Communistische partij als rem van de sociale vooruitgang in Italië ifflWI NIVEA Arbeidersmassa beseftdat het Moskou is, die lakens uitdeelt Wagtmans won stay er swedstrij d 97ste Jaargang Vrijdag 1 augustus 1958 Derde blad no. 29506 Onbegrip bij „hogere standen (Van onze Romeinse correspondent) De minister van Binnenlandse Zaken Tambroni heeft in een uiterst bewogen zitting van de Senaat, die in een handgemeen dreigde te eindigen, verslag uitgebracht over de wijze waarop de communistische partij in Italië heeft getracht onrust te zaaien in verband met de gebeurtenissen in Libanon en elders. De eerste indruk is dat er heel wat gebeurd is: straatgevechten, sabotage en het voornemen maar het bleef bij woorden om op Ciampino, het vliegveld van Rome, waar Amerikaanse militaire vliegtuigen op weg naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee benzine innamen, eens wat schoten te lossen om te tonen dat het Italiaanse volk het niet eens is met de imperialistische politiek. Een lauwe actie Als men er wat dieper op ingaat, blijkt echter al gauw dat de politie, zonder veel krachtsinspanning overal de orde heeft weten te handhaven. Hier daar, vooral in Rome, werden personen gearresteerd, die hadden deelgenomen of wilden deelnemen aan vergaderingen en betogingen" tegen het westers imperia lisme en voor de vrijheid der Arabische natie". De voornaamste arrestant was me vrouw Carla Bentivegna. geboren Cap- porii, draagster v>an de gouden medaille voor haar belangrijk aandeel in de weer- stamdsbeweging in 1944/45 en tot voor kort communistisch Kamerlid. Tot ver wondering van velen hebben intussen vrijwel alle beklaagden ook mevrouw Oapponi ontkend, dat zij deel zouden hebben genomen aan een vergadering of betoging. Zij „kwamen toevallig voor bij en werden per abuis door de politie Ingerekend". Zelfs de hoofdpersonen in deze com munistische actie hebben blijkbaar niet meer de moed om voor hun overtuiging (en het is een alleszins denkbare over tuiging de Amerikaans-Britse maat regelen in het Nabije Oosten te laken) uit te komen. In 1947, toen op 14 juli een aanslag werd gepleegd op het leven van Togldatbi heeft het weinig gescheeld of in Italië brak een communistische re volutie uit. Alleen de toevallige omstan digheid dat op dezelf de dag Bartoli de „Tour de Prance" won, bracht in de al- gemeene feestvreuge de opgewonden gemoederen tot bedaren. Uiterst heftig waren ook de betogingen en straatge vechten in de dagen van de oorlog in Korea. Daarbij vergeleken is. wat nu ge beurt. wel een heel sla/ppe vertoning. Waarom is de houding der massa zo zeer veranderd? Daarop ls maar één antwoord moge lijk: de massa der arbeiders heeft be grepen dat de communistische partij niet op eigen benen staat, maar zich moet regelen naar het woord van Mos kou. Vooral de gebeurtenissen in Hon garije hebben de ogen geopend en daar naast de houding van Tito. De Italiaanse arbeider begint in te zien dat men hem misbruikt om te manifesteren voor en tegen zaken, waarin hij niet het minste belang stelt. Destijds voor Korea, nu voor de Ara bieren. Men verwacht van hem, dat hij bewondering zal koesberen voor die zelfde Nasser, die nog geen drie jaar geleden door de communistische pers als „fascist", „tyran" en militarist" werd uitgekreten, bewondering ook voor een groep kolonels en andere militairen in Syrië, of Irak, of Libanon, die men on mogelijk als „vertegenwoordigers van de strijdende arbeidersklasse" kan zien. En dit alleen omdat het op het ogenblik zo te pas komt in de politiek van Mos kou, die wat het buitenlands beleid be treft zich onder de communisten in dezelfde lijn ontwikkelt als onder de Tsaren. Zonder dat zij deze dingen