Amerikaanse professor Galhraith prikt in vele imposante ballonnen Pyromaan steekt boerderijen en hooibergen in vuur en vlam Uw Kunstgebit De Verenigde Staten vormen in vele opzichten een opvallend onevenwichtige maatschappij Ir. Staf niet juist ingelicht over militair eerbetoon bij hoogmis Overdadige luxe en nare armoe Dader door Montfoortse politie gegrepenhij bekende vlot De landarbeider in de nieuwe tijd 97ste jaargang Dinsdag 29 juli 1958 Derde blad no. 29503 (Van onze correspondent in Washington) Een te dik meisje zit in een Amerikaanse rdrug-store" een ijsje te eten, zó groot, dat drie jinderen in Nederland er genoeg aan zouden heb- (en; een Amerikaanse krantelezer heeft op zon- lag kranten door te werken, zó dik, dat hij alleen fan het bladzij-omslaan al moe wordt; de nieuwe Amerikaanse auto's zijn zó lang, dat verscheidene pensen een verlengstuk aan hun garage moesten louwen. Nu ja, zult ge zeggen, maar Amerika is lan ook het rijkste land van de wereld. Waarschijnlijk zoudt ge verbaasd staan, wan neer ge eens in dit land kon rondkijken. Rijk? De ondergrondse treinen in New York zijn warm en vies. In vele grote steden vindt men achterbuur ten, zoals men ze in Scandinavië, Nederland of Zwitserland niet kent. Er is een groot tekort aan schoolgebouwen in dit land. In de Amerikaanse hoofdstad is maar één postbestelling per dag en vele buitenwegen zijn ergerlijk ontsierd door foei lelijke telegraaf- en telefoonpalen. Op openbaar terrein, uas hem niet bekend Overdadige luxe enerzijds mistroostige armoede aan de andere kant. Daar- loor is Amerika gekenmerkt. Dat is een situatie, die in vele landen voorkomt, uit ge zeggen. Maar het unieke en heel ongewone van Amerika is, dat hier lagenoeg de hele bevolking zowel onder de overdaad als onder het gebrek gebukt |aat! De mensen sterven hier eer omdat ze teveel dan omdat ze te weinig eten, paar aan de andere kant lijden de Amerikanen onder een schromelijk gebrek tan diensten, die van de gemeenschap uit moesten gaan: gebrek aan elan in de Kedenbouw, te weinig politie, onvoldoende veiligheid in het vliegverkeer enz. enz. Bovengenoemde overdaad en schamelheid zyn niets bijzonders meer voor wie in imerika woont. Vergeleken met het leven in Europa (en als Europeaan blijft men ergelijken) heeft het bestaan hier vele voor- en vele nadelen. Het gaat de meeste Europeanen zo, dat ze aan de voordelen zeer gehecht raken en de nadelen [aandeweg minder zien en voelen. Dat is dus een succes voor Amerika. Maar die (adelen blijven bestaan en men kan het zich voorstellen, dat er mensen zijn, die jch ernstig afvragen, wat er toch niet deugt in deze samenleving en hoe het loch komt, dat dit rijkste land ter wereld in verscheidene opzichten zijn bewoners |e kort doet. Een producent is een geëerd man, of hij nu brood maakt of kauwgummi, schoolbanken of haarverf. Al te sterke voorkeur voor particuliere produktie Toch is het vreemd, dat men thans in een tijd van depressie heus niet zo bijzonder in de put zit over het feit, dat er zoveel minder produkten op de markt komen. Dat kan erop wijzen, dat men niet zozeer respect heeft voor pro duktie op zichzelf, alswel voor wat er mee samengaat: volop werk en dus eco nomische geborgenheid voor iedereen. Dat geforceerd stimuleren van de pro duktie heeft weliswaar als riskant ge volg. dat men de mensen haast noopt om óp krediet te kopen en „volop werk" betekent vrijwel onvermijdelijk inflatie, maar niettemin kan men het zich wel voorstellen, dat de Amerikanen alles doen om economisch geborgen te zyn. Wat men in Europa minder goed zal kunnen begrijpen en wat de econoom Galbraith ook vrij onzinnig acht, dat is de sterke voorkeur van de Amerika nen voor alles wat tot de sector van de particuliere produktie behoort. Men be kommert er zich weinig om wat erin die sector wordt geproduceerd, als er maar geproduceerd wordt. Daarentegen verdenkt men er de overheid al heel gauw van de belasting- Sterke angst voor overheidsinmenging Een van die kritisch Ingestelde men- (n is de econoom John Kenneth Gai- raith de 49-jaar oude professor in de tonomie aan de universiteit van Har- »rd. Galbraith