;PA» pUwio/tütui Openingsvlucht Moskou-Schiphol onderbroken door tussenlanding ALTIJD Met een enkel woord Agenda „Veiligheid voor alles'''' toestel stapten voorts die Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. J. G de Beus, die dinsdag voor vakantie tiaar Italië vertrekt en de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, mr A. H. C. Gieben die 21 juli met het KLM-toestel naar Moskou was gievlogen en thans met de Tupolef terug keerde. Ter verwelkoming waren op Schiphol o.m. aanwezig ir. F. Besancon. directeur KLM, de heer J A. Baoh, di recteur vluchtproduktie, de heer J. C. van Dellaert directeur van de lucht haven en de Russische ambassadeur te Den Haag. De vliegitijd was 3 uur 10 mi nuten geweest. Na anderhalf uur op Schiphol vertrok de Tuipolef weer naar Moskou, het gezelschap genodigden voor enkele dagen in Amsterdam achter latend. MAANDAG 28 JULI 1958 Toen de Tupolef 104 van de Russische Luchtvaart Maatschappij Aeroflot za terdagmorgen omstreeks half tien op weg van Moskou naar Amsterdam op 11.000 meter ergens in de buurt van Kopenhagen vloog, kreeg gezagvoerder Soldatef, dezelfde die In de eerste helft van juli enkele proefvluchten boven Schiphol en Nederland met dit straal - verkeersvliegtuig heeft gemaakt, de weerberichten van de Amsterdamse luchthaven door, die verre van gunstig waren voor een veilige landing. Het regende toen stevig op en rond Schiphol, het zioht was af en toe nau welijks 4 km, terwijl het wolkendek op een hoogte van 150 tot 300 meter lag. Gezien het feit, dat de Tupolef niet op baan 19 ter lengte van 2550 meter kon landen, die tot september buiteng ge bruik is wegens werkzaamheden voor de nieuwe ruim 3 km lange baan voor het straalverkeerstijdperk en dus op baan 23 was aangewezen, welke een lengte heeft van 2150 meter, besloot lucht- marschalk S. F. Zjaworonkob, het hoofd van de Russische delegatie op deze openingsvlucht. uit veiligheidsover wegingen (een natte baan vraagt voor de landing van dit type machine onge veer 2500 meter) een tussenlanding in Kopenhagen te maken en op het Deense vliegveld betere weerberichten van Schiphol af te wachten. Dit betekende een oponthoud van veie 'uren in Kopen hagen. Toen tegen drie uur Schiphol kon melden, dat het wolkendek op 300 meter lag en baan 23 geheel was opgedroogd door de straffe, de regen werende wind, vertrok het Russische vliegtuig van Ko penhagen en landde om precies drie uur in Amsterdam met een vertaging van meer dan vijf uur op het aanvankelijk vastgestelde schema. „Veiligheid voor alles", had de ludbt- maarschalk in het Russisch gezegd en dat was de reden, waarom gezagvoerder Soldatef in Kopenhagen het toestel aan de grond had gezet. In het gzelschap bevonden zich o.m. de heren K. K. Kov- sjof. die als algemeen vertegenwoordiger van'Aeroflot in Nederland zal fungeren, en het hoofd van de internationale af deling van Intourist, Sjebajef. Uit het Twee oude dames naclit in de lift Tegen wil en dank. Nasoetion: „N.-Guinea desnoods met geweld" De chef-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasoetion, heeft in een rede tot burgerlijke en militaire functionarissen meegedeeld, dat indien de diplomatie faalt in het geschil tus sen Nederland en Indonesië inzake Wes telijk Nleuw-Guinea, de militaire weg zou worden gevolgd, aldus heeft Antara bericht. Antara citeerde generaal Nasoetion al dus: „Op militair terrein kan ik verkla ren dat de recente gebeurtenissen heb ben bewezen dat wij in staat zijn moei lijkheden te overwinnen en dit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het opeisen van West-Irian te steunen". verfgfenk Antara zei generaal Nasoetion dat voorrahg moest worden gegeven aan het onderdrukken van de Indonesische opstand. „Dit onderdrukken van de opstand kan daarom niet losgemaakt worden van de Indonesische strijd om West-Irian", al dus de generaal. Noch kan het losge maakt worden van de huidige koude oorlog tusèefi de trtdgjendhedenblokken, bij een waarvan onze tegenstanders zich hebben aangesloten. Tenslotte verklaarde generaal Nasoe tion dat de diplomatieke en politieke strjjd om Westelijk Nieuw-Guinea