STADSNIEUWS Laatste Berichten Nieuw-Guiiiea-expeditie gaat wellicht toch weldra door 97ste Jaargang Maandag 28 juli 1958 Tweede blad no. 295Üfc Stucadoors werken model uit protest De stucadoors uit Leiden en omge ving zijn het niet eens met de lonen, zoals die zijn vastgesteld in de nieuwe C.A.O. Al enige tijd staken zij dit niet onder stoelen of banken door een min of meer ongeorganiseerde actie, doch thans is besloten met ingang van van daag ..model" te gaan werken, het geen in wezen een langzaam-aan-actie betekent. In een actiecomité zijn de verschil lende organisatorische richtingen ver tegenwoordigd. De bezwaren gelden de strikte CAO- naleving die de vroegere zwarte lonen onmogelijk maakt. De stucadoors achten de thans bereikbare lonen (hoewel de nieuwe CAO een belang rijke verbetering hiervan tenopzichte van de oude „officiële" lonen betekent), een achteruitgang ten opzichte van de werkelijk bestaande beloning van eertijds. De organisaties staan uiter aard niet achter deze actie, aangezien zij de nieuwe CAO hebben geaccep teerd. Deze Model-actie gaat dan ook buiten de organisaties om. Kolderjacht Veron De Leidse afdeling van de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland (Veron) organiseerde gisteren haar jaarlijkse kolderjacht om de Leidsch Dagblad-wisselbeker. De bezitter van deze beker, de heer Tober uit Canada, die met vakantie in ons land verblijft, was ook weer van de partij. Hij behoefde de trofee niet aan iemand anders af te staan. De heer Tober won de wedstrijd van gisteren n.l. glansrijk. Er waren twee zenders afwis selend twee minuten in de lucht. Zij stonden verdekt opgesteld in de buurt van Voorhout. In totaal gingen 's mid dags om half twee acht jagers by café „De Roode Leeuw" van start. Het weer was goed. Om acht minuten over drie hadden alle jagers zich bij de twee vos sen gemeld en kon de jacht worden ge sloten. Kort daarop vond de prijsuitrei king plaats. Óp 24 augustus a s. zal er een otter- jacht gehouden worden op de Nieuw- koopse plassen in samenwerking met de Watersportvereniging „Noord-Zuid". Ds. J. de Wit 25 jaar in Leiden Ds. J. de Wit. die vorige week het feit herdacht dat hij 25 jaar predikant van de hervormde gemeente van Leiden was. heeft tijdens de kerkdienst, die hij gis termorgen in de Pieterskerk leidde, eni ge aandacht aan dit jubileum besteed. Aan het begin van zijn preek merkte spreker op dat er wel even aandacht ge schonken mooht worden aan deze ge beurtenis. Er is veel veranderd in de af gelopen 25 jaar op kerkelijk en theolo gisch gebied, en ook ikzelf ben niet de zelfde gebleven. Hij dankte voor de gro te belangstelling die hij op zijn jubi leumdag had ontvangen en voor de me dewerking in de afgelopen kwarteeuw. Hierop ging ds. de Wit over tot het behandelen van zijn tekst Handelingen 20 35 „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Na de dienst zong de ge meente ds. de Wit de zegebede uit Ps. 134 toe. INBRAAK IN CAFE In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een café aan de Stationsweg. De daders kwamen bin nen door verbreking van de serre deuren aan de achterzijde en maakten f. 65.- uit de kassa buit. Bovendien maakten zij zich meester van zeventien sigaren uit de toon banklade. Geslaagd Voor het examen Engels MO-A slaagde onze plaatsgenoot de heer A. H. Schilthuizen en voor het examen MO onze plaatsgenote mej. W. J. M. Hagemeyer. Lezers schrijven DIERENLEED Een lezer doet ons zijn beklag over de mishandeling, waaraan een voor 'n orgel gespannen paard zaterdag middag j.l. op de Hoogstraat bloot stond. Volgens zijn waarneming ge beurt dit herhaaldelijk en hij meent er dan ook goed aan te doen de aan dacht van de politie hierop te ves tigen. „Mijn oom" komt JACQUES TATI LEIDT ZIJN FILM IN. (Van onze Haagse redactie) Vrijdagmiddag komt de Franse film regisseur Jacques Tati met zijn echtge note naar Nederland om zijn jongste film „Mon oncle" in te leiden. Tati, die o.m. Haagse