heeft zo juist een boek epubliceerd „The affluent society" (ae tervloedige maatschappij), waarin hij tie heilige huisjes omver werpt en op tn vaak vermakelijke manier prikt in tie imposante ballonnen. Het is een cliché-opvatting van de trste orde geworden, dat de uitbreiding pin de produktie voor Amerika altijd eilzaam is. Democraten en Republikei- en, vakverenigingsleiders en werkge- trs zyn het in dit opzicht roerend eens. Maar Galbraith plaatst in zijn boek tn groot vraagteken ten aanzien van e waarde der huidige, grotendeels par- Iculiere, produktie. Vroeger diende de roduktie om werkelijke behoeften te tvredigen. Toen kon men moeilijk aan e waarde ervan twijfelen. Thans ech- (r is in Amerika een maatschappij ont- laan waarin vele artikelen alleen nog laar'verkoopbaar zijn door met be- ulp van geweldige reclame bij het ubliek behoefte aan die artikelen te uggereren. In 1956 werd er in de Ver- bigde Staten dan ook tien miljard dol- ir aan reclame besteed! 'Dat ijsje van het kind is walgelijk root die krant is hinderlijk dik en die bto belachelijk lang. Alleen fikse fclame kan het publiek voor deze ex- essen doen zwichten. Het vreemde is dat men in Amerika omweg respect heeft voor produktie. Besluit Ned. Mijndirecties (Speciale berichtgeving) In verband met de afwijzing van het onlangs bü wijze van proef in ons Limburgse mijnbedrijf ingevoerde systeem van prestatiebeloning door de algemene vergadering van de Neder landse Katholieke Mijnwerkersbond, hebben de gezamenlijke mijndirecties besloten verdere proefnemingen stop te zetten en van het nieuwe systeem af te zien. Wat er voor in de plaats zal komen is nog niet bekend. Door het besluit van de mijndirecties zijn ook nieuwe moeilijkheden in de mijn industrie van de baan. Wat vooral zwaar heeft gewogen, is, at tijdens de proefneming duidelijk leek, dat het nieuwe systeem geen reke- ing houdt met de menselijke factoren, e gestelde normen waren van dien ard, dat er vooral geen rekening kon orden gehouden met de omstandig- :den, waarin de werkende mens tijdens n arbeid verkeert. Daardoor kwamen )v. zü, die aan psychische spanningen iderhevig waren - en dat zijn er tegen- oordig nogal wat! - ondanks de nieuwe estatiebeloning vaak nog met minder uit de bus. Het nieuwe systeem eek geen mogelijkheden te bieden dit te vangen. Bovendien werd de ob- ctiviteit der beoordeling, waaraan de rbeider was onderworpen, geweld aan- idaan, doordat naar een gemiddelde estatiepremie werd gewerkt. Een zeer loot bezwaar was voor de Katholieke jjnwerkersbond bovendien, dat wan eer een hoger beoordelingsgemiddelde Ut de bus kwam (wat dan leiden moest it een hogere prestatiepremie) dit ge- iddelde door een wijziging van de uit de (oordeling verkregen cijfers in het be- rijf, werd verlaagd. Daardoor ook was et volgens genoemde bond onmogelijk komen tot een rechtvaardige belo- ing. norme inflatie in Indonesië Goudprijs op recordhoogte In Djakarta heeft de goudprijs van- lag de recordhoogte van 110 roepiah er gram bereikt. Alleen al deze maand de notering met 20 roepiah gestegen. In het laatste kwartaal van 1957 was prijs nog 65 roepiah. De huidige notering komt overeen met Amerikaanse dollar, gerekend tegen officiële koers van 11.40 roepiah voor dollar. Voor reischèques e.d. is de dollarnote- ng 29.64 roepiah, terwijl op de zwarts :arkt vandaag 78 roepiah werd geno- erd. De Nederlandse gulden noteerde van- aag op de zwarte markt rp. 21.60 tegen en officiële koers van Rp. 3 en van Rp. 8 voor reischèques. In zakenkringen verklaarde men nog een enkel vooruitzicht te zien, dat de iflatie tot staan zal worden gebracht. gelden te verkwisten. Men houdt het geld liever in eigen handen, dan kan men ermee doen wat men wil. Dat heeft echter tot gevolg, dat er een maat schappij ontstaat, die erg uit haar even wicht is: men koopt de prachtigste auto's, maar geeft de overheid geen middelen om voldoende wegen te ma ken; schoolkinderen kunnen een eigen telefoon-abonnement nemen (de tele foon is particulier), maar de overheid krijgt niet genoeg geld om voldoende scholen te bouwen. Het streven om overheidsactiviteit zo