Amerika stelt voor topgesprek op 12 augustus, desgewenst in Europa WEERBERICHT Veiligheidsraad moet plaats, tijd de samenstelling vaststellen en Situatie rood Ned. Nieuw-Guinea wijzigt zich sinds kort Bagdad-Pact-landen bezorgd over indirecte agressie in M.-Oosten 97ste jaargang WOENSDAG 30 JULI 1958 No. 29504 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:i. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.TüO per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 IN HET KADER DER VERENIGDE NATIES President Eisenhower zal Kroesjtsjef voorstellen in het kader van de Ver. Naties tussen 10 en 15 augustus a.s. een topconferentie te houden, aldus de gisteren in gezaghebbende kringen te Washington gezegd. Naar verluidt zullen de V.S. er niet op staan dat de bijeenkomst te New York wordt gehouden. Zij zouden akkoord gaan met een verga dering in Europa, indien de Veiligheidsraad hiertoe zou aanbevelen. De Westduitse regering gevoelt het meest voor een beperkte bijeenkomst van dc Veiligheidsraad in de een of andere rustige plaats, bijv. Genève. Niet naar Moskou! In het ontwerp-antwoord van Eisenhower zouden de V.S. willen voorstellen, de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling op 4 augustus bijeen te laten komen om de procedure voor een bijeenkomst, waarbij de regeringsleiders tegen woordig zijn vast te stellen. De raad zou ook de datum, plaats en samen stelling van zijn bijeenkomst op het hoogste vlak moeten bepalen. De Ver. Staten zouden 12 augustus voor de topconferentie voorstellen, aldus verluidt nader. Deze mededeling over het antwoord van Eisenhower op Kroesjtsjefs jongste boodschap werd gedaan door een func tionaris, die op de hoogte was van de eerder op de dag gehouden besprekingen tussen de president en minister Dulles. De president zal, naar verluidt, in zijn antwoord zeggen dat weliswaar New York als stad waar het hoofdkwartier van de V.N. is gevestigd de logische plaats van samenkomst voor een top conferentie in de Veiligheidsraad is, maar dat de V.S. hier geen punt van zullen maken. Eisenhower zou er echter bezwaar tegen hebben om naar Moskou te gaan. Voorts zou de president afwijzend staan tegenover Kroesjtsjefs voorstel voor een bijeenkomst van de regerings leiders van vijf landen - de Sovjet-Unie, de V.S., Engeland, Frankrijk en India - om een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden. Eisenhower zag in dit voorstel de Sovjet-opvatting weerspiegeld dat de wereld door de grote mogendheden moet worden beheerst. Frans-Westduitse besprekingen Volgens officiële Westduitse kringen hebben de besprekingen, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couvé de Murville, dinsdag te Bonn met zijn Westduitse ambtsgenoot, dr. Von Bren- tano en Bondskanselier Adenauer heeft gevoerd, succes opgeleverd. Hetgeen Couvé de Murville aanvoerde over de voorwaarden, waarop volgens Frankrijk het Westen het best bespre kingen met de Sovjet-premier Kroesj tsjef kan aanvangen, maakte indruk op de Duitse staatslieden. Het is echter nog niet duidelijk of de Franse argumenten Bondskanselier Adenauer hebben afge bracht van zijn voorkeur voor topbespre- kingen in het verband der Ver. Naties. De Westduitse geestdrift voor een top conferentie is de laatste tijd getemperd door gevoelens van twijfel bij de gedach te aan de propagandistische mogelijkhe den, die Kroesjtsjef bij een bezoek aan New York zou kunnen uitbuiten. Bestendiger Door drukstijgingen ontwikkelde zich boven onze omgeving een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor zich gistermiddag een gebied met opklarin gen over ons land uitbreidde. De rug van hoge luchtdruk werd gevolgd door een weinig actief lagedruk gebied, dat Schotland heeft bereikt. Aan de zuid- flank hiervan stroomt met een in kracht afgenomen zuidwestelijke wind drogere oceaanlucht naar West Europa. Deze lucht ontmoet boven Zuid-Frank rijk warme van de sub tropen afkom stige lucht. De bewolking, die langs de scheidingslijn tussen beide luchtsoor ten voorkomt, drong tijdelijk tot het zuiden en midden van het land door. De aanvoer van de droge oceaanlucht duurt het komende etmaal voort, zo dat de regenkansen gering blijven en de zonnige perioden de overhand krijgen. In de temperaturen komt wei nig verandering. Advertentie Gematigde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 juli Zon op: 4.59 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 20.27 uur; onder: 6.