goed tourmen formuleren, worden zij door de grote massa gevoeld. Tóch communistisch stemmen Dat diezelfde arbeidersmassa toch communistisch stemt, is een andere zaak. Gewoonte en een gevoel van trouw aan de „arbeiderspartij", spelen daarbij een -grote rol. En vooral is van belang het feit dat de Christendemocraten (de enige partij die tenslotte meetelt) niet In staat zijn het communisme afdoende te bestrijden, omdat zij de zeer ingrij pende sociale hervormingen, die Italië broodnodig heeft, in het geheel niet of druppelsgewijs en met voelbare tegen zin invoeren. Het is waar dat zij nauwe lijks anders kunnen, omdat de gezeten burgerij in Italië totaal gespeend is van alle sociaal gevoel en veel liever dan ook maar een ietsje te doen voor rechtvaar dige bestrijding van wantoestanden, hun hoop vestigt op een „krachtige regering" die „raddraaiers" in het gevang stopt of voor het executiepeloton stelt. Dit gruwelijk onbegrip van de „ho gere" standen, maakt dat het commu nisme theoretisch nog altijd een grote propagandawaarde heeft. Voor de vele miljoenen armen blijft het „de blijde boodschap" bij uitnemendheid en heeft het mystieke. Messianistische waarde. Maar de leiders, hoezeer ook door de massa vereerd, kunnen deze niet meer door hun woord tot een revolutionair optreden bezielen, omdat die massa voelt dat de doelstellingen der partij niet in Rome maar in Moskou worden vastge steld. Mateloze schade Het gevolg van een en ander is dat het communisme de zaak der arbeiders ma teloze schade toebrengt. In de eerste plaats zal, zolang de zaken zo blijven, een democratisch socialisme hier geen bans van slagen hebben en vooral niet, wanneer de leiding der sociaal-demo craten al te gedwee achter de Christen democraten aanloopt. Nenni heeft nog enige vat op de arbeiders. Saraeat's aan hangers zijn kleine ambtenaren, kan toorbedienden en dergelijke maar geen arbeiders. Bijzonder schadelijk is voorts het optreden der communisten op het terrein der vakbonden. Ook de protest manifestaties tegen „het Westers impe rialisme" worden doorgaans georgani seerd in het kader der vakbonden, die nu eenmaal onder communistische leiding staan. Het gevolg is, dat de arbeiders die vakbonden niet langer beschouwen als verenigingen, dóe voor hun economische belangen opkomen. Zij worden kopschuw en zien uiit naar een andere vorm van organisatie. Voor de Katholieken is de oplossing gemakkelijk te vinden, maar in de arbeidersstand in Italië is vooral on der de mannen het Katholicisme, de godsdienst in het algemeen, verre 'van populair. Zo komt het dat juist in het noorden,, in de grote industriële oen tra. de vakbonden niet langer als „het schild der arbeiders" worden gevoeld. Veelal weten de werkgevers daar gebruik van te maken, door op handige wijze een „vakbond voor het eigen bedrijf" op te richten, een bond dus, die tot geen der drie grote nationale confederaties behoort (algemene, lees communistische, katholieke en veel kleiner sociaal-demo cratische) en dois bij arbeidsgeschillen vrij machteloos staat tegenover het pa ternalisme van de werkgever De communisten hebben dus, door hun (mislukte) pogingen om de arbeiders te spannen voor do kar van de Russische buitenlandse politiek de arbeidersbewe ging van hun land in groot gevaar ge bracht en zij beletten de strijd voor de dringend nodige sociale voorzieningen. Gooise from verdwenen GESCHENKEN TIJDENS LAATSTE RIT Gistermorgen heeft de bevolking van Naarden afscheid genomen van het laatste overblijfsel van de oude Gooise tram. Nu het vervoer tussen de chemische fabriek Naarden en het station Russum voortaan gereden zal worden met tankwagens en opleggers, kan de goederentrein en de daarbij behorende baan namelijk verdwijnen. De laatste tram werd onderweg over al opgehouden, omdat de bevolking ge schenken wilde aanbieden: bloemen en herinneringen voor het N.S.