zou slagen indien deze door politieke, econo mische en militaire kracht thuis werd gerugsteund. Leven van rechter bedreigd? Volgens bladen In Djakarta heeft rechter Goenavvan, die voorzitter is van de rechtbank, bij de rechtzaak van vier Indonesiërs, die beschuldigd werden van poging tot moörd op pre sident Soekamo, de hoofdstad verla ten, omdat hij meende, dat zijn leven bedreigd werd. De kranten schreven, dat de rechter in Semarano, in Midden-Java, had meegedeeld, dat hij vorige dinsdag een man onder de tafel vond in de slaap kamer van zijn hotel De man vluchtte zonder iets mee te nemen. „Zoete lieve Gerritje" te Den Bosch onthuld Feestelijke stemming Onder grote belangstelling heeft Zoe te Lieve Gerritje" zaterdag in 's-Her- togenbosch het monument onthuld, dat de Bosschenaren haar ter ere hebben op gericht en dat vervaardigd is door de beeldhouwer Leo Geertjens uit Berlicum, De intocht van het „zoete lief" in de stad. waarbij ze was vergezeld door „de eerste boer de beste" teen tweede be kende figuur uit het liedje „Dat gaat naar Den Bosch toe"), haar particulier gevolg van boeren en boerinnen en de boerenksapel IrDe echo der bergen" uit Eerde, is een triomftocht geworden. Verscheidene malen moest er gestopt worden omdat Bosschenaren Gerritje een hartige dronk of een versnapering wilden aanbieden en ook om in het stadhuis burgemeester mr. H. Loeff af te halen. Aan de Lepelstraat aangekomen heeft „de eerste boer de beste" in een gees tige speech de talrijke vrijers, chape ronnes en brandewijnschenkers ver welkomd, die de totstandkoming van het monumentje hebben mogelijk ge maakt. Nadat „Zoete lieve Gerritje" het beeld onder luid gejuich van de menigte had onthuld en de hofkapel „De kik vorsen" het Oerbossche lied „Haal de vlaggen van de zolder" had gespeeld, heeft burgemeester Loeff het monument met hartelijke woorden tot Gerritje aan vaard en haar gehuldigd als de beste representamte van wat hij noemde „het apostolaat van de lach". Gerritje zelf gaf tenslotte haar visie op het monument, dat ze „een schoon vriendelijk, leutig beeld" noemde. De hele dag was er een feestelijke stemming in de stad, die 's avonds tot een hoogtepunt kwam toen Zoete Lieve Gerritje op het bordes van het stadhuis de feestverlichting van de stadsversie- ring .ontstak. Deze verlichting zal gedu rende de maand augustus als een wel kom aan deze vreemdeling de Bossche straiten verlichten. (Van onze correspondent) Twee dames van 85 en 86 jaar hebben In haar villawoning in Hil versum een merkwaardig avontuur beleefd. Doordat de motor van de lift onklaar was geraakt, hebben zij beiden een nacht in de lift moeten doorbrengen. Pas vrijdagochtend te gen kwart voor tien werden zij uit haar lift-isolement verlost door een rechercheur, die door een kennis van een der dames was gewaarschuwd. Donderdagavond begaven de dames zich per lift naar hun slaapvertrek ken. Zij konden bij het in -werking stellen van de lift niet vermoeden, dat zij niet eerder dan de volgende och tend uit zouden stappen. Nauwelijks had de lift zich namelijk in beweging gesteld, of halverwege bleef deze steken. Er was geen beweging meer in te krijgen. De dames hebben zich maar in haar onvermijdelijk lot ge schikt door op de grond zittend de tijd af te wachten, waarop zij zouden worden ontdekt. Dat was pas vrijdag ochtend. toen een vriendin langs kwam en op haar herhaaldelijk gebel geen antwoord kreeg. Ongerust geworden stelde zij onmiddellijk de politie van een en ander op de hoogte. Aan de wingerd trok de rechercheur zich langs de muur naar boven. Via het platte dak wist hij in de villa te komen. Het onderzoek leverde aanvankelijk niets op. toen hij plotseling door de kieren van een kastdeur een wit vel papier langzaam op en neer zag bewegen. De kastdeur bleek de liftdeur te zijn. De stroom werd uitgeschakeld en met handkracht werd de lift naar boven getrokken. Voor de dames, die het hele geval nogal rustig hadden opgenomen, betekende deze interventie het be vrijdingsuur! Fedde Schurer stelt vragen over „Op de uitkijk" Het lid van de Tweede Kamer de heer Schurer heeft aan de ministers voor Defesie