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.27 en 15.56 uur. Laagwater te 11.42 u<ur Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. Engeland wil opschieten! De Amerikaanse bereidheid om naar Europa te komen wordt tegengesproken door onze Londense correspondent, die meent te weten, dat de V.S. de voorkeur blijven geven aan New York. Uit de uitlatingen van minister But ler gistermiddag in het Lagerhuis viel op te maken, dat het opnieuw premier Mac- millan is, die er vaart achter wil zet ten. Politieke waarnemers menen dat de Britse premier zeer ontsticht was over de beschuldigingen in Kroesjtsjefs laatste brief, omdat hij tenslotte een spoedige topconferentie in New York had voorge steld. Macmillan wil Kroesjtsjef in ieder ge val geen kans geven later te kunnen be weren, dat het Westen tracht de confe rentie te torpederen. Hij vreest echter dat een voortdurend uitstel juist dit re sultaat zou hebben en zou daarom graag zo snel mogelijk een begindatum vast stellen. Evenals Eisenhower en Dulles wil ook de Britse premier van tevoren enige ze kerheid hebben dat Kroesjtsjef niet al leen als handelsreiziger in communis tische onschuld naar New York komt, maar ook om zaken met het Westen te doen. Macmillan acht daarom eveneens behoorlijke voorbereiding noodzakelijk. Een van de dingen, die de vertegen woordigers in de Veiligheidsraad bijv. moeten uitzoeken, is welke van de Ara bische staten Kroesjtsjef voor een top gesprek op het oog heeft. Amerika en Engeland zouden op het ogenblik eveneens druk bezig zijn gene raal De Gaulle te bewegen hun plan voor een topgesprek binnen de Veilig heidsraad en in New York te aanvaar den. De Franse leider voelt meer voor een beter voorbereide en uitgebreidere conferentie in de iets rustiger sfeer van Genève. Zijn houding zal ongetwijfeld invloed hebben op de verdere voorstel len van het Westen en het is zelfs mo- De hulpverlening aan Turkije De ministerraad van de organisatie voor Europesé Economische Samenwer king (O.E.E.S.) heeft zich dinsdag be ziggehouden met de economische en financiële toestand van Turkije en met de vraagstukken, die samenhangen met de internationale verlening van finan ciële hulp aan dat land. De ministerraad besloot financiële en economische hulp aan Turkije te ver lenen, omvattende een krediet van 100 miljoen dollar, te besteden in het ge bied van de Europese Betalings Unie, en andere vormen van financiële hulp van de aangesloten landen. gelijk, dat Amerika tenslotte toch in Europa zal willen praten met uitzonde ring dan van Moskou. Het Britse parlement drukte de rege ring gisteren wellicht ten overvloede nog eens op het hart haast te maken met de topconferentie. Zowel het Lagerhuis als de Lords bleken overtuigd te zyn van het nut van een topconferentie en zij wilden daarom graag, voor zjj vrijdag op zomerreces gaan, weten hoe de zaken staan. Minister Butler beloofde het Lager huis en Lord Kilmuir de Lords, dat zij vóór vrijdag nog iets naders zouden ho ren. Butler had daarvoor verklaard dat „niemand de premier en de regering kon verwijten dat zij niet met de groot ste snelheid hadden gehandeld, zowel in het beantwoorden van Kroesjtsjefs brie ven als in de kortheid en directheid van de antwoorden". Butler verontschuldigde het gebrek aan iets substantieiers door er op te