voorouders heeft, zal op 1 augustus aanwezig zijn V»ij de eerste voorstelling in Asta te Den Haag. „Mon oncle" is als een vervolg te beschouwen van „Les vacances de mon sieur Hulot". Ditmaal is de heer Hulot in het bijzonder in conflict met het technisch comfort, dat de moderne mens ter beschikking staat. WAARNEMINGSSTATIONS IN PARAMARIBO EN HOLLANDIA GEHANDHAAFD. Het ligt in de bedoeling de waarne mingsstations, die in het kader van het Geofysische Jaar door Nederland in Pa ramaribo en Hollandia zijn opgericht, ook na dit Geofysische Jaar te hand haven. De handhaving van deze stations en ook van enkele andere zal onderwerp van bespreking uitmaken op een bijeen komst van het internationale comité voor het Geofysische Jaar, die van 30 juli tot 9 augustus in Moskou zal wor den gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicolaas Herman, zn van P. Bervoets en J. van der Laaken. Josephus Hubertus Wilhelmus Maria, zn van J. H. J. Men- tink en H. M. Zandvliet. Salomon, zn van S. Tegelaar en S. van Es, Anton Adriaan. zn van J. van der Lucht en M. van Teij- lingen, Margaretha Anna Maria, dr van A. L. Bel en G. H. Lamboo, Christina, dr van J. Buurman en C. Peursum, Pieter Adria- nus. zn van A. Kruit en M. E. Molen kamp. Arendina. dr van H. Kriujshaar en J. Geervliet. Carina Jeanette Wijnanda. dr van W C. van Leeuwen en J. M. M. van de Wall. GETROUWD C. Hameter en C. J. Goudsmit. OVEBUmSN M Procuratiehouder Rotterdamsche Bank jubileert Morgen zal de algemeen procu ratiehouder van de Rotterdamsche Bank te Leiden de heer A. Schwen- cke by zijn vertigjarig dienstverband by de Rotterdamsche Bank herden ken. In de loop van de dag vindt een strikt intieme huldiging plaats. De heer Schwencke kwam op veer tienjarige leeftijd als jongste bediende in dienst by de bank in Den Haag. waarna hij twintig jaar lang vrijwel alle afdelingen doorliep van het bij kantoor aan de Bezuidenhout. In 1950 kwam hij als bijzonder procuratie houder naar de Leidse Bank. waar hij in 1953 promoveerde tot algemeen pro curatiehouder. OVER DE STOEP DOOR DE RUIT Een twaalfjarige jongen, wonende in de Julianastraat bracht zaterdag omstreeks kwart over drie een varia tie in de vrij eentonige reeks van on gevalletjes als botsingen met brom fietsen. slippen in tramrails en „aan slagen" op voetgangers: hij buitelde over een trottoir een raam binnen. De jongeman reed op de fiets op de Maresingel toen hij de macht over zijn stuur verloor. Hij reed tegen de trottoirband, sloeg over het stuur van zijn fiets over het trottoir door een vensterruit. Snij wonden aan gelaat, handen en knieën waren het gevolg. De EHD vervoerde hem naar het Aca demisch Ziekenhuis. Communistische actie tegen Nederlands bedrijfsleven De „Sobsi", de Indonesische federatie van communistische vakverenigingen, heeft er vandaag by de regering op aan gedrongen om de Nederlandse bedrijfs leiders van Nederlandse ondernemingen, die na de overname van deze bedrijven in december j.l. nog in functie mochten blyven, te ontslaan. In een uitvoerige verklaring wijst de „Sobsi" erop, dat er in Indonesië nog steeds gebieden zijn, waar de actie tot overname van de Nederlandse bedrijven nog niet geheel is uitgevoerd. Deze verklaring werd uitgegeven, na dat de vorige week bekend was gemaakt dat alle Nederlandse stafemployés van het agentschap van Lindeteves NV in Djakarta door Indonesische employés van hetzelfde bedrijf waren vervangen, op last van de militaire autoriteiten. De Nederlanders moeten, zoals gemeld, als adviseurs aanblijven. Naar verluidt, werden ook de directeur en de Nederlandse staf lieden van de verffabriek van Pieter Schoen enige da gen geleden door de militaire autoritei ten tot adviseurs aangesteld. Ook verzoekt de communistische vak bond om het instellen van raden in de overgenomen bedrijven, waarin ook ver tegenwoordigers der arbeiders zitting zouden moeten hebben. Tot slot spoort de „Sobsi" de arbeiders aan de actie tot liquidatie van de Ne derlandse economische belangen te In tensiveren en de waakzaamheid tegen sabotage door de Nederlandse imperialis tische kringen en hun „trawanten" te verscherpen. WARMOND Wit Gele Kruis Het contact met de leden, dat het Wit Gele Kruis in de dagelijkse gezond heidszorg heeft, is zeer intensief. Dit blijkt al uit het aantal huisbezoeken, dat de zuster in 1957 heeft afgelegd n.l. 3342 bezoeken aan 741 personen. 