en van Justitie de vólgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is de minister, gezien de intrek king van h©t julimummer van het chris telijk-cultureel maandblad „Op de Uit kijk" door de legervoorlichtingsdienst en door de afdeling ontwikkeling, sport en Ontspanning van de Koninklijke Ma rine, voor hun dienstplicht vervullende Nederlanders, vanwege een in d!it num- merv oorkomend artikel van de gerefor meerde predikant ds. Okke Jager, met de bovengenoemde instanties van mening, dat de kennis van de probleemstelling inzake het oorlogsvraagstuk, gelijk die heden ten dage in de Nederlandse pers aan de orde is, aan Nederlanders, die hun diensplicht vervullen dient te wor den onthouden? 2. Is die minister, met het oog op het in vraag 1 genoemde geval, waar de pre dikant Okke Jager beschuldigd is van belediging en gezagsondermijning, be reid deze beschuldiging nader te om schrijven en aan te geven op welke plaatsen in het bewuste artikel de gronden voor deze beschuldiging te vin den zijn? 3. Is de minister bereid mede te delen of er. waar belediging en gezagsonder mijning bij de wet strafbare feiten moe ten worden geacht, tegen ds. Okke Jager te dezer zake een gerechtelijke vervolging is in gesteld en, zo neen, waarom dit niet Is gesohied? Bromfietsen „gekocht" met ongedekte cheque (Van onze Haagse redactie) Een 35-jarige handelaar uit Zeist is in Den Haag aangehouden wegens het aanschaffen van vijf tweedehands- bromfietsen. die hij met ongedekte cheques betaalde. Donderdag kocht de man drie bromfietsen, vrijdag kwam hij bij de zelfde handelaar en nam nog twee bromfietsen mee. In totaal moest hij daarvoor f. 1875.- betalen, waarvoor hij een girocheque afgaf, die echter niet gedekt bleek te zijn. De twee brommers van vrijdag waren f. 1.000 - waard, kort na de koop verkocht de handelaar ze voor f. 700.- door. De drie andere bromfietsen konden bij zijn aanhouding in beslag worden genomen. Verzameling Landmacht wordt opgeheven Gedeeltelijk naar Leiden (Speciale berichtgeving) Naar wij van de Legervoorlichtings dienst vernemen, staat het thans vast dat de studieverzamcling van de Ko ninklijke Landmacht, ondergebracht in het Armementarium aan de Lange Geer te Delft zal verdwyneen. Als voornaamste reden wordt opge geven, dat het onderhoud van de wa penverzameling een in de wereld vrijwel unieke collectie te hoge kosten met zich mee brengt. Deze kosten bedragen jaarlijks een ton en de Algemene Rekenkamer vindt dit bedrag te hoog om deze verzameling in stand te houden. Het oorlogsmate- rieel, waarvan de bijeenbrenging een stuk levenswerk is geworden van wij Ier. majoor H. U. Spema Weijland, en onder zijn leiding werd gerubriceerd, zo nodig hersteld en gecatalogiseerd, zal bij an dere verzamelingen worden gevoegd, o.a. het Legermuseum in Leiden, de artille rie-inrichtingen en de andere reeds be staande verzamelingen. De collectie om vat niet alleen een unieke groep hand vuurwapens van elke soort en landaard, maar ook geschut van elk kaliber, elek trische rekenmachines voor vuurleidin gen, allerlei soorten mijnen en exem plaren van V-l en V-2. West-Duitsland schijnt al een begerig oog op de verza meling te hebben laten vallen, daar de Bondsrepubliek zelf niet over een verza meling Duitse wapens uit de tweede we reldoorlog beschikt, maar de collectie zal in geen geval naar het buitenland worden verkocht. Dame voor ogen van man en zoentje gedood De 45-.jarige mevrouw Benolst Mulder, uit Amstedram, is gistermid dag op de nieuwe 's-Gravelandseweg te Bussum voor de ogen van haar man, van haar zoontje en van diens vriendjes door een auto overreden. Zij moet op slag dood zijn geweest. De familie reed per rijwiel op een bospad door het z.g. Bussums Bloei. Mevrouw Benoist reed voorop en stak als eerste de Nieuwe 's-Gravelandseweg over toen zij het bos verliet. Tengevolge van het struikgewas zag zij niet, dat uit de richting Bussum een auto naderde. Hoewel de bestuurder nog krachtig remde, zag hij geen kans de onverwacht voor zijn wagen komende dame te ont wijken. Mevrouw Benoist werd met een dusdanige kracht gegrepen, dat zowel de voorruit als de koplamp van de auto werden verbrijzeld. Het stoffelijk overschot is naar de St.