B. de KONING WEKEMS De Westelijke Grote Drie verdeeld over tijd en plaats van topgesprek van CO ij Amsterdamse portiers contra de onderwereld WEERBERICHT IEMCO Eisenhower en Macmillan willen 12, De Gaulle denkt aan 18 aug. MET ZUIVER WOLLEN ZOMERRECLAME DEKENS Enorme garagebrand in Amsterdam RADIO en TELEVISIE 10% KORTING DEKENS 97ste jaargang VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 No. 29506 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NOGAL UITEENLOPENDE MENINGEN De meningsverschillen tussen de Westelijke „Grote Drie" over een topconferentie zijn gisteren weer eens duidelijk aan de dag getreden. Terwijl premier Macmillan van Engeland in antwoord op de jongste boodschap van Kroesjtsjef voorstelde de voorgenomen conferentie van regeringsleiders over het Midden-Oosten op 12 augustus te beginnen hierin later bijgevallen door minister Dulles op een persconferentie te Washington gaf de Franse eerste minister De Gaulle de voor keur aan de 18de augustus. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij bereid was, elk ander voor de betrokken partijen aanvaardbaar tijd stip te zullen accepteren. Ook wat de plaats van samenkomst betreft, lopen de meningen uiteen. Macmillan gaf te kennen dat de bijeenkomst „overal" zou kunnen worden gehouden. Minister Dulles verklaarde nadrukkelijk dat de V.S. niet met een vergadering te Moskou zouden kunnen instemmen gezien de „schandelijke betogingen, die onlangs voor het Amerikaanse ambassadegebouw te Moskou zijn gehouden". Premier De Gaulle tenslotte sprak zich uit voor Genève, maar hij voegde hier aan toe, dat „elke stad in Europa" voor hem aanvaardbaar zou zijn. Hammarskjöld voelt niets voor Genève Over de voorbereiding van een top conferentie zei Macmillan, dat dit een kwestie voor de Veiligheidsraad was. Zoals bekend hebben Engeland en de V.S. zich uitgesproken voor een topcon ferentie in de Veiligheidsraad. De Gaulle verklaarde daarentegen in zijn antwoord aan Kroesjtsjef opnieuw, dat men een bijeenkomst van de Veiligheidsraad niet moet verwarren met een conferentie van regeringsleiders. Blijkens een uitlating van haar minister van Voorlichting Soustelle voelt de Franse regering er zelfs niet voor, dat secretaris-generaal Hammarrkjöld een topconferentie van de grote mogendheden bijwoont. De Franse premier betoogde in zijn antwoord, dat men op een topconferen tie niet kan volstaan met de behande ling van enkele facetten van het vraag stuk van het Midden-Oosten, maar dat men het gehele probleem op een open hartige en grondige manier moet aan pakken. Minister Dulles verklaarde op zijn persconferentie dat de topconferentie binnen de Veiligheidsraad zich in de eerste plaats met het gevaar van indi recte agressie zal moeten bezig houden. Hij was van oordeel, dat er geen tijd zou zijn om b.v. tot definitieve conclusies betreffende het eventueel waarborgen van de grenzen van Israël en de Arabi sche landen te komen. Wat Macmillans standpunt ten aan zien van deze kwestie aangaat, menen waarnemers uit het schrijven van de Britse premier te kunnen opmaken, dat hij bereid is het aan de topconferentie zelf over te laten, wie deze conferentie moet bijwonen en waarover er zal wor den gesproken. besloten bijeenkomst van de permanen te vertegenwoordigers der elf staten, leden van de Veiligheidsraad, waarop aanvangsdatum en plaats van de top conferentie zouden moeten worden vast gesteld en overeenstemming zou moeten worden bereikt over de vraag, welke niet-raadsleden moeten worden uitge nodigd de voorgenomen besprekingen op het hoogste vlak by te wonen. Volgens diplomaten te Washington kan deze fase worden ingeluid, zodra de Sovjet-Unie heeft ingestemd met de door Macmillan voorgestelde aanvangs datum van 12 augustus. Bezwaren tegen Genève Een woordvoerder van secretaris-ge neraal Hammarskjöld van de V.N. heeft verklaard, dat een topconferentie in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York verre te verkiezen is boven een topconferentie te Genève. Hij merk te hierbij op, dat op 1 september de tweede internationale wetenschappelijke conferentie over het vreedzame gebruik van kernenergie in Genève zal begin nen. Deze conferentie had uitvoerige voorbereidingen gevergd. Een topconferentie binnen het ver band van de Veiligheidsraad, die om streeks midden augustus in Genève zou moeten worden gehouden, zou grote Eenstemmig Gisteren werd te Washington van diplomatieke zijde vernomen, dat presi dent Eisenhower het in algemene zin met de Britse premier Macmillan