556 huisbezoeken werden bovendien nog af gelegd bij 38 kraamvrouwen. Het zuige- lingenbureau behandelde 71 zuigelingen en gaf 547 consulten. Het kleuterbureau schreef 63 kleuters in en gaf 283 consul ten. Het contact, dat het bestuur had. is echter veel geringer. Eens per jaar legt het bestuur in een vergadering verant woording af. Slechts vier leden woon den ditmaal de jaarvergadering by. Er waren echter enkele zeer belangrijke zaken, die de leden beslist moeten weten en die sterk met elkaar verbon den zyn, n.l. contributieverhoging, het nieuwe wykgebouw en het zilveren Jubileum der afdeling. Het bestuur heeft voorgesteld de con tributie met ingang van 1 juli te ver hogen. De contributieverhoging is in gevoerd na overleg met de zustervereni ging (Het Groene Kruis) ter plaatse, i Dr spoelder werd op 29 januari 1919 Deze zal bmnenkort dezelfde verhoguis bwl()emd tot rector van het gymnasium, toepassen. Het huidige whkgebouw, dat BUna 32 jaar, tot 1 januari 1951, ver- indertijd een goede verbetering was, is t^de deze functie. Enkele jaren is steeds bedoeld geweest als een tijdelijke lect£ Mn de Gemeente Universiteit r\nlnccintr Fiaarnm mnocr. npr. hechlirr al f.,_i___ Nieuwe voorlopige grondwet van Irak De nieuwe Iraakse premier, brigade generaal Abdoel Karin Kassem. heeft zaterdag voor radio en televisie de ver vanging van de oude grondwet door een „voorlopige constitutie" bekendgemaakt. Hierdoor is de „Republiek Irak een integrerend deel van de Arabische Natie geworden". De nieuwe grondwet garan deert het particuliere eigendom, maar het grondbezit zal hervormd worden. Nationalisatie kan alleen geschieden in het algemeen belang. Er zal dan een redelijke schadevergoeding worden be taald. De Islam is de staatsgodsdienst, Bagdad blijft de hoofdstad. Over een definitieve grondwet zal bU volksstem ming worden beslist. Tydens een interview, dat de 34-jarige generaal later in het zwaarbewaakte ministerie van Defensie toestond aan een Westelijke journalist, gaf de nieuwe leider te kennen, dat er nog geen besluit is genomen over een mogelijke terug trekking van zijn land uit de verdrags organisatie van Bagdad. Hij is speciaal tot de Arabische leden van dit verdrag geneigd tot samenwerking. Het eerste doel van zyn regering moet echter zijn de „corruptie van het oude regime op te ruimen en hervormingen invoeren, die kunnen leiden tot een democratisch bewind". Een officiële Syrische woordvoerder heeft zaterdag bekendgemaakt, dat spoedig in de Syrische havenstad Latta- •kia een douanevrye zone zal worden ingericht en dat maatregelen zullen worden genomen voor doorvoer van goederen van deze haven naar Irak. De Syrische luchtvaartmaatschappij heeft zaterdag een nieuwe dienst van Damascus op Bagdad geopend. Dr. C. Spoelder (72 jaar) te Haarlem overleden Gisteren is te Haarlem op 72-jarige leeftijd overleden dr. C. Spoelder, oud-rector van het Stedelijk Gymna sium aldaar. De overledene, die niet alleen in Haarlem, maar ook daar buiten een zeer geziene persoonlijk heid was, werd aldaar op 7 augustus 1885 geboren. Hy studeerde aan de universiteit te Leiden, was van 1909 tot 1911 leraar aan het gymnasium in Zwolle, en werd in 1911 benoemd tot leraar aan het Stedelijk Gymnasium Een nieuwe koers van de Ver. Staten De Verenigde Staten overwegen een nieuwe aanpak van de situatie in het Midden-Oosten. Tot de maatregelen, die men overweegt te nemen, behoort een erkenning van het nieuwe bewind in Irak, dat na de wreedheden van de eerste dagen thans de