Geef mu maar Schat van zomerbloemen siert de Burgerzaal van Leidse Stadhuis Nescafé Verbetering wegverbinding Leiden- Katwijk kan spoedig aanvang nemen Inrichting vergde vele uren B. en W. van Katwijk vragen raad krediet van totaal 215.200 Komen en gaan van zondaren op de weg voor de kantonrechter 97ste jaargang Dinsdag 29 juli 1958 Tweede blad no. 29503 Het was gistermiddag nog een grote rommel in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. Overal stonden grote emmers en teilen vol bloe men en op de grond lag een grote hoeveelheid decoratiemateriaal. En temidden van dit alles was de heer G. Kiersch rustig aan het werk om de tentoonstelling in het kader van de Leidse bloemenweek gereed te maken. Verschillende stukken had hij reeds opgemaakt en het „grondpatroon" was toen al te zien. Er moest echter nog heel wat werk verzet worden eer wethouder J. C. van Schaik als loco-burge meester de tentoonstelling vanmiddag kon openen. Het weer doet deze zomer niet al te zomers aan, al hebben we dan enkele mooi zomerse dagen gehad. De natuur schijnt zich daar echter niet veel om te bekommeren .want er is een schat van zomerbloemen van uitstekende kwaliteit beschikbaar voor het inrich ten van deze expositie, die welhaast uniek genoemd mag worden in ons land. De omgeving de prachtige Burgerzaal is uitstekend geschikt voor dit doel. hetgeen ook wel bleek tijdens de expositie, die twee jaar geleden werd gehouden, eveneens in het kader van de Leidse bloemenweek. Bovendien heeft de heer G. Kiersch de leiding en de naam Kiersch staat er borg voor dat er ook iets goeds uit de bus komt. Grote verscheidenheid Er is een grote verscheidenheid van bloemen, variërend van de „gewone" bloemen, zoals anjers, gladiolen, dah lia's en zonnebloemen, tot „bijzondere" bloemen, zoals orchideeën. Zeer opval lend is de nieuwe roos „Miracle", die zij het niet in grote hoeveelheden wordt verwerkt. Opvallend is zeker ook de grote Alium, de grote bloem, die veel gelijkenis vertoont met de bloem van een ui. Van de andere soorten bloemen noemen wij nog de lelies, anthurium, distels, gerbera's. Het decoratiemateriaal varieert van oude, knoestige takken tot rijpe vruch ten. De stadskwekerij heeft voor een groot aantal vaste planten gezorgd en uit de Hortus heeft men de beschik king gekregen over enkele rariteiten, die ook weer kunstig verwerkt zijn als achtergrond voor mooie bloemstukjes. Schildershoekje Een van de hoekjes van de tentoon stelling geeft een beeld van een schil dersatelier Er staan enkele schilderijen, een schildersezel, een palet en dozen met verf. De heer Kiersch zelf is de kunstenaar en hij heeft er enkele van zijn schilderijen neergezet. Het gaat Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 14 Juli 1958. G.S. no 212, hebben goedge keurd het bij raadsbesluit van 20 Januari 1958, no. 27, vastgestelde plan tot herzie ning van het partiele uitbreidingsplan „Leiden-zuidwesf met bijbehorende be bouwingsvoorschriften. vastgesteld door de gemeenteraad bij besluit van 6 juni 1955. no. 149, met betrekking tot gronden, be grensd door de Fortulnsloot, cie Trekvliet. de Voorschoterweg en de westzijde van de Churchilllaan. Het goedgekeurde plan ligt met uitvoe rige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden, 28 Juli 1958. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK Weth. loco-burgemeester. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 14 Juli 1958. G S. no. 215, hebben goedge keurd het bij raadsbesluit van 2 Juni 1958. no. 166. vastgestelde plan tot herziening van het partiele uitbreidingsplan „Leiden- Roodenburgerpolder" met bijbehorende be bouwingsvoorschriften, vastgesteld door de Gemeenteraad bij besluit van 17 december 1956, no. 376 Het goedgekeurde plan ligt met uitvoe rige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden. 28 juli 1958. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK Weth, loco-burgemeester. afdeling Plantsoenen. Gistermiddag had men bij wijze van proef twee mos- ballen aangebracht aan de achterzijde, op de ballustrade. Voor vanmiddag 4 uur moesten er nog ongeveer 80 stuk jes en enkele grote bakken worden aan gebracht aan de gevel, voornamelijk dan aan de Breestraatzijde. Een heel werk, waaraan men nog vele uren be zig geweest Is met in totaal 10 man. Ook de heer Kiersch kreeg in de avonduren nog assistentie van 8 man van de Plantsoendienst. Het weer was voor de buitenversiering niet erg gun stig. vooral de wind is een vijand van de bloemen. Men hoopt nu maar, dat de wind de komende dagen niet al te sterk wordt, want dat zou veel afbreuk doen aan al het schoons. Kindercorso Inmiddels zijn er ook meer gegevens bekend geworden over het kindercorso, dat donderdagavond door de stad zal trekken. Er zijn inschrijvingen binnen gekomen voor 251 fietsen. 178 autopeds, 5 bakfietsen, 55 poppenwagens, 1 step met zijspan, 2 wandelwagens, 1 kinder wagen, 19 kruiwagens, 20 zeepkistauto's, 5 platte wagens van 6 meter, 1 platte wagen van 4 meter. 1 auto met opleg ger van 40 meter. 1 auto van 6 meter, 1 auto van 4 meter en 1 kleine auto. Bovendien lopen er 3 muziekkorpsen mee. Men kan er wel op rekenen, dat ongeveer *1100 jongelui aan deze op tocht deelnemen en die dus donder dag de gehele dag Ln de weer zullen zqn om de wagens klaar te maken. Het zal dus een lange stoet worden van in totaal 532 voertuigen! Leiden staat deze week in het teken van de bloem: moge het tegelijkertijd in het teken van de zon staan! Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. Jaarverslag Slachthuis Uit het jaarverslag 1957 van het Open baar Slachthuis te Leiden bleek, dat in dit jaar het aantal inwoners van de ne gen gemeenten van het keuringsgebied ruim 176.000 bedroeg. In dit gebied be vinden zich 8 noodslachtplaatsen. 147 slagerijen (1202 inwoners per slagerij) en 4 vleeswarenfabrieken. De personeels sterkte van het Slachthuis bedroeg on veranderd 36. In 1957 werden geslacht 22.166 dieren (23.969 in 1956) en afgekeurd 200 die ren (in 1956 186). Voor export waren 82 dieren bestemd (in 1956 geen). Voor in voerkeuring werd 2.823.668 kg. vlees aan geboden. In de gemeenten Leiden en Oegst- geest (95 slagerijen) werden 1658 sur veillance-bezoeken gebracht bij slagers en 840 bij vleeswarenverkopers, restau rants, automatieken etc. Wegens bederf werden 210 kg. vlees en 298 kg. vleeswa ren in beslag genomen en wegens on deugdelijkheid 413 kg. vleeswaren. Ver der werd in vier gevallen 34 kg. vers vlees in beslag genomen dat niet ter in voerkeuring was aangeboden. Het nadelig exploitatiesaldo over 1957 bedroeg f. 40.889.55 <f. 2.097.69 in 1956) op een totale exploitatierekening van f. 468.059.91 (tegen f. 431.507.42 in 1956). Geslaagd Voor de akte timmeren voor het nijverheidsonderwijs zijn ge slaagd onze plaatsgenoten de heren A. M. van Schadewijk en A. Lemson. Voor de akte Engele L.O. slaagde de heer B. Uiterwijk alhier. Onze plaatsgenote mej. M. Brinks slaagde voor het examen mo derne bedrijfsadministratie. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! iitiii:ii,iiiiii.ii.iiHi iiiip iiii ,iiiii iiiiii.ihui im mil ihwi iMiiiiiiinriïi Ongeluksjaar voor een clandestiene luisteraar Een Katwijkse visser verscheen voor de Leidse kantonrechter van wege een wel zeer langdurige over treding: dertien jaar lang clande stien, dus ook zonder het betalen van een luisterbijdrage, luisteren naar de radio. Na een eis van 75 gulden of 25 dagen, luidde het vonnis voor deze „ongelukkig" lange overtreding veertig gulden of twin tig dagen. Het belangrijkste punt dat de gemeenteraad van Katwijk te behandelen krijgt in zijn openbare vergadering, die a.s. donderdagavond om half acht zal worden gehouden is wel een voorstel tot het verlenen van kredieten ten behoeve van de verbetering van de wegverbinding KatwijkLeiden. Bij