eens is, dat 12 augustus de meest geschikte aanvangsdatum zou zijn voor het hou den van een topconferentie in de Veilig heidsraad. Indien Frankrijk instemt, meent men, dat de volgende fase zal bestaan uit een Veranderlijk De afgelopen 24 uur verplaatste zich een hogedrukgebied in een snel tempo van de Azoren naar Centraal Europa. Daardoor draaide de wind bij ons naar zuidelijke richtingen. Het hogedrukge bied wordt gevolgd door een storing in Frankrijk die vergezeld gaat van on weersverschijnselen en verder noorde lijk bij Schotland door een depressie die naar de Noordzee trekt. Beide druk- systemen zullen in onze omgeving tij delijk enige regen en onweer veroorza ken. Daarna herstelt zich een weerstoe- stand met westelijke tot zuidwestelijke winden en aanvoer van polaire lucht van de Oceaan. De regenkansen zijn morgen klein, de temperaturen komen echter op een iets lager niveau. Advertentie Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk wat regen of onweer, morgen over dag op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. In het bin nenland lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 augustus Zon op: 5.02 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 21.15 uur; onder: 8.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.47 en 17.13 uur. Laagwater te 0.39 en 12.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's moeilijkheden opwerpen. In dit verge vorderde stadium zou het moeilijk zijn de tijd en de plaats van de voorgeno men conferentie over kernenergie te wijzigen. Bovendien had de ervaring van 1955 geleerd, dat een topconferentie zorgvuldige en tijdrovende technische voorbereidingen vereist, aldus Ham- marskjölds woordvoerder. Dulles hield persconferentie Onze correspondent te Washington j telefoneerde ons hedenmorgen: Eén gevaar is op Dulles persconferen tie van gisteren stellig bezworen: de wereld kan thans moeilijk meer te grote verwachtingen hebben van een topcon ferentie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde name lijk, dat de voorgenomen vergadering gécn echte top-conferentie zou zijn, doch alleen een Veiligheidsraadzitting in optima forma om de bedreiging van de vrede te bespreken. Velen waren na afloop van Dulles' persconferentie teleurgesteld over het feit, dat de Amerikaanse staatsman kennelijk niet het voornemen heeft om de topconferentie te gebruiken om een groots saneringsplan te lanceren, dat het Midden-Oosten stabiliteit en welvaart kan beloven. Niemand verwacht, dat zulk een initiatief in enkele dagen door alle partijen zou worden aanvaard, doch men had gehoopt dat Amerika eindelijk eens met een politiek voor lange termijn voor de dag zou komen, die de betrok ken volken en de gehele wereld met moed zou vervullen en tot actie zou sti muleren. Helaas krijgt men nog steeds de indruk, dat Amerika voor het Mid- den-Oosten-als-geheel geen politiek voor lange termijn bezit. Slot pag. 2 Noodweer in Oostenrijks Karinthië De afgelopen nacht heeft het in de Oostenrijkse provincie Karinthië hevig gestormd en geregend. Vier vakantie gangers twee Oostenrijkers, een Duit ser en een Brit worden vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. Het kamp waar zij vertoefden aan he'c Millstaetter Meer is volgens de eerste berichten volkomen vernield. Tenten en enkele auto's zijn het meer ingespoeld. Ook in andere kampen is schade aan gericht. Brandweerlieden en militairen helpen bij het herstel. Later is gemeld, dat er vermoedelijk zes mensen zijn verdronken in het Mill staetter Meer. Er zijn acht auto's in het meer terechtgekomen. leiden Het Leidsche Wollen Dekenhuis noordwijk GEEFT DE TOON AAN in het Bloemencorso Rijnsburg-Leiden. Profiteert NU NOG van onze GOEMAAT Rijnsburg - Katwijk Na aanval op Zwarte Riek Zo nodig steun van judoërs te verwachten Dertig portiers van ontspan ningsgelegenheden aan het Rem- brandts- en Thorbeckeplein te Amsterdam hebben gistermiddag plechtig beloofd elkaar te zullen bijstaan, indien al dan niet dronken bezoekers de boel op stelten willen zetten. In het bijzijn van de commissaris van politie P. E. de Ruiter, chef van het Bureau Singel, is besproken op welke wijze men het snelst en het meest effectief kan optreden tegen lastige gasten. Men sprak af in voorkomende geval len eerst terstond de politie te waar schuwen en dan, indien nodig, het (strikt geheime) systeem in werking te stellen, waarmee vrijwel alle portiers naar de bedreigde plaats worden gediri geerd. Men hoopt, dat alleen al de aan- Gisteravond is de 