leiding strak in handen zou hebben. Bovendien is ner gens gebleken, dat de bevolking van dit land de nieuwe leiders niet wil accep teren. Voorts overweegt Amerika een oplossing. Daarom moest het bestuur al direct de financiële basis gaan leggen voor een definitieve oplossing. Thans is er een dergelijke financiële grondslag, dat de eerste voorbereidingswerkzaam- heden gedaan kunnen worden. Aange zien het bestuur rekening moet houden met het feit, dat er nog een behoorlijk aantal jaren voorbij zullen gaan. voor dat de bouwvergunning afkomt, moeten nu al stappen gedaan worden om op de urgentielijst geplaatst te worden. Als eerste stap zyn er nu pogingen aange wend om via een ontwerptekening op de urgentielijst te komen. De volgende stap is echter de verbreding van de •financiële basis om over een 4-tal jaren gereed te zijn. In maart j.l. was het 25 •jaar geleden, dat het Wit Gele Kruis opgericht werd. Na lang beraad heeft het bestuur besloten om dit feest alleen te vieren met een H. Mis op een der zondagen in augustus waaraan verbon den een kerkcollecte en waarschijnlijk des avonds te voren een voetbalwed strijd, dat alles ten bate van het bouw fonds. Gezien de grote plannen voor het wykgebouw. wil het bestuur geen kosten maken voor recepties e.d., doch trachten door middel van contributie, collecte en voetbalwedstrijd het bouw fonds gestadig te doen groeien. Het spreekt vanzelf, dat alle giften, in welke vorm dan ook. dankbaar zullen worden aanvaard. Het bestuur is er reeds thans van verzekerd, dat deze opzet de goed keuring der leden zal wegdragen, maar vertrouwt er tevens op, dat de onder nomen acties op alle gebied een finan cieel succes zullen worden. AANRIJDING Gisteravond vond in de Dorpsstraat nabij de Meerrustlaan een aanrijding plaats tussen een motorfiets en een personenauto, waarbij de bestuurder van het motorrijwiel een beenbreuk opliep. De chauffeur van de auto, die van de Meerrustlaan naar de boerderij Meer- rust wilde gaan, verleende geen voor rang aan de motorrijder die uit de Jan Steenlaan kwam. De motorrijder werd gegrepen en een meter of vyf verder tegen de grond gesmakt. Hij liep een grote vleeswond en een gebroken been op. Dokter Walenkamp, die spoedig ter plaatse was. spalkte het been en liet het slachtoffer met een ziekenauto over brengen naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden voor verdere behandeling. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: J. Verstelle, 26 jaar en M. van der Zwan, 27 jaar. Getrouwd; C. Brennlnkmeljer. 25 jaar en G. A. M. Verschueren, 20 jaar. van Amsterdam geweest. Dr. Spoelder heeft zich voor de Haarlemse gemeen schap op vele wijzen verdienstelijk ge maakt. Hij was voorzitter en bestuurslid van verscheidene verenigingen. Oun. oud-voorzitter van de Voetbal club H.F.C. Voorts hoofdbrandmeester, lid van het bestuur der Haarlemse Sportweek en voorzitter van het Genoot schap van leraren van gymnasia. Met J. C. Bruyn voorzag hij het werk van Homerus van leestekens. In de Doopsgezinde gemeente te Haarlem ver vulde dr. Spoelder diverse functies, o.m. in de kerkeraad en het schoolbestuur. Geruime tijd was de thans overledene ook voorzitter van de vereniging „Haer- lem". Zijn liefde voor het Haarlemse stedeschoon kwam tot uiting tijdens de vele door hem gehouden excursies en lezingen. De thans overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal woensdag middag na aankomst van de trein van 14.04 uur op Westerveld worden gecre meerd. Mevrouw uit Oegstgeest in de Kaag verdronken Gistermiddag te omstreeks 1 uur is de 28-jarige mevrouw C. J. Visser-Zeestra ten, wonende Van Cuycklaan 14 te Oegstgeest, door verdrinking om het leven gekomen. Zij was gaan zwemmen in de Koppoel van de Kaag en is daar bij verdronken, hoewel zy goed kon zwemmen. Tot nu toe heeft men het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Kettingbotsing op Rijksweg (Van *onze Haagse redactie) Het slechte stuk Rijksweg