaar was de hoofdinspecteur van het lager onderwys in algemene dienst en oud-Rijksinspec teur van het lager onderwijs in Leiden en later in Groningen. Hy overleed op 10 juni j.l. te Den Haag. Hij heeft zeer verdienstelijk werk gedaan ten behoeve van het gewone lager- en schippers- onderwijs. Jubileum bij brandweer Vanmorgen vond op de binnenplaats van de brandweerkazerne een korte hul diging plaats van de hoofdbrandwacht H. Hooyerink, die zijn koperen dienst verband viert. De jubilaris, die verge zeld was van zijn echtgenoot en zoon, werd ontvangen door de heer S. W. Ha gendoorn. Deze sprak over de rust, die het werk van de jubilaris steeds heeft gekenmerkt. De brandweercommandant reikte de heer Hooyerink vervolgens het Kruis van Verdienste van de Brandweer commandanten uit. De heer C. v. d. Holst Advertentie en 2 FAUTEUILS Schuimrubber afdekking met wollen stof bekleding f 389.—. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 augustus. Veemarkt. Aam voer: 16 stieren. 55 melkkoeien, 350 vette koeien, 92 varekoeien, 20 pinken, 4 grus kalveren, 77 vette kalveren, 38 nuchtere kalveren, 390 vette schapen, 986 vette en weldelammeren, 53 varkens (zeugen), 353 schrammen, 647 biggen, 1 paard, 16 gei ten, totaal 3098. Notering: stieren f 2.90 tot f 3.05 per kg. schoon gewicht, melkkoeien f 800 tot f 1100 vette koelen f2.80 tot f3.25, per kf schoon gewicht, varekoelen f 600 tot f 871 pinken f 350 tot f 550, vette kalveren f 2.00 tot f 3.00 per kg. levend gewicht, nuchtere kalveren f 1.35 tot f 1.65 per kg levend ge wicht. nuchtere kalveren per stuk f 45, tot f 75,vette schapen f 75,— tot f 90. vette lammeren f 70.tot f 90.weide- lammeren f 45,tot f 56,drachtige zeu gen f 275 tot f350, schrammen f70,tot f110, biggen f45.— tot f55,— Handel voor stieren flauw, melkkoeien en varekoelen rustig, vette koelen matig, vette kalveren tamelijk, nuchtere kalveren lui, duur, vette schapen en lammeren re- deiyk, zeugen, schrammen en biggen ma tig- LEIDEN, 1 augustus. - Kaasmarkt. Aan voer 35 partyen Goudse en 5 partijen Leld- se kaas. Notering; Goudse extra kwaliteit tot f 2.19. Goudse eerste kwaliteit f 1.91 tot f2,Goudse tweede kwaliteit fl.84 tot f 1.90. Leidse eerste kwaliteit tot f 2.05. Handel kalm. UTRECHT. 1 augustus. Kaasmarkt. Op de Utrechtse kaasmarkt zijn heden aangevoerd 4 partijen kazen. Aantal kazen 158, aantal kg's 1477. De prys was f 1.80 tot f 1.88. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 31 juli. Groenteveiling: bloemkool 1 (per 100 6t.) 39.— tot 48,—, idem 2 (per 100 st.) 24.— tot 28,waspeen A export (per kist) 2.10 —2.30, idem B export (per kist) 1.902.30, idem binnenland (per kist) 2.002.50, pe terselie (per 100 bos) 3.705.00, bospeen (per 100 bos) 13.0023.00, kroten (per kist) 1,80, sla 1 (per 100 st.) 5.006.40, idem 2 (per 100 st.) 3.503.80. uien 12.00 13.00, selderie (per 100 bos) 3.704.00, andyvie 7.507.70, aardappelen (per kist) eerstelingen 2.20, drielingen 1.30. Misbruikt vertrouwen Een brutaal staaltje oplichterij werd onlangs te Frankfort gegeven. Een 25- jarige buitenlander zat op een terrasje met een onbekende Duitser te praten over het wantrouwen tussen de mensen. Dat was zo groot enz. Plotseling vroeg de Duitser aan de vreemdeling: „Ver trouwt U mij"? Antwoord: „Ja, zeker". De Duitser: „Geef me dan tien mark". „De ander verdween en kwam even later waarachtig terug. Met de tien mark. Toen gaf de Duitser de buitenlander tien mark van zichzelf. Buitenlander weg, komt even later weer terug. Ook met tien mark. Zo ging het spel verder. Na de tien mark, met twintig mark. Toen met dertig mark. En toen kwam de onbekende Duitser niet meer terug.De vreemde ling ging naar de politie, het hoofd schuddend over het wantrouwen tussen de mensen sprak namens de personeelsvereniging en overhandigde een aktentas. Vcor mevrouw Hooyerink waren er bloemen. Na afloop van de plechtigheid volgde nog een gezellig samenzijn. BEURSOVERZICHT Uiterst kalme markt Amsterdam, 1 augustus Het feit, dat de datum en de plaats voor het houden van een topconferentie, in verband met de moeilijkheden in het Midden-Oosten, nog steeds niet zijn vastgesteld, deed het Damrak vanmid dag aarzelen om nieuwe posities aan te gaan. Hiertoe werkte ook mee de koers daling in Wallstreet, waar tegen het slot de eerder op de dag behaalde winsten, geheel verloren gingen. Tevens was Zwitserland vandaag gesloten, hetgeen in Amsterdam tot uiting kwam in tie oliehoek, waar de affaire van zeer ge ringe betekenis was. Stimulerend nieuws uit het bedrijfsleven was ook niet aan wezig. In verband met het naderende weekeinde vond men het verstandiger