-personeel, dat deze tram steeds bediende. Op het terrein van de chemische fabriek wer den afscheidswoorden gesproken door de heer J. D. M. de Koek namens de chemische fabriek Naarden en de sta tionschef van Bussum. de heer J. van Heuven. Daarna reed de tram terug met als laatste vracht een kist met be stemming: station restante Bussum. bestemd als afscheidsgeschenk van de fabriek voor het personeel. Ook ging een stuk ter plaatse weggebrand rails mee „met de complimenten voor de N.S. en dank voor het gebruik". De bedoeling is, dat uit dit stuk rails enige prespapiêrs worden vervaardigd voor het bureau van de directies van de spoorwegen en de chemische fabriek, en voor de stationschef. Onderweg werd op verschillende punten een pittige dronk geschonken, zodat men de leuze „geen alcohol bij het snelverkeer" maar even op een zijspoor rangeerde. Voor 'vetvrij' zonnebaden zonnebrand lotion Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonneoran .-lotion schenkt U een stralende teint. kleine fles f 1.10 grote fles f Ui Sleepbootje vannacht losgesleept (Van onze correspondent) Vannacht om kwart over vier is de zeesleepboot „Dolfijn" erin geslaagd het sleepbootje, dat tezamen met de bagger bak van de firma Van Dongen en Van Hoven voor de Scheveningse kust was gestrand, los te slepen. Het scheepje werd naar de Scheveningse haven ge bracht en zal daar worden gerepareerd. Zoals bekend waren het sleepbootje en de baggerbak, welke bezig waren bagger vanuit de Scheveningse binnenhaven in zee te storten, tengevolge van het uitval len van de motor van het sleepbootje eergisteren voor de Scheveningse kust op een strekdam gelopen. De baggerbak kon tot dusver nog niet worden versleept. Gistermiddag waren de pogingen om het scheepje los te krijgen mislukt. Moeder van dertien kinderen verongelukt Gistermorgen is op de Rijksweg 's-Hertogenbosch Eindhoven, nabij het landgoed „Venrode" onder Boxtel de 48-jarige mevrouw Van Heukelom Koek, uit Zwjjndrecht, moeder van 13 kinderen, verongelukt. Het echtpaar Van HeukelomKoek maakte een vakantietrip per tandem - bromfiets, welke tocht echter een nood lottig einde vond, toen het tweetal door onverklaarbare oorzaak op de snelver- keersweg geraakte, juist op het moment dat twee auto's elkaar passeerden. De tandem werd geschept en mevrouw Van Heukelom werd zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis overleed. De heer Van Heukelom liep een ernstige been fractuur en schaafwonden op en werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. In Engeland worden op het ogen blik de opnamen gemaakt voor de film "The devils disciple" naar Shaw's werk over de Amerikaanse onafhankelijkheidsoorlog. Van links naar rechts Janette Scott. Burt Lancaster. Kirk Dou glas en Sir Laurence Oliver. Ontsplitsing van duplexwoningen Minister Witte heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Ka merlid. de heer Seegers, met betrekking tot huurverlaging en ontsplitsing van in 1948 tot stand gekomen duplevwoningen. Gelet op het nog bestaande woningte kort is het niet waarschijnlijk, dat de gemeenten, waarin in 1948 duplexwo ningen zijn tot stand gekomen, thans aanleiding zullen vinden om ontsplitsing van deze woningen te bevorderen, aldus de minister. Het gedeelte van de huur voor deze woningen, waaruit de kosten van split sing moeten worden gedekt, is in vele gevallen voor dit doel niet toereikend ge bleken. Voor zover zulks echter wel het geval is, is de minister bereid een ver zoek om verlaging van