-Gerardus Majella-Stichting te Bus sum gebracht. DE JORDAAN ZAL AFSCHEID NEMEN VAN OMGEKOMEN KINDEREN. De dinsdagavond j.l. by de ernstige autobotsing nabij Stuttgart om hetle ven gekomen kinderen De Rijke, de 12- jarige Bep en de 10-jarige Corry. zullen morgen op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam ter aarde worden besteld. De stoet vertrekt om 11.45 van de rouwkamers in de P. C. Hooftstraat, waar de kinderen thans liggen opge baard en gaat via de Jordaan naar de begraafplaats. In de eerste Goudbloem dwarsstraat. waar de kinderen woonden, zullen namens de buurtgenoten en het marktwezen de heer De Rijke is markt koopman) kransen op de kisten worden gelegd. De ouders zullen de plechtigheid niet kunnen bijwonen, want ze verblijven nog in het ziekenhuis te Stuttgart. Dr. Kortenhorst 10 jaar voorzitter Tweede Kamer Op woensdag 13 augustus zal het 10 Jaar geleden zijn, dat dr. L. G. Korten horst sedert 15 september 1925 lid van de Tweede Kamer voor het eerst be noemd werd tot voorzitter van dit hoge college. De ondervoorzitters en de se- I niores fractievoorzitters) der Kamer r bieden hem te dezer gelegenheid een re ceptie aan, welke op 13 augustus te vier uur in het gebouw der Kamer aal worden gehouden. O.m. zal ministerpresident dr. W. Drees daar het woord voeren. ONDERZOEK NAAR INCIDENT IN SCANDINAVIË EXPRESS Telefonisch overleg tussen de presi dent van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander en de pre sident van de Deense Spoorwegen, de heer P. Skov. heeft ertoe geleid, dat deze week een uitvoerig onderzoek zal worden ingesteld naar het incident in de Scandinavië Express op zaterdag 19 juli op het Amsterdamse Centraal Station. Een Deense spoorwegemployé zal naar Nederland komen om teza men met de Nederlandse Spoorwegen een objectief beeld van de gang van zaken te verkrijgen. HILTON-HOTEL TE ROTTERDAM? De studiestichting hotelbouw Weena, die zich heeft bezig gehouden met de bestudering van plannen voor een voor Rotterdam representatief hotel op de hoek van het Hofplein, begrensd door Coolsingel, Weena en Kruiskade, heeft thans de resultaten van haar studie bij het gemeentebestuur van Rotter dam. zowel als bij de centrale over heid ingediend. Zoals bekend gaat het hier om de totstandkoming van een hotel in samenwerking met het Hilton- concern. Gymnastische kunstjes uithalen op de brug is voor tallozen een vrij eenvoudige bezigheid. Anders wordt het echter, wanneer die brug gemonteerd is op twee rijdende mo torfietsen. Deze foto werd gemaakt bij een demonstratie van de motor- transportschool van het Britse leger. BINNENLAND Zaterdagochtend Is de 19-jarige schippersknecht F. Smits uit Amsterdam, varende op een blnnenscheepje in het Westerkanaal te Amsterdam, overboord geslagen en verdronken. De 16-Jarlgc Amsterdamse leerling - monteur, die donderdagmiddag J.l. met de f 1500.Inhoudende portefeuille van zijn werkgever alsmede diens paspoort de be nen nam. Is door de politie in Keulen ge arresteerd. Bij zijn aanhouding had hij nog maar f 400 over. Het bestuur van het Prinses Beatrix- fonds afdeling 's-Gravenhage, heeft deze gemeente een schenking van f 100.000, aangeboden ten behoeve van betere huls vesting en grotere mobiliteit van lijders aan kinderverlamming, die ln de gemeente ziekenhuizen worden verpleegd. Het Haag se college van B. en W. stelt voor deze schenking met bijzondere dank te aan vaarden. Binnenkort zal de destijds te Londen gesloten internationale overeenkomst In zake (oude) Duitse buitenlandse schulden ook voor Nederland ln werking treden. Als gevolg hiervan zullen Nederlandse kredlteuren hun oude vorderingen op Duitse debiteuren geldend kunnen maken, voor zover die vorderingen onder de over eenkomst vallen. Zaterdag ls de bemanning vertrokken van het Griekse schip „Norlanda" dat de bijnaam „hongerschip" heeft gekregen en dat sedert het begin van dit Jaar ln de buitenhaven van Vlissingen aan de ketting ligt. Slechts de kapitein, zijn zoon en een wachtsman zijn aan boord gebleven. buitenland Luit.