de posities eerder wat glad te stellen dan deze uit te breiden. Er was enig aanbod in aandelen Kon. Olie waar de koers zich over vrijwel de gehele middag bepaalde op f. 166.60 tegen een slotkoers van de vorige dag ad f. 167; de aandelen lagen circa een gulden onder pariteit New York. Philips kon de week afsluiten met een goed prijshoudende stemming. Unilevers moesten een punt van de forse stijging van gisteren afstaan en noteerden rond de 365. AKU's zongen een toontje lager en waren by zeer geringe omzetten 2 punten in reactie. De eerste halfjaarcijfers van de KLM met een verlies van f. 2.4 miljoen tegen een winst over de eerste zes maanden van 1957 ad f. 7.8 miljoen, hadden niet de minste invloed op de koersvorming van de aandelen ter beurze, die geadvi seerd werden op f. 106 tegen donderdag als slotprijs f. 105.70. Scheepvaarten sloten de week af met een verdeelde stemming, waarbij de koersverliezen tot circa 1 punt in de meerderheid waren. De affaire had wei nig om het lijf. Aanvankelijk een verder herstel voor certificaten Deli op f. 113 tegen gisteren f. 111.90. In het verdere beursverloop daalde de koers tot f. 111.50 In deze prijs kwam hoegenaamd geen verandering meer. HVA vrywel onver anderd en Amsterdam Rubbers een punt lager. Zowel de staatsobligaties als de obli gaties van de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten konden zich vandaag behoorlijk herstellen t.o.v. de gisteren geleden verliezen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 1 augustus Londen 10.55%—10.56%; New York 3.7811— 3.79f|; Montreal 3.93%—3.94; Parijs 89.85—89.95; Brussel 7.59%—7.60 V8; Frankfort 90.41%—90.46%; Stockholm 73.23%73.28%Zürich 86.55—86 60; Zürlch <vr. fr.) 88.37%—88.42%Milaan 60.78%—60.83%; Kopenhagen 54 621 54.67%; Oslo 52.81%—52.86%: Wenen 14.61%—14.62%: Ankara 3.79%— 3 8 K Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Vrijdag 1 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 90% 90% Ned '51 3% 94% 94 Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92A 92% Ned '48 3% 86% 86 Ned '54 3% 88% 88 Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 II 3% 89% 89Vb Ned *37 3 89 89 Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert. 3 94% 95 Ned 62-64 3 9311 94A Cert NWS 60 59% L Indië 37 A 3 91% 91A Grootboek '46 3 88% Ned W.B lening 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 36% 36% Nat. Handelsbank 87% 87% Ned Handelmy 171% 171 Amst. Rubber 69% 69 Deli Mij .en (Ver.) 111.85 110.40 H.VA101 103 Java Cult30 28L Senembah 84% 84 Vorstenlanden15% 15% 4X0188% 187% Berkel's Patent (v.) 197 197 Calvé Delft cert, gew 305 301 Kon Pap v Gelder 177 176 Hoogovens cert328 329 Miiller en Co N3 302 303% Ned Kabelfabr 270 269 Philips 295 295 Philips pref 153>4 154 Unilever 366;, 364 Wilton Feyenoord 132 183 Biliton 2de r 168 lg4% Dordtse OUe gew 682 67544 Kon Petr If 20.-) I6750 167 !?eiT 167 166.50 Holl Amer lfjn i^sia 1^5% Java China Paket {27% 126 109.70 105.50 Ned Stoomv MiJ ioQ 100*4, Kon Paket Mij {eL 122 Stoomvaart My Ned 137 i37 Nievelt Goudr cert 123i/ 122% v Ommeren cert Ooni7 oon Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 122 121% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93 92% Den Haag 1937 1 3 85% Leiden 1947 93% B R'dam *37 I-m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 97 Pretnieleningen 94 94% A'dam '51 2% 92% 92 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 98% 98L Eindhoven '54 2% 84% 84 Enschede '54 2% 84 84% Den Haag '52 I 2% 92 92% 91% R'dam '52 I 2% 92% 93 L 92% Utrecht '52 2% 9415 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99fï NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 226% 226% H.BU cert 196% 195% Rott Bank 193% 194 Twentsche Bank 169% 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyij 249% 248 Borneo Sum H.Mij 45% 45% Ned. G. en Sp fabr 190% 191 Kon. Ned Grofsm 100' 100% Internatio 77% 77% Rott. Droogdok My 498% 500 Tieleman en Dros 7% 9 Ned. Mij Walv.vrt 82 83 Spoorwegen Deli Spoorweg My 7% 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29% 28f| Intern Nickel 82% 8iv4 Anaconda49% 49% Bethlehem Steel46 t 45% Cities Service 59% 59% General Motors 43' 43,5a Kennecott 92% 92% Republic Steel 55% 53%exd. Shell Oil 80% 80% Union Pacific 30% 30% Un States Steel 70% 70% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wa idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 Ver Touwfabrieken Wernlnk's Betonm Van Wijk Textiel Zaalberg VK 31/7 41 41% 51 440G 433GB 129B 43 41% 137 139G 423% 425 172% 173% 86% 86% 64% 65% 96% 97

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7