LEIDS KINDERCORSO BRACHT VELE DUIZENDEN OP DE BEEN WARM! Ruim 1200 jongens en meisjes liepen in de lange stoet mee Corso-route Concierge Raad van Arbeid nam na bijna veertig jaar afscheid dotctfcft KINDERRIJWIELEN van de Fa. DUSOSWA Vrijdag 1 augustus 1958 Tweede blad no. 29506 Kleurrijke manifestatie in de binnenstad De Leidse jeugd, enthousiast als zij is, heeft ook gisteren weer eens een demonstratie van haar kunnen gegeven. Niet in besloten kring, zoals zo dikwijls gebeurd, maar welbewust in het openbaar. Zij heeft daarbij getoond veel van bloemen te houden en met plezier de schoon heid ervan uit te willen dragen. Verder heeft zij bewezen, dat met een kleine dosis fantasie heus wel wat te bereiken valt. Zij die gisteravond in het centrum van de Sleutelbloemstad waren en dus ook het kinder corso hebben gezien zullen het niet kunnen ontkennen. Daarvoor viel er immers te veel te genieten. Men kan gerust zeggen, dat de optocht van de jeugd een van de hoogtepunten is geweest van het gehele Leidse bloemenfeest, dat gehouden kon worden dank zij het initiatief van een aantal vooruitstrevende Rijnsburgers en morgen besloten zal worden. >,Charly Gaul" reed ook mee en de over winning skus viel ook hem ten deel. (Foto L.D./Hoivast) Anjers en gladiolen waren troef! Over gebrek aan belangstelling voor deze kleur- en klankrijke manifesta tie behoefden de organisatoren niet te klagen. Ongeveer twaalfhonderd jongens en meisjes namen er aan deel, terwijl duizenden en nog eens duizenden zowel uit Leiden als uit de omgeving langs de weg stonden om toch vooral maar niets te missen van al het schoons, dat geboden zou wor den. Om een uur of zeven reeds kwamen van verschillfende richtingen kleuters, bakvisjes en jongens die niet precies weten of zij een lange dan wel een korte broek moeten dragen, allen van bloemen voorzien, de ruime Kaasmarkt opmarcheren om zich in even vlot tempo op te stellen en te wachten op het sein van vertrek. Twintig minuten te laat Dit laatste werd pas om tien minuten voor half negen gegeven. De jury, die de prijzen moest toekennen, had een bijzonder moeilijke en weinig benijdens waardige taak te vervullen. Om acht uur de stoet had zich op dat tijdstip in beweging moeten zetten waren de leden van deze jury nog steeds in be raad. Ongeveer een kwartier later wa ren zy het over de toekenning van de prijzen met elkaar eens en konden de uitslagen bekend worden gemaakt. Eerste prijs met lof Een luid gejuich steeg vanzelfspre kend op toen bleek, dat de kinderen van de Professoren wijk een eerste prys met lof hadden verdiend. De speeltuinjeugd van „Noorderkwartier" veroverde eveneens een eerste prys. Met muziek voorop Met muziek van Jong K. en G. voor op trok het corso door de straten van de binnenstad. Muzikale medewerking ver leenden ook het in 1954 opgerichte en thans zo populaire Leidse jeugdorkest „De Burcht" en de oudere leden van „Kunst en Genoegen". In fraaie unifor men gestoken maakten vrijwel alle mu zikanten een kranige indruk. Via de Pelikaanstraat, de Haarlemmerstraat, de Prinsessekade, het Kort Rapenburg, de Breestraat, het Gangetje en de Bo termarkt liepen en/of reden de jongelui naar het in een zee van licht badend Stadhuisplein, waar de stoet even na negenen ontbonden werd. Grote bewondering Het kinderbloemencorso wekte aller wegen grote bewondering. Terecht! Er was weliswaar, met een zeer grote ver scheidenheid van bloemen gewerkt, doch de hoofdtoon werd beslist gevoerd door anjers en gladiolen, twee bloemsoorten, die zich bij uitstek voor sierkunst lenen. De bloemen, die