beperkt mogelijk te houden, zit de Ame rikanen in het bloed. Het heeft zijn aantrekkelijke kant, maar zolang er geen verandering komt in dit opzicht, zal Amerika toch een maatschappij blijven met kolossale contrasten tussen over daad en schamelheid, waar ieder onder lydt en die, wanneer er geen verbete ring in het onderwijs wordt gebracht, zelfs de nationale veiligheid in gevaar kan brengen! Minister Staf heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer dr. J. Meulink (AR) over het ter beschikking stellen van militaire troepen voor het houden van een pontificale hoogmis tijdens de Mariafeesten te Nijmegen. De minister antwoordt, dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan een ver zoek van de garnizoenscommandant van Nijmegen om „op basis van vrijwillig heid" een militaire afdeling te laten deelnemen aan „de pontificale hoogmis, welke wordt opgedragen door mgr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en het pontificale sluitingslof, hetwelk wordt gecelebreerd door mgr. Giobbe, pauselijk internuntius". Dit verzoek werd gesteund in een eveneens tot de minister gerichte brief van de hoofd legeraalmoezenier met als argument „aangezien het hier een zeldzame her denking betreft (eeuwfeest van Lour- des)". Geen van beide brieven bevatte ook maar enige aanwijzing, die bij de minis ter de indruk %on vestigen, dat de ker kelijke plechtigheden buiten een kerk of kerkterrein, dus op een door de des betreffende bepalingen uitgesloten plaats, zouden worden gehouden. Aangezien de minister dus in de me ning verkeerde, dat het verzoek geheel in overeenstemming was met de toepas selijke voorschriften, bestond er voor hem geen aanleiding dit te weigeren. Van het geven van een „speciale toe stemming", als in enkele dagbladen ge steld, was dus geen sprake. Vlammend spoor langs Hollandse IJssel Rossige gloed door brand na brand (Speciale berichtgeving) Een vlammend lint is in de afgelopen nacht door de Goudse streek getrokken. Op vijf plaatsen over een afstand van 16 kilometer, van Willeskop tot Gouderak, zijn branden uitgebroken die in anderhalf uur tijd in totaal drie boerderijen en een aantal hooibergen hebben verwoest. De vurige fakkels die overal het luchtruim kleurden, zijn door kwaadwillige hand ontstaan. Een fabrieksarbeider uit Gouda, die morgen 35 jaar wordt en die niet geheel normaal is te achten, heeft in een dronken bui de branden gesticht, die zoveel schade en ontstel tenis teweeg hebben gebracht en tal van brandweren urenlang in actie bracht. In de omgeving van een van de brandende boerderijen is de pyromaan, toen hij op weg was naar huis, door de hem achtervolgende Rijkspolitie uit Montfoort gegrepen. Consternatie Het verhaal van deze nachtelijke con sternatie begint in Willeskop, een landelijke gemeente grenzende aan I Montfoort in de provincie Utrecht. Daar werd om 1 uur brand ontdekt in de hooiberg naast de boerderij „IJssel- stroom" waar de veehouder W. Spruit met zijn huishoudster langs de pro- Beroep moet aantrekkelijker gemaakt De dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de P. v. d. A., heeft een 52 pagina's tellend rapport uitgegeven over „De landarbeider in de nieuwe tijd". Daarin is getracht „een nader inzicht te geven in de land arbeidersproblemen en een bijdrage te leveren tot voor de landbouw passende methoden, om de noodzakelijke verbeteringen te verwezenlijken". De verwachting wordt uitgesproken dat van de zijde der overheid en het georganiseerde bedrijfs leven, op basis van de verschenen studies, op korte termijn praktische voorstellen zullen worden gedaan ter verbetering van de positie der landarbeiders in ons land. Sinds 1930 is een tendentie tot snel le daling van het aantal landarbeiders waar te nemen, aldus het rapport. Deze daling heeft zich in 1947 in ver sterkte mate voortgezet (van 1947-1956 gemiddeld met 2V2% per jaar). Ver wacht kan worden, dat zij zich ook in de toekomst zal voortzetten, zij het in enigszins vertraagd tempo. Opvallend wordt genoemd dat het aandeel van de landarbeiders in het totaal der land bouw werkzaamheden sinds 1950 niet is veranderd. De daling van