24-jarige 4me- n-Duivelanc; werkzaam nadien kaanse student Harry Morgan met is hij ieder jaar naar ons land terug- vier Europese jongeren als zijn gas- gekeerd om de vriendschapsbanden ten van Schiphol naar Amerika ver-1 te versterken en om Europese jon- trokken. In 1953 was hij tijdens de j geren naar zijn land mee te nemen, watersnood drie weken op Schou- Ditmaal ging hij met vier leeftijd- Chef stak sigaar aan Schade wordt op enkele tonnen geschat Een grote, felle brand heeft vanmorgen vroeg een oude garage aan de Visseringstraat in Amsterdam-West, waarin ongeveer 40 personen auto's, een tiental bedrijfswagens en circa 60 motoren, scooters en bromfietsen stonden, geheel in de as gelegd. De brand werd veroorzaakt door een explosie die zich voordeed toen de garagechef in de garage - waar het verboden is te roken een sigaar met een lucifer wilde aansteken. De brandweer, die het vuur van twee zijden met 13 stralen insloot, was om vijf minuten over half zeven de brand meester. De nablussing van de rokende puinhoop duurde nog enkele uren. De garage was verzekerd en de schade wordt op enkele tonnen geschat. De garagechef liep brandwonden op aan zijn rechterhand. In fractie van seconde Toen de 34-jarige garagechef G. Kampman vanmorgen kort na half zes de eerste klant, die vanmorgen iets later was dan gewoonlijk, met zijn wagen had geholpen, keerde hij in de garage terug. Hij wilde een sigaar op steken en streek een lucifer af. Een fractie van een seconde na dit aan steken volgde een flinke explosie, die de omgeving terstond in vlam zette. Hevig geschrokken rende de garage chef naar zijn op het terrein staande woonwagen en bracht vrouw en kin deren in veiligheid. Het vuur plantte zich in dit oude gebouw razend snel in alle richtingen voort. Er deden zich nog een aantal kleinere ontploffingen voor van benzinetanks uit de wagens. De autostalling, 45 meter lang, 30 me ter breed en met een puntdak van circa 8 meter, bestond uit een houten geraamte met golfijzeren platen als wanden en dakbedekking. De garage was eigendom van de heer D. P. de Ronde uit Weesperkarspel. „Oud zeer De brandweer die groot alarm gaf, verscheen met vijf autospuiten en drie ladderwagens bij het garagecomplex, dat aan het kanaal ligt tegenover de cen trale markthallen. Grote, dikke rook wolken kolkten uit de brandhaard om hoog en dreven in de richting van de stad. De brand trok ondanks het vroege morgenuur vele kijkers. „Een oud zeer is opgeruimd" zo zei de waarnemend brandweercomman- Premier Djoeanda over nationalisatie Premier Djoeanda heeft gisteren vol gens Antara verklaard, dat de regering nationalisatiewetten voorbereidt. Hij achtte het wenselijk ondernemingen te nationaliseren.Maar het probleem is: is de Staat krachtig genoeg om hen te nationalisen?, aldus de premier. wezigheid van deze doorgaans vrij forse mannen de hinderlijke bezoekers tol kalmte zal dwingen. In de ergste geval len kunnen de portiers zich bovendien nog verzekeren van de fysieke hulp van 12 zwarte band judoërs. Aanleiding tot de byeenkomst en vooral tot deze besluiten vor.r.ie het optreden van een figuur uit „donkei Amsterdam", die dezer dagen in eer café aan het Thorbeckeplein, Zwart Riek, de echtgenote van Kees Mander te lijf ging. De heer Manders diende een aan klacht in tegen de onverlaat en hü werd nadien verscheidene malen be dreigd met optreden van bepaalde figuren uit vde onderwereld, indien hij de aanklacht niet zou intrekken. By hoofdelijke stemming hebben de por tiers zich gistermiddag uitgesproken 'egen het intrekken van deze aan klacht. Men verzekerde, dat bedreigingen en chantages in de kringen van het uitgaansleven in Amsterdam nogal eens voorkomen. -iet betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 lonegaskisch vors ten pc bij Koningin en Prins Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco hebben gisteravond Koningin Juliana en Prins Bernhard op het Ko ninklijke jacht „Piet Hein" een bezoek gebracht. De „Piet Hein" ligt voor Monte Carlo. naar het de smeulende garagecomplex dant toen hy puinhoop van staarde. In de garage was gisteren een buta- gasinstallatie geplaatst en het brand- piket van de politie gaat o.m. na, of mogelijk gas uit de installatie is weg gestroomd. genoten uit vier landen Van links naar rechts Billy Nylind uit Stock holm. Hans Elsaesser uit Zwitser land. Harry Morgan. Co Rentmees ter (junior skiffkampioen van Ne derland) uit Arnhem en Giocomo Gambino uit Rome. Advertentie Tot dinsdag 5 augustus kunt U nog profiteren