volop kleurden en geur den, waren over het algemeen keurig op of aan de ruim vijfhonderd voertui gen bevestigd. Een woord van hulde komt niet alleen de jongens en meisjes toe, maar ook de leiders en leidsters, die na ontvangen instructies van de Amsterdamse bloemsierkunstenaar G. Kiersch hebben meegeholpen bij het versieren van de vele tientallen fietsen, autopeds, bakfietsen, poppenwagens, kinderwagens, kruiwagens en motor voertuigen. Rijdende bloemstukken De rydende bloemstukken werden alle hoe zou het ook anders kunnen vol trots getoond. Behalve bloemen was er nog veel meer te zien. De kinderen van „Noorderkwartier" bijv. voerden een miniatuur speeltuin met zich mede, terwijl het doelnet, dat zich eveneens in de lange stoet bevond, de recente suc cessen van het Braziliaanse elftal sym boliseerde. Katwijkse vissersschuit Bijzonder aardig was vooral ook de vissersboot de KW 73 „Maria Ja- Een aardige wagen in het kinder- corso was de KW. 73 MARIA JACOBA" (Foto L.D./Holvast) coba"! welke zich op wielen over het wegdek in Leiden langzaam voort bewoog. De jeugdige bemanningsleden zullen er zeer zeker wel bij hebben gevaren. „Morskwartier" heeft de tweede prys o.i. volkomen verdiend! Wat de Professorenwyk betreft deze was met een fraaie praalwagen voor de dag gekomen. In dezelfde groep liepen o.m. kleine boerinnetjes met bloemen mandjes mee. Lieftallige feetjes liepen eveneens in de club der jonge professo ren, maar zy voerden fietsen met zich mee, hetgeen wel een zonderling con trast was. Voorts zagen wij in de op tocht enkele wielrennertjes, die de afge lopen Ronde van Frankrijk weer in herinnering trachten te brengen, terwijl een groenteboer alle aandacht nodig had om zijn volgeladen bakfietsje in het juiste spoor te houden. Circus Knikkebeen Het befaamde Circus Knikkebeen was ook vertegenwoordigd en dan nog wel op charmante wijze. Kortom de Leidse jeugd is gisteren in het centrum van de belangstelling geplaatst en zij zal onge twijfeld veler harten ook die van de aanwezige buitenlanders veroverd hebben. Voor het welslagen van dit kin dercorso is veel dank verschuldigd aan Morgen rijdt het Rijns-burgse bloemencorso weer door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden. De volgende routes zijn daarvoor vastgesteld: Rijnsburg 2 uur nam.: Vertrek van „Flora", Oegstgeesterweg, Brou- werstraat, Burg. Meyboomstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Dubbele Buurt. Vliet N.Z., Oegst geesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. Oegstgeest 3 uur nam.: Rijnzicht- wg, Leidsebuurt, Rhijngeester- straatweg, Wijttenbachweg, L. de Colignylaan, Koninginnelaan, W. de Zwijgerlaan, Terweeweg, De Kempenaerstraat en via War- monderweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden, 3.45 uur nam.: Stations plein, Stationsweg, Rijnsburger- singel, Maresingel, Herensingel, Zijlsingel, Utrechtse Veer. Plan- taglaan, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat (ongeveer 4.30 uur). Noordeinde, Witte Singel, via Koepoortsbrug naar Jan van Houtkade. Avondcorso Het verlichte vondcorso volgt in Leiden de volgende route: 9 uur start: Jan van Houtkade, Jan van Houtbrug, Zoeterwoudse Singel, Plantage, Utrechtse Veer, Zijlsingel, Herensingel, Mar- singel. Rijnsburgersingel, Sta tionsweg, via Rijnsburgerweg naar Oegstgeest (aankomst bij Warmonderweg te 10 uur nam.) en via Leidse Straatweg, Gevers straat, Leidse Buurt en Rijn- zichtweg naar Rijnsburg, waar men dezelfde route van 's mid dags volgt. Bezichtiging corsowagens De corso-wagens zijn morgen tussen 10 uur v.m. en 1 uur nam. te bezichtigen in de veilinghallen van „Flora" te Rijnsburg. Advertentie de besturen van de Liedse speeltuinen, het R.