de onderhandelingen die hierover reeds gedurende lange tijd met de gemeentebesturen van Leiden, Oegst- geest en Rijnsburg en met de verdere belanghebbende instanties als het Hoog heemraadschap van Rijnland, de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maat schappij en Gedeputeerde Staten, worden gevoerd, is door het Katwijkse gemeentebestuur de suggestie gedaan om de huidige beweegbare brug over de Rijn, welke uitsluitend dient voor tramverkeer, te vervangen door een vaste verbinding voor algemeen verkeer, welke verbinding alsdan een aansluiting moet verkrijgen op de Molentuinweg. De heer Kiersch legt de laatste hand aan een van de vele [raaie bloemstukken (Foto L.D./Holvast) I hier natuurlijk niet om de schilder- i kunst, maar om het geheel en inder- daad is hier een alleraardigst hoekje verkregen. Trouwzaal In het bijzonder wordt de aandacht 1 getrokken door de trouwzaal, het achterste gedeelte van de Burgerzaal. De inrichting is gebleven, zoals die altijd is, doch deze ruimte is versierd met zeer fraaie bruidsboeketten. Zo is deze tentoonstelling een lust voor j het oog geworden, terwijl bovendien 1 een heerlijke geur in deze prachtige i zaal hangt. De tentoonstelling ver dient het dat er duizenden komen 1 kjjken! Versiering gevel Doch niet alleen de Burgerzaal van het stadhuis moest klaargemaakt wor den, ook de gevel van hetstadhuis moest worden opgemaakt. Dit werk stond onder leiding van de heer Kiersch en de heer A. Galj aard. chef van de Een prachtig hoekje in de Burgerzaal (Foto L.D./Holvast) Voorts is voorgesteld om de huidige tram- en wegverkeersbruggen over het additionele kanaal tussen Katwijk aan den Rijn en Rynsburg te vervangen door één beweegbare brug om dan ten slotte, wanneer het railverkeer zal heb ben plaats gemaakt voor vervoer per autobus, de daarvoor in aanmerking komende trambanen dienstbaar te ma- Het was voor de Leidse kantonrechter weer een komen en gaan van verkeers- overtreders, die hun zonden op de weg bestraft zagen met geldboetes. Een vertegenwoordiger uit Leiderdorp b.v. had bij de Terweeweg te Oegstgeest te hard met zijn bromfiets gereden en kreeg doorvoor dertig gulden boete of 15 dagen. Uit deze te grote snelheid en het feit dat een tuinder uit Rijnsburg zijn paard en wagen verkeerd had ge parkeerd, was een botsing met een auto voortgekomen. De tuinder kreeg een boete van tien gulden (subs. 4 dagen). Een expediteur en een chauffeur uit Lisse stonden terecht, omdat zij resp. hadden laten rijden en hadden gereden met een auto met versleten banden. Dat was geconstateerd na een botsing te Hazerswoude. Beide verdachten kregen een boete van f 25.subs. 10 dagen. Een Haagse chauffeur stond terecht omdat hij met zijn vrachtauto op korte afstand een tram naderde. Een hevige botsing was het gevolg geweest. Veertig gulden boete of tien dagen was het vonnis. Vijftig gulden of 20 dagen was de straf voor een andere Haagse chauffeur, die op de Rijksweg te Oegstgeest een bot sing veroorzaakt had door slingerend op onjuiste wijze in te halen. Een vertegenwoordiger uit Dordrecht had op de Kanaalweg te Leiden met grote snelheid achteruit gereden, toen hij merkte de verkeerde weg te zijn op gereden en daarbij had hij een stil staande auto aangereden. De kanton rechter veroordeelde hem tot f25.of tien dagen. Uitwijken zonder tijdig richting aan te geven na verzuimen van voorsorteren op de Endegeesterstraatweg te Oegst geest, kostte een bloemist uit Sassen- heim een fikse boete. Door zijn verkeer de. gevaarlijke manoeuvreren was een botsing met grote schade ontstaan. De eis luidde 175 gulden of 30 dagen, het vonnis 100 gulden of 25 dagen. Een Leidenaar had op de Stationsweg met zijn auto door onnodig uitwijken een invalidevagentje en een tram aan gereden. Dat kostte hem nu een boete van dertig gulden of tien dagen. ken ter verbreding van de verkeers wegen. Dit voorstel is