het aantal landarbeiders behoeft op zichzelf niet verontrustend te zijn. Dit wordt het eerst dan, wanneer de landarbeiders hun beroep de rug toekeren uit een duidelijke weerzin tegen de arbeidsomstandigheden in de landbouw. Zowel het bedrijfs leven als de overheid zullen er voor moeten waken en ertoe meewerken dat het beroep van landarbeider meer aantrekkelijk wordt gemaakt. In verband met het seizoenkarakter van de landbouw is een organisatie van de arbeidsvoorziening noodzakelijk, die afwijkt van het overige bedrijfs leven. Het rapport geeft daartoe richt lijnen aan. Een program van verbete ringen in de sociale positie der land arbeiders vraagt, aldus het rapport, een stuk vernieuwingsarbeid in grote delen van het platteland, waarbij niet alleen herverkaveling en vernieuwing van gebouwen en woningen een rol speelt, maar ook een vernieuwing van onderwijs en voorlichting, die even zeer aan de landarbeiders ten goede zal moeten komen. In de hoeveelheid van materialen, die genomen moeten worden ter verheffing van het platte land, zal de agrarisch sociale voorlich ting integraal moeten worden opge nomen als één van de activiteiten als een nieuwe methode van voorlich ting. De boeren- en landarbeidersor ganisaties zullen aldus het rapport ook een belangrijke bijdrage ver lenen aan de totstandkoming van deze voorlichting. Een beeld van de conferentie van het Pact van Bagdad tijdens de openingsrede van de Engelse pre mier MacMillan. Schip tijdens storm op IJsseimeer gezonken (Speciale berichtgeving) Gistermiddag omstreeks half vyf is het m.s. ,Jo Smit" tijdens hevig stormweer op het IJsseimeer in moei lijkheden gekomen, doordat de zware golfslag de ruiten in de roef kapot sloeg. Het schip kreeg daardoor zoveel water binnen, dat het begon te zinken De bemanning onder leiding van ka pitein C. J. de Pender uit Werkendam kon het schip nog op eigen kracht aan de grond zetten, langs de ringdijk van de Noordoostpolder in de Rotterdamse hoek, ongeveer 10 kilometer van Lemmer. De opvarenden, twee mannen en twee vrouwen, verlieten het schip per vlet en roeiden naar de dijk, een afstand van ongeveer 15 meter. Een landbouwer bracht de vier mensen naar Lemmer, waar zij onderdak werden gebracht. De reddingboot uit Lemmer is nog uitge varen om het in nood verkerende schip hulp te bieden, maar toen de boot op de plaats des onheils arriveerde, bleek de „Jo Smit" reeds te zijn verlaten. Het motorschip was gistermorgen uit Am sterdam vertrokken, geladen met Duitse hoogovenslakken, bestemd voor Gronin gen. De „Jo Smit", die pas zyn tweede reis maakte, is eigendom van de Erica- fabrieken voor strocarton in Oude Pe- kela en het schip is genoemd naar de president-commissaris van deze fabriek, de heer Johan Smit uit Groningen. vincialeweg Utrecht-Oudewater-Gou- da woont. De vlammen vonden gretig voedsel in de welgevulde hooiberg met de nieuwe oogst en het duurde niet lang of de vlammen sloegen flink uit. Een geluk bij een ongeluk was, dat de harde westelijke wind van de woning af stond, waardoor de brandweer uit Montfoort, die zes stralen op het vuur richtte, de hoeve kon behouden. Met de brandweer was de Rijkspolitie uit Montfoort uitgerukt. Het was opge vallen, dat een onbekende man 'bij het wegdragen van de inboedel uit de boer derij behulpzaam was en op een gegeven ogenblik op zyn bromfiets in de richting Oudewater was verdwenen. Nog bestond geen gedachte aan kwaadwilligheid, maar deze kwam wel op toen ook een eind verder in de richting Gouda de hemel een rossdge gloed kreeg en een nieuwe brand zich aankondigde. Met drie man trok de Montvoortse Rijkspoli tie er in een motor met zijspan op uit. Er wachtte een ontstellende gewaar wording. Tussen Oudewater en Haast recht werd de nieuwe brand gevonden, maar de politie had nauwelijks tijd er zich mee te bemoeien want opnieuw tekende zich verderop een lichtschijnsel tegen de hemel af en enkele ogenblik ken later nog een. Op drie plaatsen in de gemeente Haastrecht loeiden de vlammen: op het erf van de veehouder P. Boere, een gezin van man, vrouw, vijf kinderen en een dienstbode, aan de provinciale weg tussen Oudewater