tussen Delft en Overschie, ongeveer ter hoogte van garage „De Klok" is gisteravond weer eens oorzaak geworden van een kettingbotsing, waarbij ongeveer 20 auto's min of meer ernstig werden be schadigd. Er deden zich geen dodelijke ongevallen bij voor, maar vier personen liepen verwondingen op. Kon. Shell en Unilever grootste niet-Amerikaanse maatschappijen Volgens eeen overzicht van de groot ste ondernemingen ter wereld, samenge steld door het Amerikaanse blad „For- tuna", zijn de Koninklijke Shell en Unielever de grootste industriële maat schappijen buiten de V.S. Het blad legt als maatstaf voor de grootte der onder nemingen de omzet aan. te Haarlem. Hy promoveerde in 1918 i neutralisering van Libanon. Dit kan op het proefschrift getiteld„De slechts worden uitgevoerd als onderdeel sophocles in dagatorum fragmentis van een door de Verenigde Staten In te papyraceis." i stellen verbod van wapenzendingen aan de onrustige landen van het Midden- Oosten. De bondgenoten zullen echter van een dergelijk wapenembargo wor den uitgesloten. Reeds heeft de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, overleg gepleegd met de premiers van Engeland, Perzië, Turkye en Pakistan. Vandaag zou deze nieuwe koers, waarin Amerika wil gaan varen, voorgelegd worden aan de deelnemers van de conferentie van de landen van het Pact van Bagdad te Londen. Opstandelingen heroverden tijdelijk Boekit Tinggi Ook aanval op Tondano Opstandelingen hebben woensdag om streeks middernacht een grote aanval op hun voormalige hoofdstad Boekit Tinggi in West-Sumatra gedaan, maar zy wer den donderdagochtend vroeg door rege- ringsstrydkrachten teruggeslagen, aldus een communiqué van het Indonesische leger, dat gisteren te Djakarta is uitge geven. De aanvallers, die tot dicht bij het voornaamste spoorwegstation in het centrum van de stad wisten door te dringen, verloren 187 doden. Toen zij de stad naderden kwamen twee vliegtuigen in actie die hen bombardeerden en be schoten waardoor talrijke slachtoffers vielen. De vliegtuigen achtervolgden daarna de vluchtende opstandelingen. Dit was de eerste grote aanval sedert de herovering van Boekit Tinggi door de regeringsstrijdkrachten in mei j.l. (Volgens het persbureau Antara be droeg het aantal opstandelingen 2000) Regering soepeler in financiering (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat de weten schappelijke expeditie naar het tot nu toe onverkende Sterrengebergte op Ne derlands Nieuw Guinea weldra, om streeks april van het volgende jaar, zal kunnen vertrekken. Weliswaar blijft de regering zich op het standpunt stellen dat in de eerste plaats het bedrijfsleven deze onderneming, uit te voeren door een particuliere stichting, dient te fi nancieren. maar zij schynt niet langer vast te houden aan de opvatting, dat zy, in het kader van de bestedingsbe perking. naast hulp in natura met een subsidie niet verder kan gaan dan een bedrag van dertigduizend gulden. De totale kosten van de expeditie zullen ca. 9 ton bedragen. De Stichting «fixryditie Nieuw speciale functionaris belast met het verkrijgen van financiële bijdragen van het nationale bedrijfsleven, maar de be langstelling van die zijde is betrekkelijk gering gebleven, zodat de Stichting ge noodzaakt werd de expeditie op de lange baan te schuiven. De Stichting staat onder voorzitter schap van prof. dr. H. J. Lam van het Botanisch Laboratorium in Leiden. Een tiental deskundigen, afkomstig uit ver schillende takken van wetenschap als biologie, geografie, geomorfolgie. karto- grafie e.d. zal aan deze expeditie deel nemen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 28 Juli. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1968. Vette koelen en ossen 1245. Varkens 723. Prijs ln cents per kg.: Vette koelen le wmüe lfflWKÖOrt- as- Brutale roof te Den Haag Bundel bankbiljetten weggegrist (Van onze Haagse redactie) Een bijzonder brutale roof op klaar lichte dag heeft een naar schatting 22-jarige jongeman zaterdagmiddag f. 4500 opgeleverd. Hij griste het geld weg uit de handen van een caissière in een kledingmagazijn aan de Grote Marktstraat te Den Haag. In dit kledingmagazijn worden vele cassa's gebruikt. Parterre bevindt zich echter een centrale cassa. waar het geld van de overige cassa's van tijd tot tyd wordt afgegeven. Zaterdagmiddag om kwart over vijf was de caissière bezig geld te tellen en te bundelen, toen zich onverwacht een jongeman langs de inpakstertjes achter de paktafel heendrong, de meisjes overblufte met een „pardon, jonge dames" en, langs deze weg van achteren in het cassahokje binnen gekomen, een bundel bankbiljetten weggriste. Nog voor iemand iets kon doen. was de man met enkele lenige passen bij de uitgang. De verschrikte meisjes sloegen alarm en één van de bezoekers in het op dit tydstip nog vry volle kledingmagazijn ging de man achterna. In het drukke verkeer buiten wist deze echter te ontkomen toen een stadsbus tussen vluchteling en achtervolger schoof. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de dader, maar men heeft een goed sig nalement van hem. Beroep maandvliegers Luchtmacht ongegrond (Van onze Haagse correspondent) Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft vanochtend het beroep van twee maandvliegers van de Kon. Luchtmacht tegen een besluit van de commandant der groep lichte vliegtuigen ongegrond verklaard. De vliegers waren in verweer gekomen tegen een beslissing van de comman dant. dat zij de zes vlieguren per maand, waartoe zy zich na hun demobilisatie voor een tyd van zes jaar contractueel hebben verplicht, niet meer uitsluitend op zaterdag, doch ook op andere dagen van de week zouden hebben te volbren gen. Deze maatregel moest worden ge nomen, omdat de Luchtmacht niet vol doende lichte vliegtuigen ter beschik king heeft om alle maandvliegers op za terdag te laten vliegen. Bovendien liggen de oefenterreinen na de overplaatsing van de groep van Deelen naar Ypenburg verder af. zodat voor elke vlucht meer tijd met het heen en terugvliegen ge moeid is. De maandvliegers voerden aan. dat zij het contract, dat dient om hun vliegvaardigheid nog een aantal jaren na demobilisatie te onderhouden, heb ben aangegaan, omdat het vliegen op zaterdag wel met hun burgerwerkkring te combineren was. Nu zij ook op andere dagen zullen moeten oefenen, komen zij in conflict met de belangen van hun burgerwerkgever. In de desbetreffende contracten staat echter niets over de dagen waarop ge oefend zou moeten worden, zodat het ambtenarengerecht het beroep onge grond verklaarde. Onze musici solidair met de Amerikaanse Evenals de Nederlandse Toonkunste- naarsbond heeft nu ook het bestuur van de Nederlandse Katholieke Bond van musici en artiesten, die is aangesloten bij de Katholieke Arbeiders Beweging, zijn leden verzocht geen medewerking te verlenen aan het maken van filmmuziek o.a. bij de opnamen voor de film „Het dagboek van Anne Frank", die de 20th. century Fox thans vervaardigt. Dit ver zoek houdt verband met een staking van Amerikaanse filmmusici tegen een aan tal filmmaatschappijen, waaronder ook de 20th Century Fox. Het bestuur van de Ned. Kath. Bond van musici en ar tiesten heeft de actie van de Ameri kaanse musici nu niet willen doorkrui sen en zijn leden eveneens opgeroepen solidair te zijn met hun Amerikaanse collega's. In een bericht uit Menado op Noord- Celebes wordt gemeld, dat een compag nie opstandelingen enige dagen geleden een aanval hebben gedaan op Tondano. Zij werden echter door regeringsstrijd krachten teruggeslagen. De op Celebes nog weerstand biedende opstandelingen zijn ertoe overgegaan, de tactiek van de „verschroeide aarde" toe te passen, aldus meldden gisteren dag bladen te Djakarta. Na hun terugtocht van Tondano zouden zy 20 huizen heb ben verbrand. Zy worden thans achter volgd door enige infanteriecolonnes, ge steund door lichte artillerie en party- gangers uit de