een onderwerp van bespreking geweest in een door het college van Gedeputeerde Staten beleg de bijeenkomst met belanghebbenden, waarvan de conclusie is geweest, dat de deelnemers het vrijwel eens waren over de technische oplossing van het pro bleem maar, dat de financiering nog moeilijkheden, zij het dan niet onoplos baar, opleverde. De eerste fase van verwezenlijking van dit plan wordt gevormd door het maken van een tijdelijke beweegbare brug op de plaats waar te zijner tijd de vaste oeververbinding over de Rijn nabij de huidige trambrug komt. Daarna vol gen: het vervangen van de tramverbin ding door een autobusdienst met het verwijderen van de trambaan, het maken van een beweegbare brug over het additionele kanaal, het maken van een vaste brug over de Rijn, het verbe teren van het tracé van de Sandtlaan en het verwijderen van de tijdelijke be weegbare brug over de Rijn. De groei van de gemeente Katwijk en de steeds in aantal toenemende ver voer middelen, mede in verband met het drukke bezoek van vreemdelingen aan de badplaats tijdens het zomerseizoen, stelt het probleem van de verbinding KatwijkLeiden, en speciaal het gedeel te hiervan dat gevormd wordt door de traverse door Katwijk aan den Rijn, steeds meer op de voorgrond. Reeds zal hierin een belangrijke verbetering te bespeuren zijn, zodra de eerste fase, dus het maken van een tijdelijke brug nabij de huidige trambaan over de Rijn, zal zijn voltooid, waardoor het door gaande verkeer, via Molentuinweg en Provincialeweg, om de dorpskern van Katwijk aan den Rijn heen kan worden gevoerd. VERPLAATSING ROSKAMBRUG Daarom is door de dienst van ge meentewerken thans een plan ge maakt, dat voorziet in het overbren gen van de huidige Roskambrug naar vooraf op de nieuwe plaats in gereed heid gebrachte landhoofden. Gaarne hadden B. en W. een oplossing gezien, waarbij een voor het doel geschikte andere gebruikte beweegbare brug kon worden aangeschaft, doch dit bleek onmogelijk. Het bezwaar van het huidige plan is, dat het verkeer, tijdens het verplaatsen van de Roskambrug, voor enige tijd gestremd zal zijn, doch bij een goede organisatie en inschakeling van een terzake kundige firma, kan deze tijd wel tot 1 a 2 weken worden beperkt. Het streven is er op gericht dit jaar nog de onderbouw van de hulpbrug te doen Ds D. Los 50 jaar predikant BRACHT JEUGD DOOR IN LEIDEN Zaterdag, 2 augustus a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat onze oud- stadgenoot ds. D. Los van Zeist werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. Los werd op 29 november 1880 te Leiden geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium in zijn geboortestad en stu deerde daar verder ook nog aan de Rijks Universiteit. Nadat ds. Los in november 1907 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 2 augustus van het daarop volgend jaar (1908) door wijlen ds. Jac. Eringa van Woerden te Daarle in de classis Zwolle in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Sint- Philipsland 19201923; Mij nsheerenland 19231925 en ongeveer vijf jaar te Scherpenisse op het eiland Tholen, van waar hij op 26 januari 1930 naar Maas dijk in de classis Delft vertrok. Ds. Los was te Maasdijk de eerste predikant van de toen nieuw gestichte gemeente. Deze zijn vijfde en laatste gemeente diende ds. Los tot 15 oktober 1943. toen hem op drie-en-zestig jarige leeftijd vervroegd emeritaat werd verleend. Na zijn emeri taat vestigde hij zich te Zeist. aanbesteden en uitvoeren, zodat in het voorjaar 1959 de aansluitende wegen kunnen worden aangelegd en de ver plaatsing van de Roskambrug kan plaats vinden. De hulpbrug is geprojecteerd ten noorden van de bestaande trambrug, waarbij de as van de doorvaartopening in een vloeiende lijn ligt met die van de trambrug. De aansluitende wegen worden zodanig aangelegd, dat de as van de Molentuinweg in een rechte lijn kan worden verleng tot over de