van op onze wollen gewatteerde NATUURLIJK BIJ.... haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. or r? Ook De Gaulle kon er niet onderuit Fransen zullen meer belastin moeten betalen: 50 miljard fr. Benzine de duurste van geheel Europa (Van onze Parijse correspondent) In één opzicht schijnt de regering-De Gaulle weinig te zullen verschillen van haar talrijke voorgangsters: om het begrotingstekort niet de 600 miljard franken te laten overschrijden heeft zij gisteravond een aantal nieuwe belastingen afge kondigd, waarvan zU hoopt dat deze de schatkist 50 miljard franken zullen inbrengen. Wel nieuw in dit oude lied is echter dat de belastingverhogingen slechts gelden tot en met de laatste dag van het lopende jaar. Daarna, zo heeft De Gaulle blijkbaar gedacht, moet de nieuwe Franse regering maar verder zien. De voornaamste nieuwe lasten zijn de laatste jaar is de afzet daarvan met volgende: a. belasting op onroerende goederen voor hen, die reeds een huis bezitten. Door deze belasting worden vooral de vele Fransen getroffen, die een buiten huisje hebben of een tweede woning, welke zij niet verhuren. Geschatte op brengst twee miljard franken per jaar; b. Uitbreiding van de personele belas ting met de grondslagen pleziervaartui gen en renpaarden (1 miljard franken); c. Belasting op de zogenaamde luxe woningen. Dat zijn de bijzonder dure, met alle gemakken uitgeruste apparte- mensen, welke (bedoeld als belegging tegen de zwakke positie van de frank) in de grote Franse steden als paddestoe len uit de grond rijzen en welke alleen maar door uiterst gefortuneerde lieden kunnen worden bewoond (16 miljard); d. Een balasting van twee procent op de winst van vennootschappen over 1957 (16 miljard); e. Verhoging van de benzineprijs met 2,8 frank per liter. De landbouw, de binnenvaart en de buitenlandse toeris ten worden vrijgesteld van deze verho ging (7,5 miljard). Daardoor zal deze prijs 95,40 franken bedragen, de hoogste in Europa; f. Verhoging van de omzetbelasting op de handel in spiritualiën, de bouw van luxe appartementen en de handel in grammofoonplaten (7 miljard fran ken). Stimulans Tegelijkertijd echter zijn er enige maatregelen afgekondigd, die beogen bepaalde industrieën ten goede te komen. Deze hebben in het byzonder betrekking op de verkoop op afbetaling. Sedert enige tijd was de eerste storting daarbij tenminste 35 procent van het aankoopbedrag. Om tegemoet te komen aan de teruggang van de omzetten van de handel en dientengevolge de afzet van de fabrieken wordt dit percentage thans teruggebracht tot 25 procent. Dit geldt voor de verkoop op termijn van radio- en t.v.-toestellen, huishoudelijke apparaten (ijskasten, wasmachines en dergelijke) scooters en bromfietsen. Het ongeveer 40 procent teruggelopen met als gevolg ontslagen van personeel in de desbetreffende industrieën, de tussen handel enz. Of deze maatregel, die de verkoop op krediet dus wat gemakke lijker moet maken, het gewenste succes zal hebben, lijkt twijfelachtig. De recessie, die zich thans in ver scheidene Franse industrieën voelbaar maakt, is namelyk minder het gevolg van de kredietbeperking van enige tijd geleden, dan wel van een vermindering van de koopkracht van de consument, gevolg van de verhoogde kosten van levensonderhoud en de sedert de zomer van het vorige jaar gestegen indirecte belasting. Het Franse financiële dag blad „Les Echos" heeft het vanochtend niet onaardig gekarakteriseerd: „Terwijl de regering met de ene hand de Franse economie wat zuurstof toedient, knijpt zy met de andere hand haar keel wat meer dicht". Weer doden op Cyprus Op Cyprus zyn donderdag twee Griekse Cyprioten en een Britse militair gewelddadig om het leven gekomen. De twee Cyprioten, een man en een vrouw, verloren het leven, toen Britse militai ren te Kholetria het vuur openden op een menigte, die de Britten zou hebben aangevallen. De Britse mil'tair werd ge dood, doordat een bom, die hij van een weg in het oostelijke deel van Cyprus wilde verwijderen, ontplofte. Deze gewelddaden vonden plaats niet tegenstaande de oproepen van premier Macmillan van Engeland, diens Griekse collega Karamanlis en aartsbisschop Makarios om een einde te maken aan het bloedvergieten. Verwacht wordt, dat de Turkse eerste-minister Menderes dezer dagen ook op beëindiging van de gewelddaden zal aandringen. Later werden naby het dorp Avios Yioyios in West-Cyprus de lijken van drie Turkse Cyprioten gevonden, die waren doodgeslagen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1