burgerbevolking, aldus deze bladen, die ook melden, dat het eiland Oena-Oena in de Tomonibocht door regeringstroepen is bezet. Daarbij had de bezetting van 25 man zich over gegeven en waren vier mortieren en een machinegeweer buitgemaakt. De stafchef van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasoetion, heeft de opstandelingen gewaarschuwd, dat dege nen die gevangen worden genomen, voor een krijgsraad zullen moeten verschy- nen of uit het leger zullen worden ont slagen. De V.A.R. klaagt bij de Veiligheidsraad over V.S. De Verenigde Arabische Republiek heeft zaterdag bij de Veiligheidsraad ge- k'aagd over „dagelijkse schendingen van haar luchtruim door Amerikaanse vlieg tuigen en het hinderen van passagiers vliegtuigen van de VAR. De vertegen woordiger van de VAR, Loefti. noemde zeven gevallen op die zich op 18 en 21 juli hadden voorgedaan. Loetfi verzocht de voorzitter van de Raad zijn schrijven onder de leden te la ten circuleren. Hij zei zich het recht voor te behouden om iedere actie te on dernemen welke zjjn regering noodzake lijk zou achten. Nederlandse in- en uitvoer Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft Neder land in de eerste helft van het lopende jaar voor f.6735 miljoen ingevoerd en voor f. 5.825 miljoen uitgevoerd, verge leken met een invoer ter waarde van f. 8.082 miljoen en een uitvoer van f. 5.617 miljoen in de eerste helft van 1957. In de eerste helft van 1956 vormde (Stp uitvoer 86 van de invoer tegen «0 in de eerste helft van 1957. Artiesten enkele weken in ziekenhuis De toestand van de 24-jarige Helga en de 22-jarige Irmgard. de artiestes, die gistermiddag bij het ongeluk in Cir cus Strassburger te Scheveningen ge wond zijn geraakt, wordt door de be handelende medici als redelijk goed omschreven. Foto's hebben uitgewezen, dat zij enige rugblessures hebben opge lopen. die een verblijf van enkele we ken in het ziekenhuis Zuidwal noodza kelijk maken. Op de weg tussen Breda en Oos terhout is gisteren de 29-jarige mej. T. Hinten, uit Breda, om het leven ge komen. toen zij bij het passeren van een trekker met haar auto daarmee in. aanraking kwam. Haar auto werd tegen een boom geslingerd en het slachtoffer en haar zuster vlogen de wagen uit. De zuster van het slachtoffer werd licht gewond. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast Amsterdam, 28 juli De handel ter beurze was vandaag mi nimaal. Men leeft in afwachting of de topconferentie wel of geen doorgang zal vinden en wat daarvan eventueel de eerste resultaten zullen zijn. Aandelen Kon. Olie waren aan de vaste kant en zetten de gunstige tendentie van vorige week vrijdag voort. Hierin werd men op het Damrak gesterkt door de verrassende vaste slotkoers voor de olieaandelen van vrijdag jJ. in Wallstreet. De oliesituatie in Amerika wordt aldaar voor het tweede halfjaar 1958 met optimisme tegemoet gezien en hiervan profiteert ook het Damrak. Na een opening van f. 166.80 liepen aandelen Kon. Olie op tot f. 167.20 door aankopen voor Newyorkse rekening in een kleine markt. De koerswinst be droeg circa f. 2 vergeleken by de vorige slotprys. Het fonds lag een paar dubbel tjes boven pariteit New York. Van de overige internationale waarden trokken Unilevers nog de meeste belangstelling. Het aanbod uit Amerika voor deze aan delen bleef vandaag achterwege en hier tegenover stond dat er eerder van mid- denkoersvraag gesproken kon worden. Op 368 lagen de aandelen circa 3 punten hoger. Philips op 298% een punt hoger en AKU's goed prijshoudend. Aandelen KLM werden op f. 107 onveranderd ge adviseerd. In de scheepvaartsector was het even eens zeer rustig. Vrijwel de meeste fond sen waren hier prijshoudend t.o.v. de slotkoersen van vrijdag j.l. De Indone sische fondsen trokken zich hoegenaamd niets aan van de verklaring van de chef staf van het Indonesische leger gene raal-majoor Nasoetion t.a.v. Nieuw-Gui- nea. Dat certificaten Deli op f. 112.50 ruim een gulden lager werden