-K. Comité Vakantiebezigheden en het Leidse Volkshuis, die alle ge werkt hebben onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie. De Stichting „Rijns- burgs Bloemencorso" stelde een groot aantal bloemen beschikbaar. Zy tot slot nog vermeld, dat de politie ook bij deze gelegenheid de orde op voortreffelijke wijze wist te handhaven. De prijzen De jury, bestaande uit acht personen, had te letten op kleurencombinatie, al gemene indruk en afwerking. Voor elk van deze rubrieken werden cyfers ge geven en het totaal van de acht jury leden was dus bepalend voor het eind cijfer. Men kwam dan tot de volgende uitslag Eerste prys met lof van de jury Pro- fessorenwijk; eerste prijs Noorderkwar tier: tweede prijzen Oosterkwartier, Westerkwartier en Morskwartier; derde prijzen Rondom de Watertoren, Rond om de Maredyk en Zuiderkwartier; vierde prijs R.-K. Comité Herensingel; vyfde prijs R.-K. Comité St.-Leonardus zesde prijs R.-K. Comité St.-Petrus; zevende prijs Leidse Volkshuis; achtste prijs R.-K. Comité Hartebrug. 7 wee vrolijke meisjes op een mooie wagen. (Foto L.D./Holvast) Die wij/lfrtng heeft «U*h «Jjrect I" de be talingsbalans weerspiegeld. T>e overtollige vraag veroorzaakte sedert h"' «'nde van 1956 tekorten, terwijl de vraag slndr -* schotten op d heeft gebr&cb' De ommek klaart was het versie waren, n en een v. toegevoegd (v.j. werd 464.244 gerege veend voor Indonesische belangen). De vc-'^icen maanden van 19t reden tot t anleiding h r met vf ltfk, dat regelingen dat ernstfgd hoge kosten en male prijsvorming" vraag en aanbod niét zullen uitbly' Indonesië wor de toenemende mo« Idaar en de daaruit Voói risico's voor Nederlandse t Wij zijn beztg in dit.land een structuurdryven. de maatschappij aanleiding he In het gebouw aan de Breestraat van de Raad van Arbeid werd gistermiddag in het bijzijn van enkele leden van de Raad, personeelsleden en belangstellen den afscheid genomen van de concierge, de heer H. P. Zwetsloot, die byna 40 jaren zyn functie aan de Breestraat heeft uitgeoefend. Als eerste spreker wendde de heer J. C. van Schaik, wethouder van onder wijs, zich in zijn kwaliteit van loco-bur gemeester tot de met pensioen vertrek kende concierge. Als overburen wist men op het stadhuis heel goed wat er by de Advertentie Die lekkeie melkis morgen, maar ook overmorgen nog goed Helpt collecte voor Leidse Buitenschool Morgen belooft 't een dag van pracht en praal te worden. Maar vergeet U daar door niet om de collecte, die deze dag gehouden wordt, te steunen. De kinderen van de Leidse Buitenschool hebben uw steun hard nodig. Geeft U dus met gulle hand! Collectanten kunnen zich melden vrij dagavond 8 uur Oude Rijn 64a of zater- daag van 's morgens 8 uur af in „De kleine Burcht", Nieuwe Rijn. Heeft U een uurtje over, komt dan even een bus halen; de kinderen zullen U daarvoor dankbaar zijn! CORRESPONDENTIE J. H. te L. Leiden, Gouda, 's-Her- togenbosch, Eindhoven. Totaal 140 km. VAN WAGEN GEVALLEN Een zesjarig meisje, wonende in de Driftstraat, viel gisteren omstreeks vijf uur van een aanhangwagen achter een tractor toen deze met geringe snelheid op de Parkstraat reed. Zij viel tussen tractor en vrachtwagen en raakte be kneld tussen de laadbak en een wiel. Met ernstige kneuzingen werd het kind door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Geslaagd - De heer J. van der Vreug den alhier slaagde in Den Haag voor het examen Nederlands M.O.