-generaal Claire Lee Chennault wiens „vliegende tijgers" tijdens de tweede wereldoorlog boven China tegen de Ja panse luchtmacht streden, is zondag op 67-jarlge leeftijd te New Orleans over leden Twee Amerikaanse ballonvaarders hebben een nieuw-niet-officieel record gevestigd door een verblijf van 34 uur en 43 minuten ln de stratosfeer Hun ballon was zo hoog als een gebouw van 17 ver diepingen. Het doel van de tocht was het beproeven van uitrusting voor toekomsti ge ruimtereizen. In Buenos-Aires hebben duizenden Peronisten zaterdag het overlijden van Eva Peron. de echtgenote van de verdre ven Argentijnse dictator herdacht. De po litie heeft traangas moeten gebruiken om de betogers te verspreiden. In Oostenrijk zijn zondag twee Oos tenrijkse bergbeklimmers en een boer die Edelweiss plukte verongelukt Het aantal dodelijke ongelukken ln de Oostenrijkse Alpen is de afgelopen tien dagen hier- door tot tien gsetegen. 1 Premier Fanfani van Italië ls gister avond per vliegtuig naar New York ver trokken. waar hij besprekingen met presi dent Eisenhower en minister Dulles zal voeren. Naar zondag bekend werd. 16 don derdag op de ijskap van Groenland een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort waardoor vijf man het leven verloren. De generale staf van het Cubaanse leger heeft bekendgemaakt dat er zater dag bij gevechten tussen regeringstroepen en rebellen ln het oosten van Cuba 20 opstandelingen zijn gesneuveld Een terrorist heeft een handgranaat geworpen in de mohammedaanse wijk van Algiers, waardoor een dozijn personen werd gewond. In het gebied van Buenos Aires zijn tienduizenden uit hun woningen verdre ven door overstroming van rivieren. Op sommige plaatsen reikt het water tot aan de daken. Vele mensen zouden vermist worden. Hutten ln armenwijken zijn weg gespoeld. Jordaanse militairen hebben een groep van acht bewapende Syrlers, die springstoffen bij zich hadden opgevan gen. toen zy poogden Jordanië heimeiyk binnen te komen, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Jordaanse leger. De Syrlers werden na een gevecht ontwapend en gevangen genomen. Knap gepersi (Van onze t.v.-medewerker) Het begon zaterdagavond een beetje geforceerd en gekunsteld: Jelle de Vries met zonnebril en feestpet zich worste lend door zijn maandelijks rantsoen en daarna Pi Scheffer, wandelend in Lon den en per taxi in Londen en voor en in deftige Britse behuizingen zich be wegend, het leek allemaal niets te betekenen. Maar toen nam hij een sprong en kwam op een niveau terecht, zonder bochten en wringen, maar met groot gemaik en daar bood hij ons een traktatie, zoals ons zelden door de vaderlandse t.v. wordt bereid. Het begon al direct voortreffelijk, omdat hij nie mand minder dan Sir Malcolm Sargent j t J j' VOOR HEDENAVOND Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Poli- tiekapel. 18.50 Act. 19.00 Pari. overzicht. 19.15 Pari. overz. 19.45 Regerlngsultz Ge luidsbanden- vriendschapsbanden. Een ultwisselingsprogr. in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Radio Phllh. «rk. 20.40 Voordr. 21.00 Holland Festival: Strijk kwart. 21.35 Alleen met pensioen zijn we er niet, caus. 22.30 Holland Festival: Strljkkwart. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Hol land Festival: Residentie ork. en soliste. Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Bas-bariton en gitaar. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgelconc. 20.50 Burchten en kastelen in Oostenrijk, hoorsp. met muz. 21.20 Koorzang. 21.50 Gram. 22.00 Boekbespr. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Accordeon-Wereldkam- pioensch. 1957. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Meridiaan. 21.20—22.05 De Dinah Shore Show. VOOR DINSDAG 29 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege rlngsultz.: Landbouwrubrlek: wy bezoeken de nationale tuinbouwbeurs in Naaldwyk. AVRO: 12.30 Land -en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Slva. hoorsp. 14.35 Promenade-ork. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Parapsychologische beschouwingen, caus. 16.45 Pianorecital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Cabaret. 