verhan deld heeft niets met 't bovenstaande te maken, doch moet gezien worden als een markt technische daling. Amsterdam Rubbers en HVA's nauwelijks pryshou- dend. In de Staatsfondsen waren de belangen verdeeld. De verplichte f. 200.000 vraag voor de staffellening in een kleine markt was er borg voor, dat deze staatsobligaties iets hoger werden genoteerd. De kortlopende sector was eerder iets lager. Bestuursmoeilijkheden bij de metaal- buizenfabriek Excelsior waren oorzaak, dat de aandelden 10 punten lager op 70 laten (80) werden vernomen. Stocken Kon. Zout werden iets lager op f. 375 f. 380 (f. 385) geadviseerd. Aandelen Geo Wehry werden op 33 (33 3/4) geadvi seerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 juli. Londen 10.56%10.565/b. New York 3.78!1,—3.78H. Montreal 3.943.94%, Parijs 89.92%90.02'/i, Brussel 7.59%— 7.59%, Frankfurt 90.46—90.51, Stockholm 73.26—73.31, Zürich 86.59—86.64, Zürich <vr. fr.) 88.32%—88.37%, Milaan 60.80% 60.85'2. Kopenhagen 54.62'/2—54.67% Oslo 52.82%—52.87%. Wenen 14.61%— 14.62%. Ankara 3.79%—3.79%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%—13.28. Beurs vari Amsterdam Maandag 28 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93A 92% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90^ 90A Ned *51 3% 95 94% Ned. '53 (3%) 93A 93^ Ned. '56 3% 91% 92% Ned '48 3% 87 87 Ned '54 3% 88% 88% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 n 3% 89 89 Ned. "37 3 89% 89% DoUarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 94fi 94% Ned. 62-64 3 94% 94^ Cert. NWS 60% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% Ned W-B lening 6% 109% 109Jg ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 37 Nat. Handelsbank 86% 88 Ned. Handelmy168% 169% Amst. Rubber 70 70% Deli My.en (Ver.) 113.70 110.50 H.V.A104% 103% Java Cult31% 31% Senembah 89 87 Vorstenlanden16% 16 A.K.U 191% 190% Berkel's Patent (v.) 194% 196 Calvé Delft cert. gew. 304 303 Kon. Pap. v Gelder 177 179% Hoogovens cert 317 322 Müller en Co. NJB 312 314 Ned. Kabelfabr 268 268 Philips 297% 299A Philips pref 155 156% Unilever364% 367 Wilton Feyenoord 185 183% Biliton 2de r 189% 189% Dordtse Olie gew 681% 688% Kon Petr (f 20.—) 165.10 167.70 idem (50 f. 20.—165.80 167.55 Holl Amer lyn 137% 1371/, Java China Paket 128% 129 K.L.M107 106.70 Ned Stoomv Mij. 13914 139 Kon Paket Mij 127% 126 Stoomvaart Mij Ned 138% 135 Nievelt Goudr cert 126% 125% v. Ommeren eert. 035 235 Kon Rott Lloyd 123% 122 Ned Scheepv Unie 125% 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 92% 93% Den Haag 1937 I 3 85% Leiden 1947 93% B R'dam H I-Hl 3% V* 9§ Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 94% Premieleningen 92% 93 93 93% A'dam '56 I 2% 83% 84% A'dam '56 II 2% 98 97% Eindhoven '54 2% 82% 85A Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 93% 93% 90 90% R'dam '52 I 2% 94 94% 94% Utrecht '52 2% 94 94 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 227 226 HJ3.U eert197 196% Roüt Bank 195 194 Twentsche Bank 172 170% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 249% Borneo Sum. H-Mij 46 46 Ned G. en Sp. fabr 192% 193% Kon. Ned Grofsm 100% 101 Internatio 77% 77% Rott. Droogdok Mij 508 510 Tieleman en Dros 8 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 82 80% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28f| Intern. Nickel 80% Anaconda 47% Bethlehem Steel 44% Cities Service 61% General Motors 42% Kennecott93% Republic Steel 53% Shell Oil 81% Union Pacific 30H Un States Steel 69 8% 29% 82% 49* 45 59% 43 93 54% 80 30% 70 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 25/7 Edelmet Kon. AA 42% Pref wa Idem 51 Electrolas B 393GB 44 0G Holi Constructie 410B 450B Ing dut v Bouwnyv 130B 129 B Int Kunststof! Ind 43 43 Leidsche Wolsplnn 130 133 Sikkens Lakfab '53 423 424GB Ver. Touwfabrieken 173GB 171 Wernlnk's Betonm 87% 86 Van Wijk Textiel 63 %Q 65% 96L 95

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3