-A. Kerkelijk Leven NED. 11ERV. KERK Beroepen te Willlge-Langerak B. M. Meynderts. kand. te Bergschenhoek. Be noemd tot hulpprediker voor het Jeugd werk van de Duinoordkerk-gemeente te 's-Gravenhage H. Serlie, kand. te Amster dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Lexmond G. J van den Burgh, kand. te 's-Gravenhage. C1IR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rozenburg W. Steenbergen, kand. te Zwolle en I. de Bruljne te Rot terdam-Centrum. Beroepen te Deven ter W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Bedankt voor Klundert Joh. de Waal te Smithville (Ontario, Canada) (voorheen te Papendrecht) Als U aan het KINDERCORSO terugdenktdenkt U aan TURFMARKT 2 LEIDEN Vrouw in gedrang tussen schip en wal Als een zwerm byen waren gistermid dag enkele duizenden bezoekers neerge streken op het Braziliaanse opleidings schip Custodio de Mallo, dat aan de Parkkade te Rotterdam lag. Het waren voornamelijk jongeren, die zich als gas ten aan boord van het schip bevonden. Er was een koffiebar op het dek inge richt, waar men net zoveel bonenvocht kon drinken als men wilde. Heel wat jongens en meisjes hebben zich er te goed aan gedaan. Een bijzonder prettige stemming dus, die nog werd verhoogd door het prach tige weer. Plotseling echter werd er alarm geslagen. De 62-jarige Cornelia Suurland-Vleesmans uit Rotterdam, was in het gedrang bij de staatsietrap in het water gevallen. Zij heeft ongetwijfeld haar leven te danken aan de 36-jarige werktuigkundige Jan Nijs, die in een plaatsje bij Liverpool woont en die met Een aardig span: Roodkapje met haar broertjede kabouter. (Foto I D./HolVMt) vrouw en drie kinderen zijn vakantie by zyn ouders in de Maasstad doorbrengt. De heer Nijs stond naast mevr. Suur- land naar het schip te kijken, toen de vrouw plotseling tussen wal en schip in het aan de kant negen meter diepe water viel. Hij gooide zijn jasje uit en sprong de drenkelingen achterna. Het was bij zonder moeilijk de vrouw, die niet kan, zwemmen, te pakken te krijgen, maar het gelukte de heer Nys. Inmiddels had een Braziliaans marineman zich van zijn kleding ontdaan en zo kreeg de redder assistentie. Er werd een touw op het water gegooid en daarlangs konden red der en geredde naar boven worden ge bracht. Mevr. Suurland was nog bij ken nis, maar uiteraard erg overstuur. Brazi liaanse marine-officieren hielden de nieuwsgierigen op een afstand, nadat de drenkelinge op de Parkhaven was ge legd. Kort daarop werd zij naar de zie kenboeg van het schip gebracht en later is zy met een ziekenauto weggebracht. De heer Nys stond daar in zyn natte kleding aan boord van de Custo dio de Mallo. Er was niemand, die zich om hem bekommerde, hoewel hij van top tot teen onder de stookolie zat. Totdat Rotter damse politiemannen hem opmerkten. Met een politie-auto werd hy naar het huis van zyn ouders gebracht. Raad van Arbeid plaats vond en ook wie er zyn dienst goed verrichtte. Spr. herinnerde aan de bijzondere plaats, welke de heer Zwetsloot reeds korc na de eerste wereldoorlog innam. Hij be twijfelde of het jonge geslacht met de zelfde accuratesse als de heer Zwetsloot hetzelfde zal kunnen presteren. Het was spr. een genoegen namens H. M. de Koningin aan de heer Zwetsloot te mogen overhandigen de ere-medaille in brons, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Met enkele woorden van gelukwens speeldde de loco-burgemeester de onderscheiding op. De voorzitter van de Leidse Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, vond het een belangrijke factor in de reputatie van de raad, op