19.45 Filmpraatje. 20 00 Nws. 20.05 Gram. 20.25 Dooltocht door de nacht, hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Planorecital. 22.20 Kamerork. en sol. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 New York calling. 23.21— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.45 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. of regenprogr. voor dejeugd, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert. caus. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Viool en pia no. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of Regenprogr. voor de Jeugd.. 15.30 Gram. 15.40 Idem. 10.00 Voor de zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Ryksdelen Overzee: Als be stuursambtenaar op toernee door Nieuw- Gulnea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.15 Vocaal ens 18.35 Gram. 18.45 Dit ls leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Groot koor, omr. koor en sol. 21.50 Brandend probleem in Nederland, caus. 22.00 Orgelconc. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en Ut kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20- 22.00 Filmprogr. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schots ork. 12.55 Wcerber. 13.00 Nw6. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Sport- ultsl. 14.00 Gram. 15.00 Klankb. 15.30 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 16.45 Cau6. 17.00 Voor de kind. 17.55 Wecrber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Viool en plano. 19.00 Gram. 19.30 Symf.- ork. en solist. 20.45 Caus. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Strykkwart. 22.25 Dis cussie. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerbcr. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Voor de arb. 13.00 Te6t Match. 13.35 Lichte muz. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pia nospel. 14.30 Nws. en hoorsp. 15.00 Sport. 15.20 Gram. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Lichte muz. (Orn 17.30 Nws.) 18.00 Test Match. 18.35 Gram. 18 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en groeten van militairen. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en lichte muz. 21 00 Hoorsp. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Test Match. 22.45 Dansmuz 23.30 Nws. en lich te muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdcutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Walsen. 13.00 Nws. 13.15 Opera- conc. 14.00 Symf. conc. 16.00 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.20 Cello en piano. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.40 Symf. ork. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk, 3 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Gram. 13.35 Idem. 14.10 Viool en piano. 14.30 Italiaanse muz. 17.05 Gram. 20.05 Kamerork. en sol. 21.40 Gram 23.10 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.15 Idem. 14.30 Jeugdorkesten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boek bespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Vc«>r de vrouw. 21.15 Gram. 21.45 Idem. 22 00 Nws. 22.15 Orgelconc. 22.55 Nws. 23.00— 23.10 Voor de zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 12.20 Nouveau- té's. 12.35 Hammondorgelspel. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.46 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Dans muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. (Om 20.55 Gram.) 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. I voor de lens en aan het praten wist te ikrijgen. Wij hier in Nederland weten, wat we aan Van Beinum verschuldigd zijn, maar onze trots is maar een flauw vlammetje, vergeleken met het grote vuur, dat over de Noordzee voor deze populaire dirigent brandend wordt ge houden. Als ze over hem praten, dan werden zelfs de Engelsen lyrisch. Het prettige was nu, dat Scheffer deze man schijnbaar moeiteloos op een gezellige, helemaal ongewichtige manier de aar digste dingen wist laten te zeggen. Dit was journalistiek en televisionistisch een stukje werk. dat zelfs internationaal tot de zeldzaamheden behoort. Na het ge sprek werd een