de huur in gun stige overweging te nemen. De huur van elk der woningen zal alsdan worden vastgesteld op basis van de huurwaarde van een daarmede vergelijkbare naoor logse woning. Voor zover duplexwoningen zijn tot stand gekomen met toepassing van arti kel 20 van de op 1 juli 1950 van kracht geworden wederopbouwwet, is het in dit artikel genoemd tijdvak van 10 jaar vooralsnog niet verstreken. Wanneer te zijner tijd in verband met de woningbe hoefte ontsplitsing van de bedoelde du plexwoningen minder wenselijk mocht blijken, zal nader worden bezien of ter rake nieuwe wettelijke maatregelen noodzakelijk «tfn. Gisteren passeerde voor het laatst het vrachttreintje van de Gooise tramook wel de „sik" genaamd, het kruispunt van de baan met de Rijksweg I. Het treintje was voor dit feestr'jke afscheid toepasselijk aangekleed. Baanrenners in Voor 6.000 toeschouwers zijn gister avond te Utrecht de door de KNWU georganiseerde selectiewedstrijden gehou den. welke tot doel hadden de Neder landse renners aan te wijzen, die zullen deelnemen aan de wereldkampioen schappen wielrennen te Parijs. Voor deze wedstrijden kwam de vol ledige sprinterschool van Arie van Vliet in actie met de Nederlandse sprintkam pioen Joop Captein en zijn rivaal Mees Gerritsen. De nationale kampioen zege vierde en Gerritsen bezette de tweede plaats. De achtervolging tussen de Neder landse amateur titelhouder Harry Mo lenijzer en Jan Buis. tweede in de strijd om de Nederlandse titel, werd gewonnen door Jan Buis. Hij zegevierde met een voorsprong van 15 meter en reed de 4 kilometer in 5 min 10 sec. Het hoofdnummer van het programma was de uurrit achter zware motoren. Drie stayers zullen naar Parijs worden afgevaardigd. Wout Wagtmans was door het behalen van het Nederlandse kam pioenschap reeds zeker van een plaats in de ploeg, zodat het om de bezetting van de twee overige plaatsen ging. Van de start af ging Wagtmans op kop, sterk bedreigd door Koch. wiens gangmaker evenwel met machinepech te kampen kreeg, waardoor de Utrechter iets ach terop raakte. Hij kwam echter terug en Nieuwe koers in hippische sport Wij willen door opvoeding van in structeurs en het samenbundelen van rijscholen, die de jeugd opleiden, ko men tot het vroegere peil van de Ne derlandse ruitersport van voor de oor log. Dit zei gistermorgen ritmeester b. d. J. J. Gruppelaar uit Ede in de Riouw-rijschool in Den Haag, waar hij sprak over een „nieuwe koers in de Nederlandse hippische wereld". Na de oorlog verdween het paard uit het leger en daarmee de goede presta ties van militairen op de grote interna tionale concoursen. Wel kwamen er steeds meer burger- ruiters, maar dat kwam slechts de kwan titeit en niet de kwaliteit ten goede. Het prestatiepeil daalde geweldig. De burgerruiters konden de „taak" van de militairen niet overnemen. „De oorzaak van het ontbreken van goede burgerruiters, die voor nieuwe prestaties kunnen zorgen, ligt in het feit, dat er niet genoeg goede instruc teurs zijn", aldus ritmeester Gruppelaar. De heer Gruppelaar wil nu beginnen met een aantal goede instructeurs op te leiden.. Met het gevormde kader van instruc teurs, die in een termijn van niet langer dan twee jaar hun opleiding zullen ontvangen, gaat men de jeugd onder wijzen in de aangesloten rijscholen. De scholen worden op militaire leest geschoeid. Zij zullen beschikken over een aantal chargepaarden, die alleen ge bruikt worden om te lessen en daar naast een wedstrijdstal. De beste ruiters en amazones gaan naar het te stichten nieuwe hippische centrum ergens in het midden van ons land. In een tijdsbestek van vier tot vijf jaar zou het dan mogelijk zijn weer rui ters te krygen, die ook internationaal