wijzen dat de volledige tekst van Kroesjtsjefs brief eerst gistermorgen was ontvangen, maar dat hij niet verwachtte dat Mac millan lang zou wachten met zijn ant woord. Hij onthulde, dat Engeland druk overlegt met de Geallieerden en met de Gemenebestlanden. Oppositieleider Hugh Gaitskell werd door Butler gerustgesteld wat betreft zijn vrees dat de nadruk van Amerika op het formele karakter van een topge sprek in de Veiligheidsraad informele gesprekken tussen de grote vier onmo gelijk zou maken. „Ook de premier is voor informele besprekingen", zei But ler. Schaduw-minister van Buitenlandse Zaken Bevan hoefde zich volgens Butler geen zorgen te maken dat er „op het ogenblik al aan wordt gedacht bepaalde staten - de Arabische - buiten de deur te zetten". De voormalige Labour-premier Lord Attlee maakte er tenslotte in het Hoger huis geen geheim van dat hij Engeland graag de leiding zag nemen, omdat hij geen vertrouwen had in de politieke ca paciteiten en ervaring van dc Amerika nen, vooral in het Midden-Oosten. „Ik ontdekte in mijn tijd, dat er in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een enorme hoop juris ten rondlopen en ik vond hen bepaald niet best", aldus de voormalige advocaat Attlee. Verklaring van Libanese oppositie In een verklaring van de Libanese op positie wordt gezegd, dat de tot de op positie behorende afgevaardigden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers donderdag niet aanwezig zullen zyn tij dens de presidentsverkiezing, indien de kandidaten voor het presidentschap niet vooraf hun program bekendmaken. De oppositie eist: 1. evacuatie van alle buitenlandse strijdkrachten. 2. aftreden van president Sjamoen, 3. terugkeer naar een neutrale buitenlandse politiek en afzijdigheid ten opzichte van Oost en West, 4. terugkeer naar de politiek van samenwerking met de Arabische landen en een „echte Arabische politiek", 5. so ciale en bestuurshervormingen, 6. beëin diging van de perscensuur, 7. geen juri dische acties tegen de opstandelingen of hun leiders. 8. grondwetshervormingen, welke een werkelijk democratisch parle mentair regime waarborgen, 9. vorming van een nieuwe regering, 10. gelijke ver deling der openbare ambten tussen de christenen en mohammedanen. De oppositie verklaarde, dat zij geen enkele kandidaat zal aanvaarden, die niet vóór donderdag zijn stem aan deze beginselen heeft gegeven. Kroonprins Charles van Engelandkostschool, waar hij in gewoon voorgrondvoor het eerst als Idasseverband zijn opleiding ont- Prins van Wales op weg naar de vangt. Geen parlementair debat Regering heeft er alle aandacht voor De voortgaande levering van verschillende soorten wapens, waaronder zeer moderne, aan de Republiek Indonesië en een in intensiteit toenemende pro paganda voor de z.g. „bevrijding" van Ned. Nieuw-Guinea doen een situatie in Indonesië groeien, die verschilt van de situatie zoals die tot voor enige tijd bestond. De verhoudingen wijzigen zich dus. Gisteren mislukte staatsgreep in Haïti Twee Amerikaanse plaatsvervangen de sheriffs en twee verbannen legeroffi cieren van Haïti hebben gisteren het initiatief genomen tot een overigens mislukte staatsgreep in de negerrepu bliek Haïti, zo is door de politie in Miami meegedeeld. Het is de derde poging om het be wind van Francis Duvalier omver te werpen sinds deze negen maanden ge leden in functie trad De twee plaatsvervangers hadden aanvankelijk nog de steun van vijf col lega's. wie zij hoge posten in een nieuwe regering hadden beloofd. Deze vyf trok ken zich echter op het laatste moment terug. Volgens berichten uit Haïti is het paleis van president Duvalier door ze ven man bestormd. Vijftig soldaten werden overmeesterd, voordat het leger in ie kwam De zeven aanvallers zijn doodgeschoten President Duvalier reed later op de dag door de straten om zich aan de bevolking te vertonen Oud-president Magliore. die in