duidelijke en compacte vertaling gegeven en daarna over naar het orkest, waarvan de BBC-camera- man, omdat hij een goed vakman en een uitnemend partituurlezer bleek te zyn, een paar prachtige shots maakte. Daarop begon een gevecht met de ern stige grapjas Hoffnung, die nu echt zijn zinnen erop had gezet het interview in de soep te rijden, maar met meester hand en vasthoudendheid wist de Nederlander het spel te winnen. Het Nederlands van Max Geldray mocht er nog best zijn en dat na bijna 20 Angel saksische jaren. De bekende bandleider Edmond Ross gaf evenals zyn voorgan ger een voortreffelijke solo weg. Dorothy Hume volgde op charmante wijze dit voorbeeld en met de „Tulips from Am sterdam" raakten we op ongedwongen en komische wijs weer helemaal thuis. We hebben deze recapitulatie gegeven om de kijkers, die zo vriendelyk zijn aan dit rubriekje enige aandacht te schenken, in staat te stellen het genoten ■genoegen nog even in de geest terug te roepen, want deze aflevering van „Pas geperst" mag met alle recht „Knap geperst" worden genoemd. Hoe hoog we dit rubriekje van de vlotte Pi ditmaal waarderen, kan blijken uit het feit, dat we ons opschrift aan hem hebben ge wijd. Het heeft geen zin in een lange reeks superlatieven te gaan vervallen, maar het zal hopelijk duidelijk zijn, dat we zelden een actuele culturele rubriek ihebben aanschouwd, die zo duidelijk de meesterhand van zijn schepper verried. Toen kwam het was bepaald geen verrassing meneer Disney weer eens voor de afwisseling binnenstappen. Hij had gelukkig ditmaal zijn goede dag, want wat ons aan kattenfilmpjes werd geboden, verried vaart en smaak en dat kan heus niet altijd van deze veteraan worden gezegd. De cultuurhistorie van de poes kan heus nog wel eens dienst doen in een jeugdprogramma, waar het zich uitstekend toe leent. Daarna hield Henk Reesink zyn nieuwe quiz ten doop. Het geval schoot hem uit de hand en verdronk jammerlijk. Niemand vermocht het te redden, niemand kon er iets aan •doen, alleen de man, die het veel te langzame en daardoor voor t.v. totaal ongeschikte spelletje had verzonnen. Daar kwam nog by, dat de regiekamer met vakantie leek te zijn en er een paar flinke bokken werden geschoten. Dit geheel moeten we maar vlug vergeten. Hopelijk doet de NCRV, die deze avond zo duidelijk ook een top toonde, zulks eveneens. T. Brandsroalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal). Opera Itallana. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdageD 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino: „Sissi. keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Jantjes tegen wil en dank". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Droomelland" (Die Insel der Traume). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de wal." 14 Jr. Werkdagen: 2 en 8 u.; zondag: 2. 5 en 8 uur. Rex: „Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Van Driesum. Mare 110. telef. 20406 en te Oegstgee.st door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. telef. 26274. Bij geen gehoor niJ Uw hulsarts of specialist, bel od doktersteletoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Volgens de „News Chronicle" zouden Britse geleerden door middel van radio activiteit erin geslaagd zyn nylon en soortgelijk materiaal, dat door zyn sta tische elektriciteit vuil aantrekt en vast houdt. van deze statische elektriciteit te ontdoen, waardoor de stof langer schoon zou biyven. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Garmlsch Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Madrid Malloroa Algiers mist geh. bew. regen half bew. zw. bew. motregen regen motregen geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. regen geh. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. mist mist t li h ono 2 22 12 windstil 18 o nno 2 14 18 2 17 8 zw zzw 3 18 5 19 6 20 6 21 4 22 1 0.5 zzw windstil windstil nw 4 24 0 z 2 25 0 zzw 5 25 0 zzw 10 25 1 windstil 25 1 windstil 24 1 zw 2 26 0 a 1 27 9 wnw 3 27 0 windstil 27 1 windstil 31 0 n 1 26 0 windstil 36 0 windstil 32 O windstil 28 0 I 22 2 27 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2