brug, waardoor de kruising met de Valken- burgseweg goed overzichtelijk wordt. De aanleg van dit tracé werd mogelijk ge maakt doordat de gemeente reeds eerder overgegaan door aankoop van de panden, gelegen op de hoek Overrijn- Sandtlaan met achterliggende grond. Het profiel van de aansluitende wegen is afgestemd op de breedte van de Roskambrug, welke nagenoeg 6 meter bedraagt. Aangezien het voetgangers verkeer zeer gering is behoeft het ontbreken van een voetpad op de val van de brug niet als een ernstig te kort worden beschouwd. Langs de aansluitende wegen wordt een 2 meter breed trottoir aangelegd. KOSTEN De totale kosten van het project wor den geraamd op f. 215.200, namelijk f. 105.000 voor het maken van de onder bouw, f. 11,200 voor het verplaatsen van de bovenbouw van de Roskambrug, f. 5.000 voor reparatie en revisie van de bovenbouw, f. 4.000 voor de vernieuwing van het brugdek, f. 80.000 voor de aan leg van de verbindingswegen en f. 10.000 voor toezicht. Tevens willen B. en W. gebruik maken van deze gelegenheid om tegelijkertijd het diepriool in de Valkenburgseweg te verlengen tot voorbij de kruising met de Molentuinweg. zodat het verkeer over de gereedgekomen verbindingsweg dan te zijner tijd niet meer zal behoeven te worden gestremd. De kosten hiervan worden geraamd op f. 20.000, vermeer derd met f. 1.000 voor toezicht. Kwart eeuw bij Sleutels Conserven De heer H. van Kasterop gehuldigd Gistermiddag werd de heer H. van Kasterop, chef van de afdeling limo nade en zuur, in de kantoorzaal van de N.V. Sleutels Conserven v. h. L. E. Nieuwenhuizen aan de Morsweg gehuldigd in verband met zijn 25- jarig jubileum in dienst van deze firma. Nadat de jubilaris en zijn echtgenote waren verwelkomd, roemde de direc teur. de heer L. E Nieuwenhuizen. de goede samenwerking van de heer Van Kasterop met directie en personeel. Deze kwart eeuw is zowel persoonlijk als zakelijk een goede periode voor hem geweest. De heer Van Kasterop deed meer dan van hem gevraagd of ver wacht werd en is daardoor voor de fa briek een zeer grote steun geweest .Hij heeft getoond geheel mee te kunnen gaan bij de modernisering van het be drijf. waarbij van handwerk op de machine werd overgeschakeld. Daarbij is de machine hem niet, zoals zo dik wijls voorkomt, de baas geworden. Voorts roemde de heer Nieuwenhuizen het opgewekte humeur waarmee de ju bilaris steeds zijn werk heeft verricht. Zijn echtgenote is hem in deze jaren steeds een grote steun geweest. De heer Nieuwenhuizen bood de heer en mevr. Van Kasterop een enveloppe met in houd en een bloemstuk aan. De mededirecteur de heer F. Nieu wenhuizen sprak eveneens woorden van hulde tot de heer Van Kasterop. er daarbij aan herinnerende dat een zuster van de jubilaris lange tijd dienstbode bij sprekers vader was ge weest. De Kasterops hebben getoond, uitstekende werkers en voortreffelijke mensen te zijn. Dat bleek in het huis houden en ook nu weer in de fabriek. De bedrijfsleider de heer J. M. Heijns. die gelukwensen namens het personeel sprak, noemde de heer Van Kasterop een steunpilaar van het be drijf. Hij bood eveneens een geschenk aan Woorden van waardering werden voorts gesproken door de oud-procura tiehouder de heer C. Lauw die een kist sigaren overhandigde en door de por tier de heer L. Menijn als penning meester van het jubileumfonds waar van de heer Van Kasterop secretaris is. die de gebruikelijke enveloppe van het fonds schonk .In de loop van de ochtend waren reeds bloemen en een fruitmand van het fonds bij de jubi laris thuis bezorgd. Namens de drie Leidse reizigers voerde tenslotte de heer W. Brugman het woord die een fruitschaal aanbood. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en aangeboden ge schenken en sprak de hoop uit. nog vele jaren met personeel en directie op dezelfde prettige voet te mogen sa menwerken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3