goede prestaties leveren. Voor het aan kopen van goede paarden worden de nodige fondsen gevormd. ROEIEN Nederlandse ploeg voor Poznan definitief De Nederlandse equipe die aan de Europese roeikampioenschappeci te Poz nan (Polen) zal deelnemen, is defini tief samengesteld. Aan de Came® kampioenschap pen op 23 augustus zullen deelnemen de dubbel- vier van de LVSR De Vliet uit Leiden en de skiffeuse mej. Luderus van de Kon. Dordtsohe Zeil- en Roeivereniging Voor de heren kampioenschappen op 30 augustus worden ingesohreven de twee zonder stuurman van de Amsterdamse Studentenroeivereniging Nereus de acht van de ASR Nereus en de skiffeur L. Redele van de Kon. Dordtsche Zeil- en Roeivereniging. Doorda t een der roeiers van Nereus' vier met stuurman zijn enkel heeft ge broken kan de oorspronk lijk gedachte uitzending van deze plo r door ga n. actie te Utrecht na ruim een half uur bezette hij de eerste plaats met Wagtmans dicht op zijn ihielen. In één lange rush trok Wagtmans weer naar voren en met nog een 'kwartier rijden veroverde hij op nieuw de leiding, die hij niet meer af stond. Intussen had die gangmaker van Kooh weer van motor moeten verwisse len waardoor Koch op de vijfde plaats eindigde. De uitslag luidde: 1 Wagtmans 75.600 km; 2. Pronk op 790 m; 3. Wier stra op 920 m; 4. Vreeswijk op 2800 m; 5. Koch op 2870 m en 6 Stakenburg op 6800 m. AUTO- EN MOTORRACES KJtJE.C-K.NAtV. Markt is gesloten De markt is gesloten Gisteravond om 12 uur sloot de termijn waarin semiprofs van ver eniging konden veranderen. Tegen formibabele transfersommen in de meeste gevallen. Zo vroeg Sparta voor Verhoeven het lieve sommetje van f. 250.000 en eenzelfde bedrag wilde DOS op tafel zien voor zijn achter speler Hans Kraay. In beide gevallen had Feyenoord interesse, maar deze bedragen hebben ken nelijk ook de rijke stadionclub afge schrikt. Feyenoord verkocht wel twee spe lers: Onderstal gaat naar NO AD en de jeugdige W. C. Elderen naar SHS. Aangekocht werd door de Rotter damse roodwitten nog de 18-jarige J. H. Temming, die vorig seizoen als amateur voor DOS speelde. Ook Longa deed op de laatste dag nog zaken. Het kocht van BW zijn oud-speler Van Roessel terug. Faas Wilkes - 34 jaar oud en 32 maal international - zal waarschijn lijk het komende seizoen niet voor een Nederlandse semi-profclub kun nen uitkomen. Gisteravond om 12 uur had de VVV-speler nog geen nieuw contract afgesloten. Wel heeft Wilkes die avond nog een telefonisch onderhoud gehad met de heer J. van Daalen, voorzitter van VVV, doch deze heeft hem nadrukkelijk gezegd dat de Venlose ere-divisieclub er niet aan denkt aan de financiële eisen van Wilkes tegemoet te komen. De enige mogelijkheid voor Wilkes om het volgende seizoen toch nog als betaalde voetballer uit te komen - aangenomen dan altijd dat VVV hem niet alsnog een contract aan biedt - ligt in een transfer naar een niet-Nëderlandse vereniging. Wilkes zelf denkt er echter ernstig aan zijn schitterende voetbalcarrière te be ëindigen. En tenslotte nog UVS. Gezien de resultaten van het blauwitte elftal in het tweede deel van het afgelopen seizoen en gezien de hoge prijzen die voor de spelers gevraagd worden, heeft het bestuur van de Leidse se- mipr of vereniging besloten geen voet ballers van elders aan te trekken. Cor v. d. Zeeuw, die op de transfer- lijst stond, heeft geen andere ver eniging gevonden en komt volgend 6,-innen urer voor UVS uit Dick Loggere leidt hockeytraining De elftal-commissie van de KNH3 heeft 21 spelers uitgenodigd voor deel neming aan de training in verband met het internationale landentoernooi. dat van 11 tot en met 14 september in Am stelveen wordt gehouden en waaraan