welke wijze men op de drem pel van hét gebouw kennis maakt met deze dienst. De heer Zwetsloot heeft altijd gemaakt, dat deze indruk buiten gewoon goed was; ook het gebouw heeft hij representabel gehouden en verzorgd. Hij kende het huis als geen ander en elk mankementje werd door hem verhol pen. „Uw kennis van zaken en uw erva ring zullen moeilijk te vervangen zyn," aldus mr. Gorter. De voorzitter overhan digde vervolgens het geschenk van de Raad, nl. een geheel insrumentarium t.b.v. de grote hobby van concierge Zwetsloot: het vissen. Mevr. Zwetsloot ontving een geschenk als compensatie voor de tijd, welke haar man aan het vissen gaat besteden! De heer P. J. Bergers, chef huishou delijke dienst, zei dat de opruiming in de stad was overgeslagen op de Raad van Arbeid, wegens „vergevorderd sei zoen". Ook hij huldigde de hoedanigheden van de heer Zwetsloot en dankte mevr. voor haar steun. Namens de ARKA, waarvan de concierge nu reeds 39 jaar jaar lid is, schonk spr. een plant en een draagmedaille. De heer Vollenga overhandigde na mens de personeelsvereniging een kist sigaren. In zijn antwoord bracht de heer Zwet sloot dank aan allen voor de vriende lijke woorden, de belangstelling en de geschenken en ook voor de medewerking, welke hij in die lange jaren altijd heeft ondervonden. De dames, die hem trouw terzijde hadden gestaan bij het schoon houden van het gebouw, werden niet vergeten. Tot slot gaf hij, nog eenmaal concierge, zijn sleutels aan de voorzitter terug. Nog vele handen werden ten af scheid gedrukt. Veertig mille verduisterd Vakantiereis in arrest By de Coöp. Landbouwvereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de Alblasserwaard, is een geval van fraude aan het licht gekomen, gepleegd door een 59-jarige vertegenwoordiger te Molenaarsgraaf. Deze is reeds 35 jaar by dit bedrijf in dienst en heeft be kend in de loop van een zevental jaren ongeveer f. 40.000 verduisterd te heb ben. Hij is gearresteerd door de Rijkspolitie groep Hardinxveld-Giessendam, enkele dagen na zijn terugkeer uit Amerika, waar het echtpaar een vakantie had doorgebracht. Het bedrog kwam aan het licht, toen een plaatsvervanger in de afgelopen weken de boeren in de Al blasserwaard kwitanties aanbood voor door het bedrijf geleverde goederen In tal van gevallen bleken de daarop ver melde bedragen reeds betaald te zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat de vertegenwoordiger de kwitanties, welke hy van het bedryf ter inning ontving, zorgvuldig namaakte en aan de boeren overhandigde als bewijs van betaling. Zij kregen geen argwaan, omdat inderdaad goederen ontvangen waren voor het daarop genoemde bedrag. De vertegen woordiger stak het geld echter in eigen zak en deelde bij de afrekening ten kantore mee, dat de klanten niet be taald hadden. Ook dit wekte geen wan trouwen, omdat hy immers de oorspron kelijke kwitanties als bewijsmiddel kon overleggen. Op deze wijze heeft hl) de uitstaande vorderingen van de coöperatie in totaal kunnen vermeerderen met een gefingeerd bedrag van rond f. 40.000. Toen dit eenmaal aan het licht was gekomen, gaf de vakantiereis van de familie veel stof tot spreken. Sommigen veronderstelden reeds, dat hy met zyn buit de wijk had genomen naar het bui tenland. Dit was echter niet het geval. De echtgenote had in Molenaarsgraaf en omgeving zoveel abonnees gewonnen voor een damesblad, dat zij en haar man in aanmerking kwamen voor een gratis overtocht per vliegtuig naar de V. S., waar het echtpaar o.m. een doch ter bezocht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3