bal lingschap in de Ver Staten verblijft, heeft ontkend, dat hij iets met het com plot te maken zou hebben Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels met klem tegen gesproken, dat ambassadeur Drew zich met de binnenlandse zaken van Haïti heeft ingelaten Groucho Marx deed zijn mond niet open Op Schiphol begon vakantie Met het KLM-toestel uit New York kwam gistermiddag de bekende film- en televisiester Groucho (Julius) Marx op Schiphol aan, vergezeld van zijn echtge note Eden, zijn dochtertje Melinda (II jaar), de directeur van de Marx-show Robert Dwan en diens 17-jarige dochter Judith. Marx, beroemd om zyn clownerie met snor, bril en grote sigaar, bleek zeer vermoeid te zyn en weigerde de journa listen te woord te staan. Van de heer Dwan vernamen wij, dat het in de be doeling ligt, dat het gezelschap enige tijd vakantie zal nemen in Europa en dat een tocht naar een stadje in Duits land. waar de moeder van de Marx Brothers, Minnie is geboren, op het pro gramma staat. Daarna zal men naar Ko penhagen gaan. De eerste daad, die Groucho Marx in Nederland verrichtte, was in de aankomsthal een reusachtige sigaar op te steken, waarna hij nerveus heen en weer wandelde, wachtende op het afhandelen van de formaliteiten. De heer Dwan vertelde nog, dat men pas een vermoeiende tournee van drie weken in Connecticut achter de rug had met de show „Summerstock". Aldus de ministers Staf en Helders in antwoord op schriftelijke vragen over maatregelen ter beveiliging van Nieuw- Guinea, die waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Bakker. Voorts wordt opgemerkt, dat het aan passen van de beveiliging van Nieuw- Guinea aan de „technische ontwikke ling" betekent het aanpassen in tech nische zin van de defensieve middelen, die thans in Ned. Nieuw-Guinea voor de beveilinging van dat Rijksdeel aan wezig zijn, aan de ontwikkeling, welke zich in de laatste twee decennia op het terrein van bewapening heeft gemani festeerd. Op Ned. Nieuw-Guinea zullen geen atoomwapens worden geplaatst, raket ten maken reeds sedert jaren deel uit van de bewapening van een deel der aldaar gestationeerde vliegtuigen. De uitzending van militairen betreft in het bijzonder die van kleine groepen specialisten op het gebied van lucht afweer, behorende tot de Kon. Land macht of tot het grondpersoneel der Kon. Luchtmacht. Uitzending van dienstplichtigen van de Landmacht, anders dan dat zij zich vrijwillig bereid verklaren kan eerst na totstandkoming van een wijziging van de dienstplichtwet geschieden. De ministers menen, dat het lands belang verbiedt meer gedetailleerde ge gevens te verstrekken inzake omvang, aard en datum van vertrek der uit te zenden eenheden dan tot dusver is ge schied. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Kadt ver klaart minister Staf, mede namens mi nister Luns, dat het bij het zenden van versterkingen uitzending van enige een heden betreft, die niet meer door het Korps Mariniers kunnen worden opge bracht zonder een te zware druk op de bestaande vredesorganisatie te leggen. Ook gaat het om kleine groepen specia listen op het gebied van luchtafweer, behorende tot de Kon. Landmacht of tot het grondpersoneel der Kon. Lucht macht, waarover de Kon. Marine niet beschikt. De ministers zien hierin niet een om buiging van het in overleg met de Kamer genomen besluit om de beveili ging van Ned. Nieuw-Guinea op doel- matigheidsgronden aan de Kon. Marine op te dragen. De regering is dan ook van mening, dat op grond van het bovenstaande de genomen maatregelen geen aanleiding geven voor een voorafgaand parlemen tair debat omtrent het gehele Nieuw- Guinea-beleid der regering. De beoogde aanpassingen zijn van ge ringe omvang en van niet-principiële aard. Een wijziging in het tot dusverre gevoerde beleid is niet by de regering in overweging. De Nederlandse regering heeft alle aandacht voor de Nederlandse