en Haastrecht, ver volgens op het erf van de veehouder W. Houdijk, een gezin van man, vrouw en zes kinderen, eveneens langs de provin ciale weg OudewaterHaastrecht en tenslotte op het erf van de veehouder B. Streefland, een gezin van man, vrouw en vijf kinderen en een vader, langs de provinciale weg HaastreohtGouda. Op al deze plaatsen bestond dezelfde ervaring. De bewoners waren wakker geworden van het geknetter van de vlammen en vonden de pas gevulde hooiberg in lichterlaaie staan Overal in deze kinderrijke gezinnen ontstond grote consternatie. Het gelukte allen zich in veiligheid te brengen. Met de bezittingen was het echter slechter ge steld. De felle wind wakkerde het vuur sterk aan en dit nam zulk een omvang aan, dat op twee plaatsen ook de boer derij werd aangetast. Onmogelijke taak De Haastrechtse brandweer, die over één motorspuit beschikt, stond voor de onmogelijke taak op drie plaatsen te gelijk te zijn. De boerderijen brandden van voor tot achter en er kon niets meer worden gered. Nog was de ramp niet ten einde. De Montfoortse politie trok verder in de richting Gouda in de hoop de dader te achterhalen en zy stond juist op het punt Gouda binnen te rijden toen een nieuwe vuurgloed de aandacht vroeg. Een vyfde brand was uitgebroken. Deze bleek te woeden op het erf van de vee houder K. v. d. Vis aan de Gouderakse- dyk tussen Gouda en Gouderak, tegen over de Goudse watertoren. Het was hier hetzelfde lied: de brand begon in de hooiberg en tastte weldra de boer derij aan. Deze brand was de gevaar lijkste van alle omdat in de onmiddel lijke nabijheid naast het brandende pand nog drie grote boerderijen staan en een hevige vonkenregen van het aangetaste perceel door de wind over de andere hofsteden werd uitgestrooid. Een buurjongen had het vuur ontdekt en de bewoners tijdig gewaarschuwd. Gezamenlijke krachtsinspanning had tot resultaat, dat de drie hofsteden in de gevaarlijke zone konden worden gered, maar de boerderij van de heer v. d. Vis was een zodanige vuurklomp geworden, dat er geen houden aan was. Huis en stallen werden een ruïne. De totale balans is, dat op alle vijf plaatsen de hooiberg werd vernield en dat bovendien drie kapitale boerderijen in de vuurpoel ondergingen. De gezin nen met in totaal 20 personen zijn dak loos geworden. Zij zijn bij buren en faimilie opgenomen. Alles bijeen is een enorme schade aangericht, die enkele tonnen bedraagt. In alle vijf gevallen dekt verzekering de schade. Succesvolle activiteit De activiteit en de vastberadenheid van de Montfoortse Rijkspolitie die van brand naar brand reed, was in tussen met succes bekroond. Op weg naar de brand te Gouderak kwam zij in de buurtschap Stolwijkersluis een bromfietser tegen. De politie had zelf in Willeskop de onbekende, die by het uitdragen van de inboedel de helpen de hand bood, gezien en een vaag Volgens punt 706 van het „voorlopig reglement op de eerbewyzen en het ceremonieel bij de Koninklijke Land macht" welke ook voor de Lucht macht geldt, kan toestemming gegeven worden voor een eerbetoon als hier boven bedoeld, maar in punt 707 wordt dan gezegd: „Het deelnemen aan het bedoelde eerbetoon geschiedt vrijwillig en ongewapend. Het mag niet op de openbare weg of op openbaar terrein plaats hebben". Bij nader onderzoek is de minister gebleken, dat de beide briefschrijvers zich niet hebben gerealiseerd, dat zij uitdrukkelijk erop hadden dienen te wüzen, dat de plechtigheden buiten een kerk of kerkterrein zouden wor den gehouden. Verder is aan het genoemde regle ment de hand gehouden, de deelne mende militairen hadden zich vrijwil lig bereid verklaard aan de plechtig heden deel te nemen en waren ongewapend. Advertentie voelt U de gehele dag niet! Geen vrees tneer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX. het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's mor gens een weinig op de plaat qestrooid houdt het gebit de qebele daq onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een aevoel van zeker heid bi) het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Ver krijgbaar in discrete, neutrale plasUc flacons, oriis f. 2.35. bij apotheken en drogisteriien. Export bloemkool naar België verboden Opnieuw wordt een Nederlands tuin- bouwprodukt toegevoegd aan de ry van produkten waarvan de export naar België is verboden. Met ingang van 30 juli is namelijk de export verboden van Nederlandse bloemkool naar dit land. Deze maatregel is een gevolg van de prijsontwikkeling voor bloemkool op de Belgisohe markt. Hoewel de laatste tijd de bloemkoolexport vanuit ons land naar België niet groot was. is men toch in Nederlandse tuinbouwkringen alle6 behalve te spreken over deze herhaalde grenssluitingen bij de export naar Bel gië. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren P. Bons te Rotterdam. A. J. van Duist te Capelle aan den IJssel, J. J. Duvekot te Goes, N. J. M. Hoogendljk te Pljnacker. C. de Jong te 's-Gravenhage. J. D. Kils te Slldrecht. B M. Meljndert te Bergschenhoek, H. A. Schepers te Zwljn- drecht en E. Zorn te 's-Gravenhage. Beroepbaarstelling - De heren C. J. Baart te Utrecht, mr. L. H. v. d. Bilt te Amster dam. C. de Jong te 's-Gravenhage. J. D. Kils te Sliedrecht en B. M. Meljndert te Bergschenhoek zijn beroepbaar gesteld. Aangenomen naar Heerewaarden (toez.) J. W. Mazurel te Grijpskerk (Gron.). GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude D. Kloppenburg, kand. te Barendrecht Aangenomen naar Wolvega J. H. Meule- man te Steenwyk naar Oosthem G. van Ziel, kand. te Soest, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude en voor Halle Bedankt voor Leerdam D. Bouwknegt te Wolphaartsdllk. Aangenomen naar Woubrugge G. J. W. van Bleek. kand. te Sliedrecht. Beroepen te Grouw-Irnsum H. de Jong, kand. te Nyega- (Sm.) Bedankt voor Leek (Gron.) U. Elgersma te Nunspeet voor Maasdijk Th. Ferwerda te Balk (Fr.) voor Oud-Beyerland H. Bade te Val- thermond. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee Beroepen te 's-Gravendeel W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Delft D. Henstra te Oud-Beljerland. OUD-GER. GEMEENTEN IN NEDERLAND signalement van hem. Toen zU in Stolwykersluis een bromfietser tegen kwam wiens figuur aan de verdwenen helper herinnerde, voelde zij als het ware, dat het raak was. Met de motor met zyspan werd de bromfietser klem gereden en in een minimum van tyd had de politie de man overmeesterd en in de boeien geslagen. Hij gaf grif toe de branden te hebben gesticht en dit betekende het succesvol einde van de langdurige inspannende speurtocht. Per auto werd de arrestant naar het politiebureau te Montfoort overgebracht en hier bleek, dat men te doen had met een 34-jarige ongehuwde Goudse fabrieksarbeider, die een vlammend spoor langs de Hollandse IJssel had ge trokken. Het bleek een boerenzoon uit de Krimpenerwaard te zijn, die al jaren niet meer thuis woonde omdat er met hem geen huis te houden viel en met wie de politie al heel wat te stellen heeft gehad. De man is een stevige drinker en als hij onder drankinvloed is. toont hij zich een wildeman en geeft hij de grootste moeilijkheden. Ook gisteren, op een vakantiedag, had hij gedronken. Weliswaar verkeerde hij niet in staat van dronkenschap, maar de drank had hem toch zodanig beneveld, dat hy een aanval van brandstichting kreeg. Hij had de ene brand na de andere gesticht. Het was overal op dezelfde manier ge beurd: de man had met lucifers de hooiberg aangestoken. HU vertelde nog, dat hij op diverse andere plaatsen ook nog had geprobeerd de hooibergen in brand te steken, maar dat dit niet overal gelukt was, zodat de streek voor een nog groter ramp bewaard is geble ven. In Gouderak had hU zUn laatste lucifers verbruikt en was op weg naar huis toen hU in de armen van de politie reed. Als motief voor zyn daden geeft hy moeilUkheden op. Het is duidelyk, dat men hier te doen heeft met een man wiens brein niet normaal is. Opluchting Het was een grote opluchting toen be kend werd, dat de dader kort nadat hU voor de vijfde keer een hooiberg had aangestoken, was gegrepen. Uiter aard is het meeleven met de streekbe- woners wiens bezittingen door een schendende hand geheel onnodig ver loren zyn gegaan, groot.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7