Frankrijk. Denemarken, Zwitserland en Nederland deelnemen. Deze 21 spelers zijn: W. de Beer (Til burg): J. Berkman (BMHC); C. Dekker (Delftse Studs): H. Drijver (Togo); T. van Dijck (Kampong); J. W van Erven Dorens (Laren); T. Gerrits (VenloJ. Gielen (Be Fair). J. van Gooswilligen (SCHC); W. Honnebier (BMHC); F. Hooghiemstra (SCHC); J. Kanters (Kampong): W. Keulen (Amersfoort); G. Kristen iDKS); Oh. Marres (Laren); G Overdijkink «Delftse Studs); G. de Ruiter DKSJ. Terlingen (Be Fair); Th. Terlingen «Be Fair>; H. Wagener BMHC) en G. Zwier (SCHC). De trainingsbijeenkomsten worden te Laren gehouden en zullen onder lei ding- staan van Diok Loggere, de oud- aanvoerder van het Nederlandse elftal. De spelers komen iedere woensdag en zaterdag bijeen. Romlvluclitpassagier gedood door schroef O Gistermiddag is een 68-jarige man uit Veenendaal. die uit de Havilland DH 104 „Dove", waarmede Martins Air Charter sedert enkele maanden rondvluchten boven Amsterdam maakt, op het platform van Schip hol stapte, toen hij de piloot een si gaar wilde gaan aanbieden, in de nog draaiende schroef van de rech ter motor gelopen, waarbij hij op slag werd gedood. De „Dove" kwam juist terug van een der rondvluchten, maakte de gebruike lijke draai op het beton rechts naast de intercontinentale hal van de Amster damse luchthaven, waarna de linker „Gipsy Queen" motor werd afgezet en de passagiers via het kleine trapje aan de staart konden uitstappen. Daar wachtte een stewardess in uniform de passagiers op om hen naar het kantoorgebouwtje van de Martins Air Charter te brengen. Het was de laatste tijd gebruikelijk om de rechtermotor tijdens de stop te laten draaien, aangezien de ene rondvlucht onmiddellijk na de andere volgde en na dat de passagiers waren uitgestapt, an deren naar het vliegtuig werden ge bracht om een kwartier tot 20 minuten boven Amsterdam te vliegen. Het slachtoffer had met zijn 30-jarige zoon een rondvlucht gemaakt en was zo enthousiast over zijn vliegtocht, dat hij, toen de „Dove" geparkeerd stond, geen acht sloeg op de wenk van de stewardess om de gebruikelijke weg naar het kan toortje van M.A.C. te volgen en achter de staart om weer naar het toestel liep, aan de rechterkant naast het raampje van piloot Blok ging staan om hem uit dankbaarheid een sigaar aan te bieden. Voordat piloot blok de man ontdekte, werd deze gegrepen door de draaiende schroef van de rechtermotor en op slag gedood. Toen piloot Blok zag wat er ge beurde, zette hij onmiddellijk het con tact af. doch het was reeds te laat. Bij het onderzoek, door de Rijkspoli tie ingesteld, bleek, dat alle veiligheids maatregelen waren getroffen, zodat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is geweest. Instorting houten terras boven het Schildmeer Gistermiddag werden ter gelegenheid van de dertiende „Schildweek" te Steendam reddingsmanoeutfres gehouden met een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst. Het toestel had nau welijks een voor dit doel aangewezen „drenkeling" uit het water gehaald en afgezet op de kant, toen een deel van een houten terras van het Badpaviljoen het begaf. Op dit terras had zich een grote menigte opgesteld om van dichtbij de demonstraties gade te slaan. Het terras stortte over een lengte vav ongeveer tien meter in en kwam met de zich daarop bevindende personen in hec water van het Schildmeer terecht. De meer dan vijftig drenkelingen werden door aanwezige militairen van de Ko ninklijke Luchtmacht in Appingedam en enkele burgers uit het water gehaald. Tal van personen kregen bij hun val schaafwonden en enige personen kregen een lichte shock. Niemand liep ernstig letsel op.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5