positie met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea. Regelmatig is de regering ter zake in contact met onze bondgenoten en andere by de handhaving van de vrede in dit deel van de wereld be langhebbende landen en internationale organisaties, zo wordt tenslotte ver klaard. Minister mr Algera heeft gis termiddag de honderd meter lange nieuwe veerboot ..Prinses Beatrix" de modernste veerboot van West- Europa, bestemd voor de dienst Vlissingen-Breskens, in gebruik ge steld, en tevens de nieuwe veer havens van Vltssingen en Breskens en hun toegangswegen in gebruik genomen. De foto toont de autori teiten na de overtocht op de veer boot. Van links naar rechts ir. H. v. d. Burgthoofdingenieur-direc teur van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat, minister mr Algera. de Commissaris van de Koningin in Zeeland jhr mr. A F. Cde Casembroot en mr. J. L. Nieuwenhuis. directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Stoombootdienst. Een neutraal Libanon Komt Irak tot een Unie met de V.A.R.? (Van onze Londense correspondent) De tweedaagse Bagdad-Pact-con- ferentie in Londen, tijdens welke Amerika een grotere samenwerking met de landen van het Pact beloof de, eindigde gisteren met een com muniqué, vfaarin de leden hun be zorgdheid uitspraken over de recen te indirecte agressie in het Midden- Oosten. „Dit betekent een groeiende bedreiging voor de onafhankelijk heid en integriteit van de soevereine staten, welke met alle mogelijke le gale middelen, acties van de Ver enigde Naties inbegrepen, moet wor den tegengegaan", aldus het commu niqué. De drie mohammedaanse leden van het Pact, Perzië, Turkye en Pakistan, keurden verder de Amerikaanse en Britse landingen in Libanon en Jor danië goed. Er werd geen beslissing genomen omtrent de diplomatieke er kenning van Irak. maar er heerst weinig twyfel over dat de Pact-leden dit in de naaste toekomst zullen doen. Algemeen werd aangenomen, dat de nieuwe regering de toestand volledig meester is. Over de toekomst van het secretariaat van het Pact, dat totdusver in Bagdad was gevestigd, was men enigszins vaag Vermoedelijk zal het voorlopig te Lon ken, maar uiteindelijk naar Ankara worden overgebracht. Een van de moei lijkheden is verder dat het merendeel van de documenten en verschillende leden van het secretariaat nog steeds in de Iraakse hoofdstad zijn. Een groot deel van de conferentie werd gisteren besteed aan de noodzake lijkheid doeltreffender op te treden tegen de door de radiostations van Cairo en Damascus uitgezonden propa ganda. Wat hier precies tegen kan wor den gedaan, kwam op de conferentie nog niet tot uiting. De leden zouden het er tenslotte over eens zyn, dat voor Libanon een of an dere vorm van internationaal gegaran deerde neutraliteit wordt gevonden. Voor Jordanië werd dit echter vrijwel uitgesloten geacht in verband met de moeilijke economische positie van dit land. Tot zover onze Londense corres pondent. Indien het te Damascus verschijnen de blad „Al Rai al Aam" gelijk heeft, ziet het er niet naar uit, dat Irak zjjn betrekkingen met het Pact van Bag dad zal onderhouden. Het blad schreef gisteren dat tussen enige vooraan staande personen van de Verenigde Arabische Republiek en Irak inleiden de besprekingen zjjn gevoerd, die heb ben geleid tot voorlopige overeen stemming over aet tot stand brengen van een unie tussen beide staten, welke het midden zou houden tussen volledige eenheid en federatie. Het officiële Sovjetrussische pers bureau „Tass" heeft met betrekking tot het communiqué, dat na de besprekin gen te Londen van staten, leden der Bagdadse Verdragsorganisatie, werd uit gegeven, verklaard dat hieruit het „voornemen der deelnemers aan dit agressieve militaire blok blijkt, om hun militaire voorbereidingen in het Nabije en Midden-Oosten voor te zetten".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1